1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

پاییز پربارانی در راه است

پاییز ایران «پربارش» پیش‌بینی شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
پاییز ایران «پربارش» پیش‌بینی شد

ایمان بابائیان در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی نشان می‌دهد اظهار کرد: در پاییز امسال افزایش بارش در دو سوم شمالی کشور به ویژه در استان‌های حاشیه زاگرس مرکزی و شمالی، شمال غرب، شمال شرق و استان‌های ساحلی خزر نسبت به سایر نواحی آشکارتر خواهد بود.

این کارشناس سازمان هواشناسی افزود: بارش آبان ماه در اغلب مناطق کشور به‌ویژه شمال، غرب و بخش‌هایی از مرکز کشور بیش از نرمال خواهد بود. همچنین این مناطق در آذرماه بارش‌های بیش از حد نرمال را تجربه خواهند کرد اما برای نوار جنوبی کشور در آذرماه، بارش‌ها کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

بابائیان در ادامه گفت: انتظار می‌رود در دی‌ماه بارش کشور در محدوده کمتر از نرمال قرار گیرد اما این وضعیت در بهمن‌ماه تعدیل می‌شود و بارش‌ها در محدوده نرمال تا بیش از نرمال قرار می‌گیرد. در دی و بهمن بارش در استان‌های ساحلی خزر متمایل به کمتر از نرمال خواهد شد.دمای کشور در سه ماه آینده 

رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی در ادامه وضعیت دمایی کشور را طی چند ماه آینده پیش‌بینی و اظهار کرد: میانگین دمای کشور در ادامه ماه آبان‌ یک تا دو درجه بیش از نرمال خواهد بود اما در آذرماه در نواحی شمالی و شرقی کشور حدود یک درجه کمتر از نرمال و در سایر مناطق در محدوده نرمال تا یک درجه بیش از نرمال مورد انتظار است.

وی در پایان اظهار کرد: در دی‌ماه میانگین دمای کشور از یک تا دو درجه بیش از نرمال خواهد بود اما در برخی مناطق نوار شمالی کشور احتمال کاهش دما تا یک درجه کمتر از نرمال وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین وضعیت بارش های ایران/ ادامه پربارانی آبان +جدول

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آخرین وضعیت بارش های ایران/ ادامه پربارانی آبان +جدول

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طبق آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزشهای جوی از اول مهر تا دهم آبان سال آبی 98-97 بالغ بر 23.8 میلیمتر است.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت( 13.4 میلیمتر) 77.6 درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته( 8.9 میلیمتر) 167.4 درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین حجم بارش های تجمعی اول مهر تا دهم آبان به 39 میلیارد و 223 میلیون مترمکعب رسید.

از مجموع 23.8 میلیمتر بارش های ثبت شده در 40 روز ابتدایی سال آبی جاری، 13.6 میلیمتر در 10 روز ابتدایی آبان به ثبت رسیده که این میزان بارش، ماه آبان را به ماهی پرباران تبدیل کرده است.

جزئیات آمار بارش های سال آبی جاری در جدول زیر نشان داده شده است.

آخرین وضعیت بارش های ایران/ ادامه پربارانی آبان +جدول - 6

خواندن خبر در سایت منبع

تداوم بارش و سرما در اردبیل/ گردنه الماس و حاشیه شهرها برفی شد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
تداوم بارش و سرما در اردبیل/ گردنه الماس و حاشیه شهرها برفی شد

 طی دو روز گذشته با نفوذ هوای سرد به استان اردبیل ضمن کاهش محسوس دما، در برخی از مناطق مرکزی و جنوبی بارش های باران و برف گزارش شد و این روند همچنان در برخی بخش های کوهستانی و سردسیر همچنان ادامه دارد.

براین اساس بیشترین بارش ها طی این مدت در شهرها و مناطق کوهستانی بخش مرکزی استان رخ داده است، ضمن اینکه کاهش دما که پیش از این پنج تا ۱۰ درجه پیش بینی شده بود تا ۱۴ درجه نیز افت کرد و چهره زمستانی به این استان بخشید.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تشریح وضعیت جوی این استان طی روزهای اخیر و نیز اوایل هفته پیش رو، بارش و سرما را پدیده غالب طی این مدت برشمرد.

سرعین با ۳.۹ میلیمتر دارای بیشترین بارش در استان

علی دولتی مهر تاکید کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته در بیشتر مناطق مرکزی و جنوبی استان شاهد بارش های برف و باران بودیم که البته میزان این بارش ها قابل توجه نبوده است.

وی بارش در مناطق مرکزی و جنوبی را به صورت باران و برخی مناطق جنوبی استان را به صورت برف عنوان کرد و یادآور شد: طی این مدت بارش برف را در ارتفاعات خلخال، گردنه الماس و محورهای مواصلاتی آن و برخی روستاهای واقع در ارتفاعات این منطقه شاهد بودیم.

تداوم بارش و سرما در اردبیل/ گردنه الماس و حاشیه شهرها برفی شد - 7

مدیرکل هواشناسی استان با بیان اینکه شهرهای مرکزی اردبیل در این مدت شاهد بارش های پراکنده باران بود، متذکر شد: بیشترین بارش در ۲۴ ساعت گذشته از شهرستان سرعین با ۳.۹ میلیمتر گزارش شده است.

افت دما به زیر صفر درجه/افزایش دما از روز دوشنبه

وی با اشاره به وضعیت جوی استان اردبیل طی ساعات آینده بیان داشت: انتظار داریم سیستم بارشی و سرد که از روز چهارشنبه در استان حاکم شده، طی روز شنبه خارج شود، با این وجود تداوم سرما تا روز یکشنبه و اوایل صبح دوشنبه پیش بینی می شود.

دولتی مهر با بیان اینکه فردا شنبه آسمان بیشتر مناطق استان ابری، مه آلود و با بارش های خفیف در بخش های مرکزی و جنوبی پیش بینی شده است، یادآور شد: کاهش دمای هوا به زیر صفر در مناطق مرکزی و جنوبی طی روزهای شنبه و یکشنبه دور از انتظار نخواهد بود.

به گفته وی از روز دوشنبه آسمان استان اردبیل صاف شده و شهروندان شاهد افزایش دما توام با وزش باد گرم خواهند بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش ایرنا این درگیری از چهارشنبه شب در جاده اندیمشک - دزفول آغاز شده و نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن افراد درگیر وارد عمل شده‌اند. گزارش خبرنگار ایرنا حاکیست صدای تیراندازی همچنان از محل درگیری به گوش می‌رسد. برخی شاهدان گفتند نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن افراد از گاز اشک آور استفاده کرده‌اند. در پی بروز این درگیری جلسه شورای تامین در هر ۲ شهرستان برگزار شده و استاندار خوزستان نیز در منطقه حضور دارد. اختلاف بر سر محل نصب تابلوی ورودی شهر دزفول پس از سقوط تابلو ورودی این شهر بر اثر تند باد در اردیبهشت ماه امسال آغاز شد.

(تصاویر) معبد هندوها در بندرعباس

38+
فراروفرارو1 روز قبل
همشهریهمشهری13 ساعت قبل
به گزارش ایلنا، فریدونکنار ۳۸۰۰ سال قدمت دارد و قصر فریدون‌شاه‌فریدون‌شاه، جم نوه جمشید پیشدادی شاخص‌ترین مدرک این ادعا است. این شهر در نوار ساحلی مازندران، از شرق به بابلسر، از غرب به سرخرود و محمودآبد، از جنوب به آهنگرکلا و از شمال به دریا محدود است. این شهر تنها زیستگاه بین‌المللی «امید» درنای سیبری در ایران است. یکی از جاذبه‌های گردشگری این بندر، تالاب آن با ۵۴۰۰ هکتار مساحت در جنوب شرقی شهر و در واقع زیستگاه درنای سیبری در زمستان‌ها است. مسجد جامع بهرامی در مرکز شهر، حمام تاریخی در روستای سوته، بازار روز و بازارچه سنتی هفتگی شنبه‌بازار از دیگر اماکن گردشگری فریدونکنار است.

سیلاب در روستاهای استان گلستان (عکس)

34+
عصر ایرانعصر ایران2 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
محمد مطیع بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون در آخرین روز از سال ۹۷ دار فانی را وداع گفت. به گزارش مهر، محمد مطیع بازیگر سینما و تلویزیون ساعتی قبل در منزل شخصی خود در کشور سوئد و در سن ۷۵ سالگی درگذشت. مطیع ایفای نقش در مجموعه‌های تلویزیونی ماندگاری همچون «هزاردستان»، «سلطان و شبان»، «امیرکبیر» و «کوچک جنگلی» و نیز فیلم‌های سینمایی «کلاغ»، «دایره مینا»، «بازداشتگاه»، «آوار»، «گردباد» و «روزهای انتظار» را در کارنامه حرفه‌ای خود داشت.
الفالف12 ساعت قبل
بزرگداشت این روز اقدامی بزرگ برای آگاهی عموم مردم از اهمیت جنگل‌ها است. حالا ۴۷ سال از آن روز می‌گذرد و ما هر سال این روز جهانی را در حالی گرامی می‌داریم که به گفته محققان این عرصه، جنگل‌های ایران به دلیل خشکسالی و بی‌توجهی نسبت به مراقبت از این «ریه‌های زمین» در حال نابودی است. از درختان نیز اگر بهره‌برداری و مراقبت نشود، به قطر ۹۰ سانتی‌متری که برسند، می‌پوسند. درختان این جنگل هر چند که در کنار آب شور زیست می‌کنند، ولی این گیاهان آب دریا را برای مصرف خود، شیرین می‌کنند. کردوانی همچنین با اشاره به اثرات بی‌آبی بر شرایط کویرها، خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی گذشته از خشک شدن جنگل‌ها، تا ۲۰ سال آینده کویرهای ایران از جمله کویر بزرگ مرکزی ایران خشک خواهند شد.

اخبار بیشتر