گسترش اعتراضات هنگ‌کنگی‌ها به سیاست‌های چین
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

گسترش اعتراضات هنگ‌کنگی‌ها به سیاست‌های چین

پیامدهای اقتصادی اعتراضات هنگ‌کنگ از نگاه اکونومیست

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
پیامدهای اقتصادی اعتراضات هنگ‌کنگ از نگاه اکونومیست
اکونومیست در سرمقاله شماره منتشرشده در دهم آگوست، با اشاره با ادامه اعتراضات در هنگ‌کنگ می‌نویسد: مداخله نیروهای نظامی چین در هنگ‌کنگ نه تنها نمی‌تواند ثبات و موفقیت اقتصادی برای این کشور به همراه داشته باشد بلکه آن را به خطر خواهد انداخت.

هزاران دانشجو هفته‌هاست که در هنگ‌کنگ در اعتراض به لایحه استرداد مجرمان به چین تظاهرات می‌کنند؛ خواسته‌ای که مقامات چینی هیچ توجهی به آن ندارند و تنها به اعتراض‌کنندگان هشدار داده‌اند که به خانه‌هایشان بروند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از اکونومیست، در حالی که همه از این وضعیت عصبانی هستند اما برخی انتظار دارند، پیامدهای آن مشابه قتل‌عام وحشیانه هزاران شهروند در «اعتراضات میدان تیان‌آن‌من» باشد.

۳۰ سال از این رویداد تلخ می‌گذرد و هنوز هیچ‌کس به درستی نمی‌داند در آن اعتراضات دانشجویی در پکن که در تاریخ چهارم ژوئن ۱۹۸۹ رخ داد، چند نفر کشته شدند. سانسور دولت چین در مورد این واقعه به معنای پذیرش ضمنی این موضوع است که این رویداد به شکل قابل توجهی مهم بوده است.

اما همه می‌دانند که اعتراضات میدان تیان‌آن‌من، به روابط حکومت چین با این کشور و همچنین جهان شکل داده است. به همین دلیل حتی اگر مداخله‌ای با کمترین میزان خونریزی در هنگ‌کنگ اتفاق بیفتد، می‌تواند به همان اندازه طنین‌انداز باشد.

این اعتراض‌ها به دنبال پیشنهاد لایحه‌ای در زمینه استرداد مجرمان و متهمان به کشور چین آغاز شد. به عقیده نویسنده، به نظر می‌رسد تظاهرات اخیر به بزرگ‌ترین چالش دولت چین از زمان واقعه تیان‌آن‌من تبدیل شده است.

فعالان حقوق بشر به دنبال مطالبات خود برای تقویت دموکراسی در هنگ‌کنگ هستند؛ تا جایی که برخی استقلال هنگ‌کنگ از سرزمین اصلی را مطرح کرده‌اند.

اما آنچه بیشتر توجه‌ها را به خود جلب کرده، جمعیت انبوه مردم عادی است. اعتصاب عمومی در پنجم آگوست، اختلال فرودگاه و شبکه حمل‌نقل عمومی را در این منطقه به دنبال داشت. همچنین ده‌ها هزار نفر از کارمندان دولت در ضدیت با روسای خود در تظاهرات مسالمت‌آمیز پنجم آگوست شرکت کردند تا به رهبر فعلی «نه» بگویند. تعداد زیاد اعتراض‌کنندگان این پیام را می‌رساند که آنها هیچ اعتمادی به حاکمان خود ندارند.

اگر چین نیروهای نظامی خود را به چین اعزام کند، تبعات آن تنها دامن تظاهرکنندگان را نخواهد گرفت.

در عین حال با گسترده‌تر شدن اعتراضات، لفاظی‌ها میان دولت چین و هنگ‌کنگ هم بالا گرفته است.

پس از اعتراضات پنچم آگوست، کری لم، رهبر ناتوان و درمانده هنگ‌کنگ اعلام کرد که این سرزمین در وضعیت خطرناکی به سر می‌برد. یک روز بعد از آن یکی از مقامات دولت چین در هنگ‌کنگ گفت: ما می‌خواهیم این مساله برای گروه اندک مجرمان خشونت‌گرا و نیروهای حامی آنها روشن شود که آنها با آتش بازی می‌کنند و به زودی تبعات آن را خواهند دید.

مداخله نظامی چین چه به خونریزی منجر شود و چه نشود، اعتماد کسب‌وکارها به هنگ‌کنگ کاهش خواهد یافت.

به باور نویسنده این نوع لفاظی‌ها برای ترساندن معترضان در خیابان‌ها طراحی شده است. با این حال ماهیت ستمگرانه رژیم شی‌جین‌پینگ، تاریخچه ترور معترضان از سوی حزب کمونیست و تمایل تاریخی آنها به استفاده از نیروهای مسلح همگی حکایت از خطری بدتر دارند.

اگر چین نیروهای نظامی خود را به چین اعزام کند، تبعات آن تنها دامن تظاهرکنندگان را نخواهد گرفت. این نوع مداخله می‌تواند خشم شهروندان هنگ‌کنگ را به دنبال داشته باشد.

هنگ‌کنگ گزینه بسیار جذابی برای بسیاری از شرکت‌هاست. از یک‌سو به بازار بزرگ چین متصل است و از سوی دیگر از قوانین شفافی همچون دولت‌های غربی برخوردار است. مداخله نظامی چین چه به خونریزی منجر شود و چه نشود، اعتماد کسب‌وکارها به هنگ‌کنگ کاهش خواهد یافت. همچنین ثروت بسیاری از شرکت‌های چینی که برای افزایش سرمایه خود به بازار سهام آن وابسته‌اند، آسیب خواهد دید.

در مقایسه با سال ۱۹۹۷ و انتقال حاکمیت هنگ‌کنگ از بریتانیا به چین، این سرزمین سهم کمتری از تولید ناخالص داخلی چین را به خود اختصاص می‌هد. با وجود این، هنگ‌کنگ همچنان از اهمیت خاصی برای چین برخوردار است.

آمار و ارقام نشان می‌دهد وام‌های فرامرزی که در هنگ‌کنگ به ثبت رسیده، بیشتر در ارتباط با شرکت‌های چینی بوده است. تعداد این وام‌ها بیش از دو برابر شده و همچنین شرکت‌های چندملیتی که دفاتر آنها در هنگ‌کنگ ثبت شده تا دو سوم افزایش یافته است.

از آنجا که شرکت‌ها به دنبال پایگاه‌های آرام‌تری در آسیا هستند، حضور نیروهای نظامی در هنگ‌کنگ به طور قطع به این روند آسیب می‌رساند. از سوی دیگر، بسیاری از خارجی‌هایی که در هنگ‌کنگ زندگی می‌کنند، آن را ترک خواهند کرد.

نویسنده اکونومیست در پایان تاکید می‎‌کند که چین از سال ۱۹۸۹ تاکنون به بلوغ رسیده است. این کشور قدرتمندتر است و به خوبی می‌داند که موفقیت اقتصادی و هنگ‌کنگ هر دو نقش پررنگی در ثباتش دارند.

بدون تردید حزب کمونیست در نظر دارد همچون ۳۰ سال گذشته قدرت خود را بازیابد. هنگ‌کنگ اما میدان تیان‌آن‌من نیست و سال ۲۰۱۹ هم ۱۹۸۹ نیست. سرکوب این تظاهرات از طریق نیروهای نظامی نه تنها نمی‌تواند ثبات و موفقیت اقتصادی برای این کشور به همراه داشته باشد بلکه آن را به خطر خواهد انداخت.

جدیدترین مطالب این نشریه انگلیسی را می‌توانید در سلسله گزارش‌های اکونومیست ملاحظه کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

ادامه تحصن در فرودگاه هنگ کنگ در سایه تشدید ناآرامی‌ها

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
ادامه تحصن در فرودگاه هنگ کنگ در سایه تشدید ناآرامی‌ها

اعتراضات مردم هنگ کنگ وارد دهمین هفته خود شده است. هنگ کنگ در واپسین روزهای هفته گذشته شاهد ناآرامی‌های گسترده‌ای بوده است. معترضان خبر از ادامه تحصن خود در فرودگاه هنگ کنگ داده‌اند.

به گزارش عصر ایران به نقل از دویچه وله، هنگ کنگ در روزهای شنبه و یکشنبه ۱۹ و ۲۰ مرداد (۱۰ و ۱۱ اوت) شاهد ناآرامی‌های گسترده‌ای بوده است. پلیس با حضور پر شمار به مقابله با اعتراضات ضد دولتی پرداخته است.

ادامه تحصن در فرودگاه هنگ کنگ در سایه تشدید ناآرامی‌ها - 3

خبرگزاری آلمان روز دوشنبه ۱۲ اوت با انتشار گزارشی از هنگ کنگ خبر از گسترش ناآرامی‌ها در روزهای اخیر داده است.

ناآرامی‌های هنگ کنگ غروب یکشنبه ۱۱ اوت به اوج خود رسید. پلیس برای مقابله با تجمع معترضان اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کرده است.

ویدیوهای منتشر شده حکایت از پرتاب گاز اشک‌آور به داخل ایستگاه‌های زیرزمینی مترو داده است. گفته می‌شود پلیس هنگ کنگ از این طریق تلاش کرده تا معترضان را متفرق کند.

بیلی لی، یکی از اعضای ارشد گروه وکلای پیشرو هنگ کنگ به خبرنگار خبرگزاری آلمان گفته است که ویدیوهای منتشر شده حکایت از رویکرد خشن و نامتناسب پلیس با معترضان دارد.

افزایش خشونت

شاهدان ناآرامی‌های روز یکشنبه از مجروح‌شدن چشم یکی از معترضان در اثر شلیک گلوله پلاستیکی خبر داده‌اند. این در حالی است که پلیس معترضان را مسئول تشدید خشونت معرفی کرده و مدعی شده است که معترضان در تظاهرات اخیر خود به سوی نیروهای انتظامی سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب کرده‌اند.

ادامه تحصن در فرودگاه هنگ کنگ در سایه تشدید ناآرامی‌ها - 11

مسئولان بیمارستان هنگ کنگ خبر از زخمی شدن ۴۰ نفر در جریان درگیری‌های آخر هفته داده‌اند. افزون بر آن، پلیس اقدام به دستگیری شماری از معترضان کرده است.

پلیس هنگ کنگ به خبرنگار خبرگزاری آلمان گفته است که هنوز تعداد دقیق بازداشت‌شدگان در روز یکشنبه روشن نیست. این در حالی است که گزارش‌ها حکایت از دستگیری ۱۶ نفر در روز شنبه ۱۰ اوت دارند.

تحصن در فرودگاه هنگ کنگ وارد چهارمین روز متوالی خود شده است. معترضان بر آنند تا با تحصن در فرودگاه صدای اعتراض خود را به گوش مردم جهان برسانند.

موج جدید اعتراضات در هنگ کنگ ده هفته پیش، در روز نهم ژوئن آغاز شد. ساکنان هنگ کنگ در اعتراض به طرح استرداد افراد مظنون به ارتکاب جرم به چین به خیابان‌ها آمده بودند. دخالت پلیس برای متفرق‌کردن معترضان باعث گسترش ناآرامی‌ها در هنگ کنگ شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

لغو تمامی پروازهای هنگ کنگ به دلیل ادامه اعتراض‌ها در فرودگاه

ایلناخبرگزاری ایلنا
لغو تمامی پروازهای هنگ کنگ به دلیل ادامه اعتراض‌ها در فرودگاه
تمامی پروازهای هنگ کنگ به دلیل ادامه اعتراض‌ها در فرودگاه لغو شده است.

لغو تمامی پروازهای هنگ کنگ به دلیل ادامه اعتراض‌ها در فرودگاه - 1

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، تمامی پروازهای فرودگاه هنگ کنگ امروز -دوشنبه- به دلیل تداوم اعتراض‌های مردم در این فرودگاه لغو شده است.

فعالان مدنی هنگ کنگ پلیس را به اقدام‌های خشن علیه تظاهر کنندگان متهم کرده‌اند.

اعتراض‌ها در هنگ کنگ از بحث بر سر لایحه استرداد مظنونان به چین آغاز شد که پس از مدتی این لایحه به حالت تعلیق درآمد. برخی از معترضان خواستار استعفای «کری لام» رئیس اجرایی هنگ کنگ شده‌اند.

پیش از این لم در بیانیه‌ای از مردم هنگ کنگ عذر خواهی کرده و افزود که قول می‌دهد تا انتقادها را با نهایت صداقت و تواضع قبول کند.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش حمایت‌ها از رهبری و استقلال تایوان بعد از اعتراضات هنگ‌کنگ

ایسناخبرگزاری ایسنا
افزایش حمایت‌ها از رهبری و استقلال تایوان بعد از اعتراضات هنگ‌کنگ
حمایت مردمی از تسای اینگ-ون، رئیس‌جمهوری تایوان و تبدیل تایوان به کشوری مستقل افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه آسیا تایمز، ‌ نظرسنجی جدید اندیشکده‌ای محلی حتی پیروزی تسای اینگ‌-ون در انتخابات ریاست جمهوری ماه ژانویه را پیش‌بینی کرده است و او می‌تواند از هان کائو-یو، شهردار کائوسیونگ از حزب اپوزیسیون کوئومینتاگ ۲۰ درصد رای بیشتر به دست آورد.

نظرسنجی بنیاد قانون اساسی نوین تایوان نشان می‌دهد، تسای اینگ-ون ۵۱ درصد رای و هان کائو-یو ۳۱ درصد رای می‌گیرد و اگر کو ون-جی، شهردار تایپه وارد این رقابت‌ شود، تسای اینگ-ون با کسب حدود ۴۲ درصد رای در صدر این رقابت سه‌گانه قرار می‌گیرد و هان کو-یو ۲۶ درصد و کو ون-جی ۲۶ درصد رای به دست می‌آورند.

میزان محبوبیت مردمی تسای اینگ-ون هم در نظرسنجی ماه مه از ۳۳٫۸ درصد به ۴۳٫۷ درصد افزایش یافته است. این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد از پاسخ‌دهندگان از تایوان به عنوان کشوری مستقل و بااقتدار حمایت کردند.

این نظرسنجی تلفنی در میان ۱۰۶۸ تایوانی ۲۰ سال به بالا انجام شده است. رئیس‌جمهوری تایوان با به چالش کشیدن پکن تاکید کرده است یافته‌های این نظرسنجی و همچنین وضعیت هنگ‌کنگ، لفاظی چین، ممنوعیت مسافرتی و تهدیدات ارتش آزادی‌بخش خلق تنها موجب افزایش حمایت‌ها از او می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

انتقادات تند جوان نخبه‌ از وضع کشور در حضور رهبرانقلاب +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

اعترافات دختران بازداشتی / کشف حجاب بخاطر دلارهای مسیح علینژاد! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
مستند «یک مشت دلار بیشتر» روایتی است از افرادی که به واسطه مسیح‌ علینژاد و حامیان او، هنجارشکنی و کشف حجاب کردند. به تازگی تیزر مستندی با عنوان «به خاطر یک مشت دلار بیشتر» در فضای مجازی منتشر شده‌است. موضوع این مستند کشف حجاب‌های دستوری در ماه‌های گذشته است. در ماه‌های گذشته و پس از شکست کمپین چهارشنبه‌های سفید مسیح علینژاد، برخی از چهره‌های ضدانقلاب غرب‌نشین به روش‌های مختلف برای دستیابی به اهداف پوچ خود در از بین بردن حجاب و عفت زنان ایرانی تلاش کردند. پس از انتشار تصاویری خارج از عرف در شبکه‌های اجتماعی توسط برخی از افراد هنجارشکن، دستگاه قضا دست به اقدام عملی زد. پیشتر نیز رئیس دادگاه انقلاب تهران در خصوص ارسال‌کنندگان فیلم کشف حجاب به مسیح علینژاد اعلام کرده بود: با توجه به قرارداد همکاری علینژاد با آمریکایی‌ها کسانی که از خودشان یا دیگران فیلم در رابطه با کشف حجاب بگیرند و به این خانم ارسال کنند مشمول ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی خواهند بود و بین یک تا ده سال حبس برایشان در نظر گرفته می‌شود.

شاهکارهای مهندسان صنعت دفاعی در تحریم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پیچیده‌ترین دستاوردهای دفاعی ایران در شرایط ۴۰ سال تحریم و فشار خارجی با سختکوشی متخصصان توانمند ایرانی حاصل شده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ساخت انواع تجهیزات پیشرفته دفاعی نام صنعت دفاعی ایران را پرآوازه کرد. یکی از انواع این دستاوردها موشک‌هایی است که مواضع تروریست‌های داعش در سوریه را از فاصله بسیار دور با دقت هدف قرار داد.

کلید اصلی حل مشکلات موجود از زبان رهبر انقلاب

مهرمهر1 روز قبل
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب در دیدار امروز خود با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت فرمودند: مسئولان به «تولید داخلی» به عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» توجه کامل کنند.

محصولات ایرانی در روستا‌های ساحل عاج

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از آبیجان‎، برخی از محصولات تولیدی ایران در دور افتاده‌ترین روستا‌های ساحل عاج بازار فروش خود را پیدا کرده است و به فروش می‌رسد.

بخشی از جدیدترین صحبت‌های ظریف با NBC

مهرمهر1 روز قبل
محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با NBC گفت: در طول ۲۵۰ سال گذشته همواره از خود دفاع کرده‌ایم و درس‌های خوبی به کسانی که به کشور ما تجاوز کرده‌اند، داده‌ایم.

اخبار بیشتر