تحریم‌ها آثار بسیار نگران‌کننده‌ای در تولید دارو گذاشته است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

تحریم‌ها آثار بسیار نگران‌کننده‌ای در تولید دارو گذاشته است

چندین برابر ارزش ارز بابت انتقال آن برای تهیه دارو هزینه می‌کنیم

ایلناخبرگزاری ایلنا
چندین برابر ارزش ارز بابت انتقال آن برای تهیه دارو هزینه می‌کنیم
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بعضی از شرکت‌های دارویی آمریکایی و اروپایی صراحتا از تحویل دارو و تجهیزات پزشکی به ما خودداری می‌کنند.

چندین برابر ارزش ارز بابت انتقال آن برای تهیه دارو هزینه می‌کنیم - 1

ایرج حریرچی (معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در تشریح اظهارات اخیر خود مبنی بر اینکه به دلیل تحریم‌هایی که دشمنان‌مان علیه کشور انجام داده‌اند، در منابع محدودیت‌هایی ایجاد شده است، گفت: مهم‌ترین فشاری که نظام درمانی ایران، به علت تحریم‌ها و دشمنی‌های خارجی متحمل شده است، محدودیت انتقال ارز است.

وی افزود: دولت در زمینه تخصیص ارز و تامین اقتصادی برای نیاز دارو و تجهیزات پزشکی کشور حمایت بسیار خوبی می‌کند، اما ما برای انتقال ارز و خرید کالاهای مورد نظر نیازمند مراودات بانکی هستیم. ما نیاز داریم برای خرید از شرکت‌های خارجی این ارز را برای فروشندگان جابه‌جا کنیم و آمریکائی‌ها این راه را مسدود کرده‌اند.

انتقال ارز چندین برابر ارزش آن هزینه دارد

حریرچی در ارتباط با خدعه دولت آمریکا گفت: آمریکائی‌ها دروغ می‌گویند که دارو و تجهیزات پزشکی تحریم نشده است. همه معاملات نیاز به تبادلات بانکی دارد که شدیدا برای ما مشکل شده است، بطوری که هزینه‌های مازادی را در هزینه‌های انتقال ارز برای ما ایجاد کرده است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: ما گاهی مجبور هستیم، چندین برابر ارزش پول را هزینه کنیم تا بتوانیم پول را منتقل کنیم، در حالی که این هزینه‌های مازاد برای اموراتی است که سابقا رایگان بودند و هزینه آن‌ها صفر بود.

برخی شرکت‌های دارویی آمریکایی و اروپایی صراحتا به ایران دارو نمی‌دهند

حریرچی گفت: البته تنها این نیست، بلکه بعضی از شرکت‌های آمریکایی و اروپایی صراحتا از تحویل دارو و تجهیزات پزشکی به ما خودداری می‌کنند. متعاقبا این عملکرد غیرانسانی آنها در چرخه تامین داروی ما مشکلاتی را ایجاد می‌کند. این خصومت آشکار و جلوگیری از تبادلات ارزی و مراودات بانکی دو مشکل عمده ما هستند.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: با تمام این مشکلات، با تکیه بر تدابیری که در وزارت بهداشت انجام شده است و حمایتی که دولت کرده و برنامه‌ریزی‌های خوبی که صورت گرفته است، به مردم این اطمینان را می‌دهیم که در زمینه تامین دارو و تجهیزات پزشکی در داخل کشور مشکل عمده‌ای نخواهیم داشت. به یاری خدا همانگونه که تا به امروز مشکل شدیدی به وجود نیامده است، بعد از این هم شرایط قابل کنترل خواهد بود و ان‌شالله مشکلی برای مردم پیش نخواهد آمد.

با وجود تحریم‌ها، مردم مشکلی در تامین دارو نخواهند داشت

حریرچی گفت: ذکر این نکته هم لازم است که سیاست ما، حتی پیش‌ از تحریم‌‌ها هم این بوده است که ضمن توجه به دانش کارآمد در داخل کشور و ضمن تکیه بر همت و توان دانشمندان و داروسازان ایرانی، از واردات داروئی که تولید داخلی قابل و با کیفیتی در ایران دارد، پرهیز کنیم. ممکن است این تغییر سیاست که به نفع آینده مردم و کشور است، در ابتدای امر از سمت مردم کمبود احساس بشود.

معاون کل وزارت بهداشت در پایان اظهار کرد: بنابراین، داروهای خارجی که مشابه داخلی آنها از کیفیت و مرغوبیت لازم برخوردار است به کشور وارد نخواهند شد؛ تشکیلات درمانی کشور ملزم است از آن استفاده بکند.

خواندن خبر در سایت منبع

برای واردات مواد اولیه تولید دارو دچار مشکل هستیم

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز
برای واردات مواد اولیه تولید دارو دچار مشکل هستیم

سلامت نیوز: رئیس سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر گفت: متاسفانه به دلیل مشکلات انتقال ارز، در واردات و تهیه مواد اولیه خارجی دارو با مشکل روبرو هستیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، علی فرجی رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر در خصوص کمبود دارو در کشور گفت: همواره در تامین برخی داروهای داخلی در کشور کمبود داشته‌ایم که در حال حاضر نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه تعداد این کمبودها دارویی نسبت به گذشته افزایش نیافته است، افزود: با برنامه ریزی سازمان غذا و دارو، این تعداد تحت کنترل است و خوشبختانه رد این زمینه مشکل جدی نداریم.

فرجی با بیان اینکه مشکل اصلی ما فقدان مواد اولیه خارجی است، اظهار داشت: به طور کلی منبع تولید داروها مواد اولیه داخلی و خارجی است که متاسفانه در حال حاضر بسیاری از کارخانه‌های تولید دارو در کشور به دلیل عدم داشتن مواد اولیه خارجی دچار مشکل هستند،

رئیس سازمان تدارکات پزشکی تصریح کرد: به دلیل عدم امکان انتقال ارز و اختلال در تبادلات بانکی، مدت‌ها است قادر به واردات مواد اولیه تولید دارو نیستیم و این موضوع نیز تولید برخی داروها را دچار مشکل و حتی متوقف کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد: امیدواریم با اقدام بانک مرکزی و سازمان غذا و دارو هرچه سریعتر این مشکل رفع شود تا مشکل کمبود برخی داروها نیز رفع شود.

فرجی یادآور شد: در حال حاضر ما به وزارت بهداشت به عنوان یک نهاد بین المللی پیشنهاد کمک در واردات مواد اولیه دارو را داده و در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌ایم. آنها نیز در حال بررسی پیشنهاد ما هستند اما هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

خواندن خبر در سایت منبع

نگاه نگران به حال ناخوش دارو

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نگاه نگران به حال ناخوش دارو
توییت اخیر آقای محمد‌جواد ظریف درباره تحریم‌های دارویی آمریکا علیه ایران پیام مهمی داشت؛ اینکه رسانه‌های آمریکا برخلاف دولتمردان‌شان، به تحریم‌های دارویی ایران معترف‌اند.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، توییت اخیر آقای محمد‌جواد ظریف درباره تحریم‌های دارویی آمریکا علیه ایران پیام مهمی داشت؛ اینکه رسانه‌های آمریکا برخلاف دولتمردان‌شان، به تحریم‌های دارویی ایران معترف‌اند. نایب‌رییس انجمن داروسازان می‌گوید: با وجود اینکه ۹۷‌درصد از داروها تولید داخل است، مواد اولیه ۴۰درصد از آن‌ها وارداتی است. همچنین، ۳درصد باقی‌مانده که در‌حال‌حاضر قادر به تولید آن نیستیم، داروی بیماران مبتلا به بیماران صعب‌العلاج است. باوجوداین، آقای پوربافرانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌گوید: ‌ «اگرچه در ایران تحریم هستیم، وزارت بهداشت روش‌هایی برای واردات داروهای موردنیاز به کشور در پیش گرفته است».

تحریم آمریکا علیه ایران درزمینه کالاهای اساسی موضوع تازه‌ای نیست و پیش‌از‌این نیز، بارها به طرق مختلف این مسأله اثبات شده است. دولت وقت آمریکا هرگز زیر بار این موضوع نرفته است؛ اما رسانه‌های غربی بارها در‌این‌باره نوشته‌اند. تحریم‌های شدید بانکی و تهدید ثانویه شرکت‌هایی که با ایران همکاری می‌کنند، تقریبا همکاری شرکت‌های دارویی را با ایران ناممکن کرده است. قبلا نیز نیویورک‌تایمز در‌این‌باره گزارش‌هایی منتشر کرده که نشان می‌دهد آمریکا به شدیدترین شکل ممکن دارو و غذا را برای ایران تحریم کرده است.

در روزهای اخیز نیز، دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، در صفحه توییتر خود از تأثیر تروریسم اقتصادی بر زندگی بیماران ایرانی خبر داد. ظریف با اشاره به گزارش فایلی‌پبس باردیگر به تحریم‌های دارویی علیه ایران اعتراض کرده است. ماه گذشته، وزارت امورخارجه ایالات متحده آمریکا ویدئویی خطاب به مردم ایران منتشر کرد که در آن برایان هوک، یکی از مقام‌های دولت ترامپ، ادعا می‌کند این خیال‌پردازی است که تحریم‌ها دسترسی ایران به دارو را هدف قرار داده است. آمریکا از همان ابتدا هم ادعا می‌کرد کالاهایی نظیر دارو، غذا و تجهیزات پزشکی را تحریم نکرده است؛ اما کمبود و نایاب‌شدن برخی داروها در کشور و همکاری‌نکردن شرکت‌های اروپایی به‌بهانه تحریم‌های بانکی با ایران و گزارش‌هایی که برخی رسانه‌های اروپایی و آمریکایی منتشر می‌کنند، نشان می‌دهد ایران در تحریم‌های شدید دارویی به‌سر می‌برد. با وجود اینکه به‌طور میانگین ۹۶‌درصد داروی موردنیاز بیماران در ایران تولید می‌شود، در بازار ۵/۴‌میلیارددلاری دارو در ایران، سهم شرکت‌های داخلی از این بازار ۷۰‌درصد است. در سال ۱۳۹۷ نیز، ۹۷درصد اقلام دارویی مصرف‌شده تولید داخل بوده و ۶۷درصد از ماده مؤثر دارویی (APIs) استفاده‌شده برای تولید داروها در داخل کشور تولید شده است و برای تأمین ۳۳‌درصد از مواد اولیه داروها به واردات متوسل می‌شویم. این مسأله باعث شده است ایران در تهیه بسیاری از اقلام دارویی با مشکل مواجه شود. برای تولید برخی داروها به ۱۵ ماده مختلف از تولیدکنندگان گوناگون در کشورهای مختلف نیاز است که نبود حتی یک ماده می‌تواند به‌‌طورکلی روند تولید دارو را متوقف کند. تأثیر تحریم‌ها در بازار دارویی ایران از این هم جدی‌تر است و شرکت‌های دارویی حتی در تأمین کاغذ برای بسته‌بندی هم دچار مشکل شده‌اند و هنگامی‌که قیمت این اقلام جانبی افزایش یابد و روی قیمت نهایی دارو تأثیر بگذارد، خود‌به‌خود دسترسی برخی بیماران به آن داروها کم می‌شود.

بیماران در تنگنا هستند

علی فاطمی، نایب‌رییس انجمن داروسازان ایران، گفت: «چیزی که روی کاغذ می‌آید، می‌گوید دارو تحریم نیست؛ اما عملا این‌گونه نیست. متأسفانه به‌دلیل تحریم‌ها امکان مبادلات بانکی به‌حداقل رسیده است و شرکت‌هایی که بخواهند به ایران دارو بفروشند، به‌همین‌دلیل امکان همکاری با ما را ندارند». وی ادامه داد: «در ایران مقدار کمی از داروها ازنظر عدد وارد می‌شود و تنها ۴درصد از داروها به کشور وارد می‌شوند؛ اما همین ۴درصد داروهایی هستند که برای بیماران متابولیک و بیماری‌های صعب‌العلاج نظیر سرطان کاربرد دارند و برای همین ۴درصد قریب به ۳۰درصد از بودجه دارویی کشور صرف می‌شود. توییت وزیر امورخارجه نیز به همین موضوع اشاره کرد که بیماران مبتلا به سرطان قربانیان این نوع تحریم‌ها می‌شوند». این عضو انجمن داروسازان گفت: «بیشتر بیماران سرطانی ‌ام‌اس، متابولیک و بیماران حاد متقاضیان این داروهای تحریمی هستند که ازنظر عددی تعدادشان زیاد نیست؛ اما به‌لحاظ بودجه‌ای هزینه زیادی به کشور تحمیل می‌کنند». نایب‌رییس انجمن داروسازان ایران ادامه داد: «شرکت‌های تولیدکننده این داروها از معامله با ایران پرهیز می‌کنند و آن‌هایی که تمایل دارند، تحریم‌های بانکی و ارزی مانع‌شان می‌شود؛ چراکه امکان انتقال وجه ازطریق بانک‌ها میسر نیست و عملا نمی‌توانند دارو بدهند و وجه‌شان را بگیرند؛ بنابراین، بیماران صعب‌العلاج از این موضوع آسیب می‌بینند».

این دکتر داروساز تصریح کرد: «در خوشبینانه‌ترین آمارها، فقط ۶۰درصد از مواد اولیه داروها را می‌توانیم تولید کنیم و ۴۰درصد از مواد اولیه برای تولید آن ۹۷درصد دارو را از خارج وارد می‌کنیم». فاطمی افزود: «آن دسته از داروهایی که امکان تولیدشان را نداریم، همان داروهای گرا‌ن‌قیمتی هستند که اغلب برای بیماران نادر و صعب‌العلاج کاربرد دارند». فاطمی گفت: «این‌ها ازجمله داروهایی هستند که برای تأمین آن‌ها کمی به‌مشکل برخوردیم؛ ازاین‌رو، بعضا در داروخانه‌ها کمتر یافت می‌شوند».

چقدر بیمار سرطانی در کشور داریم؟

گفته می‌شود براساس آخرین آمارهای وزارت بهداشت، سرطان دومین علت مرگ ایرانی‌هاست و ما نزدیک به ۲۵۰هزار سرطانی و هرساله ۱۱۰هزار مورد جدید ابتلا داریم؛ به‌طوری‌که پیش‌از‌این آقای علی قنبری‌مطلق، رییس اداره سرطان وزارت بهداشت، در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری «تسنیم» درباره نرخ ابتلا به سرطان در ایران و مقایسه با جهان گفت: «نرخ بروز سرطان در ایران ۱۵۰ مورد در هر ۱۰۰هزار نفر است که این میزان در مردان ۱۵۷ و در زنان ۱۳۵ مورد در هر ۱۰۰هزار نفر بوده و متوسط جهانی نرخ ابتلا به سرطان در مردان ۲۰۵ و در زنان ۱۶۵ مورد در هر ۱۰۰هزار نفر است».

همچنین، دکتر رضا ملک‌زاده، رییس مرکز تحقیقات وزارت بهداشت در‌این‌باره گفته است: «سالانه ۵۶هزار نفر براثر ابتلا به سرطان فوت می‌کنند و ۳۴هزار نفر از کسانی که از سرطان فوت می‌کنند، کمتر از ۷۰ سال دارند و ۱۱هزار نفر کمتر از ۵۰ سال به‌دلیل سرطان فوت می‌کنند؛ ۵۰درصد از سرطان‌ها درمان‌پذیر و نیمی از آن‌ها پیشگیری‌کردنی است. سرطان سینه در زنان جدی است و در سنین جوانی رخ می‌دهد که این سرطان نیز قابل پیشگیری است. ۲۷درصد سرطان‌ها مربوط به سرطان‌های دستگاه گوارش است که ۱۱درصد مربوط به معده، ۹درصد کولون و ۵/۳درصد مری است».

نمی‌توان تمامی مرگ‌و‌میرهای بیماران سرطانی را ناشی از تحریم‌های دارویی بدانیم؛ اما بدیهی است که کمبود، دسترسی‌نداشتن به دارو و افزایش قیمت داروهای سرطانی در تسریع روند بیماری این بیماران تأثیر بسزایی داشته است. بنابر آنچه اعلام شده، حدود ۲۵۰هزار بیمار سرطانی در کشور داریم که تعدادی از آن‌ها در طول سال فوت می‌کنند و بیش از ۱۰۰هزار بیمار نیز به این تعداد اضافه می‌شود؛ این یعنی بیش از ۳۰۰هزار خانواده ایرانی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم با این بیماری دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند و علاوه‌بر دیدن رنج بیماری عزیزانشان، نحوه تأمین دارو نیز به آن‌ها آسیب روانی و مادی می‌زند.

بیماران سرطانی تنها یک نوع از ده‌ها بیمارانی هستند که این روزها به‌علت کمبود دارو و تحریم‌ها نفس‌هایشان به‌شماره افتاده است. با گشتی در داروخانه‌های شهر اقلامی به‌چشم می‌خورند که هر بیمار برای پیداکردنشان باید ساعت‌ها داروخانه را بگردند. داروی متوتروکسات (Methotrexate) برای بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی است که این روزها کمتر در داروخانه‌ها یافت می‌شود. همچنین، این روزها نوع خارجی داروی مستینون (MESTINON) به‌شدت کمیاب شده است. این دارو داخل کشور تولید می‌شود و بسیاری از بیماران آن را مصرف می‌کنند و به‌خوبی هم پاسخگو است؛ اما متأسفانه بیماران مقاوم به درمان ناچارند فقط نوع خارجی آن را مصرف کنند. افراد مبتلا به نوعی بیماری خودایمن موسوم به میاستنی‌گراویس این دارو را حیاتی می‌دانند. همچنین، پنتاسا (Pentasa) برای درمان زخم روده، داروی آساکل (Asacol)، نوعی قرص ضدالتهاب روده و قرص کنکر (Concor) برای بیماران قلبی، ازجمله داروهایی است که این روزها تأمین آن‌ها با مشکل مواجه شده و در کمتر داروخانه‌ای پیدا می‌شود.

کمبود دارو محسوس نیست

در بخشی از گزارش فارن پالیسی درباره تحریم‌های دارویی ایران که وزیر امورخارجه نیز به آن استناد کرده، آمده است: «در دولت باراک اوباما، به‌طورمیانگین سالانه ۲۶‌میلیون دلار محصولات دارویی به ایران صادر می‌شد؛ در‌حالی‌که این رقم در دو سال گذشته، به‌طورمیانگین سالانه ۶/۸ میلیون دلار بوده است».

با‌این‌حال، آقای عباس‌علی پوربافرانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: «میزان تولید دارو در داخل کشور بیش از ۹۷درصد است؛ اما داروهایی هستند که به‌عنوان داروهای خاص آن‌ها را می‌شناسید و در داخل کشور تولید نمی‌شوند. ممکن است تحریم این دسته از داروها مشکلاتی برای برخی بیماران به‌وجود آورند؛ اما وزارت بهداشت و سازمان‌های ذی‌ربط در حوزه تأمین دارو باید روش‌هایی پیاده‌سازی کنند. ممکن است بخشی از این روش‌ها به دریافت دارو منجر نشود و درنتیجه، در بازار شاهد کمبود برخی داروها باشیم».

نماینده مردم نایین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «کمبود دارو شرایط را برای بیماران سخت‌تر می‌کند؛ اما همه این موارد به‌قدری نیست که تولید ۹۷‌درصدی دارو در کشور را زیر سوال ببریم. بااین‌حال، چون متقاضیان این داروها بیماران خاص و صعب‌العلاج هستند و توجه ویژه‌ای به آن‌ها باید شود، این کمبود دارو بیشتر به‌چشم می‌آید؛ البته، این موضوع باید پیگیری شود و راهکاری برای برون‌رفت از آن پیدا کنیم».

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان درادامه گفت: «در حوزه تجهیزات پزشکی نیز، همین الگوریتم مطرح است. بسیاری از تجهیزات پیشرفته‌ جهان را تولیدکنندگان داخلی تولید می‌کنند؛ اما تحریم در حوزه برخی دستگاه‌های وارداتی یا تعمیر قطعات بیشتر خودش را نشان می‌دهد. به‌هرحال، آن مسیری که ترسیم‌شده متفاوت نیست؛ چراکه هم‌اکنون هم دستگاه‌های زیادی داریم که وارد می‌شوند و شرکت‌ها پس از این‌همه سال، راه دورزدن تحریم‌ها را یاد گرفته‌اند؛ ولی ممکن است تحریم‌ها سبب شود شرکت‌ها درمقایسه‌با شرایط عادی هزینه‌های بیشتری کنند». پوربافرانی درپایان به نکته مهمی اشاره کرد که نشان‌دهنده ساختار مناسب سیستم دارویی در کشور است. وی در‌این‌باره گفت: «به‌طورکلی می‌توان گفت تحریم‌ها اگرچه تأثیرگذار هستند، تأثیرشان آن‌قدر زیاد نیست که کل سیستم دارویی و تجهیزات پزشکی کشور را زیر سوال ببرد».

منبع: صبح نو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

مشکلات داروسازان از حد گذشته است؛ چاره‌اندیشی کنید

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز
مشکلات داروسازان از حد گذشته است؛ چاره‌اندیشی کنید

سلامت نیوز: عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران با اشاره به عمده‌ترین مشکلات داروسازان گفت: علی رغم همه تلاش‌هایی که صورت گرفته، متاسفانه باید اذعان کنیم که شرایط داروسازان، وضعیت ناگواری است و مشکلات آن‌ها از حد گذشته است و باید در این خصوص چاره اندیشی ریشه‌ای صورت گیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، محمد منفرد در رابطه با مشکلات داروسازان گفت: یکی از بزرگترین آن‌ها افزایش بی‌رویه دانشجو و نداشتن چشم انداز مدون برای اشتغال آنها است. بدون برنامه ریزی و آینده‌نگری در خصوص آینده شغلی، داروسازان روحیه و امید خود را روز به روز، بیش از گذشته از دست خواهند داد و این برای کشور خطری جدی است.

منفرد افزود: در خصوص داروخانه‌ها نیز باید بگوییم که بر خلاف اصل ۴۴ قانون اساسی، بخش دولتی در عرصه دارو روز به روز بزرگتر می‌شود و برنامه‌ای برای تقویت بخش خصوصی دیده نمی‌شود. نزدیک به ۵۰ درصد گردش مالی داروخانه‌های کشور در اختیار بخش غیرخصوصی است و این به معنای آن است که فشار زیادی بر اقتصاد داروخانه‌های خصوصی وارد می‌شود.

این عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران، ادامه داد: نقش داروسازان محدود به تولید و عرضه دارو شده است؛ این درحالی است که در دنیا بخش خدمات دارویی بسیار پر رنگ است.

وی افزود: بحث بسیار مهم دیگری که مطرح است، در مورد ارزش خدمات داروسازان است. متاسفانه هیچ کدام از خدمات داروسازان آنچنان که شایسته است، ارزش‌گذاری نمی‌شود. واقعیت این است که اگر قرار است سطح بهداشت و سلامت مردم ارتقاء پیدا کند، باید به داروسازان نیز توجه ویژه‌ای از سوی سیاستگذاران صورت گیرد.

وی با اشاره به نقش داروسازان در بیمارستان‌ها ادامه داد: متاسفانه جایگاه داروسازان در بیمارستان‌ها جدی گرفته نمی‌شود. باید به ازای ۳۰ تخت بیمارستانی، حتما یک داروساز در بیمارستان حضور داشته باشد، ولی با این استاندارد فاصله زیادی داریم.

وی تاکید کرد: اگر دنبال کاهش سرانه مصرف دارو هستیم، اگر دنبال کاهش مصرف خودسرانه دارو هستیم، اگر دنبال کاهش عوارض دارویی هستیم، باید نقش داروسازان بیش از این پر رنگ شود.

منفرد در پایان تصریح کرد: مشکل بعدی داروسازان، سازمان‌های بیمه‌گر هستند. بیمه‌ها با تاخیرهایی که حتی بیش از ۶ ماه به طول می‌انجامد، سرمایه‌های شخصی داروخانه‌ها را بایکوت کرده و داروسازان موسس داروخانه‌ها را مجبور به گرفتن وام با درصد بالا از بانک‌ها می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(1)

اینقد دروغ نگید.دوباره کی ارز دارو رو بالا کشیده خدا نشناسااا؟الهی به روز امثال من بیفتید

1 ماه قبل

در ادامه بخوانید

ایران‌جیبایران‌جیب16 ساعت قبل
سی اس۷۵ پلاس اس در نمای جلو از یک گریل (جلوپنجره) بسیار بزرگ استفاده می‌کند که عملا بخش اصلی بامپر (سپر) را نیز به خود اختصاص داده است. مجموع این عناصر در کنار هم ظاهری جدی و اسپرت برای سی اس۷۵ پلاس اس ایجاد کرده‌اند. سی اس۷۵ پلاس با این ابعاد بین تیگوان و اکس۳ قرار می‌گیرد؛ یعنی بزرگتر از فولکس واگن و کوچکتر از ب ام و. کابین و امکانات هوشمنددر طراحی فضای داخل کابین سی اس۷۵ پلاس اس تلاش شده تا کیفیت محصول اینجا هم برجسته باشد. در نسخه معمولی سی اس۷۵ پلاس از جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک و در نسخه اسپرت آن از جعبه دنده ۸ سرعته اتوماتیک آیسین استفاده شده است.

افزایش استخراج گاز تا پایان سال به ۷۵۰ میلیون مترمکعب

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، آقای بیژن زنگنه درحاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه سال ۹۷ برداشت گاز بصورت روزانه افزایش یافته است افزود: این برنامه ادامه دار خواهد بود و با ثبت واحد‌های دیگر نیز تولید از دریا افزایش خواهد یافت. وی درخصوص تاثیر حادثه آرامکو دربازار نفت گفت: این حادثه آثار کوتاه مدتی در بازار نفت خواهد داشت و این اثر برای همه خواهد بود. وزیر نفت با اشاره به تولید نفت ۴۰ در آمریکا ادامه داد: شاید یکی از دلایل تحریم نفتی ایران، بدست آوردن بازار درست (مناسب) برای نفت ۴۰ آمریکا است. زنگنه با اشاره به نگرانی‌ها موجود برای امنیت عرضه نفت در بازار افزود: این موضوع نگرانی ما نیز بود، ما معتقد هستیم برای تامین امنیت تولید کننده ومصرف کننده نباید از نفت به عنوان یک سلاح استفاده کرد، زیرا این کالا مورد نیاز همه جوامع بشری است و باید اجازه داد جریان آزاد آن در بازار انجام شود.

نامه‌ای برای پدر

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ دلنوشته‌ای برای درس و مشق؛ حالا امروز نه تنها آرزوی ژینا، بلکه هم کلاسی هایش رنگ واقعیت گرفته است. با افتتاح ۱۲۰ مدرسه برکت به همت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، مجموع مدارس برکت در سراسر کشور به ۱۲۳۰ مدرسه رسید و علاوه بر آن ۴۱۴ مدرسه در سایر مناطق کم برخوردار و محروم کشور در حال ساخت و تکمیل است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز10 ساعت قبل
معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: قرار است ۸ هزار و ۲۰۰ دستگاه اتوبوس به زائران اربعین خدمت رسانی کنند و قیمت بلیت اتوبوس‌های اربعین نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است. به گزارش تجارت‌نیوز، مهران قربانی معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای امروز چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸ در نشست خبری خود با خبرنگاران اظهار کزد: قیمت بلیت اتوبوس‌های اربعین نسبت به سال گذشته تغییری نکرده و اتوبوس‌ها در حال حاضر با همان نرخی که به مقاصد مهران، خسروی، شلمچه یا چزابه سفر می‌کنند، مبالغ را از زائران دریافت خواهند کرد. به گفته وی، قرار است ۸ هزار و ۲۰۰ دستگاه اتوبوس به زائران اربعین خدمت رسانی کنند؛ ضمن اینکه امسال امکان استفاده از اتوبوس‌ها به عنوان سرویس دربستی وجود ندارد و تنها اقشار دارای شرایط خاص مانند جانبازان و معلولان، می‌توانند از سرویس‌های دربستی دوسره استفاده کنند. معاون سازمان راهداری تصریح کرد: مشکلی در هنگام سفرهای رفت اربعین وجود ندارد و معمولا بیشتر مشکلات به سفرهای بازگشت اختصاص دارد؛ از همین رو امسال صرفا سیستم پایانه معین راه اندازی شده و این سیستم فقط به مرز مهران اختصاص دارد. قربانی افزود: بر این اساس، مسافرانی که از مرز مهران وارد کشور می‌شوند، فقط به یکی از سه پایانه معین در شهرهای کرمانشاه، همدان و اندیمشک اعزام خواهند شد و از آنجا به شهرهای خود برمی‌گردند.
سلامت نیوزسلامت نیوز16 ساعت قبل

اخبار بیشتر