تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران

گذر از دیوار فولادی تحریم

ایسناخبرگزاری ایسنا
گذر از دیوار فولادی تحریم
طی چند ماه گذشته با بازگشت دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران بسیاری از شرکت های مطرح دنیا از تجارت با کشورمان سرباز زدند. با این وجود ترامپ در هفته پایانی مهر ماه بیست شرکت را در لیست تحریم‌های جدید خود قرار داد که در بین آن‌ها شرکت فولاد مبارکه نیز جای دارد.

به گزارش ایسنا، به‌طور قطع تحریم‌های جدید آمریکا بر عملکرد تولید شرکت بزرگی همچون فولادمبارکه اصفهان که تأمین‌کننده نیمی از فولاد کشور است، تاثیر خواهد گذاشت، اما اینکه فولاد مبارکه چه برنامه‌ای برای مقابله یا دور زدن تحریم‌ها دارد و چطور چشم‌انداز صادراتی و تولید خود را محقق می‌کند، جای سؤال است؟

البته به گفته رییس انجمن فولاد ایران، فولاد مبارکه در حالی به صادرات ادامه می‌دهد که تجارت و معامله انواع شمش و محصولات فولادی از مرداد امسال در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

به اعتقاد بهرام سبحانی، مشتریان فولاد ایران منافع مشترکی با آمریکا ندارند و مستقل عمل می‌کنند، همچنین فولاد مبارکه به دلیل ارتباط با شرکتی تحریمی، مشمول تحریم‌های ثانویه شده است.

وی تاکید کرد: این تحریم صرفا دسترسی فولاد مبارکه به شبکه‌های پولی و مالی آمریکا را در سراسر جهان محدود می‌کند درحالیکه پیش از این هم هیچ ارتباطی با این شبکه‌ها وجود نداشت.

مدیرعامل سابق شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: تحریم جدید تاثیری بر فعالیت‌های اقتصادی شرکت فولاد مبارکه در داخل یا خارج کشور ندارد و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

 معاون اجرایی پروژه‌های شرکت فولاد مبارکه اصفهان در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: شرکت فولاد مبارکه طی سال‌های اخیر شرایط تحریم را تجربه کرده و بر اساس هر وضعیتی، راهکارهای مقابله با تحریم را پیدا کرده است.

احمد سعیدبخش افزود: فولاد مبارکه در دوران تحریم بسیاری از قطعات موردنیاز خود را توسط شرکت‌های دانش‌محور و مهندسی معکوس بومی‌سازی و تولید کرده است، بنابراین از واردات این قطعات بی‌نیاز هستیم.

وی با تأکید بر اینکه شرکت فولاد مبارکه در تأمین بخش الکترود گرافیت به عنوان یک تکنولوژی خاص و برخی از قطعات یدکی هنوز وابسته به واردات است، اظهار کرد: تاکنون برای تأمین این قطعات از برخی کشورهای غربی کمک گرفته‌ایم و هرچند همکاری آن‌ها را در این شرایط با ما محدود کرده اند، اما به‌طور کامل قطع همکاری نکرده‌اند.

معاون اجرایی پروژه‌های شرکت فولاد مبارکه اصفهان ادامه داد: درحال حاضر برخی شرکت‌های اروپایی از قبل اعلام قطع همکاری کرده اند، اما بسیاری از آن‌ها همچنان با فولاد مبارکه همکاری دارند.

وی درباره همکاری شرکت «اس ام اس» با فولاد مبارکه اصفهان، گفت: این طبق قرار قبلی باید فاینانسی برای فولاد مبارکه تامین می‌کرد که به دلیل تحریم‌ها با محافظه‌کاری بانک‌ها در ارائه وام روبرو شده است.

سعیدبخش درآمدزایی را دلیل اصلی عدم تمایل این شرکت‌ها به قطع همکاری با شرکت فولاد مبارکه اصفهان اعلام کرد و گفت: این شرکت‌ها به دلیل تهدیدهای آمریکا ناچار به محافظه‌کاری هستند، اما در حقیقت تمایلی به قطع همکاری با ما ندارند.

وی با بیان اینکه بازار کشورهای چین، شوروی و شرق آسیا به روی فولاد مبارکه باز است، اظهار کرد: شرکت‌های عظیم فولادسازی چین سالانه 800 میلیون تن فولاد تولید می‌کند که 400 میلیون تن آن صادر می‌شود، بنابراین در شرایطی که چین تولید نیمی از فولاد دنیا را در اختیار دارد، مسلما می‌تواند کمک خوبی برای فولاد مبارکه باشد.

معاون اجرایی پروژه‌های شرکت فولاد مبارکه اصفهان درباره میزان تاثیر تحریم‌ها بر صادرات فولاد مبارکه اصفهان، گفت: بدون تردید تحریم‌ها در صادرات هم اثر دارد، اما راهی برای آن پیدا خواهیم کرد. چنین نیست که به آمریکا و اروپا صادراتی نداشته باشیم، ضمن اینکه صادرات فولاد مبارکه به کشورهای همجوار همچنان ادامه دارد.

وی با تأکید بر اینکه تحریم‌ها بر چشم‌انداز فولاد کشور که تولید 55 میلیون تن در سال اعلام‌شده، اثر خواهد داشت و موجب کم‌وزیاد شدن اعداد و کُند شدن روند تولید می شود، افزود: باید با عزم و اراده‌ای راسخ و محکم پای هدف خود بایستیم و امیدواریم مشکلات بزرگ‌تر از این گریبان گیرمان نشود.

سعیدبخش همچنین در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ریزی مشخصی برای افزایش تولید فروش داخلی فولاد در شرایط کنونی وجود دارد یا خیر؟ گفت: سال گذشته برخی به این بهانه که فولاد مبارکه نمی‌تواند تولید لوله پروفیل را تامین کند، قصد واردات داشتند، اما مدیر وقت فولاد مبارکه اعلام کرد که این شرکت قادر به تامین این محصول است و در نهایت خط سبا به تولید این نوع ورق اختصاص یافت.

وی ادامه داد: هدف نخست فولاد مبارکه تامین نیازهای داخلی است و از ارز برای تامین نیازها و خرید قطعات یدکی استفاده می‌کنیم و همین برایمان کافی است.

خواندن خبر در سایت منبع

پاسخ جوانان کردستان به تحریم‌های جدید آمریکا؛ ملت ایران معادلات دشمن را به هم می‌ریزند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
پاسخ جوانان کردستان به تحریم‌های جدید آمریکا؛ ملت ایران معادلات دشمن را به هم می‌ریزند
جوانان کردستانی معتقد هستند که امروز ملت ایران با حضور گسترده در راهپیمایی ۱۳ آبان و اعلام حمایت قاطعانه از انقلاب اسلامی، پاسخی دندان‌شکنی به دشمن خواهند داد و همه معادلات آنان را به هم می‌ریزند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، همزمان با روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، مردم انقلابی و همیشه در صحنه استان کردستان در راهپیمایی بزرگ 13 آبان حضور گسترده پیدا می‌کنند و بار دیگر  حمایت قاطعانه و معنادار خود را از نظام و انقلاب به نمایش می‌گذارند.

جوانان کردستانی معتقد هستند که هر بار دشمن خواسته مردم ایران را تحت فشار قرار بدهد با پاسخ دندان‌شکنی مواجه شده است و امروز نیز ملت ایران با حضور گسترده در راهپیمایی 13 آبان و اعلام حمایت قاطعانه از انقلاب اسلامی، پاسخی دندان‌شکنی به دشمن خواهند داد و همه معادلات آنان را به هم می‌ریزند.

سعید در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در سنندج با اشاره به اینکه 13 آبان در ایران به نام روز دانش‌آموز نام‌گذاری شده است، اظهار داشت: این نام‌گذاری به دلیل رشادت و استکبار ستیزی دانش‌آموزان در روز 13 آبان 57 بود که در آن روز همپای با مردم انقلابی ایران حماسه‌آفرین شدند.

وی افزود: 13 آبان یادآور حماسه، ایثار، فداکاری و جانفشانی دانش‌آموزانی است که فریاد آزادگی و مبارزه با ذلت را به گوش تمام جهانیان رساندند.

این دانشجوی کردستانی با ذکر اینکه پیام روز 13 آبان این است که در پیشگاه خداوند متعال باید در برابر ظلم و زورگویی ابرقدرت‌ها سرتسلیم فرود نیاورد، تصریح کرد: امروزه نیز شرایطی پیش آمده که می‌طلبد یکبار دیگر مردم ایران حمایت خود را از انقلاب و اسلام به اثبات برسانند.

وی تقارن 13 آبان با آغاز دور جدید تحریم‌ها را دارای یک پیام دانست و ادامه داد: این اتفاق به ما متذکر می‌شود که دشمن بعد از 40 سال همچنان فعال بوده و برای نیل به اهدافش از هیچ تلاشی فروگذار نیست.

تحریم‌ها صرفاً جنبه روانی دارد

محمد.ف نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در سنندج با بیان اینکه هرچند ایالات متحده قصد دارد در تحریم‌های جدید صادرات نفت ایران را به صفر برساند، اظهار داشت: این اقدام در عمل غیرعملی است؛ چراکه جایگزینی مناسب برای 2.5 میلیون بشکه در روز در صادرات نفت ایران وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه آمریکا تا به امروز هر کاری که توانسته انجام داده است، افزود: بُعد شایان توجه در خصوص تحریم‌ها، جنبه روانی آنها است که با به راه انداختن جنگ روانی اضطراب عمومی را به وجود می‌آورد.

این دانشجوی دانشگاه کردستان با بیان اینکه مردم باید هوشیار باشند و مانع نفوذ موریانه‌ای دشمن شوند، گفت: نباید با دامن زدن به شایعات در گسترش فضای مسموم ناشی از جو روانی تحریم‌ها دامن زد.

انقلاب بیش از پیش پابرجاست؛ ملت ایران در مقابل هجمه‌های دشمن محکم ایستاده است

ف. کرباسی نیز با اذعان به اینکه انقلاب اسلامی ایران در بطن خود حامل ارزش‌ها و آرمان‌هایی است که جز تعالی و رشد هدف دیگری را دنبال نمی‌کند، گفت: در طول این چهار دهه به خوبی مشخص شده است که نهال انقلاب هر روز بیش از پیش ریشه دارتر و تنومندتر می‌شود.

وی با اعلام اینکه دشمن هرگز نمی‌تواند با چنین اقداماتی اصل نظام و انقلاب را دستخوش تغییر کند، اظهار داشت: روز 13 آبان در تاریخ انقلاب روزی درخشان و افتخار آمیز است، روزی که در آن با تسخیر لانه جاسوسی آمریکا مشت مستحکمی به دهان صهیونیسم جهانی کوبیده شد.

این دانشجوی دانشگاه کردستان با ذکر اینکه همزمانی آغاز دور جدید تحریم‌ها از سوی آمریکا با 13 آبان نشان‌دهنده دقت نظر دشمن در خصوص برخورد با جنبه‌های ارزشی کشور است، افزود: در طی این سال‌ها شاهد هستیم که هر تحریمی که علیه کشور اعمال شده، ملت ایران را مقاوم‌تر ساخته و عزم آنان را در مقابل هجمه‌های دشمن راسخ‌تر کرده است.

"هیهات من الذله" اعتقاد جوانان کردستانی در 13 آبان است؛ چه با تحریم چه بی‌تحریم

نرگس. ک دیگر دانشجوی کردستانی با اعلام اینکه در یوم‌الله 13 آبان در مراسم راهپیمایی روز ملی مبارزه با استکبار جهانی شرکت خواهد کرد، اظهار داشت: به عنوان یکی از جوانان این مرز و بوم معتقد هستم که چه با تحریم چه بی‌تحریم "هیهات من الذله" شعاری است که در 13 آبان آن را با اعتقاد فریاد خواهیم زد.

وی با تأکید بر اینکه 13 آبان روز پایداری در برابر شرارت‌های آمریکار جنایتکار است، افزود: راهپیمایی 13 آبان با تأسی از حرکت انقلابی امام حسین(ع) در مقابل ظالمان عصر صورت می‌پذیرید که در آن تبلور خشم الهی، انقلابی و حماسی ملت حسینی و عاشورایی ایران علیه استکبار جهانی نمود عینی می‌یابد.

این دانشجوی کردستانی با ذکر اینکه وقوع انقلاب اسلامی، منجر به بیداری ملت‌ها و جهان‌شمول شدن شعار «مرگ بر آمریکا» شد، تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران باعث تنزل جایگاه آمریکا در بین افکار عمومی و برملا شدن چهره خبیث و منافقانه آنان برای جهانیان شد.

وی با اشاره به اینکه تا زمانی که سیاست‌های استکباری و خوی ظالمانه و ددمنشانۀ آمریکا علیه ایران و سایر ملت‌های جهان ادامه یابد ما نیز مقاومت خواهیم کرد، گفت: استکبارستیزی و مقابله با ظلم سلطه‌گران عالم اصل آزادگی است که در باطن حرکت‌های انقلابی نهفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

شکست کدخدا/ «تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریم ایران/ آغاز تحریم‌ها؛ پایان یک خیال! / سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
شکست کدخدا/ «تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریم ایران/ آغاز تحریم‌ها؛ پایان یک خیال! / سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟
خبرگزاری میزان- نگاه سازشکارانه و کدخدا پرستانه‌ای که در برخی از لایه‌های سیاسی رسوخ کرده، در مقابل نگاه برآمده از مقاومت، خودباوری و اتکا به ظرفیت‌های داخلی؛ دیدگاه باطلی است که در برهه‌هایی از تاریخ انقلاب، ضربات و خساراتی را به کشور و نظام وارد کرد.

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازیخبرگزاری میزان، سرمقاله امروز روزنامه حمایت با عنوان «شکست کدخدا» منتشر شده و در آن چنین آمده است:در سوریه، لبنان، یمن و بحرین عمق استراتژیک جمهوری اسلامی عرصه را بر آمریکایی‌ها بسیار تنگ کرد، به‌ویژه در برهه‌ای که ترامپ مدعی شده بود مشکلات داخلی، مانع از پرداختن انقلاب اسلامی به موضوعات منطقه‌ای شده است! در تحولات جاری در غرب آسیا هر جا که آمریکایی‌ها اراده کردند تا سیاست‌های ثبات‌زای ایران را به چالش بکشند، امنیت جعلی را منهای همکاری و هم‌افزایی کشور‌های منطقه گسترش دهند، مانع از قدرت گیری و نضج شاخه‌های مقاومت شوند و از روند به حاشیه رانده شدن و اخراجشان از منطقه که هر روز شکل جدی‌تری به خود می‌گیرد ممانعت به عمل‌آورند، ناکام مانده و سرشکسته شدند. این در حالی است که راهبرد‌های ایران، گام‌به‌گام بر تدابیر استراتژیست‌های کاخ سفید غالب شد و کار را به‌جایی رساند که بالاترین مقام این کشور – دونالد ترامپ- بار‌ها از حضور نظامیان کشورش در خاورمیانه ابراز ناخرسندی و ناراحتی کرد؛ چه رسد به جابجا کردن معادلات منطقه‌ای!

شکست کدخدا/ «تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریم ایران/ آغاز تحریم‌ها؛ پایان یک خیال! / سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟ - 2

در همه عرصه‌های پیدا و پنهان معارضه و هجمه آمریکا به انقلاب اسلامی، این فتور و زبونی کاملاً هویداست و سردمداران کاخ سفید با عقب‌گرد و کرنشی جدی مواجه شده‌اند، اما جالب اینجاست که مقامات این کشور با این حجم از کینه و بغض، دلسوز برخی جریان‌های شیفته و واداده غرب در داخل شده‌اند. این امر نشان از این واقعیت دارد که نگاه سازشکارانه و کدخدا پرستانه‌ای که در برخی از لایه‌های سیاسی رسوخ کرده، در مقابل نگاه برآمده از مقاومت، خودباوری و اتکا به ظرفیت‌های داخلی؛ دیدگاه باطلی است که در برهه‌هایی از تاریخ انقلاب، ضربات و خساراتی را به کشور و نظام وارد کرد؛ و بالاخره اینکه اصرار بدون تعارف و رودربایستی بر انقلابی گری، کار جهادی و خستگی‌ناپذیر قطعاً می‌تواند نیروی محرک قدرتمندی برای برداشتن گام‌های استوار به‌سوی آرمان‌های نظام فراهم کند تا از این رهگذر، دشمنان عنود و کینه‌توزی که توهم توقف و شکست انقلاب اسلامی در سالگرد چهل‌سالگی را در سر می‌پروراندند، این آرزو را برای همیشه با خود به گور ببرند.

یادداشت امروز روزنامه کیهان نیز با عنوان «ایران و آمریکا نمودار تغییر در موازنه قدرت» منتشر شده و در آن آمده است:دو طیف سهل اندیش و ماموریت دار، زمانی نه چندان دور برای رونق بخشیدن به مذاکره و توافق با شیطان بزرگ، خباثت صهیونیست‌ها را برجسته می‌کردند و میان آن‌ها با آمریکا فاصله می‌گذاشتند. مدتی هم کوشیدند حساب اروپا را از آمریکا و اسرائیل جدا کنند. اما دست اروپا به ویژه با شرارت‌های چند ماه اخیر (حمایت از گروهک‌های تروریستی و جوسازی علیه دیپلمات‌های دولت جمهوری اسلامی) رو شده است. آن‌ها مجبورند در مقابل اعلام رسمی «بازگشت همه تحریم‌های معلق شده در برجام» از سوی آمریکا، موضع عملی قاطع بگیرند، اما به جای صاف کردن بدهی‌های برجامی معوقه، اتهام افکنی و طلبکاری می‌کنند. بازگشت تحریم‌های تعلیق شده در برجام، خبر جدیدی نیست، اما آزمون روشنی را متوجه اروپا می‌کند.

شکست کدخدا/ «تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریم ایران/ آغاز تحریم‌ها؛ پایان یک خیال! / سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟ - 5

وزیران خارجه و دارایی آلمان، انگلیس و فرانسه در بیانیه‌ای به همراه خانم موگرینی گفته‌اند «ما عمیقا از بازگشت تحریم‌های ایالات متحده به دلیل خروج آن از توافق متاسفیم». آن‌ها حتی عهدشکنی آمریکا را محکوم هم نکردند و قطعنامه اعتراضی درباره نقض قطعنامه ۲۲۳۱ به شورای امنیت نبردند. طبق همین بیانیه، درباره کانال مالی ویژه مبادلات (مبادله نفت با کالا بدون پرداخت پول) نیز دغدغه مهم شان، تامین با ثبات نفت و گاز مورد نیاز و پایین نگاه داشتن قیمت است. به یاد داشته باشیم چند سال قبل به هنگام اختلاف روسیه و اوکراین درباره نرخ گاز صادراتی به اروپا و توقف صادرات، اروپایی‌ها گفتند این اقدام وسط زمستان کشنده اروپا، آغاز جنگ جهانی سوم است! تامل برانگیز اینکه اروپا برای تامین همین احتیاج راهبردی خود، دو شرط «راه‌اندازی دفتر در تهران» (برای مقاصد ضدامنیتی) و «تصویب ملحقات FATF» را هم مطرح می‌کند. ما از تحریم هیچ دغدغه‌ای نداریم بلکه آن را فرصتی برای تحرک بیشتر و گسیختن رشته‌های وابستگی اقتصادی می‌دانیم. اما باید مراقب «فریب»، «نفوذ دشمن در لباس شریک» و «خنجر از پشت» بود و در نقشه دشمن برای خود تحریمی وارد نشد.

در یادداشت امروز روزنامه وطن امروز هم چنین آمده است:اعتیاد نظام بانکی کشور به استفاده از سوئیفت، فاصله گرفتن از آن را برای سیستم مشکل می‌کند و نقل است که برخی بانک‌ها گفته اند هرچند می‌دانیم این سیستم تحت اشراف آمریکاست، اما باز به استفاده از آن ادامه خواهیم داد. اینجاست که الزام قانونی برای تحرک فعالانه برای مقابله با تحریم برای آن بخش از اقتصاد که رخوت‌زده و منفعل است، ضروری می‌نماید. سوئیفت هیچ چیز جز یک پیام‌رسان مانند هر پیام‌رسان الکترونیکی دیگر نیست و آنچه به آن شهرت و اعتبار داده، حجم بالای استفاده از آن است. دوم نوامبر ۲۰۱۸ [جمعه ۱۱ آبان‌ماه ۹۷]، «آناتولی آسکاکف» رئیس کمیته بازار‌های مالی پارلمان روسیه اعلام کرد پیام‌رسان اختصاصی روسیه (SPFS) که با هدف استقلال از نظام مبادلاتی غربی طراحی شده، بشدت در حال مقبولیت یافتن است. وی خبر داد مسکو در حال مذاکره با طرف‌های چینی، ایرانی و ترکی است تا این سیستم روسی را به پیام‌رسان‌های داخلی این کشور‌ها متصل کند.۷ یعنی روسیه اعلام آمادگی کرده است که سامانه «SPFS» خود را به سامانه «سپام» ایران متصل کند تا در مبادلات دوجانبه مورد استفاده قرار گیرد.

شکست کدخدا/ «تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریم ایران/ آغاز تحریم‌ها؛ پایان یک خیال! / سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟ - 8

سخن آخر اینکه اگر بخشی از طرح «راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان‌های مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه در تجارت خارجی» [بخش مربوط به پیمان‌های پولی]که امروز در مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد، به دلیل وجود قانون قبلی غیرضروری است بخش مربوط به پیام‌رسان‌های مالی در این طرح، نه یک ضرورت، که یک اجبار است و با توجه به آنچه گذشت، اگر الزام و تکلیف قانونی در این زمینه وجود نداشته باشد، ممکن است بخشی از سیستم بانکی از عمل به این راهکار روشن و بدیهی به دلیل وابستگی به مسیر گذشته، خودداری کند. ما ابزار‌های زیادی برای بی‌خاصیت کردن تحریم‌های آمریکا داریم. فضای بین المللی نیز کاملا برای استفاده از این ابزار‌ها مساعد است و اساسا قابل مقایسه با شرایط سال ۹۰ نیست. امیدواریم امروز مجلس طراحان تحریم در آمریکا را ناکام کند.روزنامه خراسان در یادداشت امروز خود با عنوان «سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟» چنین نوشته است: شیعیان در افغانستان از جمعیت قابل ملاحظه‌ای برخوردار هستند. هرچند در اقلیت مذهبی قرار دارند، اما به دلیل جایگاه سیاسی و تاریخی شان و همجواری با ایران، نقش مهمی در سرنوشت افغانستان برعهده دارند. سمیع الحق همیشه رویکرد متعادلی به شیعیان داشت و هیچ گاه فتوایی ضد شیعه برای تکفیر آن نداشت. به عبارت دیگر سمیع الحق ترمز گروه‌هایی همچون طالبان علیه شیعیان بود و با حذف او، تکفیر شیعه و بحران برای اقلیت‌های مذهبی در افغانستان بالا می‌گیرد. به طور حتم نبود رهبری در مرکزیت این گروه می‌تواند طالبان را به گروه‌های مختلف تقسیم کند که هر یک جذب اندیشه‌های متفاوتی شوند. یکی از خطرات موجود، حرکت طالبان به سمت گروه‌هایی است که شیعه را تکفیر و از شیعه به عنوان کافر حربی یاد می‌کنند.

شکست کدخدا/ «تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریم ایران/ آغاز تحریم‌ها؛ پایان یک خیال! / سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟ - 10

ترور سمیع الحق، سناریوی محتمل از سوی گروه‌هایی است که با فعال شدن وهابیت در افغانستان نقش پر رنگ تری ایفا می‌کنند. به طور حتم عربستان و شخص بن سلمان از این ترور نفع خواهند برد و یکی از طرف‌های درگیر در ترور سمیع الحق هستند. حذف سمیع الحق ضمن آن که طالبان را با چالشی جدید روبه رو می‌کند به طور حتم، آینده افغانستان را نیز تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. با آمدن سفیر جدید آمریکا، سرعت حوادث در افغانستان رو به افزایش است. اگر داعش بخواهد افغانستان را به عنوان پایگاه بعدی خود در نظر بگیرد، مرگ سمیع الحق، فرصت مناسبی است تا این پایگاه هرچه زودتر تشکیل شود. باید منتظر ماند و دید فرزندان سمیع الحق می‌توانند جای پدر را پر کنند و سد مقابله با داعش را استوار نگه دارند یا گزینه رهبری بعدی طالبان شخصی است که اندیشه‌های سمیع الحق را کنار خواهد زد.یادداشت امروز روزنامه ایران هم با عنوان «آغاز تحریم‌ها؛ پایان یک خیال!» منتشر و در آن چنین آمده است:مردم ایران ۶۵ سال پیش درگیر یک دخالت خارجی ویرانگر در امور داخلی خودشان شدند که اتفاقاً همین ایالات متحده سردمدار آن اقدام زشت بود و مردم ایران تاکنون هزینه این دخالت را می‌پردازند، بنابراین اجازه نخواهند داد که بیگانگان در این مورد دوباره اقدامی کنند. هر تغییری که باید صورت گیرد صرفاً از طریق متغیر‌های داخلی و مردم ایران صورت می‌گیرد؛ بنابراین باید به ترامپ و جهان این پیام روشن را مخابره کرد که ممکن است ما در داخل خود مشکلات زیادی داشته باشیم و حتی اختلافات عمیقی هم در جامعه ایران وجود داشته باشد، ولی در برابر دخالت خارجی چه از طریق مستقیم و چه از طریق تحریم ایستادگی خواهیم کرد.

شکست کدخدا/ «تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریم ایران/ آغاز تحریم‌ها؛ پایان یک خیال! / سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟ - 12

با توجه به قولی که ترامپ به اروپایی‌ها داده است، عدم موفقیت او تا چند ماه دیگر قطعی است و به منزله شکست کامل او تلقی خواهد شد و در این مرحله راه برای حل و فصل مسائل از موضع قدرت فراهم خواهد شد؛ بنابراین آغاز تحریم‌های جدید ترامپ، پایانی است بر توهم خوش‌خیالانه او در مورد تسلیم شدن ایران. حالا که وارد اولین روز تحریم‌ها می‌شویم، صدای شکستن استخوان‌های سیاست ترامپ در به صفر رساندن صادرات نفت ایران به گوش می‌رسد.او و دیگر اعضای کابینه‌اش که بار‌ها و بار‌ها اعلام کردند که صادرات نفت ایران باید به صفر برسد، حتی اگر برای یک روز هم شده باید به صفر برسد، اکنون به جای آن مشغول مستثنی کردن کشور‌ها از تحریم نفتی هستند. این راه را می‌توان ادامه داد. توهم به زانو درآوردن ایران را باید به پایان برد. ولی ایران می‌تواند پس از گذشت از این مرحله از موضع مسئولانه و برابر پای میز هر نوع مذاکره‌ای بنشیند، همچنان که در زمان باراک اوباما چنین کرد. این دیگر یک رؤیا نیست، یک واقعیت است.روزنامه رسالتدر یادداشت امروز خود چنین نوشته:آمریکا با خروج از برجام به ناتوی عربی علامت داد که شرکت در مذاکره ۱+۵ فقط یک فریب برای محدود کردن قدرت هسته‌ای ایران داشته است. آن‌ها با برجام‌های ۲ و ۳ در صدد خلع سلاح موشکی و محدود کردن ایران در مرز‌های خود هستند تا ضربه نهایی را برای براندازی وارد کنند. آن‌ها به اعراب گفته‌اند ما قدرت مقابله نظامی با ایران را نداریم؛ لذا با غنی‌سازی طرح تحریم‌های اقتصادی ایران و تحکیم زیرساخت‌های تحریم و تحریم‌های هوشمند در پی براندازی در ایران هستند. این حرف‌ها برای اعرابی که هر شب بزرگترین سرگرمی آن‌ها حرمسرا‌های آنان است، دلگرم کننده است، اما وقتی که آن‌ها با مشت‌های گره کرده ملت‌های خود در پشت کاخ‌های خود روبه‌رو شوند از خواب بیدار خواهند شد.

شکست کدخدا/ «تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریم ایران/ آغاز تحریم‌ها؛ پایان یک خیال! / سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟ - 14

۱۳ آبان در تاریخ ایران یک روز به یادماندنی است. ۱۳ آبان یادآور تلخی تبعید امام (ره)، کشتار دانش‌آموزان به جرم پشتیبانی از انقلاب اسلامی و نیز تسخیر لانه جاسوسی آمریکاست. در این روز نفرت ایرانیان از مظالم آمریکا و رژیم صهیونیستی به اوج می‌رسد. امسال نیز که آمریکایی‌ها شمشیر را از رو بسته‌اند و چهره کریه ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و تهدید‌های او علیه ملت هر روز بیشتر می‌شود، طبیعی است راهپیمایی ۱۳ آبان ابعاد گسترده‌ای به خود بگیرد و ایرانیان برای دفاع از شرف، استقلال و آزادی خود به خیابان‌ها بیایند و فریاد مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل و مرگ بر انگلیس سر دهند. ایرانیان مطمئن هستند این فریاد‌های مرگ آفرین همان طور که رژیم شوروی را که به عنوان یکی از دو قدرت جهانی بود، به جهنم، و صدام و شرکای او را به دوزخ فرستاد، به زودی آمریکا و اسرائیل و شرکای عربی آن را هم نابود کرده و به زباله دان تاریخ خواهد ریخت.روزنامه جواننیز در یادداشت امروز خود چنین نوشته:منوچین و برخی از مخالفان تحریم‌های شدید امریکا علیه ایران دو دلیل عمده را برای مخالفت خود مطرح کرده‌اند. دلیل نخست عدم همراهی اتحادیه اروپا، چین و روسیه با امریکا در این دور از تحریم‌ها است که به نظر این طیف در دولت امریکا، این موضوع می‌تواند بر اصرار به تحریم‌های حداکثری تأثیر منفی گذاشته و حتی موجب انزوای امریکا در سطح بین‌الملل شود. منوچین و همفکرانش معتقدند که می‌توان با عقب‌نشینی و کاهش سطح تحریم‌ها امید به همراهی برخی از این کشور‌ها را داد تا امریکا دچار انزوا نشود. علاوه بر این، منوچین و همفکرانش نگران راهکار مالی جایگزین سوئیفت هستند که اتحادیه اروپا وعده انجام آن را داده و می‌تواند موجب ایجاد مسیر ارتباطات مالی مستقل از نفوذ دلار امریکا شود.

شکست کدخدا/ «تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریم ایران/ آغاز تحریم‌ها؛ پایان یک خیال! / سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟ - 16

خواندن خبر در سایت منبع

رأی الیوم: تأثیر تحریم های آمریکا علیه ایران موقتی است

انتخابخبرگزاری انتخاب
رأی الیوم: تأثیر تحریم های آمریکا علیه ایران موقتی است
روزنامه فرامنطقه ای 'رأی الیوم' روز شنبه در مقاله ای درباره بازگشت تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا نوشت: تأثیر تحریم های واشنگتن مانند طوفان، یک تأثیر موقتی است که زود به پایان می رسد.
رأی الیوم: تأثیر تحریم های آمریکا علیه ایران موقتی است - 0

روزنامه فرامنطقه ای 'رأی الیوم' روز شنبه در مقاله ای درباره بازگشت تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا نوشت: تأثیر تحریم های واشنگتن مانند طوفان، یک تأثیر موقتی است که زود به پایان می رسد.

به گزارش ایرنا، در این مقاله که به قلم 'صالح القزوینی' تحلیلگر مسائل سیاسی نوشته شده، آمده است: «به نظر می رسد که آمریکا بزودی اجرای دور دوم تحریم ها علیه ایران را آغاز کند؛ تاثیر تحریم های واشنگتن مانند طوفان یک تاثیر موقتی است که زود به پایان می رسد.این مقاله می افزاید، این امری طبیعی است که چگونگی رویارویی ایران با تحریم ها بر میزان خسارت ها و پیامدهای آن تاثیر خواهد داشت، اما پیش از آن که به این پرسش پاسخ دهیم که ایرانی ها این بار، چگونه با پیامد های تحریم های جدید مقابله خواهند کرد، ذکر نکته ای ضروری است و آن این که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد، وی هرگز با موضوع قتل جمال خاشقچی کنار نخواهد آمد و این موضوع موجب نمی شود کاخ سفید بر این موضوع سرپوش بگذارد، اما وی با موضع گیری اش در تنگنا قرار گرفت و نمی داند چگونه از این مخمصه خارج شود.از سوی دیگر، عربستان نیز حال و روز خوشی ندارد و وضع ریاض بهتر از واشنگتن نیست، اما تحریم های جدید آمریکا می تواند فرصت طلایی برای ترامپ و عربستان باشد تا توجه جهانیان را از موضوع قتل خاشقچی به سوی ایران معطوف کند.یکی از مشکلات اقتصاد ایران، نقدینگی است که دولت تهران توانست با ایجاد تمهیداتی و فروش ارزهایی که شهروندان در دست داشتند، بخش بزرگی از آن را مهار کند و به این ترتیب بخشی از تحریم ها در خدمت اقتصاد ایران قرار گرفت.هدف اصلی ایران در مقابله با طوفان تحریم ها که باد آن تازه وزیدن گرفته است، آرام کردن بازار است؛ مقام های تهران ماه هاست که اعلام کرده اند در صدد اجرای یک بسته اقتصادی هستند که در وهله نخست شامل حمایت دولت از اقتصاد به ویژه حمایت از کالاهای اساسی است تا در برابر تحریم ها مقاومت کند.رأی الیوم تصریح کرد، اقدام دیگری که ایران در برابر این تحریم ها اتخاذ خواهد کرد، تزریق ارزهایی است که در ماه های گذشته ذخیره کرده است، البته این ارزها این بار به کل بازار وارد نخواهد شد، بلکه تنها در اختیار بخش های نیازمند چون بازرگانان، شرکت های وارداتی و مسافران قرار خواهد گرفت و موجب حفظ ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی خواهد شد.از سوی دیگر، اقدامات جدی دستگاه قضایی ایران در برخورد با دلالان ارزی، بازرگانان و شرکت های ایرانی که با ارز دولتی کالا خریدند و با نرخ آزاد فروختند، و صدور حکم اعدام برای برخی از آنان، درس عبرتی برای دیگر دلالانی است که بخواهند این کار را تکرار کنند، در واقع این اقدام؛ حاوی این پیام به تمامی اخلالگران ارزی است و نشان می دهد که قوه قضائیه تهران با آنان مماشات نخواهد کرد.از دیگر اقدامات تهران در مقابله با تحریم های واشنگتن عدم تغییر قیمت کالاهای اساسی و در مقدمه آن نان و سوخت است، هرچند برخی اجناس در بازار ایران در دو ماه گذشته رشد تدریجی و کاملا آرامی را تجربه کردند، اما با این وجود، دولت قیمت بنزین را افزایش نداد و همین امر موجب شد نرخ نان تقریبا ثابت بماند. به نظر می رسد که از این به بعد نیز قیمت کالاهای اساسی تغییر نخواهد کرد.اما در زمینه صادرات نفت، افزون بر وعده اتحادیه اروپا مبنی بر ایجاد یک سازوکار جدید و خنثی سازی تحریم های آمریکا، تامین درآمدهای نفتی و ورود کالا به ایران، مقام های تهران برای غلبه بر موج تحریم ها، به اقدامات دیگری از جمله داد و ستد با کشورها براساس پول ملی، معامله پایاپای، عرضه نفت در بازار بورس تهران و ارائه طرح تشویقی برای خریداران می توان اشاره کرد.در چارچوب تلاش ایران برای فروش نفت، آن چه حائز اهمیت است، اظهارات «رستم قاسمی» وزیر پیشین نفت ایران است که اعلام کرده بود، درآمدهای نفتی کشورش در میان سال های 2012 تا 2015 که شورای امنیت سازمان ملل متحد، شدیدترین تحریم ها را علیه تهران وضع کرد، 140 میلیارد دلار بوده است. سوالی که به ذهن می آید، این است که کشوری که توانست آن زمان که تمام دنیا با آمریکا برای تحریم ایران همراه بود، به این میزان نفت صادر کند، آیا اکنون و با وجود مخالفت بسیاری از کشورها با تحریم تهران و سیاست های ترامپ، نخواهد توانست، نفت خود را صادر کند.

خواندن خبر در سایت منبع

تذکر عراق به آمریکا برای تحریم ایران

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
تذکر عراق به آمریکا برای تحریم ایران

ایرنا/ وزارت امور خارجه عراق در بیانیه ای تحریم های آمریکا علیه ایران را یکجانبه خواند و به سفارت آمریکا در عراق درباره موضع اخیرش در این خصوص تذکر داد.

به گزارش ایرنا، 'احمد محجوب' شنبه شب در بیانیه ای آورده است: وزارت امور خارجه از بیانیه سفارت آمریکا در خصوص اجرای تحریم های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مطلع شد.

محجوب افزود: وزارت امور خارجه عراق مایل است تبیین کند که بخش دوم بیانیه یاد شده بر خلاف عرف دیپلماتیک و احترام متقابل به حاکمیت کشور بعنوان یک اصل اساسی در قوانین بین المللی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: عراق دخالت در امور داخلی بویژه مسائل مربوط به اصلاح ساختار و وضعیت نیروهای امنیتی خود که تحت فرماندهی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح است را نمی پذیرد.

بیانیه وزارت امور خارجه عراق افزوده است: عراق امیدوار است سفارت (آمریکا در بغداد) بخش ناسازگار اظهارت خود با قواعد و عرف دیپلماتیک را حذف کند و از تکرار آن در آینده نیز بپرهیزد و قواعد و قوانین بین المللی حاکم بر فعالیت خود در عراق بعنوان کشور میزان را رعایت کند.

گفتنی است: سفارت آمریکا چند روز پیش در بیانیه ای خواستار - به زعم خود - احترام ایران به حاکمیت دولت عراق شده بود.

در این بیانیه همچنین نیروهای بسیج مردمی (الحشد الشعبی) که نقش اساسی در نجات عراق از خطر تجزیه توسط داعش داشتند بعنوان 'گروه های شبه نظامی فرقه ای' توصیف شده اند.

انتشار بیانیه مداخله جویانه سفارت آمریکا درعراق پیش تر نیز اعتراضاتی درپی داشت.

«سلمان الغریباوی» نماینده پارلمان عراق از فراکسیون «سائرون» (مورد حمایت مقتدا صدر) روز شنبه گفت که سفارتخانه آمریکا در بغداد با استفاده از خاک این کشور، سیاست خصمانه ای علیه همسایگان عراق اتخاذ کرده است.

وی تاکید کرد که فراکسیون سائرون به شدت با اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران یا هر کشور دیگر مخالف است و معتقد است که این گونه رفتارها به ملت ها در درجه اول آسیب می رساند.

بسیاری از ناظران سیاسی و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که تحریم نفت ایران در بلندمدت همراه با افزایش بهای نفت به تضعیف دلار در سطح بین المللی منجر شده و به شکست و عقب نشینی آمریکا می انجامد، روندی که بخشی از آن در صحبت های برخی مقامات آمریکا دیده می شود.

«جان بولتون» مشاور رئیس جمهوری آمریکا با لحنی که حاکی از ناکامی آمریکا در تحریم ایران است، به همراهی نکردن شرکای تجاری مهم تهران در تحریم‌های یکجانبه کاخ سفید علیه ایران اعتراف کرد.

وی که سخنانش در موسسه آمریکایی «همیلتون» بیانگر عقب نشینی آمریکا از راهبرد به صفر رساندن صادرات نفت ایران است، برای توجیه این عقب نشینی و عدم همراهی کشورها گفت که قصد نداریم به دوستان و هم‌پیمانان خود آسیبی بزنیم.

شبکه رسانه ای بلومبرگ در گزارشی با اشاره به مخالفت کشورها با تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران نوشت: بسیاری از کشورهای خریدار نفت ایران یا آشکارا تحریم های آمریکایی را نقض می کنند و یا خواستارمعافیت از تحریم های ضدایرانی آمریکا هستند.

آمریکا تاکنون مجبور شده است دست کم 8 کشور از جمله عراق را از تحریم نفتی علیه ایران معاف کند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

مایک پمپئو: تحریمهای آمریکا مردم ایران را هدف قرار نمی دهد!

مهرخبرگزاری مهر
مایک پمپئو: تحریمهای آمریکا مردم ایران را هدف قرار نمی دهد!
وزیر خارجه آمریکا روز شنبه با انتشار یک پیام توئیتری مدعی شد که «دور دوم تحریمهای واشنگتن علیه تهران، مردم ایران را هدف قرار نمی دهد!»

به گزارش خبرگزاری مهر، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در یک پیام توئیتری در مورد آغاز دور دوم تحریمهای ظالمانه آمریکا علیه ایران نوشت: «روز پنجم نوامبر، ما تحریمهای سنگینی علیه رژیم حاکم در ایران به اجرا خواهیم گذاشت».

پمپئو در توجیه این تحریمها ادعا کرد که «هدف از وضع این تحریمها وادار ساختن ایران به کنار گذاردن فعالیتهای مخرب خود است».

وی در ادامه این پیام توئیتری در ادعایی مضحک و عوام فریبانه نوشت: «این تحریمها رژیم ایران را هدف قرار می گیرد و نه مردم این کشور را».

این در حالی است که اتحادیه اروپا و کشورهای فرانسه، آلمان و انگلیس با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند که از شرکت‌هایی که تبادلات تجاری قانونی با ایران دارند، حمایت می‌کنند.

در بخش دیگری از بیانیه هدف اتحادیه اروپا حمایت از فعالان اقتصادی عنوان شده که تحت قوانین و مقررات اروپا و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد با ایران تجارت می‌کنند.

این بیانیه را «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «ژان ایو لودریان»، «هایکو ماس» و «جرمی هانت» وزرای خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا امضا کرده‌اند.

کشورهای امضا کننده، برجام را «بنیان اصلی» منع گسترش سلاح هسته‌ای و محصول «دیپلماسی چندجانبه» خواندند که برای حفظ «امنیت اروپا، منطقه و جهان» ضروری است.

وزیران خارجه اروپایی همچنین بر «تعهد خود» برای «همکاری و بویژه حفظ راه‌های ارتباط مالی با ایران و تضمین ادامه صادرات نفت و گاز ایران» تاکید کرند.

خواندن خبر در سایت منبع

دیپلمات اروپایی از قول مقامات دولت ترامپ: ایرانی ها باید سوزش تحریم ها را حس کنند و فعلا زجر بکشند / گزارش «گاردین» از رایزنی اروپایی ها با آمریکا برای جلوگیری از تحریم دارو و مواد غدایی

انتخابخبرگزاری انتخاب
دیپلمات اروپایی از قول مقامات دولت ترامپ: ایرانی ها باید سوزش تحریم ها را حس کنند و فعلا زجر بکشند / گزارش «گاردین» از رایزنی اروپایی ها با آمریکا برای جلوگیری از تحریم دارو و مواد غدایی
به گفته دیپلمات های اروپایی، اروپا هنوز موفق نشده که دولت ترامپ را به ارائه تضمین برای حفظ صادرات نیازهای غذایی و دارویی ایران پس از آغاز دور جدید تحریم ها راضی کند. تحریم های بانکی و نفتی پس از پذیرش محدودیت های شدید توافق هسته ای از سوی ایران لغو شده بودند اما متعاقب خروج ترامپ از برجام همه آن تحریم ها با افزوده شدن بیش از ۷۰۰ بانک و اشخاص جدید دوباره اجرایی می شوند.
دیپلمات اروپایی از قول مقامات دولت ترامپ: ایرانی ها باید سوزش تحریم ها را حس کنند و فعلا زجر بکشند / گزارش «گاردین» از رایزنی اروپایی ها با آمریکا برای جلوگیری از تحریم دارو و مواد غدایی - 0

جولیان بورگر در گاردین نوشت: به گفته دیپلمات های اروپایی، اروپا هنوز موفق نشده که دولت ترامپ را به ارائه تضمین برای حفظ صادرات نیازهای غذایی و دارویی ایران پس از آغاز دور جدید تحریم ها راضی کند. تحریم های بانکی و نفتی پس از پذیرش محدودیت های شدید توافق هسته ای از سوی ایران لغو شده بودند اما متعاقب خروج ترامپ از برجام همه آن تحریم ها با افزوده شدن بیش از ۷۰۰ بانک و اشخاص جدید دوباره اجرایی می شوند.

به گزارش «انتخاب»؛ این روزنامه چاپ انگلیس در ادامه آورده است: تدارکات انسانی به طور رسمی از تحریم ها معاف هستند اما پیش از سال ۲۰۱۵ نیز بسیاری از شرکت های اروپایی به علت وحشت از عواقب تحریم ها از تجارت با ایران خودداری می کردند که موجب کمبود شدید و خطرناک مواد اولیه دارویی در ایران شده بود. احمد قویدل عضو انجمن بیماران هموفیلی ایران به ما گفت که "مطمئنا جان هزاران بیمار به خطر خواهد افتاد". مدیر این سازمان مردم نهاد در ادامه گفت :"هرگونه تاخیر در مواد دارویی بخصوص در بخشی که من در آن کار می کنم، پیامدهای فاجعه باری به دنبال خواهد آورد. نگرانی من برای امروز نیست. امریکایی ها مدعی اند که دارو از تحریم معاف است اما در عمل به علت تحریم بانکی، ما از واردات دارو یا مواد اولیه ساخت آنها محرومیم".

سفیران فرانسه، آلمان و انگلستان در آمریکا ماه سپتامبر مشترکا به دیدار مقامات خزانه داری و وزارت خارجه آمریکا رفتند تا دولت ترامپ را راضی به تهیه یک لیست سفید کنند. این عمل موجب می شود کاملا آشکار شود که شرکت ها و بانک های اروپایی با تعقیب چه اقدامات احتیاطی و از طریق چه کانالی می توانند بدون نگرانی از مجازات احتمالی به معاملات مشروع با ایران بپردازند.

جرارد آرائود سفیر فرانسه در واشنگتن گفته بود "ما انتظار داریم دوستان آمریکایی مساله کالاهای بشردرستانه را مدنظر قرار دهند. البته مواد غذایی و دارویی تحریم نیستند اما بانک ها چنان دچار وحشت شده اند که از هر گونه تجارت با ایران در هراسند. این نگرانی وجود دارد که در چند ماه آینده اگر اقدام سازنده ای انجام ندهیم با کمبود مواد دارویی در ایران مواجه شویم". وی ادامه داد که تنها معاف کردن کالاهای بشردوستانه از تحریم کافی نیست. او در نشستی در اندیشکده هادسون گفت "واقعا لازم است این امر با جزییات آن مشخص شود. اگر در مورد نحوه آن توضیح داده نشود، بانک ها از عمل به آن سر باز خواهند زد. بنابراین ما منتظر یک پاسخ فنی هستیم". وقتی از او در خصوص پاسخ دولت ترامپ پرسیدند گفت "در مورد امور بشردوستانه هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم". یک دیپلمات دیگر اروپایی افزود "دولت ترامپ نظر مثبتی به ایده کلی انتشار فهرست سفید ندارد".

روز جمعه مامور ویژه مساله ایران برایان هوک که در ماه سپتامبر با سفیران اروپایی دیدار کرده بود از اعلام جزییات خاص درباره کالاهای بشردوستانه فراتر از اعلام کلی معافیت خودداری کرد. او به خبرنگاران گفت "وظیفه شناسایی کانال های مالی مشروع بر عهده واشنگتن نیست. ما وظیفه خود برای معافیت کالاهای بشردوستانه را اعلام کرده ایم. ما نقش خود را ایفا کردیم و ایران باید این معاملات را ممکن بسازد. بانک ها به نظام مالی ایران اعتماد ندارند. این مشکل ما نیست. مشکل ایران است".

سه کشور اروپایی شریک در توافق برجام تلاش دارند با تاسیس یک سازوکار مالی مستقل، شرکت های اروپایی طرف معامله با ایران را از تحریم آمریکا در امان نگه دارند. رییس روابط خارجی اتحادیه اروپا فدریکا موگرینی با انتشار بیانیه مشترکی به همراه وزرای امور خارجه آلمان، انگلستان و فرانسه از اعمال مجدد تحریم ها تاسف عمیق خود را اعلام کرد و گفت به دنبال راهکارهای ادامه تجارت مشروع با ایران است. در این بیانیه آمده "تلاش جمعی ما به منظور تحقق این امر جدی است". وزیر خزانه داری آمریکا استیون منوچین در جمع خبرنگاران درباره تحریم ها گفت بعید می داند راهکار اروپا برای دور زدن تحریم های آمریکا کارایی داشته باشد. او گفت "بعید می دانم معاملات حائز اهمیتی از طریق سازوکار ویژه اروپا انجام بگیرد. اما اگر معاملاتی انجام شوند که مغایر با تحریم ها باشند، ما به شدت راهکار تلافی جویانه را در پی می گیریم".

دیپلمات های اروپایی می گویند درون دولت ترامپ اختلاف نظرهایی درباره کالاهای بشردوستانه وجود دارد و برخی در وزارت خارجه معتقدند در صورت عدم تضمین ارسال کالاهای دارویی و غذایی به ایران، دولت آمریکا مسئول خسارات جانی در ایران شناخته خواهد شد. بیشترین مقاومت در برابر این خواسته از طرف کاخ سفید بوده است و آنها حتی پوستری با شعار "تحریم ها در راهند" منتشر کردند.

با وجود آنکه دولت ترامپ به صورت رسمی به دنبال تغییر حکومت در ایران نیست، اما یک دیپلمات اروپایی می گوید که هدف نهایی جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ همین است.

این دیپلمات با اشاره به سیاست دولت ترامپ گفت: مقامات امریکا می گویند ایرانی باید زجر بکشند. آنها باید سوزش تحریم ها را حس کنند."

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد عضو مجلس خبرگان رهبری به دولت درباره کم‌شدن فشار تحریم‌ها

تسنیمخبرگزاری تسنیم
پیشنهاد عضو مجلس خبرگان رهبری به دولت درباره کم‌شدن فشار تحریم‌ها
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: دولت باید بیشتر فعالیت کند تا فشار تحریم‌ها به ملت ما به خصوص در زمینه دارو و مواد غذایی به مردم وارد نشود.

حجت‌الاسلام عسگر دیرباز، عضو مجلس خبرگان رهبری، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اهمیت روز 13 آبان، گفت: 13 آبان روزی تاریخی در تاریخ کشور ماست که به نام روز ملی مبارزه با استکبار نام‌گذاری شده است اما امسال با توجه به این که قرار است تحریم‌های آمریکا علیه ایران اجرایی شود این روز اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.نقوی‌حسینی: تحریم‌های 13 آبان تاثیر جدیدی ندارد

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع دانش‌آموزان و دانشجویان تصریح کرد: از سال‌های پیش رهبری به دولت‌های مختلف توصیه کردند که برنامه‌هایی را طراحی کنند که وابستگی ما را به فروش نفت کم کند، هر دولتی هم گام‌هایی برداشته اما هنوز هم جا برای کار بیشتر وجود دارد و این مسئله را باید قوه مجریه به طور جدی پیگیری کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری، در ادامه با اشاره به اهمیت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب، گفت: با توجه به اینکه ما در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی هستیم باید دولت به کمک مجلس جلوی واردات بی‌رویه و قاچاق کالا را بگیرد تا تولید داخلی رونق پیدا کند. دولت باید بیشتر فعالیت کند تا فشار تحریم‌ها به خصوص در زمینه دارو و مواد غذایی به مردم وارد نشود.

وی بیان کرد: دولت و قوه قضائیه باید مبارزه بی‌امانی را با دلال‌بازی‌ها آغاز کنند تا این رفتارها موجب آسیب به تولید کنند‌گان نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی که نشان می‌دهد پهپاد ایرانی سالم به پایگاه برگشته است

مهرمهر17 ساعت قبل
نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تازگی فیلمی منتشر کرده که نشان می‌دهد پهپادی که امریکا ادعا می‌کرد ساقط شده است، کاملا سالم به پایگاه برگشته است.

ورود نفتکش انگلیسی به لنگرگاه بندرعباس

مهرمهر16 ساعت قبل
ایلناایلنا16 ساعت قبل
ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه با تأکید بر عدم تمایل به ورود به جنگ با ترکیه به رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات کل منطقه را درگیر جنگ خواهد کرد. به گزارش ایلنا به نقل از النشره، ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه تأکید کرد که خواهان جنگ با ترکیه نیست اما به «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که در صورت حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات، آتش جنگ سراسر منطقه را فرا خواهد گرفت. «مظلوم عبدی»، ‌ فرمانده کل نیروهای دموکرات سوریه در مصاحبه با روزنامه کرد زبان «ازگو پلتیکا» در هلند اعلام کرد که شرایط کاملا فراهم است و نیروهایش آماده مقابله با تحریک‌­ها و توطئه­‌های دولت ترکیه هستند که نیروهای فراوانی را در مرزهای شمال سوریه بسیج کرده است. وی تأکید کرد که امکان ندارد حادثه «عفرین» در منطقه شرق فرات تکرار شود و ما هرگز اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی رخ دهد، اگر ارتش ترکیه قصد حمله به یکی از مناطق ما را داشته باشد، جنگ بزرگی برافروخته خواهد شد. عبدی گفت: ‌ «فرماندهی نیروهای دموکرات سوریه، کشورهای ائتلاف بین‌المللی علیه گروه تروریستی داعش از جمله آمریکا و فرانسه را در جریان تصمیم­‌های خود قرار داده است.» وی تأکید کرد که وقوع چنین جنگی قطعا به بروز درگیری داخلی دوم در سوریه منجر شده و تا خروج ترکیه ادامه خواهد داشت.

آمریکایی‌ها از ترس پهپاد ایرانی توهم می‌زنند

برنابرنا1 روز قبل

اقدام رژیم بحرین در استخدام یک عضو القاعده برای ترور شیعیان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دولت بحرین می‌گوید ادعای این عضو سابق القاعده جعلی است. خبرنگار الجزیره انگلیسی گزارش داد سرکوب‌های خشونت آمیز دولت بحرین علیه تظاهرات شیعیان در ماه مارس سال ۲۰۱۱ توجه جهان را به خود جلب کرد. دولت بحرین اعلام کرد در این سرکوب‌ها ۳۵ نفر کشته و هزاران تن دیگر دستگیر شدند. یک عضو سابق القاعده می‌گوید دولت بحرین او را برای ترور اعضای شیعه مخالف استخدام کرده بود. "صالح می‌گوید با اعضای القاعده در عربستان سعودی تماس گرفت تا افراد کهنه کار برای انجام این عملیات به بحرین اعزام شوند. «محمد ابولفاسی فعال حقوق بشر در سخنانی گفت:» پادشاه بحرین می‌خواهد بر اساس اختلافات فرقه‌ای، بین شیعیان و سنی‌ها اختلاف ایجاد کند تا مسئولیت اوضاع را بر عهده نگیرد.

اخبار بیشتر