معرفی یک مستند ایرانی به عنوان نماینده اسکار ۲۰۲۰ و واکنش‌ها به این انتخاب
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

معرفی یک مستند ایرانی به عنوان نماینده اسکار ۲۰۲۰ و واکنش‌ها به این انتخاب

نخستین واکنش کارگردانان «در جستجوی فریده» به معرفی این فیلم به اسکار

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
نخستین واکنش کارگردانان «در جستجوی فریده» به معرفی این فیلم به اسکار
آزاده موسوی و کورش عطایی به مناسبت برگزیده شدن فیلم‌شان برای حضور در اسکار، ضمن تشکر از اعتماد کمیته انتخاب، این موضوع را برای خود افتخار بزرگی دانستد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آزاده موسوی و کورش عطایی، کارگردانان و تهیه‌کنندگان «در جستجوی فریده» با نگارش یادداشتی با تشکر از اعتماد کمیته انتخاب به این فیلم، بیان کردند که امیدوارندنماینده‌ شایسته‌ای برای سینمای ایران باشند.

متن یادداشت به شرح زیر است:

«قرار گرفتن فیلم «در جستجوی فریده» در کنار آثار شاخص و ارزشمند سال گذشته‌ سینمای ایران برای معرفی به اسکار برای ما مایه‌ افتخار و خوشحالی بسیار بود و اینکه کمیته‌ محترم انتخاب، این فیلم را به عنوان نماینده‌ سینمای ایران برای رقابت در این رویداد سینمایی برگزیدند نه تنها باعث شعف دوچندان ما شد بلکه فکر می‌کنیم این انتخاب، یک اتفاق مهم و تاریخی برای سینمای مستند ایران است. سینمایی که فیلمسازان آن سالهاست به دور از حاشیه‌ها و با کمترین امکانات و بیشترین محدودیت‌ها به تولید آثارشان مشغول‌ هستند و با این وجود همواره در بسیاری از صحنه‌های جهانی موجب سربلندی سینمای ایران شده‌اند. امیدواریم که این انتخاب گام بلندی برای هرچه بیشتر مطرح شدن سینمای مستند ایران در عرصه‌ی جهانی باشد و ما به عنوان سازندگان و تهیه کنندگان این فیلم تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا نماینده‌ شایسته‌ای برای سینمای ایران باشیم. سپاسگزاریم از همه‌ عوامل «در جستجوی فریده» و دست تک تک‌شان را می‌بوسیم که ساختن این فیلم بدون همیاری و انرژی و عشق‌شان امکان‌پذیر نبود.»

نخستین واکنش کارگردانان «در جستجوی فریده» به معرفی این فیلم به اسکار - 5

خواندن خبر در سایت منبع

عذرخواهی نوید محمدزاده به خاطر واکنش اولیه‌اش به انتخاب نماینده ایران در اسکار سال ٢٠٢٠

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
عذرخواهی نوید محمدزاده به خاطر واکنش اولیه‌اش به انتخاب نماینده ایران در اسکار سال ٢٠٢٠
نوید محمدزاده به خاطر واکنش اولیه‌اش به انتخاب نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰ از سازندگان فیلم «در جستجوی فریده» عذرخواهی کرد.

مستند «در جستجوی فریده» به عنوان نماینده ایران در اسکار انتخاب شد. این موضوع باعث واکنش نوید محمدزاده شده بود. (اینجا ببینید)

عذرخواهی نوید محمدزاده به خاطر واکنش اولیه‌اش به انتخاب نماینده ایران در اسکار سال ٢٠٢٠ - 2

خواندن خبر در سایت منبع

ویدئو / یک مستند، نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰

ایسناخبرگزاری ایسنا
هیأت معرفی نماینده سینمای ایران به مراسم اسکار، فیلم مستند «در جستجوی فریده» به کارگردانی آزاده موسوی و کوروش عطایی را به عنوان نماینده سینمای ایران برای معرفی به اسکار ۲۰۲۰ انتخاب کرد. مستند «در جستجوی فریده» محصول سال ۱۳۹۷ و درمورد زنی است که ۴۰ سال قبل در حرم امام رضا (ع) رها شده بود.

تدوینگر: امیرحسین شهسواری

خواندن خبر در سایت منبع

مستند در جستجوی فریده به عنوان نماینده ایران برای اسکار ۲۰۲۰ انتخاب شد

زوم‌جیخبرگزاری زوم‌جی
مستند در جستجوی فریده به عنوان نماینده ایران برای اسکار ۲۰۲۰ انتخاب شد
مستند در جستجوی فریده ساخته آزاده موسوی و کوروش عطایی به‌عنوان نماینده سینمای ایران برای معرفی به اسکار ۲۰۲۰ انتخاب شد.

معرفی یک محصول سینمایی به‌عنوان نماینده سینمای ایران به آکادمی اسکار، هرساله یکی از بحث‌های پرتنش محافل سینمای کشور است. امسال نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابر جدیدترین اخبار سینمای ایران؛ مستند «در جستجوی فریده» ساخته آزاده موسوی و کوروش عطایی به‌عنوان نماینده سینمای ایران به اسکار ۲۰۲۰ معرفی خواهد شد. دیگر نامزدهای معرفی به اسکار ۲۰۲۰ فیلم‌های «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی و «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی بودند. اعضای هیئت انتخاب نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰، فرشته طائرپور، فاطمه معتمدآریا، ابوالحسن داودی، تورج منصوری، رسول صدرعاملی، امیر اثباتی، مرتضی رزاق کریمی و مهرزاد دانش بودند. سینمای ایران تاکنون دوبار با فیلم‌های «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی را برده‌ است.

مستند در جستجوی فریده به عنوان نماینده ایران برای اسکار ۲۰۲۰ انتخاب شد - 3

مستند «در جستجوی فریده» داستان زنی را روایت می‌کند که برای یافتن خانواده‌ واقعی خود پس از سال‌ها از هلند به ایران بازمی‌گردد. این مستند پرافتخارترین مستند سال ۱۳۹۷ محسوب می‌شود. «در جستجوی فریده» به‌عنوان بهترین مستند نوزدهمین جشن حافظ انتخاب شده است. این مستند همچنین در جشنواره حقیقت جوایز مختلفی مانند بهترین فیلم هنر و تجربه را برنده شده است. «متری شیش و نیم» دومین فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران و بهترین فیلم از نگاه مردم در سی و هفتمین جشنواره فجر است. این فیلم ایرانی در جشنواره ونیز حضور خواهد داشت. «قصر شیرین» نیز جدیدترین ساخته رضا میرکریمی است که مدتی پیش در جشنواره شانگهای به‌عنوان بهترین فیلم انتخاب شد.

نظر شما کاربران زومجی درباره انتخاب مستند «در جستجوی فریده» برای معرفی به آکادمی اسکار ۲۰۲۰ چیست؟

خواندن خبر در سایت منبع

داودی: به تصمیم جمعی برای اسکار احترام می‌گذارم

ایسناخبرگزاری ایسنا
داودی: به تصمیم جمعی برای اسکار احترام می‌گذارم
ابوالحسن داودی در پی معرفی مستند «در جستجوی فریده» به اسکار گفت: این انتخاب یک تصمیم جمعی بوده و من به این تصمیم جمعی احترام می‌گذارم، البته نه تنها احترام می‌گذارم بلکه دفاع هم می‌کنم.

این عضو انتخاب معرفی فیلم ایرانی به اسکار که با ایسنا گفت‌وگو می‌کرد، ادامه داد: من چندین بار به عنوان عضو هیات انتخاب معرفی فیلم ایرانی به اسکار در جلسات حضور داشتم، معمولا دلایل انتخاب فیلم‌ها به عنوان نماینده ایران به اسکار با بقیه رویدادهای هنری جهانی فرق دارد و عمدتا مواردی را در نظر می‌گیرند مبنی بر اینکه چه فیلمی می‌تواند نماینده بهتری باشد و چهره‌ متفاوتی را از سینمای ایران معرفی کند.

این کارگردان سینما با اشاره به اینکه حضور سینمای ایران در سال اخیر در جشنواره‌ها نزول کمی داشته است، خاطرنشان کرد: این سینما در یکی دوسال اخیر در اغلب جشنواره‌های اصلی نماینده‌ای نداشته است، گرچه فیلمهای خوبی داشتیم اما جهانیان عادت کرده بودند سالها از سینمای ایران یک جلوگاه نو را ببینند اما چندی است این اتفاق نیفتاده است.

داودی خاطرنشان کرد: مستند «در جستجوی فریده» میتواند جنبه دیگری از سینمای ایران را معرفی کند و انتخاب این فیلم تصمیم جمع بوده است و من آنرا تأیید می‌کنم و به آن احترام می‌گذارم.

خواندن خبر در سایت منبع

نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰ را بیشتر بشناسید+تصاویر

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰ را بیشتر بشناسید+تصاویر
مستند «در جستجوی فریده» به عنوان نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰ معرفی شده و به همین مناسبت در این گزارش به معرفی آن می‌پردازیم.

فیلم مستند «در جستجوی فریده» به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰ معرفی شد. این مستند قرار است در بخش فیلم بین المللی اسکار با دیگر آثار به رقابت بپردازد البته حضور قطعی آن در اسکار، منوط به انتخاب عوامل این آکادمی است.

کارگردانی و تهیه کنندگی این اثر بر عهده آزاده موسوی و کورش عطائی است که موسیقی آن را افشین عزیزی، فیلمبرداری محمد حدادی و تدوین را حمید نجفی راد انجام داده‌اند؛ مدت زمان آن ۸۸ دقیقه و در سال ۹۷ تولید شده است.

«در جستجوی فریده» درباره زنی به نام فریده است که چهل سال پیش در حرم امام رضا رها شده و بعد از انتقال به شیرخوارگاه توسط زوجی هلندی به فرزندی گرفته شده و به هلند برده می‌شود. فریده که در طول این سال‌ها به‌ دلیل ترس از سفر به ایران و تمایل نداشتن خانواده‌اش برای پذیرش او به وطن بازنگشته، چند سالی است از راه دور جستجویی را برای پیدا کردن خانواده واقعی‌اش شروع کرده و حالا برای اولین بار به ایران سفر می‌کند تا زادگاهش را ببیند و با سه خانواده که مدعی‌ هستند فریده فرزند آنهاست، ملاقات کند …

نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰ را بیشتر بشناسید+تصاویر - 5

این فیلم در جشنواره‌های داخلی حضور داشته و جوایز متعددی در بخش‌های مختلف دریافت کرده که عبارتند از:

برنده بهترین تدوین در یازدهمین دورهٔ جشنواره سینما حقیقت

برنده بهترین موسیقی در یازدهمین دورهٔ جشنواره سینما حقیقت

برنده جایزه ویژه دبیر جشنواره در یازدهمین دورهٔ جشنواره سینما حقیقت

برنده بهترین فیلم هنر و تجربه در یازدهمین دورهٔ جشنواره سینما حقیقت

برنده بهترین موسیقی جشنواره فیلم رشد

برندهٔ دیپلم افتخار بهترین کارگردانی جشن مستقل سینمای مستند

برندهٔ جایزه بهترین فیلم مستند از آکادمی سینما سینما

برندهٔ (تندیس زرین بهترین صداگذاری) بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران

برنده تندیس بهترین فیلم جشن بزرگ سینمای ایران

برنده تندیس حافظ بهترین فیلم مستند در نوزدهمین دوره جشن دنیای تصویر

نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰ را بیشتر بشناسید+تصاویر - 17

گفتنی است مراسم اسکار ۲۰۲۰، یکشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۸ در سالن تئاتر دالبی هالیوود برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عناوین بیگانه سردر‌های مغازه‌ها و فروشگاه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان داردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تغییرات فرهنگی گاه ملموس هستند و گاهی نیز زمان می‌برد تا تهدیدات خود را نشان دهند، اما درصورت رخ دادن به سختی می‌توانند هویت خود را بازیابند. اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان دارد، درحالیکه در دیگر کشورها از این خبرها نیست.

سامانه سماح

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

استفاده از نویگیشن ایرانی در جراحی ستون فقرات

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
انتخابانتخاب1 روز قبل
مهناز جان قصد جواب نداشتم ولی پگاه گفت این پیغام رو بهت بدم، اول اینکه این مصاحبه برای دو سال و اندی پیش است، پس نه به ممنوع‌الخروجی من ربط دارد و نه به خاطر عافیت طلبی است و به غلط این شائبه را جا نیندازید که پگاه عافیت طلب یا به هر طریقی به دنبال رفع ممنوع‌الخروجی بود.
رکنارکنا1 روز قبل
مهران مدیری کارگردان این سریال، مصطفی احمدی تهیه‌کننده، امیر برادران نویسنده و پیمان قاسم‌خانی طراح و سرپرست نویسندگان این سریال بودند. فرهاد اصلانی، شبنم مقدمی، گوهر خیراندیش، نیما شعبان‌نژاد، محمد بحرانی، عزت‌الله مهرآوران، شیلا خداداد و سیما تیرانداز به همراه مهران مدیری در سریال هیولا به ایفای نقش پرداختند. اما یکی از نکات جالب توجه در این مجموعه، بازی محسن قاضی مرادی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون بود. همسر محسن قاضی مرادی عنوان کرد: در طول ضبط، آقای مدیری تا جایی که امکان داشت با احترام با ما برخورد کردند، اما متأسفانه عوامل سازنده فیلم شرایطی را فراهم نکردند که وضعیت محسن، من و خود او را اذیت نکند. وی افزود: این روزها کسانی که مرا می‌بینند از لطف سازندگان «هیولا» به محسن قاضی مرادی می‌گویند و این که نقش‌آفرینی او در این سریال پربیننده، یک خاطره ماندگار خواهد بود.

واکسیناسیون

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

اخبار بیشتر