آیا تدابیر لازم به منظور تغییر واحد پول ملی اندیشیده شده؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

آیا تدابیر لازم به منظور تغییر واحد پول ملی اندیشیده شده؟

رئیس‌جمهور لایحه «حذف ۴ صفر از پول ملی» را به مجلس ارسال کرد

ایلناخبرگزاری ایلنا
رئیس‌جمهور لایحه «حذف ۴ صفر از پول ملی» را به مجلس ارسال کرد
رئیس جمهور لایحه «حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر واحد پول ملی» را برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.

رئیس‌جمهور لایحه «حذف ۴ صفر از پول ملی» را به مجلس ارسال کرد - 1

به گزارش ایلنا به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» با اجرای طرح اصلاح نظام پولی در قالب حذف چهار صفر از پول ملی و بازنگری در اقطاع اسکناس و سکه، نقش این ابزار در نظام­‌های پرداخت کشور، می‌یابد. در این راستا، دکتر حسن روحانی، لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را که در جلسه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ هیئت وزیران به پیشنهاد بانک مرکزی به تصویب رسید، برای طی تشریفات قانونی به مجلس ارسال کرد.

براساس این لایحه واحد پول ایران به تومان تغییر می‌یابد و هر تومان برابر ۱۰۰۰۰ ریال جاری و معادل یکصد ریال پارسه است.

برابری پول­‌های خارجی نسبت به تومان و نرخ خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب نظام ارزی حاکم و با رعایت ذخایر ارزی و عنداللزوم تعهدات کشور در مقابل صندوق بین­‌المللی پول، محاسبه و تعیین می­‌شود.

دوره گردش موازی و اعتبار همزمان «تومان» و «ریال» که در این قانون «دوره­‌گذار» نامیده می‌­شود، حداکثر دو سال خواهد بود. طریقه جمع‌­آوری و شرایط خروج اسکناس­‌ها و سکه‌­های ریال از جریان، بر طبق قانون پولی و بانکی کشور حسب مورد، تعیین یا اجرا می­‌شود.

پس از پایان دوره­‌گذار، تعهداتی که پیش از این براساس واحد پول ریال ایجاد شده است، تنها با واحد پول تومان قابل ایفا خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

گزارش ویژه بلومبرگ از اصلاح ساختار مالی و سیاست ارزی: ایران در حفظ ارزش پول ملی موفق بوده

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
گزارش ویژه بلومبرگ از اصلاح ساختار مالی و سیاست ارزی: ایران در حفظ ارزش پول ملی موفق بوده
شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی ویژه به اقدامات بانک مرکزی و دولت ایران برای حفظ ارزش پول ملی پرداخت و نوشت: ایران در حفظ ارزش پول ملی موفق بوده است.

شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی ویژه به اقدامات بانک مرکزی و دولت ایران برای حفظ ارزش پول ملی پرداخت و نوشت: ایران در حفظ ارزش پول ملی موفق بوده است.

در این گزارش آمده است: تحریم‌های آمریکا با هدف آسیب به اقتصاد ایران درحال اجراست. ایران نیز برای مقابله با این سیاست‌ها برنامه هایی را برای بهبود وضعیت اقتصادی خود به اجرا درآورده است. یکی از آخرین اقدامات ایران برای کاهش فشارها انجام اصلاحات در ساختار پولی و پول ملی این کشور بوده است.

تشدید تحریم‌ها و کاهش درآمدهای نفتی، فشارهای موجود بر ریال را بیشتر از همیشه کرده است. ایران مدت زیادی تلاش کرده بود ارزش پول ملی را حفظ کند و مانع از کاهش ارزش ریال شود و در این راستا نرخ رسمی برابری ریال و دلار را ۴۲۰۰۰ ریال به ازای هر دلار حفظ کرده است.

با کاهش عرضه ارزهای خارجی در سیستم بانکی، تقاضا برای ارز در بازار سیاه ایران بیشتر شد. از ابتدای سال ۲۰۱۹ تا اوایل ماه می، ریال حدود ۳۰ درصد ارزش خود را از دست داد و هر دلار در بازارهای ایران ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان دادوستد می‌شد.

ایران در مقابله با این وضعیت، سیستمی از چند نرخ متفاوت ارز ایجاد کرد تا وضعیت بازار سیاه را مدیریت کند. پس از آن بود که ساختار «نیما» برای استفاده تاجران در سال گذشته ایجاد شد؛ اما خیلی از صادرکنندگان ترجیح می‌دادند که ارز خود را در بازار غیررسمی به فروش برسانند، چون نرخ ارز در سامانه نیما به نرخ رسمی ارز نزدیک بود. اما در ماه‌های اخیر بانک مرکزی ایران اجازه داده که نرخ ارز در سامانه نیما بالاتر رود تا شرکت‌های بیشتری تشویق شوند ارز خود را در این سامانه عرضه کنند. از سوی دیگر، دولت ایران اعلام کرده که قصد دارد چهار صفر از ارز ملی ایران حذف کند.

بلومبرگ در ادامه می‌نویسد: اقدامات دولت و بانک مرکزی در بالا بردن ارزش ریال موفق شد. از ماه می‌تاکنون ارزش ریال بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته و نرخ برابری آن با دلار به کانال ۱۱ هزار تومانی رسیده است که خیلی نزدیک به نرخ ارز در سامانه نیما است.

چارلز رابرتسون، اقتصاددان ارشد در رابطه با حذف چهار صفر از پول ملی ایران می‌گوید: حذف صفرها می‌تواند تاثیر روانی داشته باشد. اگر برابری ارز ایران و آمریکا معادل ۱۲ تومان به ازای هر دلار باشد خیلی بهتر از آن است که معادل ۱۲ هزار تومان به ازای هر دلار باشد. ایران همچنان تلاش می‌کند که بازار ارز غیر رسمی و نرخ ارز در سامانه نیما را در شرایط با ثبات حفظ کند.

خواندن خبر در سایت منبع

رشد اقتصادی حاصل حذف صفر از پول ملی در سایر کشورها

ایبناخبرگزاری ایبنا
رشد اقتصادی حاصل حذف صفر از پول ملی در سایر کشورها
بررسی تجربه کشورهای مختلف در حذف صفر از پول ملی نشان می‌دهد این سیاست در کشورهایی موفق بوده که پیش از آن ‌دست به اصلاحات اقتصادی زده و پس از آن نیز برنامه‌های ثبات ساز را پیاده کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، در نشست نهم مرداد ۱۳۹۸ هیات دولت لایحه «تغییر واحد پول ایران از ریال به تومان و حذف چهار صفر» تصویب شد. براساس این طرح واحد پول ملی جدید تحت عنوان «تومان» تعریف می‌شود که هر «تومان» معادل ۱۰ هزار ریال فعلی و ۱۰۰ «ریال جدید» خواهد بود.

تغییر واحد پول ملی به شکل حذف صفرهای پول، از روش‌هایی است که در اقتصادهای مختلف متناسب با شرایط آنها در زمان اجرای سیاست، نتایج متفاوتی را در پی داشته است. در برخی کشورها که حذف صفر از پول ملی در شرایط با ثبات اقتصادی و با در نظر گرفتن الزامات مورد نیاز قبل از اجرای طرح و برنامه‌های پس از اجرای طرح، صورت گرفته، نتایج مثبتی را در برداشته است.

در این گزارش اهداف اقتصادی کشورها درباره حذف صفر «کاهش نرخ تورم و انتظارات تورمی»، «تقویت ارزش پول ملی»، «جلوگیری از خروج سرمایه»، «رفع کسری بودجه دولت» و «تقویت حساب جاری» بوده است.

کشورهایی مانند ترکیه که ضمن فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، به همراه یک بسته سیاستی نسبت به حذف صفر از پول ملی خود اقدام کردند و بعد از اجرای طرح نیز برنامه ثبات ساز را پیاده کردند در این سیاست موفق بودند اما کشورهایی مانند برزیل که قبل از ایجاد ثبات در اقتصاد، اقدام به حذف صفر از پول ملی خود کردند، طی هشت سال چهار بار با شکست مواجه شدند.

البته ناگفته نماند، حذف صفر از پول ملی، علاوه بر هزینه‌های اجتماعی که در جهت تغییر عادات جامعه به همراه دارد، هزینه‌های اقتصادی ناشی از فراهم کردن الزامات فنی طرح را نیز به دولت تحمیل می‌کند. از جمله این هزینه‌ها می‌توان به هزینه تغییر سیستم‌های پرداخت، سیستم‌های حسابداری، سوابق آماری و جمع‌آوری پول‌های قبلی اشاره کرد.

برخی کشورها همزمان با سیاست حذف صفر از پول ملی خود، نام واحد پول ملی خود را تغییر دادند و یا یک واژه جدید به آن افزودند. ترکیه، رومانی، بلاروس، لهستان و روسیه از جمله این کشورها به شمار می‌روند.

کشورهایی مانند برزیل و آرژانتین، چندین بار در شرایط ابرتورمی، اقدام به حذف صفر از پول ملی خود کردند (۱۸ بار برزیل طی ۶ مرحله و ۱۲ بار آرژانتین طی ۴ مرحله) و هر بار با شکست روبه رو شدند که از دلایل آن می‌توان به ضعف ساختار اقتصادی این کشورها پیش از اجرای طرح اشاره کرد.

یکی از موضوعاتی که در اعمال این سیاست، مورد توجه کشورها بوده؛ زیرساخت‌ها و الزاماتی است که برای حذف صفر از پول ملی مورد نیاز است. به عنوان نمونه؛ کشور رومانی پیش از اجرای طرح، زیرساخت‌های لازم را از طریق اقداماتی همچون بازنگری قانون و تبیین ضرورت‌ها، ایجادهماهنگی در نظام‌های حسابداری، نرم‌افزارها، خودپردازها و تبلیغات جامع در رسانه‌ها، فراهم کرد و برخی کشورها نیز بازه‌ای را برای اجرای آزمایشی این طرح درنظر گرفتند.

رشد اقتصادی حاصل حذف صفر از پول ملی در سایر کشورها - 9

ترکیه

ترکیه در سال ۲۰۰۵ با هدف رشد قوی اقتصادی، حساب جاری خارجی پایدار و کاهش تورم اقدام به حذف ۶ صفر از لیر واحد پول این کشور کرد. در سال اجرای این طرح نرخ تورم ترکیه ۸٫۲ و نرخ رشد اقتصادی آن ۹ بود. نرخ تورم ترکیه ۲ سال پیش از اجرای این طرح ۲۵٫۳ بود که دو سال بعد از اجرای طرح به ۸٫۸ درصد کاهش یافت. همچنین رشد اقتصادی ترکیه ۲ سال بعد از حذف صفر نیز به ۵ درصد رسید.

دلیل موفقیت این کشور در حذف صفر اجرای برنامه جامع ثبات سازی عنوان شده است.

لهستان

لهستان در سال ۱۹۹۵ اقدام به حذف چهار صفر از پول ملی خود با هدف تقویت پول ملی، کاهش نرخ ارز و کاهش تورم کرد. نرخ تورم این کشور در سال اجرا ۲۷٫۹ درصد و نرخ رشد اقتصادی آن ۶٫۷ درصد بود. نرخ تورم لهستان ۲ سال پیش از حذف صفرها ۳۵٫۳ درصد بود که با اجرای این سیاست به ۱۴٫۹ درصد کاهش یافت. همچنین نرخ رشد اقتصادی لهستان که ۲ سال قبل از حذف ۴ صفر ۴٫۳ درصد محاسبه شده بود، ۲ سال بعد از اجرای این طرح به ۷٫۱ درصد رسید.

دلیل موفقیت این کشور آزادسازی اقتصادی قبل از حذف صفرها بوده است.

اوکراین

اوکراین نیز در سال ۱۹۹۶ و برای مهار تورم و کسری بودجه دولت اقدام به حذف ۵ صفر از پول ملی خود کرد. در سال اجرای این طرح نرخ تورم در اوکراین ۸۰٫۲ درصد و نرخ رشد اقتصادی منفی ۹٫۹ درصد بود.

در حالی که نرخ تورم ۲ سال قبل از اجرای این سیاست در اوکراین ۸۹۱٫۲ درصد بود، دو سال بعد از اجرا به ۱۰٫۶ درصد کاهش یافت. همچنین نرخ رشد اقتصادی اوکراین که منفی ۲۲٫۸ درصد بود، به منفی ۱٫۸ درصد افزایش یافت.

روسیه

روسیه در سال ۱۹۹۸ و در حالی که نرخ تورم ۲۷۷ درصدی و نرخ رشد اقتصادی منفی ۵٫۳۴۵ درصدی را تجربه می‌کرد، برای خروج از بی ثباتی اقتصادی، کاهش نرخ ارز و افزایش قدرت پول ملی و همچنین جلوگیری از خروج سرمایه از کشور اقدام به حذف ۳ صفر از روبل کرد.

نرخ تورم این کشور دو سال قبل از اجرا ۴۷٫۷ و دو سال بعد از اجرا ۲۰٫۷۷ عنوان شده است. رشد اقتصادی این کشور نیز که ۲ سال قبل از اجرای این سیاست، منفی ۳٫۶ محاسبه شده بود، ۲ سال بعد از اجرای طرح به ۱۰٫۰۴۶ درصد افزایش یافت.

بلغارستان

بلغارستان نیز در سال ۱۹۹۹ و زمانی که تورم آن ۲٫۶ و نرخ رشد اقتصادی آن منفی ۰٫۵ درصد بود با هدف کاهش نرخ ارز و تورم اقدام به حذف سه صفر از پول ملی خود کرد.

دو سال قبل از اجرای این طرح نرخ تورم در بلغارستان ۱۰۶۱٫۲ درصد بود که دو سال بعد از آن به ۷٫۴ درصد کاهش یافت. نرخ رشد اقتصادی این کشور نیز که ۲ سال قبل از حذف صفرها منفی ۱٫۶ بود، ۲ سال بعد از اجرای این سیاست به ۳٫۸ درصد افزایش یافت.

رومانی

رومانی در سال ۲۰۰۵ و با هدف افزایش قدرت پول ملی ۴ صفر را از پول ملی خود حذف کرد. در سال اجرای این سیاست نرخ تورم این کشور ۹ درصد و نرخ رشد اقتصادی نیز ۴٫۲ درصد بود. در حالی که نرخ تورم این کشور ۲ سال قبل از حذف چهار صفر ۱۵٫۴ درصد عنوان شده بود، ۲ سال بعد از اجرای این طرح به ۴٫۸ درصد کاهش یافت.

همچنین نرخ رشد اقتصادی این کشور نیز که در سال ۱۹۹۷ معادل ۵٫۵ درصد محاسبه شده بود، در سال ۲۰۰۱ به ۶٫۹ درصد افزایش یافت.

دلیل موفقیت رومانی در اجرای سیاست حذف صفر نیز تبلیغات جامع در رسانه‌ها، بازنگری قانون و ایجاد ضرورت‌ها، ایجاد هماهنگی در سیستم‌‎های حسابداری و نرم‌افزارها و خودپردازها عنوان شده است.

آرژانتین

آرژانتین در سال ۱۹۹۲، چهار صفر از پول ملی خود را حذف کرد. در این سال نرخ رشد اقتصادی این کشور ۱۰٫۳ درصد بود اما آماری از نرخ تورم آن موجود نیست.

با این حال ۲ سال قبل از اجرای این سیاست، نرخ رشد اقتصادی این کشور منفی ۱٫۳ درصد بود که ۲ سال بعد از اجرای آن ۵٫۸ درصد شده است.

برزیل

برزیل نیز در سال ۱۹۹۴ و در حالی که نرخ تورم ۲۰۷۵٫۸ درصدی با نرخ رشد اقتصادی ۵٫۸ درصدی را تجربه می‌کرد، اقدام به حذف ۳ صفر از پول ملی خود کرد. نرخ تورم برزیل ۲ سال قبل از اجرای این سیاست، ۹۵۲ درصد بود که ۲ سال بعد از اجرای آن به ۱۵٫۸ درصد رسید. نرخ رشد اقتصادی برزیل نیز که در سال ۱۹۹۲ معادل منفی ۰٫۶ درصد محاسبه شده بود، ۲ سال بعد از اجرای این طرح به ۰٫۲ درصد رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

نوسان نرخ تورم ارتباطی با حذف صفر از پول ملی ندارد

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
نوسان نرخ تورم ارتباطی با حذف صفر از پول ملی ندارد

محمد حسن‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل تصمیم دولت مبنی بر حذف ۴ صفر از پول ملی، گفت: تعداد صفرهای پول ملی هیچ ربطی به کاهش تولید، افزایش تورم و بیکاری و دیگر مسائل اقتصادی ندارد، چراکه اگر قرار بود با افزایش یا کاهش صفر پول‌ها تحولی در اقتصاد ایجاد شود دیگر نیازی به علم اقتصاد و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی نبود و تنها کافی است صفرها را بالا و پایین کنیم.

نوع سیاست اقتصادی اتخاذ شده در رونق اقتصادی مهم است

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آنچه در رونق اقتصادی مهم است نوع سیاست اقتصادی اتخاذ شده است، ادامه داد: اگر همچون ترکیه سیاست اقتصادی درستی در پیش گرفته شود می‌توان همزمان در اجرای طرح حذف ۴ صفر موفق ظاهر شد و در مقابل با تکیه بر برنامه‌های غلط اقتصادی افزایش مشکلات اقتصادی را رقم زد، بنابراین کاهش یا تشدید تورم هیچ ربطی به حذف صفر از پول ملی ندارد بلکه ارتباط مستقیم آن با سیاست اقتصادی است.

حذف صفر از پول ملی صرفا جنبه روانی خواهد داشت

به گفته حسن‌نژاد بیشتر اقتصاددانان کشور بر این باورند که اینکار صرفا جنبه روانی خواهد داشت و برای اقتصاد کشور هیچ گونه نفعی دربرندارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، افزود: باید به فکر افزایش ارزش پول خود باشیم و این مهم با سیاست‌های صحیح اقتصادی، افزایش تولید و صادرات حاصل خواهد شد. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

الزامات حذف صفر از پول ملی؛ مطالعات کافی انجام نشده است

فارسخبرگزاری فارس
الزامات حذف صفر از پول ملی؛ مطالعات کافی انجام نشده است
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه در رابطه با حذف صفر از پولی ملی نباید شتابزده عمل کرد، گفت: باید ارزش اقتصادی پول ملی با ارزش انتفاعی کالا و خدمات توسط عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان در یک سبد تطبیقی قرار گیرد و سپس آن تطبیق در بازار ملی، منطقه و جهانی مورد مقایسه قرار گیرد.

رضا پدیدار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره حذف صفر از پولی ملی، گفت: زمانی که پول در دنیا شکل گرفت مردم به یک اتحاد واحد رسیدند که آن اتحاد جایگاه آنها را در تعیین ارزش کالا و خدماتشان تعیین می‌کرد؛ حالا اگر بخواهیم این عناصر را تغییر دهیم تغییر این شاخص‌ها باید براساس ضرورت‌هایی باشد که نظام ملی و اقتصادی کشور به آن رسیده باشد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: تغییر شاخص‌ها باید براساس ضرورت‌هایی باشد که نظام ملی و اقتصادی کشور به آن رسیده باشد. اینکه بر اثر توسعه اقتصادی و یا ضریب کاهش عرضه و تقاضا و تغییر در قیمت‌ها که پایه پول ملی را تشکیل می‌دهد تغییراتی را انجام دهیم به طور موثر بر روی روند عرضه و تقاضا اثرگذار خواهد بود به طریقی که می‌تواند رضایت نسبی را برای عرضه کنندگان کالا و تقاضا‌کنندگان کالا و خدمات داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه با شیوه‌ای که دولت در مورد حذف ۴ صفر از پولی ملی اعلام کرده است اصلا موافق نیست، گفت: چرا ۴ صفر کم کنیم؟ واحد پولی‌مان که تعیین ارزش یک کالا و خدمات است، در تناسب خودش در بازار ملی و منطقه‌ای و جهانی چه جایگاهی دارد؟ یک واحد پول ملی ما در تولید ملی در مقایسه یک واحد تولید همان کالا در یک کشور دیگر با یک ارز دیگر و یک شاخص دیگر چقدر تطابق دارد.

پدیدار گفت: آیا این موارد را که مقایسه کرده‌ایم؟ و پس از مقایسه به این موارد رسیده‌ایم که از آنجا که عدد بزرگ شده از لحاظ حسابداری ۴ عدد کم کنیم؟ تا این واحد پول از ریال به تومان تبدیل شود و یک واحد تومان را به اقتباس از پول‌های سایر کشورهای جهان به ۱۰۰ تقسیم می‌کنیم که بگوییم یک تومان مساوی ۱۰۰ ریال است.

این فعال اقتصادی بیان داشت: به نظر می‌آید در ابتدا لازم است که به فونداسیون اقتصادی توجه شود، فونداسیون اقتصادی مثل فونداسیون ساختمان است و اگر آسیب دیده باشد باید برای آن چاره‌ای اساسی اندیشید، البته در یک نظر سنجی ملی و نه شتابزده که امروز از سوی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار صورت می‌گیرد.

وی افزود: باید یک نظرخواهی انجام دهیم و ارزش اقتصادی پول ملی با ارزش انتفاعی کالا و خدمات توسط عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان در یک سبد تطبیقی قرار گیرد و آن وقت آن تطبیق را اول در بازار ملی نگاه کنیم سپس در بازار منطقه و در نهایت هم در بازارهای جهانی و در آخر بگوییم که ارزش یک واحد کالا و خدمات ما در سبد متنوع خود در مقایسه با بازارهای جهانی یا ارزها و پول‌های جهانی چه وضعی دارد.

این فعال اقتصادی بیان داشت: این کار حدود ۱۲ سال پیش در ترکیه انجام شد و یک میلیون لیر ترکیه را برابر یک دلار تعیین کردند و آنجا بود که برای خودشان یک شاخص گذاشتند و شاخصشان ارز بین‌المللی به اسم دلار بود و آمدند یک میلیون لیر برابر یک دلار را ارزیابی کردند و سپس ۶ صفر را برداشتند و آنها اعلام کردند که یک لیر برابر یک دلار است این اتفاق در کشور ما نیفتاده است و این مطالعه اقتصادی، مالی و سرمایه‌گذاری و انتفاعی در تولید کالا و خدمات و عرضه کالا و خدمات و تقاضا در مقابل عرضه صورت نگرفته است؛ لذا من به عنوان یک فعال اقتصادی توجیه نیستم که بگویم کار من باعث کاهش ارزش پول می‌شود یا باعث تقویت می‌شود یا این محصولی که من تولید کردم در انبار است باعث تقویت ارزش می‌شود یا کاهش ارزش می‌شود.

وی افزود: هیچکس نمی‌ داند پس لذا بهتر است که بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار فراخوانی عمومی اعلام کند و نظرات موافق و مخالف و نظرات منطقی را دریافت کند.

وی افزود: بعد از جنگ جهانی کمتر از ۲۰ درصد کشورهای جامعه جهانی اقدام به برداشتن صفر از پول ملی خود کردند و پول ۸۰ درصد به همان شکل قبلی ماند و تغییری ایجاد نکردند.

پدیدار گفت: ما در اتاق بازرگانی در کمیسیون پول و اعتبار و پول و سرمایه این را اعلام کرده‌ایم که بخشی از کار کارشناسی را انجام می‌دهیم تا شاخصی که باعث تقویت پول ملی می‌شود را بدست آوریم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

قدردانی رهبر انقلاب از مردم عراق در ایام اربعین

مهرمهر12 ساعت قبل

فیلم | اشاره پوتین به آیه قرآن هنگام صحبت از حمله اخیر به عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.

فیلم/ اعلام لیست اموال حجت‌الاسلام رئیسی به رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

کسی که قرار بود جنگ را به داخل خاک ایران بکشاند اکنون امنیت کشورش با یک عطسه فروپاشید + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شاهزاده جوان سعودی که به گمانش عربستان قدرتمندترین کشور منطقه بود، در سال ۲۰۱۷ طی اظهاراتی گفت که این کشور نه تنها با خسارت جنگی روبه رو نخواهد شد، بلگه جنگ را به داخل خاک ایران هدایت خواهد کرد اما اکنون پس از دو سال جهان شاهد آن است که خرید گران‌ترین و پیشرفته‌ترین سلاح‌های دنیا هم نتوانسته است از عربستان در برابر نیروهای مردمی کشوری فقیر چون یمن محافظت کند و اکنون پهپادهای یمنی امنیت و اقتصاد عربستان را به چالشی جدی کشانده است و اکنون این بن سلمان است که باید خسارت‌های جنگ را در داخل کشورش تحمل کند. بیشتر بخوانید: تحقیر ولیعهد آل سعود توسط کارشناس قطری با به رخ کشیدن قدرت ایرانانتهای پیام/جمله‌ای تاریخی که به تاریخ پیوست + فیلم

فیلم | بازدید دادستان تهران از انبار خودروهای دپو شده در بزرگراه فتح

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.

رهبر معظم انقلاب: تا آمریکا توبه نکند، هیچ مذاکره‌ای اتفاق نمی‌افتد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

اخبار بیشتر