اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه ۲۷ مردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه ۲۷ مردادماه

هشدار توکلی درباره رشد چشمگیر حاشیه‌نشینی با روند کنونی افزایش اجاره مسکن

تسنیمخبرگزاری تسنیم
هشدار توکلی درباره رشد چشمگیر حاشیه‌نشینی با روند کنونی افزایش اجاره مسکن
حکایت تلخ این روزهای مستأجران، زمانی تلخ‌تر و اسفناک تر می‌شود که می‌بینیم دولت،در «بی‌عملی»، زحمت تماشا را هم به خود نداده و عملاً «اعلام بی طرفی» کرده است.البته با کنار رفتن آن وزیر شیفته نظام سرمایه‌داری و آمدن وزیر جدید اقدامات مثبتی رخ داده است.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت‌مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه‌هایی جداگانه به روسای دولت، مجلس، قوه قضائیه، مجمع تشخیص مصلحت نظام و اعضای شورای نگهبان، ضمن هشدار افزایش چشمگیر حاشیه‌نشینی در شهرها در آینده‌ای نزدیک، خواستار تدابیر اساسی در زمینه تعیین اجاره‌های مسکن شد.

وی راهکارهایی در این زمینه ارائه داده است که در پیش رو می‌آید.

بسم الله الرحمن الرحیم

رئیس و اعضای محترم هیئت دولت

رئیس و نمایندگان محترم مجلس

رئیس و مقامات محترم قوه قضاییه

اعضای محترم شورای نگهبان

رئیس و اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام

سلام علیکم

ما جماعت مسئول، در رده‌های مختلف، اگر ناشنوا هم شده باشیم؛ از شنیدن صدای شکستن استخوان‌های مستأجران و مستمند تنها! در زیر فشار طاقت­فرسا و رهای! اجاره مسکن، گریزی نداریم. حتی اگر خودمان را به کری هم زده باشیم؛ باید تاکنون صدای «هل من ناصر» آن‌ها را شنیده باشیم! اما اینکه نه قدم از قدم برمی‌داریم و نه قلم از قلم؛ پناه بر خدا برای ماهایی که گویی ترسمان از خدا هم ریخته است! حکایت تلخ و اسفناک این روزهای مستأجران، زمانی تلخ‌تر و اسفناک‌تر می‌شود که می‌بینیم دولت، در «بی‌عملی»، زحمت تماشا را هم به خود نداده و عملا «اعلام بی طرفی» کرده است. البته با کنار رفتن آن وزیر شیفته نظام سرمایه‌داری و آمدن وزیر جدید راه و شهرسازی، برخی اقدامات مثبت آغاز شده که نسبت به فاجعه بی سرپناهی پس از بحران ارزی به هیچ وجه پاسخگو نیست. چگونه وقتی براساس آخرین گزارش بانک مرکزی میانگین قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران، به ۱۳٫۳۵ میلیون در تیرماه ۹۸ رسیده است، از تلاش بخشی و ناتمام، میتوان حل مشکل موجود را انتظار داشت.

در پی تلاطم صعودی قیمت ارز، هرج‌ومرج بی‌سابقه‌ای در اکثر بازارها پدیدار شد. این هرج‌ومرج در بازار خرید و اجاره مسکن به شکل دهشتناکی رسیده است. هجوم سرمایه سوداگر به این بازار، با جهاندن بی‌سابقه قیمت‌ها و بی حساب‌وکتاب بودن بازارها، مؤجران را به افزایش اجاره بها کشاند. افزایش غیرمتناسب و بی‌انصافی برخی مؤجران، وضعیت غیرقابل تحملی را برای گرفتارترین اقشار اجتماع رقم زده است، وضعیتی که چاره‌اندیشی فوری را ضروری ساخته است.

تابستان فصل تمدید بسیاری از قراردادهای اجاره است. چه بسیار خانواده‌های اجاره‌نشین که قادر به تأمین شرایط شگفت‌آور موجران نبوده و نخواهند بود. مشاهدات بسیار دردناک و هشداردهنده است و اگر به سرعت تدابیری اندیشیده نشود به‌زودی چند میلیون حاشیه‌نشین به ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین موجود در اطراف شهرها افزوده خواهد شد.

در سال 1379، اگر هر خانوار یک سوم درآمد ماهانه خود را پس‌انداز می‌کرد طول دوره انتظار برای خانه‌دار شدن، 12 سال بوده است. دوره انتظار با روندی افزایشی در سال 94 به 31 سال رسید این شاخص متوسط و اگر تنها دهک‌های پایین منظور باشند، با قاطعیت میتوان گفت این گروه عظیم بدون حمایت‌های اجتماعی و مداخله دولت، هرگز خانه‌دار نمی‌شوند این مصیبت زمانی رخ داد که بخش مهمی از تقاضا را دولت قبل با مسکن مهر پاسخ داده بود و هنوز زلزله 8 ریشتری سال 97 در بازار ارز رخ نداده بود. الان 2 تا 3 برابر شدن یکباره اجاره ها رایج شده است. در این وضعیت افزایش اختلاس، سرقت، رشوه، تقلب و انواع جرائم مالی دیگر نباید تعجبی را برانگیزد.

علت عمده گرانی مسکن افزایش تقاضای سوداگرانه در این بازار از ۳ سال پیش از پیروزی انقلاب (۱۳۵۵) تاکنون است. به طوری که در سال ۹۵ تنها ۳۶ درصد تقاضای مسکن برای سکنی گزیدن (شخصی یا اجاری) بود. دو سوم دیگر تقاضا برای احتکار و گران کردن و بعد فروش بود. خالی نگه‌داشتن خانه و عدم عرضه آن، مرتبا در حال افزایش است. خانه‌های خالی از ۶۳۳ هزار واحد در سال ۱۳۸۵ به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد افزایش یافت! اگر دوسوم متقاضیان سوداگر از این بازار کنار بکشند و خانه‌های خالی به بازار عرضه شوند، با این کاهش شدید تقاضا و افزایش شدید عرضه، افت بسیار مبارکی در قیمت‌های خرید یا اجاره ایجاد میکند. اگر بتوانیم چنین کاری بکنیم، ولی نکنیم، خیانت نیست؟ گر چه فاعل خائن نباشد.

این وضعیت پیش از بحران ارزی در کشور بوده است. پدیده‌های مشئوم دیگری، از جمله کاهش فاحش اعتماد عمومی نسبت به مسئولان و احساس عدم حضور و نظارت دولت در عرصه چاره‌جویی مشکلات مردم، باعث شدند که هرج‌ومرجی صعودی در قیمت‌ها که در دوره‌های پیشین سقوط ارزش پول ملی دیده نشده بود، پیدا شود و سرپناه داشتن به مصیبت عظمی و غیر قابل تحمل بدل گردد. اینجانب در تیرماه سال ۹۷، با ارائه تحلیلی، راه‌حل‌هایی برای برون‌رفت از معضل، به سران قوا دادم تا از قدرتی که ولی فقیه به قصد نجات مردم نجیب از این معضلات به آن‌ها داده‌اند، به درستی بهره بگیرند. در این شرایط وانفسا این راه‌حل‌ها پیشنهاد می‌شود: مالیات بر عایدی سرمایه در بخش زمین و مسکن که مالیات بر سود حاصل از افزایش ارزش دارایی بدون ایجاد ارزش افزوده و فعالیت تولیدی است. در شرایط فعلی، مالیات سود حاصل از این سوداگری دو در هزار قیمت منطقه‌ای است! یعنی صفر درصد! اگر نرخ مالیات از ۲۵ درصد بخش صنعت بالاتر باشد، (مثلا مانند کشورهای او ای سی دی ۳۲ درصد) جهت حرکت سرمایه معکوس شده و سرمایه راکد اختصاص‌یافته به سوداگری مسکن، به سرمایه مولد صنعتی تبدیل می‌شود که قیمت تمام شده بخش صنعت را کاهش و تولید را افزایش می‌دهد (ضد رکود تورمی=افزایش اشتغال و کاهش فقر)، آن دوسوم تقاضای مربوط به سوداگری زمین و مسکن را حذف میکند (کاهش ارزش ملک و اجاره بها=کاهش نابرابری در توزیع دارایی و درآمد). اثر مهم دیگر افزایش درآمد مالیاتی دولت است که عرضه خدمات دولت را بیشتر می‌سازد و از این طریق نیز بر سطح رفاه عمومی می‌افزاید.

مالیات بر خانه‌های خالی اگر نرخش به درستی و مؤثر تعیین شود، انگیزه عرضه ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خالی را برای فروش یا اجاره فراهم می‌سازد و بدین ترتیب با افزایش عرضه، قیمت مسکن و اجاره بها کاهش می‌یابد. (کاهش تورم و افزایش کارایی). البته چه در این جا و چه در راه حل‌های دیگر، قواعد باید طوری طراحی شوند که رفتار ذی‌نفعان با نفع عمومی هم جهت شود، نه برعکس؛ مثلا منافع بنگاه‌های املاک در افزایش قیمت اجاره و نیز قیمت خریدوفروش مسکن است. چون درآمد املاک درصدی از اجاره یا قیمت معامله است. هرچه اجاره و قیمت فروش مسکن بیشتر شود درآمد بنگاه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل بنگاه‌های املاک در افزایش بی‌ضابطه اجاره بها و همچنین قیمت مسکن نقش جدی دارند. برای خنثی شدن این پدیده مبنای درآمد بنگاه‌های املاک رقمی ثابت تعیین شود.

تعدیل اجاره بها به عنوان اقدامی فوری در شهرهای بزرگ، به ویژه در تهران ضروری است تا آثار مثبت دو راه حل قبلی به تدریج آشکار شود، دخالت دولت که فعلا از آن گریزی نیست، باید به نحوی باشد که مؤجران آن را دور نزنند و بر میزان اقتصاد زیرزمینی و غیررسمی افزوده نشود. از سیاست‌های تشویقی مانند تخفیف مالیاتی برای موجران منصف نباید غفلت کرد. هر طرحی در این زمینه باید با رعایت این نکات تهیه شود.

اختصاص بودجه برای کمک به اسکان مستضعفان ضرورت تام دارد؛ چنان که ملاحظه شد به دلیل ناتوانی مطلق این قشر برای دسترسی به سرپناه، انجام این حرکت، وظیفه قطعی حکومت است.

احمد توکلی_ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیأت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت

پیشنهاد اختصاص زمین به تعاونی‌های کارگری برای مسکن کارگران

خواندن خبر در سایت منبع

پرداخت تسهیلات جدید مسکن مشروط به بازپرداخت وام قبلی است

ایمناخبرگزاری ایمنا
پرداخت تسهیلات جدید مسکن مشروط به بازپرداخت وام قبلی است
رییس اداره کل پیگیری وصول مطالبات بانک مسکن گفت: پرداخت تسهیلات جدید با بازپرداخت تسهیلات قبلی، وابستگی مستقیم و تنگاتنگ دارد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مالک آزادیان درباره اینکه پرداخت تسهیلات جدید به متقاضیان تا چه اندازه به بازگشت به موقع اقساط تسهیلات‌گیرندگان قبلی وابسته است، اظهار کرد: در واقع توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها تحت تاثیر دو مولفه «جذب منابع» و «وصول اقساط» قرار دارد و کاهش یکی از این مولفه‌ها باید با افزایش مولفه دوم جبران شود. بنابراین به طور قطع می‌توان گفت پرداخت تسهیلات جدید با بازپرداخت تسهیلات قبلی، وابستگی مستقیم و تنگاتنگ دارد.

وی با تاکید بر اهمیت بازپرداخت اقساط، گفت: تاثیر بازگشت به موقع اقساط بر ادامه روند پرداخت تسهیلات جدید و اساسا بر ادامه حیات بانک‌ها فوق‌العاده زیاد است. در شرایط اقتصادی فعلی و به واسطه آسیب‌های ناشی از تحریم‌های کنونی و به دنبال آن پیشی گرفتن نرخ تورم از نرخ سپرده‌گذاری در بانک‌ها، افزایش جاذبه بازارهای موازی برای سرمایه‌گذاری و به خصوص سفته‌بازی در انجام معاملات دارای ریسک بالا به منظور حصول سود از نوسانات کوتاه یا میان‌مدت به جای سعی در حصول سود از روش‌های اقتصادی اصولی همچون سپرده‌گذاری در بانک‌ها شده است.

آزادیان تاکید کرد: با انحراف وجوه نقد به سمت این گونه بازارهای پرخطر، جذب منابع سپرده‌گذاران در سپرده‌های بانکی که اساسا بدون ریسک و به نوعی سرمایه‌گذاری مولد است، با سیر نزولی مواجه شده و بنابراین «وصول نقدی مطالبات» به جریان اصلی ورودی منابع بانک تبدیل شده است.

رییس اداره کل پیگیری وصول مطالبات بانک مسکن با بیان اینکه بر همین اساس اصطلاحاتی همچون «مدیریت ریسک اعتباری» و اثرگذاری آن بر نسبت کفایت سرمایه بانک در کانون توجه مدیران بانکی قرار گرفته است به پایگاه خبری بانک مسکن، گفت: این کلیدواژه‌های بانکی که این روزها برای شبکه بانکی اهمیت ویژه پیدا کرده، خود مبین اهمیت بیش از پیش بازپرداخت اقساط و البته قبل از آن «اعتبارسنجی صحیح مشتریان اعتباری بانک» است.

وی به توصیه‌های کمیته بال (این کمیته مرکب از نمایندگان ارشد بانک‌های مرکزی تعدادی از کشورهای گروه ۱۰ است که نسبت به تهیه و انتشار اصول پایه در نظارت بانکی کارآمد و مؤثر و همچنین مقررات مربوط به کفایت سرمایه اشتغال دارد) در این خصوص نیز اشاره و تاکید کرد: بر اهمیت این موضوع به جهت داشتن بانک و سیستم‌های بانکی مقاوم‌تر و پوشش ریسک مترتب بر فعالیت‌های اعتباری نشانگر اهمیت جهانی این موضوع حتی در کشورهایی که از بنیان‌های اقتصادی مستحکم برخوردارند، است.

آزادیان با تاکید بر اینکه پرداخت به‌ موقع اقساط، کلید خانه دیگری می‌شود، اظهار کرد: با استناد به صورت جریان وجوه نقد و آمارهای عملکردی بانک مسکن در سال ۱۳۹۷ می‌توان این طور گفت که ۱۰۰ درصد منابع پرداخت تسهیلات مسکن در سال گذشته از محل بازگشت مطالبات تسهیلات قبلی تامین شده است. کد خبر ۳۸۶۲۱۴

خواندن خبر در سایت منبع

شمارش معکوس برای رونمایی از طرح مالیات مسکن

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
شمارش معکوس برای رونمایی از طرح مالیات مسکن
طبق وعده، طرح مالیات بر عایدی سرمایه که برای رفع نواقص برگشت خورده بود باید تا پایان مردادماه از سوی سازمان امور مالیاتی به وزارت اقتصاد ارایه شود؛ این در حالی است که این طرح موافقان و مخالفانی دارد.

طرح مالیات بر خانه‌های خالی که زمزمه‌های آن حدود دو سال قبل به گوش رسید ابتدا در دستور کار مجلس قرار گرفت و حتی کمیسیون اقتصادی مجلس این طرح را به مراحل نهایی رساند. در ادامه عنوان شد که باید از خرید و فروش‌های غیرضرور در دیگر بخش‌های غیرمولد همچون خودرو، سکه و ارز هم مالیات گرفته شود و قرار شد به منظور آن‌که یک طرح کامل و کم‌نقص داشته باشیم دولت لایحه‌ای را در این خصوص ارایه دهد. اوایل مردادماه امسال سازمان امور مالیاتی طرحی را تهیه کرد که وزارت اقتصاد آن را برای بررسی بیشتر پس فرستاد و قرار شده طرح نهایی تا پایان مردادماه به وزارتخانه ارایه شود.

طبق آمار ۱۳۹۵ در ایران ۲٫۵ میلیون مسکن خالی و ۲٫۱ میلیون مسکن نیمه خالی وجود دارد که باید از طریق مالیات وارد بازار مصرف شود. از سوی دیگر گفته می‌شود خرید و فروش‌های غیرمصرفی در بازار مسکن طی سه دهه گذشته بیش از سه برابر شده که از عوامل اصلی رشد قیمت مسکن محسوب می‌شود. بر اساس آمار ارائه شده توسط یکی از نمایندگان مجلس بین سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵ بالغ بر ۶۶ درصد معاملات مسکن از نوع سوداگری بوده؛ در حالی که این رقم در سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ حدود ۲۰ درصد بوده است. بهارستان‌نشینان معتقدند یکی از دلایل رشد پی در پی قیمت مسکن به معاملات غیر مصرفی مربوط می‌شود.

طرح مالیات بر معاملات مسکن موافقان و مخالفانی دارد. موافقان می‌گویند که معاملات مکرر منجر به افزایش قیمت ملک می‌شود و باید با تنبیهات مالیاتی از این اقدامات جلوگیری کرد. در سوی دیگر مخالفان معتقدند که در صورت اجرای این طرح شاهد قراردادهای صوری و قولنامه‌های دستی و غیررسمی خواهیم بود که جای خود را به ثبت معاملات در دفترخانه‌ها و دفاتر مشاورین املاک می‌دهند و در نتیجه بازار خاکستری در بازار مسکن ایران ایجاد می‌­شود که درآن برای پرداخت نکردن مالیات بر عایدی سرمایه هیچ معامله‌ای به صورت واقعی ثبت نمی‌شود.

موافقت وزیر اقتصاد با مالیات بر عایدی سرمایه مسکن

ظاهرا دولت و مجلس بر اجرای طرح‌های مالیاتی اتفاق نظر دارند. با این حال نمایندگان مجلس گفته‌اند که برای اجرای این طرح مصمم هستند و اگر دولت اقدامی صورت ندهد منتظر نمی‌مانند.

زهرا سعیدی مبارکه، عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره مخالف اعضای هیأت دولت با موضوع مالیات بر عایدی سرمایه و حذف این موضوع از لایحه دولت، گفته است: این موضوع باید توسط سخنگوی دولت مطرح و شفاف شود، اما در جلسه‌ای وزیر امور اقتصاد و دارایی اعلام کرد که این وزارتخانه موافق تصویب موضوع مالیات بر عایدی سرمایه است. سعیدی هم‌چنین گفته است: در شرایط کنونی ساماندهی بازار مسکن و تعیین تکلیف موضوع مالیات بر عایدی سرمایه مسکن یه یکی مطالبه عمومی در سطح جامعه تبدیل شده، حال اگر دولت مخالف تصویب و اجرای این موضوع است، خود باید پاسخگوی مردم باشد.

اخذ مالیات از خانه‌های خالی، شاید وقتی دیگر

یکی از مهم‌ترین آیتم‌های مالیاتی در سطوح غیرمولد، اخذ مالیات بر خانه‌های خالی است که اگر اجرا نشود طرح مالیات بر عایدی سرمایه توفیق چندانی نخواهد داشت. با این حال حال گفته می‌شود که بسترهای لازم برای این موضوع فراهم است. البته دولت از سال ۱۳۹۴ راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان را به وزارت راه و شهرسازی محول کرده اما بسترهای لازم برای راه‌اندازی این سامانه فراهم نبود تا این‌که اخیرا در گفت‌وگو با ایسنا سال ۱۳۹۹ را زمان راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان عنوان کرد. بر این اساس در صورتی که لایحه مالیات بر عایدی سرمایه از سوی دولت ارایه شود تا زمان افتتاح سامانه صرفا می‌توان از معاملات سفته‌بازانه مالیات اخذ کرد و برای گرفتن مالیات از خانه‌های خالی باید حداقل تا سال آینده منتظر ماند.

مالیات بر عائدی سرمایه نهایی شده بود

رئیس سازمان امور مالیاتی، مدتی قبل با بیان اینکه طرح مالیات بر عایدی ثروت شامل املاک، خودرو، سکه و ارز می‌شود از نهایی شدن این لایحه در وزارت اقتصاد و ارائه آن به هیات دولت برای تصویب آن خبر داده بود.

ابهامات درباره سرنوشت این لایحه مالیاتی مهم زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم اوایل مردادماه محمدعلی دهقان دهنوی -معاون اقتصادی وزارت اقتصاد- از ارسال لایحه‌ای مالیاتی با عنوان «مالیات بر فعالیت‌های اختلال‌زا» برای بررسی به هیات دولت خبر داده و تاکید کرده بود که این لایحه جدید با رویکرد از بین بردن زمینه فعالیت‌های اختلال زا تنظیم شده است و با رویکرد معمول مالیات بر عایدی سرمایه متفاوت است.

او همچنین گفته بود که این لایحه با رویکردی نوآورانه و با هدف سرکوب فعالیت‌های اقتصادی غیرمولد و محتکرانه تنظیم شده و تلاش شده است نه تنها هیچ‌گونه اختلالی در بازارهای مولد و بخش واقعی اقتصاد وارد نشود بلکه اجرای این طرح زمینه‌ساز مهاجرت سرمایه از فعالیت‌های اختلال‌زا و سوداگری‌هایی که هیچ‌گونه خلق ارزش اقتصادی ندارند به بخش‌هایی از اقتصاد باشد که بستر رشد اقتصادی و رونق تولید را فراهم می‌سازد.

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر کشور: ۸۰ درصد مطالبات مردم در حوزه تامین معیشت، مسکن و اشتغال است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
وزیر کشور: ۸۰ درصد مطالبات مردم در حوزه تامین معیشت، مسکن و اشتغال است
خبرگزاری میزان- وزیر کشور گفت: طبق آمار و نظرسنجی‌هایی که صورت گرفته است ۷۵ تا ۸۰ درصد مطالبات مردم در حوزه اقتصادی در تامین معیشت، مسکن و اشتغال است. تاریخ انتشار: 12:52 - 27 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۴۲۵۴۷
وزیر کشور: ۸۰ درصد مطالبات مردم در حوزه تامین معیشت، مسکن و اشتغال است - 0

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، عبدالرضا رحمانی‌فضلی امروز در نشست هم اندیشی معاونان اقتصادی استانداری‌های سراسر کشور بیان داشت: تنش‌ها و اعتراضات در سه ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته ۳۷درصد کاهش داشته است زیرا مردم شرایط کشور را درک می‌کنند، دشمن را می‌شناسند و از ماحمایت می‌کنند و نمی‌خواهند دشمنان با فشار اقتصادی بر ما، موفق شوند.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم حمایت مردم مستمر شود، لازم است به وضعیت زندگی مردم رسیدگی کنیم زیرا رضایتمندی مردم باعث پشتیبانی از ما می‌شود. مردم بابد در شرایط مناسب و راحت زندگی کنند و ما در این رابطه مسئولیت داریم.

وزیر کشور تاکید کرد: اگر استانداران و فرمانداران در بین مردم و داخل حوزه‌های کاری خود بروند و ارتباط برقرار کنند، ۷۰درصد مشکلات؛ از نظر بنده که یک مدیر اجرایی هستم، قابل حل است.

وی خطاب به معاونان اقتصادی حاضر در جلسه پیشنهاد کرد: کلینیک ۲۴ ساعته و فعال رسیدگی به مشکلات اقتصادی راه ببندازید با راه اندازی این محور، موفقیتی بالای ۵۰درصد خواهید داشت.

رحمانی فضلی اضافه کرد: طبق آمار و نظرسنجی‌هایی که صورت گرفته است ۷۵ تا ۸۰ درصد مطالبات مردم در حوزه اقتصادی در تامین معیشت، مسکن و اشتغال است.رحمانی فضلی درباره چرایی پرداخت مسائل اقتصادی در این وزارتخانه گفت: اخیرا به مباحث اقتصادی و نیز به مباحث اجتماعی در وزارت کشور به صورت نهادینه می‌پردازیم و رسیدگی به این مسائل را از مسئولیت‌های اساسی خود می‌دانیم.وزیر کشور با اشاره به نگاه رئیس جمهور به مباحث توسعه‌ای پایدار عنوان کرد: از همان ابتدای فعالیتمان در وزارت کشور که بنا بود به صورت هماهنگ‌کننده‌ای فعال و پررنگ حضور داشته باشیم رسیدگی و پیگیری به امور اقتصادی در استان‌ها را نیز مدنظر قرار دادیم چرا که هر چه جلوتر رفتیم ضرورت این امر نیز بیشتر بر ما مشخص شد. وی با اشاره به ضعف‌هایی که در حوزه مسائل اقتصادی وجود دارد، اظهار کرد: در این حوزه با سه دسته از ضعف‌های تئوریک، قانونگذاری و نیز در حوزه اجرا مواجه بودیم. رحمانی فضلی گفت: در مبانی نظری توسعه، توسعه کشور را به عنوان موضوعی کلان، متمرکز و بخشی دیدیم و این روند نمی‌تواند در پاسخگویی به نیاز‌ها و مطالبات کشور پاسخگو باشد. وزیر کشور بیان کرد: ساختار منابع، امکانات طبیعی و ساختار جمعیتی در کشور به گونه‌ای است که اقتضای آن توجه به ویژگی‌های منطقه‌ای است و توجه به این مهم اثر بخشی بیشتری برای ما در بر خواهد داشت. وی افزود: در حوزه مقررات، نظام بودجه ریزی و نظام اداری به صورت متمرکز عمل می‌کنیم و متناسب با آن اقدام و تصمیم گیری می‌کنیم که باعث ایجاد ناهماهنگی‌هایی در عمل شده است، اما لازم است در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف ظرفیت‌ها و اقتضائات آن را بسنجیم و متناسب با آن تصمیم گیری وا قدام کنیم. رحمانی فضلی با بیان اینکه وقتی دقیق‌تر می‌نگریم مشاهده می‌کنیم اولویت‌ها و نیاز شهرستان‌ها متناسب با سهمیه بخشی که به آن‌ها داده‌اند، نیست، گفت: این منابع وقتی متناسب با مصوبات و تصمیمات متمرکز به آن‌ها می‌رسد که باید با همان هدف گذاری بخشی در مورد آن‌ها اقدام کنند، ناهماهنگی‌هایی بوجود می‌آید لذا لازم است با همکاری همه بخش‌ها در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف، اولویت بندی کنیم و در این صورت است که منابع موثر‌تر تخصیص می‌یابند. وزیر کشور تأکید کرد: وزارت کشور در این صورت می‌تواند: ۱- هماهنگی بین تقسیمات و اقدامات را به کمک شناسایی آسیب‌ها و حل آن‌ها در دستور کار خود قرار دهد، ۲- به کار گیری همه ظرفیت‌ها در استان‌ها و شهرستان‌ها آن هم در حوزه مباحث اقتصادی را در دستور کار خود داشته باشد. استانداران و فرمانداران باید در جهت به کار گیری ظرفیت‌های اقتصادی استان‌ها بیشتر تلاش کنند.رحمانی فضلی خطاب به معاونان اقتصادی حاضر در جلسه گفت: برنامه‌ریزی کلان اقتصادی در استان‌ها به عهده ماست باید بتوانیم در ایجاد تسهیلات و رفع موانع تولید در عرصه کلان جمع بندی و پیگیری‌های لازم را داشته باشیم. وزیر کشور تاکید کرد: هر کدام از ایرادها، آسیب‌ها و ضعف‌هایی که به شما ارجاع می‌دهند را باید بررسی کنید و برای رفع آن باید دستگاه‌های مختلف استان را فعال کنید چرا که هر کسی باید در جایگاه خود پاسخگو باشد. وی با بیان اینکه رسیدگی به مسائل اقتصادی در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها حائز اهمیت است، بیان کرد: باید از همه ظرفیت‌ها برای ایجاد زندگی بهتر برای مردم استفاده کنیم.رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: در روند ۴۰ ساله انقلاب همواره شاهد تهدید‌های نظامی، کودتا و جنگ علیه کشور بوده‌ایم، اما بعد از جنگ اولویت اول دشمنان این بوده که مانع از فعال شدن ما در حوزه اقتصادی شوند و همه تحریم‌های اقتصادی را علیه ما بکار گیرند. وزیر کشور با بیان اینکه حامیان کشور، مردم هستند، یادآور شد: مردم در قوام‌بخشی، دوام و استمرار حکومت‌ها نقش مهم و اولیه‌ای دارند چه در قالب مشارکت در تعیین مسئولیت‌ها و چه در حمایت‌هایی که در مراحل مختلف از آن حکومت دارند.وی با بیان اینکه مردم ما کاملا در شرایط کنونی وضعیت را درک کرده و از ما حمایت می‌کنند اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب ۷- ۸ سال است شعار سال را از مباحث اقتصادی مطرح می‌کنند و این خیلی مهم است و ایشان در این باره ملاحظاتی دارند. رحمانی فضلی تأکید کرد: برای حل مشکلات اقتصادی باید باور کنیم که می‌توانیم، مشکل اساسی ما عدم باور داشتن به ظرفیت‌ها و توانایی‌هایمان است و وقتی باور نباشد انگیزه هم نیست. هر استانی امکان اینکه خودش را اداره کند و استقلال اقتصادی داشته باشد، دارد.وزیر کشور با طرح این سوال که آیا توانسته‌ایم از همه ظرفیت‌های استانی استفاده کنیم، گفت: جواب آن حتما خیر است و باید برای این مهم برنامه‌ریزی‌های لازم را دردستور کار قرار دهیم. تجهیز و به کارگیری سرمایه‌مان در استان‌ها مناسب نیست و البته دلایلی دارد، اما در حال حاضر باید روی داشته‌هایمان تمرکز کنیم.وی با اشاره به اهمیت جایگاه مدیریت در حوزه اقتصادی عنوان کرد: اشکالاتی در حوزه تولیدی و نیز واحد‌های تولیدی دولتی داریم که شما به عنوان معاونان اقتصادی یک استان باید شرایط و مقتضیات استان خود را درک کرده و به وظایف و تعهدات خود عمل کنید.رحمانی فضلی بیان کرد: پیشرفت اقتصادی با باور و اعتقاد به موفقیت، انگیزه داشتن و عمل در چارچوب برنامه‌ریزی متجلی می‌شود. وزیر کشور اظهار کرد: هم اکنون از سرعت تکنولوژی و اقتصادی دنیا خیلی عقب هستیم و سرعت پیشرفت در این حوزه‌ها با ۵۰ سال قبل خیلی متفاوت است چرا که کشور‌های مختلف برای تصرف بازار هر روزه دست به نوآوری‌هایی بیشتری می‌زنند.

وی به معاونان اقتصادی استانداری‌های حاضر در جلسه توصیه کرد: خود را درگیر قوانین جزئی و ساعات کار و مسائل اینچنینی نکنید دفتر شما باید منزلگاه تولید کنندگان و تجار در استان‌ها باشد و مسائل و مشکلات آنان را حل کنید.رحمانی فضلی ابراز امیدواری کرد: با اقداماتی که جهت تنظیم بازار و ایجاد وزارت بازرگانی شده امیدواریم مسائل در این زمینه حل شود و در سطح استان‌ها نیز شاهد مشکلاتی از این دست نباشیم.وزیر کشور بیان کرد: نگاهتان به مسائل اقتصادی باید طوری باشد که بتوانید از امکانات و منابع موجود خلق ثروت کنید ما در یک حکومتی دینی زندگی می‌کنیم که معتقد و موحد به قیامت هستیم و اگر هر شبی در هر نقطه‌ای از شهر و استانی یا روستایی فردی گرسنه بخوابد و شما بدانید و کاری نکنید مقصرید.وی افزود: آقای دین پرست به عنوان معاون اقتصادی وزارت کشور می‌تواند روش‌های مبتکرانه و مباحث اقتصادی استان‌های مختلف را جمع آوری و آن را با دیگر استان‌ها به اشتراک بگذارد.رحمانی فضلی گفت: در ا ستان‌ها مرزی ظرفیت مناسبی جهت تبادلات مرزی وجود دارد و در این را ستا به جد پیگیر کارگروه‌های توسعه شرق و غرب هستیم و امیدواریم پیشرفت‌های بیشتری در این زمینه حاصل شود.وزیر کشور خطاب به حاضران در جلسه گفت: استارت آپ‌ها را دولتی نکنید ما باید در جهت رفع ایرادات آن‌ها اقدام کنیم. وی با اشاره به راه اندازی سامانه قیمت گذاری کالا‌ها گفت: در استان‌ها نیز به تثبیت قیمت کالا‌ها کمک کنید و سعی کنید قیمت‌ها به روز رسانی شود تا این امر نیز مانند دیگر کار‌ها لوث نشود.رحمانی فضلی با اشاره به راه اندازی شورای گفتگوی استان‌ها گفت: تلاش کنید این شورا‌ها به جلسه گپ و گفتتان تبدیل نشود، با دست پر به این جلسات بروید، مصوباتی داشته باشید و آن‌ها را حتما پیگیری کنید.وزیر کشور افزود: یکی از ضعف‌های ما در حوزه سرمایه‌گذاری و تولید، فقر اطلاعات دقیق و درست اقتصادی است. وی گفت: هر استان باید یک فعالیت مهم و محوری اقتصادی داشته باشد دارا بودن گفتمان و شعار در استان‌ها نیز مهم است، اما عمل به آن‌ها نیز مهمتر است، برندسازی از کار‌های خوبی است که می‌توان در شهرستان‌ها انجام داد.

خواندن خبر در سایت منبع

۱۲ مزیت حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز بانک مسکن

ایبناخبرگزاری ایبنا
۱۲ مزیت حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز بانک مسکن
مشتریان بانک مسکن با افتتاح «حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز» می‌توانند از ۱۲ مزیت ویژه این حساب برخوردار شوند.

به گزارش ایبِنا به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک مسکن به عنوان تنها بانک تخصصی در بخش مسکن، در مسیر سه هدف اصلی شامل تامین مسکن عموم مردم به خصوص اقشار کم درآمد جامعه، افزایش قدرت انتخاب مشتریان و تنوع در ارایه خدمات بانکی، فراهم آوردن زمینه نقل و انتقال امتیاز تسهیلاتی، «حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز» را ایجاد کرده که با توجه به مزایای ویژه آن در نوع خود منحصر به فرد است.

افتتاح این نوع حساب می‌تواند مشتریان بانک مسکن را به طور همزمان از ۱۲ مزیت ویژه برخوردار کند. بهره مندی از امکان دریافت سود، امکان‌ برخورداری از اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن و قابلیت خرید و فروش اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن از طریق سامانه معاملاتی فرابورس ایران در تمامی شعب بانک از جمله مهم‌ترین مزیت‌های افتتاح این حساب به شمار می‌رود.

در عین حال، افتتاح این حساب به مشتریان امکان استفاده از تسهیلات خرید یا احداث واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده ازتسهیلات مسکن تا سقف تعیین شده (در حال حاضر در تهران ۶۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت معادل ۵۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری معادل ۴۰ میلیون تومان) در چارچوب ضوابط را فراهم می‌کند.

دیگر مزیت افتتاح این حساب برای مشتریان بانک مسکن، امکان استفاده از تسهیلات جعاله به منظور تعمیر یا تکمیل واحد مسکونی از محل گواهی اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تا سقف تعیین شده یعنی ۲۰ میلیون تومان است.

امکان انتقال مانده بدهی تسهیلات اخذ شده از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به غیر بدون نیاز به واریز درصدی از مانده بدهی تسهیلات، امکان استفاده از تسهیلات مشارکت مدنی مجتمع مسکونی بدون سپرده توام با اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن و امکان استفاده همزمان از تسهیلات جعاله از محل اوراق حق تقدم با تسهیلات فروش اقساطی (خرید یا سهم الشرکه بانک) سه مزیت مهم و قابل توجه این حساب برای عموم مردم است.

همچنین مطابق با ضوابط این حساب، در مواردی که پدر و فرزند و مادر و فرزند به صورت مشترک اقدام به احداث واحد مسکونی می‌کنند، سقف تسهیلات اعطایی به صورت مشترک در شهر تهران معادل ۸۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر معادل ۷۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری معادل ۶۰ میلیون تومان قابل تعیین است.

بانک مسکن علاوه بر این برای دارندگان این حساب، امکان استفاده از تسهیلات خرید یا ساخت واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای زوجینی که به صورت مشترک اقدام به خرید یا ساخت واحد مسکونی می‌کنند تا سقف تعیین شده (در حال حاضر ۱۰۰ میلیون تومان در تهران، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت معادل ۸۰ میلیون تومان و ۶۰ میلیون تومان در سایر مناطق شهری تجمیعا و هریک از زوجین به ترتیب معادل ۵۰، ۴۰ و ۳۰ میلیون تومان) در چارچوب ضوابط را فراهم کرده است.

نهایتا اینکه امکان فروش اقساطی سهم الشرکه بانک مشتمل بر اصل و سود پس از پایان دوره مشارکت نیز برای افتتاح کنندگان این حساب وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایران‌جیبایران‌جیب15 ساعت قبل
سی اس۷۵ پلاس اس در نمای جلو از یک گریل (جلوپنجره) بسیار بزرگ استفاده می‌کند که عملا بخش اصلی بامپر (سپر) را نیز به خود اختصاص داده است. مجموع این عناصر در کنار هم ظاهری جدی و اسپرت برای سی اس۷۵ پلاس اس ایجاد کرده‌اند. سی اس۷۵ پلاس با این ابعاد بین تیگوان و اکس۳ قرار می‌گیرد؛ یعنی بزرگتر از فولکس واگن و کوچکتر از ب ام و. کابین و امکانات هوشمنددر طراحی فضای داخل کابین سی اس۷۵ پلاس اس تلاش شده تا کیفیت محصول اینجا هم برجسته باشد. در نسخه معمولی سی اس۷۵ پلاس از جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک و در نسخه اسپرت آن از جعبه دنده ۸ سرعته اتوماتیک آیسین استفاده شده است.
مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سید محمد موسوی درباره اجرای مصوبات دولت جهت پرداخت کمک بلاعوض به خسارت دیدگان از سیل در بخش کشاورزی، اظهار داشت: بر اساس گزارش‌های دریافتی از سازمان جهاد کشاورزی ۲۸ استان تا تاریخ ۲۵ شهریور ماه سال جاری، تعداد ۲۲۱ هزار و ۶۰۶ پرونده به مبلغ ۱۱۹۴۵ میلیارد ریال در کمیته‌های تخصصی شهرستان‌های خسارت دیده از سیل پس از بازدید میدانی، بررسی و تایید شد و تعداد ۱۱۷ هزار و ۵۵۱ پرونده به مبلغ ۶۰۷۵ میلیارد ریال پس از بررسی، مورد تصویب کارگروه استانی قرار گرفته است. وی افزود: در استان‌های گلستان، مازندران، خوزستان، لرستان، همدان، اصفهان، کردستان، فارس و ایلام تعداد ۶۴۰۷۸ پرونده به مبلغ ۴۷۸۸ میلیارد ریال به مرحله پرداخت رسیده است که بر اساس ماده ۴ دستورالعمل اجرایی ابلاغی شماره ۶۷۵۸-۰۲۰ مورخ ۹-۴-۹۸ وزیر جهاد کشاورزی، متناسب با میزان تخصیص، ۵۰ درصد مبلغ مذکور به حساب خسارت دیدگان واریز گردید. موسوی یادآوری کرد: کاهش تعداد پرونده‌ها و مبلغ مصوب کارگروه استانی نسبت به گزارش قبل به علت تغییر در آمار ارسالی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه بوده است. موسوی اذعان کرد: از کل پرونده‌های معرفی شده مذکور؛ ۵۱ درصد به بانک کشاورزی، ۱۶ درصد به بانک ملی، ۱۲ درصد به بانک سپه، ۵ درصد به بانک ملت، ۳ درصد به بانک توسعه تعاون، ۶ درصد به بانک صادرات، ۵ درصد به بانک تجارت و ۲ درصد به بانک رفاه کارگران ارسال شده است. وی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته، اظهار داشت: بانک ملت تاکنون از محل اعتبارات سیل، هیچ گونه پرداختی به خسارت دیدگان نداشته است و بانک صادرات نیز از کل ۶۱۳۱ پرونده به مبلغ ۳۷۳ میلیارد ریال معرفی شده در ۱۴ استان، تاکنون تنها در استان کردستان برای ۲۱ پرونده، مبلغ ۵۵۰ میلیون ریال پرداخت کرده است.

فیلم | بازدید دادستان تهران از انبار خودروهای دپو شده در بزرگراه فتح

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.

افزایش تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
مرادی اظهار کرد: چنانچه دارنده حساب بخواهد در پایان سال پنجم تا پانزدهم از سقف تسهیلات فوق الذکر استفاده کند باید سپرده گذاری خود را با مبالغی بیشتر آغازکند. از دیگر مزایای این حساب، استفاده از تسهیلات جوانان برای خرید یا احداث و تکمیل یک واحد مسکونی، جعاله و توام با حساب صندوق پس انداز مسکن یکم، اوراق گواهی حق تقدم به صورت انفرادی و زوجین است. وی همچنین تاکید کرد: هرکدام از سپرده گذارانی که امسال و قبل از صدور این بخشنامه اقدام به افتتاح حساب کرده‌اند باید برای اطلاع از کسری حساب و تکمیل موجودی به شعبه افتتاح کننده حساب مراجعه کنند. وی تاکید کرد: در حال حاضر نرخ سود تسهیلات با سپرده از محل حساب پس انداز مسکن جوانان ۹ درصد وحداکثر مدت بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ سال است که بیشترین دوره بازپرداخت اقساط در شبکه بانکی کشوراست. مرادی بیان کرد: در زمان دریافت تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان زوجین می‌توانند از سایر تسهیلات مسکن، چون صندوق پس انداز یکم نیز استفاده کنند.
افکارنیوزافکارنیوز22 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشعاطفه قنبری، روان‌پزشک و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره «ویژگی‌های افراد دو قطبی»، اظهار داشت: اختلال دو قطبی نوعی اختلال خلقی است که علت آن معمولا ژنتیکی است و این افراد حداقل یک دوره مانیا دارند. همچنین ممکن است این افراد رفتارهایی داشته باشند که به خود و دیگران لطمه بزنند. قنبری اضافه کرد: ‌این افراد ممکن است رفتارهای خارج از عرف داشته باشند و نحوه قضاوت‌شان مختل شود. در کنار آن افراد دو قطبی به جز دوره‌های مانیا افسردگی را نیز تجربه می‌کنند و به همین دلیل به آنها دو قطبی می‌گویند. وی در پاسخ به این پرسش که «چه تفاوتی بین افراد افسرده و دو قطبی وجود دارد؟»، ‌گفت: ‌افراد افسرده خلق پایین داشته و بی‌حوصله می‌شوند اما دوره مانیا ندارند؛ در حالی که افراد دو قطبی در کنار افسردگی، حملات مانیا نیز دارند. موضوع مهم در ازدواج این افراد این است که همسر فرد از بیماری آنها مطلع باشد و با اطلاع از این موضوع، ازدواج کنند.

افزایش استخراج گاز تا پایان سال به ۷۵۰ میلیون مترمکعب

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، آقای بیژن زنگنه درحاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه سال ۹۷ برداشت گاز بصورت روزانه افزایش یافته است افزود: این برنامه ادامه دار خواهد بود و با ثبت واحد‌های دیگر نیز تولید از دریا افزایش خواهد یافت. وی درخصوص تاثیر حادثه آرامکو دربازار نفت گفت: این حادثه آثار کوتاه مدتی در بازار نفت خواهد داشت و این اثر برای همه خواهد بود. وزیر نفت با اشاره به تولید نفت ۴۰ در آمریکا ادامه داد: شاید یکی از دلایل تحریم نفتی ایران، بدست آوردن بازار درست (مناسب) برای نفت ۴۰ آمریکا است. زنگنه با اشاره به نگرانی‌ها موجود برای امنیت عرضه نفت در بازار افزود: این موضوع نگرانی ما نیز بود، ما معتقد هستیم برای تامین امنیت تولید کننده ومصرف کننده نباید از نفت به عنوان یک سلاح استفاده کرد، زیرا این کالا مورد نیاز همه جوامع بشری است و باید اجازه داد جریان آزاد آن در بازار انجام شود.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

تجمع کارگران هپکو به چه نتیجه‌ای رسید؟

خبری11 ساعت قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۷ شهریورماه

خبری13 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۲۷ شهریورماه

خبری14 ساعت قبل

همکاری روسیه و اوگاندا در زمینه انرژی هسته‌ای صلح آمیز

صدا و سیما23 دقیقه قبل

تشکر پسر پادشاه سعودی از مواضع ضدایرانی ترامپ

آفتاب‌نیوز31 دقیقه قبل

اولگنار سولسشایر: حالا که دخه‌آ تمدید کرده، رومرو می‌تواند بیشتر بازی کند/ ترکیب بزرگی در اختیار داریم

تسنیم31 دقیقه قبل

خلاصه بازی بایرن مونیخ ۳-۰ ستاره سرخ بلگراد (لیگ قهرمانان اروپا - ۲۰۱۹/۲۰)

طرفداری33 دقیقه قبل

تساوی مزد بازی جسورانه اتلتیکو

خبر فوری35 دقیقه قبل

خلاصه بازی دینامو زاگرب ۴-۰ آتالانتا (لیگ قهرمانان اروپا - ۲۰۱۹/۲۰)

طرفداری36 دقیقه قبل

اولویت بانک مرکزی تقویت سامانه‌های نظارتی است/ راه اندازی عملیات بازار باز در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد

اقتصاد آنلاین37 دقیقه قبل