اخبار روز بازار مسکن - شنبه ۹ شهریورماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - شنبه ۹ شهریورماه

ریزش شدید معاملات مسکن در تهران

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
ریزش شدید معاملات مسکن در تهران
اقتصاد نیوز: تازه‌ترین گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی حاکی از این است که حجم معاملات آپارتمان‌های مسکونی در مرداد نسبت به تیرماه در ۱۳ منطقه از ۲۲ منطقه شهر تهران با ریزش شدید بیش از ۳۰ درصدی روبه‌رو شده و تعداد آپارتمان‌های فروخته‌شده در ۹ منطقه شهر نیز یک رقمی شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ ماه میانی تابستان را می‌توان از این جهت که قیمت مسکن پس از ۴۵ ماه متوالی، با تغییرات منفی روبه‌رو شد، ماه عقبگرد قیمتی نامید. در مرداد ماه امسال تعداد معاملات مسکن به سطح فوق‌العاده پایین ۲۹۰۰ فقره رسید که نه تنها برای یک ماه عادی بی‌سابقه است، بلکه حتی در سال‌های اخیر در ماه‌های نیمه‌تعطیل فروردین نیز حجم معاملات عموما به زیر ۳۵۰۰ فقره تنزل پیدا نکرده است. این در حالی است که تعداد آپارتمان‌های معامله شده در مرداد نسبت به تیر حدود ۳۲ درصد و نسبت به مرداد سال گذشته که بازار همچنان در فاز رونق قرار داشت، ۷۴ درصد افت کرده است. میانگین قیمت مسکن نیز در ماه گذشته با تغییرات منفی روبه‌رو بوده و ۳ درصد نسبت به تیرماه کاهش یافته است؛ به این ترتیب اکنون میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در پایتخت بر اساس آخرین معاملات انجام‌شده به ۱۳ هزار و ۱۸۰ تومان رسیده است. همچنین تغییرات نقطه‌ای قیمت مسکن در مرداد ماه حاکی از این است که رشد قیمت مسکن در این ماه نسبت به ماه مشابه پارسال زیر ۸۰ درصد بوده که به مراتب از میزان رشد نقطه‌ای قیمت مسکن در ماه‌های اخیر کمتر است.

کاهش حدود ۴۰۰ هزار تومانی قیمت هر مترمربع مسکن در پایتخت به‌طور میانگین در کنار افت شدید حجم معاملات یک ماه متفاوت را در بازار مسکن کنونی رقم زده و کمای کامل بازار مسکن را به دنبال داشته است. در این میان بررسی تغییرات ماهانه حجم معاملات و میانگین قیمت مسکن در مناطق بیست‌ودوگانه شهر تهران حکایت از آن دارد که کما در برخی مناطق شدیدتر بوده و زمستان زودرس بازار مسکن در برخی از نقاط شهر پایین‌ترین دما را رقم زده، طوری که معاملات به نقطه انجماد رسیده است. در یک ماه مرداد ۱۳ منطقه شهر تهران شامل مناطق یک، ۲، ۴، ۵، ۱۱، ۱۳ تا ۱۶، ۱۸ و ۲۰ تا ۲۲ با افت بیش از ۳۰ درصدی معاملات نسبت به تیرماه روبه‌رو شدند و به این ترتیب بیش از سایر مناطق در افت حجم کل معاملات پایتخت اثرگذار بوده‌اند. در میان این مناطق که به واسطه تغییرات ماهانه می‌توان از آنها به‌عنوان سردترین و منجمدترین مناطق معاملاتی بازار مسکن یاد کرد، رکود به عمیق‌ترین شکل ممکن بازار معاملات مسکن را تحت‌الشعاع قرار داده است.

در این بین از منطقه ۲۲ تهران می‌توان به‌عنوان منجمدترین منطقه یاد کرد که با ریزش ۵۳ درصدی معاملات نسبت به تیرماه روبه‌رو شده و در مرداد در این منطقه فقط ۲۴ واحد مسکونی فروخته شده است که از تعداد واحدهای یک مجتمع مسکونی متعارف در این منطقه هم کمتر است. مقایسه قیمت مسکن در مرداد نسبت به تیر در هر یک از مناطق شهری تهران نیز حاکی از این است که در تمام شهر به جز پنج منطقه، بازار مسکن با کاهش قیمت همراه بوده است. بر این اساس تورم ملکی بین ۵/ ۲ تا ۵ درصدی در مناطق سه، هشت، ۱۳، ۱۸ و ۲۰ رخ داده و از این مناطق می‌توان به‌عنوان پنج منطقه گرم قیمتی یاد کرد؛ در مقابل افت بین یک تا ۸درصدی قیمت مسکن نیز در سایر مناطق شهر ثبت شده است. در این بین منطقه‌ای که دچار شدیدترین ریزش قیمت مسکن شده، شمالی‌ترین، لوکس‌ترین و گران‌ترین منطقه تهران است. منطقه یک در ماه گذشته با ریزش بیش از هشت درصدی قیمت مسکن روبه‌رو شده و میانگین قیمت مسکن در این ماه از ۳۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان در تیر به ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

منطقه ۲۲ نیز در حالی به‌عنوان رکودی‌ترین منطقه در بازار مسکن پایتخت شناسایی شده است که تعداد آپارتمان‌های فروخته شده در آن از نصف هم کمتر شده و همزمان افت کمتر از ۲ درصدی میانگین قیمت مسکن در این منطقه، نشان از شروع کاهش اسمی قیمت مسکن در این نقطه از شهر دارد که به شکل رسمی در آمار منعکس شده است. افت شدید معاملات در بازار مسکن منطقه ۲۲ یک پیام دارد؛ اینکه قیمت مسکن در منطقه مذکور بیش از حد مورد انتظار متفاضیان مسکن افزایش یافته و آنها حاضر به پرداخت بهای کنونی برای تملک آپارتمان در این منطقه نیستند. در جریان ماه‌های رونق بازار مسکن، قیمت مسکن در منطقه ۲۲ نیز به دنبال رشد قیمت در سایر مناطق دستخوش تغییرات افزایشی قابل‌توجه شد و این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که فاصله قیمت مسکن در این منطقه با منطقه پنج که کانون تقاضای خرید مسکن در بازار به شمار می‌آید، به کمترین میزان رسید. این نزدیک شدن قیمت‌ها در حالی رخ داد که امکانات و موقعیت منطقه ۲۲ در حال حاضر با منطقه پنج تهران قابل مقایسه نیست.

صرف‌نظر از مسافت بیشتر بین منطقه ۲۲ با مرکز شهر تهران در مقایسه با موقعیت مکانی منطقه پنج، این منطقه حتی از امکانات کافی حمل‌ونقلی نیز برخوردار نیست و فقدان پوشش قابل قبول ایستگاه‌های مترو و اتوبوسرانی در این منطقه سبب شده ساکنان ناگزیر به استفاده از خودروی شخصی برای انجام سفرهای درون‌شهری روزانه خود باشند. به این ترتیب همان‌طور که در آمارهای ماهانه معاملات مسکن نیز منعکس شده، تقاضای مصرفی سکونت در منطقه پنج را بر منطقه ۲۲ ترجیح می‌دهد و در نتیجه حجم معاملات منطقه ۵ همواره در صدر یا رتبه دوم جدول مناطق پرمعامله شهر تهران قرار دارد. با این همه در ماه‌های رونق، فاصله قیمت منطقه ۲۲ نسبت به منطقه ۵ به کمترین میزان رسید و به این ترتیب اکنون با تبدیل فاز بازار معاملات به «رکود»، شاهد بیشترین افت تقاضای خرید مسکن در این منطقه هستیم.

به بیان روشن‌تر، پیام این رفتار متقاضیان مسکن این است که انتظار دارند قیمت مسکن در منطقه ۲۲ به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کند و روند افت قیمت در این منطقه ادامه یابد.

پس از منطقه ۲۲ نیز از منطقه ۲۰ یعنی محدوده شهرری می‌توان به‌عنوان دومین منطقه منجمد معاملاتی در مرداد ماه یاد کرد.

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

کلاه گشادی که بر سر خریداران مسکن مهر گذاشته می‌شود

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
کلاه گشادی که بر سر خریداران مسکن مهر گذاشته می‌شود
ساعت24 - در حالی شرکت‌ عمران شهرهای جدید مردم را از انجام هرگونه معامله خارج از چارچوب‌های تعیین شده منع می‌کند که برخی بنگاه‌های املاک با سوء‌استفاده از عدم آگاهی مردم، کلاه گشادی بر سر خریداران مسکن مهر می‌گذارند.

یکی از مسائلی که طی یکسال و چند ماه اخیر پروژه‌های مسکن مهر را تحت تاثیر قرار داده، افزایش تقاضا برای این نوع مساکن است که دلیل اصلی آن گرانی بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت‌ها در سال ۹۷ و چند ماه ابتدایی امسال است.

ناتوانی مردم در خرید یا اجاره مسکن در کلانشهرها شرایطی را به وجود آورده تا آنها علاوه بر مناطق جنوبی و حاشیه‌ای نیم نگاهی هم به شهرهای جدید داشته باشند. این وضعیت برای شهرهای اطراف تهران و البرز بیش از سایر شهرهای جدید کشور پر رنگ‌تر بوده است.

پردیس، پرند و هشتگرد سه شهر اقماری اطرف کلانشهر تهران و کرج هستند که امسال با سیلی از تقاضا برای خرید و اجاره مواجه شده‌اند. در این بین واحدهای مسکن مهر با توجه به یارانه‌های پرداختی از سوی دولت و قیمت نسبتا ارزان در مقایسه با پروژه‌های شخصی ساز از اقبال بیشتری برخوردار بوده و هستند. اوایل سال گذشته در بهترین حالت ممکن در شهر پردیس یک واحد مسکن مهر آماده تحویل در هر کدام از فازهای آن (فاز ۱۱، فاز ۵، فاز ۹ قدیم و جدید و فاز ۸) کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان معامله می‌شد.

اما به همان دلیلی که در سطرهای بالا به آن اشاره شده اوایل امسال قیمت واحدهای مسکن این شهر از مرز ۴۰۰ میلیون تومان عبور کرد و در برخی فازها از جمله ۸ به بیش از ۶۰۰ میلیون تومان هم رسید. با توجه به عدم توانایی اکثر اقشار متوسط به پایین در خرید مسکن در کلانشهر تهران، پردیس در بین سایر شهرهای جدید انتخاب اول برای تامین مسکن محسوب می‌شود. در بحبوحه افزایش قیمت مسکن در کلانشهرها و تاثیر با فاصله آن بر بازار سایر شهرها و شهرهای جدید، برخی دلالان و سوداگران مسکن که از سال‌ها پیش با ناامید کردن مردم، واحدهای آنها را با قیمت نازل ۳۰ و ۴۰ میلیون تومانی خریداری کرده بودند دست به کار شده و واحدهای خود را با قیمت‌های ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومانی به فروش رساندند.

در این بین برخی بنگاه‌های املاک نیز از فرصت استفاده کرده و با یک شگرد واحدهای در دست ساخت مسکن مهر را به نام واحدهای آماده تحویل به مردم را به ا صطلاح غالب کرده‌اند.

یکی از خریدارن این واحدها به خبرنگار تسنیم می‌گوید: «بعد از ماه رمضان برای خرید یک واحد مسکن مهر به پردیس مراجعه کردم. یکی از بنگاه‌های املاک واحد آماده تحویلی را در فاز ۵ به بنده نشان داد اما پس از خرید متوجه شدم این واحد سال آینده تحویل می‌شود.»

وی افزود: برای این واحد مسکن مهر نیز ۴۰۰ میلیون تومان پرداخت کردیم در حالیکه با بررسی که انجام دادیم قیمت آن کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان بوده است.

شرکت عمران پردیس بارها نسبت به خرید هر گونه مسکن مهری بدون استعلام از این شرکت به مردم هشدار داده است، اما با این وجود برخی بنگاه‌های املاک این شهر از ناآگاهی مردم سوء استفاده کرده و به اصطلاح کلاه گشادی را بر سر خریداران مسکن مهر می‌گذارند.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت مسکن در کدام مناطق پایتخت در ماه اخیرافزایش یافته است؟ +نمودار

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
قیمت مسکن در کدام مناطق پایتخت در ماه اخیرافزایش یافته است؟ +نمودار
اقتصادنیوز: ۱۳ منطقه منجمد تهران در بازار معاملات مسکن شناسایی شد. تازه‌ترین گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی حاکی از این است که حجم معاملات آپارتمان‌های مسکونی در مرداد نسبت به تیرماه در ۱۳ منطقه از ۲۲ منطقه شهر تهران با ریزش شدید بیش از ۳۰ درصدی روبه‌رو شده و تعداد آپارتمان‌های فروخته‌شده در ۹ منطقه شهر نیز یک رقمی شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، ماه میانی تابستان را می‌توان از این جهت که قیمت مسکن پس از ۴۵ ماه متوالی، با تغییرات منفی روبه‌رو شد، ماه عقبگرد قیمتی نامید. در مرداد ماه امسال تعداد معاملات مسکن به سطح فوق‌العاده پایین ۲۹۰۰ فقره رسید که نه تنها برای یک ماه عادی بی‌سابقه است، بلکه حتی در سال‌های اخیر در ماه‌های نیمه‌تعطیل فروردین نیز حجم معاملات عموما به زیر ۳۵۰۰ فقره تنزل پیدا نکرده است. این در حالی است که تعداد آپارتمان‌های معامله شده در مرداد نسبت به تیر حدود ۳۲ درصد و نسبت به مرداد سال گذشته که بازار همچنان در فاز رونق قرار داشت، ۷۴ درصد افت کرده است. میانگین قیمت مسکن نیز در ماه گذشته با تغییرات منفی روبه‌رو بوده و ۳ درصد نسبت به تیرماه کاهش یافته است؛ به این ترتیب اکنون میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در پایتخت بر اساس آخرین معاملات انجام‌شده به ۱۳ هزار و ۱۸۰ تومان رسیده است. همچنین تغییرات نقطه‌ای قیمت مسکن در مرداد ماه حاکی از این است که رشدقیمت مسکن در این ماه نسبت به ماه مشابه پارسال زیر ۸۰ درصد بوده که به مراتب از میزان رشد نقطه‌ای قیمت مسکن در ماه‌های اخیر کمتر است.

کاهش حدود ۴۰۰ هزار تومانی قیمت هر مترمربع مسکن در پایتخت به‌طور میانگین در کنار افت شدید حجم معاملات یک ماه متفاوت را در بازار مسکن کنونی رقم زده و کمای کامل بازار مسکن را به دنبال داشته است. در این میان بررسی تغییرات ماهانه حجم معاملات و میانگین قیمت مسکن در مناطق بیست‌ودوگانه شهر تهران حکایت از آن دارد که کما در برخی مناطق شدیدتر بوده و زمستان زودرس بازار مسکن در برخی از نقاط شهر پایین‌ترین دما را رقم زده، طوری که معاملات به نقطه انجماد رسیده است. در یک ماه مرداد ۱۳ منطقه شهر تهران شامل مناطق یک، ۲، ۴، ۵، ۱۱، ۱۳ تا ۱۶، ۱۸ و ۲۰ تا ۲۲ با افت بیش از ۳۰ درصدی معاملات نسبت به تیرماه روبه‌رو شدند و به این ترتیب بیش از سایر مناطق در افت حجم کل معاملات پایتخت اثرگذار بوده‌اند. در میان این مناطق که به واسطه تغییرات ماهانه می‌توان از آنها به‌عنوان سردترین و منجمدترین مناطق معاملاتی بازار مسکن یاد کرد، رکود به عمیق‌ترین شکل ممکن بازار معاملات مسکن را تحت‌الشعاع قرار داده است.

در این بین از منطقه ۲۲ تهران می‌توان به‌عنوان منجمدترین منطقه یاد کرد که با ریزش ۵۳ درصدی معاملات نسبت به تیرماه روبه‌رو شده و در مرداد در این منطقه فقط ۲۴ واحد مسکونی فروخته شده است که از تعداد واحدهای یک مجتمع مسکونی متعارف در این منطقه هم کمتر است. مقایسه قیمت مسکن در مرداد نسبت به تیر در هر یک از مناطق شهری تهران نیز حاکی از این است که در تمام شهر به جز پنج منطقه، بازار مسکن با کاهش قیمت همراه بوده است. بر این اساس تورم ملکی بین ۵/ ۲ تا ۵ درصدی در مناطق سه، هشت، ۱۳، ۱۸ و ۲۰ رخ داده و از این مناطق می‌توان به‌عنوان پنج منطقه گرم قیمتی یاد کرد؛ در مقابل افت بین یک تا ۸درصدی قیمت مسکن نیز در سایر مناطق شهر ثبت شده است. در این بین منطقه‌ای که دچار شدیدترین ریزش قیمت مسکن شده، شمالی‌ترین، لوکس‌ترین و گران‌ترین منطقه تهران است. منطقه یک در ماه گذشته با ریزش بیش از هشت درصدی قیمت مسکن روبه‌رو شده و میانگین قیمت مسکن در این ماه از ۳۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان در تیر به ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

منطقه ۲۲ نیز در حالی به‌عنوان رکودی‌ترین منطقه در بازار مسکن پایتخت شناسایی شده است که تعداد آپارتمان‌های فروخته شده در آن از نصف هم کمتر شده و همزمان افت کمتر از ۲ درصدی میانگین قیمت مسکن در این منطقه، نشان از شروع کاهش اسمی قیمت مسکن در این نقطه از شهر دارد که به شکل رسمی در آمار منعکس شده است. افت شدید معاملات در بازار مسکن منطقه ۲۲ یک پیام دارد؛ اینکه قیمت مسکن در منطقه مذکور بیش از حد مورد انتظار متفاضیان مسکن افزایش یافته و آنها حاضر به پرداخت بهای کنونی برای تملک آپارتمان در این منطقه نیستند. در جریان ماه‌های رونق بازار مسکن، قیمت مسکن در منطقه ۲۲ نیز به دنبال رشد قیمت در سایر مناطق دستخوش تغییرات افزایشی قابل‌توجه شد و این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که فاصله قیمت مسکن در این منطقه با منطقه پنج که کانون تقاضای خرید مسکن در بازار به شمار می‌آید، به کمترین میزان رسید. این نزدیک شدن قیمت‌ها در حالی رخ داد که امکانات و موقعیت منطقه ۲۲ در حال حاضر با منطقه پنج تهران قابل مقایسه نیست.

صرف‌نظر از مسافت بیشتر بین منطقه ۲۲ با مرکز شهر تهران در مقایسه با موقعیت مکانی منطقه پنج، این منطقه حتی از امکانات کافی حمل‌ونقلی نیز برخوردار نیست و فقدان پوشش قابل قبول ایستگاه‌های مترو و اتوبوسرانی در این منطقه سبب شده ساکنان ناگزیر به استفاده از خودروی شخصی برای انجام سفرهای درون‌شهری روزانه خود باشند. به این ترتیب همان‌طور که در آمارهای ماهانه معاملات مسکن نیز منعکس شده، تقاضای مصرفی سکونت در منطقه پنج را بر منطقه ۲۲ ترجیح می‌دهد و در نتیجه حجم معاملات منطقه ۵ همواره در صدر یا رتبه دوم جدول مناطق پرمعامله شهر تهران قرار دارد. با این همه در ماه‌های رونق، فاصله قیمت منطقه ۲۲ نسبت به منطقه ۵ به کمترین میزان رسید و به این ترتیب اکنون با تبدیل فاز بازار معاملات به «رکود»، شاهد بیشترین افت تقاضای خرید مسکن در این منطقه هستیم.

به بیان روشن‌تر، پیام این رفتار متقاضیان مسکن این است که انتظار دارند قیمت مسکن در منطقه ۲۲ به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کند و روند افت قیمت در این منطقه ادامه یابد.

پس از منطقه ۲۲ نیز از منطقه ۲۰ یعنی محدوده شهرری می‌توان به‌عنوان دومین منطقه منجمد معاملاتی در مرداد ماه یاد کرد.

تغییرات ماهانه در مناطق پرمعامله

به گزارش «دنیای اقتصاد»، سال‌هاست که دو منطقه ۴ و ۵ شهر تهران واقع در شرق و غرب شهر، به‌عنوان مناطق شاخص بازار مسکن شناخته می‌شوند، چراکه طی سال‌های اخیر همواره رتبه پرمعامله‌ترین مناطق شهر را به خود اختصاص داده‌اند. به دلیل جذب بیشترین تقاضای مسکن در تهران، می‌توان از مناطق ۴ و ۵ به‌عنوان نشانگرهای اصلی تغییرات آتی بازار مسکن نیز یاد کرد؛ به این ترتیب که اولین سیگنال‌های رشد قیمت و رشد معاملات مسکن در آستانه دوره‌های رونق در این مناطق زودتر از سایر نواحی بازار مسکن تهران قابل رصد است.

متقاضیان بازار مسکن در این منطقه، عموما مصرفی و از طیف‌های متنوع و طبقات درآمدی مختلفی هستند و از طرفی بخشی از تقاضای سرمایه‌ای و سفته‌بازی نیز با توجه به تقاضای بالای مسکن در این مناطق، روانه دو قطب شرق و غرب بازار مسکن تهران می‌شود. بررسی تغییرات قیمت و حجم معاملات در منطقه ۵ به‌عنوان یکی از دو منطقه استراتژیک بازار مسکن نشان می‌دهد دقیقا در ماهی که تورم مسکن منفی شد و قیمت‌ها در بازار عقبگرد کرد، معاملات بیش از یک‌سوم افت کرده و شاهد ریزش ۳۵ درصدی آمار آپارتمان‌های فروخته‌شده در مرداد بوده‌ایم. با وجود این تغییرات کاهشی قیمت مسکن در این منطقه ناچیز و حدود یک درصد بوده است که حتی از سطح تورم منفی مسکن در کل شهر تهران نیز پایین‌تر است. علت افت محدود قیمت مسکن در منطقه ۵ با وجود کاهش معاملات را باید در مصرفی بودن این منطقه جست‌وجو کرد. عمده تقاضای مسکن در این منطقه معطوف به متقاضیان مصرفی است. به همین خاطر در سال ۹۶ و همزمان با شروع دوره رونق مسکن، اولین منطقه‌ای که رشد قیمت و معاملات در آنجا مشهود شد، منطقه ۵ بود.

در واقع زمانی که بازار از رکود خارج می‌شود، اولین گروهی که وارد بازار می‌شوند، متقاضیان مصرفی هستند و در سال ۹۶ نیز تقویت حضور آنها در بازار اولین سیگنال‌های رونق را رقم زد. در مقابل زمانی که بازار مسکن رکودی می‌شود، سفته‌بازان و سرمایه‌گذاران آخرین گروهی هستند که بازار را ترک می‌کنند. به این ترتیب در حال حاضر در بازار مسکن منطقه ۵ علاوه بر عده معدودی متقاضی مصرفی مسکن، سرمایه‌گذاران و تعداد اندکی از سفته‌بازان نیز همچنان حضور دارند. تشخیص متقاضیان سرمایه‌ای ملک این است که پس از اتمام رکود، در صورتی که در منطقه ۵ سرمایه‌گذاری ملکی کرده باشند، زودتر می‌توانند ملک خود را بفروشند و به همین خاطر تعدادی از آنها هنوز در بازار حضور دارند. برآیند حضور این گروه‌های مختلف موجب شده فعلا افت قیمت در منطقه ۵ محدود به ۲/ ۱ درصد باشد. به این ترتیب منطقه ۵ که به منزله پیشانی بازار مسکن در دوره‌های رونق پیشتاز رشد معاملات و قیمت است، اما به همان نسبت با تحقق رکود، دیرتر از سایر مناطق کمای کامل را تجربه می‌کند.

در تیرماه امسال نیز در شرایطی که میانگین قیمت مسکن در ۹ منطقه کاهش پیدا کرده بود، اما این افت قیمت در منطقه ۵ بسیار جزئی و در محدوده یک درصد بود. بنابراین نباید از این ناحیه بازار مسکن رفتار هیجانی در مسیر کاهش قیمت را انتظار داشت. به گزارش «دنیای اقتصاد»، در حالی که دو منطقه ۴ و ۵ همواره بیش از ۲۵ درصد از معاملات ماهانه مسکن را به خود اختصاص می‌دهند، این ماه سهم معاملات مسکن به زیر ۲۰ درصد کاهش یافته است. در مقابل حجم معاملات مسکن در مناطق نیمه جنوبی تهران اندکی افزایش یافته است. در ماه‌های اخیر نیز غلظت رکود در مناطق نیمه شمالی تهران بیش از نیمه جنوبی بوده و در ماه جاری هم آمارها موید همین گزاره است.

مقایسه نقطه‌ای وزن مناطق در معاملات مسکن تهران طی مرداد ماه حاکی از این است که وزن مناطق جنوبی از معاملات نسبت به سال گذشته افزایش یافته و سهم مناطق شمالی کمتر شده است. به‌عنوان مثال سهم منطقه ۵ از معاملات در مرداد سال گذشته ۱۵ درصد بود که امسال به کمتر از ۱۳ درصد کاهش یافته است. منطقه یک نیز ۵ درصد از معاملات مرداد پارسال را به خود اختصاص داده بود که این میزان در مرداد امسال ۵/ ۴درصد شده است. این در حالی است که مناطق جنوبی اغلب با افزایش سهم روبه‌رو بوده‌اند. به‌عنوان مثال وزن منطقه ۱۰ از معاملات مرداد ماه از ۶ درصد در سال گذشته به ۸ درصد در سال جاری رسیده است. همچنین سهم معاملات منطقه ۱۵ از ۵ به ۶درصد افزایش یافته است. منطقه ۱۷ نیز که مرداد پارسال کمتر از ۲ درصد از کل معاملات مسکن را به خود اختصاص داده بود، در ماه متناظر امسال ۵/ ۲درصد از کل معاملات سهم دارد. به این ترتیب در حال حاضر وزن مناطق شمالی از معاملات ماهانه مسکن رو به کاهش و وزن مناطق جنوبی رو به افزایش است.

قیمت مسکن در کدام مناطق پایتخت در ماه اخیرافزایش یافته است؟ +نمودار - 15

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت واحدهای مسکونی ۷۵ متری در تهران

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
قیمت واحدهای مسکونی ۷۵ متری در تهران
بررسی قیمت روز مسکن در تهران حاکی از آن است که یک واحد ۷۵ متری در محدوده بهار یک میلیارد و ۲۰ میلیون تومان و واحدی با همین متراژ واقع در درختی با قیمت یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون تومان برای فروش عرضه شده است.

به گزارش افکارنیوز،

​یک واحد مسکونی ۷۵ مترمربعی نوساز در قیطریه به قیمت ۲ میلیارد و ۷۷۵ میلیون تومان یعنی هر مترمربع ۳۷ میلیون تومان قیمتگذاری شده است. بر اساس جدیدترین آمار وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در این منطقه طی مردادماه امسال ۲۹ میلیون و ۲۱۲ هزار تومان بوده است.

اخبار اقتصادی- آپارتمان ۷۵ متری واقع در ابوذر با عمر ۳ سال به قیمت ۸۶۰ میلیون تومان (هرمترمربع ۱۱ میلیون تومان) و واحد مسکونی ۱۶ اسل ساخت در سعادت آباد به قیمت یک میلیارد و ۵۴۹ میلیون تومان (هر مترمربع ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان) برای فروش عرضه شده است.

همچنین یک واحد ۷۵ متری ۲ خواب با عمر ۱۰ سال در میدان توحید یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان (هر مترمبع ۱۴ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان) قیمتگذاری دشه است.

محلهمتراژعمر بناقیمت یک مترمربع ( تومان)قیمت کل (میلیون تومان)
مجیدیه75517 میلیون و 330 هزار یک میلیارد و 300
ارم751610 میلیون و 930 هزار820
سازمان برنامه75نوساز21 میلیونیک میلیارد و 575
پونک75-16میلیونیک میلیارد و 200
درختی75-26 میلیونیک میلیارد و 950
بهار751213.6 میلیونیک میلیارد و 20
آلستوم751015.8یک میلیارد و 185
لویزان75-13.6یک میلیارد و 20

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش ۲۰ درصدی قیمت مسکن؛ خریداران قیمت تعیین می‌کنند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
کاهش ۲۰ درصدی قیمت مسکن؛ خریداران قیمت تعیین می‌کنند
ایسنا نوشت: در شرایطی که خردادماه سال جاری قیمت پیشنهادی فروش آپارتمان در آگهی‌ها به بالاترین حد خود رسیده بود، هم اکنون نرخها در تمام نقاط تهران ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است.

به دنبال ایجاد آرامش نسبی در بازار ارز، کاهش قیمت پیشنهادی واحدهای مسکونی از اوایل تیرماه امسال آغاز شد. هم اکنون دیگر از نرخ‌های نجومی در دفاتر املاک خبری نیست. در سایت‌های فروش ملک نیز قیمت‌ها به طور محسوسی کاهش یافته است. مشاهدات نشان می‌دهد قیمت‌ها ۱۰ تا ۲۰ درصد پایین آمده و این موضوع در برخی واحدهای بزرگ متراژ و لوکس به بیش از این ارقام می‌رسد.

چرخش انتظارات تورمی در بازار مسکن از اوایل تیرماه خود را نشان داد و بعد از ۲۷ ماه پرتلاطم، سرانجام خریداران دست بالا را پیدا کردند. هم اکنون نبض خرید و فروش متوقف شده و آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی در مردادماه افت ۷۳ درصدی معاملات مسکن در پایتخت را نشان می‌دهد. در ماه مورد اشاره تنها ۳۳۰۰ واحد مسکونی در تهران معامله شد که در شش سال اخیر بی سابقه بوده و حتی از ماه‌های فروردین نیمه تعطیل نیز کمتر بود.

کاهش ۲۰ درصدی قیمت مسکن؛ خریداران قیمت تعیین می‌کنند - 3

این در حالی است که نرخ رشد ماهیانه قیمت برای اولین بار در طول یک سال و نیم اخیر منفی شد و نسبت به تیرماه امسال ۲٫۴ درصد کاهش یافت. در مردادماه ۱۳۹۸ میانگین قیمت مسکن شهر تهران به ۱۳ میلیون و ۱۸۷ هزار تومان در هر متر مربع رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲٫۴ درصد کاهش و ۷۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. با این وجود افت فشار ماهیانه بازار مسکن حکایت از ورود این بخش به رکود ۳ تا ۴ ساله می‌دهد.

طبق مشاهدات عینی در فضای مجازی، قیمت پیشنهادی اغلب آپارتمان نوساز در بلوار پروین تهرانپارس که تا خردادماه متری ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان بود به ۱۱ تا ۱۴ میلیون تومان کاهش یافته است. در غرب تهران نیز قیمت‌ها از بالای ۲۰ میلیون تومان به حدود ۱۸ تا ۱۹ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است. در جنوب تهران البته افت قیمت، کمتر بوده اما پیش بینی می‌شود در این مناطق نیز با کاهش مواجه شویم.

کارشناسان می‌گویند بر اساس رفتار بازار مسکن در ادوار گذشته، قیمت‌ها به روند نزولی خود تا مدت کوتاهی ادامه می‌دهند و در یک سطح به ثبات می‌رسند. این ثبات تا جهش بعدی که احتمالا ۱۰ تا ۱۵ فصل خواهد بود در بازار ایجاد می‌شود که فرصت خوبی برای خریداران مصرفی است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

طرح جامع بانکداری اسلامی نیاز به اصلاح دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس کانون بانک‌های خصوصی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفت: طرح جامع بانکداری اسلامی که در مجلس مطرح است نمی‌تواند مسائل جاری نظام بانکی کشور را حل کند و نیاز به اصلاح دارد. کوروش پرویزیان افزود: مدیران عامل شبکه بانکی کشور از خصوصی و دولتی در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نظرات خود را در باره این طرح منعکس کرده‌اند. وی با بیان اینکه باید در این زمینه به یک چارچوب نظری منسجم رسیدگفت: پژوهشگاه فقه نظام و موسسه علوم بانکی و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی مطالعاتی را اغاز کرده‌اند و همکاری مشترکی با دانشگاه‌های مختلف آغاز کرده‌ایم تا بازنگری کلی در مسایل بانکی صورت گیرد و هدف نهایی آن این است که نظام بانکداری بتواند خدمات به روزتر و در دسترس را به مشتریان ارائه کند و خلق ارزش افزوده و کارآمدی را برای کارآفرینان و نظام اقتصادی کشور در بر داشته باشد.

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا16 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
حال در چنین شرایطی، برخی افراد مسئول و غیرمسئول، برخی نهادها و رسانه‌ها و … بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بدون بررسی، بی‌توجه به اصول مشخص علم اقتصاد، تنها با بیان جملاتی مخاطب‌پسند اما بی‌اساس، خودروسازان را به افزایش قیمت خودرو و نیز عدم عرضه خودرو به بازار متهم می‌کنند. از این رو، خودروسازان کشور در پاسخ به این اظهارات و فضاسازی‌های رسانه‌ای ذکر چند نکته را ضروری می‌دانند:۱- بار دیگر یادآوری می‌کنیم که قیمت فروش خودرو در شرکت‌های تولیدکننده با بازار آزاد «متفاوت» است و ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و … نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند. قیمت بازار و فراز و فرود آن هیچ ارتباطی با خودروسازان نداشته و حاصل هدایت نقدینگی سرگردان به بازار خودرو، صحنه‌گردانی واسطه‌ها و دلالان و نیز تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی است. ۳- تمام کارشناسان حوزه اقتصاد عقیده دارند افزایش قیمت چند محصول داخلی در روزهای اخیر ناشی از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها و هیجان زده کردن جو روانی بازار خودرو و نیز فضاسازی‌های رسانه‌ای بوده است. این تصمیم‌های بزرگ در سخت‌ترین روزهای اقتصاد و صنعت کشور اتخاذ شده و جراحی بزرگ این صنعت، نیاز به حمایت همه جانبه تمام بخش‌ها، مجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها دارد.
ایبناایبنا16 ساعت قبل
وی با اشاره به پشتیبانی شبکه سراسری از مراکزی که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر دریافت می‌کنند، گفت: در شرایطی که نیروگاه‌های تجدیدپذیر امکان تامین برق مورد نیاز این مراکز را نداشته باشد شبکه سراسری برق مورد نیاز را تامین خواهد کرد. سخنگوی صنعت برق با تاکید بر ممنوعیت استفاده مراکز استخراج رمز ارز از برق شبکه سراسری در زمان اوج مصرف، گفت: طبق مصوبه هیات دولت این مراکز در زمان اوج مصرف که ۳۰۰ ساعت است نباید از برق موجود در شبکه سراسری استفاده کنند. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود. سخنگوی صنعت برق گفت: برای کنترل مصرف برق در مراکز استخراج رمز ارز از راه دور، همه این مراکز به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند. رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز مصوبه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها را به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ کرده که تمامی دارندگان مجوز از وزارت صمت می‌توانند با هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای و برخورداری از تجهیزات مناسب برق از تعرفه اعلام شده برای استخراج رمز ارز استفاده کنند؛ همچنین شرکت‌های برق منطقه‌ای موظف به قطع انشعاب و برخورد با استخراج کنندگان رمز ارزی هستند که به صورت غیر مجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند یا با سایر تعرفه‌ها نسبت به دریافت برق و ماینینگ اقدام کرده‌اند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اعلام نظر سخنگوی دولت درباره چند مورد اقتصادی

خبری14 ساعت قبل

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۲۲ آبان‌ماه

خبری16 ساعت قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۲ آبان‌ماه

خبری17 ساعت قبل

افزایش مرگ و میر در زندان‌های آمریکا/شارلوت پست: بیشتر مرگ‎ها در زندان‎های کالیفرنیا در ۱۲ روز نخست رخ داده است

میزان‌آنلاین44 دقیقه قبل

نشریه آمریکایی: حذف مورالس، کودتایی علیه بومیان بولیوی بود

فارس46 دقیقه قبل

فینال تور جهانی ۲۰۱۹ تنیس؛ مرور وضعیت‌های مختلف گروه آندره آغاسی؛ نادال، زورف و مدودف همچنان شانس صعود دارند

طرفداری56 دقیقه قبل

برلوسکونی: در مونزا بازیکنانی با ظاهری آراسته می‌خواهم، نه با ریش و گوشواره!

طرفداری1 ساعت قبل

تاثیر گران‌ترین ادویه جهان در کاهش افسردگی

آفتاب‌نیوز1 ساعت قبل

اینتر به ایوان راکیتیچ علاقمند نیست؛ نراتزوری برای به خدمت گرفتن کولوسفسکی در ژانویه کار سختی خواهد داشت

طرفداری1 ساعت قبل

جهاد اسلامی فلسطین شروط خود برای آتش بس با اسرائیل را اعلام کرد

مهر1 ساعت قبل