روحانی: گام سوم را که باطن فوق‌العاده مهمی دارد اعلام خواهیم کرد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

روحانی: گام سوم را که باطن فوق‌العاده مهمی دارد اعلام خواهیم کرد

اجرای گام سوم کاهش تعهدات، اثری از برجام باقی نمی‌گذارد

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
اجرای گام سوم کاهش تعهدات، اثری از برجام باقی نمی‌گذارد

فرهاد فلاحتی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه در آستانه اجرائی شدن گام سوم کاهش تعهدات برجامی قرار داریم، اظهار داشت: در اینکه برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران با شرایط فعلی لازم است، هیچ شکی وجود ندارد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مطابق اظهارات رئیس جمهور، اگر اروپایی‌ها به تعهدات برجامی خود عمل نکنند، ایران سطح اجرای تعهدات برجامی خود را کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به انتظاری که ایران از اروپایی‌ها دارد، افزود: خواسته ایران رفع تحریم‌هایی است که غربی‌ها در برجام متعهد شده‌اند آن‌ها را بردارند.

فلاحتی ادامه داد: اگر اروپایی‌ها فروش نفت ایران را تضمین کنند، ایران نیز کاهش تعهدات برجامی خود را در همین سطح نگه می‌دارد در غیر اینصورت، ایران گام سوم کاهش تعهدات را اجرائی می‌کند و عملا چیزی از برجام باقی نمی‌ماند.

نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: اروپا و آمریکا در صورت عدم همراهی با اجرای تعهدات خود در برجام، باید منتظر ایجاد شرایطی باشند که تاکنون از ایران مشاهده نکرده‌اند. پژوهش‌های جدید، فناوری‌های نوین هسته‌ای صلح آمیزی که در بسیاری از کشورهای دیگر نمونه آن مشاهده نشده است را ایران عملیاتی می‌کند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در این روزهای باقی مانده، اگر اروپا به تعهدات خود عمل نکند، لازم است که ایران گام سوم کاهش تعهدات را بردارد. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

روحانی: بعید می‌دانم با اروپا به نتیجه برسیم

الفخبرگزاری الف
روحانی: بعید می‌دانم با اروپا به نتیجه برسیم
پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات دفتر رئیس‌جمهور طی توئیتی نوشت:‌ روحانی در جلسه هیات دولت گفت بعید می‌دانم امروز و فردا با اروپا به نتیجه برسیم. گام سوم ایران را که باطن فوق‌العاده مهمی دارد و شتاب ویژه‌ای به فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی خواهد داد، اعلام خواهیم کرد. فرصت ۲ماهه دیگری برای بازگشت به تعهدات، مذاکره و توافق پیش روی اروپاست.

روایت علی مطهری از تلاش‌های اروپا برای ممانعت از اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
روایت علی مطهری از تلاش‌های اروپا برای ممانعت از اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی
عضو فراکسیون امید گفت: اگر اروپا تا روز پنجشنبه هیچ اقدام عملی نکند، قطعا این گام را در روز پنجشنبه اجرایی می‌کنیم.

علی مطهری عضو فراکسیون امید مجلس، با اشاره به گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران، اظهار کرد: برداشتن این گام توسط ایران بستگی به رفتار اروپایی‌ها دارد و اگر آنها خواسته‌های ما را بر آورده کنند وفروش نفت ایران به حالت عادی برگردد، می‌توانیم فعلا از اجرای گام سوم صرفه نظر کنیم.

او افزود: اگر اروپا تا روز پنجشنبه هیچ اقدام عملی نکند و تنها به حرف زدن و قول دادن بسنده کند، قطعا این گام را در روز پنجشنبه اجرایی می‌کنیم.

مطهری بیان کرد: ممکن است تا پنجشنبه اتفاقاتی بیفتند، چراکه هنوز مذاکره ادامه دارد، اما اگر اروپا تا فردا هیچ کاری انجام ندهد و ما گام سوم را برداریم به نفع کشور خواهد بود، چراکه اروپا در می‌یابد که ما در هدف خود ثابت قدم هستیم.

روایت علی مطهری از تلاش‌های اروپا برای ممانعت از اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی - 3

عضو فراکسیون امید گفت: اروپایی‌ها در حال تلاش برای ایجاد گشایشی برای فروش نفت ایران هستند تا ما را از برداشتن گام سوم باز دارند، باید ببینیم که اقدام آنها ارزش آن را دارد که از اجرای گام سوم خود داری کنیم یا نه.

خواندن خبر در سایت منبع

شمارش معکوس برای گام سوم ایران

تسنیمخبرگزاری تسنیم
شمارش معکوس برای گام سوم ایران
قرار است طی امروز و فردا، ایران سومین گام خود را درراستای کاهش تعهدات برجامی خود بردارد. این عمل البته مشروط به این است که اروپا طی این دو روز اقداماتی را برای انتفاع جمهوری اسلامی ایران از برجام به‌ویژه در حوزه روابط نفتی و بانکی انجام ندهد.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، قرار است طی امروز و فردا، ایران سومین گام خود را درراستای کاهش تعهدات برجامی خود بردارد. این عمل البته مشروط به این است که اروپا طی این دو روز اقداماتی را برای انتفاع جمهوری اسلامی ایران از برجام به‌ویژه در حوزه روابط نفتی و بانکی انجام ندهد. این موضوعی بود که رییس‌جمهوری کشورمان روز گذشته در مجلس مطرح کرد.

آماده برای گام سوم

روز گذشته حسن روحانی، رییس‌جمهوری کشورمان در جلسه رأی اعتماد به دو وزیر پیشنهادی آموزش‌و‌پرورش و گردشگری، با اشاره به مذاکرات فشرده ایران و طرف‌های اروپایی به‌ویژه با فرانسه طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر، گفت: «هنوز به توافق نهایی نرسیدیم اما در عین حال مذاکرات ادامه دارد ولی این مذاکرات اگر تا روز پنجشنبه به نتیجه نهایی نرسد، مرحله سوم را در کاهش تعهدات اعلام خواهیم کرد». روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود، شرط توقف گام‌های ایران و بازگشت به نقطه صفر را در «پیش‌خرید نفت» کشورمان دانست و گفت: «اساس بحث ما با کشورهای اروپایی این است که اگر بتوانند نفت ما را به صورت نقد یا به صورت نسیه پیش‌خرید کنند و پولش در اختیار ما باشد. این اقدام شرایط را برای اینکه ما بتوانیم گام‌هایی که برای کاهش تعهدات برنداریم، تسهیل می‌کند.»

شرط ایران برای آمریکا

رییس‌جمهوری کشورمان، سیاست ایران در قبال آمریکا و رایزنی با این کشور را این‌گونه تشریح کرد: «بحث مذاکره دوجانبه با آمریکا به‌طور اصولی و اساسی مطرح نیست؛ آن چیزی که مهم است تحریم است و اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد، باز حضور این کشور مثل قدیم در جلسه ۱+۵ امکان‌پذیر است اما مشروط به آن است که کل تحریم را بردارد». موضع‌گیری روحانی درباره شرط حضور دوباره آمریکا در جلسات ۱+۵ در حالی است که امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، طی هفته‌های گذشته با میدان‌داری روابط ایران و آمریکا، از دیدار روسای‌جمهوری دو کشور ابراز امیدواری کرده و این واقعه را زمینه‌ساز حل مناقشه موجود عنوان کرده بود. تلاش مکرون البته با در بسته از سوی جمهوری اسلامی مواجه شد. همان زمان روحانی با رد پیشنهاد فرانسوی‌ها، صراحتا با تخطئه سیاست «مذاکره برای مذاکره» اعلام کرد که «کسی نمی‌تواند با من عکس یادگاری بگیرد.»

عراقچی: مفهومی تحت عنوان ۱+۵ نداریم

حضور آمریکا در ۱+۵ پیشنهادی بود که پیش از گام دوم ایران در تاریخ ۱۶ تیر سال جاری، طی تماسی تلفنی از سوی مکرون به روحانی ارائه شد. همزمان با آغاز گام دوم ایران، سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه در نشست خبری همراه علی ربیعی و بهروز کمالوندی، با پرداختن به فحوای این مذاکره تلفنی، شرط پذیرش پیشنهاد آمریکایی‌ها را «لغو تحریم‌ها» از سوی این کشور عنوان و اظهار کرد: «آقای روحانی صحبتی که داشتند این بود که به‌شرطی که تحریم‌ها برداشته شود، حضور آمریکا در گفت‌وگوهای ۱+۴ مانعی ندارد. البته آمریکا از برجام خارج شده و ما مفهومی تحت عنوان ۱+۵ نداریم و چهارچوب آن ۱+۴ است.»

طرح‌های خیالی

عزم جزم ایران برای برداشتن گام سوم، معلول اهمال یک سال و چندماهه اروپایی‌ها (پس از خروج آمریکا از برجام) در عمل به تعهدات خود است. مقامات ایران از جمله مقامات دولتی بارها اعلام کرده‌اند در صورت مشاهده قدم‌های عملی از اروپا، حاضر به بازگشت از گام‌های قبلی خود هستند. با این حال آنچه تاکنون از طرف‌های اروپایی رصد نشده، همین قدم‌های عملی بوده است؛ در عوض تا امکانش بوده، وعده‌های خیالی و طرح‌های صرف روی کاغذ، در میانه سخنان و مکاتبات آن‌ها جولان داده است. به مورد آخر که پیشنهاد ایجاد خط اعتباری میان ایران و اروپاست، بپردازیم. لودریان، وزیرخارجه فرانسه، روز گذشته با شکننده توصیف‌کردن مذاکرات با ایران گفت: «مذاکرات در جریان است. هنوز اقدامات زیادی برای حفظ برجام باید انجام شود. مذاکرات با ایران درباره ایجاد یک خط اعتباری نفتی است. این خط اعتباری منوط به اعطای معافیت از سوی آمریکاست.»

خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری

پیشنهاد ایجاد خط اعتباری میان ایران و اروپا، موضوعی بود که اخیرا علی مطهری، نماینده مجلس نیز به آن پرداخت. مطهری درباره بسته پیشنهادی مکرون گفت: «رییس‌جمهوری فرانسه راه‌اندازی خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای پیش‌خرید نفت از ایران را پیشنهاد داده است و اینکه گفته می‌شود این مبلغ کمک بلاعوض و وام است، درست نیست.» نماینده تهران در مجلس با اشاره به‌دلیل ارائه پیشنهاد مزبور از سوی فرانسوی‌ها به ایران تاکید کرد: «مکرون پیشنهاد داده تا در برابر این مبلغ فعلا جمهوری اسلامی ایران گام سوم خود را اجرا نکند و احتمالا از گام اول و دوم خود هم به جایگاه اولیه در برجام بازگردد.» در همین‌باره، «پکا هاویستو» وزیر خارجه فنلاند، روز گذشته با جدی ارزیابی کردن ابتکار فرانسه، این احتمال را که بسته پیشنهادی به ایران، اعطای خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری و اجازه صادر کردن ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز را شامل شود، رد نکرد.

گذر از شعار، ورود به وادی عمل

همان‌طور که بارها اعلام شده، هدف اصلی اروپایی‌ها از طرح پیشنهادهای مختلف به ایران، اقناع جمهوری اسلامی برای توقف گام‌های خود در راستای کاهش تعهدات برجامی است؛ قدم‌هایی که برداشتن آن‌ها از روز ۱۸ اردیبهشت سال جاری و همزمان با نخستین سالگرد خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و در واکنش به انفعال اروپایی‌ها در عمل به وظایف مندرج خود در برجام، آغاز شد. در طول این مدت چندماهه، اروپایی‌ها به هول و ولای بازگرداندن ایران به نقطه صفر افتاده‌اند. در این میان، فرانسه نقش بی‌بدیلی در مقایسه با دو کشور دیگر عضو گروه ۱+۴ یعنی انگلیس و آلمان بازی کرده است. سفرهای مشاور دیپلماتیک مکرون به تهران، مذاکرات تلفنی فشرده مکرون با همتای ایرانی خود و نیز سفرهای عراقچی به نمایندگی از رییس‌جمهوری به پاریس و ملاقات با شخص رییس‌جمهوری فرانسه، خود موید گزاره بازیگری پررنگ این کشور در نبرد دیپلماتیک ماه‌های گذشته بوده است. امروز نیز که مذاکرات فی‌مابین به نقطه حساس خود رسیده، باید دید طرف اروپایی تا چه اندازه برای اثبات حسن نیت خود، اراده سیاسی عملی به خرج خواهد کرد. ناگفته پیداست چنانچه طرح‌های انتزاعی اروپا ولو در آرمانی‌ترین حالتش، وجه انضمامی و عینی به خود نگیرند و نتوانند منافع بحق و قانونی جمهوری اسلامی را تأمین کنند، یقینا و قطعا ایران در جامه عمل پوشاندن به گفته‌های خود از جمله در حوزه گام‌های کاهش تعهد، هیچ خلف وعده‌ای نخواهد کرد. اروپا برای منصرف کردن ایران، باید از خیر حرف‌درمانی بگذرد و وارد وادی عمل شود.

منبع: صبح نو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

درخواست ۴۰ تشکل دانشجویی از روحانی برای کاهش حداکثری تعهدات برجامی در گام سوم

فارسخبرگزاری فارس
درخواست ۴۰ تشکل دانشجویی از روحانی برای کاهش حداکثری تعهدات برجامی در گام سوم
۴۰ تشکل دانشجویی در نامه ای به روحانی نوشتند: آقای رئیس جمهور مبادا دست و پا زدن‌های امروز اروپا برای جلوگیری از عملیاتی شدن گام سوم کاهش تعهدات برجامی، دولت را نسبت به اقدام به موقع، گمراه و منصرف کند.

به گزارش حوزه تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، ۴۰ تشکل دانشجویی عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور طی نامه‌ای به رئیس جمهور نوشتند: با اقداماتی از قبیل آغاز بکار فردو، نصب ماشین‌های نسل‌های بالاتر در بخش صنعتی نطنز، افزایش درصد و ظرفیت غنی‌سازی و کاهش دسترسی و بازرسی‌های آژانس در ایران، تمامیت خواهی غربی‌ها را پایان داده و عزت جمهوری اسلامی ایران را در مواجهه با آن‌ها حفظ کنید.

متن این نامه به شرح زیر است:

«ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

اینک غرب به پایان مسیر زیاده خواهی‌ها رسیده و سیاست فشار حداکثری کاملا شکست خورده است؛ آن‌ها که ملت ما را تروریست خواندند، آن‌ها که می‌خواستند صادرات نفت را به صفر برسانند، آن‌ها که می‌خواستند کریسمس را در تهران جشن بگیرند، آن‌ها که نمی‌خواستند جمهوری اسلامی چهل سالگی‌اش را جشن بگیرد، امروز شکست خورده‌ی جنگ محاسبه‌ها و جنگ اراده‌ها هستند. حالا که ترامپ، رهبری معظم و وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی را تحریم می‌کند این یعنی هنر تحریم به ته خط رسیده و چاره‌ای جز این برایش نمانده است.

غرب برای فرار از منجلاب خودساخته به مذاکره مجدد با جمهوری اسلامی نیازمند است؛ آن‌ها به مذاکراتی برای متوقف کردن پیشرفت‌های جوانان نظام اسلامی، مذاکراتی برای شکست دادن ایده مقاومت و به مذاکراتی برای محدود کردن قدرت علمی و دفاعی جمهوری اسلامی نیازی مبرم و جدی دارند. آقای رئیس جمهور، طبق نظرسنجی‌های خبرگزاری‌های منتسب به دولتتان، مردم عامل اصلی مشکلات را فساد اداری می‌دانند و نه تحریم‌های آمریکائی و راه حل اصلی مشکلات را نیز مدیریت جهادی و مبارزه با فساد می‌دانند و نه مذاکره مجدد با غرب!

رهبری معظم انقلاب بارها و بارها خطر مذاکره با آمریکا را گوشزد نمودند: اینکه مذاکره با آمریکا سم است، اینکه شرط پیشرفت، نزدیک نشدن آمریکایی‌هاست و شرط موفقیت را نیز در تشکیل دولت مقاومت تشریح کردند؛ دولتی با تفکری درون‌زا و متکی به ظرفیت‌ها، استعدادها و توان داخلی. حال پس از این همه تجربه ناموفق گره زدن آبادانی کشور به مذاکره با غرب، دیگر عقل حکم می‌کند که سازش با غرب خطایی نابخشودنی و مسلم است.

جناب آقای روحانی امروز جامعه نمی‌پذیرد که اشتباه بزرگ مذاکره مجدد با شیطان بزرگ به اسم تصمیم نظام یا تامین منافع ملی به مردم تحمیل شود؛ زیرا که هنوز فشار حباب‌ها، گرانی‌ها، رکود اقتصادی و تحریم‌های مجدد پسابرجامی بر ملت باقی است و تحمیل می‌شود؛ به قول خودتان مگر دیوانه‌ایم با آمریکائی مذاکره کنیم که دعوایش سر سوزاندن یا پاره کردن برجام بود؟

امروز اگر ماکرون سخن از توقف در برابر توقف به میان آورده و برداشتن گام سوم را منافی برجام می‌داند، آیا به اقدامات خصمانه ترامپ علیه ملت شریف ایران نیز انتقادی می‌کند؟

آقای رئیس جمهور مبادا دست و پا زدن‌های امروز اروپا برای جلوگیری از عملیاتی شدن گام سوم کاهش تعهدات برجامی، دولت را نسبت به اقدام به موقع، گمراه و منصرف کند. این تقلای اروپایی، سیاست ماه‌های متمادی آنها پس از خروج آمریکا از برجام است و تاکنون نیز ادامه داشته که با هدف اتلاف زمان برای تاثیرگذاری هر چه بیشتر تحریم‌های آمریکائی‌ها طرح‌ریزی شده است.

آقای رئیس جمهور دول غربی حتی خواسته‌های حداقلی دولت شما در ملغی کردن محدویت‌های فروش نفت ایران و گشایش امور بانکی را نیز به بهانه‌های مختلف عقب انداخته‌اند. اکنون زمان آن رسیده است که دولت محترم تغییر نگاه راهبردی از غرب به شرق را جهت تنبیه غربی‌ها و دستیابی به فرصت‌های اقتصادی ایمن در دستور کار خود قرار دهد؛ اکنون زمان آن رسیده که گفتمان مقاومت، گفتمان مرکزی دولت شود؛ لازم است که خود نیز متنبه شوید و معنای تعامل با جهان را محدود به چند کشور متخاصم ‌و زورگوی غربی نکنید.

امروز مردم بواسطه تاکید جمهوری اسلامی ایران بر سه عنصر راهبردی عزت، حکمت و مصلحت در مناسبات بین‌المللی و سوابق درخشان در عدم پذیرش منطق زور منتظرند گام سوم کاهش تعهدات برجامی گامی از روی عزت و اقتدار ایرانی اسلامی باشد و دولت جنابعالی نیز با اقداماتی از قبیل آغاز بکار فردو، نصب ماشین‌های نسل‌های بالاتر در بخش صنعتی نطنز، افزایش درصد و ظرفیت غنی‌سازی و کاهش دسترسی و بازرسی‌های آژانس در ایران، تمامیت خواهی غربی‌ها را پایان داده و عزت جمهوری اسلامی ایران را در مواجهه با آن‌ها حفظ نمایید.

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل

دفتر انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی اهواز

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل علوم و فنون دریایی خرمشهر

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل علوم پزشکی زاهدان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز

انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی شهرکرد

انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی بابل

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شهرکرد

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شاهد

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی فسا

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه قم (پردیس خواهران)

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی آبادان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا (همدان)

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه پیام نور مرکز اصفهان

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد دماوند

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شریف

انجمن اسلامی دانشجویان ۱۳۴۸ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه هرمزگان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی قم

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل واحد اقلید

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه اراک

انجمن اسلامی مستقل دانشگاه علوم پزشکی شهیدصدوقی یزد

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه رازی

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه کاشان

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس جمهور به زودی جزییات گام سوم را اعلام خواهد کرد

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
رئیس جمهور به زودی جزییات گام سوم را اعلام خواهد کرد
وزیر خارجه با بیان اینکه اگر اروپاییها اقدام لازم را برای اجرای تعهداتشان قبل از روز پنجشنبه انجام ندهند، گام سوم را برخواهیم داشت، گفت که روحانی به زودی جزییات گام سوم را اعلام می کند.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در بدو ورود به بنگلادش در جمع خبرنگاران گفت: آقای رئیس جمهور به زودی جزییات گام سوم را اعلام خواهد کرد.

ظریف یادآور شد: اتخاذ گام سوم به معنای پایان مذاکره نیست در بیانیه شورای عالی امنیت اعلام کردیم مذاکرات را ادامه می‌دهیم و هرگاه طرف مقابل به اجرای تعهداتش برگشت ما هم می‌توانیم اقداماتی را که در چارچوب ماده ۳۶ انجام دادیم متوقف کنیم.

روز پنجشنبه ۱۴ شهریور ماه پایان فرصت ۶۰ روزه دوم ایران به طرفهای برجامی براساس بیانیه شورای عالی امنیت ملی است و ایران وارد گام سوم کاهش تعهدات برجامی خواهد شد.

فارس

خواندن خبر در سایت منبع

عراقچی: هیچ مذاکره مجددی درباره برجام صورت نخواهد گرفت

تسنیمخبرگزاری تسنیم
عراقچی: هیچ مذاکره مجددی درباره برجام صورت نخواهد گرفت
معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: از نظر جمهوری اسلامی هیچ مذاکره مجددی در خصوص برجام صورت نخواهد گرفت اما اجرای مطلوب برجام می‌تواند موضوع گفتگوها باشد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که پس از مذاکرات روز دوشنبه در پاریس هم‌اکنون در اسلوونی به‌سر می‌برد، در پاسخ به خبرنگاران گفت محور مذاکرات با فرانسه در خصوص نحوه تأمین مطالبه جمهوری اسلامی در خصوص فروش نفت و نحوه تأمین درآمدهای حاصله است.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنان‌که بارها اعلام کرده است تنها در صورتی به اجرای کامل برجام برمی‌گردد که قادر به فروش نفت خود و دسترسی و عواید ناشی از آن به‌صورت کاملا قابل استفاده و بدون هرگونه محدودیتی باشد، و ابتکار فرانسه دقیقا در همین راستا است.

عراقچی تأکید کرد به‌دنبال تماس‌های تلفنی آقای ماکرون رئیس جمهور فرانسه، به ایشان تأکید شد که یا اروپا می‌بایست از ایران نفت خریداری کند و یا معادل فروش نفت را به‌صورت خط اعتباری، که با درآمدهای نفتی ایران تضمین می‌شود و در حقیقت به‌نوعی به‌معنای پیش‌فروش نفت است، در اختیار ایران قرار دهد.

عراقچی اضافه کرد میزان این خط اعتباری حدود ۱۵ میلیارد دلار برای مدت چهار ماه یعنی تا پایان آخر سال میلادی است، بدین ترتیب در صورت حصول توافق ایران در چهار ماه آینده معادل صد در صد نفت خود را یا خواهد فروخت یا به‌صورت خط اعتباری دریافت و پیش‌فروش می‌کند.

معاون وزیر امور خارجه ایران در ادامه این گفتگو توضیح داد: بعد از دریافت ۱۵ میلیارد دلار جمهوری اسلامی آمادگی گفتگو با کشورهای ۱+۴ را دارد اما واقعیت آن است که هنوز در خصوص دستور کار این گفتگوها اختلاف نظرهای جدی بین طرفین وجود دارد.

وی با ابراز اینکه گفتگوها درخصوص تعیین دستورکار هنوز ادامه داشته و به هیچ نتیجه مشخصی نرسیده است، تصریح کرد جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان در رابطه با خطوط قرمز خود با کسی مذاکره نخواهد کرد.

وی گفت: از نظر جمهوری اسلامی هیچ مذاکره مجددی در خصوص برجام صورت نخواهد گرفت اما اجرای مطلوب برجام می‌تواند موضوع گفتگوها باشد با توجه به اینکه طرف مقابل کوتاهی‌های جدی در این زمینه داشته است. همچنین امنیت در کلیه آبراه‌های بین‌المللی می‌تواند موضوع گفتگو باشد. جمهوری اسلامی ایران به‌شرط تأمین امنیت و آزادی کشتی‌های خود در تمامی آبراه‌ها آمادگی دارد در خصوص امنیت و آزادی کشتی‌رانی در خلیج فارس و تنگه هرمز وارد گفتگو شود.

عراقچی افزود: از نظر جمهوری اسلامی صورت مسئله کاملا روشن است، این‌که اروپایی‌ها نفت ایران را می‌خرند، یا پیش‌خرید می‌کنند، یا خط اعتباری می‌دهند، خودشان می‌دانند و آمریکا. از نظر ما بازگشت به اجرای کامل برجام منوط به دریافت ۱۵ میلیارد دلار برای یک دوره چهارماهه است و در غیر این صورت روند کاهش تعهدات ایران ادامه خواهد یافت.

وی گفت بعید می‌داند کشورهای اروپایی تا قبل از ۱۶ شهریور بتوانند گام مؤثری بردارند بنابراین مرحله سوم کاهش تعهدات از سوی ایران در تاریخ مزبور آغاز خواهد شد. این مرحله شامل بخش مهمی از تعهدات ایران خواهد بود که در زمان خود اعلام خواهد شد.

معاون ظریف در پایان این گفتگو به شایعات مطروحه در خصوص امکان ملاقات رؤسای جمهور ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی آتی سازمان ملل متحد اشاره کرده گفت: چنین ملاقاتی به هیچ وجه در دستور کار قرار ندارد و همان‌طور که جناب آقای دکتر روحانی هم تأکید کرده‌اند نه‌تنها امکان ملاقات دوجانبه وجود ندارد، بلکه قبل از بازگشت آمریکا به برجام و رفع مجدد تمامی تحریم‌های هسته‌ای اصولا زمینه‌ای برای حضور آمریکا در جلسات مذاکراتی ایران با کشورهای باقی‌مانده در برجام هم وجود ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

حمله راکتی جهاد اسلامی به اسرائیل

تابناکتابناک1 روز قبل
یک فرمانده بلندپایه گروه فلسطینی جهاد اسلامی، روز سه‌شنبه ۱۲ نوامبر در حمله ارتش اسرائیل به نوار غزه توسط اسرائیل ترور شد. مقامات رژیم صهیونیستی، بهاء ابوالعطا را «مسئول صدها حمله علیه مردم اسرائیل» خوانده و ترور او را نتیجه عملیات مشترک بین ارتش و نیروی شاباک اسرائیل عنوان کرده‌اند. شبه‌نظامیان فلسطینی وابسته به شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی در پاسخ به این حمله شماری از شهرهای اسرائیل از جمله تل‌آویو را هدف حملات راکتی خود قرار دادند. تصاویر ثبت شده از برخورد یکی از این راکت‌ها را می‌بینید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
دادگاهی در سوئد حکم بازداشت حمید نوری، شهروند ایرانی را تمدید کرد. دادگاه با بررسی شواهد حکم به تمدید بازداشت حمید نوری به مدت یک ماه داد. بی بی سی با انتشار این خبر نوشته است که «حمید نوری امروز در دادگاه اساسا حضورش را در زندان انکار کرد و مدعی بود او به جای کس دیگری اشتباه گرفته‌اند».
ایلناایلنا10 ساعت قبل
براساس جمع بندی دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صمت در شاخص‌های حضور در برنامه‌های صداوسیما و گفتگو با رسانه‌های جمعی به‌عنوان یکی از دستگاه‌های فعال شناخته شد و مورد تشکر و قدردانی علی ربیعی، سخنگو و رییس شورای اطلاع رسانی دولت قرار گرفت. به گزارش ایلنا به نقل از شاتا، این ارزیابی پیرو ابلاغ سیاست‌ها، ملاحظات و برنامه‌های رسانه‌ای و تبلیغی دولت بوده است و این تقدیر به صورت مکتوب از سوی علی ربیعی به رضا رحمانی «وزیر صنعت، معدن و تجارت» ارسال شد. در بخشی از این تقدیر آمده است: امید است اهتمام جدی در اجرای سیاستها و برنامه‌های رسانه‌ای و تبلیغی دولت و حضور گسترده مدیران ارشد آن دستگاه در عرصه رسانه‌ای کشور منجر به انعکاس شایسته تلاش‌ها، اقدامات و خدمات صورت گرفته و همچنین امیدآفرینی و اعتمادبخشی به مردم شود.
برترین‌هابرترین‌ها6 ساعت قبل

برای اسکان استیجاری زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی به فوریت عمل شود + فیلم

ایلناایلنا17 ساعت قبل
رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت به همه دستگاه‌ها دستور داد تا برای اسکان زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی به صورت استیجاری به فوریت عمل شود. به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت با اشاره به تمهیدات دولت برای زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی عنوان کرد: از وزیر کشور و ستاد بحران می‌خواهم در زمینه اسکان این عزیزان اقدام کنند فکر می‌کنم یکی از راه‌های نزدیک شاید این باشد که زلزله‌زدگان بروند خانه یا اتاقی را اجاره کنند ما مبلغ اجاره را به آنها پرداخت کنیم تا زیر چادر نمانند. وی افزود: به هر حال زیر چادر باران و برف و سرما را در پیش رو داریم زیر چادر در تابستان هم سخت است ولی بیشتر از فصل سرما قابل تحمل است در این سرمای زمستان افراد مسن و کودکان و افراد بیمار برایشان سخت است از همه دستگاه‌ها می‌خواهم که برای اسکان این‌ها به صورت استیجاری به فوریت عمل شود.

اخبار بیشتر