اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۱۱ شهریورماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۱۱ شهریورماه

عضو کمیسیون عمران مجلس: ریزش نرخ مسکن ادامه‌دار است

انتخابخبرگزاری انتخاب
عضو کمیسیون عمران مجلس: ریزش نرخ مسکن ادامه‌دار است
عضو کمیسیون عمران مجلس درباره وضعیت بازار مسکن گفت: مجموعه شواهد نشان می‌دهد که افت قیمت مسکن در بازار مقطعی و موقتی نیست و این روند ادامه خواهد داشت.
عضو کمیسیون عمران مجلس: ریزش نرخ مسکن ادامه‌دار است - 0

عضو کمیسیون عمران مجلس درباره وضعیت بازار مسکن گفت: مجموعه شواهد نشان می‌دهد که افت قیمت مسکن در بازار مقطعی و موقتی نیست و این روند ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایلنا، ‌ پس از گذشت یک سال از خیز قیمت‌ها در بازار مسکن، آخرین گزارش‌ها از بازار پایتخت نشان می‌دهد که در پی افت شدید حجم معاملات، در مرداد ماه قیمت مسکن نزولی شد و تا ۳ درصد کاهش یافت.

تعداد معاملات مسکن در تهران در ۵ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افت ۵۴٫۹ درصدی و قیمت مسکن هم با افزایش ۹۸٫۲ درصدی مواجه شد اما با آغاز دوره رکود، شکست قیمت هم آغاز شد به طوری که قیمت مسکن در مرداد ماه نسبت به تیر ماه گذشته ۳٫۱ درصد کاهش داشت.

در حالی که از ابتدای سال تا پایان مردادماه مجموعا ۳۰ هزار و ۲۰۱ فقره مبایعه‌نامه منعقد شده، این عدد در مدت مشابه در سال گذشته نزدیک ۶۷ هزار فقره مبایعه نامه بوده است که افت حدود ۵۵ درصدی حجم معاملات مسکن را نشان می‌دهد. همین کاهش تقاضا در کنار عدم افزایش قدرت خرید مردم باعث شد تا بازار مسکن وارد دوره رکود شود و معمولا هم دوره رکود با افت قیمت همراه است.

در این بین عده‌ای بر این باور هستند که اقدامات وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن هم در این ریزش قیمت‌ها بی‌تاثیر نبوده است.

فرج الله رجبی، عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه آغاز برنامه‌های مسکنی وزارت راه و شهرسازی و گلنگ‌زنی ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی سیگنال مثبتی در بازار بوده است، گفت: این اقدام دولت در فضای عمومی و جو حاکم در بازار مسکن بی‌تاثیر نبود و قشر مخاطب این برنامه را به صاحب‌خانه شدن امیدوار کرد.

وی افزود: به طور قطع اثر واقعی این اقدام به تدریج در بازار نمایان می‌شود و می‌تواند تاثیر بیشتری در جهت آرامش و ثبات بازار داشته باشد.

رجبی با بیان اینکه تمام دستگاه‌های مربوطه به صورت یکپارچه بر روی تحقق برنامه ساخت مسکن در قالب طرح اقدام ملی متمرکز شده‌اند، اظهار داشت: پیش از این دستگاه‌های مختلف به صورت جزیره‌ای اقدامات خود را در بخش مسکن انجام می‌دادند اما امروز تمام سازمان‌های دولتی، غیردولتی و نهادها به دنبال تحقق یک برنامه واحد هستند.

این عضو کمیسیون عمران تاکید کرد: مجموعه شواهد نشان می‌دهد که افت قیمت مسکن در بازار مقطعی و موقتی نیست و این روند ادامه خواهد داشت.

در جدول زیر قیمت واحدهای مسکونی در مناطق مختلف پایتخت امده است:

متراژمحدودهقیمت (تومان)
95متر-18 ساله-فولظفر2میلیارد و 850 میلیون
40متر-16ساله-فولمیدان شکوفه360 میلیون
53متر-ط اول- بدون آسانسور،‌پارکینگ و انباریآذربایجان580 میلیون
70متر-نوسازتهرانپارس770 میلیون
64متر-16ساله-فولفردوس غربیک میلیارد و 120 میلیون
68 متر-17 ساله- بدون پارکینگ بدون آسانسورنیروی هوایی900 میلیون
62 متر-20 ساله-بدون آسانسورچیذر890 میلیون
53متر-نوساز- بدون پارکینگسلسبیل430 میلیون
70 متر- نوساز-فولپونکیک میلیارد و  400 میلیون

خواندن خبر در سایت منبع

تقاضا برای خرید مسکن در کدام قسمت پایتخت افزایش یافت؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تقاضا برای خرید مسکن در کدام قسمت پایتخت افزایش یافت؟
ایرنا نوشت: همزمان با آغاز دوره رکود مسکن، تقاضای خرید خانه از مناطق شمالی شهر تهران به مناطق جنوبی تهران منتقل شده است.

بر اساس جدیدترین گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی که به صورت ماهیانه حجم و قیمت معاملات مسکن در هر ماه را اعلام می‌کند تمایل به خرید خانه در مناطق جنوبی شهر تهران نسبت به سال گذشته همین زمان افزایش یافته است.

در منطقه ۱۷ شهر تهران (خیابان قزوین، سه راه آذری و …) که مرداد سال پیش با فروش ۲۲۳ خانه از کل تعداد معاملات (۱۱ هزار و ۷۵۸) کمتر از ۲ درصد از کل معاملات مسکن را به خود اختصاص داده بود، در مرداد ماه امسال با تعداد فروش۷۳ واحد خانه ۲٫۵ درصد از سهم کل معاملات (۲ هزار و ۹۳۱‌) را به خود اختصاص داده است.

در منطقه ۱۵ شهر تهران (افسریه، خاوران و …) نیز سهم معاملات منطقه از ۵ به ۶درصد افزایش یافته است.

بدیت ترتیب در مرداد ماه امسال در منطقه ۱۵ تهران ۱۷۶ واحد مسکونی به فروش رفته است که از رقم کل ۲ هزار و ۹۳۱ خانه در ۲۲ منطقه تهران سهم ۶ درصدی را در رفع تقاضای مسکن خانوارها داشته است.

در این منطقه در مرداد ماه سال گذشته ۷۰۱ خانه به فروش رفته است که نسبت به رقم کل خانه‌های فروخته شده در این ماه سهم ۵ درصدی را داشته است.

تقاضا برای خرید مسکن در کدام قسمت پایتخت افزایش یافت؟ - 6

منطقه ۱۰شهر تهران (جیحون، خوش، قصر الدشت، کارون و رودکی) نیز از معاملات مرداد ماه از ۶ درصد در مرداد ماه سال گذشته به ۸ درصد در مردادماه امسال رسیده است.

در مرداد ماه امسال در این منطقه ۲۴۲ واحد مسکونی به فروش رفته است که از رقم کل معاملات مسکن در ۲۲ منطقه پایتخت (۲ هزار و ۹۳۱) سهم ۸ درصدی را در خانه‌دار کردن مردم برعهده داشته است.

وضعیت تقاضا در مناطق بالای شهر تهران در مرداد ماه امسال متفاوت است.

در منطقه ۵ تهران که بیشترین تقاضای خرید مسکن را دارد و این رتبه را به صورت ماهیانه حفظ میکند، در صورت مقایسه با میزان فروش خانه در مرداد ماه سال قبل با کاهش ۲ درصدی مواجه می‌شویم.

سهم منطقه ۵ از معاملات در مرداد سال گذشته با تعداد فروش هزار و ۶۱۹ خانه ۱۵ درصد است که امسال به کمتر از ۱۳ درصد کاهش یافته است.

در این منطقه در مرداد ماه امسال ۳۶۷ خانه به فروش رسیده است.

منطقه یک پایتخت که میانگین قیمت هر متر مربع خانه در آن از ۳۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان تیر ماه به ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافته است نیز به نسبت مرداد ماه سال قبل سهم خود را در خانه دار کردن متقاضیان مسکن از دست داده است.

این منطقه ۵ درصد از معاملات مرداد سال قبل را به خود اختصاص داده بود اما در مرداد امسال با فروش ۱۳۲ واحد خانه در این منطقه این سهم به ۴٫۵ درصد کاهش یافته است. ۲۲۳۲۲۷

خواندن خبر در سایت منبع

آپارتمان در منطقه طرشت چند؟

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
آپارتمان در منطقه طرشت چند؟
اقتصاد نیوز: برای خرید یک آپارتمان ۶۷ متری در منطقه طرشت باید ۷۴۰ میلیون تومان پرداخت کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از میزان؛ برای خرید آپارتمان در منطقه طرشت بسته به متراژ آن باید هزینه‌های مختلفی پرداخت کرد.

آپارتمان در منطقه طرشت چند؟ - 2

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان‌های ۶۰ متری در تهران / جدول

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
قیمت آپارتمان‌های ۶۰ متری در تهران / جدول
برای خرید واحد ۶۰ متری با عمر ۱۶ ساله در ستارخان به سرمایه ۷۶۰ میلیون تومانی نیاز است.

آفتاب‌‌نیوز :

برای خرید واحدهای ۶۰ متری در تهران باتوجه به سال ساخت و موقعیت دسترسی باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت که در جدول زیر به برخی ازآن‌ها اشاره شده است.

قیمت آپارتمان‌های ۶۰ متری در تهران / جدول - 3

منبع: افکار نیوز

خواندن خبر در سایت منبع

آپارتمان‌های نیم‌میلیاردی در چه مناطقی از پایتخت یافت می‌شوند+جدول قیمت

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
آپارتمان‌های نیم‌میلیاردی در چه مناطقی از پایتخت یافت می‌شوند+جدول قیمت
اقتصادنیوز: سطوح فعلی قیمت مسکن در نواحی مختلف بازار به حدی رسیده که مدت‌هاست دیگر مقصد مناسبی برای سوداگری ملکی وجود ندارد، اما همچنان گروه اندکی از سرمایه‌گذاران به امید کسب سود در دراز مدت در حال جست‌وجو در این بازار متناسب با حجم سرمایه‌گذاری ریالی خود هستند.

به گزارش اقتصادنیوز، برقراری ثبات نسبی در بازارهای جذاب دیگر همچون ارز و سکه در هفته‌های اخیر سبب شده برخی از سرمایه‌گذاران این بازارها را ترک کرده و در همین رکود مطلق و عمیق بازار مسکن، در زمره معدود متقاضیان خرید آپارتمان‌های عرضه شده برای فروش، مشغول جست‌وجو و معامله باشند. در مرداد ماه کمتر از ۳هزار نفر در بازار مسکن پایتخت آپارتمان خریدند که تحقیقات میدانی حکایت از آن دارد که بخش قابل‌توجهی از آنها سرمایه‌گذاران ملکی و بقیه نیز متقاضیان مصرفی بوده‌اند. اما در میان کسانی که قصد سرمایه‌گذاری ملکی داشته‌اند، تعداد کسانی که با بودجه ۴۰۰تا ۶۰۰ میلیون تومانی مراجعه کرده‌اند، به نسبت سایر گروه‌ها بیشتر بوده است. به این ترتیب مجموع متقاضیان مصرفی و سرمایه‌ای که در این بازه قیمتی در تهران خانه خریده‌اند، بین ۱۵ تا ۲۰ درصد از کل خریداران آپارتمان در مرداد ماه بوده است.

تحقیقات میدانی حاکی از این است که عمده آپارتمان‌های موجود در بازار مسکن در این گروه قیمتی سن بنای بیش از ۱۰ و حتی اغلب بیش از ۱۵ سال دارند. تنها در معدود محله‌هایی از نیمه جنوبی پایتخت می‌توان آپارتمان نوساز و تازه‌ساز در این بازه قیمتی جست‌وجو کرد.

آپارتمان‌های نیم‌میلیاردی در چه مناطقی از پایتخت یافت می‌شوند+جدول قیمت - 4

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

کجای تهران می‌توان آپارتمانهای ۴۰۰تا۶۰۰میلیونی خرید؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
کجای تهران می‌توان آپارتمانهای ۴۰۰تا۶۰۰میلیونی خرید؟
دنیای اقتصاد نوشت : سطوح فعلی قیمت مسکن در نواحی مختلف بازار به حدی رسیده که مدت‌هاست دیگر مقصد مناسبی برای سوداگری ملکی وجود ندارد، اما همچنان گروه اندکی از سرمایه‌گذاران به امید کسب سود در دراز مدت در حال جست‌وجو در این بازار متناسب با حجم سرمایه‌گذاری ریالی خود هستند.

نظرها

در ادامه بخوانید

سامانه جامع انبارها بعد از شش سال

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برای تامین به موقع کالا در بازار باید اطلاعات کالا‌ها در انبار‌ها و همچنین ورود و خروج آن‌ها بصورت برخط در دسترسی باشد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما برای تامین به موقع کالا در بازار باید اطلاعات کالا‌ها در انبار‌ها و همچنین ورود و خروج آن‌ها بصورت برخط در دسترسی باشد. سامانه جامع انبار‌ها برای دستیابی به همین هدف آغاز به کار کرد. امروز هم ما از پانصدهزار انبار ثبت شده اطلاعات تنها هشت هزار انبار بصورت برخط در دسترس است.

رهبر معظم انقلاب: نمی‌گویم باب گفت‌وگو و مراوده را ببندید +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل

روایت شاهدان از برق گرفتگی کودک ۸ ساله در ورزشگاه آزادی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل

فیلم | بازدید دادستان تهران از انبار خودروهای دپو شده در بزرگراه فتح

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز12 ساعت قبل
رئیس کمیسیون بازار پول اتاق تهران می‌گوید: خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین در رسانه‌های خارجی بازنشر شده است اما فعلا خبری از عملیاتی شدن این خط اعتباری نیست. به گزارش تجارت‌نیوز، خط اعتبار ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین که از سوی یک فعال بخش‌خصوصی مطرح شده و در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد چقدر واقعیت دارد؟ رئیس کمیسیون بازار پول اتاق تهران درباره ماجرای خط ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین به تجارت‌نیوز گفت: راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری از سوی چینی‌ها مطرح شده اما این خطوط هنوز راه‌اندازی نشده است. اخیرا در جلسه‌ای که با شرکت‌های چینی داشته‌ام این خبر را آنها با ما در میان گذاشته‌اند که این خبر نیز برای ما غیرقابل باور بود. مطالبه من از اتاق بازرگانی تهران نیز این بود که خبر مطرح شده را که در رسانه‌های خارجی باز نشر شده است مورد پیگیری قرار دهند. البته ممکن است این خبر نیز یک شیطنت رسانه‌ای باشد که ما از آن اطلاعی نداریم.

عکس/ اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری

23+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل

اخبار بیشتر