اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۱۳ شهریورماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۱۳ شهریورماه

تکمیل ۳هزار مسکن مهر زیر ۳۰درصد پیشرفت از دستور کار خارج شد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
تکمیل ۳هزار مسکن مهر زیر ۳۰درصد پیشرفت از دستور کار خارج شد
رئیس اداره مسکن مهر بنیاد مسکن تعداد واحدهای مسکن مهر زیر ۳۰ درصد پیشرفت در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر را ۳ هزار واحد مسکونی اعلام کرد و گفت: تکمیل این واحدها از دستور کار خارج شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، نورالله سپیدیان، در پاسخ به این سؤال که آیا تکمیل واحدهای مسکن مهر با پیشرفت فیزیکی زیر ۳۰ درصد در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر از دستورکار خارج شده است، گفت: برنامه‌ای برای عملیات اجرایی باقیمانده واحدهای مسکن مهر است که یک تعدادی از پروژه‌ها که باقیمانده و دارای یک‌سری مشکلات هستند تصمیماتی برای آنها گرفته شود.

وی افزود: یکی از این مشکلات این است که بعضی واحدها فاقد متقاضی هستند و بعضی هم مشکلات حقوقی دارند و بعضی واحدها زیر ۳۰درصد پیشرفت فیزیکی دارند. بنابر تصمیماتی که در شورای مسکن وزارت راه و شهرسازی گرفته شد، قرار بر این شد که واحدهای مسکن مهر مشکل‌دار که یک قسمت آن واحدهای مسکونی زیر ۳۰ درصد پیشرفت است و به دلایل مختلف دارای مشکلاتی هستند که امکان ادامه کار وجود ندارد از عملیات اجرایی خارج شوند تا تعیین‌تکلیف شود.

سپیدیان خاطر نشان کرد: براساس تصمیم دولت و وزیر راه و شهرسازی امسال باید پرونده مسکن مهر بسته شود پس وقتی عملیات اجرایی پروژه قابلیت اجرایی ندارد باید از دستور کار تکمیل در سال جاری خارج شود.

وی افزود: وقتی که پروژه‌ای زیر ۳۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد، آیا می‌توان آن را در این زمان اعلام شده به اتمام رساند؟ پس عملا با توجه به آن برنامه‌ای که داده شده است، نه فقط برای شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، بلکه برای شهرهای جدید و شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر همین اتفاق رخ خواهد داد.

* ۳ هزار مسکن مهر با پیشرفت فیزیکی زیر ۳۰ درصد در شهرهای کوچک

رئیس اداره مسکن مهر بنیاد مسکن در پاسخ به این سؤال که تعداد واحدهای مسکونی زیر ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی چقدر است، گفت: هر دستگاهی به هر حال تعدادی در این خصوص دارد، اما برای شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر مربوط به بنیاد مسکن حدود ۳ هزار واحد مسکونی است.

وی در پاسخ به این سؤال که این تعداد واحد مسکونی بلاتکلیف باقی می‌ماند یا اینکه برنامه‌ای برای تحویل آن دارید، گفت: این تعداد واحد مسکونی به هر حال یک تعداد خودمالک هستند که بعد از تعیین تکلیف مالک در خصوص زمین آن تصمیم‌گیری خواهد کرد و واحدهایی که زمین آن دولتی است، زمین آن باید به دولت برگردانده شود و یک‌سری هم که تسهیلات دریافت کرده‌اند، باید تسهیلات خود را با بانک تسویه کنند و به هر حال در نهایت تصمیم‌گیری شده و تعیین تکلیف خواهد شد.

به گفته وی، تعیین تکلیف پروژه‌های زیر ۳۰ درصد از برنامه اجرایی سال ۹۸ خارج خواهد شد.

سپیدیان در پاسخ به این سؤال که آیا احتمال دارد زمین این واحدهای زیر ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی به طرح اقدام ملی تولید مسکن داده شود، گفت: اگر زمین این واحدها قابلیت این کار را داشته باشد، شاید بتوان این کار را انجام داد اما اینکه این کار قابلیت اجرایی پیدا کند یا خیر، تصمیم‌گیری آن در حیطه وظایف بنیاد مسکن نیست.

وی تأکید کرد: عملیات اجرایی پروژه باقیمانده مسکن مهر بنیاد مسکن نسبت به همه دستگاه‌ها کمتر است که حدود ۷ تا ۸ هزار واحد مسکونی است که قابلیت اتمام آن وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

اعلام محدودیت معاملات گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن دو بانک

ایبناخبرگزاری ایبنا
اعلام محدودیت معاملات گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن دو بانک
مدیر عملیات بازار فرابورس با صدور اطلاعیه‌ای محدودیت‌های معاملاتی گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن بانک مسکن و بانک ملی را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، در اطلاعیه صادر شده آمده که با توجه به مصوبه ۲۸ مهرماه ۹۴ شورای پول و اعتبار، موارد ذیل در خصوص اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک مسکن اعمال می‌شود.

بر این اساس، محدودیت زمانی عدم فروش توسط خریداران در کلیه نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن به مدت چهار ماه است و محدودیت عدم فروش توسط خریداران اوراق برای نمادهای اوراق گواهی که فقط چهار ماه تا پایان معاملات آن در بازار فرابورس باقی مانده، اعمال نمی‌شود. به همین دلیل در این مقطع زمانی، نمادهای معاملاتی «تسه ۹۶۰۶، تسه ۹۶۰۷ و تسه ۹۶۰۸» مشمول محدودیت مذکور نیست.

همچنین در خصوص اوراق گواهی صادره بانک مسکن محدودیت ورود سفارش خرید و انجام معامله به میزان حداکثر ۱۶۰ ورقه برای هر کد معاملاتی در هر جلسه معاملاتی است و متقاضیان خرید باید محدودیت‌های مذکور را در خصوص ورود سفارشات خرید و معاملات انجام شده رعایت کنند و تخطی از پیام ناظر بازار و ورد سفارش یا خرید بیش از سقف مجاز می‌تواند منجر به ابطال کلیه معاملات و حذف سفارش‌های ثبت شده و ارجاع موضوع به مرجع رسیدگی به تخلفات شود.

افزون بر این، اعتبار کلیه اوراق گواهی صادره جهت اخذ تسهیلات تا یک ماه پس از توقف نماد معاملاتی آن در بازار فرابورس است و متقاضیان برای اطلاع از سایر جزئیات می‌توانند به اطلاعیه‌های این شرکت مندرج در سایت رسمی فرابورس به نشانی www.ifb.ir مراجعه کنند.

محدودیت‌های معاملاتی گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن بانک ملی

در بخش دوم اطلاعیه مدیر عملیات بازار فرابورس در خصوص نمادهای اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک ملی آمده که اعتبار کلیه اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی «تملی» جهت نقل و انتقال «خرید و فرو» در بازار فرابورس از روز ۱۵ ماه ذکر شده در شرح نماد به مدت دو سال تقویمی است.

در همین حال، اعتبار کلیه اوراق گواهی صادره برای اخذ تسهیلات تا یک ماه پس از توقف نماد معاملاتی آن در بازار فرابورس است و محدودیت حجمی هر سفارش خرید «حداکثر تعداد اوراق بهادار در هر سفارش» برای نماد معاملاتی اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک ملی به تعداد ۲۴۰ ورقه تعیین شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

تمامی واحدهای مسکن مهر تا پایان سال به متقاضیان تحویل داده می‌شود

فارسخبرگزاری فارس
تمامی واحدهای مسکن مهر تا پایان سال به متقاضیان تحویل داده می‌شود
معاون بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: با واگذاری ۸۴۴ واحد به متقاضیان تا آخر سال‌جاری پرونده مسکن مهر در استان اردبیل بسته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، شهرام باباخانی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ۴۱ هزار واحد احداثی مسکن مهر در سطح استان تعداد ۴۰۱۵۶ واحد مورد افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است و تعداد ۸۴۴ واحد در حال تکمیل است که با واگذاری این واحدها به متقاضیان تا آخر سال‌جاری پرونده مسکن مهر در استان اردبیل بسته خواهد شد.

وی افزود: احداث مسکن مهر در استان اردبیل همزمان با سراسر کشور در سال ۸۶ آغاز شد و سهمیه استان ۳۰ هزار واحد بود اما با توجه به عملکرد استان اردبیل برای ۴۱ هزار واحد قرارداد بسته شد.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی استان اردبیل به نارضایتی برخی از متقاضیان مسکن مهر اشاره کرد و بیان داشت: متقاضیان مسکن مهر که از طریق تعاونی‌ها واحد خریداری کرده‌اند می‌توانند با مراجعه به تعاونی مربوطه نسبت به حل مشکلات موجود در واحدهای خود با پیمان‌کاران اقدام کنند و در مواردی که اداره کل راه و شهرسازی استان کارفرما است از طریق معاونت بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی استان نسبت به رفع نواقص اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت روز مسکن ۱۳۹۸/۶/۱۳| ارزان‌ترین خانه‌ها در تهران

تسنیمخبرگزاری تسنیم
قیمت روز مسکن ۱۳۹۸/۶/۱۳| ارزان‌ترین خانه‌ها در تهران
بررسی جدیدترین قیمت مسکن در تهران حاکی از آن است که با کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان می‌توان در برخی مناطق پایتخت یک دستگاه آپارتمان را خریداری کرد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، یک واحد مسکونی ۱۳ سال ساخت ۴۵ متری واقع در مولوی (هرندی) باقیمت ۲۶۰ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۵ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان) برای فروش عرضه شده است.

آپارتمان یک خوابه ۲۱ سال ساخت به مساحت ۳۹ متر واقع در ارامنه ۲۹۸ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۷٫۶ میلیون تومان)، واحد مسکونی ۴۰ متری یک خوابه با عمر ۱۵ سال در بریانک ۲۵۵ میلیون تومان، سوئیت یک خوابه واقع در کارون جنوبی به مساحت ۳۲ متر مربع ۲۸۹ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۹ میلیون تومان) و سوئیت ۳۲ متری ۲۱ سال ساخت در سلسبیل جنوبی ۲۹۰ میلیون تومان قیمتگذاری دشه است.

همچنین آپارتمان ۴۰ متری ۱۵ ساله در جوانمرد با قیمت ۲۷۰ میلیون تومان در فایل فروش قرار گرفته است.

محلهمتراژعمر بناقیمت یک مترمربع (تومان)قیمت کل (تومان)
شادآباد49125.5 میلیون269 میلیون
سی متری جی3987.4 میلیون290 میلیون
بریانک67224.3 میلیون285 میلیون
خیام36126.6 میلیون240میلیون
مولوی45135.7 میلیون260 میلیون
یافت‌آباد جنوبی60-3.7 میلیون220 میلیون

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین خبرها از وام اجاره مسکن

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
آخرین خبرها از وام اجاره مسکن
ساعت24 - مدیرعامل بانک مسکن ضمن طبیعی دانستن افزایش اجاره‌بها نسبت به سال گذشته، درباره وام اجاره‌ مسکن توضیحاتی ارائه و اعلام کرد که این طرح به پایان تابستان نمی‌رسد؛ چراکه پس از بررسی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار نیز باید آن را تصویب کند.

رحیمی انارکی درخصوص طرح بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات اجاره بهای منازل مسکونی، اظهار کرد: طرح پیشنهادی خود را به بانک مرکزی داده‌ایم، اما برخی ابهامات در جریان اجرای طرح وجود داشت. به ویژه درباره نوع عقدی که برای پرداخت تسهیلات درنظر گرفته بودیم بانک مرکزی ابهاماتی داشت.

وی افزود: ما برای این تسهیلات، عقد مرابحه در نظر گرفتیم که بانک مرکزی ملاحظاتی روی آن داشت و آن را به ما برگرداند که بررسی انجام و دفاعیات‌مان را ارائه دهیم.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین درباره جزئیات شرایط پرداخت این تسهیلات نیز، تصریح کرد: درباره مکانیزم پرداخت این تسهیلات نیز باید بررسی انجام دهیم و زمانی که مشخص شد، آن را اعلام می‌کنیم.

به گفته رحیمی انارکی، در پرداخت این تسهیلات از ابزارهای موجود و مخصوص خود بانک استفاده خواهد شد.

اما وی توضیح جزئیات این موضوع را به زمان نهایی شدن طرح موکول کرد.

مدیرعامل بانک مسکن درباره زمان اجرای این طرح نیز، اظهار کرد: در حال حاضر جلساتی را درباره مباحث فقهی با صاحب‌نظران این حوزه برگزار می‌کنیم و زمانی که از نظر فقهی و شرعی هم ابهامات برطرف شد، نقطه نظرات را مجددا به بانک مرکزی اعلام می‌کنیم.

او تاکید کرد که این طرح به پایان تابستان نمی‌رسد، چراکه پس از بررسی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار نیز باید آن را تصویب کرده و زمان‌بر خواهد بود.

رحیمی انارکی در ادامه در خصوص کاهش قیمت خرید و فروش مسکن و افزایش اجاره بها نیز، گفت: مقاطع اجاره بها سالیانه است، در حالی که کاهش قیمت خرید و فروش نسبت به ماه قبل است و اجاره بها چون مقاطع سالانه دارد، طبیعتا به سرعت آثار کاهش قیمت را نمی‌پذیرد.

وی اضافه کرد: در عین حال افزایش اجاره بها نسبت به سال گذشته نیز طبیعی است.

خواندن خبر در سایت منبع

شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد + جدول قیمتها

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد + جدول قیمتها
در حالی که معاملات مسکن در بازار تهران به حالت قفل شدگی رسیده است بررسی‌ها نشان می دهد مالکان پول لازم که به قصد سرمایه‌گذاری وارد بازار مسکن شده اند، تلاش های جدیدی را برای جذب مشتریان در سردترین ماه سال در بازار مسکن آغاز کرده اند.

معامله گران می‌گویند در حالی که در دوره رشد قیمت بخش عمده پول در مرحله عقد قرارداد و مبایعه نامه دریافت می‌شد، این روزها مالکان رضایت می‌دهند حتی تا ۵۰ درصد از قیمت ملک را در محضر و هنگام انتقال سند دریافت نمایند. طبق عرف از زمان تنظیم قرارداد تا زمان انتقال سند، بین ۴۰ تا ۶۰ روز فرصت برای طرفین در نظر گرفته می‌شود. ریزش قیمت‌ها در بازار ارز و البته سکه سبب شده است چشم انداز آتی بازار مسکن نیز برای آنها که قصد ورود به بازار را دارند چندان جذاب نباشد.

در عین حال دریافت اقساطی پول در مدت زمانی طولانی‌تر نیز از سوی مالکان واحدهای بزرگ و قیمت بالا این روزها در فایل‌های آگهی‌های مشاوران املاک در شمال شهر و مناطق گران قیمت دیده می‌شود.

طبق خرین گزارش‌های اعلامی متوسط قیمت مسکن در تهران از ۱۳ میلیون تومان عبور کرده است اما همین رشد بیش از ۷۰ درصدی قیمت در مرداد ماه سال جاری نسبت به مرداد ماه سال گذشته حجم معاملات را به اندازه رشد قیمت‌ها کاهش داده است.

گزارش‌های رسیده از فعالان صنفی این حوزه اما نشان می‌دهد که قیمت‌ها در مناطق گران قیمت‌تر در حال ریزش است به طوری که حسام عقبایی نائب رییس اتحادیه مشاوران املاک می‌گوید در برخی محلات مناطق یک و دو، قیمت‌ها حتی تا متری ۵ میلیون تومان نیز کاهش یافته است. این موضوعت نشان می‌دهد واحدهای مسکونی با قیمت‌های نجومی این روزها با کاهش قیمت مواجه هستند اما مسکن مصرفی همچنان با چسبندگی بالای قیمت‌ها روبرو هستند.

کدام مناطق گران‌تر شدند؟

هرچند متوسط قیمت‌ها در مناطق یک تا سه، به طور توسط از سوی منابع رسمی، بالاتر از ۲۰ میلیون تومان گزارش شده است اما رکورد بالاترین رشد قیمت در اختیار مناطقی است که ضعیف تلقی می‌شود و واحهای مسکونی آنها در سال گذشته ارزان قیمت محسوب می‌شد.

میزان رشد قیمت در منطقه یک تهران نزدیک به ۷۹ درصد، در منطقه دو نزدیک به ۶۹ درصد و در منطقه ۳نزدیک به ۹۰ درصد برآورد می‌شود این در حالی استکه میزان رشد قیمت در منطقه ۱۲ بیش از ۱۰۱ درصد و در منطقه ۱۶ ۱۰۰ درصد اعلام شده است.

از سوی دیگر هر چند روند ریزش قیمت‌ها در بازار مناطق یک و دو و سه یا به عبارت دیگر مناطق گران قیمت آغاز شده است، در مناطق ارزان قیمت، چسبندگی بالای قیمت مانع از تغییرات قیمتی شده است و در نتیجه میزان کاهش قیمت‌ها در این مناطق اندک تلقی می‌شود.

بسیاری از کارشناسان عتقدد این وضعیت در طولانی مدت می‌تواند کیفیت زندگی در مناطق ضعیف‌تر تهران را کاهش دهد و در نتیجه جمعیت دارای بحران مالی برای خرید مسکن را با دوره انتظار طولانی‌تری مواجه نماید.

تسهیلات افزایش می‌یابد؟

قیاس قیمت‌ها با حجم تسهیلات اعطایی نشان می‌دهد وام مسکن در حال حاضر به ابزاری ناکارآمد برای خریداران تبدیل شده است. این در حالی است که از مدتها قبل زمزمه افزایش نرخ تسهیلات به گوش می‌رسید اما بیم رشد دوباره قیمت‌ها مانع از اجرایی شدن این طرح شده است.

برخی پیشنهادات بر رسیدن نرخ تسهیلات به ۳۰۰ میلیون تومان دلالت دارد اما هنوز موافقتی در این زمینه حاصل نشده و بررسی‌ها حکایت از آن دارد که زمان کنونی به دلیل رکود حاکم بر بازار و فروکش عطش تورم در اقتصاد زمان مناسبت‌تری نسبت به گذشته تلقی می‌شود. رکود بازار خرید و فوش اوراق مسکن نیز موید این مدعاست.

جدول زیر نشان می‌دهد قیمت مسکن در کدام مناطق تهران به چه میزان رشد کرده است؟ (قیمت بر اساس هزار ریال – منبع بانک مرکزی)

شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد + جدول قیمتها - 15

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

طرح جامع بانکداری اسلامی نیاز به اصلاح دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس کانون بانک‌های خصوصی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفت: طرح جامع بانکداری اسلامی که در مجلس مطرح است نمی‌تواند مسائل جاری نظام بانکی کشور را حل کند و نیاز به اصلاح دارد. کوروش پرویزیان افزود: مدیران عامل شبکه بانکی کشور از خصوصی و دولتی در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نظرات خود را در باره این طرح منعکس کرده‌اند. وی با بیان اینکه باید در این زمینه به یک چارچوب نظری منسجم رسیدگفت: پژوهشگاه فقه نظام و موسسه علوم بانکی و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی مطالعاتی را اغاز کرده‌اند و همکاری مشترکی با دانشگاه‌های مختلف آغاز کرده‌ایم تا بازنگری کلی در مسایل بانکی صورت گیرد و هدف نهایی آن این است که نظام بانکداری بتواند خدمات به روزتر و در دسترس را به مشتریان ارائه کند و خلق ارزش افزوده و کارآمدی را برای کارآفرینان و نظام اقتصادی کشور در بر داشته باشد.

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا16 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
حال در چنین شرایطی، برخی افراد مسئول و غیرمسئول، برخی نهادها و رسانه‌ها و … بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بدون بررسی، بی‌توجه به اصول مشخص علم اقتصاد، تنها با بیان جملاتی مخاطب‌پسند اما بی‌اساس، خودروسازان را به افزایش قیمت خودرو و نیز عدم عرضه خودرو به بازار متهم می‌کنند. از این رو، خودروسازان کشور در پاسخ به این اظهارات و فضاسازی‌های رسانه‌ای ذکر چند نکته را ضروری می‌دانند:۱- بار دیگر یادآوری می‌کنیم که قیمت فروش خودرو در شرکت‌های تولیدکننده با بازار آزاد «متفاوت» است و ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و … نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند. قیمت بازار و فراز و فرود آن هیچ ارتباطی با خودروسازان نداشته و حاصل هدایت نقدینگی سرگردان به بازار خودرو، صحنه‌گردانی واسطه‌ها و دلالان و نیز تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی است. ۳- تمام کارشناسان حوزه اقتصاد عقیده دارند افزایش قیمت چند محصول داخلی در روزهای اخیر ناشی از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها و هیجان زده کردن جو روانی بازار خودرو و نیز فضاسازی‌های رسانه‌ای بوده است. این تصمیم‌های بزرگ در سخت‌ترین روزهای اقتصاد و صنعت کشور اتخاذ شده و جراحی بزرگ این صنعت، نیاز به حمایت همه جانبه تمام بخش‌ها، مجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها دارد.
ایبناایبنا16 ساعت قبل
وی با اشاره به پشتیبانی شبکه سراسری از مراکزی که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر دریافت می‌کنند، گفت: در شرایطی که نیروگاه‌های تجدیدپذیر امکان تامین برق مورد نیاز این مراکز را نداشته باشد شبکه سراسری برق مورد نیاز را تامین خواهد کرد. سخنگوی صنعت برق با تاکید بر ممنوعیت استفاده مراکز استخراج رمز ارز از برق شبکه سراسری در زمان اوج مصرف، گفت: طبق مصوبه هیات دولت این مراکز در زمان اوج مصرف که ۳۰۰ ساعت است نباید از برق موجود در شبکه سراسری استفاده کنند. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود. سخنگوی صنعت برق گفت: برای کنترل مصرف برق در مراکز استخراج رمز ارز از راه دور، همه این مراکز به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند. رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز مصوبه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها را به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ کرده که تمامی دارندگان مجوز از وزارت صمت می‌توانند با هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای و برخورداری از تجهیزات مناسب برق از تعرفه اعلام شده برای استخراج رمز ارز استفاده کنند؛ همچنین شرکت‌های برق منطقه‌ای موظف به قطع انشعاب و برخورد با استخراج کنندگان رمز ارزی هستند که به صورت غیر مجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند یا با سایر تعرفه‌ها نسبت به دریافت برق و ماینینگ اقدام کرده‌اند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اعلام نظر سخنگوی دولت درباره چند مورد اقتصادی

خبری14 ساعت قبل

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۲۲ آبان‌ماه

خبری16 ساعت قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۲ آبان‌ماه

خبری17 ساعت قبل

افزایش مرگ و میر در زندان‌های آمریکا/شارلوت پست: بیشتر مرگ‎ها در زندان‎های کالیفرنیا در ۱۲ روز نخست رخ داده است

میزان‌آنلاین47 دقیقه قبل

نشریه آمریکایی: حذف مورالس، کودتایی علیه بومیان بولیوی بود

فارس48 دقیقه قبل

فینال تور جهانی ۲۰۱۹ تنیس؛ مرور وضعیت‌های مختلف گروه آندره آغاسی؛ نادال، زورف و مدودف همچنان شانس صعود دارند

طرفداری59 دقیقه قبل

برلوسکونی: در مونزا بازیکنانی با ظاهری آراسته می‌خواهم، نه با ریش و گوشواره!

طرفداری1 ساعت قبل

تاثیر گران‌ترین ادویه جهان در کاهش افسردگی

آفتاب‌نیوز1 ساعت قبل

اینتر به ایوان راکیتیچ علاقمند نیست؛ نراتزوری برای به خدمت گرفتن کولوسفسکی در ژانویه کار سختی خواهد داشت

طرفداری1 ساعت قبل

جهاد اسلامی فلسطین شروط خود برای آتش بس با اسرائیل را اعلام کرد

مهر1 ساعت قبل