تظاهرات ضد دولتی هنگ‌کنگی‌ها ادامه دارد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تظاهرات ضد دولتی هنگ‌کنگی‌ها ادامه دارد

هنگ کنگ در آستانه تظاهرات گسترده علیه دولت

ایلناخبرگزاری ایلنا
هنگ کنگ در آستانه تظاهرات گسترده علیه دولت
هنگ کنگ امروز- یکشنبه- آماده تظاهرات اعتراض‌آمیزی دیگری علیه دولت می‌شود.

هنگ کنگ در آستانه تظاهرات گسترده علیه دولت - 1

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، ‌ هنگ کنگ پس از پایان تظاهرات روز گذشته -شنبه- بدون استفاده پلیس از گاز اشک‌آور امروز نیز در آستانه تظاهرات اعتراض‌آمیز گسترده‌ای علیه دولت قرار دارد.

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که «جبهه مدنی حقوق بشر»، گروهی که بزرگ‌ترین جمعیت را طی سه ماه اعتراض جذب کرده است، راهپیمایی خود را در مرکز شهر آغاز خواهد کرد. این در حالی است که با درخواست این گروه برای برگزاری راهپیمایی مخالفت شده است.

تظاهراتی که از اوایل ماه ژوئن گذشته علیه لایحه استرداد مجرمان به کشور چین آغاز شده از آن زمان به انتقاد گسترده علیه دولت چین در هنگ کنگ تبدیل شده است.

هزاران تظاهرکننده روز گذشته در دو راهپیمایی اعتراض‌آمیز شرکت کردند که یکی برای اعلام حمایت از «کری لام»، رئیس اجرایی هنگ کنگ و دیگری در اعلام مخالفت با سیاست‌های او برگزار شد.

چین روز گذشته همزمان با افزایش سطح خواسته‌های معترضان از مقام‌های هنگ کنگ خواست که تظاهر کنندگان ناقض قانون را تحت پیگرد قرار دهند.

سقف خواسته‌های تظاهر کنندگان مخالف دولت بالا رفته و شرکت‌کنندگان در یکی از راهپیمایی‌ها خواستار کاهش تعداد مسافران چینی به هنگ کنگ شدند. این در حالی است که راهپیمایی دیگر به دنبال آن بود تا افکار عمومی را به سمت استفاده پلیس از گاز اشک‌آور جلب کند اما این راهپیمایی بلافاصله لغو شد.

بر اساس این گزارش، هنگ کنگ که در سال ۱۹۹۷ مستعمره انگلیس بوده بیش از دو ماه است که شاهد اعتراض‌های گسترده و مستمر همراه با شورش است.

وضعیت در هنگ کنگ در روزهای اخیر به صورت تأسف‌باری بحرانی شده و پکن تظاهر کنندگان منتسب به خشونت را تروریست توصیف کرده است.

هنگ کنگ که دارای حکومت شبه خودگردان است در سال ۱۹۹۷ به حاکمیت چین بازگشت اما بر اساس اصل «یک دولت و دو نظام» تا سال ۲۰۴۷ دارای نظام قانونگذاری جداگانه است.

خواندن خبر در سایت منبع

درگیری حامیان چین و دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ در خیابان‌های لندن+عکس

ایسناخبرگزاری ایسنا
درگیری حامیان چین و دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ در خیابان‌های لندن+عکس
درگیری میان حامیان چین و حامیان دموکراسی خواه هنگ کنگ در حالی به خیابان‌های لندن کشیده شد که دو طرف با یکدیگر دست به گریبان شدند و حامیان چین، دموکراسی‌خواهان هنگ کنگی را خائن نامیدند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، یک هزار تن از فعالان دموکراسی خواه هنگ کنگ در میدان ترافالگار لندن دست به راهپیمایی زده و در مقابل ایشان گروهی از حامیان چین نیز حضور داشتند که آنها را خائن می‌خواندند.

سازماندهندگان راهپیمایی حامی دموکراسی با در دست داشتن پوسترهایی، خشونت پلیس هنگ کنگ را زیر سوال بردند؛ بسیاری از آنها نیز استفاده پلیس و گارد ضد شورش از گاز اشک آور را مورد انتقاد قرار دادند.

پلیس لندن برای مقابله با رویارویی میان دو گروه در خیابان‌های پایتخت انگلیس مستقر شد.

درگیری حامیان چین و دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ در خیابان‌های لندن+عکس - 5

درگیری و ناآرامی در هنگ کنگ که زمانی مستعمره انگلیس بود و در ۱۹۹۷ به چین بازگردانده شد، به بزرگترین چالش برای شی جینپینگ بدل شده که از ۲۰۱۲ به عنوان رئیس جمهوری چین انتخاب شده است.

علت اصلی این اعتراضات، مطرح شدن لایحه استرداد مظنونان به چین برای محاکمه و دادگاهی است که به درخواست‌های معترضان برای برکنار کری لام، مدیر اجرایی این دولتشهر بدل شد و هنوز هم ادامه دارد.

درگیری حامیان چین و دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ در خیابان‌های لندن+عکس - 8درگیری حامیان چین و دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ در خیابان‌های لندن+عکس - 9درگیری حامیان چین و دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ در خیابان‌های لندن+عکس - 10درگیری حامیان چین و دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ در خیابان‌های لندن+عکس - 11درگیری حامیان چین و دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ در خیابان‌های لندن+عکس - 12درگیری حامیان چین و دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ در خیابان‌های لندن+عکس - 13درگیری حامیان چین و دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ در خیابان‌های لندن+عکس - 14درگیری حامیان چین و دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ در خیابان‌های لندن+عکس - 15درگیری حامیان چین و دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ در خیابان‌های لندن+عکس - 16

خواندن خبر در سایت منبع

چین حمایت نمایندگان کنگره آمریکا از آشوب در هنگ‌کنگ را محکوم کرد

فارسخبرگزاری فارس
چین حمایت نمایندگان کنگره آمریکا از آشوب در هنگ‌کنگ را محکوم کرد
سخنگوی نهاد قانونگذار چین حمایت نمایندگان کنگره آمریکا از آشوب در هنگ‌کنگ را «مداخله فاحش در امور داخلی چین» توصیف کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «یو ونز» سخنگوی کمیته امور خارجی کنگره خلق چین روز شنبه اظهارات برخی از اعضای کنگره آمریکا در حمایت از آشوب و ناآرامی در هنگ‌کنگ را محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری «شینهوا»، «یو ونز» با بیان اینکه معترضان در هنگ‌کنگ با توسل به خشونت قوانین چین را نقض کرده‌اند، گفت برخی از نمایندگان کنگره آمریکا در تلاش هستند تا این ناآرامی‌ها را اعتراضات آزادی‌خواهانه و مسالمت‌آمیز جلوه دهند و تصویری غلط از تحولات هنگ‌کنگ ترسیم کنند.

وی این رویکرد نمایندگان کنگره آمریکا را «نقض فاحش روحیه حاکمیت قانون، استاندارد دوگانه‌ای آشکار و مداخله فاحش در امور داخلی چین» توصیف کرده است.

یو با تأکید بر اینکه هنگ‌کنگ بخشی از خاک چین است، گفت امور داخلی چین به پکن مربوط است و کسی حق مداخله در این امور را ندارد.

هنگ‌کنگ که از زمان پایان جنگ دوم تریاک به اشغال نیروهای انگلیسی درآمده بود، در دهه ۱۹۹۰ بار دیگر تحت حاکمیت چین قرار گرفت. از آن زمان وضعیت «یک کشور، دو سیستم» میان پکن و هنگ‌کنگ برقرار است، به این معنی که هنگ‌کنگ در اغلب موضوعات از جمله نظام سیاسی، از پکن مستقل است، اما همچنان جزئی از خاک چین به شمار می‌آید.

ناآرامی‌ها در هنگ‌کنگ دو ماه پیش و پس از آن آغاز شد که دولت محلی این منطقه لایحه‌ای قضایی ارائه کرد که استرداد مجرمین به سرزمین اصلی چین را مقدور می‌کرد. با وجود تعلیق این لایحه، اعتراضات همچنان ادامه یافته و اخیرا رنگ و بوی جدایی‌طلبانه نیز به خود گرفته است. تصاویر متعددی منتشر شده که نشان می‌دهد برخی از معترضان پرچم‌های آمریکا و انگلیس به دست دارند.

پکن این ناآرامی‌ها را دارای منشأ خارجی معرفی کرده و از آمریکا خواسته «دست سیاه» خود را از هنگ‌کنگ خارج کند. پکن معتقد است که این ناآرامی‌ها در کنار جنگ تجاری واشنگتن، جزئی از یک راهبرد بزرگتر برای اعمال فشار به جدی‌ترین رقیب اقتصادی آمریکاست. در سند راهبرد امنیت ملی سال ۲۰۱۷ آمریکا، برای اولین بار از چین به عنوان یک رقیب راهبردی یاد شده که باید با آن مقابله کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

اتحادیه اروپا خواهان خویشتنداری طرفین درگیر در هنگ کنگ شد

مهرخبرگزاری مهر
اتحادیه اروپا خواهان خویشتنداری طرفین درگیر در هنگ کنگ شد
رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از وزرای خارجه عضو، طرفین درگیر در مناقشه هنگ کنگ را به خویشتنداری دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن دعوت از طرفین درگیر در مناقشه هنگ کنگ به خویشتنداری، بر لزوم به کارگیری از ابزار دیپلماسی در حل موضوع تاکید کرد.

وی در ادامه افزود: یک سرزمین و دو سیستم، چیزی که باید با تامل مورد بررسی قرار گرفته شده و بر اساس اصول دیپلماسی مورد حل و فصل قرار گیرد.

گفتنی است از زمان آغاز خشونت‌ها و هرج و مرج در هنگ کنگ، کشورهای اروپایی و آمریکا اظهارات مداخله جویانه‌ای را در ارتباط با این تحولات عنوان کرده و علاوه بر دونالد ترامپ، رئیس مجلس نمایندگان و برخی اعضای کنگره آمریکا نیز خواستار خویشتنداری چین دربرخورد با معترضان شده‌اند. اظهاراتی که با خشم مقامات و وزارت خارجه چین روبرو شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

پشت پرده جنبش هنگ‌کنگ

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
پشت پرده جنبش هنگ‌کنگ
جنبش هنگ‌کنگ چگونه عمل می‌کند؟ «بروس لی» وارد می‌شود دنیای اقتصاد : «اش لونگ» به‌عنوان منشی در یک شرکت کشتی‌سازی در هنگ‌کنگ کار می‌کرد. شباهنگام، او ماسک بر صورت زده، کلاه مشکی بر سر گذاشته و لباس‌های محافظ بدن به تن کرده و به‌خیابان‌ها می‌رود تا با پلیس ضدشورش وارد درگیری شود. «بروس لی» وارد می‌شود عکس: رویترز این جوان ۲۵ ساله یکی از کسانی است که از آغاز تظاهرات حضوری دائمی در آن داشت، گروه‌ها را سازماندهی می‌کرد و موانعی در خیابان‌ها می‌ساخت و محله به محله از دست پلیس می‌گریخت و به تعبیری «بازی موش و گربه» با پلیس به راه انداخته بود. «جیمز پومفرت»، «گرگ تورود»، «کلر جیم» و «آن ماری رونتره» در گزارشی اختصاصی برای رویترز مورخ ۱۶ اوت ۲۰۱۹ نوشتند، «لونگ» که خود را با نام مستعار معرفی می‌کند نماینده گروهی از جوانان معترض هنگ‌کنگی است که بر این جنبش اعتراضی «می دمد» بر خلاف اسلافش عمدتا نوک پیکان را به سوی پکن نشانه رفته است. این جنبش اعتراضی که «هنگ‌کنگی‌های جوان» نام گرفته، جنبشی «بدون سر» یا «بدون رهبر» و «ساختار» است و به همین دلیل برخورد هدفمند با آن برای مقام‌ها دشوار است؛ حتی برای خود معترضان هم مدیریت خودشان یا مدیریت اوضاع دشوارتر شده است. اگرچه این جنبش از حمایت گروه‌های حامی دموکراسی برخوردار است اما کنشگرانی مانند «لونگ» بر آتش درگیری‌ها همواره می‌دمند؛ «هنگ‌کنگی‌های جوان» یا به‌طور مستقل دست به کنشگری می‌زنند یا به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم شده و تاکتیک‌های خود را با شرایط سازگار می‌کنند. «لونگ» می‌گوید: «ما خیلی سازمان‌یافته نیستیم. تاکتیک‌های ما هر روز تغییر می‌کند. ما روش‌های دولت و پلیس را می‌بینیم و سپس دست به اقدام می‌زنیم. رویای من احیای هنگ‌کنگ است. می‌خواهیم انقلاب را در زمان خودمان محقق ‌سازیم. امروز این چیزی است که به زندگی من معنا می‌دهد.» گزارشگران رویترز در مصاحبه با لونگ و ده‌ها نفر مانند او توانسته‌اند قطعات پازل را کنار هم بچینند تا نشان دهند این جنبش چگونه عمل می‌کند و اندیشه‌ای که آن را به حرکت درآورده چیست. تظاهراتی که به‌عنوان یک حرکت صلح‌آمیز و نفی اقدام دولت هنگ‌کنگ در آوریل کلید خورد به یک چالش مستقیم برای حزب کمونیست تبدیل شده که بر این مستعمره سابق بریتانیا حکم می‌راند. لونگ و همقطارانش با شعارهایی مثل «هنگ‌کنگ را آزاد کنید» یا «هنگ‌کنگ، چین نیست» آشکار کردند که آنها آینده‌ای که هنگ‌کنگ در سرزمین اصلی ادغام شود و به یک شهر چینی دیگر تبدیل شود را نمی‌پذیرند. معترضان به عمد و به شکلی تحریک‌آمیز این تظاهرات را «عصر انقلاب» می‌نامند؛ مساله‌ای که باعث خشم مقام‌های حزب کمونیست چین شده تا هرگونه «چالشی» در برابر «انحصار قدرت» خود بر این دولت شهر را «تار و مار» کنند. صحنه‌هایی که روزگاری در هنگ‌کنگ غیرقابل تصور بود امروز به امری متداول تبدیل شده است: فرودگاه بین‌المللی این شهر تعطیل شد؛ مقام‌های چینی این تظاهرات را در قالب تروریسم مطرح کردند؛ قانونگذاران از سوی معترضان مورد ضرب و شتم، اهانت و اخراج قرار گرفتند؛ پلیس بارها معترضان را با باتوم مورد حمله قرار داده و گاز اشک‌آور به سوی آنها پرتاب کرده و حتی در فروشگاه‌ها هم معترضان مورد حمله پلیس قرار گرفتند. سه‌شنبه هفته گذشته ۲۲ مردادماه معترضان هنگ‌کنگی فردی را در فرودگاه هنگ‌کنگ (که به تسخیر معترضان درآمده بود) که گمان می‌رفت از ماموران مخفی دولت چین باشد مورد حمله قرار دادند. بعدا روشن شد که او خبرنگار «گلوبال‌تایمز» بود که روزنامه‌ای دولتی است که از سوی مقام‌های دولتی پکن کنترل می‌شود. این روزنامه نشان می‌داد که چگونه معترضان دولت چین را در سیبل حملات خود قرار داده‌اند. این روزنامه همچنین مساله دیگری را هم مورد توجه قرار می‌دهد؛ ریسک‌های آغاز یک شورش بدون رهبر. معترضان بعدا به‌خاطر اختلالی که در فرودگاه به‌وجود آوردند عذرخواهی کردند. ظاهرا نگران این بودند که تظاهرات‌شان ممکن است بخش‌های زیادی از مردم هنگ‌کنگ که حامی آنها بوده‌اند را از تداوم حمایت بازدارد. «سامسون یوئن»، عالم سیاسی در دانشگاه لینگنان در هنگ‌کنگ که نظرسنجی‌هایی در مورد تظاهرات برای درک انگیزه‌ها و پایگاه حمایتی معترضان انجام داده، می‌گوید: «این جنبش میزان زیادی از خویشتنداری و انسجام را نشان داده است اما این حجم از خویشتن‌داری منوط است به شرط‌ها و شروط‌ها.» او می‌گوید: «اگر اقدام خاصی موجب شود این تظاهرات از کنترل خارج شود، مثلا اگر کسی جان خود را از دست بدهد، این می‌تواند بازی را تغییر دهد.» براساس فرمول «یک کشور، دو سیستم» پکن قبول کرد که هنگ‌کنگ خودمختاری خود را داشته باشد. برخلاف کسانی که توافق با بریتانیا بر سر هنگ‌کنگ را به بحث گذاشتند، نسل جدیدی که پس از این واگذاری به دنیا آمد چندان دل‌خوشی از پکن ندارد. این نسل جدید تمایل ندارد که خود را بخشی از سرزمین اصلی چین که روشی اقتدارگرایانه دارد ببیند؛ چینی که تمایلی به حفظ آزادی‌ها و حقوقی که هنگ‌کنگی‌ها از آن برخوردارند، ندارد. لونگ که در یک آپارتمان کوچک در محله «شام شی‌پو» صحبت می‌کرد در حالی که برای تظاهرات شب‌هنگامی که به سرعت به تحولی خشونت‌بار تبدیل شد آماده می‌شد، گفت: «در سال ۲۰۴۷، اگر هنگ‌کنگ به چین داده شود، هنگ‌کنگی‌های واقعی اینجا را ترک و از هنگ‌کنگ مهاجرت خواهند کرد.» او می‌گوید: «در آن زمان دیگر هنگ‌کنگی نخواهد بود بلکه شیانگ‌گانگ وجود خواهد داشت.» اشاره او به نامی است که در سرزمین اصلی برای خطاب قرار دادن هنگ‌کنگ به‌کار می‌رود. «کری لم»، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ، می‌گوید درخواست معترضان برای انقلاب جهت «آزادی» هنگ‌کنگ غیرقانونی است زیرا اقتدار دولت مرکزی در پکن را به چالش می‌کشد. یکی از سخنگویان «لم» در پاسخ به سوال رویترز وعده می‌دهد که با فروکش کردن تظاهرات مساله نابرابری درآمدی حل شود. منشور معترضان با عنوان «همچون آب باشید» تجلی تاکتیک‌های این جنبش است. این عبارت از یکی از جملات «بروس لی» استخراج شده که از آن برای توصیف فلسفه کانگ‌فوی خود استفاده می‌کرد. این عبارت به معنای انعطاف‌پذیری و خلاقیت است یعنی حرکت رو به جلو و گاهی، در صورت لزوم، عقب‌نشینی به‌عنوان اقدامی استراتژیک. بر همین اساس، وقتی معترضان با افسران پلیس در جایی درگیر می‌شدند، دست و پای افسران را می‌بستند و به نقطه‌ای دیگر می‌رفتند و تظاهرات جدیدی را شروع می‌کردند. تاکتیک‌های سیال از سوی معترضان به‌کار گرفته می‌شود. آنها اغلب برای اینکه شناخته نشوند صورت‌های خود را پوشانده و پوشش سیاه بر سر و صورت دارند. افسران خط‌مقدم می‌گویند خسته شده‌اند زیرا نمی‌دانند کنشگران و معترضان «حمله» بعدی را از کجا شروع می‌کنند. شاید همین مساله است که موجب عصبانیت نیروهای پلیس و برخورد خشونت‌بارتر با معترضان شده است. معترضان می‌گویند جنبش‌شان «بی‌رهبر» است. یک‌جورهایی این مساله واکنشی است به تظاهرات سال ۲۰۱۴ که بسیاری از رهبران معترضان دستگیر و احکام طولانی‌مدت زندان گرفتند. بر خلاف تظاهرات سال ۲۰۱۴ که نام رهبرانی مانند «جاشوا وونگ» جهانی شد، اما کنشگران فعلی مانند «اش‌لونگ» به عمد زیر رادارها حرکت می‌کنند و از نام مستعار استفاده می‌کنند و در تظاهرات با چهره مبدل یا پوشانده‌شده حضور می‌یابند. رسانه‌های اجتماعی هم ماهیت این جنبش «بی‌رهبر» را میسرتر ساخته‌اند. معترضان «سرنخ»‌های خود را از بیش از ۱۰۰ گروه در پیام‌رسان‌های تلگرام، اینستاگرام و پیام‌رسان‌های دیگری مانند LIHKG دریافت می‌کنند. این گروه‌ها هم اطلاعاتی در مورد تظاهرات (زمان و مکان و نحوه برخورد پلیس با معترضان) پخش می‌کنند؛ برخی به روش‌های خنثی‌کردن گازهای اشک‌آور پرتاب‌شده از سوی پلیس اشاره می‌کنند؛ برخی هم عوامل و نیروهای دولتی و پلیس مخفی را شناسایی کرده و به معترضان نشان می‌دهند؛ برخی دیگر هم «کد»های دسترسی به ساختمان‌هایی در هنگ‌کنگ را می‌دهند تا معترضان بتوانند در آنجا پنهان شوند. یک دانشجوی هنگ‌کنگی که در بریتانیا درس می‌خواند و یک صفحه اینستاگرامی به نام antielabhk را اداره می‌کند، می‌گوید: «مساله این نیست که این جنبش بی‌رهبر است، بلکه در حقیقت به این معناست که هرکسی خود یک رهبر است.»

به گزارش اقتصادنیوز این جوان۲۵ ساله یکی از کسانی است که از آغاز تظاهرات حضوری دائمی در آن داشت، گروه‌ها را سازماندهی می‌کرد و موانعی در خیابان‌ها می‌ساخت و محله به محله از دست پلیس می‌گریخت و به تعبیری «بازی موش و گربه» با پلیس به راه انداخته بود. «جیمز پومفرت»، «گرگ تورود»، «کلر جیم» و «آن ماری رونتره» در گزارشی اختصاصی برای رویترز مورخ ۱۶ اوت ۲۰۱۹ نوشتند، «لونگ» که خود را با نام مستعار معرفی می‌کند نماینده گروهی از جوانان معترض هنگ‌کنگی است که بر این جنبش اعتراضی «می دمد» بر خلاف اسلافش عمدتا نوک پیکان را به سوی پکن نشانه رفته است. این جنبش اعتراضی که «هنگ‌کنگی‌های جوان» نام گرفته، جنبشی «بدون سر» یا «بدون رهبر» و «ساختار» است و به همین دلیل برخورد هدفمند با آن برای مقام‌ها دشوار است؛ حتی برای خود معترضان هم مدیریت خودشان یا مدیریت اوضاع دشوارتر شده است. اگرچه این جنبش از حمایت گروه‌های حامی دموکراسیبرخوردار است اما کنشگرانی مانند «لونگ» بر آتش درگیری‌ها همواره می‌دمند؛ «هنگ‌کنگی‌های جوان» یا به‌طور مستقل دست به کنشگری می‌زنند یا به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم شده و تاکتیک‌های خود را با شرایط سازگار می‌کنند.

«لونگ» می‌گوید: «ما خیلی سازمان‌یافته نیستیم. تاکتیک‌های ما هر روز تغییر می‌کند. ما روش‌های دولت و پلیس را می‌بینیم و سپس دست به اقدام می‌زنیم. رویای من احیای هنگ‌کنگ است. می‌خواهیم انقلاب را در زمان خودمان محقق ‌سازیم. امروز این چیزی است که به زندگی من معنا می‌دهد.» گزارشگران رویترز در مصاحبه با لونگ و ده‌ها نفر مانند او توانسته‌اند قطعات پازل را کنار هم بچینند تا نشان دهند این جنبش چگونه عمل می‌کند و اندیشه‌ای که آن را به حرکت درآورده چیست. تظاهراتی که به‌عنوان یک حرکت صلح‌آمیز و نفی اقدام دولت هنگ‌کنگ در آوریل کلید خورد به یک چالش مستقیم برای حزب کمونیست تبدیل شده که بر این مستعمره سابق بریتانیا حکم می‌راند. لونگ و همقطارانش با شعارهایی مثل «هنگ‌کنگ را آزاد کنید» یا «هنگ‌کنگ، چیننیست» آشکار کردند که آنها آینده‌ای که هنگ‌کنگ در سرزمین اصلی ادغام شود و به یک شهر چینی دیگر تبدیل شود را نمی‌پذیرند.

معترضان به عمد و به شکلی تحریک‌آمیز این تظاهرات را «عصر انقلاب» می‌نامند؛ مساله‌ای که باعث خشم مقام‌های حزب کمونیست چین شده تا هرگونه «چالشی» در برابر «انحصار قدرت» خود بر این دولت شهر را «تار و مار» کنند. صحنه‌هایی که روزگاری در هنگ‌کنگ غیرقابل تصور بود امروز به امری متداول تبدیل شده است: فرودگاه بین‌المللی این شهر تعطیل شد؛ مقام‌های چینی این تظاهرات را در قالب تروریسم مطرح کردند؛ قانونگذاران از سوی معترضان مورد ضرب و شتم، اهانت و اخراج قرار گرفتند؛ پلیس بارها معترضان را با باتوم مورد حمله قرار داده و گاز اشک‌آور به سوی آنها پرتاب کرده و حتی در فروشگاه‌ها هم معترضان مورد حمله پلیس قرار گرفتند. سه‌شنبه هفته گذشته ۲۲ مردادماه معترضان هنگ‌کنگی فردی را در فرودگاه هنگ‌کنگ (که به تسخیر معترضان درآمده بود) که گمان می‌رفت از ماموران مخفی دولت چین باشد مورد حمله قرار دادند. بعدا روشن شد که او خبرنگار «گلوبال‌تایمز» بود که روزنامه‌ای دولتی است که از سوی مقام‌های دولتی پکن کنترل می‌شود. این روزنامه نشان می‌داد که چگونه معترضان دولت چین را در سیبل حملات خود قرار داده‌اند. این روزنامه همچنین مساله دیگری را هم مورد توجه قرار می‌دهد؛ ریسک‌های آغاز یک شورش بدون رهبر. معترضان بعدا به‌خاطر اختلالی که در فرودگاه به‌وجود آوردند عذرخواهی کردند. ظاهرا نگران این بودند که تظاهرات‌شان ممکن است بخش‌های زیادی از مردم هنگ‌کنگ که حامی آنها بوده‌اند را از تداوم حمایت بازدارد.

«سامسون یوئن»، استاد علومسیاسی در دانشگاه لینگنان در هنگ‌کنگ که نظرسنجی‌هایی در مورد تظاهرات برای درک انگیزه‌ها و پایگاه حمایتی معترضان انجام داده، می‌گوید: «این جنبش میزان زیادی از خویشتنداری و انسجام را نشان داده است اما این حجم از خویشتن‌داری منوط است به شرط‌ و شروط‌.» او می‌گوید: «اگر اقدام خاصی موجب شود این تظاهرات از کنترل خارج شود، مثلا اگر کسی جان خود را از دست بدهد، این می‌تواند بازی را تغییر دهد.» براساس فرمول «یک کشور، دو سیستم» پکن قبول کرد که هنگ‌کنگ خودمختاری خود را داشته باشد. برخلاف کسانی که توافق با بریتانیا بر سر هنگ‌کنگ را به بحث گذاشتند، نسل جدیدی که پس از این واگذاری به دنیا آمد چندان دل‌خوشی از پکن ندارد. این نسل جدید تمایل ندارد که خود را بخشی از سرزمین اصلی چین که روشی اقتدارگرایانه دارد ببیند؛ چینی که تمایلی به حفظ آزادی‌ها و حقوقی که هنگ‌کنگی‌ها از آن برخوردارند، ندارد. لونگ که در یک آپارتمان کوچک در محله «شام شی‌پو» صحبت می‌کرد در حالی که برای تظاهرات شب‌هنگامی که به سرعت به تحولی خشونت‌بار تبدیل شد آماده می‌شد، گفت: «در سال ۲۰۴۷، اگر هنگ‌کنگ به چین داده شود، هنگ‌کنگی‌های واقعی اینجا را ترک و از هنگ‌کنگ مهاجرت خواهند کرد.» او می‌گوید: «در آن زمان دیگر هنگ‌کنگی نخواهد بود بلکه شیانگ‌گانگ وجود خواهد داشت.» اشاره او به نامی است که در سرزمین اصلی برای خطاب قرار دادن هنگ‌کنگ به‌کار می‌رود.

«کری لم»، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ، می‌گوید درخواست معترضان برای انقلاب جهت «آزادی» هنگ‌کنگ غیرقانونی است زیرا اقتدار دولت مرکزی در پکن را به چالش می‌کشد. یکی از سخنگویان «لم» در پاسخ به سوال رویترز وعده می‌دهد که با فروکش کردن تظاهرات مساله نابرابری درآمدی حل شود. منشور معترضان با عنوان «همچون آب باشید» تجلی تاکتیک‌های این جنبش است. این عبارت از یکی از جملات «بروس لی» استخراج شده که از آن برای توصیف فلسفه کانگ‌فوی خود استفاده می‌کرد. این عبارت به معنای انعطاف‌پذیری و خلاقیت است یعنی حرکت رو به جلو و گاهی، در صورت لزوم، عقب‌نشینی به‌عنوان اقدامی استراتژیک. بر همین اساس، وقتی معترضان با افسران پلیس در جایی درگیر می‌شدند، دست و پای افسران را می‌بستند و به نقطه‌ای دیگر می‌رفتند و تظاهرات جدیدی را شروع می‌کردند. تاکتیک‌های سیال از سوی معترضان به‌کار گرفته می‌شود. آنها اغلب برای اینکه شناخته نشوند صورت‌های خود را پوشانده و پوشش سیاه بر سر و صورت دارند. افسران خط‌مقدم می‌گویند خسته شده‌اند زیرا نمی‌دانند کنشگران و معترضان «حمله» بعدی را از کجا شروع می‌کنند. شاید همین مساله است که موجب عصبانیت نیروهای پلیس و برخورد خشونت‌بارتر با معترضان شده است.

معترضان می‌گویند جنبش‌شان «بی‌رهبر» است. یک‌جورهایی این مساله واکنشی است به تظاهرات سال ۲۰۱۴ که بسیاری از رهبران معترضان دستگیر و احکام طولانی‌مدت زندان گرفتند. بر خلاف تظاهرات سال ۲۰۱۴ که نام رهبرانی مانند «جاشوا وونگ» جهانی شد، اما کنشگران فعلی مانند «اش‌لونگ» به عمد زیر رادارها حرکت می‌کنند و از نام مستعار استفاده می‌کنند و در تظاهرات با چهره مبدل یا پوشانده‌شده حضور می‌یابند. رسانه‌های اجتماعی هم ماهیت این جنبش «بی‌رهبر» را میسرتر ساخته‌اند. معترضان «سرنخ» ‌های خود را از بیش از ۱۰۰ گروه در پیام‌رسان‌های تلگرام، اینستاگرام و پیام‌رسان‌های دیگری مانند LIHKG دریافت می‌کنند. این گروه‌ها هم اطلاعاتی در مورد تظاهرات (زمان و مکان و نحوه برخورد پلیس با معترضان) پخش می‌کنند؛ برخی به روش‌های خنثی‌کردن گازهای اشک‌آور پرتاب‌شده از سوی پلیس اشاره می‌کنند؛ برخی هم عوامل و نیروهای دولتی و پلیس مخفی را شناسایی کرده و به معترضان نشان می‌دهند؛ برخی دیگر هم «کد» های دسترسی به ساختمان‌هایی در هنگ‌کنگ را می‌دهند تا معترضان بتوانند در آنجا پنهان شوند. یک دانشجوی هنگ‌کنگی که در بریتانیا درس می‌خواند و یک صفحه اینستاگرامی به نام antielabhk را اداره می‌کند، می‌گوید: «مساله این نیست که این جنبش بی‌رهبر است، بلکه در حقیقت به این معناست که هرکسی خود یک رهبر است.» این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

معترضان هنگ‌کنگی دست به دامن خارجی‌ها شدند

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
معترضان هنگ‌کنگی دست به دامن خارجی‌ها شدند
رهبران معترضان هنگ کنگی با برگزاری نشستی خبری از احتمال درخواست برای کمک‌ و حمایت کشورهای خارجی خبر داده‌اند.

خبرگزاری مهر: به نقل از اسپوتنیک، گروه هنگ کنگی موسوم به «حقوق بشر مدنی» که اعتراضات در این منطقه را برگزار و سازماندهی می‌کند، اعلام کرده که ممکن است از کشورهای خارجی درخواست کمک کنند.

درخواست رهبران معترضان هنگ کنگی برای جلب حمایت از کشورهای خارجی در حالی است که پیشتر این گروه با یک دیپلمات آمریکایی نیز دیدار و گفتگو کرده و نسبت به جلب حمایت کاخ سفید از معترضان ابراز امیدواری کرده بود.

معترضان هنگ‌کنگی دست به دامن خارجی‌ها شدند - 3

در همین ارتباط نیز «وونگ ییک-مو»، از رهبران معترضان هنگ کنگ اعلام کرده که ممکن است معترضان از دیگر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی خواستار حمایت شوند و یا تحولات فعلی در سازمان ملل مطرح شود.

رهبران معترضان با این حال در نشست با خبرنگاران درخواست حمایت خارجی به معنای دخالت در این منطقه را رد کرده‌ و مدعی شده‌اند که درخواست برای حمایت خارجی در ادامه دیپلماسی برای حل مشکلات این منطقه است.

درخواست معترضان هنگ کنگی برای حمایت خارجی در شرایطی مطرح شده که پیشتر دولت مرکزی چین با هشدار به واشنگتن و لندن خواستار پرهیز از مداخله جویی در امور داخلی هنگ کنگ شده بود.

از زمان آغاز خشونت‌ها و هرج و مرج در هنگ کنگ، کشورهای اروپایی و آمریکا اظهارات مداخله جویانه‌ای را در ارتباط با این تحولات عنوان کرده و علاوه بر دونالد ترامپ، رئیس مجلس نمایندگان و برخی اعضای کنگره آمریکا نیز خواستار خویشتنداری چین دربرخورد با معترضان شده‌اند. اظهاراتی که با خشم مقامات و وزارت خارجه چین روبرو شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

رزمایش پلیس چین نزدیک مرز هنگ‌کنگ

فارسخبرگزاری فارس
رزمایش پلیس چین نزدیک مرز هنگ‌کنگ
پلیس چین در نزدیکی مرز هنگ‌کنگ در حال برگزاری رزمایش بوده و اعلام کرده است که این رزمایش از پیش برنامه‌ریزی شده بوده و ارتباطی به رویدادها در هنگ‌کنگ ندارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پلیس چین در حال برگزاری رزمایشی در منطقه شن‌زن در نزدیکی مرز هنگ‌کنگ است.

افسران پلیس این رزمایش را در استادیوم ورزشی در این منطقه برگزار می‌کنند و ده‌ها خودرو و کامیون زرهی در بیرون این استادیوم دیده می‌شوند.

رسانه‌های چین اعلام کرده‌اند که رزمایش شن‌زن از پیش برنامه ریزی شده بوده و هیچ ارتباط مستقیمی به ناآرامی‌ها در هنگ‌کنگ ندارد.

گمانه‌زنی‌ها درباره ارتباط این رزمایش با حوادث هنگ‌کنگ پس از آن صورت می‌گیرد که دولت مرکزی چین اعلام کرده که اعتراضات در هنگ‌کنگ در حال تبدیل شدن به اقدامات تروریستی است.

تظاهرات در هنگ‌کنگ که ۱۰ هفته متوالی ادامه دارد، ابتدا در اعتراض به لایحه استرداد مجرمین هنگ‌کنگ به چین آغاز شد اما بعد از آن معترضان خواستار حقوق و آزادی‌های بیشتر شدند و اعتراضات را به خشونت کشیدند.

پکن معتقد است که واشنگتن در دامن زدن به آشوب‌های هنگ کنگ نقش داشته است. اخیرا نیز تصاویری از یک دیپلمات آمریکایی در حین دیدار با رهبران معترضان هنگ‌کنگ منتشر شده است.

با این‌حال، واشنگتن مدعی است که نقشی در اعتراضات هنگ کنگ ندارد و دیدار با افراد مختلف را یک امری کاملا طبیعی و عادی جلوه داده است.

این در حالی است که «وونگ کیم مو» سخنگوی معترضان هنگ‌کنگی روز شنبه اعلام کرد: «ممکن است از کشورهای دیگر کمک بگیریم، ممکن است سراغ آمریکا، اتحادیه اروپا برویم، ممکن است سراغ کشورهای دیگر برویم». (جزئیات بیشتر)

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی از پرتاب موشک‌های بزرگ و قوی روسیه

مهرمهر15 ساعت قبل

قدردانی رهبر انقلاب از مردم عراق در ایام اربعین

مهرمهر12 ساعت قبل

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

فیلم | اشاره پوتین به آیه قرآن هنگام صحبت از حمله اخیر به عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.

فیلم/ اعلام لیست اموال حجت‌الاسلام رئیسی به رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

کسی که قرار بود جنگ را به داخل خاک ایران بکشاند اکنون امنیت کشورش با یک عطسه فروپاشید + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شاهزاده جوان سعودی که به گمانش عربستان قدرتمندترین کشور منطقه بود، در سال ۲۰۱۷ طی اظهاراتی گفت که این کشور نه تنها با خسارت جنگی روبه رو نخواهد شد، بلگه جنگ را به داخل خاک ایران هدایت خواهد کرد اما اکنون پس از دو سال جهان شاهد آن است که خرید گران‌ترین و پیشرفته‌ترین سلاح‌های دنیا هم نتوانسته است از عربستان در برابر نیروهای مردمی کشوری فقیر چون یمن محافظت کند و اکنون پهپادهای یمنی امنیت و اقتصاد عربستان را به چالشی جدی کشانده است و اکنون این بن سلمان است که باید خسارت‌های جنگ را در داخل کشورش تحمل کند. بیشتر بخوانید: تحقیر ولیعهد آل سعود توسط کارشناس قطری با به رخ کشیدن قدرت ایرانانتهای پیام/جمله‌ای تاریخی که به تاریخ پیوست + فیلم

اخبار بیشتر