واکنش‌ها به فیلم مراسم ازدواج دختر ۹ ساله
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

واکنش‌ها به فیلم مراسم ازدواج دختر ۹ ساله

ازدواج موقت دختر ۹ ساله را از طریق قوه قضائیه پیگیری می‌کنیم

ایلناخبرگزاری ایلنا
ازدواج موقت دختر ۹ ساله را از طریق قوه قضائیه پیگیری می‌کنیم
رییس اورژانس اجتماعی کشور گفت: گزارش‌های لازم در خصوص این اتفاق تهیه و در اختیار دادگستری استان قرار خواهد گرفت.

ازدواج موقت دختر ۹ ساله را از طریق قوه قضائیه پیگیری می‌کنیم - 1

رضا جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره انتشار فیلمی در فضای مجازی که مربوط به ازدواج موقت یک دختر ۹ساله بود، ‌ گفت: ما از مسئولان بهزیستی در استان خواستیم تا گزارشی در خصوص این اتفاق تهیه کرده و به دادگستری و دادستانی استان ارسال کنند و حتما نتیجه را پیگیری می‌کنیم. همچنین مشاوران بهزیستی نیز مشاوره‌هایی در این خصوص به خانواده‌های پسر و دختر ارائه خواهند کرد.

وی با بیان اینکه با توجه به کودک بودن دختر یک تخلف بارز در این مساله صورت گرفته است، ادامه داد: در موارد مشابه نیز گزارشاتی را برای دادستان ارسال کردیم و دادستان نیز در این قضیه ورود کرده و صیغه عقد را فسخ کرده‌ است.

رییس اورژانس اجتماعی کشور خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی تنها متولی در این زمینه نیست و ما یک بخشی از دستگاه‌هایی هستیم که تامین حقوق کودکان را برعهده دارند. معتقدم باید فرهنگ‌سازی مناسبی در سطوح مختلف آموزشی از مدرسه تا دانشگاه و آموزش عالی در این باره صورت بگیرد. همچنین روحانیون در منابر از منظر دینی به موضوع کودک همسری بپردازند.

جعفری تصریح کرد: لایحه تعیین حداقل سن ازدواج برای دختران در مجلس توسط معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده درحال پیگیری است و این یک مطالبه به حق است و چنانچه از منظر قانونی و حقوقی حل شود بخشی از مشکلات در این زمینه برطرف خواهد شد موضوع دیگر نیز همانطور که گفتم فرهنگ‌سازی در این خصوص است.

وی ادامه داد: کودک همسری در برخی از مناطق کشور به صورت یک خرده‌فرهنگ درآمده است و به یک باور همگانی تبدیل شده که کودک همسری آسیب‌رسان نیست در حالی که چنین موضوعی درست نیست و ازدواج در این سن آسیب‌رسان است.

خواندن خبر در سایت منبع

کودکان نیاز به حمایت و مراقبت ویژه دارند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
کودکان نیاز به حمایت و مراقبت ویژه دارند
وزیر دادگستری گفت: چالش‌های مهمی چون ازدواج زودهنگام، کودکان کار، وضعیت بی‌هویتی، خشونت علیه کودکان و... جز با آموزش کودکان و نحوه ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌های متولی، کنترل یا کاهش پیدا نخواهد کرد.

اعتمادآنلاین|سیدعلیرضا آوایی، وزیر دادگستری در آیین افتتاح نخستین مدرسه حقوق کودک در تبریز، بیان کرد: حفظ، رعایت، ترویج و ارتقای حقوق کودک از جمله دغدغه‌های ذهنی جامعه و حاکمیت بوده که جز با آموزش مجریان امر، به سهولت میسر نیست.

وی با بیان این‌که احترام به کرامت انسانی ایجاب می‌کند که کودک به عنوان یک انسان دارای حقوق برابر با دیگران انگاشته شود و این امر نیز مستلزم حمایت همه جانبه از آنان است، افزود: کودکان نیاز به حمایت و مراقبت ویژه دارند و به دلیل گستردگی موضوع، توجه و حمایت از کودکان با مشارکت تمامی بخش‌های دولتی و غیردولتی جامعه میسر است.

وی با بیان این‌که وزارت دادگستری به عنوان مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با مشارکت تمامی دستگاه‌های اجرایی و قضایی حوزه کودک، اقدام به تهیه سند ملی حقوق کودک کرده است، تاکید کرد: ماموریت‌ها، چشم انداز، اهداف کلان و راهبردهای این سند می‌تواند به عنوان نقشه راهی برای حفظ حقوق کودک در کشورمان قرار گیرد.

وزیر دادگستری با بیان این‌که در ابتدا آموزش حقوق کودک به مجریان امر، اهمیت بسیاری داد، گفت: در وهله بعدی، شناخت دقیق چالش‌های این حوزه ضروری است تا بتوان با نگاه به سند کلان کشوری «برنامه عمل جامع حقوق کودک»، به برنامه ریزی استانی و اجرای بهتر آن رسید.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: چالش‌های مهمی چون ازدواج زودهنگام، کودکان کار، وضعیت بی‌هویتی، خشونت علیه کودکان و … جز با آموزش کودکان و نحوه ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌های متولی، کنترل یا کاهش پیدا نخواهد کرد.

وی در این خصوص افزود: استفاده از ظرفیت‌های مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در راستای ایجاد زمینه‌های هماهنگی و هم‌افزایی بیشتر و همچنین تعیین خط مشی و برنامه‌های اجرایی با هدف حفظ، رعایت، ترویج و ارتقای حقوق کودک در این رابطه مورد تاکید بوده و این دوره تخصصی نیز با همین هدف برگزار می‌شود.

آوایی تشریح کرد: منظور ما از حمایت و مراقب از کودکان، نگاه پیشگیرانه بوده تا با آموزش و هماهنگی و برنامه‌ریزی بتوانیم، جلوی بزه دیدگی یا رفتار معارض با قانون کودکان را بگیریم، در این رابطه نیز آمادگی داریم تا با تمامی ظرفیت‌های مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، برای رسیدن به اهداف ملی و استانی مشارکت و همکاری داشته باشیم.

وی یادآور شد: از دفاتر بانوان و خانواده استانداری‌ها نیز به عنوان مراجع متناظر استانی کنوانسیون حقوق کودک انتظار داریم تا در این خصوص از دستگاه‌های اجرایی و مسئول، موضوع حقوق کودک را مطالبه کنند؛ همچنین سازمان‌های مردم نهاد نیز می‌توانند در این مطالبه‌گری نقش سازنده و موثری ایفا کنند.

وزیر دادگستری در خاتمه گفت: با توجه به ابلاغ دستورالعمل اخیر حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی، توسط رییس قوه قضائیه و پرداختن به حقوق کودک در بخش‌های مختلف این دستورالعمل، فضای تعامل و قابل اتکایی فراهم است تا بتوانیم گام‌های موثری در حوزه حقوق کودک برداریم.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

عاقد مراسم ازدواج دختربچه ۹ ساله با جوان ۳۰ ساله فاش کرد؛ به من دروغ گفتند! + فیلم

رکناخبرگزاری رکنا
رکنا : ‌در پی انتشار فیلمی در شبکه های اجتماعی از عقد دختربچه حدود ۹ ساله با یک جوان، مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد توضیحاتی ارائه دادند.

عاقد مراسم ازدواج دختربچه ۹ ساله با جوان ۳۰ ساله فاش کرد؛ به من دروغ گفتند! + فیلم - 1

حجم ویدیو: 13.81M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۲:۱۱

به گزارش رکنا، فیلمی در شبکه‌های اجتماعی در حال انتشار است که در آن گفته می‌شود، در شهر لیکک مرکز شهرستان بهمئی در استان کهگیلویه و بویراحمد، دختر بچه‎ای حدود ۹ سال به عقد موقت پسر حدود ۲۲ ساله در آمده است.

در پی انتشار این فیلم در فضای مجازی حجت الاسلام خوب نژاد عاقد این مراسم با بیان اینکه نوع خطبه جاری شده صیغه محرمیت یا همان موقت ادامه‌دار بوده است گفت: به علت دسترسی نداشتن به شناسنامه زوجه و اعتماد به خانواده عروس و داماد که گفته بودند زوجه ۱۰ تا ۱۱ سال سن دارد، صیغه محرمیت را خوانده است.

او گفت: بنا به اصرار خانواده داماد و عروس که از بستگان بسیار نزدیک همدیگر هستند و با هدف اینکه زوجین تا رسیدن به سن قانونی ازدواج با هم محرم باشند و رفت و آمد خانوادگی داشته باشند، بین آن‌ها صیغه محرمیت جاری کرده است.

رحیمی سردفتر ازدواج و طلاق شهرستان بهمئی هم گفت: تاکنون هیچ مدرکی دال بر ازدواج رسمی این زوج در دفاتر این شهرستان ثبت نشده است.

توئیت معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در این رابطه

عاقد مراسم ازدواج دختربچه ۹ ساله با جوان ۳۰ ساله فاش کرد؛ به من دروغ گفتند! + فیلم - 11

حکمت الله سنایی فرماندار بهمئی هم در این رابطه گفت: من هم این فیلم را در فضای مجازی مشاهده کرده‌ام، اما از جزئیات بی خبر هستم.

او با بیان اینکه این مساله اتفاق تلخی است، اظهارکرد: به دلایلی ترجیح می‌دهم در این خصوص صحبت نکنم.

فرماندار شهرستان بهمئی افزود: البته بی تفاوت نخواهیم بود و دستگاه‌های متولی در حدود اختیارات و وظایف قانونی ورود خواهند کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش روزنامه‌نگار پیشکسوت به پخش ویدئوی ازدواج یک کودک+ تصویر

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
واکنش روزنامه‌نگار پیشکسوت به پخش ویدئوی ازدواج یک کودک+ تصویر
انتشار ویدئوی ازدواج یک دختربچه در فضای مجازی از روز گذشته واکنش‌های فراوانی را به دنبال داشته است.

اعتمادآنلاین| حسن نمکدوست روزنامه‌نگار پیشکسوت و استاد علوم ارتباطات از نگاه دیگری به ماجرای انتشار ویدئوی عقد یک کودک در یکی از شهرهای کشور واکنش نشان داده است.

او در اکانت توئیترش درباره باید و نبایدهای واکنش نشان دادن به این ویدئوی تلخ از نگاه تخصصی نوشت: «ویدئویی بسیار تلخ از عقد یک کودک مورد توجه قرار گرفته.

من هم، مانند دوستانی که دقت کرده‌اند، انتقاد صریح به موضوع را حتما درست و انتشار و بازنشر ویدئوی اصلاح نشده را قطعا نادرست می‌دانم. هر دو کار -تحمیل ازدواج به یک دختر خردسال و انتشار تصویر و نام او- نقض حقوق کودک هستند.»

واکنش روزنامه‌نگار پیشکسوت به پخش ویدئوی ازدواج یک کودک+ تصویر - 5

منبع: خبرآنلاین

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم تکاندهنده از ازدواج فاجعه بار دختر ۹ ساله با مرد ۳۰ ساله در کهگیلویه + جزییات

رکناخبرگزاری رکنا
حوادث رکنا : ‌در پی بازنشر فیلمی در شبکه های اجتماعی از عقد دختربچه حدود ۹ ساله با یک جوان، فرماندار بهمئی توضیحاتی ارائه داد.

حجم ویدیو: 13.81M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۲:۱۱

فیلم تکاندهنده از ازدواج فاجعه بار دختر ۹ ساله با مرد ۳۰ ساله در کهگیلویه + جزییات - 2

به گزارش رکنا، حکمت الله سنایی فرماندار بهمئی درباره انتشار فیلمی در فضای مجازی از عقد دختربچه حدود ۹ ساله با یک جوان گفت: من هم این فیلم را در فضای مجازی مشاهده کرده‌ام، اما از جزئیات بی خبر هستم.

او با بیان اینکه این مساله اتفاق تلخی است، اظهارکرد: به دلایلی ترجیح می‌دهم در این خصوص صحبت نکنم.

فرماندار شهرستان بهمئی افزود: البته بی تفاوت نخواهیم بود و دستگاه‌های متولی در حدود اختیارات و وظایف قانونی ورود خواهند کرد.

فیلمی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در حال بازنشر است که در این فیلم که گفته می‌شود در شهر لیکک مرکز شهرستان بهمئی در استان کهگیلویه و بویراحمد است دختر بچه حدود ۹ سال به عقد موقت پسر حدود ۳۰ ساله در آمده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا12 ساعت قبل
ایسنا/مرکزی میرزایی بر لزوم استقرار صنایع در کنار یکدیگر به شکل اکوسیستمی تاکید کرد. وی با اشاره به اصل ۵۰ قانون اساسی که طبق آن حفظ محیط زیست وظیفه همگانی است و هر کاری که با محیط زیست همخوان نباشد ممنوع است، بیان کرد: محیط زیست استان مرکزی طی دو سال اخیر با استقرار صنایع آب‌بر در استان موافقت نداشته است چراکه حفظ محیط زیست طبق فرموده مقام معظم رهبری باید در اولویت باشد. وی با تاکید بر اینکه دانش‌آموخته دیروز بدون علم و اطلاعات به ‌روز، بی‌سواد فرداست، افزود: خوشبختانه در استان مرکزی تمامی مسئولان و سمن‌ها دغدغه زیست‌محیطی دارند. البته موضوعات محیط زیست، موضوعات عمومی و جهانی هستند چراکه نقاط روی یکدیگر اثر می‌گذارند به همین دلیل باید همه نسبت به حفظ محیط زیست نگاهی مسئولانه داشته باشند. به گزارش ایسنا، در حاشیه این نشست دفتر سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی در دانشگاه پیام‌نور اراک افتتاح شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین15 ساعت قبل
پیرحسین کولیوند، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور، گفت: در زلزله کرمانشاه کمبود یک قلم دارو تجهیزات یا یک قطره خون نداشتیم. کولیوند، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور: اعتمادآنلاین| پیرحسین کولیوند، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور، در اولین سمپوزیوم علمی زلزله که امروز (۲۲ آبان) به مناسبت دومین سالگرد زلزله بزرگ کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به زلزله ۲۱ آبان سال ۱۳۹۶ در کرمانشاه، این زلزله را نمادی از همکاری و هماهنگی مسئولین بخش‌های مختلف دانست که به تجربه‌ای خوب برای تمام کشور تبدیل شد. کولیوند یکی دیگر از نکات بارز زلزله کرمانشاه را پای کار بودن تمام مسئولین دانست و عنوان کرد: حضور جهادی مسئولین خسارات زلزله را کاهش داد. وی با بیان اینکه یکی از شانس‌های کرمانشاه حضور و عملکرد خوب مسئولین استان است، افزود: در سیل اخیر کشور نیز کرمانشاه بسیار موفق‌تر از دیگر استان‌ها عمل کرد. در این مراسم تندیس زلزله کرمانشاه از سوی استاندار به رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور اهدا شد.

آلودگی هوای کلان شهر‌ها تا روز جمعه

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
آقای امیر سرکرده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: امروز در اغلب نقاط کشور جوی آرام و پایدار خواهیم داشت که این به معنای افزایش انباشت آلاینده‌های جوی بر روی شهر‌های صنعتی و پرجمعیت مثل تهران، کرج، قزوین، اراک و تا حدی اصفهان است. وی افزود: فردا عصر پیش بینی می‌شود در مناطقی از استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارندگی رخ دهد که شدت این بارندگی‌ها در روز جمعه خواهد بود. آقای سرکرده در ادامه گفت: همچنین از پنجشنبه عصر در نواحی جنوبی و جنوب غرب کشور در استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و شمال استان فارس باید منتظر بارش باران باشیم که در روز‌های جمعه و شنبه هم ادامه می‌یابد. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: سامانه بارشی جدیدی از روز جمعه وارد کشور می‌شود و نواحی غربی و پس از آن نواحی مرکزی را در بر می‌گیرد. وی گفت: دمای هوای تهران نیز امروز در گرمترین زمان به ۱۸ درجه سانتی گراد می‌رسد.
رکنارکنا16 ساعت قبل
به گزارش رکنا، روز گذشته مدیران توئیتر اعلام کردند دست‌اندکاران این شبکه اجتماعی در حال اتخاذ تصمیم نهایی برای مبارزه با تصاویر جعلی هستند و از کاربران خواستند مسئولان توئیتر را در تصمیم‎‌گیری یاری کنند. توئیتر در آخرین اقدام خود می‌خواهد با وضع قوانین جدید در این شبکه اجتماعی از انتشار تصاویر و هرگونه خبر جعلی جلوگیری کند و به طور کلی به سالم‌سازی هرچه بیشتر محیط نرم‌افزار پرطرفدار خود بپردازد. نکته قابل توجه در سیاست جدید توئیتر همکاری گسترده کاربران با مسئولان این شبکه اجتماعی است. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های پرطرفدار و بزرگ انتشار ویدئو و تصاویر جعلی در فضای مجازی است. توئیتر تا تاریخ ۲۷ نوامبر نظرات کاربران را در مورد سیاست جدید خود دریافت کرده و پس از آن مبارزه با تصاویر جعلی را به شکلی گسترده‌تر از قبل آغاز می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
خوشبختانه جامعه ایران فرهنگ بسیار متفاوتی دارد، با این وجود عوامل مختلفی در جامعه ایران دست به دست هم داده تا میزان پسران و دختران مجرد در ایران روزبه‌روز افزایش پیدا کند. بدون‌شک اگر وضعیت مردان مجرد را هم در نظر می‌گرفتند هیچ‌گاه موضوع چندهمسری در سطح جامعه مطرح نمی‌شد. اگر قصد افراد جامعه از ازدواج آرامش و بقای نسل باشد که این اتفاق در ازدواج اول رخ داده است. در غیراین صورت همه فلسفه و هدف ازدواج در ازدواج نخست تامین شده است. نکته دیگر اینکه کمتر دخترانی وجود دارند که حاضر باشند با یک مردی که قبلا ازدواج کرده ازدواج کنند.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
ایسنا/خوزستان مدیرکل هواشناسی خوزستان از تداوم آلودگی هوا در سطح استان خبر داد. محمد سبزه‌زاری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تا صبح روز جمعه (۲۴ آبان ماه) جو نسبتا پایداری بر روی خوزستان حاکم است. در این مدت در شهرهای صنعتی در صبحگاه، غبار محلی و افزایش آلودگی مورد انتظار است. مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: در شبانه‌روز گذشته شوش با ۳۱٫۴ و ایذه با ۶٫۷ درجه سانتیگراد به ترتیب گرمترین و خنکترین نقاط خوزستان بودند. تغییرات دمای اهواز در این مدت بین ۱۱٫۶ تا ۳۱٫۲ درجه سانتیگراد در نوسان بود.

اخبار بیشتر