اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۱۱ شهریورماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۱۱ شهریورماه

قیمت منصفانه وش پنبه چند؟

ایسناخبرگزاری ایسنا
قیمت منصفانه وش پنبه چند؟
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان معتقد است که قیمت خرید منصفانه هر کیلوگرم وش پنبه کشاورزان بین شش تا هفت هزار تومان است.

علی‌محمد چوپانی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به کشت پنبه در ۱۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان، اظهار کرد: قیمت خرید تضمینی که از طریق وزارت جهاد کشاورزی اعلام شده ۳۶۶۰ تومان است. این قیمت، قیمتی نامتعارف است و نظر کشاورز را تامین نمی‌کند.

وی افزود: در سال‌های اخیر ۵۰ تا ۶۰ هزار تن پنبه محلوج از کشورهای دیگر خصوصا کشورهای آسیای میانه وارد کشور می‌شود.

چوپانی با اشاره به اختصاص ارز نیمایی برای ورود پنبه به کشور، گفت: قیمت تمام شده هر کیلوگرم پنبه محلوج در ایران حدود ۲۰ هزار تومان می‌شود. البته با توجه به کاهش قیمت ارز در ماه‌های اخیر، چهار تا پنج هزار تومان قیمت پنبه محلوج ارزان‌تر شده و این کاهش قیمت ربطی به آغاز فصل برداشت پنبه ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان بیان کرد: با توجه به قیمت جهانی پنبه محلوج و قیمت تمام شده آن در بنادر ورودی، قیمت منصفانه خرید هر کیلوگرم وش پنبه کشاورزان بین شش تا هفت هزار تومان است.

وی با اشاره به اینکه وش پنبه استان گلستان یک ماه زودتر از سایر استان‌ها برداشت می‌شود، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود هر کیلوگرم پنبه محلوج استان بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان قیمت داشته باشد.

چوپانی گفت: باید تدابیری از جمله برداشت مکانیزه اندیشیده شود تا در آینده قیمت تمام شده پنبه استان کاهش یابد. در حال حاضر حداقل هزینه برداشت هر کیلوگرم وش پنبه ۱۲۰۰ تومان است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان تصریح کرد: با توجه به کمبود نقدینگی در واحدهای نساجی، پول کشاورزان با کمی تاخیر پرداخت خواهد شد.

به گزارش ایسنا، برداشت پنبه در گلستان آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود امسال بین ۳۰ تا ۳۵ هزار تن از وش پنبه از مزارع استان برداشت شود.

خواندن خبر در سایت منبع

شیشه جدید رسید؛ قیمت پایین، تاثیر بالا!

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
شیشه جدید رسید؛ قیمت پایین، تاثیر بالا!
میزان مصرف شیشه در ایران کم شده، خبری خوشحال‌کننده است، اما گفت‌وگو با مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر از در راه بودن مخدری شبیه به شیشه حکایت دارد؛ ارزانتر و مخرب‌تر!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سازندگی، مصرف مواد مخدر در ایران زیاد شده است؟ اگر از مردم عادی باشید، حتما و محکم می‌گویید بله، اما اگر از مسئولان و کارشناسان باشید، حتما با شک و تردید به این سوال پاسخ می‌دهید و البته به تغییرات در نوع مواد مورد مصرف معتادان و مبتلایان به سوءمصرف مواد مخدر می‌پردازید: «نوع مصرف تغییر کرده، تریاک کمتر شده، شیشه و روان‌گردان‌ها کمتر شده، اما گل زیاد شده». بسیار این جملات را شنیده‌اید.

البته طبق آمار روزانه دستگاه‌های مقابله‌ و پیشگیری مصرف مواد مخدر، بازار مصرف روانگردان‌ها و مواد مخدر فعلا با اقبال عمومی بیشتری روبه‌رو می‌شود، کاهش قیمت برخی از مواد مخدر و روانگردان و دسترسی آسان به انواع آنها هم در بالارفتن این آمار بی‌تاثیر نیست. در بین روانگردان‌ها شیشه که از ۱۴ سال پیش پایش به ایران باز شده، هر روز با قیمت کمتری در دسترس مصرف‌کنندگان مواد مخدر است، تا جایی که در سال‌های اخیر قیمت هر کیلو از آن به ۹ میلیون تومان رسیده است. طبق آمار کشفیات ستاد مبارزه با مواد مخدر تا پایان مرداد امسال، ۷,۵۵۱ کیلوگرم شیشه با رشد ۶۲۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ (۱,۰۴۳ کیلوگرم) کشف شده است.

اما نکته مثبت و امیدوارکننده در بین آمارهای دریافتی از ستاد مبارزه با مواد مخدر این است که آمار مصرف شیشه رو به کاهش است. گفته شده این کاهش به دلیل آگاهی بیشتر مردم، تلاش دستگاه‌های متولی برای مقابله و پیشگیری و آگاهی خود مصرف‌کنندگان از عوارض مخرب استفاده از این روانگردان است؛ هرچند که به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، «مصرف شیشه کاهش پیدا کرده است ولی متاسفانه گل رونق داشته و علت اصلی که در نظرسنجی‌ها مطرح شده این است که ۴۰ درصد مصرف‌کنندگان اعلام می‌کنند که گل عارضه و ضرر ندارد.»

اما اخیرا خبرها از ورود مخدر جدیدی حکایت دارد؛ ماده مخدر جدیدی مشابه شیشه و با قیمتی بسیار پایین‌تر از شیشه در حال تولید در کشور افغانستان است.

سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره روانگردان جدیدی که در حال تولید در کشور افغانستان است می‌گوید: «اطلاعات به دست آمده ما حکایت از این دارد که کشور افغانستان مبادرت به تولید نوعی از ماده روانگردان شیشه با قیمت پایین‌تر اما عوارض بسیار بیشتر از شیشه‌های قبل کرده است. روانگردان جدید هنوز وارد نشده است. بنابراین نیاز است که هوشیاری در برابر آن بیشتر شود و سازمان‌های متولی در بخش مبارزه با مواد مخدر با آمادگی بیشتری برای مقابله با آن برخیزند. حقیقت این است که ما باید از پدیده‌ها چند گام جلوتر باشیم. نقص کار ما در این است که ما نقش یک آتشفشان را بازی می‌کنیم. منتظر هستیم تا آتشی برپا شود تا برای مقابله با آن اقدام کنیم. ما اگر از پدیده‌ها جلوتر نباشیم و پیش‌بینی در کار ما نباشد، همین نقش آتشفشان را ایفا کرده‌ایم. لذا باید کمی جلوتر از مسیری که در پیش داریم، ببینیم تا بتوانیم برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم. اگر به سبب اشراف اطلاعاتی مطالبی بنا بر وجود و تولید ماده روانگردان جدید گفته شده است، طبیعتا ما هم در بحث مقابله هوشمندانه‌تر و متمرکزتر عمل می‌کنیم و در آگاه‌سازی جوانان هم فعالانه‌تر عمل خواهیم کرد».

او درباره آمار مصرف شیشه و گل می‌گوید: «در رابطه با خانواده کانابینوئیدها از جمله مواد روانگردان باید گفت که درحال‌حاضر رده‌بندی مواد روانگردان و مخدر (به معنای عام) بر اساس میزان ذائقه و بیشترین مصرف به این ترتیب است: ۶۷ درصد تریاک با بیشترین میزان مصرف، در رتبه دوم حشیش یا همان گل یا همان ماری‌جوانا - که اختلاف در نامگذاری آنها به دلیل میزان تی‌اچ سی‌موجود در آن است که همان ماده فعال کانابینوئید است - با ۱۲ درصد و بعد از آن شیشه ۸ درصد و هروئین هم ۷ درصد. اتفاق خوبی که شاهد آن بودیم این است که شیشه‌ای که در چند سال اخیر در مقام دوم بود و برای نشستن در مقام اول رقابت و تلاش بسیاری می‌کرد، درحال‌حاضر به رتبه سوم و چهارم رسیده است. این به دلیل مبارزه و تلاش حدود ۱۰ ساله ستاد مبارزه با مواد مخدر، پلیس و دیگر دستگاه‌های مقابله‌ای با بحث شیشه و پیش‌سازهای شیشه و آشپزخانه‌های تولید شیشه است.»

نابودی قبح کشیدن سیگار در بین زنان ایرانی

منتظرالمهدی به پدیده زنانه شده استعمال دخانیات هم می‌پردازد و درباره آن می‌گوید: «پدیده زنانه شدن استعمال دخانیات هم نه تنها در کشور ایران بلکه در دنیا نیز رو به افزایش و شیوع است. حدود ۱۰ درصد از متوسط معتادهای کل جهان، زن هستند، یعنی از بین صد درصد مصرف‌کنندگان دنیا ۱۰ درصد زن و بقیه مرد هستند. در ایران این آمار کمتر است. حدود ۶ تا ۷ درصد از مصرف‌کنندگان زن هستند؛ یعنی از بین مصرف‌کنندگان جامعه ما در حدود سنی ۱۶ تا ۶۵ سال، مصرف‌کنندگان مواد مخدر هر تعدادی که باشد، ۶ تا ۷ درصد زن هستند. متاسفانه آنچه امروزه همه ما شاهد آن هستیم، این است که قبح کشیدن سیگار در بین بعضی از زنان ایرانی به‌خصوص دانشجویان در حال از بین رفتن است، یعنی مسئله‌ای که ما پیش‌تر آن را به عنوان یک ناهنجاری می‌دیدیم، تبدیل به یک رفتار عادی شده است و این نگران کننده است. ما معتقدیم که ورود به دروازه اعتیاد با دخانیات سهل‌تر است. فردی که پیش از این دخانیات مصرف می‌کرده است، پتانسیل بیشتری برای مصرف مواد مخدر ‌ یا روان‌گردان دارد. همه اینها نیازمند این است که ما بتوانیم گامی موثر برای بالا بردن آگاهی مردم‌مان از تمام مسائل دخانیات و مواد روانگردان و مخدر برداریم یا بتوانیم راه‌های جایگزین و سازوکارهای ساخته خودمان را برای مدیریت رفتار، استرس، افسردگی و مشکلات دیگر پیدا کنیم».

او درباره واکنش‌ها به صحبت‌های اخیرش در خصوص پیشگیری از مصرف روانگردان‌ها با استفاده از جایگزین‌هایی همچون شکلات تلخ هم می‌گوید: «اخیرا شنیده‌ام که درحال‌حاضر در دنیا مسئله شکلات تلخ برای بررسی آناندامید آن برای جایگزینی دوپامین تحت بررسی است. مغز ما درعین‌حال که بسیار باهوش و هوشمند است، به راحتی فریب می‌خورد. با بعضی از اقدامات می‌توان روی بعضی از فرآیندهای مغز تاثیر گذاشت و مسیرهای عصبی مغز را تغییر داد. مغز اساسا با یکنواختی مشکل دارد و تنوع‌طلب است. یعنی با یک تغییر جزئی حتا در دکوراسیون منزل یا مبلمان شهری یا حتی تغییر در مسیر حرکت روزانه‌مان می‌توان این تنوع را ایجاد کرد. ما مدیون ۱۶ میلیارد سلول مغزی بخش خاکستری و فعال مغز هستیم و باید از آنها مراقبت کنیم. اقدامات پلیس و آگاهی مصرف‌کنندگان از عوارضی که شیشه برایشان خطرساز کرده بود، مصرف شیشه را کاهش داد و به جایگاه سوم نشاند، اما گل یا همان حشیش در حال گرفتن گوی سبقت است و علت آن این است که ۴۰ درصد افرادی که گل مصرف می‌کنند یا می‌کردند، می‌گویند ما فکر می‌کردیم عارضه‌ای ندارد. این یک برداشت اشتباه از گیاهی بودن این ماده روانگردان است. در صورتی که عوارض آن بسیار زیاد است تا حدی که با چند بار مصرف می‌تواند اعتیاد ایجاد بکند.»

شیشه، ‭ ‬عوارض‭ ‬دارد، ‭ ‬درمان‭ ‬ندارد‭! ‬

سعید صفاتیان، پژوهشگر حوزه اعتیاد در خصوص تاریخچه ورود شیشه، آمار مصرف و قیمت فروش آن می‌گوید: «بحث روانگردان شیشه از سال ۱۳۸۴ نزدیک به ۱۴ سال پیش آغاز شد. اوایل در دستگاه‌های گمرکی و بهداشتی اطلاع دقیقی از این ماده روانگردان نداشتند، در نتیجه هیچ شرایط خاصی برای پیشگیری، مقابله و درمان وجود نداشت. اوایل شیشه با قیمت کیلویی ۱۸۰ میلیون تومان وارد کشور می‌شد. سال ۸۹ و ۹۰ قیمت شیشه به کیلویی ۱۵ میلیون تومان رسید و در دو سال اخیر شیشه با قیمت کیلویی ۹ میلیون تومان به فروش رسید.

افزایش قیمت در دوره اول و کاهش قیمتی که در سال‌های اخیر شیشه به آن رسید، چندین علت داشت: اول اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر شناختی از این ماده نداشت، دوم تقاضای بالا و سوم نبود قانونی برای مقابله با آن بود، یعنی اگر فردی با ۱۰۰ گرم یا یک کیلوگرم شیشه بازداشت می‌شد، قانونی برای محاکمه او وجود نداشت. در سال ۸۹ که قانون اصلاح شد، شیشه جزو مواد روانگردان شناخته شد و در مواد ۴، ۵ و ۸ قانون گنجانده شد. گل ماده روانگردان ضعیفی بر اعصاب مرکزی است اما شیشه برعکس آن قدرت بیشتری برای تاثیر بر اعصاب مرکزی دارد. بسیاری از مردم گمان می‌کنند شیشه ماده مخدر است که اینطور نیست و گل و شیشه هر دو روانگردان هستند و مورفین هم ندارند. باز هم بسیاری از مردم اینگونه فرض می‌کردند که چون شیشه مورفین ندارد، پس اعتیاد هم ندارد اما باز هم این باور اشتباه است چون در خود ماده‌ای دارد که سطح وابستگی آن به مراتب از مورفین بالاتر است. درمان آن هم نسبت به ماده مخدر سخت‌تر است. در درمان اعتیاد می‌توان از متادون استفاده کرد اما در مورد شیشه جایگزین دارویی وجود ندارد. درمان تنها درمان روان‌درمانی است و امکان دارد یک سال یا دو سال به طول بینجامد. عوارض روانی شیشه نسبت به گل سنگین‌تر است؛ عوارض کم‌تری روی شخص دارد، گرچه بسیاری از مطالعات آمریکای شمالی نشان می‌دهد که یک بار مصرف گل می‌تواند اعتیادآور باشد.»

صفاتیان همچنین از آمار مرگ و میر در بین مصرف‌کنندگان روانگردان‌ها هم می‌گوید: «آمار دقیقی از مرگ و میر به علت مصرف شیشه و گل وجود ندارد اما در طول سال ۴ هزار نفر به دلیل مصرف مواد مخدر ناخالص یا زیاده‌روی در مصرف جان خود را از دست می‌دهند».

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش قیمت طلا دوباره شروع شد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
افزایش قیمت طلا دوباره شروع شد
ایسنا نوشت: قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین که تقاضا برای خرید دارایی‌های امن را تقویت کرد، افزایش یافت.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۴ درصد رشد کرد و به ۱۵۲۵ دلار و ۸۶ سنت رسید. قیمت طلا روز جمعه به ۱۵۱۷ دلار و ۱۱ سنت رسیده بود که پایین‌ترین قیمت در یک هفته گذشته بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰٫۴ درصد افزایش، به ۱۵۳۵ دلار و ۱۰ سنت رسید. قیمت طلا هفته گذشته ۰٫۵ درصد کاهش نشان داد اما برای ماه اوت بیش از شش درصد رشد ثبت کرد.

واشنگتن از روز یکشنبه وضع تعرفه ۱۵ درصدی روی واردات کالاهای چینی شامل کفش، ساعت‌های هوشمند و تلویزیون‌های صفحه تخت را آغاز کرد. همزمان پکن نیز وضع تعرفه‌های جدیدی روی واردات نفت آمریکا را آغاز کرد.

به گفته دنیل هاینس، تحلیلگر گروه بانکی ANZ، واقعیت جنگ تجاری با اجرای دور جدیدی از تعرفه‌ها در روزهای اخیر باعث شد بازارها در معاملات صبح امروز در وضعیت ریسک‌گریز باقی بمانند. سطح بالایی از بدبینی وجود دارد و معامله‌گران مایلند پیش از هرگونه خوش‌بینی نسبت به پیشرفت مذاکرات آمریکا و چین، از سرگیری مذاکرات دو طرف را که ممکن است نتایج مثبتی به همراه داشته باشد مشاهده کنند.

افزایش قیمت طلا دوباره شروع شد - 6

بر اساس گزارش رویترز، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، اعلام کرده که مقامات هر دو طرف اواخر ماه جاری برای مذاکرات تجاری دیدار خواهند کرد. تشدید جنگ تجاری میان بزرگترین اقتصادهای جهان و نگرانی‌ها نسبت به رکود اقتصاد جهانی باعث شد قیمت هر اونس طلا در اوت بیش از ۱۰۰ دلار افزایش پیدا کند. در این بین، شاخص دلار در برابر سبدی از شش ارز بزرگ روز دوشنبه ۰٫۱ درصد افت کرد و همزمان بازارهای سهام جهانی نیز عقب‌گرد پیدا کردند.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا همچنین عقبگرد به سطح ۱۴۹۷ دلار را هدف گرفته است. در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰٫۱ درصد رشد کرد و به ۱۸ دلار و ۳۶ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰٫۷ درصد افزایش یافت و ۹۳۶ دلار و ۹۴ سنت معامله شد. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با ۰٫۴ درصد افزایش، در ۱۵۳۷ دلار و ۴۶ سنت ایستاد.

خواندن خبر در سایت منبع

جزئیات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو و پوند کاهش یافت

مهرخبرگزاری مهر
جزئیات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو و پوند کاهش یافت
بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز(۱۱ شهریور ۹۸) اعلام کرد که بر اساس آن، نرخ ۲۳ ارز مانند یورو و پوند کاهش و قیمت ۱۰ واحد پولی دیگر افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز «دوشنبه یازدهم شهریورماه ۹۸» بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین در روز جاری هر پوند انگلیس با ۱۲ ریال کاهش نسبت به روز گذشته ۵۱ هزار و ۵۵ ریال و هر یورو نیز با ۶۴ ریال افت نسبت به روز گذشته ۴۶ هزار و ۱۶۲ ریال ارزش‌گذاری شد.

افزون بر این، هر فرانک سوئیس ۴۲ هزار و ۴۱۸ ریال، کرون سوئد ۴ هزار و ۲۷۶ ریال، کرون نروژ ۴ هزار و ۶۰۵ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۱۹۱ ریال، روپیه هند ۵۸۶ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال، دینار کویت ۱۳۸ هزار و ۲۵۶ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۲۶ هزار و ۷۲۹ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۹ هزار و ۵۵۸ ریال، دلار هنگ کنگ ۵ هزار و ۳۵۶ ریال، ریال عمان ۱۰۹ هزار و ۲۳۴ ریال و دلار کانادا ۳۱ هزار و ۵۳۶ ریال قیمت خورد.

از سوی دیگر، نرخ دلار نیوزیلند ۲۶ هزار و ۴۹۹ ریال، راند آفریقای جنوبی دو هزار و ۷۶۰ ریال، لیر ترکیه ۷ هزار و ۱۹۳ ریال، روبل روسیه ۶۳۰ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۵۳۹ ریال، یکصد دینار عراق ۳ هزار و ۵۱۱ ریال، لیر سوریه ۸۲ ریال، دلار استرالیا ۲۸ هزار و ۲۵۸ ریال، ریال سعودی ۱۱ هزار و ۲۰۱ ریال، دینار بحرین ۱۱۱ هزار و ۷۰۳ ریال، دلار سنگاپور ۳۰ هزار و ۲۳۴ ریال، یکصد تاکای بنگلادش ۴۹ هزار و ۴۹۸ ریال، ده روپیه سریلانکا ۲ هزار و ۳۳۲ ریال، کیات میانمار ۲۸ ریال و یکصد روپیه نپال ۳۶ هزار و ۴۰۰ ریال تعیین شد.

افزون بر این، نرخ یکصد درام ارمنستان ۸ هزار و ۷۷۷ ریال، دینار لیبی ۲۹ هزار و ۶۷۲ ریال، یوان چین ۵ هزار و ۸۶۶ ریال، یکصد بات تایلند ۱۳۷ هزار و ۱۵۶ ریال، رینگیت مالزی ۹ هزار و ۹۸۸ ریال، یک هزار وون کره جنوبی ۳۴ هزار و ۶۶۵ ریال، دینار اردن ۵۹ هزار و ۲۳۹ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۱۰ هزار و ۸۳۳ ریال، لاری گرجستان ۱۴ هزار و ۲۴۰ ریال، یک هزار روپیه اندونزی ۲ هزار و ۹۶۰ ریال، افغانی افغانستان ۵۳۷ ریال، روبل جدید بلاروس ۲۰ هزار و ۳۵ ریال، منات آذربایجان ۲۴ هزار و ۷۵۸ ریال، یکصد پزوی فیلیپین ۸۰ هزار و ۵۴۹ ریال، سومونی تاجیکستان ۴ هزار و ۳۳۷ ریال، بولیوار جدید ونزوئلا ۴ هزار و ۲۰۶ ریال و منات جدید ترکمنستان ۱۱ هزار و ۹۶۶ ریال ارزش‌گذاری شد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت انواع ماوس در بازار؟ +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
قیمت انواع ماوس در بازار؟ +جدول
اقتصاد آنلاین – سمانه باقری : آنچه در زیر می آید قیمت روز انواع ماوس موجود در سطح بازار تهران است؛

جهت اطلاع از جدیدترین قیمت تبلت و آگاهی از آخرین قیمت لپ تاپ

و قیمت هارد دیسک اکسترنال، قیمت فکس، قیمت پرینتر،

قیمت اسکنر در بازار

روزانه به سرویس "دیجیتال" در پایگاه خبری اقتصاد آنلاین مراجعه نمایید

قیمت انواع ماوس در بازار؟ +جدول - 6

خواندن خبر در سایت منبع

قشر متوسط توان خرید تن ماهی ۱۸ هزار تومانی را ندارد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
قشر متوسط توان خرید تن ماهی ۱۸ هزار تومانی را ندارد
صالح ادیب‌زاده عضو انجمن صنایع کنسرو ایران، در خصوص اثرات نوسان ارز بر روی صنایع کنسروسازی به خصوص تن ماهی گفت: با بالا رفتن قیمت ارز به طور طبیعی شاهد افزایش قیمت مواد اولیه اعم از محصولات داخلی و خارجی بودیم اما کمبود آن در بازار سبب شد که قیمتها غیرطبیعی رشد کند.

اعتمادآنلاین|عضو انجمن صنایع کنسرو ایران گفت: تن ماهی در سبد غذایی اقشار متوسط، ضعیف و دانشجویان قرار داشت اما این اقشار اکنون توان پرداخت تن ۱۴ تا ۱۸ هزار تومانی را ندارد ضمن آنکه امکان دارد در آینده به دلیل بالا رفتن هزینه‌های تمام شده باز هم قیمت‌ها بیش از این افزایش پیدا کند.

صالح ادیب‌زاده عضو انجمن صنایع کنسرو ایران، در خصوص اثرات نوسان ارز بر روی صنایع کنسروسازی به خصوص تن ماهی گفت: با بالا رفتن قیمت ارز به طور طبیعی شاهد افزایش قیمت مواد اولیه اعم از محصولات داخلی و خارجی بودیم اما کمبود آن در بازار سبب شد که قیمتها غیرطبیعی رشد کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر تعلل و اتخاذ برخی سیاست‌های غلط باعث شده که هنوز قیمت اصلی‌ترین مواد اولیه که همان ماهی تن است بالاتر از عرف معمول در بازار معامله شود. قیمت مواد اولیه ما امروز هیچ تناسبی با دلار ۱۱ هزار تومانی ندارد و بیش از آن است از طرف دیگر قیمت ماهی تن، کیلویی ۲۶ هزار تومان بسیار بالا است.

ادیب زاده علت بالا رفتن قیمت ماهی تن را طوفان‌های فصلی عنوان کرد و گفت: در ماههای گذشته وزارت جهاد، واردات ماهی تن را محدود کرد در حالی‌که سال‌های قبل در همچین مواقعی که امکان صید وجود نداشت نیاز کارخانهها از طریق محمولههای وارداتی بهمن ماه تامین می‌شد.

وی در خصوص وضعیت فروش تن ماهی گفت: تن ماهی در سبد غذایی اقشار متوسط، ضعیف و دانشجویان قرار داشت اما این اقشار اکنون توان پرداخت تن ۱۴ تا ۱۸ هزار تومانی را ندارند ضمن آنکه امکان دارد در آینده به دلیل بالا رفتن هزینه‌های تمام شده باز هم قیمت‌ها بیش از این افزایش پیدا کند.

عضو انجمن کنسور ایران تصریح کرد: این افزایش قیمت که مهمترین علت آن افزایش قیمت دلار است باعث شده که تا ۵۰ تا ۷۰ درصد فروش ما کاهش پیدا کند از طرف دیگر اکنون با کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت مشغول به کار هستیم و علی رغم میل باطنی تعدیل نیرو داشتیم.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا16 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
حال در چنین شرایطی، برخی افراد مسئول و غیرمسئول، برخی نهادها و رسانه‌ها و … بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بدون بررسی، بی‌توجه به اصول مشخص علم اقتصاد، تنها با بیان جملاتی مخاطب‌پسند اما بی‌اساس، خودروسازان را به افزایش قیمت خودرو و نیز عدم عرضه خودرو به بازار متهم می‌کنند. از این رو، خودروسازان کشور در پاسخ به این اظهارات و فضاسازی‌های رسانه‌ای ذکر چند نکته را ضروری می‌دانند:۱- بار دیگر یادآوری می‌کنیم که قیمت فروش خودرو در شرکت‌های تولیدکننده با بازار آزاد «متفاوت» است و ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و … نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند. قیمت بازار و فراز و فرود آن هیچ ارتباطی با خودروسازان نداشته و حاصل هدایت نقدینگی سرگردان به بازار خودرو، صحنه‌گردانی واسطه‌ها و دلالان و نیز تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی است. ۳- تمام کارشناسان حوزه اقتصاد عقیده دارند افزایش قیمت چند محصول داخلی در روزهای اخیر ناشی از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها و هیجان زده کردن جو روانی بازار خودرو و نیز فضاسازی‌های رسانه‌ای بوده است. این تصمیم‌های بزرگ در سخت‌ترین روزهای اقتصاد و صنعت کشور اتخاذ شده و جراحی بزرگ این صنعت، نیاز به حمایت همه جانبه تمام بخش‌ها، مجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها دارد.
ایبناایبنا16 ساعت قبل
وی با اشاره به پشتیبانی شبکه سراسری از مراکزی که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر دریافت می‌کنند، گفت: در شرایطی که نیروگاه‌های تجدیدپذیر امکان تامین برق مورد نیاز این مراکز را نداشته باشد شبکه سراسری برق مورد نیاز را تامین خواهد کرد. سخنگوی صنعت برق با تاکید بر ممنوعیت استفاده مراکز استخراج رمز ارز از برق شبکه سراسری در زمان اوج مصرف، گفت: طبق مصوبه هیات دولت این مراکز در زمان اوج مصرف که ۳۰۰ ساعت است نباید از برق موجود در شبکه سراسری استفاده کنند. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود. سخنگوی صنعت برق گفت: برای کنترل مصرف برق در مراکز استخراج رمز ارز از راه دور، همه این مراکز به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند. رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز مصوبه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها را به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ کرده که تمامی دارندگان مجوز از وزارت صمت می‌توانند با هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای و برخورداری از تجهیزات مناسب برق از تعرفه اعلام شده برای استخراج رمز ارز استفاده کنند؛ همچنین شرکت‌های برق منطقه‌ای موظف به قطع انشعاب و برخورد با استخراج کنندگان رمز ارزی هستند که به صورت غیر مجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند یا با سایر تعرفه‌ها نسبت به دریافت برق و ماینینگ اقدام کرده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای سعید رسولی در مراسم اختتامیه هفتمین همایش بین المللی ایستگاه‌های آینده افزود: بسته‌های حمایتی واقعی برای تشویق سرمایه‌گذاری در راه‌ آهن طراحی شده و برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن و تطبیق آنها با نسل جدید ایستگاه‌های راه آهن از همین فردا اقدامات عملی خود را آغاز می‌کنیم. وی افزود: برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن از اجرای طرحهای عمرانی کوچک آغاز می‌کنیم و بدنبال اجرای طرحهای بزرگ عمرانی خواهیم بود. وی توسعه صنعت ریلی در هر کشور را یک نیاز اساسی توصیف کرد و افزود: همانگونه که ساخته آسمان خراش بدون آسانسور امری غیر ممکن است تصور شهرنشینی بدون سیستم حمل و نقل ریلی نیز غیرممکن است. وی گفت: اتحادیه بین‌المللی راه آهن‌ها ۱۲۰ گروه کاری فعال در موضوعات مختلف دارد و ما نیز باید بیش از گذشته از این تجربیات استفاده کنیم. در این همایش بین المللی، ۵۰ مقاله پذیرفته شده داخلی و خارجی از مجموع ۱۱۲ مقاله رسیده به دبیرخانه در جلسات و پنل‌های تخصصی ارائه شد.

اخبار بیشتر