اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه ۱۲ شهریورماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه ۱۲ شهریورماه

تبخیر وام خرید مسکن

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
تبخیر وام خرید مسکن
ساعت24-متوسط ماهانه قیمت در بازار اوراق تسه رکورد کاهشی زد.

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «نبود علائم حیاتی در بازار خرید و فروش امتیاز وام خرید خانه، از تبخیر تسهیلات مسکن خبر می‌دهد. میانگین قیمت اوراق وام خرید مسکن ماه گذشته به پایین‌ترین سطح از زمان عرضه تاکنون رسید. نشست اوراق مسکن به کانال ۳۰ هزار تومان - قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی - و پایداری این سطح قیمتی در هفته‌های اخیر یک پیام از بازار بالادست معاملات ملک مخابره می‌کند مبنی بر این که در حال حاضر تحت تاثیر یک سال جهش مداوم قیمت مسکن در تهران و شهرهای بزرگ، وزن واقعی تسهیلات خرید در تجهیز مالی متقاضیان خرید مسکن بی‌اثر شده و در نتیجه، حذف کامل نقش وام در معاملات ملک اتفاق افتاده است. در حال حاضر قدرت خرید وام اوراق مسکن در پایتخت به کمتر از ۵ متر مربع رسیده است. این میزان حتی برای خرید کمترین متراژ هم پاسخگو نیست. پیش‌تر، پایین‌ترین سطح میانگین ماهانه قیمت خرید و فروش امتیاز وام مسکن در پاییز سال ۹۲ و درست بعد از جهش قیمت در بهار ۹۲، رقم خورده بود. سطح فعلی قیمت اوراق از آن زمان هم پایین‌تر است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر وام‌های فعلی متناسب با جهش قیمت مسکن تعدیل شود، شدت رکود معاملات مصرفی مسکن در پایتخت کاهش پیدا می‌کند.

رکورد پایین‌ترین سطح قیمت فروش اوراق وام مسکن در مرداد ۹۸ به ثبت رسید. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» درباره تازه‌ترین تحولات بازار بالادست معاملات مسکن نشان می‌دهد مرداد امسال در حالی میانگین قیمت هر فقره اوراق وام مسکن به کانال ۳۰ هزار تومان سقوط کرد و در این ماه به‌طور متوسط به ۳۶ هزار تومان رسید که این سطح قیمتی از ابتدای ایجاد بازار معاملات اوراق تاکنون به لحاظ پایین‌ترین سطح قیمتی بی‌سابقه بوده است. این رخداد بی‌سابقه در بازار معاملات امتیاز وام آنی مسکن را می‌توان به‌عنوان مهم‌ترین نشانگر مرگ وام مسکن و از دست رفتن سطح حداقلی قدرت وام مسکن برای پوشش بخشی از هزینه خرید آپارتمان دانست. در واقع مرداد ۹۸ را می‌توان رکورد زمانی ثبت ارزان‌ترین قیمت فروش امتیاز وام آنی مسکن معرفی کرد. مقطعی که با سکته کامل وام مسکن و از بین رفتن علائم حیاتی در بازار بالادست معاملات مسکن - بازار معاملات اوراق - می‌توان آن را به‌عنوان زمان مرگ این تسهیلات شناسایی کرد.

بازار معاملات اوراق وام مسکن از ابتدا - از سال ۸۹ - تاکنون دست‌ کم سه مقطع زمانی متفاوت را تجربه کرده است: مقطع زمانی اول مربوط به دوره‌ای است که برای اولین بار قیمت هر فقره اوراق وام مسکن به کانال ۳۰ هزار تومان سقوط کرد؛ آذر سال ۹۲ تحت تاثیر دو عامل عمده میانگین قیمت فروش هر فقره اوراق وام مسکن به ۳۸هزار و۱۰۰تومان رسید. مقطع زمانی دوم مربوط به دوره اوج قیمت اوراق وام مسکن است؛ تابستان ۹۵ نیز تحت تاثیر چند عامل مهم میانگین قیمت هر فقره اوراق وام مسکن به مرز ۱۰۰ هزار تومان رسید و در سومین مقطع تاریخی بازار امتیاز وام خرید مسکن، مرداد امسال، رکورد کمترین سطح قیمت اوراق وام مسکن از ابتدا تاکنون رقم خورد. در هر سه مقطع تاریخی تجربه شده در بازار امتیاز وام خرید مسکن، عوامل مهمی منجر به ایجاد تحولات مهم در بازار بالادست معاملات مسکن شدند.

آذر ۹۲ که برای اولین بار میانگین قیمت فروش هر فقره اوراق وام مسکن به کانال ۳۰ هزار تومان سقوط کرد، در واقع مقطع زمانی بعد از جهش قیمت مسکن بود؛ جهش قیمت مسکن که تا خرداد سال ۹۲ ادامه داشت از تابستان منجر به بروز رکود در بازار معاملات مسکن تحت تاثیر افزایش شکاف بین قدرت خرید متقاضیان مصرفی و قیمت مسکن شد؛ همین موضوع منجر به کاهش تقاضا برای خرید مسکن، دریافت وام و در نتیجه کاهش حجم معاملات در بازار اوراق وام مسکن شد و در نتیجه میانگین قیمت هر فقره اوراق وام مسکن در سطح ۳۸ هزار و ۱۰۰ تومان در این ماه ثبت شد.

به این ترتیب شکل‌گیری رکود در بازار معاملات مسکن را می‌توان به‌عنوان اولین دلیل از بین رفتن علائم حیاتی در بازار اوراق وام مسکن در آذر ۹۲ عنوان کرد. از سوی دیگر، از آنجا که سقف وام خرید مسکن در ۷ سال منتهی به آذرماه ۹۲ افزایش نیافته بود، جهش قیمت مسکن منجر به بی‌اثر شدن اثر وام در پوشش سهم موثری از هزینه خرید آپارتمان در آن سال شد. در نتیجه تقاضا برای خرید اوراق به‌منظور دریافت وام کاهش یافت. بنابراین با افزایش حجم عرضه اوراق نسبت به تقاضای موجود در بازار، متوسط قیمت هر فقره اوراق در این ماه به کانال ۳۰ هزار تومان سقوط کرد.

این در حالی است که مشابه همین وضعیت، مرداد امسال تجربه شد. میانگین قیمت هر فقره اوراق وام مسکن در ماه گذشته - مرداد ۹۸ - برای دومین بار در تاریخ انتشار این اوراق به کانال ۳۰هزار تومان سقوط کرد با این تفاوت که میانگین قیمت اوراق در این ماه از سطح میانگین قیمت اوراق در آذرماه ۹۲ باز هم کمتر شد و به‌طور متوسط به ۳۶هزار تومان رسید. در واقع اگرچه سقوط قیمت اوراق وام مسکن به کانال ۳۰ هزار تومان یک بار دیگر در آذر ۹۲ نیز تجربه شده بود اما سطح قیمت اوراق در مرداد امسال در واقع رکورد کمترین متوسط قیمت اوراق در یک ماه از ابتدای راه‌اندازی بازار معاملات اوراق تاکنون محسوب می‌شود.

این در حالی است که بالاترین میانگین قیمت فروش اوراق وام مسکن در تابستان سال ۹۵ به ثبت رسید. در این مقطع تاریخی از بازار بالادست معاملات مسکن - بازار معاملات امتیاز وام آنی مسکن - میانگین قیمت هر فقره اوراق وام مسکن به مرز ۱۰۰ هزار تومان رسید و در این مقطع زمانی رکورد بیشترین سطح قیمت اوراق رقم خورد؛ افزایش قیمت اوراق وام مسکن تا مرز ۱۰۰ هزار تومان در تابستان سال ۹۵ تحت تاثیر سه عامل عمده اتفاق افتاد. اولین عامل به کاهش و ثبات قیمت مسکن در سال ۹۵ بعد از تخلیه حباب قیمتی مسکن مربوط به جهش سال ۹۲ برمی‌گردد. بعد از رکود ایجاد شده ناشی از جهش قیمت مسکن در سال ۹۲، تقاضا برای خرید مسکن کاهش یافت و به‌دنبال کاهش میزان تقاضا برای خرید مسکن، تقاضا برای دریافت وام و در نتیجه خرید اوراق وام نیز کاهش یافت. در نتیجه بازار مسکن وارد دوره رکود شد. به دلیل ایجاد رکود در بازار مسکن، حباب قیمتی مسکن که در دوره جهش ایجاد شده بود، رفته‌رفته تخلیه شد و در سال ۹۵ تحت تاثیر این رویداد، بازار مسکن برای اولین بار بعد از سال ۹۲ با ثبات قیمت مواجه شد. همین موضوع منجر به افزایش سطح تقاضا برای خرید مسکن، دریافت وام و در نتیجه افزایش تعداد معاملات خرید و فروش امتیاز وام آنی شد و موجب شد در تابستان ۹۵، تحت تاثیر این موضوع، میانگین قیمت هر فقره اوراق وام مسکن تا مرز ۱۰۰ هزار تومان نیز پیشروی کند.

در همین مقطع زمانی افزایش سقف وام خرید مسکن از حدود ۳۰ میلیون تومان به ۶۰ میلیون تومان در شهر تهران برای متقاضیان انفرادی و ۱۰۰میلیون تومان برای زوجین، از دیگر عوامل تحریک تقاضا برای ورود به بازار مسکن و در نتیجه افزایش تعداد معاملات امتیاز وام خرید آپارتمان بود. جهش قیمت مسکن طی یک‌ سال ۹۷، عدم افزایش سقف وام خرید متناسب با رشد قیمت آپارتمان، فشارهای اقتصادی و در نهایت رکود شدید در بازار معاملات خرید مسکن (کاهش تعداد معاملات خرید مسکن به کمتر از ۳ هزار فقره در مردادماه در شهر تهران) کمترین سطح قیمت اوراق در یک ماه از ابتدا تاکنون را رقم زده است. این در حالی است که حجم خرید اوراق در مقطع زمانی فعلی نسبت به سال گذشته به‌طور متوسط حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است؛ هر چند از آنجا که همه معاملات اوراق وام مسکن در نهایت منجر به دریافت وام و خرید مسکن نمی‌شود میزان استفاده از اوراق به‌مراتب بیش از ۲۰ درصد کاهش داشته است. این در حالی است که آخرین آمارها در خصوص قیمت اوراق وام مسکن نشان می‌دهد هم‌اکنون متقاضیان انفرادی وام آنی ۶۰ میلیونی برای دریافت وام باید رقمی حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و متقاضیان وام آنی ۱۰۰ میلیون تومانی رقمی در حدود ۸ میلیون تومان برای خرید اوراق هزینه کنند.

این در حالی است که قدرت پوشش‌دهی وام اوراق از هزینه خرید مسکن با توجه به میانگین فعلی قیمت هر متر مربع آپارتمان (حدود ۱۳میلیون و۲۰۰ هزار تومان) برای وام ۶۰ میلیونی به ۴٫۵ مترمربع و برای وام زوجین ۱۰۰ میلیونی به ۷٫۵ متر مربع کاهش یافته است. در سال ۹۵ (با در نظر گرفتن متوسط ۴ میلیون و۳۰۰ هزارتومانی قیمت هر متر مربع مسکن) قدرت وام ۶۰ میلیونی ۱۴ متر مربع و قدرت وام ۱۰۰ میلیونی ۲۳ متر مربع بود.

خواندن خبر در سایت منبع

جزئیاتی درباره وام اجاره مسکن

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز
جزئیاتی درباره وام اجاره مسکن

سلامت نیوز: مدیرعامل بانک مسکن ضمن طبیعی دانستن افزایش اجاره‌بها نسبت به سال گذشته، درباره وام اجاره‌ مسکن توضیحاتی ارائه و اعلام کرد که این طرح به پایان تابستان نمی‌رسد؛ چراکه پس از بررسی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار نیز باید آن را تصویب کند.

به گزارش سلامت نیوز، رحیمی انارکی در گفت‌وگو با ایسنا، درخصوص طرح بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات اجاره بهای منازل مسکونی، اظهار کرد: طرح پیشنهادی خود را به بانک مرکزی داده‌ایم، اما برخی ابهامات در جریان اجرای طرح وجود داشت. به ویژه درباره نوع عقدی که برای پرداخت تسهیلات درنظر گرفته بودیم بانک مرکزی ابهاماتی داشت.

وی افزود: ما برای این تسهیلات، عقد مرابحه در نظر گرفتیم که بانک مرکزی ملاحظاتی روی آن داشت و آن را به ما برگرداند که بررسی انجام و دفاعیات‌مان را ارائه دهیم.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین درباره جزئیات شرایط پرداخت این تسهیلات نیز، تصریح کرد: درباره مکانیزم پرداخت این تسهیلات نیز باید بررسی انجام دهیم و زمانی که مشخص شد، آن را اعلام می‌کنیم.

به گفته رحیمی انارکی، در پرداخت این تسهیلات از ابزارهای موجود و مخصوص خود بانک استفاده خواهد شد.

اما وی توضیح جزئیات این موضوع را به زمان نهایی شدن طرح موکول کرد.

مدیرعامل بانک مسکن درباره زمان اجرای این طرح نیز، اظهار کرد: در حال حاضر جلساتی را درباره مباحث فقهی با صاحب‌نظران این حوزه برگزار می‌کنیم و زمانی که از نظر فقهی و شرعی هم ابهامات برطرف شد، نقطه نظرات را مجددا به بانک مرکزی اعلام می‌کنیم.

او تاکید کرد که این طرح به پایان تابستان نمی‌رسد، چراکه پس از بررسی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار نیز باید آن را تصویب کرده و زمان‌بر خواهد بود.

رحیمی انارکی در ادامه در خصوص کاهش قیمت خرید و فروش مسکن و افزایش اجاره بها نیز، گفت: مقاطع اجاره بها سالیانه است، در حالی که کاهش قیمت خرید و فروش نسبت به ماه قبل است و اجاره بها چون مقاطع سالانه دارد، طبیعتا به سرعت آثار کاهش قیمت را نمی‌پذیرد.

وی اضافه کرد: در عین حال افزایش اجاره بها نسبت به سال گذشته نیز طبیعی است.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت رهن و اجاره آپارتمان‌های زیر ۶۰ متر

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
قیمت رهن و اجاره آپارتمان‌های زیر ۶۰ متر
خبرگزاری میزان- هر چند بازار اجاره آپارتمان در سال جاری گرمای سال‌های گذشته را نداشت و عموم مستاجران توافق با موجر و ادامه سکونت در آپارتمان اجاری خود را به جابه‌جایی ترجیح دادند، اما در عین حال بازار اجاره همواره متقاضیان جدیدی دارد که بخش عمده آن زوج‌های جوانی هستند که برای نخستین بار وارد بازار اجاره مسکن می‌شوند. تاریخ انتشار: 09:50 - 12 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۴۶۷۶۰

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، در طول حدود سه ماه اخیر عمده فایل‌های مطلوب کوچک‌متراژ نزد بنگاه‌ها به اجاره رفته و جست‌وجوگران بازار اجاره بابت اجاره یک ساله این فایل‌ها قرارداد امضا کرده‌اند. به این ترتیب اکنون عمده آپارتمان‌های کوچک‌متراژ با مساحت حداکثر ۶۰ مترمربع در بازار اجاره، فایل‌هایی هستند که فاقد امکانات به شمار می‌آیند. این آپارتمان‌ها اغلب از یک یا چند مورد از امکاناتی همچون پارکینگ، آسانسور، انباری و بالکن را که برای ملک یک امتیاز محسوب می‌شود، محروم هستند و به همین خاطر عموما با بهای مناسب‌تری هم عرضه شده‌اند.

قیمت رهن و اجاره آپارتمان‌های زیر ۶۰ متر - 3

منبع: دنیای اقتصاد

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

آپارتمان‌های نقلی در پایتخت چند؟ +جدول قیمت

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
آپارتمان‌های نقلی در پایتخت چند؟ +جدول قیمت
اقتصادنیوز: موجودی آپارتمان‌های کوچک‌متراژ نزد بنگاه‌های معاملات ملکی در آخرین روزهای فصل طلایی نقل و انتقالات مستاجران، عمدتا واجد دو ویژگی است که یکی از این ویژگی‌ها ذاتی و غیرقابل تغییر است؛ اما دیگری می‌تواند به نفع تسریع در اجاره ملک به اراده موجر تغییر کند.

به گزارش اقتصادنیوز، هر چند بازار اجاره آپارتمان در سال جاری گرمای سال‌های گذشته را نداشت و عموم مستاجران توافق با موجر و ادامه سکونت در آپارتمان اجاری خود را به جابه‌جایی ترجیح دادند، اما در عین حال بازار اجاره همواره متقاضیان جدیدی دارد که بخش عمده آن زوج‌های جوانی هستند که برای نخستین بار وارد بازار اجاره مسکن می‌شوند. در طول حدود سه ماه اخیر عمده فایل‌های مطلوب کوچک‌متراژ نزد بنگاه‌ها به اجاره رفته و جست‌وجوگران بازار اجاره بابت اجاره یک ساله این فایل‌ها قرارداد امضا کرده‌اند. به این ترتیب اکنون عمده آپارتمان‌های کوچک‌متراژ با مساحت حداکثر ۶۰ مترمربع در بازار اجاره، فایل‌هایی هستند که فاقد امکانات به شمار می‌آیند. این آپارتمان‌ها اغلب از یک یا چند مورد از امکاناتی همچون پارکینگ، آسانسور، انباری و بالکن را که برای ملک یک امتیاز محسوب می‌شود، محروم هستند و به همین خاطر عموما با بهای مناسب‌تری هم عرضه شده‌اند. به این ترتیب ویژگی اول ذخیره و موجودی کنونی فایل‌های اجاره همین است که فاقد امکانات ضروری هستند. دومین ویژگی موجودی آپارتمان‌های اجاری در حال حاضر «قیمت پیشنهادی بالا» است. ویژگی اول قابل تغییر نیست و باید منتظر ماند تا مستاجری که به امکانات بنا ضریب امتیازی بالایی نمی‌دهد، به سراغ اجاره آن ملک بیاید؛ اما ویژگی دوم یعنی قیمت پیشنهادی در اختیار موجر است و می‌توان با تعدیل آن متناسب با بودجه مستاجران، زمینه اجاره آنها در هفته‌های پایان تابستان را فراهم کرد.

آپارتمان‌های نقلی در پایتخت چند؟ +جدول قیمت - 1

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

نرخ اجاره آپارتمان‌های نوساز در تهران

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
نرخ اجاره آپارتمان‌های نوساز در تهران
خبرگزاری میزان- برای اجاره آپارتمان‌های نوساز در تهران باید از ۶۰ میلیون تا ۲۲۰ میلیون تومان ودیعه پرداخت کرد. تاریخ انتشار: 05:29 - 12 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۴۶۷۴۷

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، نرخ اجاره برخی از آپارتمان‌های نوساز در تهران به شرح زیر است:

نرخ اجاره آپارتمان‌های نوساز در تهران - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا16 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
حال در چنین شرایطی، برخی افراد مسئول و غیرمسئول، برخی نهادها و رسانه‌ها و … بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بدون بررسی، بی‌توجه به اصول مشخص علم اقتصاد، تنها با بیان جملاتی مخاطب‌پسند اما بی‌اساس، خودروسازان را به افزایش قیمت خودرو و نیز عدم عرضه خودرو به بازار متهم می‌کنند. از این رو، خودروسازان کشور در پاسخ به این اظهارات و فضاسازی‌های رسانه‌ای ذکر چند نکته را ضروری می‌دانند:۱- بار دیگر یادآوری می‌کنیم که قیمت فروش خودرو در شرکت‌های تولیدکننده با بازار آزاد «متفاوت» است و ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و … نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند. قیمت بازار و فراز و فرود آن هیچ ارتباطی با خودروسازان نداشته و حاصل هدایت نقدینگی سرگردان به بازار خودرو، صحنه‌گردانی واسطه‌ها و دلالان و نیز تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی است. ۳- تمام کارشناسان حوزه اقتصاد عقیده دارند افزایش قیمت چند محصول داخلی در روزهای اخیر ناشی از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها و هیجان زده کردن جو روانی بازار خودرو و نیز فضاسازی‌های رسانه‌ای بوده است. این تصمیم‌های بزرگ در سخت‌ترین روزهای اقتصاد و صنعت کشور اتخاذ شده و جراحی بزرگ این صنعت، نیاز به حمایت همه جانبه تمام بخش‌ها، مجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها دارد.
ایبناایبنا16 ساعت قبل
وی با اشاره به پشتیبانی شبکه سراسری از مراکزی که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر دریافت می‌کنند، گفت: در شرایطی که نیروگاه‌های تجدیدپذیر امکان تامین برق مورد نیاز این مراکز را نداشته باشد شبکه سراسری برق مورد نیاز را تامین خواهد کرد. سخنگوی صنعت برق با تاکید بر ممنوعیت استفاده مراکز استخراج رمز ارز از برق شبکه سراسری در زمان اوج مصرف، گفت: طبق مصوبه هیات دولت این مراکز در زمان اوج مصرف که ۳۰۰ ساعت است نباید از برق موجود در شبکه سراسری استفاده کنند. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود. سخنگوی صنعت برق گفت: برای کنترل مصرف برق در مراکز استخراج رمز ارز از راه دور، همه این مراکز به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند. رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز مصوبه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها را به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ کرده که تمامی دارندگان مجوز از وزارت صمت می‌توانند با هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای و برخورداری از تجهیزات مناسب برق از تعرفه اعلام شده برای استخراج رمز ارز استفاده کنند؛ همچنین شرکت‌های برق منطقه‌ای موظف به قطع انشعاب و برخورد با استخراج کنندگان رمز ارزی هستند که به صورت غیر مجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند یا با سایر تعرفه‌ها نسبت به دریافت برق و ماینینگ اقدام کرده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای سعید رسولی در مراسم اختتامیه هفتمین همایش بین المللی ایستگاه‌های آینده افزود: بسته‌های حمایتی واقعی برای تشویق سرمایه‌گذاری در راه‌ آهن طراحی شده و برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن و تطبیق آنها با نسل جدید ایستگاه‌های راه آهن از همین فردا اقدامات عملی خود را آغاز می‌کنیم. وی افزود: برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن از اجرای طرحهای عمرانی کوچک آغاز می‌کنیم و بدنبال اجرای طرحهای بزرگ عمرانی خواهیم بود. وی توسعه صنعت ریلی در هر کشور را یک نیاز اساسی توصیف کرد و افزود: همانگونه که ساخته آسمان خراش بدون آسانسور امری غیر ممکن است تصور شهرنشینی بدون سیستم حمل و نقل ریلی نیز غیرممکن است. وی گفت: اتحادیه بین‌المللی راه آهن‌ها ۱۲۰ گروه کاری فعال در موضوعات مختلف دارد و ما نیز باید بیش از گذشته از این تجربیات استفاده کنیم. در این همایش بین المللی، ۵۰ مقاله پذیرفته شده داخلی و خارجی از مجموع ۱۱۲ مقاله رسیده به دبیرخانه در جلسات و پنل‌های تخصصی ارائه شد.

اخبار بیشتر