چه خبر از بازار بلیت هواپیماها؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

چه خبر از بازار بلیت هواپیماها؟

بازار بلیت هواپیما یک بازار آشفته و بدون نظارت است

ایسناخبرگزاری ایسنا
بازار بلیت هواپیما یک بازار آشفته و بدون نظارت است
رییس انجمن آژانس‌های هواپیمایی خوزستان با اشاره به اینکه نرخ بلیت هواپیما در مسیر تهران به اهواز امروز به یک میلیون و 216 هزار تومان رسید، گفت: هیچکس از پس شرکت‌های هواپیمایی بر نمی‌آید.

امید خوانساری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه نرخ بلیط هواپیما در مسیر تهران به اهواز امروز به یک میلیون و ۲۱۶هزار تومان رسید، اظهار کرد: هیچکس از پس شرکت‌های هواپیمایی بر نمی‌آید و آن‌ها هرچه در توان دارند برای بالابردن قیمت‌ها به کار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه نرخ بلیت هواپیما در مسیرهای ورودی به خوزستان به شدت بالا رفته است، افزود: اکنون با توجه به اینکه آغاز ماه محرم است و تقاضا برای ورود به استان خوزستان افزایش پیدا کرده، نرخ پروازهای ورودی به استان به شدت بالا رفته و غیر قابل کنترل است.

رییس انجمن آژانس‌های هواپیمایی خوزستان با بیان اینکه زور هیچکس به شرکت‌های هواپیمایی نمی‌رسد، تصریح کرد: شرکت‌های هواپیمایی با استناد به این موضوع که نرخ بلیت هواپیما آزاد است، قیمت‌ها را به هر شکلی که دوست دارند بالا می‌برند و این مساله باعث شده در برخی از مسیرها شاهد بالا رفتن قیمت بلیت به بیش از یک میلیون تومان باشیم.

خوانساری عنوان کرد: شرایط در حال حاضر به شکلی شده است که وضعیت خیلی برای شرکت‌های هواپیمایی مهم نیست و می‌توان گفت تقریبا هر کاری که دوست دارند را نرخ گذاری پروازها انجام می‌دهند. شرکت هواپیمایی کشوری نیز ابزار خاصی در اختیار ندارد تا بتواند بر این نوع قیمت‌گذاری‌ها نظارت کند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های هواپیمایی در ایران از قوانین هواپیمایی کشوری تبعیت نمی‌کنند و این مساله باعث شده تا بازار بلیت هواپیما یک بازار آشفته و بدون نظارت باشد. سازمان هواپیمایی کشوری باید زمینه‌ای را برای بهبود این وضعیت فراهم کند.

خواندن خبر در سایت منبع

انتقاد رئیس کمیسیون عمران از سازمان هواپیمایی به دلیل گرانی بلیت

مهرخبرگزاری مهر
انتقاد رئیس کمیسیون عمران از سازمان هواپیمایی به دلیل گرانی بلیت
رئیس کمیسیون عمران مجلس علت گرانی بلیت هواپیما علی رغم کاهش نرخ ارز را ادامه فعالیت چارتری و فقدان نظارت سازمان هواپیمایی کشوری دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، محمدرضا رضایی کوچی با انتقاد از افزایش غیرمنطقی قیمت بلیت هواپیما، گفت: متأسفانه نرخ بلیت پرواز در سال‌های اخیر مدام در حال افزایش است و هیچ نظارتی برای کنترل این قیمت‌ها وجود ندارد.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از تداوم فعالیت شرکت‌های چارتری در حوزه سفرهای هوایی، گفت: قطعا یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت بلیت هواپیما به ویژه در ایام خاص فعالیت چارترکنندههاست.

رضایی کوچی ادامه داد: در شرایط کنونی میزان تعداد مسافران و متقاضیان استفاده از حمل و نقل هوایی بسیار بیشتر از میزان صندلی‌های موجود هواپیماها است، بنابراین فعالیت چارتری در این شرایط هیچ معنایی ندارد.

وی گفت: امروز شرکت‌های چارترکننده، بلیت هواپیما را با قیمت دلخواه در بازار عرضه می‌کنند و تنها در این عرصه مردم و مسافران تحت فشارهای مالی قرار می‌گیرند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از عدم تحقق وعده سازمان هواپیمایی کشوری درباره محدود کردن شرکت‌های چارتری، گفت: با وجود وعده این سازمان، شرکت‌های چارتری در حوزه مسافرت هوایی به فعالیت خود ادامه داده اند و هنوز اقدام خاصی در این عرصه صورت نگرفته است.

رضایی کوچی ادامه داد: در گذشته مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری عامل اصلی افزایش قیمت بلیت هواپیما را افزایش نرخ ارز اعلام کرده و می‌گفتند که با توجه به سهم ۵۰ درصدی ارز در هزینه‌های ایرلاین‌ها و هواپیماها، افزایش قیمت بلیت هواپیما طبیعی است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: حال در شرایط کنونی این سوال مطرح می‌شود که چرا با وجود پایین آمدن نرخ ارز، قیمت بلیت هواپیما کاهش نمی‌یابد؟؛ جواب این سوال تداوم فعالیت شرکت‌های چارتری و عدم نظارت سازمان هواپیمایی بر عملکرد ایرلاین‌ها است.

خواندن خبر در سایت منبع

تاثیر کند کاهش نرخ ارز بر قیمت بلیت هواپیما

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
تاثیر کند کاهش نرخ ارز بر قیمت بلیت هواپیما
اسعدی سامانی گفت: کاهش نرخ ارز در قیمت بلیت هواپیما‌ها به سرعت تأثیرگذار نیست، اما در صورتی که این روند کاهشی ادامه داشته باشد قیمت بلیت هواپیما‌ها هم کاهش می‌یابد.

به گزارش افکارنیوز،

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه کاهش نرخ ارز بلافاصله در قیمت بلیت هواپیما تأثیر نمی‌گذارد، گفت: بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی قطعات خود را با ارز‌های بیش از ۱۵ هزار تومان خریداری کردند بنابر این همزمان با کاهش قیمت ارز نمی‌توانند خدمات خود را با قیمت‌های پایین به مسافران ارائه دهند.

اخبار اقتصادی- دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: قیمت تمام شده سرویس‌هایی که شرکت‌های هواپیمایی ارائه می‌دهند بسیار بالاتر از قیمت‌های کنونی بوده و در نتیجه پایین آمدن نرخ ارز بلافاصله در این حوزه تأثیرگذار نیست.

او با مشکلات تخصیص نرخ ارز هم به شرکت‌های هواپیمایی از طرف بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی به شرکت‌های هواپیمایی ارز دلار و یا یورو به صورت مستقیم تخصیص نمی‌دهد به طوری که ارز‌هایی مانند یوهان چین و یا لیر ترکیه می‌دهند در نتیجه تبدیل این ارز‌ها به دلار و یورو برای بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی هزینه‌بر است و همین موضوع باعث می‌شود که در قیمت بلیت هواپیما‌ها تأثیرگذار باشد.

اسعدی سامانی گفت: در صورتی که قیمت ارز همچنان روند کاهشی داشته باشد قیمت بلیت هواپیما نیز کاهش می‌یابد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی تأکید کرد: باید مسافران در هنگام خرید سعی کنند از آژانس‌ها و دفاتر مسافرتی معتبر خریداری کنند و سقف و کف نرخ تمامی بلیت‌ها در دفاتر و سایت‌های شرکت‌های هواپیمایی ثبت شده است.

او با بیان اینکه بانک‌های عامل ارز‌های مورد نیاز را در اختیار شرکت‌های هواپیمایی قرار نمی‌دهد گفت: بسیاری از شرکت‌ها هزینه و زمان بسیاری صرف تبدیل نرخ‌ها می‌کنند همین موضوع باعث می‌شود که شرکت‌های هواپیمایی با مشکلات بسیار زیادی در این بخش مواجه شوند به طوری که نرخ تبدیل ارز‌های تخصیص یافته و ارز‌های یورو و دلار ۱۰ تا ۱۵ درصد برای آن‌ها هزینه‌بر است.

اسعدی سامانی با اشاره به اینکه همچنان مشکل سوخت رسانی به هواپیما‌های ایرانی وجود دارد گفت: سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن شرکت هواپیمایی تمهیدات بسیار زیادی برای برطرف شدن مشکل سوخت به هواپیما‌ها در دستور کار خود قرار داده‌اند، اما هنوز مشکلاتی در تأمین سوخت رسانی در برخی از شهر‌های کشور‌هایی مانند ترکیه از جمله استانبول وجود دارد و کشور عراق هم برای سوخت رسانی به هواپیما‌ها محدودیت‌هایی را ایجاد کرده است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی تاکید کرد: البته پرواز‌های ما به کشور عراق نیاز به سوخت گیری ندارد، اما با این وجود کشور عراق محدودیت‌هایی را برای ما ایجاد کرده است.

این مقام مسئول بیان کرد: خوشبختانه آنکارا یکی از شهر‌های کشور استانبول محدودیت‌های خود را برای سوخت رسانی برداشته است.

اسعدی سامانی درباره پرواز‌های اربعین هم گفت: اقدامات زیادی در این بخش در دستور کار قرار گرفته که تا اوایل هفته آینده جزئیات آن را اعلام می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا16 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
حال در چنین شرایطی، برخی افراد مسئول و غیرمسئول، برخی نهادها و رسانه‌ها و … بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بدون بررسی، بی‌توجه به اصول مشخص علم اقتصاد، تنها با بیان جملاتی مخاطب‌پسند اما بی‌اساس، خودروسازان را به افزایش قیمت خودرو و نیز عدم عرضه خودرو به بازار متهم می‌کنند. از این رو، خودروسازان کشور در پاسخ به این اظهارات و فضاسازی‌های رسانه‌ای ذکر چند نکته را ضروری می‌دانند:۱- بار دیگر یادآوری می‌کنیم که قیمت فروش خودرو در شرکت‌های تولیدکننده با بازار آزاد «متفاوت» است و ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و … نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند. قیمت بازار و فراز و فرود آن هیچ ارتباطی با خودروسازان نداشته و حاصل هدایت نقدینگی سرگردان به بازار خودرو، صحنه‌گردانی واسطه‌ها و دلالان و نیز تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی است. ۳- تمام کارشناسان حوزه اقتصاد عقیده دارند افزایش قیمت چند محصول داخلی در روزهای اخیر ناشی از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها و هیجان زده کردن جو روانی بازار خودرو و نیز فضاسازی‌های رسانه‌ای بوده است. این تصمیم‌های بزرگ در سخت‌ترین روزهای اقتصاد و صنعت کشور اتخاذ شده و جراحی بزرگ این صنعت، نیاز به حمایت همه جانبه تمام بخش‌ها، مجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها دارد.
ایبناایبنا16 ساعت قبل
وی با اشاره به پشتیبانی شبکه سراسری از مراکزی که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر دریافت می‌کنند، گفت: در شرایطی که نیروگاه‌های تجدیدپذیر امکان تامین برق مورد نیاز این مراکز را نداشته باشد شبکه سراسری برق مورد نیاز را تامین خواهد کرد. سخنگوی صنعت برق با تاکید بر ممنوعیت استفاده مراکز استخراج رمز ارز از برق شبکه سراسری در زمان اوج مصرف، گفت: طبق مصوبه هیات دولت این مراکز در زمان اوج مصرف که ۳۰۰ ساعت است نباید از برق موجود در شبکه سراسری استفاده کنند. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود. سخنگوی صنعت برق گفت: برای کنترل مصرف برق در مراکز استخراج رمز ارز از راه دور، همه این مراکز به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند. رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز مصوبه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها را به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ کرده که تمامی دارندگان مجوز از وزارت صمت می‌توانند با هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای و برخورداری از تجهیزات مناسب برق از تعرفه اعلام شده برای استخراج رمز ارز استفاده کنند؛ همچنین شرکت‌های برق منطقه‌ای موظف به قطع انشعاب و برخورد با استخراج کنندگان رمز ارزی هستند که به صورت غیر مجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند یا با سایر تعرفه‌ها نسبت به دریافت برق و ماینینگ اقدام کرده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای سعید رسولی در مراسم اختتامیه هفتمین همایش بین المللی ایستگاه‌های آینده افزود: بسته‌های حمایتی واقعی برای تشویق سرمایه‌گذاری در راه‌ آهن طراحی شده و برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن و تطبیق آنها با نسل جدید ایستگاه‌های راه آهن از همین فردا اقدامات عملی خود را آغاز می‌کنیم. وی افزود: برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن از اجرای طرحهای عمرانی کوچک آغاز می‌کنیم و بدنبال اجرای طرحهای بزرگ عمرانی خواهیم بود. وی توسعه صنعت ریلی در هر کشور را یک نیاز اساسی توصیف کرد و افزود: همانگونه که ساخته آسمان خراش بدون آسانسور امری غیر ممکن است تصور شهرنشینی بدون سیستم حمل و نقل ریلی نیز غیرممکن است. وی گفت: اتحادیه بین‌المللی راه آهن‌ها ۱۲۰ گروه کاری فعال در موضوعات مختلف دارد و ما نیز باید بیش از گذشته از این تجربیات استفاده کنیم. در این همایش بین المللی، ۵۰ مقاله پذیرفته شده داخلی و خارجی از مجموع ۱۱۲ مقاله رسیده به دبیرخانه در جلسات و پنل‌های تخصصی ارائه شد.

اخبار بیشتر