کاهش قیمت دلار در ایران همزمان با افزایش جهانی ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

کاهش قیمت دلار در ایران همزمان با افزایش جهانی ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر

نرخ خرید دلار به کانال ۱۰ هزار تومان وارد شد

ایبناخبرگزاری ایبنا
نرخ خرید دلار به کانال ۱۰ هزار تومان وارد شد
قیمت فروش دلار در صرافی‌های بانکی امروز در حالی به ۱۱ هزار تومان کاهش یافت که نرخ خرید آن وارد کانال ۱۰ هزار تومان شده است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، قیمت دلار امروز در صرافی‌های بانکی نسبت به روز گذشته ۳۰۰ تومان کاهش یافت. در حال حاضر قیمت خرید دلار در این صرافی‌ها ۱۰ هزار و ۹۵۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۱ هزار تومان است. هر یورو نیز به قیمت خرید ۱۲ هزار و ۴۵۰ تومان و فروش ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان مبادله می‌شود که نسبت به روز گذشته ۲۰۰ تومان کاهش یافته است.

انتظارات معامله‌گران برای کاهش نرخ ارز و همچنین رخدادهای سیاسی یکی دو روز گذشته از جمله عوامل افت بی‌سابقه قیمت ارز در روزهای گذشته است. همچنین ثبات قیمت دلار طی ماه‌های گذشته و بازدهی منفی بازار ارز در یک ماه گذشته موجب خروج سفته‌بازان و نوسان‌گیران از این بازار شده و زمینه افت بیشتر نرخ ارز برای رسیدن به قیمت‌های واقعی را فراهم کرده است.

از سوی دیگر کاهش سرعت نرخ تورم، کاهش ضریب فزاینده پولی، تراز تجاری مثبت و بازدهی مثبت سایر بازارها از جمله عوامل اقتصادی هستند که در افت قیمت دلار نقش داشته‌اند.

نرخ خرید دلار به کانال ۱۰ هزار تومان وارد شد - 5

خواندن خبر در سایت منبع

ارزانی دلار چقدر تورم را کاهش می‌دهد؟

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
ارزانی دلار چقدر تورم را کاهش می‌دهد؟
براساس گزارش سال گذشته مرکز آمار به ازای هر 100 درصد افزایش نرخ ارز 14.7 درصد به تورم افزده می‌شود؛ در سال جاری نرخ ارز با کاهش قیمت مواجه شده و ماه‌های آرامی را پشت سر گذاشته است. یک اقتصاددان در خصوص اثر این عامل بر روی نرخ تورم فعلی گفت: اثرگذاری نوسانات نرخ ارز در حال تخلیه شدن است , به نظر می‌رسد این اثرگذاری برای مدتی دیگر نیز ادامه داشته باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، گزارش مرکز آمار ایران از تغییرات شاخص قیمت مصرف‌کننده در مرداد ماه سال جاری حاکی از این است که تورم نقطه‌به‌نقطه نسبت به تیر ماه ۶٫۴ درصد کاهش داشته است.

اما تورم سالانه از حدود ۴۰ درصد پایان تیر ماه با دو پله صعود به رقم ۴۲٫۲ درصد در پایان مرداد ماه سال جاری رسیده که رشد بی‌سابقه‌ای داشته است.

لطفعلی بخشی، اقتصاددان معتقد است تورم سالانه نسبت به دیگر انواع تورم دارای اهمیت بیشتری است، ولی تورم نقطه به نقطه نیز روند را نشان می‌دهد؛ بنابراین هر دو تورم می‌تواند مهم باشد و بستگی به تفسیرها دارد.

مرکز آمار ایران در سال گذشته گزارشی را منتشر کرد که به ازای هر ۱۰۰ درصد افزایش قیمت نرخ ارز، معادل ۱۴٫۷ درصد به تورم افزوده می‌شود.

بخشی در خصوص اثرگذاری افزایش قیمت نرخ ارز گفت: اثرگذاری نوسانات نرخ ارز در حال تخلیه شدن است، به نظر می‌رسد این اثرگذاری برای مدتی دیگر ادامه داشته باشد، ولی این که چند درصد آن تخلیه شده است مشخص نیست.

وی در این خصوص افزود: ارز تنها عامل اثرگذار روی تغییرات نرخ تورم نیست. عوامل دیگری مثل حجم نقدینگی که دولت هر ماه به آن اضافه می‌کند نیز وجود دارد که نرخ تورم متاثر از آن است. دولت توانسته طی چند ماه اخیر نوسانات نرخ ارز را کنترل کند اما افزایش حجم نقدینگی طبق روال قبلی ادامه دارد.

این اقتصاددان در خصوص آینده تورم گفت: کشور در شرایط فعلی در حالت پرتنشی با دنیا قرار دارد، این تنش نمی‌تواند تا ابد ادامه داشته باشد. اگر خبرهای خوبی در راه باشد از سرعت رشد تورم کاسته می‌شود.

وی گفت: دولت مایل است که کاهش نرخ تورم ادامه‌دار باشد، اما این حرف دولت ماست و دولت‌های دیگری هستند که تاثیرگذارند. مثلا اگر تماس‌های بین رئیس‌جمهور فرانسه و وزیر امور خارجه ایران با خبرهای خوبی همراه باشد، تاثیر مثبتی خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

سه‌شنبه ۵ شهریور | نرخ خرید دلار در بانک‌ها؛ قیمت ۳ ارز اصلی باز هم کم شد

همشهریخبرگزاری همشهری
سه‌شنبه ۵ شهریور | نرخ خرید دلار در بانک‌ها؛ قیمت ۳ ارز اصلی باز هم کم شد
همشهری آنلاین: قیمت خرید دلار امروز در شعب ارزی بانک‌ها با کاهش نسبت به روز کاری قبل ۱۰ هزار و ۶۸۲ تومان اعلام شد.

به گزارش تسنیم، بعد از شتاب ریزش قیمت‌ها در بازار ارز و افزایش مراجعه مردم به مراکز خرید و فروش ارز برای فروش ارزهای خانگی، بانک مرکزی از بانک‌ها خواست نسبت به خرید ارزهای مردمی فعال شوند.

بر همین‌ اساس شعب ارزی بانک‌ها هر روز بعد از دریافت نرخ از بانک مرکزی، نسبت به خرید ارز از مردم اقدام می‌کنند. دستور بانک مرکزی به بانک‌ها بعد از آن صادر شد که صرافی‌ها از خرید ارزهای مردمی خودداری و میدان را به دلال‌ها واگذار کرده بودند.

گفتنی است، امروز بانک‌های عامل قیمت دلار را ۱۰ هزار و ۶۸۲ تومان و ۹ ریال، قیمت یورو را ۱۱ هزار و ۸۶۰ تومان و ۴ ریال و قیمت پوند انگلیس را ۱۳هزار و ۴۵ تومان و ۸ ریال برای خرید از مردم اعلام کرده‌اند. قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند نسبت به روز کاری قبل کاهش یافته است.

** توجه داشته باشید که قیمت‌های درج‌شده در این خبر برای دلار، یورو و پوند، قیمت خرید بانک از مردم است نه فروش! کد خبر ۴۵۲۹۷۶

خواندن خبر در سایت منبع

تقویت دلار در برابر همه ارزها

همشهریخبرگزاری همشهری
تقویت دلار در برابر همه ارزها
همشهری آنلاین: ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای مختلف تقویت شد.

ایسنا به نقل از رویترز نوشت: دونالد ترامپ - رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست سران گروه ۷ مدعی شد که مقامات چینی شبانه با آمریکایی‌ها تماس گرفته و خواهان بازگشت دو طرف به میز مذاکرات برای حل و فصل اختلافات تجاری شده‌اند. از طرف دیگر لیو هه - معاون نخست وزیر چین و سرپرست هیات تجاری این کشور در مذاکرات تجاری با آمریکا گفته است که چین خواهان حل و فصل اختلافات تجاری از طریق مذاکراتی آرام است.

در معاملات ارزی سه‌شنبه پنجم شهریورماه، شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را می‌سنجد با بهبود قابل ملاحظه ۰٫۴۳ درصدی به ۹۸٫۰۶۱ واحد رسید. دانیل کاتزیوه - مدیر معاملات ارز در بخش آمریکای شمالی بانک «بی ان پی پاری با» گفت: ابتدا شاهد آن بودیم که دلار در معاملات آسیا در معاملات اولیه ریزشی بود اما انتشار اخبار مثبت جنگ تجاری بازی را عوض کرد. فکر می‌کنم بیش از هر چیز دیگری سخنان رئیس‌جمهور ترامپ در تغییر فضا موثر بود.

از سوی دیگر در نشانه‌ای که شاید بازگشت آرامش بیشتر به معامله‌گران تلقی شود، ارزش دلار در برابر ین ژاپن ۰٫۷ درصد تقویت شد تا دلار از کمترین سطح خود در برابر ارز ژاپنی در طول ۲٫۵ سال اخیر فاصله بگیرد و به ۱۰۵٫۶۹۸۲ ین برسد.

در برابر دیگر ارزهای آسیایی، هر دلار به ازای ۴٫۲۰۸ رینگیت مالزی، ۱٫۳۸۹۵ دلار سنگاپور و ۱٫۴۷۸۸ دلار استرالیا مبادله شد. کاتزیوه افزود: به نظرم حساسیت بازار نسبت به اخبار جنگ تجاری در سطح بسیار بالایی باقی خواهد ماند و فکر می‌کنم ارزش ارزهای امن نظیر ین در برابر دلار باز هم تقویت شود.

دلار در برابر ارزهای اروپایی نیز صعودی بود تا جایی که هر یورو به ۱٫۱۱۰۳ دلار، هر پوند به ۱٫۲۲۱۲ دلار و هر فرانک سوئیس به ۱٫۰۲۱۹ دلار عقب نشستند. در برابر همتای کانادایی، نرخ برابری هر دلار آمریکا ۱٫۳۲۴۱ دلار کانادا ثبت شد. کد خبر ۴۵۲۹۶۱

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(1)

برخوردجدی قوه قضاییه جدیدابامفسدان اقتصادی همین وبس

2 ماه قبل

در ادامه بخوانید

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا17 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
حال در چنین شرایطی، برخی افراد مسئول و غیرمسئول، برخی نهادها و رسانه‌ها و … بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بدون بررسی، بی‌توجه به اصول مشخص علم اقتصاد، تنها با بیان جملاتی مخاطب‌پسند اما بی‌اساس، خودروسازان را به افزایش قیمت خودرو و نیز عدم عرضه خودرو به بازار متهم می‌کنند. از این رو، خودروسازان کشور در پاسخ به این اظهارات و فضاسازی‌های رسانه‌ای ذکر چند نکته را ضروری می‌دانند:۱- بار دیگر یادآوری می‌کنیم که قیمت فروش خودرو در شرکت‌های تولیدکننده با بازار آزاد «متفاوت» است و ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و … نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند. قیمت بازار و فراز و فرود آن هیچ ارتباطی با خودروسازان نداشته و حاصل هدایت نقدینگی سرگردان به بازار خودرو، صحنه‌گردانی واسطه‌ها و دلالان و نیز تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی است. ۳- تمام کارشناسان حوزه اقتصاد عقیده دارند افزایش قیمت چند محصول داخلی در روزهای اخیر ناشی از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها و هیجان زده کردن جو روانی بازار خودرو و نیز فضاسازی‌های رسانه‌ای بوده است. این تصمیم‌های بزرگ در سخت‌ترین روزهای اقتصاد و صنعت کشور اتخاذ شده و جراحی بزرگ این صنعت، نیاز به حمایت همه جانبه تمام بخش‌ها، مجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها دارد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، مقاومت فلسطین در پاسخ به حملات جنایتکارانه امروز به باریکه غزه که منجر به شهادت ۴ نفر و زخمی شدن ۲۵ نفر دیگر منجر شده، بیش از ۱۰۰ موشک و راکت به سمت اراضی اشغالی شلیک کرده است. بر اساس این گزارش، رسانه‌های صهیونیست به خسارت‌های وارده به این رژیم در این حملات اذعان کرده‌اند. این رسانه‌ها اذعان کردند که تا این لحظه ۲۹ صهیونیست مجروح در نتیجه این حملات به بیمارستان برزلای ر عسقلان انتقال داده شده‌اند.
ایبناایبنا16 ساعت قبل
وی با اشاره به پشتیبانی شبکه سراسری از مراکزی که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر دریافت می‌کنند، گفت: در شرایطی که نیروگاه‌های تجدیدپذیر امکان تامین برق مورد نیاز این مراکز را نداشته باشد شبکه سراسری برق مورد نیاز را تامین خواهد کرد. سخنگوی صنعت برق با تاکید بر ممنوعیت استفاده مراکز استخراج رمز ارز از برق شبکه سراسری در زمان اوج مصرف، گفت: طبق مصوبه هیات دولت این مراکز در زمان اوج مصرف که ۳۰۰ ساعت است نباید از برق موجود در شبکه سراسری استفاده کنند. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود. سخنگوی صنعت برق گفت: برای کنترل مصرف برق در مراکز استخراج رمز ارز از راه دور، همه این مراکز به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند. رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز مصوبه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها را به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ کرده که تمامی دارندگان مجوز از وزارت صمت می‌توانند با هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای و برخورداری از تجهیزات مناسب برق از تعرفه اعلام شده برای استخراج رمز ارز استفاده کنند؛ همچنین شرکت‌های برق منطقه‌ای موظف به قطع انشعاب و برخورد با استخراج کنندگان رمز ارزی هستند که به صورت غیر مجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند یا با سایر تعرفه‌ها نسبت به دریافت برق و ماینینگ اقدام کرده‌اند.

اخبار بیشتر