گسترش اعتراضات هنگ‌کنگی‌ها به سیاست‌های چین
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

گسترش اعتراضات هنگ‌کنگی‌ها به سیاست‌های چین

پیامدهای اقتصادی اعتراضات هنگ‌کنگ از نگاه اکونومیست

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
پیامدهای اقتصادی اعتراضات هنگ‌کنگ از نگاه اکونومیست
اکونومیست در سرمقاله شماره منتشرشده در دهم آگوست، با اشاره با ادامه اعتراضات در هنگ‌کنگ می‌نویسد: مداخله نیروهای نظامی چین در هنگ‌کنگ نه تنها نمی‌تواند ثبات و موفقیت اقتصادی برای این کشور به همراه داشته باشد بلکه آن را به خطر خواهد انداخت.

هزاران دانشجو هفته‌هاست که در هنگ‌کنگ در اعتراض به لایحه استرداد مجرمان به چین تظاهرات می‌کنند؛ خواسته‌ای که مقامات چینی هیچ توجهی به آن ندارند و تنها به اعتراض‌کنندگان هشدار داده‌اند که به خانه‌هایشان بروند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از اکونومیست، در حالی که همه از این وضعیت عصبانی هستند اما برخی انتظار دارند، پیامدهای آن مشابه قتل‌عام وحشیانه هزاران شهروند در «اعتراضات میدان تیان‌آن‌من» باشد.

۳۰ سال از این رویداد تلخ می‌گذرد و هنوز هیچ‌کس به درستی نمی‌داند در آن اعتراضات دانشجویی در پکن که در تاریخ چهارم ژوئن ۱۹۸۹ رخ داد، چند نفر کشته شدند. سانسور دولت چین در مورد این واقعه به معنای پذیرش ضمنی این موضوع است که این رویداد به شکل قابل توجهی مهم بوده است.

اما همه می‌دانند که اعتراضات میدان تیان‌آن‌من، به روابط حکومت چین با این کشور و همچنین جهان شکل داده است. به همین دلیل حتی اگر مداخله‌ای با کمترین میزان خونریزی در هنگ‌کنگ اتفاق بیفتد، می‌تواند به همان اندازه طنین‌انداز باشد.

این اعتراض‌ها به دنبال پیشنهاد لایحه‌ای در زمینه استرداد مجرمان و متهمان به کشور چین آغاز شد. به عقیده نویسنده، به نظر می‌رسد تظاهرات اخیر به بزرگ‌ترین چالش دولت چین از زمان واقعه تیان‌آن‌من تبدیل شده است.

فعالان حقوق بشر به دنبال مطالبات خود برای تقویت دموکراسی در هنگ‌کنگ هستند؛ تا جایی که برخی استقلال هنگ‌کنگ از سرزمین اصلی را مطرح کرده‌اند.

اما آنچه بیشتر توجه‌ها را به خود جلب کرده، جمعیت انبوه مردم عادی است. اعتصاب عمومی در پنجم آگوست، اختلال فرودگاه و شبکه حمل‌نقل عمومی را در این منطقه به دنبال داشت. همچنین ده‌ها هزار نفر از کارمندان دولت در ضدیت با روسای خود در تظاهرات مسالمت‌آمیز پنجم آگوست شرکت کردند تا به رهبر فعلی «نه» بگویند. تعداد زیاد اعتراض‌کنندگان این پیام را می‌رساند که آنها هیچ اعتمادی به حاکمان خود ندارند.

اگر چین نیروهای نظامی خود را به چین اعزام کند، تبعات آن تنها دامن تظاهرکنندگان را نخواهد گرفت.

در عین حال با گسترده‌تر شدن اعتراضات، لفاظی‌ها میان دولت چین و هنگ‌کنگ هم بالا گرفته است.

پس از اعتراضات پنچم آگوست، کری لم، رهبر ناتوان و درمانده هنگ‌کنگ اعلام کرد که این سرزمین در وضعیت خطرناکی به سر می‌برد. یک روز بعد از آن یکی از مقامات دولت چین در هنگ‌کنگ گفت: ما می‌خواهیم این مساله برای گروه اندک مجرمان خشونت‌گرا و نیروهای حامی آنها روشن شود که آنها با آتش بازی می‌کنند و به زودی تبعات آن را خواهند دید.

مداخله نظامی چین چه به خونریزی منجر شود و چه نشود، اعتماد کسب‌وکارها به هنگ‌کنگ کاهش خواهد یافت.

به باور نویسنده این نوع لفاظی‌ها برای ترساندن معترضان در خیابان‌ها طراحی شده است. با این حال ماهیت ستمگرانه رژیم شی‌جین‌پینگ، تاریخچه ترور معترضان از سوی حزب کمونیست و تمایل تاریخی آنها به استفاده از نیروهای مسلح همگی حکایت از خطری بدتر دارند.

اگر چین نیروهای نظامی خود را به چین اعزام کند، تبعات آن تنها دامن تظاهرکنندگان را نخواهد گرفت. این نوع مداخله می‌تواند خشم شهروندان هنگ‌کنگ را به دنبال داشته باشد.

هنگ‌کنگ گزینه بسیار جذابی برای بسیاری از شرکت‌هاست. از یک‌سو به بازار بزرگ چین متصل است و از سوی دیگر از قوانین شفافی همچون دولت‌های غربی برخوردار است. مداخله نظامی چین چه به خونریزی منجر شود و چه نشود، اعتماد کسب‌وکارها به هنگ‌کنگ کاهش خواهد یافت. همچنین ثروت بسیاری از شرکت‌های چینی که برای افزایش سرمایه خود به بازار سهام آن وابسته‌اند، آسیب خواهد دید.

در مقایسه با سال ۱۹۹۷ و انتقال حاکمیت هنگ‌کنگ از بریتانیا به چین، این سرزمین سهم کمتری از تولید ناخالص داخلی چین را به خود اختصاص می‌هد. با وجود این، هنگ‌کنگ همچنان از اهمیت خاصی برای چین برخوردار است.

آمار و ارقام نشان می‌دهد وام‌های فرامرزی که در هنگ‌کنگ به ثبت رسیده، بیشتر در ارتباط با شرکت‌های چینی بوده است. تعداد این وام‌ها بیش از دو برابر شده و همچنین شرکت‌های چندملیتی که دفاتر آنها در هنگ‌کنگ ثبت شده تا دو سوم افزایش یافته است.

از آنجا که شرکت‌ها به دنبال پایگاه‌های آرام‌تری در آسیا هستند، حضور نیروهای نظامی در هنگ‌کنگ به طور قطع به این روند آسیب می‌رساند. از سوی دیگر، بسیاری از خارجی‌هایی که در هنگ‌کنگ زندگی می‌کنند، آن را ترک خواهند کرد.

نویسنده اکونومیست در پایان تاکید می‎‌کند که چین از سال ۱۹۸۹ تاکنون به بلوغ رسیده است. این کشور قدرتمندتر است و به خوبی می‌داند که موفقیت اقتصادی و هنگ‌کنگ هر دو نقش پررنگی در ثباتش دارند.

بدون تردید حزب کمونیست در نظر دارد همچون ۳۰ سال گذشته قدرت خود را بازیابد. هنگ‌کنگ اما میدان تیان‌آن‌من نیست و سال ۲۰۱۹ هم ۱۹۸۹ نیست. سرکوب این تظاهرات از طریق نیروهای نظامی نه تنها نمی‌تواند ثبات و موفقیت اقتصادی برای این کشور به همراه داشته باشد بلکه آن را به خطر خواهد انداخت.

جدیدترین مطالب این نشریه انگلیسی را می‌توانید در سلسله گزارش‌های اکونومیست ملاحظه کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

ادامه تحصن در فرودگاه هنگ کنگ در سایه تشدید ناآرامی‌ها

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
ادامه تحصن در فرودگاه هنگ کنگ در سایه تشدید ناآرامی‌ها

اعتراضات مردم هنگ کنگ وارد دهمین هفته خود شده است. هنگ کنگ در واپسین روزهای هفته گذشته شاهد ناآرامی‌های گسترده‌ای بوده است. معترضان خبر از ادامه تحصن خود در فرودگاه هنگ کنگ داده‌اند.

به گزارش عصر ایران به نقل از دویچه وله، هنگ کنگ در روزهای شنبه و یکشنبه ۱۹ و ۲۰ مرداد (۱۰ و ۱۱ اوت) شاهد ناآرامی‌های گسترده‌ای بوده است. پلیس با حضور پر شمار به مقابله با اعتراضات ضد دولتی پرداخته است.

ادامه تحصن در فرودگاه هنگ کنگ در سایه تشدید ناآرامی‌ها - 3

خبرگزاری آلمان روز دوشنبه ۱۲ اوت با انتشار گزارشی از هنگ کنگ خبر از گسترش ناآرامی‌ها در روزهای اخیر داده است.

ناآرامی‌های هنگ کنگ غروب یکشنبه ۱۱ اوت به اوج خود رسید. پلیس برای مقابله با تجمع معترضان اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کرده است.

ویدیوهای منتشر شده حکایت از پرتاب گاز اشک‌آور به داخل ایستگاه‌های زیرزمینی مترو داده است. گفته می‌شود پلیس هنگ کنگ از این طریق تلاش کرده تا معترضان را متفرق کند.

بیلی لی، یکی از اعضای ارشد گروه وکلای پیشرو هنگ کنگ به خبرنگار خبرگزاری آلمان گفته است که ویدیوهای منتشر شده حکایت از رویکرد خشن و نامتناسب پلیس با معترضان دارد.

افزایش خشونت

شاهدان ناآرامی‌های روز یکشنبه از مجروح‌شدن چشم یکی از معترضان در اثر شلیک گلوله پلاستیکی خبر داده‌اند. این در حالی است که پلیس معترضان را مسئول تشدید خشونت معرفی کرده و مدعی شده است که معترضان در تظاهرات اخیر خود به سوی نیروهای انتظامی سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب کرده‌اند.

ادامه تحصن در فرودگاه هنگ کنگ در سایه تشدید ناآرامی‌ها - 11

مسئولان بیمارستان هنگ کنگ خبر از زخمی شدن ۴۰ نفر در جریان درگیری‌های آخر هفته داده‌اند. افزون بر آن، پلیس اقدام به دستگیری شماری از معترضان کرده است.

پلیس هنگ کنگ به خبرنگار خبرگزاری آلمان گفته است که هنوز تعداد دقیق بازداشت‌شدگان در روز یکشنبه روشن نیست. این در حالی است که گزارش‌ها حکایت از دستگیری ۱۶ نفر در روز شنبه ۱۰ اوت دارند.

تحصن در فرودگاه هنگ کنگ وارد چهارمین روز متوالی خود شده است. معترضان بر آنند تا با تحصن در فرودگاه صدای اعتراض خود را به گوش مردم جهان برسانند.

موج جدید اعتراضات در هنگ کنگ ده هفته پیش، در روز نهم ژوئن آغاز شد. ساکنان هنگ کنگ در اعتراض به طرح استرداد افراد مظنون به ارتکاب جرم به چین به خیابان‌ها آمده بودند. دخالت پلیس برای متفرق‌کردن معترضان باعث گسترش ناآرامی‌ها در هنگ کنگ شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

لغو تمامی پروازهای هنگ کنگ به دلیل ادامه اعتراض‌ها در فرودگاه

ایلناخبرگزاری ایلنا
لغو تمامی پروازهای هنگ کنگ به دلیل ادامه اعتراض‌ها در فرودگاه
تمامی پروازهای هنگ کنگ به دلیل ادامه اعتراض‌ها در فرودگاه لغو شده است.

لغو تمامی پروازهای هنگ کنگ به دلیل ادامه اعتراض‌ها در فرودگاه - 1

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، تمامی پروازهای فرودگاه هنگ کنگ امروز -دوشنبه- به دلیل تداوم اعتراض‌های مردم در این فرودگاه لغو شده است.

فعالان مدنی هنگ کنگ پلیس را به اقدام‌های خشن علیه تظاهر کنندگان متهم کرده‌اند.

اعتراض‌ها در هنگ کنگ از بحث بر سر لایحه استرداد مظنونان به چین آغاز شد که پس از مدتی این لایحه به حالت تعلیق درآمد. برخی از معترضان خواستار استعفای «کری لام» رئیس اجرایی هنگ کنگ شده‌اند.

پیش از این لم در بیانیه‌ای از مردم هنگ کنگ عذر خواهی کرده و افزود که قول می‌دهد تا انتقادها را با نهایت صداقت و تواضع قبول کند.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش حمایت‌ها از رهبری و استقلال تایوان بعد از اعتراضات هنگ‌کنگ

ایسناخبرگزاری ایسنا
افزایش حمایت‌ها از رهبری و استقلال تایوان بعد از اعتراضات هنگ‌کنگ
حمایت مردمی از تسای اینگ-ون، رئیس‌جمهوری تایوان و تبدیل تایوان به کشوری مستقل افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه آسیا تایمز، ‌ نظرسنجی جدید اندیشکده‌ای محلی حتی پیروزی تسای اینگ‌-ون در انتخابات ریاست جمهوری ماه ژانویه را پیش‌بینی کرده است و او می‌تواند از هان کائو-یو، شهردار کائوسیونگ از حزب اپوزیسیون کوئومینتاگ ۲۰ درصد رای بیشتر به دست آورد.

نظرسنجی بنیاد قانون اساسی نوین تایوان نشان می‌دهد، تسای اینگ-ون ۵۱ درصد رای و هان کائو-یو ۳۱ درصد رای می‌گیرد و اگر کو ون-جی، شهردار تایپه وارد این رقابت‌ شود، تسای اینگ-ون با کسب حدود ۴۲ درصد رای در صدر این رقابت سه‌گانه قرار می‌گیرد و هان کو-یو ۲۶ درصد و کو ون-جی ۲۶ درصد رای به دست می‌آورند.

میزان محبوبیت مردمی تسای اینگ-ون هم در نظرسنجی ماه مه از ۳۳٫۸ درصد به ۴۳٫۷ درصد افزایش یافته است. این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد از پاسخ‌دهندگان از تایوان به عنوان کشوری مستقل و بااقتدار حمایت کردند.

این نظرسنجی تلفنی در میان ۱۰۶۸ تایوانی ۲۰ سال به بالا انجام شده است. رئیس‌جمهوری تایوان با به چالش کشیدن پکن تاکید کرده است یافته‌های این نظرسنجی و همچنین وضعیت هنگ‌کنگ، لفاظی چین، ممنوعیت مسافرتی و تهدیدات ارتش آزادی‌بخش خلق تنها موجب افزایش حمایت‌ها از او می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۲۵ دی ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلفی همچون نماز جمعه به امامت رهبر انقلاب سیل در سیستان بلوچستان و جلسه هیئت دولت … پرداخته است. انتهای پیام/

روسیه و سوریه خواستار خروج نظامیان آمریکایی از غرب آسیا شدند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
روسیه و سوریه در بیانیه‌ای مشترک، ضمن محکوم کردن افزایش نیروهای آمریکایی در غرب آسیا، خروج این نیروها از منطقه را خواستار شدندبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، روسیه و سوریه در بیانیه مشترکی، اقدام آمریکا به افزایش نظامیانش را در غرب آسیا محکوم کردند. در این بیانیه که از طرف قرارگاه‌های هماهنگی مشترک دو کشور منتشر شد، آمده است: واشنگتن بر اساس وعده‌ای که داده بود، به جای آنکه یگان‌های نظامی اش را از منطقه خارج کند در پی آن است که با افزایش آمار‌های نظامیانش در منطقه، تنش را افزایش دهد، در شرایطی که با خروج نیروهایش می‌تواند، در پایان دادن تنش در منطقه سهیم باشد. این بیانیه می‌افزاید افزایش تنش که نتیجه ماجراجویی آمریکا در عملیات ترور (سپهبد) شهید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ایران است، به چالشی دیگر در مسیر بازگشت آوارگان سوری به کشور تبدیل شده است.

پنجاه و نهمین اجلاس مجمع عمومی بانک مرکزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارش عملکرد مالی سال ۹۷ و شاخص‌های مالی سال ۹۸ را ارائه کرد.

لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد

مهرمهر1 روز قبل
رئیس جمهور در پنجاهمین مجمع عمومی بانک مرکزی درباره اتفاقات اخیر گفت: لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد و مجبور به عقب نشینی شدند.

افشای دروغگویی صدای آمریکا توسط کارشناس آن +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به تازگی آمریکا ادعای عجیبی درباره هواپیمای اوکراینی کرده که تعجب بسیاری را برانگیخته است. دولت این کشور می‌گوید توانسته است که موشک اصابت شده به این هواپیما را رصد کند. اما این ادعا از سوی بعضی زیرسوال رفته که یکی از آن‌ها کارشناس صدای آمریکا است. ایالات متحده مدعی شده است که این موشک را شناسایی و رصد کرده است و محکم سر حرف خود ایستاده است. این یک افتضاح نظامی برای آمریکا است.» ویدئوی کامل مصاحبه این فرد را در ادامه مشاهده می‌کنید: مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.

حمله آشوبگران به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. بیشتر بخوانید: تظاهرات گسترده مردم فرانسه علیه برنامه اصلاحات نظام بازنشستگی + فیلمانتهای پیام/

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

سلیمانی اگر نبود تو عروس داعشی‌ها می‌شدی، نه مردمکان سیاست!

سینماپرس2 روز قبل

استفاده از روش جدید پزشکی برای مادرشدن دختر عرب جنجال به پا کرد +عکس

فردا نیوز1 روز قبل

آغاز یک عملیات جدید بانکی از شنبه/ دلار جهانی در آستانه ورود به کانال جدید/ ۱۱ میلیون نفر در ایران کد بورسی دارند/ ۲۰۰ میلیارد دلاری که چینی‌ها باید از آمریکا خرید کنند، چه کالاهایی است؟

تابناک1 روز قبل

افتادن در اکواریوم ماهی به دلیل صحبت با تلفن همراه +فیلم

رکنا1 روز قبل

نشستن روی سر دونالد ترامپ! +عکس

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

لحظه تلخ وداع با خانواده جان‌باخته در پرواز مرگ

برترین‌ها1 روز قبل

شلیک تیرخلاص به برادر در خودروی لوکس! +عکس

فردا نیوز1 روز قبل

جان باختن هموطنان در حادثه‌ی کرمان ناشی از بی‌تدبیری مسؤولان بود/ مسؤولان با بررسی دلایل سقوط هواپیما، صادقانه به مردم گزارش دهند

ایلنا2 روز قبل

ستاره بایرن مونیخ و همسرش با هم در المپیک شرکت می‌کنند

فوتبالی1 روز قبل

قتل یک پدر و پسر با سلاح سرد در کیاشهر/ قاتلان دستگیر شدند

مهر1 روز قبل