واگذاری بندر چابهار به روسیه شایعه است یا واقعیت؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

واگذاری بندر چابهار به روسیه شایعه است یا واقعیت؟

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان: واگذاری بندر چابهار به روس‌ها کذب است

انتخابخبرگزاری انتخاب
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان: واگذاری بندر چابهار به روس‌ها کذب است
بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: واگذاری بندر چابهار به روس ها کذب است و بازدید مدیرعامل منطقه اقتصادی استراخان صرفا جهت شناخت بیشتر با ظرفیت های چابهار بوده است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان: واگذاری بندر چابهار به روس‌ها کذب است - 0

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: واگذاری بندر چابهار به روس‌ها کذب است و بازدید مدیرعامل منطقه اقتصادی استراخان صرفا جهت شناخت بیشتر با ظرفیت‌های چابهار بوده است.

بهروز آقایی در گفت وگو با عصرهامون، ضمن رد شایعه مطرح شده از طرف جریان معاند در فضای مجازی مبنی بر تصاحب چابهار از طرف روسیه و واگذاری امورات بندری این بندر به این کشور گفت: حضور روس‌ها در چابهار و بازدیدشان از امکانات و ظرفیت‌های موجود در این بندر صرفا جهت آشنایی بیشتر با فرصت‌های اقتصادی تنها بندر اقیانوسی کشور بوده است.

وی افزود: روس‌ها در این بازدید تنها برای سرمایه گذاری و رغبت تجار روس برای حضور پررنگ‌تر در چابهار اعلام آمادگی کرده‌اند و این طرح مساله که آن‌ها پیش از این در بندر سرمایه گذاری کرده‌اند یا قسمتی از بندر را تصاحب یا فریز کرده باشند صحت ندارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه در صورت حضور تجار روس در این بندر، سطح فعالیت آن‌ها به شکل خواهد بود، اظهار کرد: احتمالا این حضور در حد فعالیت سایر تجار در چابهار باشد و یک سایت یا ۲ تا ۳ هکتار زمین برای احداث انبار و مخازن در اختیارشان قرار بگیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

لوبلاگ: ادعای موافقت با احداث پایگاه روسیه در چابهار و بندرعباس صحت دارد؟!

انتخابخبرگزاری انتخاب
لوبلاگ: ادعای موافقت با احداث پایگاه روسیه در چابهار و بندرعباس صحت دارد؟!
شکی وجود ندارد که سیاست خصمانه واشنگتن در قبال تهران فرصت بزرگی برای افزایش نفوذ مسکو در تهران و منطقه خلیج فارس ایجاد کرده است. دولت پوتین در سال های اخیر به تدریج روابط خود را با کشورهای عربی خلیج فارس بهبود داده است. در نتیجه، می توان تصور کرد که آقای پوتین در آینده به عنوان بزرگترین میانجی صلح در منطقه ایفای نقش کند.
لوبلاگ: ادعای موافقت با احداث پایگاه روسیه در چابهار و بندرعباس صحت دارد؟! - 0

نشریه لوبلاگ نوشت: در طول چند هفته گذشته شاهد تشدید تنش‌ها در منطقه خلیج فارس بوده‌ایم. هم زمان، بازیگران مهم بین المللی تلاش‌های خود را برای تامین امنیت در آب‌های خلیج فارس تشدید کرده‌اند. به طور ویژه، آمریکا و کشورهای اروپایی در حال بررسی طرح هایی برای تشکیل ائتلاف دریایی مشترک به منظور محافظت از کشتی‌های عبور کننده از تنگه هرمز و جلوگیری از مزاحمت‌های ایران برای ترافیک دریایی هستند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: دولت روسیه نیز فعالیت‌های دیپلماتیک خود را افزایش داده است تا بتواند در ماه‌های آینده نقش مهمی در شکل گیری وقایع احتمالی در منطقه ایفا کند. مسکو در سطح دیپلماتیک چندین پیشنهاد را برای همکاری‌های چند جانبه امنیتی در خلیج فارس با مشارکت همه دولت‌های منطقه‌ای و نظارت پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، مطرح کرده است. علاوه بر این، روسیه به کشورهای منطقه پیشنهاد داده که یک چارچوب امنیتی شبیه به سازمان امنیت و همکاری اروپا را برای خود تشکیل دهند. علاوه بر این، مسکو تلاش می‌کند به عنوان یک واسطه بین تهران و کشورهای عربی خلیج فارس میانجیگری کند. تعدادی از وب سایت‌های خبری عربی اخیرا اشاره کرده‌اند که آقای پوتین می‌تواند واسطه ایده آلی بین ایران و همسایگان عربش از جمله عربستان باشد، زیرا مسکو روابط خوبی با همه کشورهای منطقه دارد.

البته تلاش‌های مسکو صرفا به فعالیت‌های دیپلماتیک و پیشنهادات جذاب برای چارچوب امنیتی منطقه محدود نشده‌اند. دولت آقای پوتین تلاش می‌کند که نقش پر رنگ‌تری در مسائل خلیج فارس داشته باشد و نفوذ خود را در منطقه افزایش دهد. روسیه دوست ندارد که آمریکا و اتحادیه اروپا در آینده به تنهایی در مورد مسائل امنیتی منطقه تصمیم گیری کنند.

در این زمینه، ایران نقش مهمی در استراتژی روسیه در خلیج فارس ایفا خواهد کرد. ایران و روسیه در سال‌های گذشته روابط نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند. هر دو کشور در جنگ داخلی سوریه از بشار اسد حمایت کرده‌اند. تهران حداقل یک بار به جنگنده‌های روسی اجازه داد که از پایگاه‌های هوایی خود برای انجام عملیات نظامی در سوریه استفاده کنند.

دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ایران تقریبا دو هفته پیش همراه با تیمی از دیپلمات‌های ایرانی به مسکو سفر کرده بود. ظاهرا در این دیدار مقامات ایرانی و روسی یک تفاهمنامه نظامی مخفی امضا کرده‌اند. هنوز اطلاعاتی در مورد جزئیات این توافق منتشر نشده است. اما قرار است که مسکو و تهران در پایان سال جاری یک مانور نظامی مشترک را در منطقه خلیج فارس اجرا کنند.

آقای سیمون واتکینز در مقاله اخیر خود در سایت اویل پرایس ادعا می‌کند ایران موافقت کرده است که پایگاهی برای روسیه در بنادر چابهار و بندرعباس در نظر بگیرد. او همچنین ادعا کرده که روسیه به دنبال استقرار تسلیحات پیشرفته در این بنادر است. برخی گزارش‌های دیگر نیز ادعا کرده‌اند که مسکو به دنبال راه اندازی یک پایگاه زیر دریایی در بندر چابهار ایران است. در صورتی که این گزارش‌ها صحت داشته باشند، آقای پوتین در نهایت رویای پتر بزرگ را برای رسیدن به آب‌های گرم خلیج فارس و اقیانوس هند محقق خواهد کرد. اما چندین دلیل برای رد کردن این سناریو وجود دارد. اول، قانون اساسی ایران چنین معامله‌ای را بین دو کشور ممنوع کرده است. دوم، جمهوری اسلامی ایران همیشه به خود می‌بالد که وابستگی به قدرت‌های بزرگ ندارد.

با وجود این، احتمال تحقق چنین سناریویی را نمی‌توان به طور کامل رد کرد. تحریم‌های اقتصادی آمریکا فشار زیادی به ایران وارد کرده‌اند. آن‌ها همچنین نگران بروز یک درگیری نظامی در منطقه هستند. بنابراین، تقویت حضور نظامی روسیه در خلیج فارس می‌تواند به عنوان یک عامل بازدارنده در مقابل آمریکا عمل کند. باید به این واقعیت اشاره کنیم که حضور نظامی روسیه در سوریه به مقدار قابل توجهی انگیزه آمریکا برای جنگ با بشار اسد را کاهش داد. البته در منطقه خلیج فارس با شرایط متفاوتی روبرو هستیم و بعید به نظر می‌رسد که روس‌ها تمایلی به مداخله مستقیم در یک جنگ احتمالی داشته باشند. اما در هر صورت افزایش حضور نیروی دریایی روسیه در منطقه می‌تواند محاسبات واشنگتن در مورد خطرات جنگ با ایران را تغییر دهد.

شکی وجود ندارد که سیاست خصمانه واشنگتن در قبال تهران فرصت بزرگی برای افزایش نفوذ مسکو در تهران و منطقه خلیج فارس ایجاد کرده است. دولت پوتین در سال‌های اخیر به تدریج روابط خود را با کشورهای عربی خلیج فارس بهبود داده است. در نتیجه، می‌توان تصور کرد که آقای پوتین در آینده به عنوان بزرگترین میانجی صلح در منطقه ایفای نقش کند.

اما آمریکا و کشورهای اروپایی هنوز می‌توانند از تحقق چنین سناریویی جلوگیری کنند. آمریکا با کاهش فشارها علیه تهران، بازگشتن به توافق هسته‌ای برجام، برداشتن تحریم‌های اقتصادی و میانجیگری بین ایران و کشورهای عربی می‌تواند به مقدار قابل توجهی تنش‌ها در منطقه را کاهش دهد. بدین ترتیب روسیه قابلیت کمتری برای گسترش نفوذ خود در منطقه خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

مسکو بنادر بوشهر و چابهار را از ایران اجاره می‌­کند

ایلناخبرگزاری ایلنا
مسکو بنادر بوشهر و چابهار را از ایران اجاره می‌­کند
رسانه­‌های روس از طرح مسکو برای اجاره دو بندر «چابهار» و «بوشهر» ایران خبر دادند.

مسکو بنادر بوشهر و چابهار را از ایران اجاره می‌­کند - 2

به گزارش ایلنا، الحدث در صفحه کاربری این خبرگزاری در توئیتر نوشت که رسانه­‌های روس اعلام کردند مسکو دو بندر «چابهار» و «بوشهر» را از ایران اجاره خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

روسیه به دنبال استفاده از بندر چابهار برای انتقال کالا به هند است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
روسیه به دنبال استفاده از بندر چابهار برای انتقال کالا به هند است
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی آستراخان روسیه گفت: دولت روسیه به دنبال استفاده از بندر چابهار برای انتقال کالا به سایر کشورها خصوصاً شبه قاره هند است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، میلوشکین سرگی؛ مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی آستراخان روسیه در بازدید از امکانات و زیرساخت‌های بندر چابهار با اشاره به اهمیت و نقش بندر چابهار در اتصال بنادر حاشیه دریای خزر به اقیانوس هند، گفت: برنامه دولت روسیه بر استفاده از بندر چابهار در انتقال کالا به سایر کشورها خصوصا شبه قاره هند و همچنین سرمایه گذاری در زمینه ایجاد و ساخت ترمینال اختصاصی از قبیل ترمینال اختصاصی کانتینر و فله مایع در بندر شهید بهشتی است.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، در این بازدید، بهروز آقایی؛ مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با معرفی ظرفیت‌ها، زیرساخت‌های ایجاد شده، تخفیفات و تشویقات برای صاحبان کالا و سرمایه گذاران در بندر تأکید کرد و ادامه داد: هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری و انتقال کالا از طریق بندر چابهار برای صاحبان کالا و سرمایه گذاران روس در این بندر وجود ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

قدردانی رهبر انقلاب از مردم عراق در ایام اربعین

مهرمهر12 ساعت قبل

روایت شاهدان از برق گرفتگی کودک ۸ ساله در ورزشگاه آزادی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم | اشاره پوتین به آیه قرآن هنگام صحبت از حمله اخیر به عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.

فیلم/ اعلام لیست اموال حجت‌الاسلام رئیسی به رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

کسی که قرار بود جنگ را به داخل خاک ایران بکشاند اکنون امنیت کشورش با یک عطسه فروپاشید + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شاهزاده جوان سعودی که به گمانش عربستان قدرتمندترین کشور منطقه بود، در سال ۲۰۱۷ طی اظهاراتی گفت که این کشور نه تنها با خسارت جنگی روبه رو نخواهد شد، بلگه جنگ را به داخل خاک ایران هدایت خواهد کرد اما اکنون پس از دو سال جهان شاهد آن است که خرید گران‌ترین و پیشرفته‌ترین سلاح‌های دنیا هم نتوانسته است از عربستان در برابر نیروهای مردمی کشوری فقیر چون یمن محافظت کند و اکنون پهپادهای یمنی امنیت و اقتصاد عربستان را به چالشی جدی کشانده است و اکنون این بن سلمان است که باید خسارت‌های جنگ را در داخل کشورش تحمل کند. بیشتر بخوانید: تحقیر ولیعهد آل سعود توسط کارشناس قطری با به رخ کشیدن قدرت ایرانانتهای پیام/جمله‌ای تاریخی که به تاریخ پیوست + فیلم

فیلم | بازدید دادستان تهران از انبار خودروهای دپو شده در بزرگراه فتح

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

تجمع کارگران هپکو به چه نتیجه‌ای رسید؟

خبری11 ساعت قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۷ شهریورماه

خبری13 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۲۷ شهریورماه

خبری14 ساعت قبل

همکاری روسیه و اوگاندا در زمینه انرژی هسته‌ای صلح آمیز

صدا و سیما23 دقیقه قبل

تشکر پسر پادشاه سعودی از مواضع ضدایرانی ترامپ

آفتاب‌نیوز32 دقیقه قبل

اولگنار سولسشایر: حالا که دخه‌آ تمدید کرده، رومرو می‌تواند بیشتر بازی کند/ ترکیب بزرگی در اختیار داریم

تسنیم32 دقیقه قبل

خلاصه بازی بایرن مونیخ ۳-۰ ستاره سرخ بلگراد (لیگ قهرمانان اروپا - ۲۰۱۹/۲۰)

طرفداری34 دقیقه قبل

تساوی مزد بازی جسورانه اتلتیکو

خبر فوری36 دقیقه قبل

خلاصه بازی دینامو زاگرب ۴-۰ آتالانتا (لیگ قهرمانان اروپا - ۲۰۱۹/۲۰)

طرفداری37 دقیقه قبل

اولویت بانک مرکزی تقویت سامانه‌های نظارتی است/ راه اندازی عملیات بازار باز در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد

اقتصاد آنلاین38 دقیقه قبل