نفتکش ایرانی آزاد شد یا نشد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

نفتکش ایرانی آزاد شد یا نشد؟

انگلیس دوباره ناو جنگی به خلیج فارس فرستاد

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
انگلیس دوباره ناو جنگی به خلیج فارس فرستاد
نفتکش ایرانی که از سوی بریتانیا توقیف شده، امروز سیگنال تغییر مسیر ارسال کرد، اما کمی بعد این سیگنال پاک شد!

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

انگلیس دوباره ناو جنگی به خلیج فارس فرستاد - 1

به گزارش نامه نیوز، موسسه رهگیری خطوط کشتیرانی تنکر تراکرز ساعتی پیش از ارسال سیگنال تغییر مقصد نفتکش توقیف شده ایرانی به سمت مراکش خبر داد.

این موسسه در خبری فوری اعلام کرده است که نفتکش گریس ۱ که حدود ۵ هفته است توسط نیروی دریایی انگلیس در آب‌های جبل الطارق توقیف شده است، سیگنال تغییر مقصد به سمت مراکش ارسال کرده است.

پیش از این برخی رسانه‌های انگلیسی گفته بودند که ممکن است لندن نفتکش ایران را آزاد کند.

انگلیس دوباره ناو جنگی به خلیج فارس فرستاد - 6

با این حال کمی بعد اعلام شد که نفتکش ایرانی توقیف شده در جبل الطارق مقصد جدید خود را پاک کرد و در جای اول خود ماند.

طبق گزارش فنی کمپانی امنیتی Dryad Global نفتکش ایرانی VLCC Grace ۱ سیگنال مقصد جدید خود به سوی مراکش را در ساعت ۱۳۴۰ UTC روز ۱۲ اوت به ثبت رساند، سپس ساعت ۱۳۵۲UTC آن را پاک کرد و مکان خود را در جایی که قرار دارد، نشان داد.

انگلیس دوباره ناو جنگی به خلیج فارس فرستاد - 10

این اتفاق درحالی بود که ناوجنگی «اچ ام اس کنت» نیروی دریایی انگلیس روز دوشنبه برای پیوستن به ناوهای آمریکا، روانه آبهای خلیج فارس شد.

منبع: خبرفوریلینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

نفتکش ایرانی جبل الطارق را به مقصد مراکش ترک کرد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
نفتکش ایرانی جبل الطارق را به مقصد مراکش ترک کرد
سوپرنفتکش ایرانی گریس۱ که ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام ایران را حمل می‌کند با گذشت ۵ هفته از توقیف آن توسط انگلیس در جبل‌الطارق، حالا مراکش را به عنوان مقصد بعدی خود اعلام کرده است.

به گزارش مشرق به نقل از توییتر تانکرترکرز که وب‌سایت ردیابی نفت‌کش‌ها در جهان است، سوپرنفتکش ایرانی گریس۱ که ۲٫۱ میلیون بشکه نفت خام ایران را حمل می‌کند، مراکش را به عنوان مقصد بعدی خود اعلام کرده است.

این نفتکش ۵ هفته قبل به بهانه واهی توسط دولت انگلستان در جبل الطارق توقیف شد.

در زمان توقیف غیرقانونی گریس۱، گفته می‌شد محموله آن نفت کوره است اما وبسایت تانکرترکرز اعلام کرده گریس۱ با محموله نفت خام جبل الطارق را به مقصد مراکش ترک کرده است.منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

آیا نفتکش حامل نفت ایران آزاد شده است؟

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین
آیا نفتکش حامل نفت ایران آزاد شده است؟
با اینکه اخبار ضدونقیضی درباره احتمال آزادشدن نفتکش حامل نفت ایران به گوش می‌رسد، نفتکش گریس‌ــ‌۱ همچنان در نزدیکی سواحل شرقی منطقه جبل‌الطارق به‌سر می‌برد.

به گزاترش گروه سیاسی قدس آنلاین، از ساعاتی پیش برخی رسانه‌ها گزارش‌هایی مبنی بر احتمال آزاد شدن نفتکش گریس‌‌۱ که روز پنج‌شنبه ۱۳ تیر در آب‌های تنگه جبل‌الطارق توسط نیروی دریایی انگلیس توقیف شده بود، منتشر کرده‌اند؛ اما بررسی‌ها با استفاده از اطلاعات پایگاه‌های بین‌المللی کشتیرانی حاکی از این است که تا لحظه ارسال این گزارش هنوز تغییری در وضعیت این نفتکش حامل نفت ایران رخ نداده است.

بر اساس اطلاعاتی که در پایگاه تخصصی Vesselfinder در مورد نفتکش گریس‌‌۱ درج شده و احتمالا همین اطلاعات برخی رسانه‌ها را به اشتباه انداخته است، نفتکش گریس‌‌۱ عازم بندری در کشور مراکش است و در روز ۱۹ می‌به مقصد خواهد رسید، این در حالی است که حدود ۳ ماه از تاریخ مذکور گذشته و این تاریخ نمی‌تواند درست باشد.

آیا نفتکش حامل نفت ایران آزاد شده است؟ - 3

تصویری از سایت VesselFinder که وضعیت کشتی گریس۱ را نشان می‌دهد. در این سایت، کشتی‌هایی را که متوقف هستند با دایره و کشتی‌هایی که در حال حرکت هستند با فلش نشان داده است. کشتی گریس۱ به‌صورت دایره نشان داده شده و همین نیز دلالت بر عدم‌حرکت این کشتی دارد.

از طرفی حتی اگر فرض کنیم که تاریخ مذکور به‌اشتباه ذکر شده است و تاریخ درست همان ۱۹ آگوست (۲۸ مرداد) باشد، باز هم یک ناهمخوانی در اطلاعات دیده می‌شود زیرا فاصله منطقه جبل‌الطارق تا بندر اغادیر یعنی دورترین بندر مهم کشور مراکش نسبت به این منطقه [جبل‌الطارق) را با سرعت ۱۲ نات (معادل ۲۲ کیلومتر دریایی در ساعت) می‌توان تنها ظرف ۳۶ ساعت طی کرد، به‌عبارت دیگر اگر نفتکش گریس‌‌۱ آزاد شده باشد باید حداکثر تا روز ۲۳ مرداد به بندر اغادیر مراکش برسد.

آیا نفتکش حامل نفت ایران آزاد شده است؟ - 7

نکته مهم دیگر اینکه خبر آزاد شدن نفتکش گریس‌‌۱ و حرکت کردن آن به‌سمت مراکش برای اولین بار حدود ساعت ۷ بعدازظهر امروز دوشنبه به‌وقت تهران منتشر شد و این بدان معناست که نفتکش گریس‌‌۱ تا لحظه ارسال این گزارش باید با احتساب سرعت ۱۲ نات که برای کشتی‌ها سرعت بالایی محسوب نمی‌شود به آب‌های غرب تنگه جبل‌الطارق یا حداقل به میانه این تنگه رسیده باشد. اما این نفتکش در حال حاضر همچنان در شرق منطقه جبل‌الطارق به‌سر می‌برد و سرعت آن نیز در پایگاه اینترنتی Vesselfinder بین صفر تا ۰٫۱ نات درج شده است که از متوقف بودن آن در یک محل مشخص (طول و عرض جغرافیایی ۳۶°۰۶'۵۹٫۵ «N ۵°۱۸'۰۸٫۱» W) حکایت دارد.

با توجه به شواهد و قرائن موجود به‌نظر می‌رسد که نفتکش گریس‌‌۱ هنوز آزاد نشده است.

منابع مطلع نیز گفتند که هنوز هیچ تغییری در وضعیت کشتی گریس۱ اتفاق نیفتاده است.

با این حال برخی منابع می‌گویند که احتمال آزاد شدن این نفتکش طی روزهای آینده وجود دارد، چرا که توقیف این کشتی هیچ وجه قانونی و حقوقی ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

اخبار ضدونقیض از آزاد شدن نفتکش توقیف‌شده ایرانی در جبل‌الطارق

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
اخبار ضدونقیض از آزاد شدن نفتکش توقیف‌شده ایرانی در جبل‌الطارق
نفت‌کش «گریس یک» که حامل نفت ایران است، گویا پس از پنج هفته توقیف در جبل‌الطارق راهی مراکش شده است.

اعتمادآنلاین| وب‌سایت «تنکر ترکرز» در پیامی توییتری گزارش داد نفت‌کش غول‌پیکر «گریس یک» که حامل ۲ میلیون بشکه نفت ایران است پس از ۵ هفته توقیف در جبل‌الطارق، برای اولین بار با ارسال پیامی، مراکش را به عنوان مقصد بعدی خود اعلام کرد.

این خبر با استناد به سیگنال‌های صادرشده از این نفت‌کش درباره مقصد بعدی خود، مخابره شده است.

تنکر ترکرز در پیام توییتری دیگری نوشت این نفت‌کش پس از پیام اول خود اعلام کرد که مقصدی بعدی آن آب‌های مدیترانه است.

با این حال تاکنون هیچ گزارشی از خروج نفت‌کش «گریس یک» از جبل‌الطارق منتشر نشده است.

چندی پیش مقامات منطقه جبل‌الطارق که تحت حاکمیت انگلیس قرار دارد، در اقدامی که از سوی مقامات کشورمان «راهزنی دریایی» خوانده شد، نفتکش «گریس یک» را که حامل محموله نفتی ایران بود، به بهانه نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه در نزدیکی آب‌های این منطقه توقیف کرد.

ایران بار‌ها ادعا‌های مطرح شده از سوی مقامات انگلیس و جبل‌الطارق را رد و اعلام کرد این نفتکش از نظر فنی امکان پهلو گرفتن در بندری که انگلیس به آن اشاره می‌کند، نداشته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

خواندن خبر در سایت منبع

نفتکش توقیف شده ایران سیگنال تغییر مقصد ارسال کرد

الفخبرگزاری الف
نفتکش توقیف شده ایران سیگنال تغییر مقصد ارسال کرد
یک موسسه رهگیری خطوط کشتیرانی ساعتی پیش از ارسال ناگهانی سیگنال تغییر مقصد نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق خبر داد.

به گزارش فارس، موسسه رهگیری خطوط کشتیرانی تنکر تراکرز ساعتی پیش از ارسال سیگنال تغییر مقصد نفتکش توقیف شده ایرانی به سمت مراکش خبر داد. این موسسه در خبری فوری اعلام کرده است که نفتکش گریس ۱ که حدود ۵ هفته است توسط نیروی دریایی انگلیس در آب‌های جبل الطارق توقیف شده است، سیگنال تغییر مقصد به سمت مراکش ارسال کرده است.

نفتکش توقیف شده ایران سیگنال تغییر مقصد ارسال کرد - 3

گفتنی است در یک توئیت دیگر تنکر تراکرز اعلام کرده که شاید این اقدام یک شوخی از سوی خدمه باشد. اما با توجه به شرایطی که خدمه کشتی در این نفتکش حبس شده‌اند، بعید به نظر می‌رسد این مسئله جنبه شوخی داشته باشد.

نفتکش توقیف شده ایران سیگنال تغییر مقصد ارسال کرد - 5

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ پاسخ رهبرانقلاب به انتقادات صریح یک نخبه

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

انتقادات تند جوان نخبه‌ از وضع کشور در حضور رهبرانقلاب +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشامیر خجسته با بیان اینکه، بایستی در خصوص نحوه ترخیص ۳۴۰ هزار تن ذرت برزیلی از سوی گمرک و سایر دستگاههای ذیربط شفاف سازی صورت گیرد، گفت: به شدت پیگیر هستیم تا مشخص شود، این ذرتها براساس چه مستنداتی از گمرک ترخیص و این ارزی که سرمایه دولت است و از کشور خارج شده به کجا رفته است. اخبار اقتصادی- نائب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس گفت: در ابتدا تصور بر این بود که در سال ۹۵ حدود ۱۲۰ هزار تن وارد بندر امام خمینی شده و به علت عدم دریافت مجوز استاندارد گمرک از ترخیص ان جلوگیری کرده است، اما بعدا مشخص شد در ان سال مجموعا ۵۰۰ هزار تن ذرت برزیلی وارد کشور شده که ۳۴۰ هزار تن آن ترخیص شده است. به گفته این نماینده مجلس، سیزده شرکت درقالب دوازده اظهارنامه ٤٩١هزار تن در سال نودوپنج ذرت وارد کردند که ما مستنداتی داریم این ذرت‌ها از بدو ورود آلوده بوده و فاقد گواهی بهداشتی کشور برزیل و مجوز سازمان استاندارد جهانی اس جی اس می‌باشند. ما در کمیسیون اصل نود پیگیر این موضوع هستیم که چه کسانی این ذرتها را وارد کردند. به هر حال مسئولان، گمرک، استاندارد و سازمان دامپزشکی باید در این خصوص پاسخگو باشند.

بخشی از جدیدترین صحبت‌های ظریف با NBC

مهرمهر16 ساعت قبل
محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با NBC گفت: در طول ۲۵۰ سال گذشته همواره از خود دفاع کرده‌ایم و درس‌های خوبی به کسانی که به کشور ما تجاوز کرده‌اند، داده‌ایم.

پاکسازی خان شیخون از تروریست‌ها

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از دمشق؛ ارتش سوریه پس از آزادی خان شیخون درصدد پاکسازی و بازگشایی راه ترانزیتی دمشق به حلب است.
الفالف16 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۳۰ مرداد ۱۳۹۸، ۱۴:۴۴ ۳۹۸۰۵۳۰۰۹۷به گزارش الف، محمدجواد ظریف که به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات چند کشور اروپایی در سوئد به سر می‌برد امروز در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم (سیپری) SIPRI به ایراد سخنرانی در خصوص مهمترین تحولات منطقه‌ای و بین المللی پرداخت و به سوالات حاضران پاسخ گفت. محمدجواد ظریف که به منظور دیدار و گفتگو با مقامات چند کشور اروپایی در سوئد به سر می‌برد امروز در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم (سیپری) SIPRI به ایراد سخنرانی در خصوص مهمترین تحولات منطقه‌ای و بین المللی پرداخت و به سوالات حاضران پاسخ گفت. ظریف با وزیر خارجه سوئد و نخست وزیر سابق این کشور هم دیدار کرده است. «مارگوت والستروم» وزیر امور خارجه سوئد در توئیتر با اشاره به دیدار خود با وزیر امور خارجه ایران نوشت: «گفت‌وگوهای سازنده و صمیمانه با محمدجواد ظریف در استکهلم داشتم.»

اخبار بیشتر