پاییز پربارانی در راه است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

پاییز پربارانی در راه است

پاییز ایران «پربارش» پیش‌بینی شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
پاییز ایران «پربارش» پیش‌بینی شد
رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی گفت: بارش‌های کشور در پاییز سال جاری نسبت به میانگین بلندمدت بیشتر است.

ایمان بابائیان در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی نشان می‌دهد اظهار کرد: در پاییز امسال افزایش بارش در دو سوم شمالی کشور به ویژه در استان‌های حاشیه زاگرس مرکزی و شمالی، شمال غرب، شمال شرق و استان‌های ساحلی خزر نسبت به سایر نواحی آشکارتر خواهد بود.

این کارشناس سازمان هواشناسی افزود: بارش آبان ماه در اغلب مناطق کشور به‌ویژه شمال، غرب و بخش‌هایی از مرکز کشور بیش از نرمال خواهد بود. همچنین این مناطق در آذرماه بارش‌های بیش از حد نرمال را تجربه خواهند کرد اما برای نوار جنوبی کشور در آذرماه، بارش‌ها کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

بابائیان در ادامه گفت: انتظار می‌رود در دی‌ماه بارش کشور در محدوده کمتر از نرمال قرار گیرد اما این وضعیت در بهمن‌ماه تعدیل می‌شود و بارش‌ها در محدوده نرمال تا بیش از نرمال قرار می‌گیرد. در دی و بهمن بارش در استان‌های ساحلی خزر متمایل به کمتر از نرمال خواهد شد.دمای کشور در سه ماه آینده 

رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی در ادامه وضعیت دمایی کشور را طی چند ماه آینده پیش‌بینی و اظهار کرد: میانگین دمای کشور در ادامه ماه آبان‌ یک تا دو درجه بیش از نرمال خواهد بود اما در آذرماه در نواحی شمالی و شرقی کشور حدود یک درجه کمتر از نرمال و در سایر مناطق در محدوده نرمال تا یک درجه بیش از نرمال مورد انتظار است.

وی در پایان اظهار کرد: در دی‌ماه میانگین دمای کشور از یک تا دو درجه بیش از نرمال خواهد بود اما در برخی مناطق نوار شمالی کشور احتمال کاهش دما تا یک درجه کمتر از نرمال وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین وضعیت بارش های ایران/ ادامه پربارانی آبان +جدول

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آخرین وضعیت بارش های ایران/ ادامه پربارانی آبان +جدول
از مجموع ۲۳.۸ میلیمتر بارش های ثبت شده در ۴۰ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۱۳.۶ میلیمتر در ۱۰ روز ابتدایی آبان به ثبت رسیده که این میزان بارش، ماه آبان را به ماهی پرباران تبدیل کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طبق آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزشهای جوی از اول مهر تا دهم آبان سال آبی 98-97 بالغ بر 23.8 میلیمتر است.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت( 13.4 میلیمتر) 77.6 درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته( 8.9 میلیمتر) 167.4 درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین حجم بارش های تجمعی اول مهر تا دهم آبان به 39 میلیارد و 223 میلیون مترمکعب رسید.

از مجموع 23.8 میلیمتر بارش های ثبت شده در 40 روز ابتدایی سال آبی جاری، 13.6 میلیمتر در 10 روز ابتدایی آبان به ثبت رسیده که این میزان بارش، ماه آبان را به ماهی پرباران تبدیل کرده است.

جزئیات آمار بارش های سال آبی جاری در جدول زیر نشان داده شده است.

آخرین وضعیت بارش های ایران/ ادامه پربارانی آبان +جدول - 6

خواندن خبر در سایت منبع

تداوم بارش و سرما در اردبیل/ گردنه الماس و حاشیه شهرها برفی شد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
تداوم بارش و سرما در اردبیل/ گردنه الماس و حاشیه شهرها برفی شد
فعالیت سیستم ناپایدار جوی که از دو روز پیش اکثر مناطق استان اردبیل را تحت تاثیر قرار داده است، همچنان ادامه داشته و این روند طی شنبه و یکشنبه نیز تداوم خواهد داشت.

 طی دو روز گذشته با نفوذ هوای سرد به استان اردبیل ضمن کاهش محسوس دما، در برخی از مناطق مرکزی و جنوبی بارش های باران و برف گزارش شد و این روند همچنان در برخی بخش های کوهستانی و سردسیر همچنان ادامه دارد.

براین اساس بیشترین بارش ها طی این مدت در شهرها و مناطق کوهستانی بخش مرکزی استان رخ داده است، ضمن اینکه کاهش دما که پیش از این پنج تا ۱۰ درجه پیش بینی شده بود تا ۱۴ درجه نیز افت کرد و چهره زمستانی به این استان بخشید.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تشریح وضعیت جوی این استان طی روزهای اخیر و نیز اوایل هفته پیش رو، بارش و سرما را پدیده غالب طی این مدت برشمرد.

سرعین با ۳.۹ میلیمتر دارای بیشترین بارش در استان

علی دولتی مهر تاکید کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته در بیشتر مناطق مرکزی و جنوبی استان شاهد بارش های برف و باران بودیم که البته میزان این بارش ها قابل توجه نبوده است.

وی بارش در مناطق مرکزی و جنوبی را به صورت باران و برخی مناطق جنوبی استان را به صورت برف عنوان کرد و یادآور شد: طی این مدت بارش برف را در ارتفاعات خلخال، گردنه الماس و محورهای مواصلاتی آن و برخی روستاهای واقع در ارتفاعات این منطقه شاهد بودیم.

تداوم بارش و سرما در اردبیل/ گردنه الماس و حاشیه شهرها برفی شد - 7

مدیرکل هواشناسی استان با بیان اینکه شهرهای مرکزی اردبیل در این مدت شاهد بارش های پراکنده باران بود، متذکر شد: بیشترین بارش در ۲۴ ساعت گذشته از شهرستان سرعین با ۳.۹ میلیمتر گزارش شده است.

افت دما به زیر صفر درجه/افزایش دما از روز دوشنبه

وی با اشاره به وضعیت جوی استان اردبیل طی ساعات آینده بیان داشت: انتظار داریم سیستم بارشی و سرد که از روز چهارشنبه در استان حاکم شده، طی روز شنبه خارج شود، با این وجود تداوم سرما تا روز یکشنبه و اوایل صبح دوشنبه پیش بینی می شود.

دولتی مهر با بیان اینکه فردا شنبه آسمان بیشتر مناطق استان ابری، مه آلود و با بارش های خفیف در بخش های مرکزی و جنوبی پیش بینی شده است، یادآور شد: کاهش دمای هوا به زیر صفر در مناطق مرکزی و جنوبی طی روزهای شنبه و یکشنبه دور از انتظار نخواهد بود.

به گفته وی از روز دوشنبه آسمان استان اردبیل صاف شده و شهروندان شاهد افزایش دما توام با وزش باد گرم خواهند بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

وزش باد شدید و وقوع روان‌آب در شرق کشور

مهرمهر17 ساعت قبل
طبق گزارش هواشناسی در سرخس هوا از ۵۰ درجه کاهش یافته و در شمال کشور بارش باران خواهیم داشت و بارش‌های جنوب شرق کشور در حالت هشدار است و احتمال وقوع روان‌آب و برخورد صاعقه وجود دارد.

تبدیل شدن طلاق در عراق به یک پدیده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش شبکه تلویزیونی الاتجاه عراق، با توجه به مشکلات زیادی که جامعه عراق از آنها رنج می‌برد در این میان طلاق نیز مانند آتش به جان جامعه عراق افتاده است. نتایج تحقیق شورای عالی قضایی نشان می‌دهد در هر ساعت ۱۰ مورد طلاق در عراق ثبت می‌شود. یک عراقی گفت: "علل افزایش طلاق، بسیار زیاد است اما بیکاری در صدر این علل قرار دارد. اجاره بها نیز بسیار بالاست. «یک عراقی دیگر گفت:» علل طلاق، زیاد است که شرایط اقتصادی و اجتماعی از جمله آنهاست. دادگاه شورای عالی قضایی نیز چند روز پیش اعلام کرد در هر ساعت در عراق ۱۰ طلاق ثبت می‌شود.
برنابرنا1 روز قبل
دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود. به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود؛ طبق این تحقیقات پیرامون راه‌های سریع کاهش وزن وقتی شما رنگ بشقابتان را تغییر می‌دهید، توجه شما به این تغییر رنگ جلب شده و میزان غذای کمتری را نوش جان می‌کنید.

هوای شمال خنک می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
محمد اصغری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در جنوب شرق سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، استان فارس و جنوب شرق استهبان در بعد از ظهر شاهد رگبار سیل آسا خواهیم بود که مردم از نزدیکی به رودخانه در آن مناطق خودداری کنند. وی گفت: در زاگرس مرکزی ارتفاعات لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد نیز شاهد رگبار‌های خفیف‌تر خواهیم بود. اصغری افزود: پیش بینی می‌شود در شرق کشور هم وزش باد و گردو خاک را داشته باشیم. کارشناس هواشناسی گفت: در اصفهان، سمنان، استان مرکزی، قم و جنوب تهران شاهد غبار خواهیم بود و در آخر هفته نیز در شمال آذربایجان غربی و شرقی رگبار‌های سیل آسا داریم.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران- «عصر جدید» مسابقه استعداد یابی که احسان علیخانی، آن را برای شبکه سه تلویزیون ساخته است این روزها بسیاری از نگاه‌ها را به سمت خود جلب کرده است. رویا نونهالی، آریا عظیمی نژاد، سیدبشیر حسینی و امین حیایی داوران این برنامه هستند. در آخرین رای گیری این برنامه حدود ۷ میلیون نفر شرکت کرده بودند و نفر برنده حدود ۴ میلیون ۳۰۰ هزار رای آورد. حالا می‌خواهیم در ۹۰ دقیقه گفت‌وگو در مورد این برنامه با هم گفت‌‌وگو کینم. ۱- برنامه عصر جدید را نگاه می‌کنید؟ ۲- نظر شما درباره داورهای این برنامه چیست؟ نظرهای آنها را تخصصی می‌دانید؟ ۳- اگر استعدادی دارید، حاضرید در این برنامه شرکت کنید؟ ۴- مهم‌ترین نقطه قوت و ضعف این برنامه چیست؟ زمان این گفت‌وگو ۹۰ دقیقه است.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه به اعزام چند گروه بازرسی به مناطق مختلف کشور در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در دست اندازی به منابع طبیعی، صاحبان قدرت و ثروت با ارتباطات ناسالم و اعمال نفوذ، در اراضی مختلف تغییر کاربری‌های غیرمجاز داده‌اند و مجوز‌هایی صادر شده که همه قابل بررسی است و انجام خواهد شد. وی در ادامه گفت: با روی گشاده با مردم مواجه شدن و مردمی بودن، وظیفه همه مدیران و مسئولان است تا مردم احساس کنند قبل از اینکه در‌ها باز باشد، با روی باز روبرو هستند. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای ائمه جمعه کشور محور‌هایی داشت و نه فقط امامان جمعه بلکه همه ما و همه مدیران در سراسر کشور مخاطب این رهنمود‌ها هستیم و یکی از این موارد، گشاده رویی با مردم است. رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت امیدآفرینی در جامعه گفت: این مسئله در رفتار قضایی، اداری و نظارتی مجموعه قضایی باید برای همه مردم امیدآفرین باشد و مردم احساس کنند ظالم به کیفرش می‌رسد و دستگاه قضایی از حق مظلوم دفاع می‌کند. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی درباره تاثیر نپذیرفتن از صاحبان قدرت و ثروت افزود: این مسئله برای همه مدیران به ویژه مسئولان قوه قضاییه مهم است. وی به اعزام چند گروه بازرسی به مناطق مختلف کشور در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در دست اندازی به منابع طبیعی، صاحبان قدرت و ثروت با ارتباطات ناسالم و اعمال نفوذ در اراضی مختلف تغییر کاربری‌های غیرمجاز داده‌اند و مجوز‌هایی صادر شده است که همه قابل بررسی است و انجام خواهد شد.

اخبار بیشتر