اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۳۰ مردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۳۰ مردادماه

رضایی: باید یک تعرفه ثابت به عنوان حق کمیسیون بنگاه‌ها در معاملات مسکن تعریف شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
رضایی: باید یک تعرفه ثابت به عنوان حق کمیسیون بنگاه‌ها در معاملات مسکن تعریف شود
رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه امروز افزایش قیمت مسکن به نفع بنگاه‌های معاملات مسکن است گفت: اکنون بنگاه‌ها می‌توانند در افزایش قیمت مسکن نقش داشته باشند چراکه افزایش قیمت به نفع آنان نیز هست؛ ما باید به این سمت برویم که دیگر حق کمیسیون بنگاه‌ها به قیمت مسکن وابسته نباشد.

محمدرضا رضایی کوچی با اشاره به اینکه اکنون بنگاه‌ها در معاملات مسکن نیم درصد از قیمت معامله را به عنوان حق کمیسیون اخذ می‌کنند، گفت: مشخص است زمانی که حق کمیسیون بنگاه‌ها بر اساس درصدی از قیمت معامله تعیین شود افزایش قیمت نیز به نفع بنگاه داران خواهد بود.

وی در ادامه اظهار کرد: اکنون بنگاه‌ها می‌توانند در افزایش قیمت مسکن نقش داشته باشند چراکه افزایش قیمت به نفع آنان نیز هست؛ ما باید به این سمت برویم که دیگر حق کمیسیون بنگاه‌ها به قیمت مسکن وابسته نباشد تا آنها نیز در افزایش قیمت بتوانند نقشی ایفا کنند.

نماینده مردم جهرم در مجلس تصریح کرد: باید یک تعرفه ثابت بر اساس متراژ خانه به عنوان حق کمیسیون بنگاه‌ها در معاملات مسکن تعریف شود تا دیگر بنگاه‌ها در افزایش قیمت مسکن نقشی ایفا نکنند.

خواندن خبر در سایت منبع

قانون فعلی مالیات بر خانه‌های خالی تاثیری بر قیمت‌ اجاره‌ دارد؟

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
قانون فعلی مالیات بر خانه‌های خالی تاثیری بر قیمت‌ اجاره‌ دارد؟
قانون فعلی مالیات بر املاک خالی با نرخ‌های مالیاتی تعیین شده کارایی لازم را در عرضه مسکن خالی به بازار اجاره ندارد و لازم است علاوه بر راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان کشور توسط وزارت راه و شهرسازی، قانون فعلی اصلاح شده و هزینه نگهداری خانه‌های خالی را برای مالکان افزایش دهد.

به گزارش مشرق، در ابتدای دهه ۸۰ و در زمان اصلاحیه دوم قانون مالیات‌های مستقیم، اجرای قانون «مالیات بر واحدهای مسکونی خالی» از سوی قانونگذار پس از ۱۴سال متوقف شد و به همراه «مالیات سالانه املاک» و «مالیات بر اراضی بایر» از جمله پایه‌های مالیاتی بخش املاک و مستغلات بودند که در آن زمان توسط مجلس ششم کنار گذاشته شدند.

هر چند حذف هر یک از این پایه‌های مالیاتی چه در کوتاه‌مدت و چه در بلندمدت اثراتی را بر بازار مسکن و زمین بر جای گذاشته است که البته موضوع این گزارش نبوده و باید به صورت جداگانه آثار حذف هریک از آن‌ها را مورد بررسی قرار داد اما آنچه که براساس این گزارش مورد واکاوی قرار می‌گیرد، موضوع «مالیات بر خانه‌های خالی» است چراکه از میان سه پایه مالیاتی حذف شده، این مالیات مجددا در اصلاحیه سوم قانون مالیات‌های مستقیم در تیرماه ۱۳۹۴ و در قالب ماده ۵۴ مکرر به قانون اضافه شد. همچنین براساس تبصره ۷ماده ۱۶۹ مکرر همان قانون نیز مقرر شد وزارت راه و شهرسازی حداکثر تا پایان بهمن ماه سال ۹۴ سامانه ملی املاک و اسکان را به‌عنوان پیش‌نیاز حیاتی اخذ مالیات از خانه‌های خالی راه‌اندازی کند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که طی ۴ سال اخیر این وزارتخانه اقدام عملی در این زمینه انجام نداده است.

در حال حاضر نیز با توجه به افزایش قیمت مسکن در بازار املاک و روند صعودی نرخ اجاره‌بها، اجرای این قانون به منظور عرضه خانه‌های خالی به بازار مسکن به یک مطالبه عمومی تبدیل شده و بسیاری از کارشناسان هم معتقدند اخذ مالیات از خانه‌های خالی می‌تواند به عنوان یکی از ابزارهای دولت برای تخصیص بهینه منابع موجود در بخش مسکن در شرایط نابرابری عرضه و تقاضا در این بازار تلقی شود.

برای مثال مهمترین محورهایی که در این مدت در رابطه با ضرورت اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی از سوی کارشناسان، مسئولان و نمایندگان مجلس مطرح شده در ادامه آمده است؛ «معرفی به عنوان یکی از راهکارهای جبرانی درآمدهای نفتی در بودجه‌های سنواتی»، «کاهش ۵۰درصدی قیمت با شوک ورود خانه‌های خالی به بازار مسکن»، «با اجرای قانون مالیات از املاک خالی دیگر خانه‌ای بلا استفاده نخواهد ماند و به هر طریق توسط صاحب‌خانه اجاره داده می‌شود»، «دولت اعتقادی به اجرای این قانون ندارد در حالی که با این کار می‌تواند کمبود عرضه مسکن را حل کند»، «با وضع تنها یک درصد مالیات بر خانه‌های خالی می‌توان سالانه درآمد ۱۰ هزار میلیارد تومانی ایجاد کرد».

قبل از بیان ضرورت اجرای این قانون مالیاتی در شرایط کنونی ابتدا لازم است با سابقه این پایه مالیاتی بیشتر آشنا شویم چراکه این مالیات، موضوع جدیدی برای اقتصاد ایران نیست و در عمل یک دوره ناموفق را در کارنامه خود ثبت کرده است. در ضمن بررسی دلایل لغو مواد مربوط به مالیات بر خانه‌های خالی در بهمن‌ماه ۱۳۸۰ از قانون مالیات‌های مستقیم، کیفیت مفاد قانونی و نتایج اجرای این پایه مالیاتی در دوره قبل را برای‌مان مشخص کند تا در نهایت با مقایسه قانون قبلی و فعلی بتوانیم به این سوال نیز پاسخ دهیم که آیا قانون فعلی نسبت به قانون قبلی جامعیت بیشتری برای سیاست تنظیم‌گری دولت در بازار مسکن دارد یا خیر؟

*چرا قانونگذار در گذشته قانون مالیات بر خانه‌های خالی را حذف کرد؟

قانونگذار در مورد خانه‌های خالی در قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶، فصلی را مشتمل بر مواد ۱۰ و ۱۱ پیش بینی کرده بود که به موجب آن اگر مستغلات مسکونی در مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بیش از صدهزار نفر آماده برای اجاره باشد و بدون داشتن موانع قانونی شش ماه خالی نگه داشته شوند، نسبت به زمان بیش از آن مشمول مالیات به شرح زیر خواهند بود:

۱. تا یک سال معادل دو در هزار ارزش معاملاتی مستغل به ازای هر ماه.

۲. در صورت تجاوز از یک سال معادل چهار در هزار ارزش معاملاتی مستغل به ازای هر ماه مازاد بر یک سال مزبور.

این مواد قانون از سال ۱۳۶۶ تا بهمن ماه ۱۳۸۰ اجرا می‌شد تا اینکه با نظر قانونگذار و با موافقت سازمان امور مالیاتی به موجب ماده (۲) قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم حذف شد.

بررسی‌ درآمدهای مالیات بر املاک خالی طی دوره ۱۳۷۵ الی ۱۳۸۰ نیز نشان می‌دهد در این سال‌ها درآمد محقق شده از این پایه مالیاتی به ندرت از یک میلیارد تومان تجاوز کرده و این میزان تنها ۶٫۶ درصد از درآمدهای پیش بینی شده مالیات بر خانه‌های خالی بوده است. جدول زیر که از داده‌های سازمان امور مالیاتی استخراج شده موید همین مطلب است.

قانون فعلی مالیات بر خانه‌های خالی تاثیری بر قیمت‌ اجاره‌ دارد؟ - 12

همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در اردیبهشت ماه۱۳۸۶ در گزارش‌ کارشناسی شماره ۸۳۵۶، دلایل لغو قانون مالیات بر املاک خالی را اینگونه توضیح می‌دهد: «به طور کلی اجرای قانون مذکور در دوره زمانی ۱۳۶۶-۱۳۸۰ نه تنها درآمد مالیاتی قابل توجهی برای دولت نداشت بلکه در بیشتر موارد هزینه وصول مالیات و شناسایی ملک از درآمد حاصل از آن بیش‌تر می‌نمود و نارضایتی اجتماعی حاصل از اعمال این مالیات نیز زیاد بود و از طرفی هم هدف اصلی که افزایش عرضه واحدهای مسکونی برای اجاره و کاهش اجاره بها بود را تامین نمی‌کرد، به همین جهت لغو دریافت مالیات مذکور ترجیح داده شد و لغو آن در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم به تصویب رسید.»

ضمنا پس از تصویب اصلاحات سال ۸۰ نسخه جدیدی از قانون مالیاتی به همت سازمان امور مالیاتی منتشر شد که در مقدمه آن محاسن و پیشرفت‌های اصلاحیه، طی ۱۲ بند برشمرده شده بود. یکی از از این پیشرفت‌ها و محاسن چنین بود: «حذف منابع مالیاتی غیر کارا شامل مالیات سالانه املاک، مستغلات مسکونی خالی و اراضی بایر به منظور کاهش هزینه‌های اجتماعی مودیان در پرداخت مالیات بود.»

*احیای دوباره قانون مالیات بر خانه‌های خالی ‌

اگرچه در بهمن ماه ۱۳۸۰، قانون مالیات بر خانه‌های خالی حذف شد ولی مشکل کمبود مسکن یکی از مشکلاتی بود که با رشد جمعیت در دهه ۸۰ شدت بیشتری به خود گرفت به طوریکه طبق آمار وزارت راه و شهرسازی تعداد واحدهای مسکونی خالی در سال ۸۵ از ۶۳۳ هزار واحد به ۱٫۶ میلیون واحد در سال ۹۰ و ۲٫۶ میلیون واحد در سال ۹۵ افزایش یافته است.

این میزان افزایش در فاصله سال‌های ۸۵ تا ۹۵ حاکی از متوسط رشد سالانه خانه‌های خالی در کشور معادل ۱۵ درصد است. همین «روند صعودی تعداد خانه‌های خالی» و «عدم توازن عرضه و تقاضا در بازار مسکن» موجب شد تا نمایندگان مجلس در تیرماه سال ۱۳۹۴ با اضافه شدن ماده ۵۴ مکرر به قانون مالیات‌های مستقیم موافقت کنند.

طبق همین ماده قانونی مقرر شد واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان به عنوان واحد خالی شناسایی می‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات بر اجاره شوند. این مصوبه می‌افزاید: در سال دوم، یک دوم مالیات متعلقه، در سال سوم، برابر مالیات متعلقه و سال چهارم به بعد، یک و نیم برابر مالیات متعلقه، مالیات مشمول واحدهای خالی مسکونی خواهد شد. در نتیجه براساس قانون مالیات بر خانه‌های خالی، اگر ملکی از سال دوم خالی باشد مالک باید ۵۰ درصد مالیات اجاره مشخص شده را بپردازد. این میزان در سال سوم معادل ۱۰۰ درصد و در سال چهارم برابر ۱۵۰ درصد مالیات اجاره خواهد بود.

در همین راستا بر طبق تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر قانون‌مالیات‌های مستقیم؛ وزارت راه و شهرسازی مکلف به ایجاد «سامانه ملی املاک و اسکان کشور» ظرف مدت ۶ ماه شد و طبق همان قانون نیز این وزارتخانه می‌بایست امکان دسترسی برخط به سامانه مذکور را برای سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد کنددر ضمن این سامانه باید به گونه‌ای طراحی شود که در هر زمان امکان شناسایی بر خط مالکان و ساکنان یا کاربران واحدهای مسکونی، تجاری، خدماتی و اداری را فراهم سازد.

بیان این نکته نیز ضروری است که اصلی‌ترین تفاوت قانون قبلی و فعلی مالیات بر خانه‌های خالی مبنای دریافت آن از مودیان مالیاتی است به طوریکه مجلس شورای اسلامی در قانون قبلی ملاک مالیاتی برای خانه‌های خالی را ارزش معاملاتی املاک قرار داده بود درحالیکه نمایندگان مجلس با هدف افزایش کارایی این پایه مالیاتی درقانون فعلی، ملاک مالیاتی برای خانه‌های خالی را نرخ اجاره و میزان مالیات را نیز همان نرخ مالیات بر اجاره درنظر گرفتند.

* آیا قانون فعلی مالیات بر خانه‌خالی اهداف قانونگذار را محقق می‌کند؟

طبق خلاصه مذاکرات کمیسیون اقتصادی مجلس ششم و گزارش کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس به هر حال این مالیات یکبار با استدلال‌هایی همچون «ناکارآیی»، «درآمد ناچیز مالیاتی»، «عدم عرضه خانه‌های خالی پس از اجرا»، «ناتوانی در شناسایی واحدهای مسکونی خالی»، «عدم کاهش اجاره بها پس از اجرا»، «موثر نبودن نرخ مالیاتی» و «نارضایتی اجتماعی» ازسوی قانونگذار لغو شد و در حال حاضر نیز برقراری مجدد چنین مالیاتی امر صوابی تشخیص داده می‌شود اما به حکم منطق این سوال نیز قابل طرح است که آیا در شرایط کنونی بازار مسکن قانون فعلی ظرفیت پاسخگویی به نواقص قانون قبلی را دارد یا خیر؟

شاید بهترین پاسخ به این سوال، تخمین مقدار مالیات یک واحد مسکونی خالی فرضی براساس قانون مصوب سال ۹۴ است تا مشخص شود که این پایه مالیاتی به چه میزانی موثر بوده و آیا می‌تواند به عنوان اهرم در افزایش عرضه مسکن نقش ایفا کند یا خیر. «تعیین ارزش واحد مسکونی خالی»، «محاسبه درآمد اجاره»، «محاسبه مالیات بر درآمد اجاره» و نهایتا «محاسبه مالیات بر خانه‌ خالی» گام‌هایی است که برای محاسبه میزان مالیات بر یک واحد مسکونی خالی در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است که هرچند بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر خانه‌های خالی در مناطق گران قیمت واقع شده‌اند ولی به جهت سهولت در محاسبات و نبود آمارهای موثق، نگارنده ضمن واقف بودن به این موضوع آن را در این محاسبه نادیده گرفته است.

همچنین براساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال۹۵، تعداد خانه‌های خالی در کشور حدود ۲میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی برآورد شده که شهر تهران با بالاترین سهم مقداری یعنی سهمی برابر با ۱۹درصد و تعدادی حدود ۵۰۰هزار واحد مسکونی خالی در رتبه نخست در کشور قرار دارد. به همین جهت آمار و ارقام مربوط به شهر تهران مبنای این محاسبه قرار گرفته است.

ضمنا به جهت اینکه براساس قانون، مبنای دریافت این پایه مالیاتی از مودیان، مالیات بر درآمد اجاره بوده و روش محاسبه آن نیز توسط کارشناسان مالیاتی براساس دفترچه مخصوص ارزش اجاری املاک انجام می‌شود اما به دلیل عدم انتشار عمومی آن توسط سازمان امور مالیاتی، در این گزارش ناگزیر باید در ابتدا به صورت تخمینی مالیات بر درآمد اجاره واحد مسکونی خالی محاسبه شود و سپس بر اساس آن، میزان مالیات بر خانه خالی مشخص خواهد شد.

قابل ذکر است در این محاسبه از برخی معافیت‌های موجود در قانون مالیات بر درآمد اجاره و به تبع آن مالیات بر خانه‌های خالی صرف نظر شده است. به عنوان مثال معافیت واحدهای مسکونی زیر ۱۵۰متر مربع در شهر تهران لحاظ نشده و به جای آن «واحد مسکونی متراژ متوسط» در نظر گرفته شده است. همچنین در این گزارش تعداد خانه‌های خالی در تهران براساس آمار سال ۹۵ درنظر گرفته شده درحالیکه با توجه به رشد صعودی تعداد این واحدها، درحال حاضر به نظر می‌رسد تعداد آن‌ها بیشتر از آخرین سرشماری نفوس و مسکن بوده اما تعداد خانه‌های خالی در سال ۹۵ مبنای محاسبات قرار گرفته است.

*گام اول: تعیین ارزش یک واحد خانه خالی

در جدول شماره ۲ که در زیر قابل مشاهده است، با کنار هم قرار دادن «تعداد خانه خالی در شهر تهران»، «واحد مسکونی متراژ متوسط»، «متوسط قیمت هر متر مربع در خردادماه سالجاری در شهر تهران»، «ارزش کل خانه‌های خالی در شهر تهران» حدود ۵۰۰هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است.

قانون فعلی مالیات بر خانه‌های خالی تاثیری بر قیمت‌ اجاره‌ دارد؟ - 31

*گام دوم: محاسبه درآمد اجاره

در گام بعدی با توجه به اطلاعات به دست آمده از جدول بالا، درآمد اجاره سالانه یک واحد مسکونی قابل تخمین می‌باشد که به شرح زیر است:

بر اساس عرف فعلی موجود در بازار مسکن، رهن کامل یک ملک مسکونی با توجه ساختمان بین یک ششم تا یک چهارم قیمت فروش خانه محاسبه می‌شود. اگر خانه‌ نوساز باشد یک چهارم و هرچه که عمر خانه بالاتر باشد، این ضریب به یک ششم نزدیک می‎شود. به این ترتیب عمر واحد مسکونی مدنظر ۵سال درنظر گرفته شده است.

۱٫۰۰۶٫۸۷۵٫۰۰۰/۵=۲۰۱٫۳۷۵٫۰۰۰

به طور معمول مشاوران املاک برای تبدیل رهن به اجاره معمولا هر ۱ میلیون تومان رهن را معادل ۳۰ هزار تومان در نظر می‌گیرند.

(۲۰۱٫۳۷۵٫۰۰۰/۱٫۰۰۰٫۰۰۰) *۳۰٫۰۰۰=۶٫۰۴۱٫۲۵۰

ملاک اخذ مالیات از درآمد اجاره، درآمد سالانه می‌باشد.

۶٫۰۴۱٫۲۵۰*۱۲=۷۲٫۴۹۵٫۰۰۰

قانون فعلی مالیات بر خانه‌های خالی تاثیری بر قیمت‌ اجاره‌ دارد؟ - 40

*گام سوم: محاسبه مالیات بر درآمد اجاره

اکنون به سراغ محاسبه مالیات بر درآمد اجاره می‌رویم که براساس قانون مالیات‌های مستقیم باید به صورت پلکانی محاسبه شود. در ضمن براساس قانون، ۲۵درصد از درآمد حاصل از اجاره معاف از مالیات می‌باشد.

۷۲٫۴۹۵٫۰۰۰*۰٫۷۵=۵۴٫۳۷۱٫۲۵۰

براساس جدول زیر تا اجاره سالیانه ۳ میلیون تومان ۱۵ درصد و برای رقم‌های بالاتر نرخ‌های بالاتری تعلق می‌گیرد. از آنجایی که مجموع اجاره مشمول مالیات برابر با ۵۳٫۴ میلیون تومان بوده است، ۳ میلیون اول با نرخ ۱۵ درصد، ۷ میلیون با نرخ ۲۰ درصد، ۱۵میلیون با نرخ ۲۵درصد و ۲۹٫۳ میلیون باقی مانده با نرخ ۳۰درصد محاسبه می‌گردد. بنابراین مالیات سالانه تعلق گرفته به این واحد مسکونی برابر با ۱۴میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌باشد.

قانون فعلی مالیات بر خانه‌های خالی تاثیری بر قیمت‌ اجاره‌ دارد؟ - 45

*گام چهارم: محاسبه مالیات بر خانه‌ خالی

پس از محاسبه مالیات بردرآمد اجاره، در جدول زیر میزان مالیات بر خانه خالی براساس ماده ۵۴ مکرر مالیات‌های مستقیم آمده است. همانطوری که ملاحظه ‌می‌شود مالیات یک واحد مسکونی خالی در سال اول، دوم، سوم و چهارم به بعد به ترتیب برابر است با معافیت از پرداخت مالیات، ۷٫۲ میلیون، ۱۴٫۴ میلیون و ۲۱٫۶میلیون. پر واضح است که با توجه به تورم ملکی حاکم بر بازار مسکن، بعید به نظر می‌رسد که دریافت این مقدار مالیات از مودیان، سبب تغییر رفتار آن‌ها مبنی بر عرضه واحدهای خالی‌شان به بازار شود.

قانون فعلی مالیات بر خانه‌های خالی تاثیری بر قیمت‌ اجاره‌ دارد؟ - 48

*نتیجه‌گیری

با وجود آنکه در محاسبات انجام شده در این گزارش، از معافیت‌های قانون مالیات بر خانه‌های خالی صرف نظر شده و مقادیر به صورت خوشبینانه در نظر گرفته شده است اما نتایج به دست آمده از جدول بالا حاکی از آن است که میزان مالیات برای یک واحد مسکونی خالی در مقایسه با هزینه‌های نگهداری همان واحد مسکونی در طول یکسال مقدار قابل توجهی نیست.

بنابراین اگرچه قرار است مالیات بر خانه‌های خالی در راستای «سیاستگذاری در بخش مسکن» و «سامان بخشی به بازار اجاره‌بها» و «حمایت از خانواده‌های فاقد مسکن ملکی» و «افزایش عرضه مسکن استیجاری» اجرا شود ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد قانون فعلی مالیات بر املاک خالی با نرخ‌های مالیاتی تعیین شده، کارایی لازم را در عرضه واحدهای مسکونی خالی به بازار اجاره ندارد و لازم است علاوه بر راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان کشور توسط وزارت راه و شهرسازی، قانون فعلی اصلاح شده و هزینه نگهداری خانه‌های خالی را برای مالکان افزایش دهد.

به همین منظور پیشنهاد می‌شود از طریق راهکارهای مکمل دیگری همچون اصلاح قانون فعلی، افزایش نرخ مالیات، دسته بندی املاک و اعمال نرخ‌های متفاوت بر هر قسم از آن‌ها، می‌توان صاحبان املاک خالی را ترغیب کرد تا ملک خود را اجاره دهند اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که تجربه سایر کشورها نشان می‌دهد، سیاست‌های مبتنی بر عرضه مسکن نوساز اثر بسیار قابل قبول‌تری بر قیمت مسکن خواهد داشت تا اعمال مالیات‌هایی همچون مالیات بر املاک خالی.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

ایرادات سامانه ثبت نام طرح ملی مسکن

فارسخبرگزاری فارس
ایرادات سامانه ثبت نام طرح ملی مسکن
در حالیکه اعلام شده ثبت نام طرح ملی مسکن از شهریورماه آغاز می‌شود گزارشها حاکی از این است که هنوز شرایط ثبت نام کنندگان اعلام نشده و سامانه این طرح نیز آماده نشده و دارای ایراداتی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بر اساس طرح اقدام ملی مسکن قرار شده تا دولت در سراسر کشور ۴۰۰ هزار واحد مسکونی احداث کند که ساخت ۲۰۰ هزار واحد آن در شهرهای جدید و با مشارکت بخش خصوصی، ۱۰۰ هزار واحد در مناطق بافت فرسوده و توسط شرکت بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن احداث شود.

بر اساس این گزارش، ۸۰درصد منابع موردنیاز ساخت‌وساز در این طرح براساس مصوبه شورای پول و اعتبار در اختیار سازنده قرار خواهد گرفت و مقرر شده تا سال ۱۴۰۰ این ۴۰۰ هزار واحد مسکونی به پایان برسد.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در زمینه تسهیلات موردنیاز برای این پروژه عنوان کرده بود که تسهیلات موردنیاز برای این پروژه پیش‌بینی شده که سهمی از سبد تسهیلات بانک‌های کشور که برای ساخت‌وساز تخصیص پیدا کند به این بخش تعلق گیرد که تاکنون ۸٫۵ درصد از سقف کل تسهیلات بانک‌ها را شامل می‌شود که امید است این سقف از سوی بانک مرکزی به ۲۰ درصد برسد.

وی همچنین گفت: زمین را واگذار و به مشارکت می‌گذاریم و ۸۰ درصد منابع موردنیاز ساخت‌وساز نیز براساس مصوبه شورای پول و اعتبار در اختیار سازنده قرار خواهد گرفت، همچنین این تسهیلات قابل انتقال به خریداران است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اثرات این طرح در زمینه بازار مسکن تأکید کرد: این طرح کمک می‌کند تا عرضه تقویت و تقاضا پشتیبانی شود و امید است با راه‌اندازی تولید مصالح ساختمانی که بازار تعهدی ایجاد شده بتوانیم تسهیل‌گری کنیم.

دو روز پیش نیز جواد حق شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز خبر از این داده بود که متقاضیان دریافت مسکن در شهر‌های زیر ۱۰۰ هزار نفر می‌توانند از شهریور در سامانه طرح ملی مسکن ثبت نام کنند بنابراین در اوایل شهریور ثبت نام به‌صورت آزمایشی از شهر کرمان آغاز می‌شود و بعد از ۱۰ روز استان‌های دیگر به آن اضافه می‌شود، و بعد از ثبت نام اولیه متقاضیان، پایش افراد کمتر از یک‌ ماه صورت می‌گیرد.

این اظهارات در حالی مطرح شده که سامانه ثبت نام هنوز آماده نشده و هنوز مشخص نیست چه افرادی و با چه شرایطی می‌توانند ثبت نام کنند. البته شرایط سخت و دشوار نیز گفته می‌شود که برای دهک‌های اول و دوم تهیه شده است.

گفته می‌شود که مقرر شده تا متقاضیان در زمان اولیه هزینه جزئی پرداخت کنند و بعد از تایید نهایی وضعیت متقاضیان باید ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان در بانک مسکن سپرده گذاری کنند. دو دهک اول مانند اقشار کم درآمد که شامل افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند نیازی به آورده اولیه ندارند.

حق‌شناس با اشاره به اینکه تفاوت طرح اقدام ملی مسکن با مسکن مهر در این است که قبل از ساخت واحد‌های مسکونی، تقاضا برای ساخت مدنظر است بیان کرد: از تجربه مسکن مهر در این طرح استفاده کردیم و قبل از ساخت واحد‌های مسکونی اقدام به شناسایی مکان‌های دارای تقاضا کردیم به‌طوری‌که تقاضا شناسایی شده است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن افزود: افرادی که واجد شراط هستند می‌توانند در سامانه ثبت نام کنند، البته متقاضیان نیز به دو دسته افراد دارای زمین و افراد فاقد زمین تقسیم‌بندی شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

حق‌شناس اظهار کرد: افرادی که دارای زمین هستند تسهیلات ساخت و مجوز برای ساخت در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و برای افراد فاقد زمین از اراضی دولتی که در اختیار این طرح است استفاده می‌شود، به‌طوری‌که با سازندگان وارد مذاکره می‌شویم و تا حدودی بر سر قیمت تمام شده به توافق می‌رسیم و در سامانه قیمت‌ها بسته به نوع پروژه درج خواهد شد.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره تسهیلات ارائه شده به این طرح گفت: با توجه به توافقاتی که با بانک مسکن صورت گرفته است متوسط تسهیلات تا ۷۵ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد است، این تسهیلات نیاز به سپرده‌گذاری ندارد و تاسقف ۱۰۰ میلیون تومان نیز می‌رسد، البته بانک مسکن در کنار این تسهیلات، تسهیلات جعاله نیز پرداخت می‌کند.

وی ادامه داد: تسهیلات ۷۵ میلیون تومانی یا به‌صورت تسهیلات خرید به خریدار پرداخت می‌شود یا اینکه تسهیلات به انبوه‌سازان پرداخت می‌شود و انبوه‌سازان می‌توانند این تسهیلات را انتقال دهند.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پایان گفت: افرادی که زمین در اختیار دارند به‌صورت انفرادی اقدام به ساخت می‌کنند. شرایط برای آن‌ها فراهم است و تسهیلات به آن‌ها ارائه می‌شود، اما در ساخت گروهی از انبوه‌سازان گروهی دارای صلاحیت استفاده می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

سه‌گانه قیمت‌شکن در بازار مسکن

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
سه‌گانه قیمت‌شکن در بازار مسکن
کاهش ماهیانه قیمت در مناطق میانی، افت ۷۸ درصدی معاملات و افزایش ۲۵ درصدی ساخت و ساز، چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای را پیش روی بازار مسکن پایتخت قرار داده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، به دنبال توقف رشد قیمت‌ها در بازار مسکن و افزایش ساخت‌وساز، نشانه‌های جابه‌جایی عوامل رکودزا بروز کرد. تا دو ماه قبل، واسطه‌های ملکی عنوان می‌کردند علت اصلی رکود به نبود تقاضا مربوط نمی‌شود بلکه مالکان از فروش خودداری می‌کنند. مشاهدات میدانی نیز با توجه به نبود چشم‌انداز روشن از شرایط عمومی اقتصاد و نگرانی از تاثیرگذاری عوامل سیاسی بر بازار مسکن، صحت این ادعا را ثابت می‌کرد.

پس از آن‌که قیمت‌ها در بازارهای ارز و سکه به ثبات رسید و قیمت مسکن از اواسط تیرماه روند نزولی به خود گرفت، سطح انتظارات نیز در بخش عرضه و تقاضا برعکس شد. بررسی‌های میدانی از دفاتر مشاور املاک نشان می‌دهد ورود املاک کلیدنخورده به بازار ملک آغاز شده و شاهد ثبت رکوردهای کاهشی قیمت در این بخش هستیم. کارشناسان می‌گویند واکنش بازار مسکن به هر نوع متغیر طی یک سال گذشته خنثی بود؛ به طوری که افت شدید معاملات مسکن و کاهش قیمت ارز تاثیری در شیب افزایشی قیمت مسکن ایجاد نکرد. طی یک سال گذشته شاهد بودیم بعد از آن‌که دلار قله‌ی ۲۰ هزار تومان را لمس کرد روند قیمت این ارز همواره نزولی بوده و هم‌اکنون به کانال ۱۱ هزار تومان رسیده اما قیمت مسکن در مسیر صعود قرار گرفته بود.

با این وجود از اواسط تیرماه، نمایه‌های تهدیدکننده طرف عرضه‌ی املاک رصد شد و خریداران دست بالا را پیدا کردند. با نزدیک شدن به شهریورماه که کارشناسان از آن به عنوان نقطه اوج رونق بازار مسکن یاد می‌کنند، حد مقاومت مالکان شکست و گزارش‌های میدانی از کاهش قیمت‌های پیشنهادی حکایت داشت. بروز این رفتار در کارنامه تحولات بازار مسکن شهر تهران طی تیرماه نمایان شد که قیمت در مناطق ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۳، ۲۰ و ۲۲ نسبت به ماه قبل کاهش یافت و معاملات نیز افت ۶۵ درصدی پیدا کرد. در تیرماه میانگین قیمت مسکن تهران به ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱ درصد و نسبت به ماه قبل تنها ۰٫۴ درصد افزایش یافت که کمترین میزان کاهش ماهیانه طی ۲۰ ماه گذشته محسوب می‌شود.

در ادامه و بر اساس اعلام مصطفی‌قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران، خرید و فروش در ۱۵ روز ابتدای مردادماه با افت ۷۸ درصد سالیانه به ۲۰۲۰ فقره رسید. این تعداد با توجه به وجود ۲٫۸ میلیون واحد مسکونی در تهران، چیزی در حد صفر است.

در زمان رکود مسکن، نرخ‌های خرید و فروش بر اساس قیمت‌های کشف شده منطقه‌ای تعیین می‌شود و معمولا با شیب ملایمی به سمت کاهش میل می‌کند؛ قانون نانوشته‌ای که در زمان رونق نیز وجود دارد.

ارزیابی سیکل‌های رونق و رکود مسکن در سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶ و ۱۳۹۱ نشان می‌دهد که رکود معمولا ۱۰ تا ۱۲ فصل طول کشیده است. رکود بین سال‌های ۱۳۹۲ تا اواخر ۱۳۹۶ اما ۱۵ فصل به طول انجامید و کارشناسان معتقدند به دلیل پرش قیمت‌ها در دوره فعلی، طول دوره رکود بیشتر از ادوار گذشته خواهد بود. با فرض صحت این ادعا می‌توان نتیجه‌گیری کرد که حداقل تا ۱۵ فصل آینده بازار مسکن در ثبات قرار خواهد داشت و متقاضیان مصرفی می‌توانند اقدام به خرید کنند؛ البته اگر با توجه به افزایش ۲۱۵ درصدی قیمت‌ها که طی سه سال گذشته اتفاق افتاد قدرت خرید داشته باشند.

نشانه‌های مثبت از ساخت و ساز

به دنبال نوسانات قیمتی در بازار مسکن جنب و جوش سازندگان در این بخش افزایش پیدا کرد. مطابق گزارش مرکز آمار، زمستان سال گذشته پروانه‌های ساختمانی در تهران ۲۵ درصد و در کل کشور ۲۴ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن افزایش داشته است.

در تهران ۱۸ هزار و ۹۵۳ پروانه با میانگین ۷٫۱ واحد برای هر پروانه و در کل کشور ۱۱۴ هزار و ۶۱۴ پروانه برای احداث ۲٫۵ واحد به طور میانگین نشان می‌دهد که در آینده نزدیک، تنها از طریق پروانه‌های صادره در زمستان ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۳۴ هزار و ۵۶۶ واحد مسکونی جدید در تهران عرضه خواهد شد. این در حالی است که در تهران خرید و فروش مسکن طی تیرماه ۱۳۹۸ به ۴۸۰۰ فقره رسیده که نشان می‌دهد تولید بیش از ۹ برابر تقاضا است.

در کل کشور نیز از طریق ۱۱۴ هزار و ۶۱۴ پروانه صادره در زمستان ۱۳۹۷ که رشد ۵۰ درصدی نسبت به فصل قبل و رشد ۲۴ درصدی نسبت به فصل مشابه سال قبل نشان می‌دهد می‌توان نتیجه گیری کرد که ۲۸۶ هزار و ۵۳۵ واحد مسکونی در یک فصل تولید شود که در صورت ادامه این روند مناسب، تولید مسکن به یک میلیون و ۱۱۴ هزار واحد مسکونی برسد و می‌تواند رکورد تولید را در کشور بشکند.

دولت‌ها فاقد راهبرد در حوزه مسکن بوده‌اند

بیت‌اله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است که در پس هر رکود تهدیدی با عنوان انباشت تقاضای مطلق نهفته که معمولا دولت‌ها از آن غفلت می‌کنند.

او می‌گوید: دولت‌ها یا شرایط بخش مسکن را درک نمی‌کنند یا ترجیح می‌دهند صورت مساله مسکن را کوچک کنند. زمانی که در این بخش با رکود مواجه می‌شویم یک سیاست را دنبال می‌کنند و وقتی به رونق می‌رسیم مباحث دیگری را مدنظر قرار می‌دهند. آرشیو رسانه‌ها را که طی چند سال اخیر دنبال کنیم متوجه نگاه سطحی به حوزه مسکن می‌شویم؛ عمده مباحث درخصوص مافیای مسکن، سوداگری، حباب مسکن، جشن سر به سری مسکن و غیره است. این سناریوها سال‌هاست که دنبال می‌شود اما راهبرد برای این حوزه نداشته‌ایم.

خواندن خبر در سایت منبع

عواملی که قیمت مسکن را کاهش می‌دهند

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
عواملی که قیمت مسکن را کاهش می‌دهند
اقتصاد نیوز: کاهش ماهیانه قیمت در مناطق میانی، افت ۷۸ درصدی معاملات و افزایش ۲۵ درصدی ساخت و ساز، چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای را پیش روی بازار مسکن پایتخت قرار داده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، به دنبال توقف رشد قیمت‌ها در بازار مسکن و افزایش ساخت‌وساز، نشانه‌های جابه‌جایی عوامل رکودزا بروز کرد. تا دو ماه قبل، واسطه‌های ملکی عنوان می‌کردند علت اصلی رکود به نبود تقاضا مربوط نمی‌شود بلکه مالکان از فروش خودداری می‌کنند. مشاهدات میدانی نیز با توجه به نبود چشم‌انداز روشن از شرایط عمومی اقتصاد و نگرانی از تاثیرگذاری عوامل سیاسی بر بازار مسکن، صحت این ادعا را ثابت می‌کرد.

پس از آن‌که قیمت‌ها در بازارهای ارز و سکه به ثبات رسید و قیمت مسکن از اواسط تیرماه روند نزولی به خود گرفت، سطح انتظارات نیز در بخش عرضه و تقاضا برعکس شد. بررسی‌های میدانی از دفاتر مشاور املاک نشان می‌دهد ورود املاک کلیدنخورده به بازار ملک آغاز شده و شاهد ثبت رکوردهای کاهشی قیمت در این بخش هستیم. کارشناسان می‌گویند واکنش بازار مسکن به هر نوع متغیر طی یک سال گذشته خنثی بود؛ به طوری که افت شدید معاملات مسکن و کاهش قیمت ارز تاثیری در شیب افزایشی قیمت مسکن ایجاد نکرد. طی یک سال گذشته شاهد بودیم بعد از آن‌که دلار قله‌ی ۲۰ هزار تومان را لمس کرد روند قیمت این ارز همواره نزولی بوده و هم‌اکنون به کانال ۱۱ هزار تومان رسیده اما قیمت مسکن در مسیر صعود قرار گرفته بود.

با این وجود از اواسط تیرماه، نمایه‌های تهدیدکننده طرف عرضه‌ی املاک رصد شد و خریداران دست بالا را پیدا کردند. با نزدیک شدن به شهریورماه که کارشناسان از آن به عنوان نقطه اوج رونق بازار مسکن یاد می‌کنند، حد مقاومت مالکان شکست و گزارش‌های میدانی از کاهش قیمت‌های پیشنهادی حکایت داشت. بروز این رفتار در کارنامه تحولات بازار مسکن شهر تهران طی تیرماه نمایان شد که قیمت در مناطق ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۳، ۲۰ و ۲۲ نسبت به ماه قبل کاهش یافت و معاملات نیز افت ۶۵ درصدی پیدا کرد. در تیرماه میانگین قیمت مسکن تهران به ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱ درصد و نسبت به ماه قبل تنها ۰٫۴ درصد افزایش یافت که کمترین میزان کاهش ماهیانه طی ۲۰ ماه گذشته محسوب می‌شود.

در ادامه و بر اساس اعلام مصطفی‌قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران، خرید و فروش در ۱۵ روز ابتدای مردادماه با افت ۷۸ درصد سالیانه به ۲۰۲۰ فقره رسید. این تعداد با توجه به وجود ۲٫۸ میلیون واحد مسکونی در تهران، چیزی در حد صفر است.

در زمان رکود مسکن، نرخ‌های خرید و فروش بر اساس قیمت‌های کشف شده منطقه‌ای تعیین می‌شود و معمولا با شیب ملایمی به سمت کاهش میل می‌کند؛ قانون نانوشته‌ای که در زمان رونق نیز وجود دارد.

ارزیابی سیکل‌های رونق و رکود مسکن در سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶ و ۱۳۹۱ نشان می‌دهد که رکود معمولا ۱۰ تا ۱۲ فصل طول کشیده است. رکود بین سال‌های ۱۳۹۲ تا اواخر ۱۳۹۶ اما ۱۵ فصل به طول انجامید و کارشناسان معتقدند به دلیل پرش قیمت‌ها در دوره فعلی، طول دوره رکود بیشتر از ادوار گذشته خواهد بود. با فرض صحت این ادعا می‌توان نتیجه‌گیری کرد که حداقل تا ۱۵ فصل آینده بازار مسکن در ثبات قرار خواهد داشت و متقاضیان مصرفی می‌توانند اقدام به خرید کنند؛ البته اگر با توجه به افزایش ۲۱۵ درصدی قیمت‌ها که طی سه سال گذشته اتفاق افتاد قدرت خرید داشته باشند.

نشانه‌های مثبت از ساخت و ساز

به دنبال نوسانات قیمتی در بازار مسکن جنب و جوش سازندگان در این بخش افزایش پیدا کرد. مطابق گزارش مرکز آمار، زمستان سال گذشته پروانه‌های ساختمانی در تهران ۲۵ درصد و در کل کشور ۲۴ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن افزایش داشته است.

در تهران ۱۸ هزار و ۹۵۳ پروانه با میانگین ۷٫۱ واحد برای هر پروانه و در کل کشور ۱۱۴ هزار و ۶۱۴ پروانه برای احداث ۲٫۵ واحد به طور میانگین نشان می‌دهد که در آینده نزدیک، تنها از طریق پروانه‌های صادره در زمستان ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۳۴ هزار و ۵۶۶ واحد مسکونی جدید در تهران عرضه خواهد شد. این در حالی است که در تهران خرید و فروش مسکن طی تیرماه ۱۳۹۸ به ۴۸۰۰ فقره رسیده که نشان می‌دهد تولید بیش از ۹ برابر تقاضا است.

در کل کشور نیز از طریق ۱۱۴ هزار و ۶۱۴ پروانه صادره در زمستان ۱۳۹۷ که رشد ۵۰ درصدی نسبت به فصل قبل و رشد ۲۴ درصدی نسبت به فصل مشابه سال قبل نشان می‌دهد می‌توان نتیجه گیری کرد که ۲۸۶ هزار و ۵۳۵ واحد مسکونی در یک فصل تولید شود که در صورت ادامه این روند مناسب، تولید مسکن به یک میلیون و ۱۱۴ هزار واحد مسکونی برسد و می‌تواند رکورد تولید را در کشور بشکند.

دولت‌ها فاقد راهبرد در حوزه مسکن بوده‌اند

بیت‌اله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است که در پس هر رکود تهدیدی با عنوان انباشت تقاضای مطلق نهفته که معمولا دولت‌ها از آن غفلت می‌کنند.

او می‌گوید: دولت‌ها یا شرایط بخش مسکن را درک نمی‌کنند یا ترجیح می‌دهند صورت مساله مسکن را کوچک کنند. زمانی که در این بخش با رکود مواجه می‌شویم یک سیاست را دنبال می‌کنند و وقتی به رونق می‌رسیم مباحث دیگری را مدنظر قرار می‌دهند. آرشیو رسانه‌ها را که طی چند سال اخیر دنبال کنیم متوجه نگاه سطحی به حوزه مسکن می‌شویم؛ عمده مباحث درخصوص مافیای مسکن، سوداگری، حباب مسکن، جشن سر به سری مسکن و غیره است. این سناریوها سال‌هاست که دنبال می‌شود اما راهبرد برای این حوزه نداشته‌ایم.

این مطلب برایم مفید است بلی ۱ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

ثبت نام مسکن دولتی از شهریورماه

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
ثبت نام مسکن دولتی از شهریورماه
ساعت24 - معاون مسکن شهری بنیاد مسکن از آغاز ثبت‌نام مشمولان دریافت مسکن در قالب طرح اقدام ملی از شهریور امسال خبر داد.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن از آغاز ثبت‌نام مشمولان دریافت مسکن در قالب طرح اقدام ملی از شهریور امسال خبر داد. جواد حق‌شناس در این باره گفت: متقاضیان دریافت مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر می‌توانند از شهریور در سامانه طرح اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کنند.

جواد حق شناس، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: دولت ۴۰۰هزار واحد مسکونی برای تامین مسکن اقشار ضعیف را در دستور کار قرار داده که از این تعداد ساخت ۱۰۰ هزار واحد آن بر عهده بنیاد مسکن است. حق‌شناس با اشاره به اینکه تفاوت طرح اقدام ملی مسکن با مسکن مهر در این است که قبل از ساخت واحدهای مسکونی، تقاضا برای ساخت مدنظر است، بیان کرد: از تجربه مسکن مهر در این طرح استفاده کردیم و قبل از ساخت واحدهای مسکونی اقدام به شناسایی مکان‌های دارای تقاضا کردیم و هم‌اکنون میزان نیاز و سطح تقاضا در هر کدام از مناطق مشخص شده برای اجرای این طرح شناسایی شده است.

وی ادامه داد: سامانه مراحل پایانی را طی می‌کند، در اوایل شهریور ثبت‌نام به‌صورت آزمایشی از شهر کرمان آغاز می‌شود. بعد از ۱۰ روز استان‌های دیگر به آن اضافه و متقاضیان نیز به دو دسته افراد دارای زمین و افراد فاقد زمین تقسیم شده‌اند. حق‌شناس اظهار کرد: افرادی که دارای زمین هستند تسهیلات ساخت و مجوز برای ساخت در اختیار آنها قرار می‌گیرد و برای افراد فاقد زمین از اراضی دولتی که در اختیار این طرح است استفاده می‌شود، به‌طوری‌که با سازندگان وارد مذاکره می‌شویم و بر سر قیمت تمام شده به توافق می‌رسیم و در سامانه قیمت‌ها بسته به نوع پروژه درج خواهد شد. وی ادامه داد: یکی دیگر از امتیازات این طرح آن است که در تامین خدمات زیرساخت و روساخت هیچ مشکلی وجود ندارد، زیرا به‌دلیل تقاضا محور بودن پروژه‌ها سریع ساخته شده و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره تسهیلات در نظر گرفته شده برای این طرح گفت: با توجه به توافقاتی که صورت گرفته متوسط تسهیلات تا ۷۵ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد است، این تسهیلات نیاز به سپرده‌گذاری ندارد و تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان نیز می‌رسد، البته در کنار این تسهیلات، تسهیلات جعاله نیز پرداخت می‌شود. وی ادامه داد: تسهیلات ۷۵ میلیون تومانی یا به‌صورت تسهیلات خرید به خریدار پرداخت می‌شود یا اینکه تسهیلات به انبوه‌سازان پرداخت می‌شود و انبوه‌سازان می‌توانند این تسهیلات را به خریدار انتقال دهند. حق‌شناس افزود: افراد واجد شرایط بعد از تایید نهایی باید ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان سپرده‌گذاری کنند. دو دهک اول مانند اقشار کم‌درآمد که شامل افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند نیازی به آورده اولیه ندارند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز10 ساعت قبل
معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: قرار است ۸ هزار و ۲۰۰ دستگاه اتوبوس به زائران اربعین خدمت رسانی کنند و قیمت بلیت اتوبوس‌های اربعین نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است. به گزارش تجارت‌نیوز، مهران قربانی معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای امروز چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸ در نشست خبری خود با خبرنگاران اظهار کزد: قیمت بلیت اتوبوس‌های اربعین نسبت به سال گذشته تغییری نکرده و اتوبوس‌ها در حال حاضر با همان نرخی که به مقاصد مهران، خسروی، شلمچه یا چزابه سفر می‌کنند، مبالغ را از زائران دریافت خواهند کرد. به گفته وی، قرار است ۸ هزار و ۲۰۰ دستگاه اتوبوس به زائران اربعین خدمت رسانی کنند؛ ضمن اینکه امسال امکان استفاده از اتوبوس‌ها به عنوان سرویس دربستی وجود ندارد و تنها اقشار دارای شرایط خاص مانند جانبازان و معلولان، می‌توانند از سرویس‌های دربستی دوسره استفاده کنند. معاون سازمان راهداری تصریح کرد: مشکلی در هنگام سفرهای رفت اربعین وجود ندارد و معمولا بیشتر مشکلات به سفرهای بازگشت اختصاص دارد؛ از همین رو امسال صرفا سیستم پایانه معین راه اندازی شده و این سیستم فقط به مرز مهران اختصاص دارد. قربانی افزود: بر این اساس، مسافرانی که از مرز مهران وارد کشور می‌شوند، فقط به یکی از سه پایانه معین در شهرهای کرمانشاه، همدان و اندیمشک اعزام خواهند شد و از آنجا به شهرهای خود برمی‌گردند.

فیلم | بازدید دادستان تهران از انبار خودروهای دپو شده در بزرگراه فتح

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز9 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، این برنامه در مرحله طراحی است و کارگردانی آن بر عهده محمدفواد صفاریان‌پور است. در این برنامه مسابقه‌ای در حوزه اتومبیلرانی و موتورسواری با حضور هنرمندان، ورزشکاران و مردم برگزار خواهد شد. خبری مبنی بر حضور بهرام رادان در این برنامه در رسانه‌ها منتشر شد، اما او در برنامه حضور مستقیم نخواهد داشت. با توجه به اینکه رادان به تازگی سفیر طرح افزایش مهارت عمومی رانندگی کشور شده است، تنها بخش‌هایی از فعالیت این بازیگر در راستای ارتقای سطح رانندگی عموم مردم و رعایت هرچه بیشتر قانون پخش خواهد شد.

افزایش استخراج گاز تا پایان سال به ۷۵۰ میلیون مترمکعب

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، آقای بیژن زنگنه درحاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه سال ۹۷ برداشت گاز بصورت روزانه افزایش یافته است افزود: این برنامه ادامه دار خواهد بود و با ثبت واحد‌های دیگر نیز تولید از دریا افزایش خواهد یافت. وی درخصوص تاثیر حادثه آرامکو دربازار نفت گفت: این حادثه آثار کوتاه مدتی در بازار نفت خواهد داشت و این اثر برای همه خواهد بود. وزیر نفت با اشاره به تولید نفت ۴۰ در آمریکا ادامه داد: شاید یکی از دلایل تحریم نفتی ایران، بدست آوردن بازار درست (مناسب) برای نفت ۴۰ آمریکا است. زنگنه با اشاره به نگرانی‌ها موجود برای امنیت عرضه نفت در بازار افزود: این موضوع نگرانی ما نیز بود، ما معتقد هستیم برای تامین امنیت تولید کننده ومصرف کننده نباید از نفت به عنوان یک سلاح استفاده کرد، زیرا این کالا مورد نیاز همه جوامع بشری است و باید اجازه داد جریان آزاد آن در بازار انجام شود.

افزایش تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
مرادی اظهار کرد: چنانچه دارنده حساب بخواهد در پایان سال پنجم تا پانزدهم از سقف تسهیلات فوق الذکر استفاده کند باید سپرده گذاری خود را با مبالغی بیشتر آغازکند. از دیگر مزایای این حساب، استفاده از تسهیلات جوانان برای خرید یا احداث و تکمیل یک واحد مسکونی، جعاله و توام با حساب صندوق پس انداز مسکن یکم، اوراق گواهی حق تقدم به صورت انفرادی و زوجین است. وی همچنین تاکید کرد: هرکدام از سپرده گذارانی که امسال و قبل از صدور این بخشنامه اقدام به افتتاح حساب کرده‌اند باید برای اطلاع از کسری حساب و تکمیل موجودی به شعبه افتتاح کننده حساب مراجعه کنند. وی تاکید کرد: در حال حاضر نرخ سود تسهیلات با سپرده از محل حساب پس انداز مسکن جوانان ۹ درصد وحداکثر مدت بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ سال است که بیشترین دوره بازپرداخت اقساط در شبکه بانکی کشوراست. مرادی بیان کرد: در زمان دریافت تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان زوجین می‌توانند از سایر تسهیلات مسکن، چون صندوق پس انداز یکم نیز استفاده کنند.
فارسفارس11 ساعت قبل
مسؤول سالن عملیات مرکز مدیریت راه‌ها از اعمال محدودیت ترافیکی در محورهای کندوان، هراز، فیروزکوه و جاده اردبیل-آستارا از امروز تا ابتدای مهرماه خبر داد. مسؤول سالن عملیات مرکز مدیریت راه‌ها بیان کرد: آزادراه تهران - کرج، آزادراه کرج - تهران و آزادراه قزوین - کرج در شبانه‌روز گذشته بیشترین تردد را داشته‌اند. محرابی‌نیا گفت: در حال حاضر محورهایی که به دلیل نبود ایمنی کافی مسدود است، شامل جاده رامیان - اولنگ - شاهرود، محور فرعی شمشک - دیزین، جاده خرم‌آباد - پلدختر، محور اهرم - فراشبند، جاده شهداد - اندو‌هجرد و محور شهداد - نهبندان است. مسؤول سالن عملیات مرکز مدیریت راه‌ها یادآور شد: در محور کندوان تردد تریلر و کامیون و در محور هراز تردد تریلر‌ ممنوع است. وی افزود: در محور آستارا-اردبیل و بالعکس تردد تریلر و کامیون غیر از حاملین مواد سوختی و فاسد شدنی از ساعت ۱۲ تا ۲۴ روز جمعه ۲۹ شهریور ‌ممنوع است.

اخبار بیشتر