اعتراض به احکام قضایی دانشجویان؛ نامه سرگشاده‌ جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران به وزیر علوم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
پوشش خبری

اعتراض به احکام قضایی دانشجویان؛ نامه سرگشاده‌ جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران به وزیر علوم

حبس و دیه مجازات مقصران مرگ دانشجویان دانشگاه آزاد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
حبس و دیه مجازات مقصران مرگ دانشجویان دانشگاه آزاد
مقصران حادثه سقوط مرگبار اتوبوس دانشجویان دانشگاه علوم و تحقیقات با حکم دادگاه به حبس، پرداخت دیه و محرومیت از قراردادهای دولتی محکوم شدند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، این حکم صبح دوشنبه از سوی قاضی عالیشاه ریاست شعبه ۱۰۵۷ دادگاه ویژه کارکنان دولت صادر شد. وکیل شاکی‌های پرونده در این باره گفت: براساس این رأی؛ «رضا مسعودی»، رئیس دانشگاه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد به خاطر اقدام نکردن مؤثر در اجرای قرارداد و استفاده نکردن از امکان فسخ یکطرفه آن با توجه به شرایط نابسامان سرویس دانشجویان و سکوت در برابر قصور شرکت پیمانکاری و تبعیض سرویس دهی حمل و نقل کارکنان و دانشجویان به‌دلیل شرایط خاص و مدت کوتاه مدیریتی اش در دانشگاه علوم و تحقیقات پیش از حادثه، به یک سال حبس تعزیری و ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شد.

حسام نواب صفوی درادامه افزود: پیمانکار و مدیر ۳۵ ساله شرکت «مهران گشت» نیز به‌دلیل بی‌مبالاتی و نداشتن نظارت مستمر بر اتوبوس‌ها و رانندگان به سه سال حبس تعزیری با احتساب مدت بازداشت و شرکت مهران گشت سبلان به‌عنوان متولی تأمین سرویس دانشجویان و کارکنان به منع فعالیت در حوزه حمل‌ونقل مراکز عمومی، دولتی، نظامی، دانشگاهی و آموزشی محکوم شد. در این پرونده همچنین دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات به محرومیت ۵ ساله از انعقاد قرارداد مستقل حمل و نقل و متعاقب آن، تنظیم هر نوع قرارداد در این باره با نظارت و تأیید نماینده‌ای از دادستان کل کشور و واحد حمل و نقل شهرداری تهران برای رعایت صرفه و صلاح دانشجویان محکوم شدند. هر یک از متهمان براساس میزان قصور تعیین شده ملزم به پرداخت دیه متوفیان نیز هستند.

البته لازم به یادآوری است که رأی صادره بدوی است و در فرصت تعیین شده به آن اعتراض خواهیم کرد.

پدر «علی حسین زاده»، یکی از دانشجویان جانباخته در این حادثه به نمایندگی از خانواده‌های قربانیان به خبرنگار ما گفت: ما از این حکم راضی نیستیم. مسئولان دانشگاه با بی‌مسئولیتی باعث مرگ فرزندان ما شدند و باید با حکم سنگین‌تری تاوان این اشتباه را بدهند. ما به این حکم اعتراض می‌کنیم و امیدواریم در نهایت حکمی صادر شود که ذره‌ای از داغ سنگینی را که بر دلمان مانده تسکین دهد.

سیدحسین طباطبایی‌ رئیس مرکز امور حقوقی و صیانت از دارایی‌های دانشگاه آزاد نیز با اشاره به اینکه رأی صادره قطعی نیست و دانشگاه آزاد نسبت به آن اعتراض خواهد کرد، گفت: در زمان حادثه فقط ۲ ماه از آمدن دکتر مسعودی به واحد علوم و تحقیقات می‌گذشت.

ایشان هیچ نقشی در انعقاد قرارداد با پیمانکار نداشته و حتی برای لغو قرارداد همه تلاش خود را کرده بود.

اتوبوس دانشگاه آزاد روز ۴ دی سال گذشته در حالی که ۳۸ سرنشین داشت در جاده پرشیب داخلی دانشگاه از مسیر منحرف و واژگون شد. در این حادثه هولناک، علاوه بر راننده، ۶ مرد و ۳ زن جان باختند و ۲۸ نفر نیز مجروح شدند.

در این پرونده راننده، رئیس دانشگاه، دانشگاه، پیمانکار و شرکت پیمانکاری متهم و هر یک به میزان برابر ۳۳/۳۳ درصد در بروز این فاجعه مقصر شناخته شدند و پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه رفت و در دو جلسه رسیدگی شد. قاضی با توجه به مرگ راننده در این حادثه دستور منع تعقیب پرونده او را صادر کرد اما برای دیگر مسببان در شرایطی که خانواده‌های داغدار خواستار اشد مجازات آنها بودند، حکم صادر شد.

خواندن خبر در سایت منبع

دانشگاه آزاد به رأی دادگاه علوم تحقیقات اعتراض دارد/حکم دادگاه قطعی نیست

فارسخبرگزاری فارس
دانشگاه آزاد به رأی دادگاه علوم تحقیقات اعتراض دارد/حکم دادگاه قطعی نیست
رئیس مرکز امور حقوقی و صیانت دانشگاه آزاد درباره رأی دادگاه حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات گفت: حکم دادگاه قطعی نیست و دانشگاه آزاد نسبت به رأی دادگاه اعتراض دارد.

سیدحسین طباطبایی‌ رئیس مرکز امور حقوقی و صیانت دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس با اشاره به صدور حکم پرونده اتوبوس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، گفت: ما نسبت به حکم دادگاه معترض هستیم چرا که رئیس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در زمان حادثه تنها ۲ ماه از حضورش می‌گذشت و هیچ نقشی در انعقاد قرارداد با پیمانکار شرکت اتوبوسرانی ندارد.

* حکم دادگاه مردود است

وی افزود: براساس رای صادره دادگاه، رئیس واحد علوم و تحقیقات به ۳ سال حبس محکوم شده که ۲ سال از آن تعلیق شده است که این حکم از نظر دانشگاه آزاد مردود بوده و قابلیت تجدید نظر خواهی دارد.

طباطبایی ادامه داد: در زمان حادثه فقط ۲ ماه از آمدن «مسعودی» به عنوان سرپرست واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد می‌گذشت که وی نه تنها هیچ نقشی در انعقاد قرارداد با پیمانکار نداشته بلکه حتی برای فسخ قرارداد همه تلاش خود را کرده بود به طوری که اگر حادثه رخ نمی‌داد ۴۸ ساعت بعد از روز واژگونی اتوبوس قرار بود پیمانکار جدیدی در قالب مزایده برای حمل و نقل دانشجویان انتخاب شود.* رئیس دانشگاه هیچ نقشی در انعقاد قرارداد با پیمانکار نداشته است

* دانشگاه آزاد خودش برای این حادثه داغدار است

رئیس مرکز امور حقوقی و صیانت دانشگاه آزاد تصریح کرد: دانشگاه آزاد خودش در این حادثه داغدار است و کسانی که دانشگاه و جاده را ساختند باید پاسخ دهند، در این رابطه نیز دانشگاه در حال پیگیری موضوع است.

دانشگاه آزاد به رأی دادگاه علوم تحقیقات اعتراض دارد/حکم دادگاه قطعی نیست - 8

* رأی دادگاه قطعی نیست

وی افزود: رای دادگاه قطعی نیست و دانشگاه آزاد نسبت به آن اعتراض خواهد کرد چراکه ارکان جرم کنار هم جمع نشده است و این موضوع را در آئین دادرسی پیگیری می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

8+
الفالف20 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای الیاس حضرتی پس از جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران، افزود: در جلسه امروز (سه شنبه) ۹ نفر از نمایندگان مجلس سوالاتی را در بخش‌های مختلف بانک‌ها، بیمه‌ها، گمرک و سایر موارد از وزیر اقتصاد پرسیدند و آقای فرهاد دژپسند هم با دقت و به صورت کارشناسی به این سوالات پاسخ گفت. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین گفت: تعدادی از نمایندگان مجلس از توضیحات وزیر امور اقتصاد و دارایی قانع شدند و تعدادی هم نیاز به اطلاعات تکمیلی دارند و قرار شد که بررسی‌های بیشتری انجام دهند و برخی از نمایندگان هم قانع نشدند. آقای حضرتی در ادامه با اشاره به اینکه (سه شنبه) هر هفته وزرای مختلف به این کمیسیون دعوت می‌شوند، افزود: علاوه بر وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در جلسه امروز به سوال دو نفر از نمایندگان پاسخ گفت. وی افزود: معمولا ما سه شنبه هر هفته فعالیت بخش نظارت کمیسیون اقتصادی مجلس را شاهد هستیم.

(ویدیو) حوادث تلخ در اعتراضات بنزینی یکشنبه شب ملارد

فراروفرارو17 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
سلامت نیوزسلامت نیوز18 ساعت قبل
سلامت نیوز: دو دختر خاله نوجوان که از خانه فرار کرده بودند وقتی دردام دو پسر شرور گرفتار شده و مورد تعرض قرار گرفتند به پلیس پناه بردند. از آنجا که زندگی بدی داشتم تصمیم گرفتم از خانه فرار کنم. به همین خاطر به او هم پیشنهاد دادم با هم فرار کنیم و به تهران برویم تا زندگی جدیدی برای خودمان بسازیم. یک روز که برای گردش با آن پسر بیرون رفته بودم ماجرای فرار از خانه را به او گفتم. نبود رابطه دوستی و محبت بین فرزندان و والدین باعث می‌شود نوجوان تحت تأثیر محبت‌های کذایی که در بیرون از خانه می‌بیند دست به فرار بزند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
بهتر است قبل از خرید وسایل و چیدمان خانه نکاتی را مدنظر قرار دهیم و اشتباه‌های رایج زیر را مرتکب نشویم. بهتر است زمان بیشتری صرف خرید وسایل کنیم و شتابزده عمل نکنیم، چراکه باعث پشیمانی‌مان می‌شود. اشتباه دوم؛ فضا را خیلی سریع پر می‌کنیمعجله در تزئین دکوراسیون و چیدمان خانه‌ می‌تواند به پشیمانی منجر شود و به صبر و حوصله نیاز دارد. اشتباه سوم؛ همه لوازم و اکسسوری‌ها را از یک فروشگاه می‌خریمهمه‌چیز را از یک فروشگاه تهیه نکنیم؛ این یک قانون است. در غیر این صورت می‌توانیم با ترفندهای دکوراسیونی و به‌کارگیری ایده‌هایی که به ساختمان آسیب نمی‌رساند فضای خانه‌مان را به زیبایی تغییر دهیم.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

شکست تلاشهای نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی

صدا و سیما9 دقیقه قبل

محققان آمریکایی: «روزه» بگیرید

فارس15 دقیقه قبل

پیش بینی بازار مسکن تا خرداد ۹۹

الف18 دقیقه قبل

افزایش قیمت بنزین چقدر درآمد ایجاد می‌کند؟

خبرآنلاین18 دقیقه قبل

یک سیارک از کنار زمین عبور می‌کند

فارس22 دقیقه قبل