نصب تابلوی "خیابان خاشقجی" مقابل سفارت عربستان در لندن
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

نصب تابلوی "خیابان خاشقجی" مقابل سفارت عربستان در لندن

احتمال آزادی زندانیان مطرح در عربستان، اولین شکست بن‌سلمان در برابر فشارهای سنگین

تسنیمخبرگزاری تسنیم
احتمال آزادی زندانیان مطرح در عربستان، اولین شکست بن‌سلمان در برابر فشارهای سنگین
افشاگر اخبار پشت پرده آل سعود از احتمال آزادی زندانیان سیاسی مطرح در عربستان خبر داده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،‌این افشاگر با عنوان مجتهد در فضای مجازی پیش بینی کرد که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی شماری از بازداشت شدگان را برای کاهش تنش روزافزون از زمان کشته شدن جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی در دوم اکتبر (10 مهر) در کنسولگری سعودی در استانبول آزاد کند.

مجتهد گفته است انتظار می‌رود به زودی شاهزادگان، تجار و بزرگان و شاید برخی شیوخ و اندیشمندان برجسته آزاد شوند که این اقدام اولین شکست بن‌سلمان در مقابل فشارهای خاندان سعودی و گامی برای کاهش تنش به شمار می‌رود.

در حال تکمیل

خواندن خبر در سایت منبع

جایگزین‌های احتمالی محمد بن سلمان و سناریوهای آینده عربستان

تسنیمخبرگزاری تسنیم
جایگزین‌های احتمالی محمد بن سلمان و سناریوهای آینده عربستان
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست یکی از سناریوهای برون رفت عربستان از بحران کنونی را جایگزین کردن موقت فردی به جای محمد بن سلمان برشمرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی به بررسی جایگزین‌های احتمالی محمد بن سلمان و سناریوهای آینده عربستان سعودی در نتیجه تحولات کنونی منطقه اشاره کرده و می‌نویسد که از زمان روی کار آمدن محمد بن سلمان در عربستان احترام اعضای ارشد و سالخوردگان خاندان حاکم در عربستان سعودی برای او بسیاری را غافلگیر کرده است.

یکی از مسئولان ارشد سابق در یک دولت منطقه‌ای دوست عربستان که روزنامه مذکور به نام وی اشاره نکرده، می‌گوید: آنها با این کودک 33 ساله به گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویا رئیس قبیله است. این موضوع بسیار غیر عادی است.

جایگزین‌های احتمالی محمد بن سلمان و سناریوهای آینده عربستان - 3

واشنگتن‌پست همچنین به نقل از مسئولان سابق و کنونی عربستان سعودی که خواستار عدم افشای نام خود شده‌اند، می‌نویسد که این اوضاع خیلی هم غافلگیر کننده نیست، چرا که ساختار وسیع و پیچیده حاکمیت خانوادگی در عربستان و اجماع گروه‌ها و شاخه‌های مختلف خاندان حاکم بر سر حاکمیت یک فرد مدت زمان طولانی است که از بین رفته است.

"یزید صایغ" از تحلیلگران آکادمی کارنگی در این رابطه می‌گوید: احساس من این است که خاندان حاکم در عربستان به اندازه کافی تهدید شده است و دیگر نمی‌تواند در کنار یک شخصیت قوی قرار بگیرد تا جایگزین ولیعهد کنونی عربستان شود، حتی اگر چنین شخصیتی در داخل عربستان وجود داشته باشد.

وی می‌افزاید که زمان برای این اتفاق دیر شده است. محمد بن سلمان و پدرش بسیاری از موسسات ساختاری در این کشور را از بین برده یا تضعیف کرده‌اند.

سناریوهای عربستان برای فرار از پیامدهای ترور خاشقجی

روزنامه آمریکایی در ادامه به این سوال می‌پردازد که پادشاه عربستان چه اقدامی انجام خواهد داد؟ این روزنامه می‌افزاید که سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی طی روزهای اخیر بر خلاف شرایط مورد انتظار نسبت به کاهش هوشیاری و ادراک و شرایط نابسامانی جسمی‌اش، اوضاع ذهنی بسیار خوبی دارد. مسئولان آمریکایی و خارجی معتقدند که سلمان بسیار هوشیار و آماده به نظر می‌رسد. این موضوع در جریان مکالمه اخیر تلفنی وی با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و دیگر رهبران جهان که در خصوص پرونده قتل جمال خاشقجی به وفور انجام شد، کاملا مشهود بوده است.

یکی از سناریوهای تحت کنترل گرفتن خسارت‌های ناشی از ترور خاشقجی که مسئولان سابق غربی آن را مطرح کرده‌اند، می‌تواند در تقسیم قدرت بین محمد بن سلمان ولیعهد جوان سعودی با یک فرد مورد اعتماد باشد که به صورت موقت صورت گیرد.

طراحی کنندگان این سناریو معتقدند که چنین اتفاقی تنها در یک صورت می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد و آن اینکه محمد بن سلمان تضمین‌های داخلی و خارجی به دست بیاورد مبنی بر اینکه اولین جانشین پدرش در حاکمیت عربستان باشد.

جانشینی خالد الفیصل و احمد بن عبدالعزیز

این مسئولان سابق می‌افزایند که معقول‌ترین و محتمل‌ترین افرادی که می‌تواند در ماموریت تقسیم موقت حاکمیت با محمد بن سلمان حضور داشته باشد، خالد الفیصل مشاور پادشاه و امیر مکه است. این شاهزاده 78 ساله سعودی یکی از نزدیک‌ترین افراد به پادشاه عربستان است که سلمان بن عبدالعزیز اعتماد زیادی به وی دارد. درست به دلیلِ همین اعتماد بود که وی اخیراً در قامت فرستاده شخصی پادشاه عربستان برای بررسی پرونده ترور خاشقجی به ترکیه اعزام شد.

جایگزین‌های احتمالی محمد بن سلمان و سناریوهای آینده عربستان - 13

از دیگر اسامی که در این سناریو مطرح شده، احمد بن عبدالعزیز برادر ملک سلمان است که برای مدت کوتاهی در سال 2012 به عنوان وزیر کشور عربستان مشغول به کار بوده است.

وی طی چند هفته گذشته و در جریان تجمعی اعتراض‌آمیز در لندن انتقاداتی را متوجه پادشاه عربستان و فرزند وی کرده و آنها را مسئول اوضاعی دانست که باعث بروز انتقادهای بین‌المللی و منطقه‌ای ضد حاکمیت آل سعود در عربستان شده است.

جایگزین‌های احتمالی محمد بن سلمان و سناریوهای آینده عربستان - 16

بر اساس این گزارش نام احمد بن عبدالعزیز طی ماههای اخیر در نشست‌های مربوط به افراد عالی‌رتبه خاندان حاکم عربستان سعودی در ریاض و خارج از آن مطرح شده است. یکی از افرادی است که در سه مورد از این نشست‌ها حضور داشته، می گوید که وی ممکن است به عنوان پوششی برای قدرت ولیعهد عربستان مورد استفاده قرار گیرد.

واشنگتن‌پست همچنین به نقل از یک مسئول کنونی عربستان با اشاره به عدم تحرک موجود در خاندان حاکم می‌نویسد که علت اصلی این عدم تحرک این است که آنها منتظر هستند تا ببینند پادشاه عربستان چه کاری انجام می‌دهد.

در عین حال واشنگتن پست به نقل از یک دیپلمات غربی که تجربه طولانی در زمینه تعامل با عربستان سعودی دارد و به نام وی اشاره‌ای نشده است، می‌گوید که تغییر دادن بن سلمان تا حد زیادی بعید به نظر می رسد.

وی در گفتگو با واشنگتن پست می‌گوید که هیچ جانشین واقعی برای ولیعهد کنونی عربستان وجود ندارد و اگر جایگزینی وجود داشت، از مدت‌‌ها پیش مطرح می‌شد و مردم دور او جمع می‌شدند.

سلمان غزالان یکی دیگر از جانشینان احتمالی بن سلمان

این روزنامه در عین حال به یکی دیگر از جایگزین‌های احتمالی محمد بن سلمان اشاره می کند. این شاهزاده جوان سلمان بن عبدالعزیز سلمان بن محمدآل سعود نام دارد که 38 سال سن دارد.

گزارش روزنامه آمریکایی می‌افزاید که وی یکی از یازده شاهزاده جوان بود که بعد از انجام تظاهرات ضد ولیعهد در داخل قصر حاکمیتی در ریاض بازداشت شد. رسانه‌های عربستان سعودی اعلام کردند که این اقدام آنها در اعتراض به پرداخت هزینه‌های برق و آب انجام شد، اما این روایت با تردیدهای جدی از سوی منتقدان بن سلمان همراه بود.

جایگزین‌های احتمالی محمد بن سلمان و سناریوهای آینده عربستان - 24

منابع مطلع تأکید می‌کنند که امیر سلمان بعد از این اتفاق در نیمه‌های شب او را به قصر پادشاهی احضار کرد و او را کتک زد و بازداشت کرد.

بعد از گذشت 9 ماه از آن حادثه سلمان بن عبدالعزیز هنوز از بازداشتگاه خود خارج نشده است. حتی دو روز بعد از آن اتفاق عبدالعزیز سلمان پدر این شاهزاده سعودی نیز بازداشت شد و بدون هیچ تفهیم اتهامی در زندان باقی ماند.

منابع نزدیک به کاخ پادشاهی عربستان می‌‌گویند که از عوامل و انگیزه‌های بازداشت این شاهزاده جوان که با لقب غزالان ملقب شده، اطلاعی ندارند، اما می‌گویند که محمد بن سلمان به شدت از دست وی عصبانی است. سلمان یک چهره جهانی وفرهنگی دارد که گفته می‌شود مدرن تر از محمد بن سلمان است. او قدی بلند دارد و به 3 زبان زنده صحبت می کند و دکتری حقوق خود را از دانشگاه سوربون فرانسه دریافت کرده است.

این گزارش می‌افزاید که شاهزاده جوان سعودی یک فرد تحصیل کرده است و می تواند چهره‌ای زیبا از فرهنگ عربستان سعودی در تمامی مناطق اروپایی ارائه دهد. او با شخصیتها و نخبگان سیاسی در قاره اروپا ارتباط دارد و در میان آنها از تأیید بالایی برخوردار است.

مدرنیسم در عربستان

روزنامه واشنگتن پست در ادامه مقاله خود با وجود تمام مطالبی که نوشته است، تاکید دارد آمریکا و غرب همچنان به دنبال سرنگونی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نیستند. توجیه آنها این است که بن سلمان به دنبال کشاندن عربستان به دنیای مدرن است و نیت صادقانه‌ای در روند مبارزه با تروریسم دارد و استمرار حاکمیت وی برای ثبات در جهان عرب مهم تلقی می‌شود. واشنگتن پست این مطالب را به نقل از یک منبع اطلاعاتی غربی که به نام وی اشاره‌ای نکرده، بیان کرده است.

این مسئول اطلاعاتی می‌افزاید: بله، محمد بن سلمان اشتباهاتی را مرتکب شده است، اما اگر از قدرت کنار گذاشته شود، ممکن است شخص دیگری در حاکمیت عربستان روی کار آید که رویکردهای سنتی و غیر مدرن را احیا کند.

این منبع اطلاعاتی می‌افزاید که نگرانی منطقه‌ای و بین المللی نسبت به خارج کردن بن سلمان از معادلات عربستان می‌تواند مشکلات بیشتری را برای همه ایجاد کند.

واشنگتن پست در ادامه به نقل از یک مسئول سعودی که روابط خوبی با بن سلمان ندارد، می‌نویسد که ولیعهد عربستان این کشور را در گرو محاسبات منفعلانه خود قرار داده و اشتباهات بزرگی را مرتکب شده است. این کشور به هیچ وجه نمی تواند‌ در بلند مدت شریکی مورد اعتماد برای آمریکا و جهان غرب باشد.

این روزنامه می‌افزاید که روند برکناری محمد بن نایف از ولایت‌عهدی عربستان به نفع محمد بن سلمان، شوکی برای بسیاری از افراد در داخل و خارج از عربستان بوده است، چرا که بن نایف سابقه طولانی در فعالیت‌های اطلاعاتی و امنیت منطقه ای و بین المللی داشته و از متحدان نزدیک آمریکا به شمار می‌رفت.

جایگزین‌های احتمالی محمد بن سلمان و سناریوهای آینده عربستان - 35

محمد بن سلمان بلافاصله بعد از قرار گرفتن در نوک پیکان جانشینی پدرش، سازمان‌های امنیتی رسمی در عربستان سعودی از ارتش گرفته تا نیروهای امنیتی و حتی گارد پادشاهی را تحت سلطه مستقیم خود قرار داد. این در حالی بود که گارد پادشاهی پیش از این در اختیار متعب بن عبدالله فرزند پادشاه سابق این کشور قرار داشت که او نیز فردی با سابقه است.

به این ترتیب محمد بن سلمان کنترل کامل خود را بر تمامی مسائل نظامی در عربستان برقرار کرد که مهمترین آنها عقد قراردادهای تسلیحاتی است.

محمد بن سلمان هم زمان با این اقدامات انجام تغییرات اجتماعی در داخل عربستان سعودی را آغاز کرد تا بتواند خود را مانند امارات به عنوان یک کشور پادشاهی عربی لیبرال نشان دهد که زنان در آن از حقوق روزافزون برخوردار باشند و به این ترتیب سرمایه‌گذاری‌های خارجی به عربستان گسیل شود.

البته تحلیلگران اعتقاد دارند که این تحولات باعث شده محمد بن سلمان اعتماد به نفس بیش از حدی پیدا کند که این روند به غرور وی انجامیده است. او در همین راستا هجمه ای آشکار و خشن را ضد شاهزادگان داخل خاندان پادشاهی آغاز کرده و تعدادی از آنها را به همراه برخی بازرگانان و مسئولان دولتی در هتل ریتز کارلتون بازداشت کرد.

واشنگتن‌پست در پایان گزارش خود به جزئیات بحران روز افزون جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی پرداخته و می‌نویسد که به نظر نمی‌رسد این اتفاق تاثیر زیادی در داخل عربستان داشته باشد.

جایگزین‌های احتمالی محمد بن سلمان و سناریوهای آینده عربستان - 41

این روزنامه می‌افزاید که بسیاری از سعودیها در نتیجه پوشش رسانه‌های تبلیغاتی وابسته به عربستان سعودی معتقدند که محمد بن سلمان، در پرونده ترور خاشقجی یک قاتل نیست، بلکه یک قربانی است. بر اساس این گزارش مردم عربستان تحت تاثیر واقعی رسانه‌های این کشور قرار دارند که به صورت گسترده پرونده خاشقجی را بر اساس قربانی نشان دادن محمد بن سلمان مطرح می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

دولت آمریکا انگار عجله‌ای برای قضاوت کردن درباره عربستان ندارد

ایسناخبرگزاری ایسنا
دولت آمریکا انگار عجله‌ای برای قضاوت کردن درباره عربستان ندارد
"مقامات آمریکایی می‌گویند دولت ترامپ منتظر مشخص شدن نتایج تحقیقات عربستان در پرونده قتل جمال خاشقجی است و به نظر می‌رسد این دولت عجله‌ای برای تصمیم‌گیری در خصوص مجارات عربستان ندارد."

به گزارش ایسنا، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی شرایط فعلی دولت آمریکا درخصوص پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی و واکنش‌های احتمالی دولت واشنگتن نسبت به این اقدام بی‌رحمانه عربستان را بررسی کرده و در این مطلب نوشته است: تنها واکنش خاصی که دولت آمریکا تا کنون درباره مجارات عربستان در پرونده قتل جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول نشان داده، از سوی مایک پامپئو، وزیر امرو خارجه آمریکا بوده که هفته گذشته اظهار کرد، دولت "در حال بررسی اعمال تحریم‌هایی علیه افرادی است که در این قتل شرکت داشته‌اند".

پامپئو در گفت‌وگویی رادیویی گفت: احتمالا چند هفته  زمان می‌برد تا مدارک کافی را برای اعمال این تحریم‌ها به دست آوریم اما به نظرم به این مدارک دست پیدا می‌کنیم.

مسئولان سعودی 18 نفر را که بیشتر آنان ماموران امنیتی بوده‌اند، به اتهام دست داشتن در قتل خاشقجی طی مراجعه او به کنسولگری عربستان در استانبول در 2 اکتبر دستگیر کرده‌اند.

قانونگذاران هر دو حزب آمریکا خشم خود را از قتل وحشیانه خاشقجی ابراز کرده و برخی از آنان خواستار واکنش سختگیرانه آمریکا در قبال این اقدام شده‌اند که گزینه‌هایی از توقف فروش تسلیحات و همکاری نظامی آمریکا با عربستان تا پایان دادن به مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای غیرنظامی واشنگتن و ریاض را در بر میگیرد.

برخی از این قانونگذاران نیز از دولت خواسته‌اند از پرونده قتل خاشقجی به عنوان اهرمی به منظور تحت فشار قرار دادن عربستان برای پایان دادن به جنگ یمن و نزاع با قطر استفاده کند که از متحدان آمریکا در حوزه خلیج فارس است.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی ماه گذشته میلادی و حتی پیش از اعتراف عربستان به قتل از پیش ‌طراحی شده جمال خاشقجی توسط  مقامات این کشور و هماهنگی برای ناپدید کردن جسد او، گفت: ادامه روند عادی تجاری (با عربستان) آخرین گزینه ما برای واکنش نسبت به ریاض است.

مقامات کنگره آمریکا تب تندی در خصوص مساله خاشقجی دارند اما انتخابات میان دوره‌ای و عدم امکان برگزاری جلسات استماع درباره تصمیمات و اطلاعات دولت درباره عربستان طی تنفس کنگره، امکان نظارت هماهنگ بر این مساله را محدود کرده است.

در حالی که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا خواستار واقعیت در این پرونده شده و گفته می‌شود آمریکا برای واکنش نسبت به سعودی‌ها همه گزینه‌ها را روی میز دارد، او بارها تاکید کرده که ادامه روند عادی تجارت با عربستان دقیقا همان تصمیمی است که در سر دارد. او در بیانات خود به اهمیت اقتصادی خریدهای تسلیحاتی سعودی‌ها از آمریکا، ثبات بازار بین‌المللی نفت و آنچه نقش کلیدی عربستان در پیشبرد اهداف آمریکا در خاورمیانه می‌داند، اشاره کرده است.

پامپئو می‌گوید: ترامپ کاملا روشن کرده که ما نه تنها روابط تجاری مهم، بلکه روابط استراتژیک وامنیت ملی مهمی هم با پادشاهی عربستان داریم و قصد داریم از فعال ماندن این روابط اطمینان حاصل کنیم.

پامپئو اظهار کرده که نسخه سعودی یا ترکیه‌ای اتفاقات پیش آمده آمریکا را محدود نمی‌کند و واشنگتن اطلاات خود را در این باره به دست خواهد آورد و جمع‌بندی خود را از آن خواهد داشت. یکی از مقامات آمریکا می‌گوید، پامپئو سعودی‌ها را سخت تحت فشار گذاشته تا به سرعت تحقیقات خود را درباره قتل خاشقجی تکمیل کنند و در گفت‌وگویش با ملک سلمان و ولیعهد سعودی بر لزوم شفافیت کامل در این تحقیقات تاکید کرده است.

این مقام آمریکایی می‌گوید: از سعودی‌ها انتظار داریم چیزی را ارائه دهند که به آنچه همه ما می‌دانیم نزدیک باشد. امکان زیادی برای تغییر این اطلاعات وجود ندارد.

سوال درباره "چیزی که همه ما می‌دانیم" مساله کلیدی است. عربستان به روشنی دست داشتن مقامات عالی‌رتبه در قتل خاشقجی را تکذیب کرده است اما مقامات فعلی و سابق آمریکایی و تقریبا تمام کارشناسان خارجی در مساله عربستان تاکید دارند که برنامه‌ریزی و قتل این روزنامه‌نگار منتقد که در تبعید خودخواسته در آمریکا به سر می‌بُرد، بدون آگاهی و تایید محمد بن سلمان، ولیعهد قدرتمند سعودی ممکن نبوده است.

به رغم خصومت شناخته شده بن سلمان علیه خاشقجی، کنترل مطلق او بر مسائل ریز و درشت در داخل عربستان و این حقیقت که بسیاری از افراد دستگیر شده در این پرونده ماموران امنیتی‌اس هستند که برای رهبری عربستان کار می‌کنند، پیش‌بینی ‌نمی‌شود که مقامات سعودی بن سلمان را در این پرونده درگیر کنند.

ترکیه که محمد بن سلمان را رقیب رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه برای تسلط بر جهان اسلام می‌داند، مستقیما این ولیعهد سعودی را متهم این پرونده دانسته است. اردوغان در ستون یادداشت واشنگتن پست که روز جمعه منتشر شد، نوشت: چه کسی دستور قتل این روح مهربان را داده است؟ ما می‌دانیم که دستور قتل خاشقجی از سوی عالی‌ترین رده‌های دولتی عربستان صادر شده است.

اردوغان در این مطلب با اشاره به اینکه دولتش "مدارکی که به دست آورده را در اختیار دوستان و متحدانش از جمله آمریکا قرار داده"، افزود: به نظر می‌رسد برخی امیدوارند که این "مشکل" به مرور زمان محو شود.

این مدارک شامل یک صدای ضبط شده در زمان این قتل در داخل کنسولگری عربستان است که ترکیه‌ای‌ها طی دیدار جینا هاسپل، مدیر سیا از ترکیه، آن را برایش پخش کرده‌اند.

دولت به هر نتیجه‌ای که برسد، بازگرداندن روابط نزدیک میان آمریکا و عربستان با متهم دانستن ولیعهد ریاض برای قتل خاشقجی دشوار خواهد بود.

یکی از اعضای خاندان سلطنتی عربستان هفته گذشته در سخنرانی خود در واشنگتن در شورای ملی روابط آمریکا و کشورهای عربی شدیدا تاکید کرد که آنچه "اهریمن‌سازی" عربستان می‌داند، پیامدهایی خواهد داشت.

ترکی الفیصل، پسر پادشاه سابق عربستان و پسرعموی ولیعهد فعلی رییس سابق نهاد اطلاعاتی عربستان و سفیر آمریکا و بحرین بوده و زمان هم روابط نزدیکی با خاشقجی داشته است. او که به عنوان یکی از ستون‌های شاخه میانه‌روتر خاندان سلطنتی با دیدگاهی بین‌المللی‌تر شناخته می‌شود، هفته گذشته ادعاهای مطرح شده درباره به حاشیه راندن محمد بن سلمان را تکذیب کرد. ترکی الفیصل در این باره گفت: هر چه انتقادات از ولیعهد بیشتر باشد، نشان دهنده محبوبیت بیشتر او در عربستان است.

او همچنین اظهار کرد، اتحاد آمریکا و عربستان ثبات بازار نفت را حفظ و با تروریسم مبارزه کرده است. به گفته او، "ستون" همکاری دو کشور هم‌اکنون "دچار چالش" شده است. او در عین حال هشدار داد: اهمیت عربستان تغییری نکرده و این کشور مرکز جهان اسلام است.

فیصل در بیاناتش ادامه داد: ساکنان خانه‌های شیشه‌ای نباید سنگ پرتاب کنند. کشورهایی که بی‌گناهان را زندانی و شکنجه کرده‌اند و جنگی را به راه انداخته‌اند که هزاران نفر در آن‌ها بر مبنای اطلاعات ساختگی کشته شده‌اند، باید در رفتار با دیگران فروتن باشند.

او در این صحبت‌های به روشنی به سیاست مبارزه با تروریسم آمریکا و حمله‌ واشنگتن به عراق اشاره داشته است. به گفته او معیارهای دوگانه‌ای در قضاوت رفتار عربستان به کار گرفته می‌شود. ترکی فیصل می‌گوید: فلسطینیان بی‌گناه هر روز توسط ارتش اسرائیل کشته می‌شوند اما هنوز چنین هیجان رسانه‌ای و درخواست برای اجرای عدالت را در خصوص مجرمان و افرادی که دستور قتل کودکان را صادر کرده‌اند، شاهد نیستیم.

این جنجال در حالی به وجود آمده است که دولت آمریکا از روز دوشنبه تحریم‌های نفتی خود را برای منع بین‌المللی خرید نفت از ایران اجرایی می‌کند. کشورهایی که مطابق با این تحریم‌ها رفتار خواهند کرد باید نقت خود را از کشورهای دیگر تامین کنند و دولت آمریکا برای تامین این ملزومات نفتی بر افزایش تولید نفت عربستان برای پر کردن خلاء کاهش حضور بازار ایران و جلوگیری از افزایش بهای نفت در این برهه حساس حساب کرده است.

به نظر می‌رسد درخواست آمریکا برای آتش‌بس و مذاکره درباره مساله یمن تاثیر چندانی نداشته زیرا ائتلاف نظامی تحت رهبری سعودی‌ها حمله تازه‌ای به فرودگاه بین‌المللی صنعا داشته و به بندر حدیده که مسیر حیاتی برای ورود امدادهای بشردوستانه به یمن است نیز حمله کرده‌اند.

ترامپ ماه مه سال گذشته میلادی و در جریان سفرش به ریاض اعلام کرد به توافقی 110 میلیارد دلاری برای فروش تسلیحات به عربستان دست پیدا کرده که البته توافق‌های به دست آمده در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، رییس جمهور پیشین آمریکا نیز مشمول این مبلغ می‌شود.

از زمان آغاز به کار دولت فعلی آمریکا تا کنون، قراردادهایی که میان ریاض و واشنگتن نهایی شده‌اند، حدودا به ارزش 14.5 ملیارد دلار هستند که قرارداد فروش هلیکوپترهای شنوک، توافق آموزش‌های نظامی و هفت میلیارد دلار برای تسلیحات هدایت‌شونده دقیق نیز از جمله آن هستند؛ تسلیحاتی که با مخالفت‌هایی از سوی هر دو حزب آمریکا برای استفاده آن‌ها در یمن روبه‌رو شده‌اند.

بزرگ‌ترین پیشنهاد فروش اما در بسته این خریدها، قرارداد 15 میلیارد دلاری خرید آتشبارهای سامانه دفاع موشکی تاد است که همچنان در مرحله مذاکرات قرار دارد. عربستان به طور علنی اعلام کرده است که در عین حال با روسیه نیز برای خرید سامانه دفاع موشکی این کشور در حال مذاکره است؛ اقدامی که ممکن است تحریم‌های آمریکا علیه کشورهای خریدار تسلیحات پیشرفته روسیه را در پی داشته باشد.

فروش‌های دفاعی پیش از نهایی شدن باید نخست تایید "غیررسمی" روسا و اعضای ناظر عالی‌رتبه کمیته امور خارجی سنا و مجلس نمایندگان را داشته باشد و پس از آن کنگره به طور رسمی  از فروش پیشنهاد شده "مطلع" می‌شود و 30 روز فرصت دارد تا با رای اکثریت اعضا با آن مخالفت کند؛ اقدامی که می‌تواند با حق وتوی رییس جمهور روبه‌رو شود.

در حال حاضر هیچ یک از پیشنهادهای فروش تسلیحات به عربستان برای بازنگری رسمی به کنگره ارائه نشده و پنج مورد از پیشنهادهایی که تایید غیررسمی دریافت کرده‌اند نیز تحت تعلیق نامحدود اقلیت‌های سنا و مجلس نمایندگان آمریکا قرار دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

درخواست نامزد خاشقجی از ترامپ برای اعمال فشار بر عربستانی‌ها

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
درخواست نامزد خاشقجی از ترامپ برای اعمال فشار بر عربستانی‌ها
نامزد جمال خاشقجی از رئیس‌جمهوری آمریکا خواست بر عربستانی‌ها برای فاش کردن مکانی که جسد خاشقجی را در آنجا پنهان کرده‌اند، فشار بیاورد.

خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی که در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد، از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا خواست از تلاش‌های دستگاه قضایی ترکیه برای دستیابی به جزئیات کشته شدن خاشقجی و کشف محل جسد وی حمایت کند.

چنگیز از ترامپ خواست از درخواست ترکیه از عربستان در زمینه لزوم تحویل متهمان قتل خاشقجی حمایت کند.

نامزد خاشقجی افزود: من حمایت از تلاش‌های ترکیه در کشف جسد خاشقجی را خواهانم و متاسف‌تر شدیم زمانی که می‌بینیم او کشته شده اما هنوز جسدش پیدا نشده است. دوستداران خاشقجی نتوانستند برای او نماز میت بخوانند و به دلیل پیدا نشدن جسد او درد و ناراحتی ما همچنان مثل روز اول است.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا که رهبری جامعه جهانی را عهده دار است باید در زمینه قتل خاشقجی عدالت را محقق کند اما دولت ترامپ به دلیل دلپواسی‌هایش از قراردادها و روابط اقتصادی موضعی بر خلاف اصول اخلاقی گرفته است

خاشقجی دوم اکتبر پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. مقامات ترکیه به این نتیجه رسیدند که وی کشته شده است و بعدا ریاض نیز به قتل وی در پی مشاجره با افرادی که برای دیدار با او به کنسولگری رفته بودند اذعان کرد اما هنوز قاتل اصلی وی و محلی که جسدش را در آنجا انداخته‌اند مشخص نشده است.

خدیجه چنگیز روز جمعه گفت: امروز دوم نوامبر است و یک ماه از جنایت قتل خاشقجی می‌گذرد اما هنوز جسد وی به خانواده‌اش تحویل داده نشده است.

دادستانی کل ترکیه ۳۱ اکتبر اعلام کرد که قاتلان خاشقجی وی را خفه کرده و جسدش را قطعه‌قطعه کرده‌اند. با این حال همچنان تحقیقات ترکیه در این باره ادامه دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

۴۰ سازمان آلمانی از مرکل خواستند صادرات سلاح به عربستان را محکوم کند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
۴۰ سازمان آلمانی از مرکل خواستند صادرات سلاح به عربستان را محکوم کند
به دنبال قتل روزنامه‌نگار و منتقد عربستانی، ۴۰ سازمان آلمانی که در زمینه صلح فعالیت می‌کنند، از صدراعظم این کشور خواستند صادرات سلاح به عربستان را محکوم کند.

۴۰ سازمان آلمانی درخواست مذکور خود را در نامه‌ای که قصد دارند روز دوشنبه به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان تحویل دهند، عنوان کردند.

در ابتدای این نامه آمده است، با توجه به ترور جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی داخل کنسولگری کشورش در استانبول، به نظر می‌رسد، عربستان به ارزش‌های انسانی، آزادی اندیشه و آزادی مطبوعات توجهی ندارد و همزمان جنگی را علیه یمن از سال ۲۰۱۵ رهبری می‌کند و مسؤول کشته شدن تعدادی از غیرنظامیان یمنی است.

این سازمان‌ها تصمیم مرکل درباره توقف صادرات سلاح به عربستان تا زمان روشن شدن کامل موضوع خاشقجی را ستودند.

سازمان صلح آلمان که یکی از قدیمی‌ترین نهادهای این کشور در زمینه دفاع از ستمدیدگان است و "انجمن عدالت و صلح کلیسا"، بزرگترین تجمع نهادها و سازمان‌های مخالف نژادپرستی و سرکوبگری در زمان حکومت نظام کمونیستی در آلمان شرقی و دیگر نهادها نامه مذکور را امضا کردند.

همزمان با این اقدام، فعالان آلمان به منظور جمع آوری امضاهای بیشتر از سازمان‌ها و اشخاص برای ابراز مخالفت جامعه این کشور با جنایت‌های عربستان کمپین اینترنتی راه انداخته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

نصب تابلوی "خیابان خاشقجی" مقابل سفارت عربستان در لندن

تابناکخبرگزاری تابناک
نصب تابلوی "خیابان خاشقجی" مقابل سفارت عربستان در لندن
فعالان عفو بین‌الملل یک ماه پس از قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی در اقدامی اعتراضی تابلوی "خیابان خاشقجی" را مقابل سفارت عربستان در لندن نصب کردند.

فعالان عفو بین‌الملل یک ماه پس از قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی در اقدامی اعتراضی تابلوی "خیابان خاشقجی" را مقابل سفارت عربستان در لندن نصب کردند.

به گزارش ایسنا، فعالان عفو بین‌الملل ظهر جمعه درست زمانی که گفته می‌شود جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در دوم اکتبر وارد سفارت عربستان در استانبول شد، در اقدامی نمادین تابلوی "خیابان خاشقجی" را در مقابل سفارت عربستان در لندن نصب کردند.

این تابلو که به شکل تابلوی مسیر است از سوی فعالان حقوقی غیردولتی در برابر سفارت عربستان در لندن نصب شده و اقدامی نمادین در بزرگداشت این روزنامه‌نگار مقتول است.

نصب تابلوی "خیابان خاشقجی" مقابل سفارت عربستان در لندن - 4

به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، در همین راستا، کریستین بندیکت، مدیر عفو بین‌الملل در انگلیس در مقابل سفارت عربستان به خبرگزاری فرانسه گفت: این تنها یک اقدام فوری برای همبستگی با دوستان و خانواده خاشقجی است.

وی افزود: دوستان نزدیک خاشقجی و خانواده‌اش از فعالان خواستند تا در کشورهای با نفوذ و نزدیک به رژیم سعودی که آن را پوشش دیپلماتیک می‌دهند، تظاهرات کنند.

بندیکت اظهار داشت: نمی‌توان به تحقیقات عربستان در این باره اعتماد کرد و به همین دلیل امیدواریم که تحرکی برای ترغیب سازمان ملل به انجام تحقیق درباره قتل خاشقجی صورت بگیرد.

خاشقجی دوم اکتبر برای انجام امور مربوط به ازدواجش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد و در آنجا به قتل رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

قتل خاشقچی محکوم است اما ثبات عربستان مهم‌تر است!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
قتل خاشقچی محکوم است اما ثبات عربستان مهم‌تر است!
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، می‌گوید هرچند قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول "وحشتناک" بوده، اما ثبات عربستان برای مقابله با فعالیت‌های ایران ضروری است.

به گزارش بی بی سی، نتانیاهو در نشستی خبری در بلغارستان گفت: "آنچه در کنسولگری عربستان در استانبول اتفاق افتاد وحشتناک بود و باید با آن برخورد شود."

او در عین حال گفت که با وجود این "مشکل بزرگتر، ایران است".

قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی که در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد، فشارهای بین‌المللی بسیاری را متوجه عربستان کرده و از جمله برخی با مسئول دانستن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، احتمال برکناری او را مطرح کرده‌اند.

مقام‌های اسرائیلی در سال‌های اخیر به صراحت از ضرورت همکاری با قدرت‌های عربی برای مقابله با ایران گفته‌اند.

بنیامین نتانیاهو گفت قتل جمال خاشقجی باید پیگیری شود، اما همزمان "عربستان سعودی باید باثبات بماند. باید راهی پیدا کرد که هر دوی این اهداف با هم تامین شوند."

 نتانیاهو چند روز پیش در سفری غیرمنتظره به عمان رفت و با سلطان قابوس دیدار کرد.

عمان معمولا در مقایسه با برخی دیگر از کشورهای عرب منطقه موضع دوستانه‌تری نسبت به ایران داشته است و سفر نخست وزیر اسرائیل به مسقط اعتراض تهران را به دنبال داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ برخورد وحشیانه سربازان سعودی با زائر خانه خدا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل

فیلم/ انبوه پهپادهای انتحاری آماده حمله به فرودگاه‌های عربستان و امارات

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل

پهپادهای یمن علیه عربستان

همشهریهمشهری1 روز قبل

توییت علی علیزاده درباره هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، علی علیزاده تحلیلگر مسائل سیاسی در توئیتر به هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها واکنش نشان داد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیوز، رژیم سعودی روز نهم ماه مبارک رمضان (بیست و پنجم اردیبهشت ماه) را به خوبی به خاطر دارد. اتاق‌های کنترل و هدایت پرواز هواپیما‌های بدون خلبان در جیزان در این عملیات هدف حمله قرار گرفت. این عملیات نیز سومین عملیات علیه فرودگاه ابها طی ماه کنونی میلادی است. پس از حمله موشکی هم پهپاد‌های قاصف کا-۲ به این فرودگاه حمله کردند. این سخنگو، رژیم سعودی را به مواجه شدن با روز‌هایی دردناکتر در صورت ادامه تجاوز و محاصره تهدید کرده است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ماجرای نامه همراه «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن در دیدار روز پنجشنبه وی با رهبر معظم انقلاب اسلامی در تهران آنقدر خبر ساز شد که «کونو تارو» وزیر خارجه این کشور مجبور شد به آن واکنش نشان دهد. کونو روز شنبه با انتشار توئیتی در حساب کاربری خود در توئیتر در پاسخ به یک خبرنگار نوشت: «اشتباه است، آنچه نخست وزیر در دست داشت حاوی نکات صحبتش بود؛ نه پیام ترامپ!» «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن روز پنجشنبه گذشته در دومین روز سفر خود به تهران با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد. انتشار تصویری از دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب که در آن یادداشت یا دست نوشته «آبه شینزو» ابتدا روی میز جلوی وی و سپس در کنار پایش روی مبل قرار گرفته است موجب توجه و تفسیرهای مختلف رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی قرار گرفته بود. این رسانه‌ها از یادداشت همراه نخست وزیر ژاپن به عنوان پیام مکتوب ترامپ نام برده، بودند. انتهای پیام/

اخبار بیشتر