آزادی نجفی با قید وثیقه و بازگشت مجدد او به زندان + واکنش عباس عبدی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آزادی نجفی با قید وثیقه و بازگشت مجدد او به زندان + واکنش عباس عبدی

واکنش عباس عبدی به اعتراضات بر سر آزاد شدن نجفی از زندان

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
واکنش عباس عبدی به اعتراضات بر سر آزاد شدن نجفی از زندان
عباس عبدی در ادامه یادداشت خود در روزنامه «اعتماد» نوشت: پیش‌تر هم مفصل نوشته‌ام که چرا در شرایط کنونی مفهوم اولیای دم باید تا حدی توسعه یابد و حکومت و حاکم نیز در این مساله دخالت پیدا کنند.

همچنین در مفهوم قتل عمد، باید قتل با سبق تصمیم را با قتل بدون سبق تصمیم جدا کرد. منطق بنده مبتنی بر حساسیتی است که جامعه نسبت به اینگونه قتل‌ها دارد. در جوامع گذشته، این حساسیت مربوط به خانواده و نزدیکان مقتول بود، ولی در جامعه امروزی اولیای دم، کل جامعه است و حساسیتی که مردم نسبت به قتل نشان می‌دهند بسیار زیاد است و باید ملاحظات آنان نیز لحاظ شود، ضمن اینکه قتل عمد هم به دو درجه تبدیل شود و مجازات آنها نیز تفاوت پیدا کند. بحث جامعه‌شناسی و حقوقی این را می‌توان با آقایان فقها مطرح کرد و به یک جمع‌بندی رسید. این مقدمه را نوشتم تا به واکنش جامعه نسبت به آزادی آقای نجفی بپردازم.

بنده طی ۶ یادداشت مفصل در روزنامه اعتماد تحلیل خود را درباره این واقعه تأثرآور نوشتم و به گمان خودم سعی کردم فارغ از تعلقات شخصی ماجرا را تحلیل کنم، اکنون که آقای نجفی براساس قانون آزاد شده است، منطق این آزادی را نیز می‌فهمم، زیرا دادگاه نمی‌توانسته او را آزاد نکند، زیرا هنگامی که رضایت حاصل شود، دادگاه باید قرار بازداشت را تبدیل به وثیقه کند. این اتفاق برای تعداد زیادی از متهمان به قتل رخ می‌دهد ولی چون حساسیتی نسبت به متهمان آنها وجود ندارد کسی متوجه ماجرا نمی‌شود. البته بنده حتی نسبت به ابراز رضایت خانواده مقتول نیز حساسیت دارم، چرا که در بسیاری از موارد رضایت به عللی داده می‌شود که تناسبی با جرم رخ داده ندارد ولی در هر حال قانون این است، و قانون نادرستی هم نیست. پرسش این است که چرا این اتفاق در مدت کوتاه ۳ ماه رخ داد؟ هرچند در صورت رسیدگی مجدد در دادگاه بطور معمول حکم زندان از جهت وجه عمومی این جرم صادر خواهد شد و متهم تبدیل به محکوم شده و به زندان خواهد رفت. ولی کسی به آن مرحله توجهی ندارد و فقط سوال می‌کنند که چرا به این سرعت وی آزاد شده است؟ به نظر بنده سه علت برای این وضعیت می‌توان شمرد. اول عجله‌ای که دادسرا در رسیدگی بدوی و ارجاع پرونده به دادگاه کرد.

توجیه آنان این بود که افکار عمومی حساس است باید زودتر اقدام کرد. آن سرعت معقول نبود. دادگاه بهتر بود که مثل سایر پرونده‌های مشابه رفتار می‌کرد. که هرکدام از مراحل رسیدگی روزها و هفته‌ها و بعضا چند ماه طول می‌کشد که پرونده به دادگاه برود. دادگاه نیز براساس نوبت‌دهی عادی رفتار می‌کرد و به اعتراض‌های وکلای متهم توجه می‌کرد و ایرادی هم نداشت که نقصی می‌گرفت که معمولا هم در پرونده‌ها هست و برای رسیدگی مجدد آن را برمی‌گردانند. در پرونده‌های قتل نوعی تعمد نیز در طولانی شدن روند دادرسی وجود دارد که منطق قابل قبولی دارد. شاید اگر مراحل رسیدگی به این پرونده نیز طی می‌شد، حداقل ۶ ماه طول می‌کشید که فرد آزاد شود و این البته برای متهم هیچ تفاوتی نمی‌کند، چون این مقدار از زندان بعدا جزو محکومیت‌های او محسوب می‌شد ولی اگر دادرسی طولانی‌تر می‌شد قدری از حساسیت‌های عمومی نیز کاسته می‌شد. علت بعدی وضعیت خانواده مقتول است که به علت انتساب برخی از آنان به اهل حق بودن و اعتقاد نداشتن آنان به قصاص، طبیعی بود که زودتر رضایت می‌دادند که دادند و از ابتدا هم قطعی بود که رضایت می‌دهند. علت دیگر که رضایت را جلو انداخت شاید این احتمال است که در صورت تاخیر در رضایت دادن و رسیدگی در مرحله تجدیدنظر نحوه دفاع وکلای آقای نجفی نیز تفاوت پیدا کند و این به نفع هیچ‌کس نبود و اگر قرار بود که رضایت داده شود، هرچه زودتر بهتر بود.

آنچه در بازتاب به این آزادی وجود داشت، تاکید بر وجهه قدرت سیاسی و اقتصادی متهم و نیز وجود تبعیض جنسیتی بود. به نظر بنده مساله وجود تبعیض جنسیتی یک واقعیت است ولی گمان نمی‌کنم این پرونده تحت تاثیر این نکته باشد. ولی داشتن قدرت سیاسی و اقتصادی، به طور طبیعی حلال بسیاری از مشکلات است. هم‌اکنون کسانی هستند که قادر نیستند ۲۰۰ یا ۳۰۰ میلیون تومان دیه بدهند و از زندان آزاد شوند، یا حتی حدود ۱۰۰ میلیون کسری دارند ولی آزاد نمی‌شوند در مقابل دیگرانی هستند که چند میلیارد برای آزاد شدن می‌پردازند. خوب! این اعتراض به کیست؟ شاید فکر کنید که آقای نجفی چون حمایت سیاسی و اقتصادی داشته مرتکب این عمل شده است؟! قطعا چنین چیزی اشتباه است. اتفاقا افرادی که چنین قدرتی دارند کمتر مرتکب چنین رفتاری می‌شوند. می‌توان به آمار ویژگی‌های متهمان به قتل مراجعه کرد. افراد قدرتمند و ثروتمند در بدترین حالت همچنان که یکی از اصولگرایان توصیه کرد، قاتل را اجاره می‌کنند!! نه آنکه خودشان انجام دهند. چون بر اثر این اقدام ممکن است قدرت سیاسی و اقتصادی خود را از دست بدهند که دادند. آنچه این افراد در بیرون زندان از دست می‌دهند ده‌ها برابر اصل زندان هزینه دارد.

قانون نمی‌تواند چنین تمایزاتی میان متهمان در نظر بگیرد. قرار هم نیست همه مسائل از طریق قانون و مجازات حل شود. هنگامی که قانون برای همه یکسان باشد، بخشی از انتظارات عمومی نادیده گرفته می‌شود. به جای نگاه منفی به آزادی موقتی آقای نجفی، بهتر است قدری نگران حوادث ناخواسته و عجیبی باشیم که ممکن است برای خودمان و عزیزان‌مان رخ دهد.

تکمله: این یادداشت پیش از بازگرداندن آقای نجفی به زندان نوشته بود. به طور طبیعی باید مستندات قانونی این اقدام بیان شود. به نظر می‌رسد آقای نجفی تا حدی از این رفتار استقبال می‌کند چون می‌تواند انگیزه‌های سیاسی را در پس ماجرا برجسته کند. توصیه بنده این است که از حق اعتراض خود نیز صرف‌نظر کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

بازگشت محمدعلی نجفی به زندان

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
بازگشت محمدعلی نجفی به زندان
دادستان استان تهران از بازگشت محمدعلی نجفی به زندان خبر داد.

به گزارش وانانیوز،

محمدجواد حشمتی رییس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه محمدعلی نجفی به زندان بازگشت، گفت: برابر ضوابط و مقررات قانونی هرچند با گذشت اولیای دم قصاص منتفی می‌شود ولی در مورد جنبه عمومی جرم قتل توسط دادگاه، حکم مقتضی صادر خواهد شد.

وی تصریح کرد: مضافا اینکه محکومیت نامبرده بابت نگهداری سلاح غیرمجاز به قوت خود باقی است و سرانجام نیز مجازات اشد اجرا می‌گردد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ورود ناگهانی یک خودرو به سالن انتظار بیمارستان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران20 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده‌ای در چین هدایت کنترل خودرو را از دست داد و دچار حادثه شد. او با خودرو وارد سالن انتظار یک بیمارستان شد و خساراتی به آن وارد کرد. این حادثه به بیمارانی که در سالن انتظار نشسته بودند، لطمه‌ای وارد نکرد. بیشتر بخوانید: تصادف شاخ به شاخ در سر پیچ حین سبقت + فیلمانتهای پیام/

جنجال دوباره بر سر انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ + فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
دومین دوره انتخابات نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب امروز ۲۱ آبانماه ۹۸ با حضور دبیران احزاب ملی برگزار شد. حسین کمالی، قدرتعلی حشمتیان، حجت ملکی و حسن غفوری‌فرد چهار نامزد انتخابات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب هستند. دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: ‌ ساز و کار انتخابات را با انتخاب هیات رئیسه سنی آغاز می‌شود و سپس هیات رئیسه دائم انتخاب می‌شوند و انتخابات توسط آنها برگزار می‌شود. وی افزود: اگر قرار است دوباره انتخابات برگزار شود باید بین من و آقای غفوری‌فرد برگزار شود. پس از آن اسدالله بادامچی ضمن فراخواندن دبیران احزاب به سعه صدر و خویشتن‌داری انتخاب شدن در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را انقدر مهم ندانست که افراد با هم به چالش و بحث بپردازند و به تشریح وقایع انتخابات قبل پرداخت.

فیلم/ روبرو شدن جالب معتادان و موادفروشان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

مداح ۲۵ میلیون تومانی نمی‌خواهیم/ تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
برای آشنایی با چند و، چون ماجرا و نحوه اعتراض این مدیر هیأت در قم، ابتدا فیلم، زیرا را تماشا کنید: برای بررسی جزییات قضیه و چرایی این اعتراض، سراغ سید مجید رضوی، مداح و مدیر هیأت انصارالمحسن قم رفتیم. تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت! وی با اشاره به اینکه کمپین تحریم مداحان میلیونی را ایجاد کردیم تا نهاد نظارتی مسئول به خودش بیاید، گفت: این نهاد نظارتی را امروز نه هیأتی‌ها و نه مردم نمی‌شناسند. مداحانی که برای مجلس خود پاکت طلب نمی‌کنندمدیر هیأت انصارالمحسن قم گفت: مرحوم کوثری زمانی که برای امام حسین (ع) می‌خواند پاکت طلب نمی‌کرد. این‌که افراد با چه لباس‌هایی حضور پیدا می‌کنند، چه رقم‌هایی می‌خواهند و یا چه اشعار و سبک‌هایی در مجالس می‌خوانند.

ادامه جنجال دور دور مرگبار جوان ایرانی مقیم امارات با پورشه در اصفهان + فیلم

رکنارکنا16 ساعت قبل
به گزارش رکنا، ساعت ۱:۱۷ بامداد روز پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت سال جاری مأموران پلیس راهنمایی و رانندگی از تصادف یک دستگاه پورشه با یک دستگاه پراید، مطلع و به محل حادثه در خیابان کارگر اعزام شدند. همان فیلم معروف که دختر جوان لاکچری‌باز در آن نگران جان از دست رفته پسر جوان نیست و نگران آن است که چرا ماشین‌شان را به پارکینگ منتقل می‌کنند و فکر می‌کند همه چیز با پول خریدنی است، حتی جان انسان‌ها. با دستگیری راننده پورشه اندکی اذهان عمومی آرام می‌شوند ولی همچنان خبری از بازداشت یا شکایت از دختر جوان این اتفاق نبود؛ دادستان اصفهان از ورود مدعی‌العموم به این پرونده خبر داد و ۲۶ شهریور بود که کیفرخواست راننده خاطی صادر شد. این حکمی است که دادگاه اصفهان برای راننده خاطی منظور کرد، همان حکمی که عده‌ای فقط بخش پرداخت دیه‌ آن را دیدند و از دقت به سایر اجزای آن خودداری کردند همان موضوعی که سخنگوی قوه قضائیه هم به آن اشاره کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
رکنارکنا1 روز قبل
با این اظهارات و با دستور قاضی ویژه قتل عمد، تحقیقات گسترده کارآگاهان برای شناسایی «شاه توت فراری» آغاز شد. همچنین ادامه تحقیقات بیانگر آن بود که «شاه توت» از دوران کودکی نزد پدربزرگش زندگی می‌کند و آن‌ها از گیلان به مشهد مهاجرت کرده‌اند. مشخصات «شاه توت فراری» به کلیه یگان‌های انتظامی اعلام شد و بدین ترتیب وی تحت تعقیب پلیس قرار گرفت. وقتی نیروهای کلانتری با دستور قضایی وارد لانه سیاه شدند، شاه توت و دو عضو دیگر باند سرقت مشغول استعمال مواد مخدر بودند. این گونه بود که حلقه‌های قانون بر دستان شاه توت و همدستانش گره خورد و اموال سرقتی زیادی نیز در این «لانه سیاه» کشف شد.

اخبار بیشتر