دفن اخبار تنش‌ها در هند زیر آوار خبرهای روز دنیا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

دفن اخبار تنش‌ها در هند زیر آوار خبرهای روز دنیا

نخست‌وزیر پاکستان: سکوت جهانی نسبت به وقایع کشمیر یادآور مماشات با هیتلر است

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
نخست‌وزیر پاکستان: سکوت جهانی نسبت به وقایع کشمیر یادآور مماشات با هیتلر است
نخست‌وزیر پاکستان: سکوت جهانی نسبت به وقایع کشمیر یادآور مماشات با هیتلر است - 0

نخست‌وزیر پاکستان با تشبیه دولت هند به نازی‌ها هشدار داد که انفعال جهانی نسبت به کشمیر خشنود ساختن هیتلر است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، اظهارات عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در حالی مطرح می‌شود که مقام‌های کشمیر هند بار دیگر ممنوعیت‌های آمد و شد در بخش‌هایی از این منطقه پرتنش اعمال کردند.پیش از آن گشایش‌هایی در محدودیت‌های اعمال شده در سرینگر، اصلی‌ترین شهر کشمیر هند انجام شد و مردم توانستند از فروشگاه‌ها خرید کنند و در نماز جمعه حضور به هم رسانند.

تصاویر تلویزیونی نشان می‌دهد عصر یکشنبه خودروهای حامل بلندگو وارد این منطقه شدند و از سکنه خواستند به خانه‌هایشان بازگردند و بازارها تعطیل شوند. تلفن‌های ثابت، تلفن‌های همراه و اینترنت همچنان مسدود هستند و ساکنان اجازه تماس با بستگان و دوستانشان را ندارند.

عمران خان یکشنبه در پیامی توییتری نوشت: تقلا برای تغییر جمعیت کشمیر با پاکسازی قومی وجود دارد. سوال اینجاست که آیا جهان همانگونه که با هیتلر در مونیخ مماشات کرد، به تماشا می‌نشیند؟

نخست‌وزیر پاکستان تاکید کرد: ایدئولوژی برتری هندوها، مانند برتری آریایی نازی‌ها متوقف نخواهد شد اما به سرکوب مسلمانان در هند منجر خواهد شد و در نهایت به هدف‌گیری پاکستان می‌انجامد.

عمران خان وعده داد با سران کشورها لابی کرده و شکایتش را به سازمان ملل متحد که تاکنون سکوت اختیار کرده است، ببرد.

دولت ملی‌گرای هند اخیرا وضعیت ویژه و امتیازات آن از جمله خودمختاری را برای مسلمان در کشمیر هند لغو کرد که این اعتراضات گسترده‌ای را در پی داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

فریاد شعارهای ضد هندی در کشمیر در آستانه عید قربان

ایسناخبرگزاری ایسنا
فریاد شعارهای ضد هندی در کشمیر در آستانه عید قربان
علی رغم محدودیت‌های جدید اعمال شده بر سفر به منطقه کشمیر هند و هفتمین روز متوالی از قطعی ارتباطات، صدها تن از مردم در سرینگر، اصلی‌ترین شهر کشمیر راهپیمایی اعتراضی علیه تصمیم هند برای لغو خودمختاری این منطقه برگزار کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، این محدودیت‌ها در روز جمعه و شنبه به صورت موقت برداشته شد و به تعدادی از نانوایی‌ها، داروخانه‌ها و میوه فروشی‌ها اجازه داده شد تا در آستانه عید قربان باز شوند اما عصر روز یکشنبه این محدودیت‌ها مجددا در بخش‌های اصلی شهر سرینگر برقرار شدند.

شاهدان اعلام کردند همزمان با اینکه هزاران نیروی پلیس به صورت آماده باش در خیابان‌ها حضور داشتند خودروهای پلیس در برخی خیابان‌ها مشغول گشت زنی بودند و به مردم دستور می‌دادند تا مغازه‌های خود را تعطیل کرده و به خانه‌های خود بروند و اکثر خیابان‌ها در سکوت فرو رفته بودند.

دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هند اواخر روز یکشنبه این منطقه را که اکثرا مسلمان‌نشین است محاصره کرده، راه‌های ارتباطی را قطع کرد، بیش از ۳۰۰ فعال و رهبر سیاسی را بازداشت کرد و منع رفت و آمد برقرار کرد به طوریکه در خیابان‌های مختلف ایست و بازرسی به چشم می‌خورد.

به گفته خبرگزاری رویترز، شهروندان خشمگین کشمیر عصر روز یکشنبه در مسجدی در سرینگر برای نماز مغرب و عشا گرد هم آمده و شعارهای ضد هندی سر دادند. معترضان بنر بزرگی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود «ماده قانون ۳۵ A را نجات دهید»؛ عبارتی که به بندی از قانون اساسی اشاره دارد که هند هفته گذشته آن را باطل کرد.

معترضان همچنین شعار «ما چه می‌خواهیم؟ آزادی! چه زمانی آن را می‌خواهیم؟ اکنون!» سر دادند.

برخی از آنها همچنین بنرهای کاغذی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود «مودی، کشمیر اموال پدرت نیست.»

این در حالیست که وزارت کشور هند هنوز در این رابطه هیچ اظهار نظری نکرده است.

فریاد شعارهای ضد هندی در کشمیر در آستانه عید قربان - 9فریاد شعارهای ضد هندی در کشمیر در آستانه عید قربان - 10فریاد شعارهای ضد هندی در کشمیر در آستانه عید قربان - 11

خواندن خبر در سایت منبع

گاردین: هند در کشمیر دست به یک کودتای تمام‌عیار زده است

الفخبرگزاری الف
گاردین: هند در کشمیر دست به یک کودتای تمام‌عیار زده است
روزنامه انگلیسی گاردین در سرمقاله خود اقدامات اخیر دولت هند را در کشمیر، "کودتای تمام عیار" خوانده و می‌نویسد در دنیایی زندگی می‌کنیم که بی قانونی بر آن حاکم شده و در چنین دنیایی کسانی مانند نخست‌وزیر هند و حزب ضد اسلامی‌‌اش، همکاران بسیار مناسبی برای امثال ترامپ هستند.

به گزارش الف گاردین می‌نویسد این بحران که پس از تصمیم دولت هند برای لغو خودمختاری کشمیر ایجاد شد، بیش از هر چیز به زمانی که در آن به سر می‌بریم و نحوه حکومت بر ما اشاره می‌کند، یعنی شرایطی که در آن آزادی‌های دمکراتیک ناگهان با یک حکم اجرایی لغو می‌شود. این یک کودتای تمام عیار از طرف هند است، اما در قالب مفاهیم جهانی.

گاردین می‌افزاید: این دنیایی است که در آن هدف وسیله را توجیه می‌کند، دنیایی که دونالد ترامپ، شی جین پینگ، ولادیمر پوتین و سایر رهبران «مقتدر» بسیار ملی گرا ساخته‌اند. دنیایی که در آن قانون جایگاهی ندارد، عهدنامه‌ها و پیمان‌ها نادیده گرفته و یا پاره می‌شوند، ملت‌ها کورکورانه منافع شخصی خود را براساس درک خود دنبال میکنند؛ و اقلیت‌ها نادیده گرفته و یا کنارگذاشته می‌شوند. در چنین دنیای زشتی، مودی و حزب ضد اسلامی اش بی جی پی، همکاران بسیار مناسبی هستند.

مشروح سرمقاله گاردین را بخوانید:

«مارندرا مودی نخست وزیر هند و همچنین حزب حاکم بی جی پی، متهم اند که بدون مجوز مناسب حقوقی، بند ۳۷۰ قانون اساسی هند را نقض کرده‌اند، بخشی که به کشمیر وضعیت خاص عطا می‌کند. تصمیم به تقسیم منطقه به دو ایالت هم استدلال حقوقی ندارد؛ مخالفان می‌گویند که مودی «قدرت بی حد و مرز» را به قانون ترجیح داده است.

مودی همچنین قطعنامه‌های سازمان ملل را درباره بحران کشمیر با پاکستان نادیده گرفته است، به ویژه توافق «سیملا» مصوب سال ۱۹۷۲ که تصریح می‌کند تصمیم گیری درباره اوضاع نهایی کشمیر باید با شیوه‌های مسالمت آمیز انجام شود. وی با رهبران سیاسی کشمیر، چه استقلال طلبان و یا طرفداران هند، و حتی مردم کشمیر مشورت نکرد. بلکه برعکس عمل کرد: رهبران سیاسی تحت بازداشت خانگی قرارگرفتند، به مردم کشمیر قانون منع تردد تحمیل شد، تمامی ابزارهای ارتباطی قطع شد، و نیروهای گسترده نظامی در منطقه مستقر شده‌اند تا مجری فرامین خودکامه هند باشند.

مودی با نادیده گرفتن قانون اساسی، و همچنین تعهدات هند درقبال توافق سیلما که روابط با پاکستان را برمبنای منشور سازمان ملل ترسیم کرده، و همچنین سلب حق خودمختاری، خود را در مسیری غلط انداخته است. استدلال او که کشمیر یک موضوع کاملا داخلی است، یعنی نادیده گرفتن بیش از ۷۰ سال تلاش و مبارزه.

واکنش دولت‌های مختلف جهان هم کاملا متعجب کننده است. موضع آمریکا و اتحادیه اروپا در حمایت از هند بوده است که مساله کشمیر را موضوعی دوجانبه و نه بین المللی خوانده‌اند. موضع انگلیس بسیار ضعیف بود. یک کلمه انتقاد از رفتار مودی نشده، به این مساله فکر نشده که قابلیت سازمان ملل، قوانین بین المللی و نظم به اصطلاح جهانی زیر سوال می‌رود. کوچک‌ترین درکی از این مساله صورت نگرفته که اقدام هند در گسترش اشغال نظامی می‌تواند به جنگ مجدد بینجامد.

این دنیایی است که در آن هدف وسیله را توجیه می‌کند، دنیایی که دونالد ترامپ، شی جین پینگ، ولادیمر پوتین و سایر رهبران «مقتدر» بسیار ملی گرا ساخته‌اند. دنیایی که در آن قانون جایگاهی ندارد، عهدنامه‌ها و پیمان‌ها نادیده گرفته و یا پاره می‌شوند، ملت‌ها کورکورانه منافع شخصی خود را براساس درک خود دنبال میکنند؛ و اقلیت‌ها نادیده گرفته و یا کنارگذاشته می‌شوند. در چنین دنیای زشتی، مودی و حزب ضد اسلامی اش بی جی پی، همکاران بسیار مناسبی هستند. همان طور که مودی هفته پیش گفت کشمیر دهها سال رنج کشیده و این امر قطعا بیانگر سابقه دولت هند در نقض حقوق بشر در کشمیر بوده و مایه شرمساری است.

مودی با تحمیل خواسته‌های خود مانع پیشرفت کشمیر خواهد شد. این یک راه به سمت جلو نیست، زندگی کشمیری‌ها را بهبود نخواهد داد، موانع امنیتی را در کشمیر کاهش نخواهد داد، و به احتمال قوی به مقاومت گسترده سیاسی، تشدید درگیری‌ها و بهره برداری از تنش‌ها از جانب تندروهای دوطرف منجر می‌شود. مودی مدعی است یک «دوره جدید» شروع شده، اما کشمیری‌ها آن را تنها مصیبتی جدید می‌بینند.

همان طور که پیش بینی می‌شد، واکنش پاکستان خصمانه بوده است. عمران خان نخست وزیر پاکستان زمانی از بهبود روابط با هند سخن می‌گفت. این امیدها اکنون نابود شده‌اند. خان و ژنرال هایش از اقدام نظامی خودداری کرده‌اند و به جای آن به تحریم‌های دیپلماتیک و تجاری روی آورده‌اند. اما این امر احتمالا افکار عمومی را راضی نخواهد کرد. مبارزان مستقر در کشمیر پاکستان بیش از هر زمان دیگر خواستار گسترش جنگ به هند خواهند شد.

خان گزینه‌های محدودی دارد. کشورش بسیار بدهکار است. مودی اقدام هوشمندانه‌ای انجام داد که روابط هند را با کشورهای اسلامی نظیر عربستان – که به صورت سنتی حامی مالی پاکستان بوده- تقویت کرده است. هیچ یک از این کشورها از پاکستان حمایت نکردند. در همین حال روابط با آمریکا هم خدشه دار شده است.

عجیب نیست که پاکستان به حمایت چین چشم دوخته است. چین یکی از چند کشوری بود که کودتای مودی را محکوم کرد. منافع ژئوپولیتیک هند در گرو محدودن کرد نفوذ هند است. ولی عملکرد چین در منطقه مسلمان نشین سین کیان، رویکرد کلی آن به دمکراسی، حق تعیین سرنوشت و حقوق بشر، پکن را به شریکی مشکل آفرین تبدیل کرده است.

در حالی که هند در باتلاق کشمیر بیشتر فرو می‌رود، انگلیس و سایر کشوها باید تلاش کنند پاکستان را در مسیر مناسب و آرامش قرار دهند. مودی هندو آنقدر قابل اتکا نیست تا از اقدامات تحریک آمیز بیشتر خودداری کند. پاکستان هرقدر منزوی‌تر و ضعیف‌تر باشد، خطرات بیشتری وجود خواهد داشت.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

شاهکارهای مهندسان صنعت دفاعی در تحریم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پیچیده‌ترین دستاوردهای دفاعی ایران در شرایط ۴۰ سال تحریم و فشار خارجی با سختکوشی متخصصان توانمند ایرانی حاصل شده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ساخت انواع تجهیزات پیشرفته دفاعی نام صنعت دفاعی ایران را پرآوازه کرد. یکی از انواع این دستاوردها موشک‌هایی است که مواضع تروریست‌های داعش در سوریه را از فاصله بسیار دور با دقت هدف قرار داد.

کلید اصلی حل مشکلات موجود از زبان رهبر انقلاب

مهرمهر1 روز قبل
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب در دیدار امروز خود با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت فرمودند: مسئولان به «تولید داخلی» به عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» توجه کامل کنند.

ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم| نمی‌دانم آمریکا می‌خواهد با چه کسی مذاکره کند!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
محمدجواد ظریف گفت: این‌چنین نبوده است که ورود من به آمریکا حتی بدون تحریم اخیر، راحت باشد و هر بار، آمریکایی‌ها برای من روادید یک بار ورود صادر کرده‌اند. وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار این شبکه آمریکایی مبنی بر این که با توجه به تحریم آمریکا آیا شما دیگر می‌توانید به آمریکا سفر کنید، تصریح کرد: این‌چنین نبوده است که بدون این تحریم ورود من به آمریکا راحت باشد. وی افزود: البته ممکن است محدودیت‌های بیشتری را نسبت به قبل که اجازه تردد به سه ساختمان را داده بودند، ایجاد کنند و بگویند که در ساختمان سازمان ملل بخوابم. بنابراین آمریکایی‌ها کسی را تحریم کرده‌اند که مجوز گفت‌وگو می‌دهد و همچنین کسی را تحریم کرده‌اند که مجری مذاکرات است. ظریف این بخش از گفت‌وگوی خود با این شبکه معتبر آمریکایی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است.

محصولات ایرانی در روستا‌های ساحل عاج

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از آبیجان‎، برخی از محصولات تولیدی ایران در دور افتاده‌ترین روستا‌های ساحل عاج بازار فروش خود را پیدا کرده است و به فروش می‌رسد.

بخشی از جدیدترین صحبت‌های ظریف با NBC

مهرمهر1 روز قبل
محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با NBC گفت: در طول ۲۵۰ سال گذشته همواره از خود دفاع کرده‌ایم و درس‌های خوبی به کسانی که به کشور ما تجاوز کرده‌اند، داده‌ایم.

پاکسازی خان شیخون از تروریست‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از دمشق؛ ارتش سوریه پس از آزادی خان شیخون درصدد پاکسازی و بازگشایی راه ترانزیتی دمشق به حلب است.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حضور جواد ظریف در اروپا و سخنان او + فیلم

خبری9 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - پنجشنبه 31 مردادماه

خبری9 ساعت قبل

ناصر احمدی یکی از پیشکسوتان دوبله ایران درگدشت.

خبری11 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

باوفا: از همه کشتی‌گیرانم راضی‌ام اما توقعم بیشتر بود

تسنیمچند ثانیه قبل

تحولات میدانی استان حجه یمن به روایت آمار/ کشته و زخمی شدن ۳۲۰ مزدور و نظامی سعودی در ۳۰ روز + نقشه میدانی و عکس

مشرق‌نیوز9 دقیقه قبل

جمهوری اسلامی چهارمین کشور جهان با توانایی تولید مستقل پدافند موشکی برد بلند/ «باور ۳۷۳» ایران را از اتحادیه اروپا جلو انداخت +عکس

مشرق‌نیوز13 دقیقه قبل

مدیرعامل کارخانه قند نقش‌جهان اصفهان بازداشت شد

آفتاب‌نیوز13 دقیقه قبل

مکارم شیرازی: دولت به حوزه و قم بدهکاری دارد

اقتصادنیوز13 دقیقه قبل

خرده فروشان مولوی با انواع مواد مخدر و مشروبات الکلی دستگیر شدند

مهر14 دقیقه قبل