نامه‌نگاری‌های تند و تیز میان آیت‌الله یزدی و صادق آملی لاریجانی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

نامه‌نگاری‌های تند و تیز میان آیت‌الله یزدی و صادق آملی لاریجانی

بررسی واکنش‌ها نسبت به اظهارات آیت الله محمد یزدی درباره آملی لاریجانی

همشهریخبرگزاری همشهری
بررسی واکنش‌ها نسبت به اظهارات آیت الله محمد یزدی درباره آملی لاریجانی
همشهری آنلاین: واکنش‌ها نسبت به برخی سخنان منتسب به یکی اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو حقوقدان شورای نگهبان در خصوص رئیس سابق قوه قضاییه و همچنین رئیس قوه مجریه، مورد توجه و بررسی رسانه‌های داخلی قرار گرفته است.

ایرنا نوشت: هر چند در خبری به نقل از حمزه قربانی مدیر روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعلام شده که سخنانی که در فضای مجازی به آیت‌الله یزدی منتسب شده سندیت ندارد، با این حال بررسی رسانه‌های داخلی در روز جاری ۲۷ مرداد نشان می‌دهد که روزنامه‌ها و سایت‌های خبری نزدیک به جریان اصلاح طلب بیشتر از رسانه‌های اصولگرا، به بررسی واکنش‌ها نسبت به سخنان مطرح شده آیت الله یزدی درخصوص "صادق آملی لاریجانی«و همچنین» حسن روحانی" اشاره کرده‌اند.

به گزارش این رسانه‌ها، در برنامه زنده شبکه یک، یک روحانی به ساختن حوزه علمیه مجلل از سوی آیت‌الله آملی لاریجانی اعتراض می‌کند. این رسانه‌ها آورده‌اند: آیت‌الله یزدی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو حقوقدان شورای نگهبان در دیدار با مسئولان مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم گفته: فلانی می‌گوید آگه این کار را نکنید نجف می‌روم! خوب بروید، آیا با رفتن شما قم به هم می‌خورد؟ شما در قم بودنتان هم خیلی مؤثر نبود، چه رسد که نجف بروید. رئیس دفتری که ۱۰ سال، جای مهمی را اداره کرده، دستگیر می‌شود، بعد اعتراض می‌کند که چرا گرفتید!؟ به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! آیا ارث پدرت بود؟ از کجا آوردی ساختی؟

رسانه‌های نزدیک به جریان اصلاح طلب به واکنشها نسبت به این سخنان مطرح شده پرداخته و به نقل از «محسن غرویان»، استاد حوزه آورده‌اند: مقداری از تندروی‌های آیت‌الله یزدی به روحیات ایشان برمی‌گردد.

همچنین این رسانه‌ها به برخورد اصولگرایان با «صادق آملی لاریجانی» پرداخته و آورده‌اند: اصولگرایان که تا پیش از این هیچ‌گونه نقدی را بر قوه قضائیه برنمی‌تابیدند و نقدهای جریان یا چهره‌های اصلاح‌طلب و مستقل را در راستای دشمنی و تضعیف این قوه تفسیر می‌کردند چطور خودشان یک‌ شبه منتقد شده‌اند؟ آیا چنین هجمه‌ها و برخوردهای تندی که از سوی برخی اصولگرایان نسبت به رئیس سابق قوه قضائیه صورت گرفته است در آینده سیاسی برادر او علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز تاثیرگذار خود خواهد بود و اصولگرایان از وی نیز عبور خواهند کرد؟

همچنین این رسانه‌ها مطرح کرده‌اند: منتقدان دیروز احمدی‌نژاد حالا در مواجهه با آملی لاریجانی، رئیس سابق قوه قضائیه با او هم‌داستان شده‌اند.

رسانه‌های نزدیک به جریان اصلاح طلب درخصوص انتقاد آیت الله یزدی از رییس جمهوری نوشتند: آیت‌الله یزدی راجع به دولت و رییس‌جمهوری گفته‌اند که «اگر نمی‌توانی کار کنی برو!» این نوع سخن گفتن به شکل تحکم‌آمیز یعنی جامعه مدرسین حوزه عملیه قم بر دولت هم استیلای حقوقی دارد. حال آنکه نمی‌توان انکار کرد که حق نقد دولت برای همگان محفوظ است ولی مساله اینجاست که به شکل و زبانی آمرانه از لزوم برکناری دولت سخن گفتن، نه امری شرعی محسوب می‌شود و نه می‌توان آن را قانونی دانست.

واکنش‌ها به سخنان آیت الله یزدی؛ اصولگرایان و لاریجانی؛ انتقاد آیت الله یزدی از رییس جمهوری؛ تکذیب یا تایید سخنان مطرح شده از سوی آیت الله یزدی؛ از محورهای مورد بررسی در این رسانه‌ها است.

رسانه‌های نزدیک به جریان اصولگرا نیز به واکنشها نسبت به سخنان منتسب به آیت الله یزدی پرداخته و به نقل از «علی مطهری» آورده‌اند: بهتر است روحانیون انتقادات‌شان را خصوصی مطرح کنند. مطرح شدن این صحبت‌ها در فضای رسانه‌ای بر روحیه مردم اثر می‌گذارد و شائبه رقابت بین آنها- آیت‌الله یزدی و آیت‌الله آملی لاریجانی- را ایجاد می‌کند.

همچنین این رسانه‌ها به «تکذیب برخی سخنان منتسب به آیت الله یزدی» اشاره کرده و به نقل از «حمزه قربانی»، مدیر روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نوشتند: سخنانی که امروز در فضای مجازی به آیت‌الله یزدی منتسب شده است، سندیت ندارد و تنها مرجع معتبر در این زمینه، پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه مدرسین است.رسانه‌های اصلاح طلب | واکنشها به سخنان آیت الله یزدی

* شرق: محسن غرویان، استاد حوزه در واکنش به سخنان آیت‌الله یزدی گفت: «مقداری از تندروی‌های آیت‌الله یزدی به روحیات ایشان برمی‌گردد. به هر حال لحن کلمات و انتقادات بعضی از علما تند است.» او به «جماران» گفت: «رییس‌جمهور در این مملکت رای مردم و تنفیذ رهبری را دارد. ضمن اینکه مخالفت صریح و آشکاری هم از سوی ایشان با رییس‌جمهور صورت نگرفته است. لذا این اظهارات آقای یزدی قابل انتقاد است و فکر می‌کنم ایشان نیز باید تابع نظریات رهبری و قانون کشور باشند. با این اظهارات جز تشویش اذهان عمومی و به هم ریختن اخلاقیات اجتماعی چیز دیگری حاصل نخواهد شد … مردم در رای خود در انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی نشان دادند که این نوع ادبیات و فرهنگ تند و تیز افراطی‌گری را نمی‌پسندند.» غرویان ادامه داد: «متاسفانه بعضی از این افراد تندرو و افراطی به نام انقلابی‌گری حتی فرمایشات مقام معظم رهبری را نادیده می‌گیرند و می‌خواهند که جلوتر از ایشان حرکت کنند.»

همچنین به گزارش این روزنامه، «علی مطهری» به شائبه رقابتی بودن این سخنان اشاره کرد و در واکنش به انتقادات آیت‌الله یزدی از آیت‌الله آملی‌لاریجانی به «اعتمادآنلاین» گفت: «مطرح شدن این حرف‌ها از سوی روحانیون و مقامات عالی کشور خوب نیست. بهتر است روحانیون انتقادات‌شان را خصوصی مطرح کنند. مطرح شدن این صحبت‌ها در فضای رسانه‌ای بر روحیه مردم اثر می‌گذارد و شائبه رقابت بین آنها- آیت‌الله یزدی و آیت‌الله آملی‌لاریجانی- را ایجاد می‌کند.»

مطهری همچنین درباره بخش دیگری از انتقادات آیت‌الله یزدی، مبنی بر اینکه رییس سابق قوه قضاییه رفتن به نجف به دلیل دستگیری رییس دفترشان را تکذیب کرده‌اند، گفت: «وقتی ایشان تکذیب کرده‌اند، باید اعتماد کنیم.»

روزنامه شرق در مطلبی به «واکنش‌ها به سخنان آیت‌الله یزدی» پرداخت و نوشت: به گزارش شرق: انتشار این سخنان کافی بود تا دیگران وادار به واکنش شوند. تا جایی که برخی واکنش‌ها هم حاکی از این است که چندان دور از واقعیت نبوده و روایت‌هایی مشابه آن پیش‌تر هم از زبان آیت‌الله محمد یزدی بیان شده است. نمونه آن آیت‌الله مرتضی مقتدایی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است که گفته: «در مردادماه جلسات جامعه مدرسین تعطیل است. ما از یک هفته قبل از مرداد اصلا جلسه نداشتیم. آقای یزدی این‌گونه مطالب را که در ذهنشان بود گاهی در جلسات جامعه مدرسین مطرح می‌کردند و حالا علنی آن را بیان کرده‌اند. اگر با من مشورت می‌شد می‌گفتم طرح علنی این مسائل به مصلحت نیست، ولی حالا خودشان صلاح دیدند. ولی من در این قضیه به‌طورکلی وارد نمی‌شوم».

مقتدایی درباره اینکه وقتی فردی از سمت خود کنار می‌رود و عده‌ای شروع به انتقاد از عملکرد او در زمان مسئولیت می‌کنند می‌گوید: بله؛ به نظرم همین شخص اگر کار خلافی داشته، اگر صلاح می‌دانستند، همان وقت تذکر می‌دادند، ولی اگر صلاح نمی‌دانند و سکوت کردند، باید همیشه سکوت کنند. اگر کسی سر پستی بود و رفت، بعد انتقاد کنند این کار درستی نیست. به نظر من هم این کار صحیحی نیست.

* انصاف نیوز در گزارشی به «واکنش آیت‌الله مقتدایی به اظهارات جنجالی آیت‌الله یزدی» پرداخت و نوشت: آیت‌الله مقتدایی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ولکنش به اظهارات اخیر آیت‌الله یزدی می‌گوید: به نظرم این شخص (آیت‌الله صادق آملی لاریجانی) اگر کار خلافی داشته، اگر صلاح می‌دانستند همان وقت تذکر می‌دادند، ولی اگر صلاح نمی‌دانستند و سکوت کردند، باید همیشه سکوت کنند. اصولگرایان و لاریجانی

* روزنامه ابتکار گزارشی با استفاده از روتیتر «آیا اصولگرایان از رئیس سابق قوه قضائیه عبور خواهند کرد؟» و تیتر «زیر تیغ منتقدان» منتشر کرده است.

در این مطلب می‌خوانیم: عبور یا تغییر رفتار؛ واژه‌ای که این روزها در فضای سیاسی کشور خیلی شنیده می‌شود. متاسفانه عملکرد برخی افراد و مسئولان در کشور ما به گونه‌ای است که بعد از اتمام فعالیت‌ آنها از سوی جناح و جریان مورد حمایت خود مورد حمله قرار می‌گیرد. این رفتار البته از سوی اصولگرایان بیشتر دیده شده است و موارد مکرری در همین رابطه داشته است. نمونه این رفتار و رویکرد اصولگرایان را می‌توان درمورد رئیس دولت‌های نهم و دهم مشاهده کرد … د. به نظر می‌رسد اصولگرایان رویکردشان نسبت به صادق آملی لاریجانی، رئیس سابق قوه قضائیه، تغییر کرده است. فردی که تا پیش از این بیشترین حملات به خود را از سوی احمدی‌نژاد می‌دید، به یکباره مورد هجمه یک جریان سیاسی و رسانه‌های منتسب به آن قرار گرفته است. منتقدان دیروز احمدی‌نژاد حالا در مواجهه با آملی لاریجانی، رئیس سابق قوه قضائیه با او هم‌داستان شده‌اند.

حال سوال اینجاست که اصولگرایان که تا پیش از این هیچ‌گونه نقدی را بر قوه قضائیه برنمی‌تابیدند و نقدهای جریان یا چهره‌های اصلاح‌طلب و مستقل را در راستای دشمنی و تضعیف این قوه تفسیر می‌کردند چطور خودشان یک‌شبه منتقد شده‌اند؟ آیا همه اصولگرایان در این نقد و هجمه هم‌نظرند و این رفتار را می‌توان به کل جریان اصولگرایی درمورد لاریجانی نسبت داد یا نه، فقط یک طیف خاصی از این جریان پرچمدار منتقدان لاریجانی است. آیا چنین هجمه‌ها و برخوردهای تندی که از سوی برخی اصولگرایان نسبت به رئیس سابق قوه قضائیه صورت گرفته است در آینده سیاسی برادر او علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز تاثیرگذار خود خواهد بود و اصولگرایان از وی نیز عبور خواهند کرد؟ او که سودای ریاست‌جمهوری در ۱۴۰۰ را در سر دارد آیا خواهد توانست اصولگرایان را در چنین فضایی با خود همراه کند؟ پاسخ به این سولات به زمان بیشتری نیاز دارد و تحلیل فضای کنونی در این زمان کوتاه امکان‌پذیر نیست. هر چند با توجه به رویه و رویکرد اخیر اصولگرایان بعید به نظر می‌رسد چنین اتفاقی رخ بدهد و از فردی حمایت کنند که حامی حسن روحانی بوده است. رئیس‌جمهوری که همیشه مورد انتقاد شدید این جناح بوده و هست.

* در بخشی از گزارش منتشر شده در روزنامه شرق می‌خوانیم: ماجرای رابطه اصولگرایان و آیت‌الله آملی‌لاریجانی هر روز ابعاد جدیدی به خود می‌گیرد و به همان نسبت حرف و حدیث و شایعات جدیدی اطرافش رقم می‌خورد. تا جایی که انتشار یک خبر در شبکه‌های اجتماعی در همین ارتباط، روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را وادار به واکنش کرد. فرید مدرسی روزنامه‌نگار مرتبط با نهاد روحانیت و حوزه‌های علمیه در کانال شخصی‌اش خبر داده بود که آیت‌الله محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین و عضو فقهای شورای نگهبان یکشنبه هفته گذشته در جمع مسئولان مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم با انتقاد از آیت‌الله صادق ‌آملی‌لاریجانی گفته است: «هرچند در مسئله‌ای نظر ولی‌ فقیه خلاف عقیده من باشد، موظفم که اطاعت کنم؛ چون ضررش کمتر از شکستن حرمت ولایت و حاکمیت است. فلانی می‌گوید اگه این کار را نکنید نجف می‌روم! خوب بروید، آیا با رفتن شما قم به‌هم می‌خورد؟ شما در قم بودنتان هم خیلی مؤثر نبود؛ چه رسد که نجف بروید. رئیس دفتری که ۱۰ سال، جای مهمی را اداره کرده دستگیر می‌شود، بعد اعتراض می‌کند که چرا گرفتید؟ به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! … از کجا آوردی ساختی؟».

اشاره به کاخ به جای حوزه علمیه چیزی است که هفته پیش یک روحانی دیگر هم در صداوسیما به آن اشاره کرد و مستقیما گفت که حوزه مجلل اشرافی به دست رئیس سابق قوه قضائیه ساخته شده است! خبر مربوط به قصد صادق لاریجانی مبنی بر ترک ایران به سمت نجف را هم دو هفته پیش باشگاه خبرنگاران جوان متعلق به صداوسیما رسانه‌ای کرد و به آن جنبه نیمه‌رسمی بخشید. این در حالی است که روزنامه‌نگاری که این سخنان را به نقل از آیت‌الله یزدی منتشر کرده، آن را شایعه و خبرسازی هدفمند خوانده بود.

* روزنامه آرمان ملی در مطلبی به «دلیل پایان سکوت درباره صادق لاریجانی» پرداخته است. به گزارش این روزنامه، درباره چرایی علنی شدن انتقادات به آیت ا …صادق لاریجانی گمانه‌هایی مطرح می‌شود. او دیگر در جایگاه ریاست قوه قضائیه حضور ندارد بنابراین سایه برخورد با منتقدان دیگر وجود ندارد و آنها حتی صداوسیما بدون لکنت به بیان نقدهای خود می‌پردازند. برخی نیز معتقدند هدف از انتقاد به صادق لاریجانی کاستن از اعتبار برادر او یعنی علی لاریجانی است. این بخش تصور آن را دارند که علی لاریجانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ است پس با علنی کردن انتقاداتشان به صادق لاریجانی سبب بی‌اعتمادی جامعه به خانواده لاریجانی‌ها و به‌ویژه علی می‌شوند. در نهایت اکنون جامعه چشم انتظار توضیحات صادق لاریجانی درباره آنچه است که به او نسبت می‌دهند از اکبر طبری تا بزرگترین حوزه مجلل و …انتقاد آیت الله یزدی از رییس جمهوری

* به گزارش روزنامه اعتماد «محمد تقی فاضل میبدی» در ارتباط با این موضوع مطرح کرد: روز گذشته شاهد انتشار مطالبی به نقل از آقای یزدی بودیم. این نخستین‌بار نیست که او به عنوان دبیر یا رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مطالبی برخلاف سنت حوزه‌ها ایراد می‌کنند؛ آیت‌الله یزدی راجع به دولت و رییس‌جمهوری گفته‌اند که «اگر نمی‌توانی کار کنی برو!» این نوع سخن گفتن به شکل تحکم‌آمیز یعنی جامعه مدرسین حوزه عملیه قم بر دولت هم استیلای حقوقی دارد. حال آنکه نمی‌توان انکار کرد که حق نقد دولت برای همگان محفوظ است ولی مساله اینجاست که به شکل و زبانی آمرانه از لزوم برکناری دولت سخن گفتن، نه امری شرعی محسوب می‌شود و نه می‌توان آن را قانونی دانست، لذا نگارنده اعتقاد دارد که در شرایط کنونی لازم است که علمای بزرگوار حوزه به دبیر یا رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تذکرات لازم را ارایه دهند تا سخنان ایشان باعث بی‌اعتباری حوزه نشود. همگان باید توجه داشته باشند که اعتبار حوزه به استقلال و ادامه شیوه سلف است؛ روشی که باید ادامه یابد تا جایگاه مرجعیت خدشه‌دار نشود.

* در بخشی از گزارش منتشر شده در روزنامه شرق آمده است: آیت‌الله محمد یزدی همچنین اظهارات تندی درباره حسن روحانی به کار برده بود. او گفته بود: «چطور کسی که تنفیذ ولایت را دارد، جرئت کرده و کارهای خلاف امر رهبری را می‌کند؛ مثل مخالفت درباره فضای مجازی و … اگر نمی‌توانی مملکت را اداره کنی، برو کنار. این برو کنار را چه کسی باید بگوید؛ در درجه اول حوزه باید بگوید. بعد از نظر قانونی باید دیوان عالی قضائی بگوید. بعدش هم مجلس بگوید ولی متأسفانه می‌بینیم مجلس هم وضعیت دیگری دارد».

مرتضی جوادی‌آملی دراین‌باره نیز گفته است: «دستگاه نظام سیاسی کشور و قانون اساسی راه را مشخص کرده است. اگر بناست رسیدگی شود و انتقاد قانونی شود، باید از جایگاه مجاری قانونی صورت بگیرد که در حقیقت دستگاه قضائی و مجلس هستند که باید رسیدگی کنند. اظهارنظر افراد نیز فقط جنبه سیاسی دارد وگرنه خود رهبری معظم انقلاب هم بارها و بارها دولت‌ها را هدایت کرده‌اند … زمان امام تاکنون هرگاه رهبری احساس کرده‌اند که مسیر دولت مسیر درستی نیست و باید در مسیر درستی قرار بگیرند، هدایت، راهنمایی و کمک می‌کردند. با این جور لحن‌ها و سخن‌ها هرگز نمی‌توان مسیر فکری دولت را تعیین کرد. بازهم تکرار می‌کنم که شرایط کشور و موقعیتی که برای نظام سیاسی ما وجود دارد، مسیر قانونی و مشخصی را تعیین کرده است. اگر همگان به این مسیر ملتزم شویم، بهتر می‌توان جامعه را اداره کرد».

* روزنامه شرق در مطلب دیگری با عنوان «عدم کفایت رییس‌جمهوری از قم کلید می‌خورد!؟» آورده است: حمله به رییس‌جمهوری از سوی قم‌نشینان اتفاق بدیعی نیست. بارها این اتفاق به‌ خصوص زمانی که پای موضع‌گیری‌های مصلحانه حسن روحانی در زمینه‌هایی چون فضای مجازی، حجاب، قانون اساسی یا مفاهیمی از این دست در میان باشد به وفور دیده شده است. این‌ بار هم یکی از دلایل این حمله تند و تیز، موضوع تکراری فضای مجازی است. البته صحبت‌های آیت‌الله یزدی که سال ۹۲ و ۹۶ یکی از فقهایی بوده که صلاحیت حسن روحانی را برای ریاست‌جمهوری تایید کرده، تلویحا به موضوع «عدم کفایت رییس‌جمهوری» نیز اشاره دارد. چه آنکه در خلال صحبت‌هایش تاکید کرده باید همه‌ چیز ابتدا از حوزه شروع شود و درنهایت مجلس وارد عمل شود که به نظر می‌رسد، اشاره‌ای به ظرفیت قانون اساسی در مورد عزل رییس‌جمهوری است. اشارات آیت الله یزدی این سوال را ایجاد کرده که آیا قرار است «عدم کفایت رییس‌جمهوری از قم آغاز شود!؟»

از سویی نمی‌توان نادیده گرفت که رویکرد رهبری همواره حمایت از دولت‌های وقت بوده؛ چه آنکه آیت‌الله خامنه‌ای به‌ خصوص در خرداد ماه ۹۶ به این موضوع تاکید کردند که «همیشه از همه‌ دولت‌ها که بر سر کار هستند حمایت می‌کنم؛ امروز هم همین‌جور است، بعد از این هم ان‌شاءالله تا زنده هستیم همین‌جور خواهد بود» همچنین علاوه بر این رویکرد با توجه به شرایط «جنگ روانی و اقتصادی» ایشان همواره از دولت حمایت کرده و معتقد به برقراری آرامش و انسجام توامان بوده‌اند که باعث شده در بیانات و رویکرد ایشان رد و نشانی از مخالفت با دولت نباشد.تکذیب یا تایید سخنان مطرح شده از سوی آیت الله یزدی

«تکذیب و تایید تلویحی» عنوان گزارشی است که در روزنامه شرق منتشر شده است. در این مطلب می‌خوانیم: وجه مشترک هر ۳ نفری که با انتقادات آیت‌الله یزدی روبه‌رو شدند؛ روحانی بودن آنهاست. ویژگی مشترکی که این سوال را ایجاد می‌کند که آیا در مناسبات قدرت، اتفاق جدیدی رخ داده که به یک باره و در یک سخنرانی فارغ از مقام و منصب سیاسی ۳ نفر از روحانیونی که خاستگاه همگی قم بوده مورد هجمه از سوی یکی از موثران حوزه علمیه قم قرار می‌گیرد؟ …البته مدیر روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پس از انتشار سخنان منتسب به آیت‌الله یزدی این متن را تکذیب کرد. حمزه قربانی گفته است: «بارها اعلام کرده‌ایم که تنها مرجع اخبار مربوط به آیت‌الله یزدی، رییس جامعه مدرسین، پایگاه اطلاع‌رسانی این تشکل است. سخنانی که امروز در فضای مجازی به آیت‌الله یزدی منتسب شده است، سندیت ندارد و تنها مرجع معتبر در این زمینه، پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه مدرسین است».

شرقمی افزاید: با این حال آیت‌الله ناصر مقتدایی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تلویحا این سخنان را تایید کرده است … ت. به نظر می‌رسد، محتوای سخنان یزدی مورد تایید مقتدایی نیز هست و گویا پیش از این نیز شنیده شده است چراکه مقتدایی گفته «آقای یزدی اینگونه مطالب را که در ذهن‌شان بود گاهی در جلسات جامعه مدرسین مطرح می‌کردند و حالا علنی آن را بیان کرده‌اند. اگر با من مشورت می‌شد، می‌گفتم طرح علنی این مسائل به مصلحت نیست».

روزنامه آرمان ملی نیز با طرح سوال مبنی بر «تکذیب یا تایید؟» به این موضوع پرداخته است.

به گزارش روزنامه شرق، دیروز حجت‌الاسلام حمزه قربانی، مدیر روابط عمومی جامعه مدرسین بدون تکذیب قاطعانه محتوای منتشرشده صرفا اعلام کرد متنی که در فضای مجازی به آیت‌الله یزدی منتسب شده است، سندیت ندارد و صرفا محتوایی مورد تأیید است که در پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه مدرسین منتشر شده باشد. او گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که تنها مرجع اخبار مربوط به آیت‌الله یزدی، رئیس جامعه مدرسین، پایگاه اطلاع‌رسانی این تشکل است.رسانه‌های اصولگرا | واکنشها به سخنان یزدی

* صراط‌نیوز در گزارشی به «واکنش علی مطهری به انتقاد تند آیت‌الله یزدی از آملی لاریجانی» پرداخت و نوشت: علی مطهری، عضو فراکسیون امید مجلس، در واکنش به انتقاد تند یزدی از آملی لاریجانی، گفت: بهتر است روحانیون انتقادات‌شان را خصوصی مطرح کنند. مطرح شدن این صحبت‌ها در فضای رسانه‌ای بر روحیه مردم اثر می‌گذارد و شائبه رقابت بین آنها- آیت‌الله یزدی و آیت‌الله آملی لاریجانی- را ایجاد می‌کند.

مطهری همچنین درباره بخش دیگری از انتقادات آیت‌الله یزدی، مبنی بر اینکه رئیس سابق رئیس قوه قضاییه رفتن به نجف به دلیل دستگیری رئیس دفترشان را تکذیب کرده‌اند، گفت: وقتی ایشان تکذیب کرده‌اند، باید اعتماد کنیم.تکذیب برخی سخنان منتسب به آیت الله یزدی

* به گزارش مشرق نیوز، حجت‌الاسلام حمزه قربانی، مدیر روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره متنی که در فضای مجازی به آیت‌الله یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، منتسب شده است، گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که تنها مرجع اخبار مربوط به آیت‌الله یزدی، رئیس جامعه مدرسین، پایگاه اطلاع‌رسانی این تشکل است.

وی تصریح کرد: سخنانی که امروز در فضای مجازی به آیت‌الله یزدی منتسب شده است، سندیت ندارد و تنها مرجع معتبر در این زمینه، پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه مدرسین است.

* همچنین به گزارش این تارنما، آیت الله عباس کعبی عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به بازتاب جهت دار و مغرضانه سخنان منسوب به آیت الله یزدی توسط برخی از رسانه‌های اصلاح طلب گفت: آنچه که در فضای مجازی از زبان آیت الله یزدی منتشر شده است همانگونه که مسؤول روابط عمومی جامعه مدرسین اعلام کرد سندیت ندارد و مواضع جامعه مدرسین و آیت الله یزدی از وبگاه رسمی و دفتر جامعه مدرسین اعلام می‌شود. کد خبر ۴۵۲۰۵۲

خواندن خبر در سایت منبع

مهم/ نامه تند و کنایه آمیز آیت الله آملی لاریجانی در پاسخ به آیت الله یزدی

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
مهم/ نامه تند و کنایه آمیز آیت الله آملی لاریجانی در پاسخ به آیت الله یزدی
آیت الله آملی لاریجانی در نامه‌ای به آیت الله یزدی ضمن پاسخ به اظهارات اخیر وی نوشت: متاسفانه شما خودتان را در جایگاهی می بینید که نه تنها مرجع تعیین کنید ، بلکه به مراجع بزرگواری که شاید شاگرد آنها هم محسوب نمی شوید ، امرو نهی کنید و این با رویه های حسنه ای که در حوزه علمیه برقرار بود، هیچ تناسبی ندارد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، متن نامه آیت الله آملی لاریجانی به رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به این شرح است:

مهم/ نامه تند و کنایه آمیز آیت الله آملی لاریجانی در پاسخ به آیت الله یزدی - 2

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت آیت الله آقای حاج شیخ محمد یزدی

چندی است که نمایشی در کشور بر اساس سناریوهای از پیش طراحی شده، علیه اینجانب براه افتاده است.

بنا نداشتم با توجه به گرفتاری‌های مختلف مردم و کشور، نسبت به این حرکات، پاسخی دهم. ولکن اکنون احساس می‌کنم بازی‌های صدا و سیما و برخی نهاد‌های دیگر به نقطه‌ای رسیده است که سکوت در مقابل آن جایز نیست و البته در موقع مناسب به تفصیل در مورد ابعاد آن صحبت خواهم کرد.

متاسفانه اخیرا جنابعالی مطالبی مطرح کرده‌اید که علاوه بر خلاف واقع بودن و موهن بودن، ریشه در همان امور دارد. قبلا هم مکرر در جلسات شورای نگهبان یا مجالس دیگر، مطالبی از این دست بیان کرده‌اید که بنا به مصالحی در مقابل آن سکوت کرده‌ام. اما اکنون می‌بینم این سکوت‌ها نه فقط اسباب تنبه حضرتعالی نشده، بلکه پیش‌تر هم رفته‌اید و مطالب خلاف واقع و توهین‌های دیگری هم بر آن افزوده‌اید.

مطالبی از جلسه روز یکشنبه شما با مسئولان مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه، پخش شده است که در وهله اول باور نمی‌کردم شما چنین سخنانی گفته باشید و لذا از طرق مختلف پی گیری کردم تا صحت انتساب مطالب برایم محرز گردد. همه بر اصل صدور این مطالب از جنابعالی تاکید کردند، منتها امر غریب‌تر آنکه گفتند مطالب موهن بسیار دیگری هم بوده که بعد از چند بار ویرایش، حاصلش همان شده که منتشر شده است.

جناب آقای یزدی، چرا به این وضعیت افتاده‌اید؟ در یک پاراگراف که از شما نقل کرده‌اند، خوبست که چند تا خلاف واقع گفته باشید و چند تا توهین؟!

گفته‌اید: «فلانی می‌گوید اگر این کار را نکنید نجف می‌روم! خوب بروید. آیا با رفتن شما قم به هم می‌خورد؟ شما در قم بودنتان هم خیلی موثر نبود، چه رسد که نجف بروید. رئیس دفتری که ۱۰ سال، جای مهمی را اداره کرده دستگیر می‌شود، بعد اعتراض می‌کنید که چرا گرفتید؟! به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختید! آیا ارث پدرت بود، از کجا آوردی ساختی؟»

اولا بنده هیچگاه نگفته‌ام که اگر فلانی را دستگیر کنید نجف می‌روم. این دروغی است که عده‌ای شایع کرده‌اند و دفتر بنده هم رسما آنرا تکذیب کرده است، حال شما چه انگیزه‌ای دارید که این دروغ را تکرار می‌کنید؟

بنده هیچ گاه از هیچ فرد متخلف یا فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد. اگر معاون اجرایی حوزه ریاست مرتکب جرم یا فسادی شده، تعقیب و رسیدگی عادلانه به جرم او، طبق قاعده و وظیفه دستگاه قضایی است و مسلم است که بنده هم قائل به استثناء در این جهت نیستم.

ثانیا به نحو توهین آمیزی گفته‌اید: «شما در قم بودنتان هم خیلی موثر نبود چه رسد که نجف بروید».

جناب یزدی، بنده طلبه‌ای بیش نیستم و هیچگاه ادعا نکرده‌ام که وجودم چه در قم و چه در هر جای دیگری، «خیلی موثر» است. گرچه شخصیت هایی همچون مقام معظم رهبری و برخی مراجع بزرگوار، بارها و بارها در مورد این فقیرکلماتی بکار برده‌اند که از نقل آنها استحیا می‌کنم، چون خود را لایق آنها نمی‌دانم. تاثیر بنده همین است که هست: سالیانی برای عده‌ای در حوزه و دانشگاه تدریس کرده‌ام، آثاری را هم پدید آورده‌ام. میزان تاثیر آن هم در حد خود، یک امر واقعی است، نه با خواست بنده بیشتر می‌شود و نه با توهین و تحقیر شما کمتر. اما شما در عرصه تحقیق و پژوهش‌های علمی چه کرده‌اید؟

آیا جز با صدای بلند و داد و قال، به مسئولین و بزرگان توهین کردن و افترا زدن و تحقیر کردن، کار دیگری هم کرده‌اید؟ شما با آیت الله شبیری حفظه الله، چه کرده‌اید: با مرجعی که آیتی است در علم و تقوی و اخلاق و متانت و مروت و انصاف و بزرگواری. آخر چرا به خودتان اجازه می‌دهید به همه توهین کنید. هیچ بررسی کرده‌اید که علماء و فضلاء در قم، به آثار شما و به گفته‌های شما چگونه نگاه می‌کنند؟! چقدر آنها را جدی می‌گیرند؟ کافی است کسی نیم نگاهی به مکتوبات شما ذیل «کتاب القضاء» مرحوم سید صاحب عروه، بیندازد تا میزان اثر شما در حوزه معلوم شودو معلوم شود حد تحصیلات جنابعالی و استفراغ وسعتان درباب استنباط احکام. متاسفانه ظاهرا حتی توجه نکرده‌اید که «کتاب القضاء» سید (برخلاف جلد اول عروه) کتاب استدلالی است، چقدر آنرا تخریب کرده‌اید. ایکاش شما صرفا آنرا ترجمه می‌کردید که اقلا خواننده بداند با سخنان چه کسی روبروست.

از کسی که در جلسه شما حضور داشته نقل شده است که جنابعالی برخوردتان در شورای نگهبان با بنده را هم مطرح کرده، گفته‌اید آنجا هم حق با شما بوده است و شما را مجبور کرده‌اند که از من عذرخواهی کنید: من بنا نداشتم راجع به وضعیت شما در شورای نگهبان چیزی در علن بگویم، اما سخنان شما مرا ملزم می‌کند. آقای یزدی بخدا سوگند در همین مورد هم خلاف می‌گویید. در شورای نگهبان، سخنان غیر دقیق، غیر مستدل و حتی نامربوط شما برای اعضاء روشن است. اگر سکوت می‌کنند و چیزی نمی‌گویند، حرمت پیرمردی شما را پاس می‌دارند.

شما در آن جلسه کذایی شورا، بدون اینکه بدانید مساله چیست، به خیال آنکه هنوز بحث در مساله قبلی است که راجع به آن رای گیری شده و به تصور اینکه بنده بعد از رای گیری مجددا بر حرف خودم اصرار می‌کنم، مثل همیشه شروع کردید به داد و قال کردن و توهین کردن و همه هاج و واج مانده بودند که شما چه می‌گویید. آیت الله مدرسی و آقای دکتر کدخدایی به شما تذکر دادند که آقا آن مساله گذشته است و فعلا بحث بر سر چیز دیگری است. این را هم ظاهرا متوجه نشدید و به توهین کردن‌های خودتان ادامه دادید و خطاب به آقای جنتی گفتید که رئیس باید جلسه را اداره کند و آیین نامه جلسات رعایت شود.

جناب یزدی، بنده که طبق نوبت و درمساله جدید بحث می‌کردم. شما در چه عوالمی بودید؟!

البته اینگونه مشکلات از ناحیه جنابعالی در شورای نگهبان کم نیست. ما از شما فهم کلمات محقق نائینی و محقق عراقی و محقق اصفهانی را نمی‌خواهیم که انتظارش بی مورد است! اما دقت در همین عبارت‌های فارسی قوانین مصوب مجلس و دقت در بررسی خلاف قانون و یا خلاف شرع بودن آنها انتظار به حقی است که متاسفانه گاه این هم مفقود است. چه کنیم، أشکو بثی و حزنی الی الله.

ثالثا گفته‌اید «رئیس دفتری که ۱۰ سال، جای مهمی را اداره کرده و دستگیر می‌شود، بعد اعتراض می‌کند که چرا گرفتید».

در همین یک جمله دو خلاف واقع گفته‌اید: اولا شخصی که دستگیر شده رئیس دفتر اینجانب نبوده، رئیس دفتر بنده، آقای خلفی بود که در سلامت نفس و تقوا و فضل، در میان خاص و عام در قوه قضاییه مشهور بوده و هست. آن آقا که اشاره کرده‌اید مسئول یکی از ده‌ها زیرمجموعه حوزه ریاست، بعنوان معاونت اجرایی حوزه ریاست بود. وی در واقع یکی از معاونت‌های آقای خلفی بود و نه رئیس دفتر بنده.

ثانیا اینجانب هیچگاه اعتراض نکرده‌ام که چرا گرفته‌اید، دستگاه قضایی خود باید بگوید. سخن بر سر فضا سازی‌های رسانه‌ای است. همه این فضا سازی‌ها نشان از آن دارد که یک پروژه بزرگتری در پس این القائات نهفته است و آن تخریب اینجانب و شاید هم تخریب‌های دیگر. مساله همین است. و الا بنده سینه‌ام خزانه الاسرار اتهامات مجموعه‌ای از معاونان، قائم مقامان و آقازاده‌های مسئولان و شخصیت هاست و ظاهرا امروز هم هزینه ایستادگی در رسیدگی به آنها را می‌پردازم. اما نکته این است که آیا کسانی که امروز برای شفافیت و مبارزه با فساد سینه چاک می‌کنند و ماه‌ها برای دستگیری فردی که نه معاون بنده بوده و نه رئیس دفتر بنده، بلکه مدیر یکی از اجزاء حوزه ریاست تحت اشراف شخصیتی سالم، فاضل و شریف چون آقای خلفی بوده، فضا سازی کرده‌اند، آیا همین کار را برای آقای شریفی قائم مقام شهردار اسبق تهران و آقای سیف معاون اقتصادی اطلاعات سپاه و … کرده‌اند و فساد آنها را به آقای قالیباف و آقای طائب و دیگران سرایت داده‌اند؟! وا اسفا از این ظلم و بی عدالتی و بی مروتی.

برای اینکه بنده را تخریب کنند، اول در فضای مجازی تا توانستند شأن آن متهم را بالا بردند: نه فقط در رسانه‌های ضد انقلاب، بلکه در همین رسانه‌های رسمی داخلی از صدا و سیما گرفته تا خبرگزاری‌های رسمی. خبرگزاری مهر در این رابطه نوشته بود: «یک مقام ارشد قضایی بازداشت شد». آخر چرا این دروغ‌های شاخدار را می‌پراکنید؟ اصلا این آقا مقام قضایی بود تا ارشد باشد؟! در همین رسانه ملی، برخی خبرنگاران در این باره طوری سخن گفتند که گویی نقش بی بدیلی در مدیریت دستگاه قضایی داشته است.

و همه اینها دروغی بود فوق دروغ. مدیریت دستگاه قضایی در دست مسئولان عالی قضایی بود: یکی نیست از این خبرگزاری‌ها و صدا و سیما بپرسد این آقا در تصمیمات کدام مسئول قضایی موثر بوده است؟

آقای محسنی، آقای خلفی، آقای منتظری، آقای کریمی، آقای ذوالقدر، آقای امینی، آقای تویسرکانی و …. اصلا این مقامات دستگاه قضایی به وی اعتنایی می‌کردند؟ مدیریت کلی اینجانب بر دستگاه قضایی از ناحیه همین مدیران ارشد و روسای دادگستری‌ها بوده است. بگویید در کدام مورد بنده توصیه خاصی نسبت به این فرد کرده‌ام. پس پرده همه این قضایا جز همان پروژه برخی نهاد‌ها با کمک برخی دیگر نیست که ان‌شاء الله شرح مفصل آن را در مقام دیگری بیان خواهم کرد.

رابعا گفته‌اید «به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! آیا ارث پدرت بود، از کجا آوردی ساختی»

واقعا اینگونه ادبیات تا بحال در حوزه‌های علمیه در این سطوح سابقه داشته است؟

بنده در همین ساختمان جامعه مدرسین برای نمایندگان طلاب و فضلاء به طور مبسوط مسأله ساختمان مدرسه علمیه ولی عصر را توضیح داده‌ام و شما حتما اجمال آن را شنیده‌اید. یکبار هم که در منزل خودتان حضوری توضیح داده بودم، ولی گویی بنای شما بر این است که بر مطالب خلاف واقع تان اصرار بورزید و با اینکه برای شما مساله را توضیح داده‌ام و حجت را تمام کرده‌ام، باز همان خلاف واقع‌ها را تکرار می‌کنید. خلاصه آنچه را گفته‌ام، برای آگاهی عموم عرض می‌کنم:

۱- استناد دادن ساختمان مدرسه به این جانب خلاف واقع است. مدرسه علمیه ولی عصر وقف است. واقف آن هم مرحوم والد ما، آیت الله العظمی میرزا هاشم آملی قد سره بود (که ان‌شاء الله نمی‌فرمایید مگر ارث پدرش بود!) متولی این وقف هم امروز، بنده نیستم. فقط به جهت اینکه امور مدرسه زمین نماند، وکالتی به بنده داده‌اند. زمانی که مدیر مدرسه وضعیت نابسامان ساختمان قبلی مدرسه را مطرح کردند، بنده به جهت اشتغال در قوه قضاییه به ایشان گفتم که اینجانب در ساخت مدرسه هیچ دخالتی نمی‌کنم و این از باب مصالح مختلفی بود که بنای بر رعایت آنها داشتم از جمله همین حرف و حدیث‌ها که جنابعالی گاه و بی گاه بیان می‌کنید. ایشان بعد از مدتی گفت یکی از آشنایان ما که مساجد و ساختمان‌های مشابهی ساخته است، حاضر است ساختمان مدرسه را بعهده بگیرد و بانیانی هم برای اینکار بیابد. بنده هم گفتم به شرط آنکه هیچ ارتباطی به اینجانب پیدا نکند، مانعی ندارد.

حالا جناب آقای یزدی بفرمایید استناد ساخت این مدرسه به بنده چیست؟ می‌فرمایید «از کجا آوردی ساختی» آقای عزیز اول استناد ساخت مدرسه به بنده را ثابت کن، بعد بپرس از کجا آوردی.

ثانیا مساجد و مدارس علمیه همیشه بانیانی دارد که مساعدت می‌کنند، چه اتفاق خاصی در این مورد افتاده است که آن همه مدارس علمیه از پاسخگویی به این سوال مستثنی هستند و این مدرسه باید پاسخگو باشد.

۲- با لحنی بی ادبانه گفته‌اید «آیا ارث پدرت بود»، می‌گویم نخیر ارث پدرم نبود! مگر این همه مدارس دیگر در قم و سطح کشور ساخته می‌شود ارث پدرشان است؟ مگر همین ساختمان هایی که حضرتعالی از آنها استفاده می‌کنید، از ارث پدرتان ساخته شده است؟ آخر این چه فهمی است و چه استدلالی؟!

۳- گفته‌اید «به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساخته‌اند». آخر چرا خلاف می‌گویید: شما یکبار هم که داخل آنرا ملاحظه نکرده‌اید، چرا نشر اکاذیب می‌کنید. اگر مقصودتان ظاهر آن است، همین ساختمان هایی که شما از آن استفاده می‌کردید هم همینطور بود: ساختمان مرکز تحقیقات دبیرخانه خبرگان که با لطایف الحیل از دست مسئولین آن وقت درآوردید و به عنوان نائب رئیس مجلس خبرگان محل کار خود قرار دادید، در همین قد و قواره و وزن بود، نفرمودید کاخ ساخته‌اند، بلکه با اشتیاق تمام به آن ساختمان نقل مکان فرمود.

۴- مدتی در قم غائله برپا کرده بودند خصوصا برخی از نمایندگان قم که این ساختمان برخلاف قوانین و ضوابط و با دخالت رئیس قوه ساخته شده است، که البته همه‌اش کذب بود. اینجانب کمترین توصیه‌ای برای نحوه ساخت آن نداشتم، و بعد از تحقیق کاملی که شرحش را در همان جلسه پیش گفته، ارائه کرده‌ام، روشن شد ساختمان مدرسه بر اساس قوانین و ضوابط جاری ساخته شده و هیچ تخلفی صورت نگرفته.

شهردار سابق هم به تفصیل این نکته را تبیین کرده است و اینکه پروانه ساختمان و مجوزهای صادره بر اساس مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری بوده است.

نکته آخری که بدان اشاره می‌کنم اینکه جنابعالی در سخنانی در هفته پیشتر هم باز به رئیس سابق قوه قضاییه و نحوه کارش پرداخته بودید، گویی روزتان به شب نمی‌رسد اگر تعریضی، توهینی و افترایی نداشته باشید. گفته بودید با آمدن آقای رئیسی قوه قضائیه بحمد الله از رکود خارج شد و دیگر مردم امیدوارند که پروند‌ها پنج سال طول نکشد.

اینکه رئیس جدید قوه قضاییه بتواند گامی برای ارتقاء دستگاه قضایی بردارد، خواست همه ما است.

قوه قضاییه ملک شخصی کسی نیست. رکن نظام است و همه باید به ایشان کمک کنند تا بتواند پیشرفتی برای دستگاه قضایی به ارمغان بیاورد. این روشن است. اما تعریض شما به اینکه قوه قضاییه در رکود بود، کذب است. دستگاهی که در سال ۹۷ قریب هفده میلیون پرونده رسیدگی کرده، در رکود بوده؟

طبق آمار مرکز آمار و فناوری اطلاعات، در طول سالهای متمادی حضور بنده در دستگاه قضایی، هرسال میزان خروجی پرونده‌ها یا بیش از ورودی بوده و یا چیزی در حدود آن. با این حساب دستگاه قضایی در رکود بوده است؟ آقای یزدی شما و انصافتان: از خلاف گفتن هاتان برگردید.

در طول این ده سال قریب شش هزار قاضی جذب دستگاه قضایی شده و در نتیجه عدد قضات به بیش از یازده هزار نفر رسیده، در حالی که کل آنها قبلا قریب هفت هزار نفر بودند. این رکود است!

در طول این ده سال تشکیلات دستگاه قضایی تحولات بسیاری پیدا کرده، از جمله تاسیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات که موجب تحولات قابل توجهی شده است، همینطور تحولات اساسی در سازمان ثبت که رئیس سابق آن آقای تویسرکانی با شجاعت به پیش برده بود. همینطور در معاونت منابع انسانی و معاونت راهبردی و دیوانعالی کشور. تحولات اساسی در ساختار نظارتی قوه قضاییه و تحولات بسیار دیگر که اینجا مجال ذکرش نیست.

به اعتراف رئیس دادگستری وقت تهران که اکنون سخنگوی قوه است، در طول این ده سال، بیش از صد سال عدلیه، امکانات برای دادگاه‌ها و دادسرا‌ها فراهم گردیده است. اینهم رکود است؟!

جناب آقای یزدی، با شعار دستگاه قضایی از رکود خارج نمی‌شود و با تبلیغات سوء، تحولات چشمگیر سابق، رکود محسوب نمی‌شود. باید دید شاخص‌ها چگونه تغییر کرده‌اند. حضرتعالی چه تحقیق مستقلی انجام داده‌اید که محرز شده است در ظرف همین چهار پنج ماه اکنون نرخ رشد تعداد پرونده‌های رسیدگی شده، بیشتر شده و یا نرخ رشد تعداد قاضی جذب شده، بیشتر شده و …

همین دادگاه‌های مفاسد اقتصادی که برگزاری آنها موجب خوشحالی مردم و تقدیر آنها شده است، کارهای اصلی اش که همان تحقیقات و رسیدگی‌های دادسرایی آنها است، عمدتا در زمان این حقیر انجام شده است.

پس برگردید از آن قضاوت‌های ناصواب و ناعادلانه تان.

جناب آقای یزدی مشکل اصلی جنابعالی این است که فکر می‌کنید قیم حوزه‌های علمیه هستید و می‌خواهید به همه امر و نهی کنید. متاسفانه شما خودتان را در جایگاهی می‌بینید که نه تنها مرجع تعیین کنید، بلکه به مراجع بزرگواری که شاید شاگرد آنها هم محسوب نمی‌شوید، امرو نهی کنید و این با رویه‌های حسنه‌ای که در حوزه علمیه برقرار بود، هیچ تناسبی ندارد. فاعتبرو یا اولی الابصار. والحمد ولله رب العالمین.

صادق لاریجانی

۲۶ /۵ /۹۸لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

عضو جامعه مدرسین: آیت‌الله یزدی هر روز با یک نفر درمی‌افتد، دیروز هاشمی امروز آملی لاریجانی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
عضو جامعه مدرسین: آیت‌الله یزدی هر روز با یک نفر درمی‌افتد، دیروز هاشمی امروز آملی لاریجانی
جماران نوشت: یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از سخنان اخیر منتسب به آیت الله یزدی رئیس این جامعه به شدت انتقاد کرد.

آیت الله سید جعفر کریمی در خصوص سخنان منتسب به آیت الله یزدی که طی آن مطالب بی‌سابقه‌ای علیه رئیس‌جمهور روحانی، آیت‌الله آملی لاریجانی و یکی از فضلای حوزه علمیه قم بیان شده بود، اظهار کرد: آقای یزدی حرف خودش را می زند؛ هر روز با یک نفر در می افتد. تا دیروز با هاشمی رفسنجانی و امروز صادق لاریجانی است؛ و فردا با چه کسی در می افتد را نمی دانم؟!

رئیس شورای استفتائات دفتر مقام معظم رهبری همچنین در خصوص این بخش از سخنان منتسب به آیت الله یزدی درباره رئیس جمهور که گفته شده «چطور کسی که تنفیذ ولایت را دارد، جرأت کرده و کارهای خلاف امر رهبری را می‌کند؛ مثل مخالفت درباره فضای مجازی و … اگر نمیتوانی مملکت را اداره کنی، برو کنار. این برو کنار را چه کسی باید بگوید؛ در درجه اول حوزه باید بگوید. بعد از نظر قانونی باید دیوان عالی قضایی بگوید. بعدش هم مجلس بگوید ولی متأسفانه می‌بینیم مجلس هم وضعیت دیگری دارد»، ضمن دروغ خواندن این سخنان گفت: اگر رهبری یک نفر فدایی داشته باشد آقای روحانی است. «برو کنار» گفتن به رئیس جمهوری را در درجه اول مجلس باید تشخیص دهد. اگر مجلس تشخیص عدم قابلیت دهد، همان طوری که بنی صدر را کنار گذاشت، او را کنار می گذارد. این کار آقای یزدی نیست و ربطی به او ندارد.

وی در خصوص سخنان آیت الله یزدی در مورد آیت الله آملی لاریجانی نیز گفت: نظر من در مورد حرف های آقای یزدی این است که هیچ اساس، پایه و مدرک ندارد؛ برای کوچک کردن دیگران و مطرح کردن خودش صحبت می کند.

آیت الله کریمی با تأکید بر اینکه «من ارزشی برای این حرف‌ها قائل نیستم»، در مورد صحبت‌های منتسب به آیت الله یزدی خطاب به آیت الله علوی بروجردی، گفت: مگر کسی که می خواهد مرجع شود باید از جامعه مدرسین اجازه بگیرد؟! از آقای یزدی اجازه بگیرد؟! مگر دیگران از آقای یزدی و جامعه مدرسین اجازه گرفته اند؟! او چه کاره است که تابلو پایین بیاورد؟

وی تأکید کرد: مگر جامعه مدرسین اختیار مردم را دارد؟! بعضی از مدعیان مرجعیت از نظر علمی خیلی پایین تر از آقای علوی بروجردی هستند. چطور تابلو آنها را پایین نیاورده است؟

خواندن خبر در سایت منبع

آیت الله یزدی: اگر نامه آیت الله آملی لاریجانی در باره مهاجرت از ایران تکذیب شده، پس هیچی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
آیت الله یزدی: اگر نامه آیت الله آملی لاریجانی در باره مهاجرت از ایران تکذیب شده، پس هیچی
بدنبال انتشار خبر اظهارات آیت الله یزدی در دیدار با اساتید بسیجی حوزه علمیه قم، فرید مدرسی در یادداشتی نوشت که یکی از حاضران متذکر شده است که نامه آیت الله آملی لاریجانی در باره مهاجرت به نجف تکذیب شده است.

مدرسی نوشته است:

منابع چندگانه و دست اولم این را در چند مرحله با سوال‌های متعدد و ادبیات مختلف تایید کردند که آقای لاریجانی اعلام نکرده بود قصد مهاجرت به نجف دارد. البته مدعی بود و هست که شرایط کنونی پیش‌آمده برایش مهندسی شده و مدیریت می‌شود.

وی افزوده است:

یکی از حاضران دیدار اساتید بسیجی به من گفت که در پایان سخنان آقای یزدی درباره آقای لاریجانی، یکی از حضار، بر تکذیب این ادعا تاکید کرد که آقای یزدی بلافاصله، بدون اندک توضیح و تاملی پاسخ داد: «اگر تکذیب شده است که هیچ.» این پاسخ نشان می‌دهد ایشان مطلع نبوده‌ و طبق شنیده‌ها اظهارنظر کرده‌ است.

متن کامل یادداشت فریدمدرسی را اینجا بخوانید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

قدردانی رهبر انقلاب از مردم عراق در ایام اربعین

مهرمهر12 ساعت قبل

فیلم | اشاره پوتین به آیه قرآن هنگام صحبت از حمله اخیر به عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.

فیلم/ اعلام لیست اموال حجت‌الاسلام رئیسی به رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

کسی که قرار بود جنگ را به داخل خاک ایران بکشاند اکنون امنیت کشورش با یک عطسه فروپاشید + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شاهزاده جوان سعودی که به گمانش عربستان قدرتمندترین کشور منطقه بود، در سال ۲۰۱۷ طی اظهاراتی گفت که این کشور نه تنها با خسارت جنگی روبه رو نخواهد شد، بلگه جنگ را به داخل خاک ایران هدایت خواهد کرد اما اکنون پس از دو سال جهان شاهد آن است که خرید گران‌ترین و پیشرفته‌ترین سلاح‌های دنیا هم نتوانسته است از عربستان در برابر نیروهای مردمی کشوری فقیر چون یمن محافظت کند و اکنون پهپادهای یمنی امنیت و اقتصاد عربستان را به چالشی جدی کشانده است و اکنون این بن سلمان است که باید خسارت‌های جنگ را در داخل کشورش تحمل کند. بیشتر بخوانید: تحقیر ولیعهد آل سعود توسط کارشناس قطری با به رخ کشیدن قدرت ایرانانتهای پیام/جمله‌ای تاریخی که به تاریخ پیوست + فیلم

رهبر معظم انقلاب: تا آمریکا توبه نکند، هیچ مذاکره‌ای اتفاق نمی‌افتد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم/ بهای حمایت از جنایات رژیم آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل

اخبار بیشتر