درباره واردات،‌ صادرات و مشکلات تامین دارو
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

درباره واردات،‌ صادرات و مشکلات تامین دارو

صادرات ۱۴۵۰ تن گیاه دارویی; ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به مرتع‌داری تخصیص یافت‌

تسنیمخبرگزاری تسنیم
صادرات ۱۴۵۰ تن گیاه دارویی; ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به مرتع‌داری تخصیص یافت‌
مدیرکل امور دفتر مراتع سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در ۵ ماهه نخست امسال صادرات گیاهان دارویی به۱۴۵۰ تن رسیده است و با توجه به این مورد باید به بحث توسعه گیاهان دارویی در مراتع توجه شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، ترحم بهزاد صبح امروز در کارگاه آموزشی روسای مراتع کشور اظهارداشت: در ۷۶٫۵ میلیون هکتار از مراتع کشور طرح ممیزی انجام، ۲۰ میلیون هکتار از اراضی واگذار و ۱۴٫۶ میلیون هکتار در دست اجراست.

وی افزود: سیاست امور مراتع کشور این است که باید نسبت به اجرای طرح ممیزی برنامه‌ریزی، طرح‌ها تهیه و طرح‌های تصویب نشده در زمان خود انجام شوند.

مدیرکل امور دفتر مراتع سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور عنوان کرد: در طرح مرتع‌داری تلفیقی مواردی دیده شده که باید به آن‌ها توجه شود طبیعت گردی یکی از این موارد است که مشخص نشده برای بهبود معیشت مرتع‌دار و کاهش دام در مرتع به چه میزان باید اجرا شود.

بهزاد بیان کرد: امسال ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به بحث مرتع‌داری تخصیص داده شد که ۵۰۰ میلیارد تومان آن به استان‌ها اختصاص می‌یابد.

وی با بیان اینکه بحث طرح‌های تلفیقی و توسعه گیاهان دارویی اهمیت به سزایی دارد، گفت: یکی از سیاست‌های دفتر امور مراتع تغییر معیشت مرتع‌دار است که با تولید گیاهان دارویی محقق می‌شود.

مدیرکل امور دفتر مراتع سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: در سال قبل در زمینه گیاهان دارویی۸۵۰ تن صادرات انجام شد که این رقم در ۵ ماهه نخست امسال به ۱۴۵۰ تن رسیده ‌و با توجه به این مورد باید به بحث توسعه گیاهان دارویی در مراتع توجه شود.

بهزاد خاطرنشان کرد: به روزرسانی آمار و اطلاعات امریست که باید مورد توجه قرار گیرد بسیاری از طرح‌ها به صورت کروکی است و آمار درستی در دست نیست.

وی با بیان اینکه سامانه چرای دام و کنترل پروانه چرا باید جدی گرفته شود، افزود: امسال به دلیل بارش‌های خوب مراتع شرایط مناسب داشت و تولید علوفه به ۱۲٫۵ میلیون تن رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

تمام داروها و مواد اولیه دارویی وارداتی با مشکل تحریم مواجه است

موجخبرگزاری موج
تمام داروها و مواد اولیه دارویی وارداتی با مشکل تحریم مواجه است
وزیر بهداشت در توییتر نوشت: تقریبا تمام داروها و مواد اولیه دارویی وارداتی به نوعی با مشکل تحریم مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، سعید نمکی، وزیر بهداشت در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «تقریبا تمام داروها و مواد اولیه دارویی وارداتی به نوعی با مشکل تحریم مواجه شده است، اما در وزارت بهداشت تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا مشکلی از این بابت متوجه مردم نشود و از هر طریق ممکن، تامین دارو انجام می‌شود.»

تمام داروها و مواد اولیه دارویی وارداتی با مشکل تحریم مواجه است - 2

خواندن خبر در سایت منبع

جعل مهر پزشکان برای نسخه‌ کردن داروهای گران

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز
جعل مهر پزشکان برای نسخه‌ کردن داروهای گران

سلامت نیوز: معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی با اشاره به سوء استفاده از مهر پزشکان جهت نسخه کردن برخی داروهای گران قیمت و وارداتی، گفت: جهت جلوگیری از این موضوع، تا پایان امسال همه پزشکان به امضای الکترونیک دسترسی خواهند داشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمد جهانگیری درباره پزشکانی که برخی داروهای وارداتی گران قیمت را نسخه می‌کنند، گفت: تقریبا در هر روز ۳ الی ۴ نامه را ارجاع می‌دهم که پزشکان به ما اطلاع رسانی کردند که از مهرشان سوء استفاده شده است و ما این موضوع را هم از نظر قضایی و هم در حوزه وزارتی پیگیری می‌کنیم.

وی گفت: ساخت یک مهر کار دشواری نیست و کسانی که بخواهند سوء استفاده کنند، قطعا از مهر پزشکان هم سوء استفاده می‌کنند.

امضای الکترونیک برای همه پزشکان تا پایان امسال

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی درباره اقدامات انجام شده جهت جلوگیری از جعل مهر پزشکان، ادامه داد: ما برای جلوگیری از جعل مهر پزشکان اقدام به ایجاد امضای الکترونیک برای همه پزشکان کرده‌ایم که این موضوع در حال انجام است و تا پایان سال تمام پزشکان به امضای الکترونیک دسترسی خواهند داشت و می‌توانند نسخه الکترونیک تجویز و امضا کنند.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، گفت: در حال حاضر در تمام مراکز ملکی تامین اجتماعی همه نسخه‌ها به صورت الکترونیک امضا می‌شود و دیگر امضای دستی وجود ندارد و به همین دلیل این سیستم کاملا امن است.

خواندن خبر در سایت منبع

دیوان عدالت به نفع داروسازان رای داد/ آیا قانون اجرا خواهد شد؟

ایلناخبرگزاری ایلنا
دیوان عدالت به نفع داروسازان رای داد/ آیا قانون اجرا خواهد شد؟
لغو محدودیت تاسیس داروخانه برای داروسازان، خوشحال‌کننده است؛ اما آنها با این سوال مواجهند که آیا این رای اجرا خواهد شد؟

دیوان عدالت به نفع داروسازان رای داد/ آیا قانون اجرا خواهد شد؟ - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، هیات عمومی دیوان عدالت اداری، مصوبه وزارت بهداشت در رابطه با محدودیت تاسیس داروخانه در شهرها براساس میزان جمعیت را ابطال کرد؛ در رای دیوان عدالت، محدودیت تاسیس داروخانه، «ضد رقابتی» و «انحصاری» نامیده شده است.

حال داروسازانی که سال‌هاست به عنوان مسئول فنی داروخانه‌ها کار می‌کنند و از شرایط شغلی و دستمزد خود نارضایتی دارند، از این رای استقبال کرده و می‌گویند: امیدواریم این رای اجرا شود.

این داروسازان می‌گویند: حال منتظریم ببینیم که آیا وزارت بهداشت به این رای تمکین خواهد کرد یا نه؛ ما که سالهاست در انتظار تاسیس داروخانه و بهبود شرایط شغلی خود هستیم، به این رای دیوان عدالت امید بسیار بسته‌اند. ‌

خواندن خبر در سایت منبع

سازمان غذا و دارو: نمی‌دانیم بازار سیاه دارو دست چه کسانی است

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
سازمان غذا و دارو: نمی‌دانیم بازار سیاه دارو دست چه کسانی است
ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث می شود که دارو برای مصرف کننده، قیمت ریالی پایینی داشته باشد، اما یکی از عوارض آن این است که انگیزه زیادی را برای سوداگران و افرادی که در خارج از حوزه سلامت هستند، ایجاد می‌کند. این سوداگران می‌توانند هر کسی باشند که احساس می کنند می‌توانند از این زنجیره سود ببرند.
سازمان غذا و دارو: نمی‌دانیم بازار سیاه دارو دست چه کسانی است - 0

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه بازار غیررسمی دارو کوچک است، گفت: واقعا نمی‌دانیم بازار غیررسمی دارو در دست چه کسانی است.

به گزارش عصر ایران به نقل از ایسنا، دکتر مهرعلیان درباره وضعیت بازار غیررسمی و بازار سیاه دارو، گفت: اگر حوزه سلامت را به صورت یک مثلث در نظر بگیریم، این مثلث دارای سه ضلع پزشک، بیمار و داروساز و داروخانه است. در این مثلث بیمار ابتدا به پزشکی مراجعه می‌کند و پزشک بنا بر نیاز بیمار برایش دارو تجویز می‌کند. بیمار هم برای دریافت داروی خود به داروخانه مراجعه می‌کند و داروی تجویز شده و مشاوره دارویی دریافت می‌کند. حال هر نوع رفتاری که بخواهد در زنجیره تامین دارو، کنش و واکنش میان این سه ضلع را مختل کند، منجر به اختلال در زنجیره تامین دارو خواهد شد.

ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو، انگیزه‌ای برای سودجویی سوداگران

وی افزود: در حال حاضر تصمیم دولت بر این است که برای تامین داروهای کشور از ارز دولتی یا همان ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده کند که این کار به خوبی در حال انجام است. حال ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث می‌شود که دارو برای مصرف کننده، قیمت ریالی پایینی داشته باشد، اما یکی از عوارض آن این است که انگیزه زیادی را برای سوداگران و افرادی که در خارج از حوزه سلامت هستند، ایجاد می‌کند. این سوداگران می‌توانند هر کسی باشند که احساس می‌کنند می‌توانند از این زنجیره سود ببرند.

قاچاق معکوس از معضلات بازار دارویی کشور

مهرعلیان ادامه داد: واقعا شواهدی وجود ندارد که این افراد از چه بخش‌هایی هستند و نمی‌دانیم از کدام بخش‌ها هستند؛ چرا که این افراد حقوقی نیستند، بلکه افراد حقیقی هستند که می‌خواهند از اختلاف قیمت داروهایی که ارز دولتی می‌گیرند، استفاده کنند و دارو را به سمت بازار غیررسمی سوق دهند یا حتی دارو را قاچاق معکوس کنند. در حال حاضر قاچاق معکوس یکی از معضلاتی است که دچارش هستیم.

بازار غیررسمی دارو دست چه کسانی است؟

مهرعلیان با بیان اینکه واقعا نمی‌دانیم بازار غیررسمی دارو در دست چه کسانی است، گفت: من به عنوان فردی که در صف مقدم این حوزه ایستاده‌ام، معتقدم که این بازار بسیار کوچک است و اصلا بازار بزرگی نیست. تبادلاتی که در بازار سیاه دارو وجود دارد، بسیار کوچک است. البته ما معتقدیم همین میزان هم نباید وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: البته ما مکانیزم پرشدن بازار سیاه را می‌دانیم، اما نمی‌دانیم چه گروه یا شخصیت‌هایی پشت ماجرا هستند. سازمان غذا و دارو وظیفه قانون‌گذاری، تنظیم بازار دارو، تامین دارو و حفظ کیفیت دارو را بر عهده دارد، اما وظیفه رصد بازار سیاه دارو که بر عهده ما نیست. حتی اگر با دقیق‌ترین سیستم‌ها هم پیش رویم قطعا نشت به بازار سیاه وجود دارد و این موضوع مختص ما نیست. در عین حال ما منکر وجود این نشت نیستیم، اما باید به دنبال بستن منافذ بگردیم.

گزارشی از تخلفات شرکت‌های دارویی از سوی مراجع امنیتی نداشتیم

مهرعلیان با بیان اینکه شرکت‌های وارد کننده‌ای که در بازار دارو اختلال ایجاد می‌کنند، شرکت‌های رسمی نیستند، گفت: اگر هم جزو شرکت‌های رسمی باشند، ما باید گزارش تخلفات‌شان را از مراجع امنیتی و اطلاعاتی دریافت کنیم. این درحالیست که تاکنون هیچ گزارشی از این موضوع برای ما ارسال نشده است، اما اگر شرکتی باشد که با سازمان غذا و دارو کار می‌کند و تخلف هم انجام می‌دهد، اگر به ما معرفی شود، بلافاصله اقدام و برخورد می‌کنیم، اما تاکنون چنین گزارشی نداشتیم.

سیاست حمایت از داروی تولید داخل و تمنای مصرف داروی خارجی

وی با بیان اینکه در حال حاضر تضاد منافع شدیدی در سازمان غذا و دارو وجود ندارد، اظهار کرد: ما باید به دنبال ریشه‌های بازار غیر رسمی دارو بگردیم. باید توجه کرد که ارز دولتی که به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص داده می‌شود، حدود سه تا سه و نیم میلیارد دلار است. از طرفی سیاست بالادستی حوزه وزارتی و به ویژه شخص وزیر بهداشت این است که ما باید از تولید داخلی حمایت کنیم.

مهرعلیان ادامه داد: زمانی که از داروی تولید داخل حمایت می‌کنیم، مجبور هستیم که ورود داروهای خارجی را که در سنوات گذشته وارد کشور می‌شدند محدود یا متوقف کنیم. حال این داروهای وارداتی مشتری‌های خاص خود را پیدا کرده بودند و پزشک به عنوان تجویز کننده، بیمار به عنوان مصرف کننده و داروخانه به عنوان نسخه پیچ در گذشته این داروی وارداتی را استفاده می‌کردند. حال وقتی واردات این دارو‌ها محدود می‌شود، همچنان بخشی از بازار تمنای مصرف آن‌ها را دارند و این موضوع باعث می‌شود که بازاری تحت عنوان بازار سیاه دارو ایجاد شود.

خلاء نسخه‌نویسی الکترونیک در کشور

مهرعلیان با بیان اینکه ما باید به دنبال منافذ نشت دارو و ایجاد بازار سیاه بگردیم، گفت: آنچه که نظام سلامت از آن رنج می‌برد این است که ما نظام نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک را در کشور نداریم. با اقداماتی نظیر ایجاد پرونده الکترونیک سلامت و نسخه نویسی الکترونیک که در حال حاضر در وزارت بهداشت در حال انجام است، می‌توانیم این موضوع را کاملا ریشه کن کنیم. در بستری به نام نظام نسخه‌نویسی الکترونیک سلامت، پزشک نسخه را به صورت الکترونیکی امضا می‌کند و نسخه به صورت الکترونیکی ارسال می‌شود و از تمام این مفاسد جلوگیری می‌شود.

چه کسی مسوول رصد بازار غیررسمی دارو است؟

وی تاکید کرد: ما به هیچ وجه نمی‌خواهیم بگوییم که بازار سیاه دارو وجود ندارد یا کم اهمیت است، بلکه معتقدیم این بازار وجود دارد و با وجود اینکه بازاری کوچک است، اما بی اهمیت نیست. در عین حال ما نگفتیم که زنجیره دارو در بازار را رصد نمی‌کنیم، بلکه آن را رصد می‌کنیم، اما نمی‌توانیم بازار غیررسمی را که شکل گرفته است، رصد کنیم و در حوزه ما نیست.

رصد ۴۵۰ قلم داروی پرهزینه

وی که در یک برنامه خبری تلویزیونی صحبت می‌کرد، ادامه داد: سازمان غذا و دارو یک محصول را به طور کامل رصد می‌کند و سامانه‌هایمان به این سمت پیش می‌روند که داروهایمان را به طور کامل رصد کنیم. در حال حاضر ۴۵۰ قلم داروی پرهزینه را تا رسیدن به دست مصرف کننده نهایی رصد می‌کنیم. اگر رصد نمی‌کردیم بازار غیر رسمی خیلی بزرگتر از چیزی بود که در حال حاضر وجود دارد. نظارت ما باعث کوچک شدن این بازار شده است.

مهرعلیان درباره سامانه‌های نظارتی سازمان غذا و دارو، گفت: ما به طور کامل این اقدامات را پیش می‌بریم و برنامه‌مان این است که تا پایان سال تمام‌جریان دارو از شرکت‌های پخش به داروخانه‌ها، به طور کامل در سامانه تیتک رصد شود و در فاز دوم، حرکت دارو را از داروخانه به سمت مصرف کننده رصد خواهیم کرد. بنابراین تلاش می‌کنیم که در سال ۹۸، بتوانیم کلیه تراکنش‌های دارویی را از شرکت‌های پخش به داروخانه‌ها رصد کنیم تا نظارت‌مان را در این حوزه دقیق‌تر کنیم. ضمانت اجرایی این کار هم احساس نیاز سازمان و سیاست‌های بالادستی است.

مردم به داروی ایرانی اعتماد کنند

مهرعلیان تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم این بازار را از بین ببریم، هم پزشکان باید داروهایی را تجویز کنند که در حوزه فهرست دارویی کشور است، داروخانه‌ها هم باید آن‌ها را تهیه کنند. مردم هم باید به تولید داخلی اعتماد کنند تا چنین بازاری ایجاد نشود. ما باید بتوانیم سه رفتار نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک و مصرف دارو را درست کنیم تا این بازار درست شود.

خواندن خبر در سایت منبع

آیا داروی خارجی تاثیر بیشتری دارد؟

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
آیا داروی خارجی تاثیر بیشتری دارد؟
آیا داروی خارجی تاثیر بیشتری دارد؟ - 0

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۹۷ درصد داروهای مصرفی در ایران تولید داخل و ۳ درصد داروها وارداتی هستند.

عباس اخگری در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: در حال حاضر جایگاه رشته داروسازی و داروسازان مشغول به کار، شناخته شده نیست. داروسازان به عنوان افراد تاثیرگذار در سلامت جامعه نقش مهم و سازنده‌ای در ارائه خدمات دارویی و درمانی دارند.

وی ادامه داد: در برخی موارد جایگاه داروسازی صرفا تجارتی نگریسته می‌شود که این اصلا درست نیست. نقش مهم داروسازی در حلقه درمان بیماران است و مردم برای درمان به‌راحتی می‌توانند به آنان مراجعه کنند. داروسازان سایت مشاوره‌ دارویی نیز دارند که هزینه‌ای از بیماران دریافت نمی‌کنند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: در سال‌های اخیر داروسازی و رشته‌های تخصصی مثل داروسازی بالینی مورد استقبال واقع شده است. مهم‌ترین رسالت این رشته ارتقاء تجویز، مصرف صحیح و منطقی داروها و کمک به بهبود نتایج و پیامدهای درمانی بیمار است.

وی افزود: همچنین در تولیدات دارویی نیز داروسازی به پیشرفت‌های زیادی در تولید داروهای با کیفیت رسیده است.

اخگری با اشاره به اینکه «اختصاص ارز دولتی برای واردات مکمل‌ها صفر درصد است»، بیان کرد: بخش اعظم داروهای مورد نیاز تولید داخل است. مردم عادی تصور می‌کنند که برخی از اقلام خارجی است اما آن داروها نیز در داخل کشور تولید می‌شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: ۹۷ درصد داروهای مصرفی در ایران تولید داخل و ۳ درصد داروها وارداتی هستند. ۹۹٫۸ درصد داروهای ضد فشار خون، ۹۹٫۲ درصد داروهای دیابت و حدود ۱۰۰درصد آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی تولید داخلی هستند. ۶۷ درصد از مواد اولیه دارویی کاملا داخلی است.

اخگری با بیان اینکه «وضع دارویی کشور به هیچ وجه بحرانی نیست»، تاکید کرد: کمبود دارو در وضع عادی به سر می‌برد و قرارگاه دارو و تجهیزات پزشکی برای این منظور راه‌اندازی شده است که بتوانیم پیش از بحران از بروز آن پیشگیری کنیم. لحظه به لحظه وضعیت دارو از این طریق رصد می‌شود، چرا که مردم نباید دغدغه کمبود دارو داشته باشند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: با زیر ساخت‌های ایجاد شده و توانمندسازی‌مان در این زمینه، هر دارویی ظرف مدت ۲ سال در داخل کشور تولید خواهیم کرد. در ایران حدود ۱۲۰ کارخانه داروسازی فعال، ۷۰ کارخانه مواد اولیه دارویی، ۵۶ شرکت پخش و ۱۲۰۰ داروخانه وجود دارد.

اخگری خاطرنشان کرد: باید بتوانیم عمده مواد اولیه دارویی را در داخل تولید کنیم. در حال حاضر ماده اولیه ارزش افزوده لازم را ندارند و باید به جهانی‌شدن و صادرات فکر کنیم. تنها داروهای خاصی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شوند که افزایش قیمت قابل توجهی نداشته‌اند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص مشکلات داروسازی گفت: یکی از مشکلات داروسازی، کمبودهای مقطعی و غیر قابل اجتناب ناشی از مشکلات نقل و انتقال ارزی بین بانکی و ترابری کالاهای خریداری شده است. این موضوع نتیجه تحریم ظالمانه دارو است. از دیگر مشکلات داروسازی، نقدینگی و چالش عمده آن در زنجیره تامین دارو است.

اخگری با بیان اینکه «اشتباه رایج مردم این است که فکر می‌کنند، دارو خارجی تاثیر بیشتری نسبت به دارو ایرانی دارند»، اظهارکرد: بارها در نزد بیمار مصرف کننده، در آزمایشات و کارآزمایی دارو ایرانی مشخص شده است که حتی کیفیت دارویی ایرانی از نوع خارجی بالاتر است مانند دارو اسویکس.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: در حال حاضر تنها حدود ۲۲ قلم دارو کمبود داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها13 ساعت قبل
به گفته محققان دانشگاه اوهایو مصرف فراورده‌های گوجه فرنگی از جمله سس قرمز و سالسا در کنار برخی غذا‌های خاص می‌تواند اثر ضد سرطان گوجه فرنگی را خنثی کند. دیجیاتو: به گفته محققان دانشگاه اوهایو مصرف فراورده‌های گوجه فرنگی از جمله سس قرمز و سالسا در کنار برخی غذاهای خاص می‌تواند اثر ضد سرطان گوجه فرنگی را خنثی کند. گوجه فرنگی دارای ترکیباتی است که می‌تواند به حفظ سلامتی و کاهش ریسک پیشرفت سرطان کمک کند. رنگ قرمز گوجه فرنگی هم به دلیل بیکوپن است. البته برخی از محصولات غنی نشده که با گوجه فرنگی مصرف می‌شوند نیز ممکن است حاوی مقادیر زیادی آهن باشند.

روایت شاهدان از برق گرفتگی کودک ۸ ساله در ورزشگاه آزادی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل

سامانه جامع انبارها بعد از شش سال

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برای تامین به موقع کالا در بازار باید اطلاعات کالا‌ها در انبار‌ها و همچنین ورود و خروج آن‌ها بصورت برخط در دسترسی باشد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما برای تامین به موقع کالا در بازار باید اطلاعات کالا‌ها در انبار‌ها و همچنین ورود و خروج آن‌ها بصورت برخط در دسترسی باشد. سامانه جامع انبار‌ها برای دستیابی به همین هدف آغاز به کار کرد. امروز هم ما از پانصدهزار انبار ثبت شده اطلاعات تنها هشت هزار انبار بصورت برخط در دسترس است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
از این که فرزند طلاق نام گرفته بودم خیلی زجر می‌کشیدم به طوری که حتی از زمزمه‌ها و رفتارهای ترحم گونه اطرافیانم متنفر بودم وقتی بستگان مادرم دست ترحم به بهانه محبت بر سرم می‌کشیدند احساس حقارت می‌کردم. این گونه بود که همواره با مادرم مشاجره می‌کردم و محیط خانه را دوست نداشتم. خلاصه در یکی از همین روزها بود که با جست و جو و پرسه زنی در شبکه‌های اجتماعی با «یاور» آشنا شدم. مادرم تا عصر سرکار بود و من به راحتی در منزل سیگار می‌کشیدم تا این که به پیشنهاد یاور به همراه سیگار مصرف ماده مخدری به نام حشیش را آغاز کردم و آرام آرام در دام اعتیاد افتادم به طوری که مجبور بودم برای تهیه مواد مخدر به خواسته‌های بی شرمانه یاور تن بدهم. بالاخره مادرم در حالی که پنهانی مشغول مصرف مواد بودم متوجه ماجرا شد و مرا به دایره مددکاری اجتماعی کلانتری آورد و …ماجرای واقعی با همکاری پلیس پیشگیری خراسان رضویمنبع: روزنامه خراسان
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین10 ساعت قبل
بیشتر انواع رایج چای، مانند چای سیاه، چای سبز، چای سفید و چای اولانگ از این گیاهان تهیه می‌شوند. فوایدمطالعاتی معدود به طور خاص فواید استفاده از چای کیسه‌ای روی چشم‌ها را بررسی کرده‌اند. یک کمپرس سرد چای کیسه‌ای ممکن است به کاهش پف یا تورم خفیف زیر چشم‌ها کمک کند. قرار دادن یک کمپرس سرد چای کیسه‌ای روی چشم‌ها ممکن است به تسکین این شرایط کمک کند. برای استفاده به عنوان کمپرس سرد، چای کیسه‌ای را در یخچال قرار دهید تا سرد شود.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
ویتامین‌های مختلف برای بدن ضروری هستند و کمبود هر یک از آنها با علائم خاصی همراه است که در این مطلب به کمبود ویتامین‌های مختلف و علائم آنها اشاره می‌شود. کمبود ویتامین‌های مختلف در بدن با علئم متفاوتی نمایان می‌شود که در ادامه به نشانه‌های کمبود برخی ویتامین‌ها در بدن اشاره می‌شود. علائم کمبود وتیامین‌ها در موهاریزش مو: کمبود ویتامین‌های B۲، B۵، بیوتین، روی و ویتامین Dخشکی موها: کمبود ویتامین‌های A و E، امگا۳، پروتئین، سلنیوم و بیوتینشوره زدن موها: کمبود سلنیوم، امگا۳ و ویتامین Aچشم‌ و کمبود ویتامین‌هاسیاهی و پف‌آلودگی زیر چشم: کمبود آب در بدن، عدم تحمل برخی مواد غذایی مانند لاکتوز لبنیات و حساسیتکاهش قدرت دید: کمبود ویتامین Aقرمزی مداوم مویرگ‌های چشم: کمبود ویتامین Cنزدیک‌بینی: کمبود ویتامین Dپوسته‌ریزی در اطراف پلک: کمبود آهنمغز و اعصابافسردگی: کمبود ویتامین‌های B۱، B۵ و بیوتیندمانس یا زوال عقل: کمبود ویتامین‌های B۱، B۳، B۱۲، اسیدفولیک و امگا۳تحریک‌پذیری و زودرنجی: کمبود ویتامین‌های B۱، B۵ و B۶بی‌خوابی: کمبود ویتامین‌های B۳، B۵، B۶ و Dسرگیجه: کمبود ویتامین‌های B۲ و B۶کمبود کدام ویتامین‌ها بر دهان و دندان تاثیر می‌گذارند؟ خونریزی لثه: کمبود ویتامین C و اسیدفولیکبه هم چسبیدن دندان‌ها: کمبود ویتامین D و ویتامین Kگلو‌درد: کمبود ویتامین‌های B۳، B۱۲، اسیدفولیک و کلسیمآفت دهانی: کمبود ویتامین B۲ضعیف شدن مینای دندان: کمبود ویتامین‌های A، K، D و کلسیمالتهاب زبان: کمبود ویتامین‌های B۲، B۳ و اسیدفولیککاهش حس چشایی: کمبود رویکمبود کدام ویتامین‌ها پوست را خراب می‌کند؟ جوش‌های پشت بازو: کمبود ویتامین‌ Aپوسته‌ریزی و خشکی پوست: کمبود ویتامین‌های A و Eخونریزی بی‌علت از بینی: کمبود ویتامین‌ Cکبودی مداوم پوست: کمبود ویتامین‌ Cجوش زدن در دوران عادت ماهانه: کمبود ویتامین‌ B۶التهاب پوست: کمبود ویتامین‌های B۲، B۳ و بیوتینویتامین‌های ضروری برای ناخن هاقاشقی شدن ناخن‌ها: کمبود ویتامین B۱۲ و آهنظهور خطوط سفید روی ناخن: کمبود کلسیم و رویپوسته‌ریزی اطراف ناخن: کمبود آهن و بیوتینشکنندگی ناخن‌ها: کمبود کلسیم و منیزیمچندشاخه‌‌شدن پوست اطراف ناخن: کمبود پروتئینعضلات و مفاصلگرفتگی عضلانی: کمبود منیزیم و ویتامین‌های B۱، B۲ و B۶انقباض ناگهانی ماهیچه‌ها: کمبود ویتامین‌های B۱، B۲، B۳، B۶، B۹، D و منیزیم و کلسیمتورم مفاصل: کمبود ویتامین‌های B۱، B۶ و پروتئینقفل شدن ناگهانی مفاصل: کمبود منگنزپوکی استخوان: کمبود کلسیم و ویتامین Dصدا دادن مفاصل: کمبود ویتامین‌های B۵ وB۱۲کدام ویتامین‌ها را از کدام منابع غذایی دریافت کنیم؟ منابع غذایی پیش‌ساز ویتامین A: کره، خوراکی‌های نارنجی و زرد مانند هویج و زردآلومنابع غذایی ویتامین‌های گروه B: تمام سبزیجات برگ سبز تیره، غلات و حبوباتمنابع غذایی ویتامین B۱۲: انواع منابع حیوانی مانند گوشت‌ها، لبنیات و تخم‌مرغمنابع غذایی ویتامین C: پیاز، فلفل، مرکبات و گوجه‌فرنگیمنابع غذایی ویتامین D: نور آفتاب، قارچ، تخم‌مرغ، ماهی‌های چرب و لبنیات غنی‌شدهمنابع غذایی کلسیم و ویتامین K: انواع لبنیات، کلم بروکلی و اسفناجمنابع غذایی روی: انواع گوشت‌ها، حبوبات و غلاتمنابع غذایی منیزیم: انواع مغزها و دانه‌های خام، ماهی، حبوبات، ماست، موز و شکلات تلخمنابع غذایی منگنز: بادام، کدو تنبل، اسفناج، ماست، انجیر، موز و انگورمنابع غذایی اسیدفولیک: سبزی‌های برگ سبز تیره، مرکبات، غلات سبوس‌دار و حبوباتمنابع غذایی بیوتین: تخم‌مرغ، بادام، غلات سبوس‌دار، اسفناج، قارچ، شیر و گوشت

اخبار بیشتر