1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

درگیری دانشجویان و گشت ارشاد به کجا رسید؟

رد شکایت دو دختر دانشجو از مامور گشت ارشاد

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
رد شکایت دو دختر دانشجو از مامور گشت ارشاد

خبرگزاری ایرنا: دادسرای سازمان قضایی نیروهای مسلح، شکایت دو دانشجوی دختر از مأمور زن گشت ارشاد در ارتباط با حادثه پارک طالقانی را که فروردین امسال فیلم آن در فضای مجازی منتشر شد، رد کرد.

محمدحسین آقاسی وکیل مدافع دو دانشجوی دختر در ماجرای حادثه پارک طالقانی با اعلام این خبر  گفت: شعبه نهم بازپرسی دادسرای سازمان قضایی نیروهای مسلح با این استدلال که دلیل کافی وجود ندارد، قرار منع پیگرد صادر کرده است.

این وکیل دادگستری افزود: تحت عنوان ایراد ضرب و شتم و اهانت از مأمور زن گشت ارشاد شکایت کرده و تقاضا کرده بودیم نگهبان پارک طالقانی نیز به عنوان شاهد حادثه در شعبه بازپرسی حضور یابد و توضیحات خود را ارائه کند اما بازپرس از نگهبان پارک دعوت نکرد و فقط به شهادت سه تن از دخترانی که همراه موکلانم بودند، بسنده و استدلال کرد که شهادت‌ها یکسان نیست. 

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش نمایندگان به درگیری دانشجویان و گشت ارشاد

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
واکنش نمایندگان به درگیری دانشجویان و گشت ارشاد

برنا/ اوایل هفته گذشته خبر درگیری چند دانشجوی دانشگاه آزاد سوهانک با نیروهای گشت ارشاد فضای خبری را پر کرد ، دانشجویان حکایت خود را از این ماجرا داشتند و پلیس نیز دلیل خود را بیان می کرد .

انتشار ویدیویی در فضای مجازی که در آن ماشین گشت ارشاد در دانشگاه آزاد سوهانک تهران به طرف دختری که به سپر آن چسبیده حرکت می کند باعث شد تا واکنش هایی نسبت به آن صورت بگیرد. در ادامه واکنش نمایندگان مجلس را نسبت به این ماجرا در گفت و گو با برنا می خوانید:

بایکدیگر مشت محکمی بر دهان آمریکا بکوبیم

ابوالفضل حسن بیگی نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا شما فیلم منتشر شده از برخورد گشت ارشاد با دانشجوی سوهانک را مشاهده کرده اید ابراز بی اطلاعی کرد و در این خصوص به برنا گفت: ما داریم وارد جنگ با آمریکا می شویم شما درگیر گشت ارشاد شده اید!

وی در ادامه تصریح کرد: ما نباید جنگ داخلی ایجاد کنیم ،باید با همبستگی و اتحاد بایکدیگر مشت محکمی به دهان آمریکا بکوبیم.

حسن بیگی در خصوص اینکه با توجه به این مورد که در تمام این سال ها برخورد تند و تلخ پلیس در امر به معروف و نهی از منکر موفق نبوده آیا بهتر نیست که پلیس با زبان مهربانتر مسیر گفتمان را در پیش بگیرد چنین گفت: بحث گشت ارشاد را در کمیسیون امنیت مطرح می کنم و با مطالعه در این خصوص به زودی به شما پاسخ می دهم.

زنان بدحجاب اختلال در نظم جامعه ایجاد می کنند

محمد کاظمی نائب رئیس کمیسیون قضایی مجلس شوای اسلامی به برنا می گوید: نظام ما نظام اسلامی است و افراد جامعه باید از قوانین آن پیروی کنند.

وی تصریح کرد: زنان بد حجاب با جامعه اسلامی همخوانی ندارند بنابراین پلیس در زمان برخورد با چنین افرادی فرض را بر اختلال در نظم جامعه گذاشته و وارد عمل می شود.

کاظمی افزود: اما پلیس می تواند در این زمینه از طریق زبان نرم وارد شده و کار را به جاهای باریک نکشاند چرا که با انتشار این گونه فیلم ها در فضای مجازی، جامعه دچار بهت و سردرگمی و نفرت از رفتارهایی که معلوم نیست حقیقی بوده یا خیر، می شود.

نائب رئیس کمیسیون قضایی ادامه داد: در بسیاری از مواقع با انتشار فیلم، بلافاصه پلیس بیانه صادر کرده که اصل موضوع چیز دیگری بوده و فرد سودجو برای اغتشاش اذهان عمومی، تمامی فیلم را منتشر نکرده و فقط نصفی از آن را انتشار داده است.

وی افزود: باید گفت چرا باید برخورد ها طوری باشد که تخریب گران از فرصت به دست آمده استفاده کرده و داستان را طور دیگری تعریف کنند.

این مقام مسئول بیان داشت: در خصوص فیلم منتشر شده حادثه سوهانک نیز باید گفت نه برخورد فردی که سد راه خودروی پلیس شده، درست بود و نه رفتار پلیس، در هر صورت پلیس باید به یک تذکر اکتفا می کرد و فرد معترض نیز باید بداند که به خودروی قانون احترام بگذارد.

وی در خاتمه گفت :اینکه چگونه این بحث را برای همیشه خاتمه دهیم، موضوعی ست که به اراده جمعی و منطق قوی مسئولان برای همراه کردن مردم نیازمند است و مسئولان مربوطه باید با این رویکرد به موضوع بپردازند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

چند روایت متفاوت از ماجرای گشت ارشاد در سوهانک

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
چند روایت متفاوت از ماجرای گشت ارشاد در سوهانک

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی می‌گویند ماجرای حضور گشت ارشاد در واحد تهران مرکز احتمالا به ۲۵ مهر برمی‌گردد. زمانی که اولین جلسه کارگروه آراستگی و شئون فرهنگی رفتاری در واحد تهران مرکز برگزار شد . در این جلسه گروهی از مسئولین فرهنگی دانشگاه آزاد جلسه‌ای را برای وضع مقررات جدید پوشش دانشجویان تشکیل دادند؛ هرچند گزارشی از این جلسه منتشر نشده است اما دانشجویان می‌گویند مسئولان حاضر با دیدن پوشش برخی دانشجویان از کم‌کاری حراست مجموعه گلایه کرده و در این جلسه، نامه‌ای به نیروی انتظامی منطقه یک تنظیم شده و مسئولان دانشگاه درخواست استقرار گشت ارشاد را در نزدیکی مجتمع داشته‌اند. آن‌طور که دانشجویان می‌گویند، پس از آن جلسه ون‌های گشت ارشاد در اطراف مترو قائم مستقر و به‌تدریج به دانشگاه نزدیک می‌شوند.

۹ نفر از دانشجوها را بردند

این روند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که ون‌های گشت ارشاد به محل پارک خودروهای دانشجویان می‌روند که به‌خاطر شلوغی دائما جای خود را تغییر می‌دادند. این استقرار موجب اعتراض دانشجویان می‌شود و زمانی که ون‌ها به داخل دانشگاه می‌روند، دانشجوها اعتراض می‌کنند. روایت ۵ آبان هم به گفته دانشجویان این است: «حدودا ساعت ۱۱، ۱۲ بود که وقتی تعدادی از دانشجوها می‌خواستن از دانشگاه برن بیرون، گشت ارشاد به چندنفرشون به‌خاطر پوششون تذکر می‌ده و این کار باعث درگیری لفظی بین گشت ارشاد و دانشجوها می‌شه. مامورها هم دانشجوها رو تهدید به بازداشت می‌کنن و این حرف باعث عصبانی‌شدن دانشجوها می‌شه. در این گیر و دار یکی از مامورها، یکی از دانشجوهای دختر رو به سمت ماشین هدایت می‌کنه که با اعتراض بقیه همراه می‌شه.» در ادامه هم روایت ویدیویی است که در شبکه‌های مجازی با عنوان زیر گرفتن دختر دانشجو منتشر شده است. بعد از این ماجرا، ۹ نفر از دانشجویان را بردند که در حال حاضر آزاد شده‌اند.

دانشگاه آزاد: «معلوم نیست ماجرا چیست؟»

یکی از دانشجویان هم در توضیح این اتفاق می‌گوید: «گشت ارشاد یکی از دخترها را به داخل ون برده بود که یکی دیگر از دخترها او را از ون بیرون آورد و همه برایش سوت و دست زدند اما دوباره ماموران گشت ارشاد او را می‌گیرند. ون گشت ارشاد هم که می‌آید از بین شلوغی‌ها رد شود همان دختر می‌آید و جلوی ماشین می‌ایستد. البته دانشگاه هم از آن دختر عذرخواهی کرده است.» با این حال یکی مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص فیلم منتشره درباره اعتراض نسبت به حضور گشت ارشاد در دانشکده سوهانک گفته است: «اعتراضی در این زمینه نبوده و همانطور که در فیلم مشخص است، فقط یک نفر در آنجا حضور دارد و معلوم نیست ماجرا چیست. هیچ تجمعی در این رابطه صورت نگرفته و اتفاقی که رخ داده خارج از مجموعه دانشگاه بوده و نیروی انتظامی‌ نیز وظیفه ذاتی‌اش را انجام داده است. بر اساس قانون ورود نیروهای نظامی و انتظامی به دانشگاه ممنوع است و این ویدئو مربوط به بیرون از دانشگاه است.»

روایت پلیس؛ سردار رحیمی: «مردم خواستند که پلیس باشد»

این ماجرا واکنش رئیس پلیس تهران را نیز به‌همراه داشت و او هم تایید کرد که حضور پلیس به درخواست مکرر مردم بوده است. سردار حسین رحیمی گفته است: «حضور پلیس در سوهانک بنابر درخواست مکرر و فراوان مردم بود، با توجه به اینکه در آنجا مرکز دانشگاهی ایجاد شده است. فیلمی منتشر شد که من آن فیلم را در فضای مجازی دیدم، که دخترخانمی جلوی خودرو آمد و راننده ما به محض دیدن این حرکت پایش را روی ترمز گذاشت و ایستاد اما بخشی از آن فیلم را پخش کردند. اگر بخواهند با جوسازی ما را از برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی دور کنند، کوتاه نمی‌آییم، یکی از وظایف نیروی انتظامی برخورد با کسانی است که امنیت اخلاقی جامعه را به مخاطره می‌اندازند و در این مسیر محکم گام برمی‌داریم.»منبع: خبرآنلاین

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ویدیو - عبور هولناک سیل از رودخانه خشک شیراز

همشهریهمشهری15 ساعت قبل

ماجرای حیوان عجیبی که در شوش دیده شد +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
به گزارش مشرق، فیلمی از یک حیوان عجیب و شبیه به گونه کفتار در فضای مجازی منتشر شد و شایعه شد که این حیوان در مزارع نیشکر هفت‌تپه دیده شده است. فیروز حاج کلی رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست شوش صبح امروز اظهار کرد: تصاویر منتشر شده در فضای مجازی مربوط به گونه‌ای گرگ یال‌دار است که مربوط به کشور آرژانتین است و این گونه از گرگ در کشور ایران وجود ندارد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴حاج کلی گفت: محیط اطراف این تصویر مزارع نیشکر است ولی مربوط به شهرستان شوش نیست.

لحظه باز شدن سه دریچه‌ی اضطراری تخلیه آب سد دز پس از حدود ۵۰ سال برای تخلیه فوری آب سد+فیلم

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
دریچه‌های اضطراری سد دز در اوایل دهه ۴۰ باز شده بودند قطر دریچه‌ها ۱۴ متر و هر یک از آنها قادر به تخلیه ۳۰۰۰ متر مکعب آب در ثانیه هستند.

تهران؛ آماده باران | خسارتی گزارش نشد

همشهریهمشهری9 ساعت قبل

سعدیه شیراز غرق در آب+ فیلم

خبر فوریخبر فوری13 ساعت قبل

اخبار بیشتر