1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

جهان و تحریم‌های آمریکا علیه ایران

پاسخ به ۶ پرسش در مورد تحریم نفتی آمریکا علیه ایران

تسنیمخبرگزاری تسنیم
پاسخ به ۶ پرسش در مورد تحریم نفتی آمریکا علیه ایران

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، آمریکا که زمانی یکی از مشتریان بزرگ نفت ایران بود، 25 سال است که هیچ نفتی از ایران نخریده پس چگونه می‌تواند رهبر جنبش جهانی توقف فروش نفت ایران باشد؟ پاسخ ساده است : برایان هوک نماینده دولت آمریکا در امور ایران گفت« یا با ایران داد و ستد کنید یا با آمریکا» . آخرین و بزرگترین تحریم های آمریکا علیه ایران در روز دوشنبه اجرایی می‌شوند و هدف آن بخش‌های انرژی و مالی این کشور است. ترامپ کمپینی به راه انداخته برای خارج کردن شرکت های بزرگ از ایران. گرچه آمریکا گفته که به هشت کشور مثل ژاپن، هند و کره جنوبی معافیت موقت می‌دهد ولی فشار بر ایران شروع شده است .

1_آمریکا چگونه می‌تواند به کشورهای دیگر بگوید چه چیزی نخرند؟ همزمان با سایر کمپین‌های تحریمی، آمریکا متکی به نقش مرکزی بانک‌هایش و نقش دلار در اقتصاد جهانی است. بنابراین هر کشور، شرکت یا بانکی که از مفاد تحریمهای آمریکا سرپیچی کند، سرمایه هایش در آمریکا بلوکه میشوند یا دیگر نمی‌تواند پول جابجا کند یا به حساب هایش در آمریکا دسترسی داشته باشد. دولت ترامپ مطمئن است که کشورها، بانک ها و کسب و کارهای جهانی ترجیح می‌دهند با آمریکا بمانند .

2_ آیا همه در این مورد همکاری می کنند؟ شاید، مذاکراتی در اتحادیه اروپا انجام شده برای پیدا کردن یک مکانیزم جایگزین که به شرکت ها اجازه دهد بدون درگیری با تحریم‌های آمریکا با ایران معامله کنند، ولی مقامات اتحادیه اروپا در جزئیات این استراتژی اختلاف دارند و آمریکا هشدار داده اگر سرویس پیام دهی سوئیفت که مورد استفاده موسسات مالی جهانی است، اجازه ادامه معاملات با ایران را دهد هدف تحریم‌های آمریکا قرار میگیرد .

3_ چه مقدار نفت در خطر است؟ سومین تولیدکننده بزرگ اوپک در اوایل سال جاری میلادی نزدیک به 4 میلیون بشکه در روز نفت تولید می کرد که بیش از نیمی از آن سهم صادرات بود .خریداران قبل از اعمال تحریم‌ها واردات نفت ایران را کاهش داده اند و صادرات نفت ایران را از 2.7 میلیون به 1.6 میلیون بشکه در روز رساندند. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بارها گفت که هدف آمریکا صفر کردن صادرات ایران است، حتی با اینکه قبول کرده برخی کشورها به خرید نفت ایران نیاز دارند .

4_ ایران بیشتر نفت خامش را کجا می فروشد؟ کشتی‌های ایران بیشتر به خریداران آسیایی نفت می فروشند و اروپا دوم است. چین و هند دو وارد کننده بزرگ نفتی در ابتدای لیست خریداران ایران قرار دارند و پس از آن ترکیه، ژاپن و کره‌جنوبی هستند. با توجه به مفاد معافیت ها، شاید این خریداران اجازه پیدا کنند مقادیر کمی نفت خام ایران را بخرند و پول آن را از طریق یک حساب تضمینی که مربوط به خرید غذا و دارو می‌شود پرداخت کنند. پمپئو گفت آمریکا مثل زمان اوباما به اروپا معافیت همه‌جانبه نمی‌دهد .

5_ از چه جای دیگری میتوان نفت آورد؟ سه کشور عربستان، عراق و روسیه محکمترین موقعیت را برای پر کردن جای خالی نفت ایران دارند. نفت خام سنگین مثل نفت ایران برای ساخت گازوئیل و سوخت جت لازم است و نفت خام سبک مثل نفت خام آمریکا بیشتر به درد پالایشگاههایی میخورد که محصولات سبک تری مثل بنزین تولید می کنند. کاخ سفید اعلام کرده انتظار دارد تولید نفت آمریکا در سال آینده یک میلیون بشکه در روز افزایش یابد .

خواندن خبر در سایت منبع

گفت‌وگوی اردوغان با ترامپ بر سر بانک دور زننده تحریم‌های ایران

فارسخبرگزاری فارس
گفت‌وگوی اردوغان با ترامپ بر سر بانک دور زننده تحریم‌های ایران

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد وی با رئیس‌جمهور آمریکا بر سر هالک‌بانک که با جریمه‌های احتمالی آمریکا مواجه است، بحث و گفتگو کرده است.

هالک بانک پس از اینکه ثابت شد یک مدیر ارشد اجرایی آن در طرحی برای کمک به دور زدن تحریم‌های ایران شرکت داشته، با جریمه های آمریکا مواجه شده است.

اردوغان جزئیات زیادی از این گفت‌وگو ارائه نکرد اما اظهارات وی نشان می‌دهد که واشنگتن و آنکارا در تلاش هستند تا روابط شان را بهبود بخشند. اردوغان از آنچه وی به عنوان آغاز مذاکرات در مورد این بانک از آن نام برد، استقبال کرد.

بانک دولتی هالک بانک یکی از نقاط اصلی اختلاف میان دو کشور است.

یک دادگاه آمریکایی در ماه می مدیر اجرایی هالک بانک را برای کمک به تهران برای دور زدن تحریم‌های ایران دستگیر کرد. وزارت خزانه داری آمریکا همچنین در حال بررسی جریمه ای برای این بانک است.

هالک بانک این اتهام را رد کرده و اردوغان این اقدام این دادگاه را به عنوان یک حمله سیاسی به دولتش محکوم کرده است. برات آلبایراک، وزیر دارایی ترکیه در این رابطه در ماه سپتامبر گفته بود که انتظار ندارد این بانک با جریمه مواجه شود.

دو رئیس‌جمهور در روز پنج‌شنبه طی یک تماس تلفنی در این رابطه گفتگو کردند و رئیس‌جمهور آمریکا بدون مشخص کردن اینکه اردوغان چه چیزی باید متعهد شود که انجام دهد، به وی گفته است «وزرای مربوطه را فورا در این رابطه راهنمایی کرده است.»

اردوغان گفت مقامات وزارت خزانه داری امریکا روز بعد با مقامات وزارت خزانه‌داری و مالی ترکیه تماس گرفته‌اند.

اردوغان در کنفرانس خبری در استانبول گفت: «مذاکرات در مورد این موضوع در جریان است. بسیار مهم است که این فرآیند شروع شده است.»

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

۸ کشوری که از تحریم‌های نفت ایران معاف می‌شوند کدامند؟

انتخابخبرگزاری انتخاب
۸ کشوری که از تحریم‌های نفت ایران معاف می‌شوند کدامند؟
۸ کشوری که از تحریم‌های نفت ایران معاف می‌شوند کدامند؟ - 0

ترامپ با عقب‌نشینی از طرح اولیه خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران اعلام کرده به هشت کشور معافیت از تحریم‌ها خواهد داد.

به گزارش تسنیم، «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا 8 کشور را از تحریم‌های بخش نفت علیه ایران که از دوشنبه اجرایی می‌شوند، معاف خواهد کرد.

ناظران بازارهای نفتی با دقت مواضع دولت ترامپ را از لحاظ اینکه چگونه قصد اجرای این تحریم‌ها را دارد دنبال می‌کنند. تا کنون دولت آمریکا عقب‌نشینی‌های مهمی از مواضعش برای اجرای سخت‌گیرانه این تحریم‌ها داشته. دولت ترامپ ابتدا اعلام کرد قصد دارد صادرات نفت ایران را در ضرب‌الاجل 5 نوامبر (14 آبان‌ماه) به صفر برساند.

دولت ترامپ بعد از خروج از توافق هسته‌ای برجام در روز 18 اردیبهشت‌ماه به کشورها 180 روز فرصت داد صادرات نفت خود را کاهش داده و به صفر برسانند. با وجود این، با نزدیک شدن ضرب‌الاجل مذکور، دولت ترامپ در اثر مواجه شدن با واقعیت‌های میدانی بازار نفت، از تهدیدهای اولیه عقب‌ نشسته و سرانجام روز جمعه اعلام کرد که هشت کشور را به صورت موقت برای قطع واردات نفت از ایران مستثنی خواهد کرد.

پامپئو در کنفرانس خبری روز جمعه اشاره‌ای به نام این 8 کشور نکرد و تنها گفت که هیچ‌یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا جزو این 8 کشور نیستند. او گفت که این معافیت‌ها موقت خواهند بود و کشورها بایستی منابع جایگزینی برای نفت ایران پیدا کنند.

پامپئو گفت تمامی 8 کشور معاف‌شده از تحریم‌ها واردات نفت خود از ایران را به طور محسوس کاهش داده‌اند اما هنوز موفق نشده‌اند تا ضرب‌الاجل دوشنبه آن را به صفر برسانند. او گفت به این کشورها زمان بیشتری اعطا خواهد شد تا باز هم واردات خود از ایران را کاهش دهند.

اندکی بعد از سخنان وزیر خارجه آمریکا، «فاتح دؤنمز»، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه گفت این کشور اطلاعاتی دریافت کرده که بر اساس آن از تحریم‌های آمریکا معاف شده است. ایران سال گذشته یکی از بزرگترین منابع تأمین سوخت برای ترکیه بوده است.

خبرگزاری رویترز هم اندکی بعد به نقل از سه مقام عراقی گزارش داد این کشور هم یکی از کشورهایی است که نامش در فهرست کشورهای معافیت‌ها درج شده است.

پیش از این شبکه خبری بلومبرگ گزارش کرده بود ژاپن، هند و کره جنوبی سه کشوری هستند که به آنها اجازه داده شده به خرید نفت از ایران بعد از احیای تحریم‌ها در تاریخ 5 نوامبر ادامه دهند.

این رسانه خبر داد چین به عنوان اصلی‌ترین واردکننده نفت ایران هنوز در حال رایزنی با آمریکا برای مشخص کردن مفاد معافیت‌های تحریمی خود است، اما این کشور هم از این معافیت‌ها برخوردار شده است.

غیر از این 6 کشور، تایوان هم گفته بود انتظار دارد نامش یکی از هشت کشور برخوردار از معافیت‌های تحریمی باشد. در دوران «بـاراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا نام تایوان، در کنار چین، ژاپن، ترکیه، و هند جز کشورهایی بود که به آنها اجازه داده شد علی‌رغم تحریم‌ها از ایران نفت بخرند.

هنوز درباره نام هشتمین کشوری که ممکن است توسط آمریکا مستثنی شود، گمانه‌زنی‌ای صورت نگرفته. انتظار می‌رود دولت آمریکا روز دوشنبه اسامی هشت کشور را رسماً اعلام کند.

خواندن خبر در سایت منبع

تشکر نتانیاهو از ترامپ برای تحریم‌ ایران/ ارزش ریال سقوط کرده

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
تشکر نتانیاهو از ترامپ برای تحریم‌ ایران/ ارزش ریال سقوط کرده
تشکر نتانیاهو از ترامپ برای تحریم‌ ایران/ ارزش ریال سقوط کرده - 0

نخست‌وزیر اسرائیل از بازگشت کامل تحریم‌های آمریکا تقدیر کرد و گفت، نتایج اولین‌تحریم‌ها هم‌اکنون نیز محسوس است. 

به گزارش دویچه وله، نخست‌وزیر اسرائیل پیش از آغاز دور دوم بازگشت تحریم‌ها در ۱۳ آبان (چهارم نوامبر) از این اقدام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تقدیر کرد.

بنیامین نتانیاهو نیز همچون ترامپ توافق اتمی با ایران (برجام) را که در سال ۲۰۱۵ و زمان ریاست جمهوری باراک اوباما در آمریکا به دست آمد بسیار "بد" نامیده و از همان ابتدا با آن مخالفت کرده بود.

بنا بر گزارش دفتر نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل گفت: «اثر اولین تحریم‌ها اکنون نیز احساس می‌شود. ریال (پول ملی ایران) سقوط و اقتصاد ایران پس‌رفت کرده و نتایج علنی شده است.»

خواندن خبر در سایت منبع

روزنامه العربی الجدید مطرح کرد؛ شمارش معکوس برای شروع تحریم های ایران؛ سرنوشت محاسبات ترامپ چه خواهد شد؟

الفخبرگزاری الف
روزنامه العربی الجدید مطرح کرد؛ 			شمارش معکوس برای شروع تحریم های ایران؛ سرنوشت محاسبات ترامپ چه خواهد شد؟

به گزارش الف، انتظار می‌رفت با نزدیک‌شدن به موعد اعمال مهم‌ترین بخش تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دولت ترامپ لحن هشدارآمیز خود در مورد عواقب خروج از تحریم‌ها را به اوج خود برساند.

العربی در ادامه می‌نویسد: دولت آمریکا در آگوست گذشته خاطر نشان کرده بود با دولت‌ها و شرکت‌های خارجی که به تحریم ایران پایبند نباشند، مسامحه نمی‌کند و در صورت ادامه روابط تجاری آن‌ها با تهران، تعاملات آن‌ها با بانک‌ها و بازار آمریکا را متوقف می‌کند. علاوه بر این، آمریکا تاکید کرده بود در زمینه تحریم‌های نفتی ایران هیچ معافیتی به هیچ کشوری نمی‌دهد.

اما با نزدیکی موعد اجرای تحریم‌ها در روز دوشنبه، خطاب رسمی آمریکا تغییر کرده است.

وزیر خارجه دولت ترامپ، مایک پمپئو در مصاحبه‌ای از تهدیدهای قبلی، به‌ویژه در مورد اروپایی‌ها دور شده و از دریچه همکاری با آن‌ها سخن گفته است: «با آنها برای شرح موضع همکاری می‌کنیم.» وی در ضمن صحبت‌هایش هیچ اشاره‌ای به تحریم‌های ثانویه ایران نکرده و از چین و هند که قصد ادامه واردات نفت از ایران را دارند، سخنی به میان نیاورده است.

در این میان، مهم‌ترین شاخص عقب‌نشینی ایالات متحده از زبان تهدیدآمیز، صحبت‌های جان بولتون است؛ کسی که به خصومت در قبال ایران معروف است.

وی در مصاحبه‌ای که روز گذشته انجام داد، نرمش غافلگیرکننده و دور از انتظاری داشت؛ به‌خصوص درباره دولت‌هایی که به گفته او امکان توقف فوری و کامل واردات نفت ایران توسط آنها وجود ندارد! بولتون تصریح کرد:«می‌خواهیم فشارهایی باشد، اما قصد ضرر رساندن به دوستان و هم‌پیمانانمان را نداریم.»

در ادامه، به سرعت شاهد یک عقب‌نشینی دیگر از سوی آمریکا بودیم که خبرگزاری بلومبرگ از یک مسئول آمریکایی نقل کرد که ایالات متحده به ۸ دولت اجازه داده است، پس از اجرایی شدن تحریم ها خرید نفت از ایران را ادامه دهند. کره جنوبی هم‌پیمان نزدیک آمریکا، ژاپن و هند در میان این ۸ کشور هستند. این در حالی است که چین همچنان در حال انجام مذاکراتی با ایالات متحده است تا لیست نهایی دولت‌های معاف از تحریم نفت ایران اعلام شود.

بیشتر بخوانید:

آمریکا از بازگشت همه تحریم‌هایی که به موجب برجام لغو شده بودند، خبر داد/ معافیت موقت ۸ کشور از تحریم‌های نفتی

در واقع، دولت آمریکا توان ادامه فشارها بر دوستان و هم‌پیمانان خود را ندارد، زیرا در این صورت مجبور می‌شود به جنگی تجاری با طرف های بین المللی وارد شود و ایالات متحده نمی‌تواند وارد چنین جنگی شود که در مدتی کوتاه تاثیر آشکاری بر اقتصاد آمریکا می گذارد؛ همانطور که پیش‌بینی‌ها در مورد به صفر رساندن صادرات نفتی ایران نیز غیرواقعی از کار درآمد.

ارزیابی‌های متداول، بیانگر بعید‌بودن تحقق چنین هدفی برای آمریکاست. برخی بر این عقیده‌اند که تهران تنها از صادرات یک میلیون بشکه در روز محروم می‌شود. در حالی که ارزیابی‌های دیگر حکایت از آن دارد که ایران همچنان می‌تواند حدود یک میلیون بشکه نفت صادر کند. در هر دو حالت، این میزان صادرات برای حمایت از اقتصاد ایران و پایداری آن تا زمان پایان ریاست جمهوری ترامپ کفایت می‌کند و این نکته‌ای است که نیویورک‌تایمز به نقل از تحلیلگران مسائل مربوط به انرژی به آن اشاره می‌کند.

مساله مهم دیگر آن است که پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران و همچنین خروجش از بسیاری از معاهده‌های بین‌المللی دیگر، روابط آن با بسیاری از دولت‌های جهان، متشنج شده و مرحله سختی را طی می‌کند.

مخالفت گسترده بین‌المللی با سیاست خارجی ترامپ، دولت او را در انزوا قرار داده و موجب محاصره تحریم های آن و کاهش اثرگذاری آن‌ها می‌شود. این عزلت پس از کشته‌شدن روزنامه‌نگار سعودی و همکاری آمریکا با سعودی‌ها برای سرپوش‌گذاشتن بر این جنایت، بیشتر شده است.

تحلیلگران منکر این مساله نیستند که تحریم‌های جدید می‌تواند هزینه‌هایی برای اقتصاد ایران داشته باشد، اما نه به آن اندازه‌ای که دولت ترامپ وعده داده بود. مشکل اصلی ایالات متحده آن است که تحریم‌هایش بین‌المللی نیست و بر همین اساس می‌توانیم عقب‌نشینی مسئولان آمریکایی را درک کنیم که منعکس‌کننده کاهش انتظارات آنها از تاثیرات تحریم های نفتی ایران است.

نویسنده: ویکتور شلهوب/ ترجمه: مریم نصرالهی

خواندن خبر در سایت منبع

بلومبرگ: موقعیت حساس و سخت ترامپ در مقابل جهان بر سر تحریم‌های ایران

الفخبرگزاری الف
بلومبرگ:			موقعیت حساس و سخت ترامپ در مقابل جهان بر سر تحریم‌های ایران

به گزارش فارس به نقل از بلومبرگ، در 6 ماه پس از خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران، وی از تهران و باقی جهان می‌خواست تا در برابر خواسته‌هایش سر خم کنند. صبح دوشنبه، وی خواهد دید که چگونه این برنامه کار خواهد کرد.

پنج نوامبر روزی است که تحریم‌های جامع آمریکا علیه بخش انرژی و بانکی ایران پس از تصمیم ترامپ در ماه می برای خروج از توافق هسته ای با ایران و تعلیق تحریم‌ها، ازسرگرفته خواهد شد. این تاریخ، نقطه اوج تلاش گروه ترامپ برای خارج کردن شرکت‌ها از بازار ایران است و نشانه‌های اولیه آن این است که آنها می‌توانند ادعا کنند که حداقل تاحدی پیروز شده‌اند.

صادرات نفت ایران تاکنون حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است و کشورهایی نظیر هند و کره جنوبی با امریکا برای کاهش خرید از ایران به توافق رسیده اند. شرکت‌های توتال، بوئینگ و مونیخ ری در میان شرکت‌هایی بودند که بازار ایران را ترک کردند.

هدف رئیس‌جمهور آمریکا وارد کردن رنج اقتصادی بسیاری به ایران است تا این کشور برای همیشه برنامه هسته‌ای خود و فعالیت‌هایش در منطقه را رها کند. وی متعهد شده است تا از دسترسی جهانی سیستم مالی آمریکا برای اطمینان یافتن از اینکه دیگر کشورها به تحریم‌ها پایبندند یا ریسک محروم شدن از این سیستم را قبول می‌کنند، استفاده کند.

این زمان برای خود ترامپ نیز ریسک دارد. رویکرد وی هم‌پیمانان آمریکا و رقبایش را دلسرد کرده است؛ تمامی آنها از توافق 2015 حمایت کردند و معتقدند که بهترین فرصت برای کنترل ایران است. تهران نیز حتی با وجود اینکه به تبعیت از محدودیت‌های توافق در برنامه هسته‌ایش ادامه می‌دهد، همچنان بدگمان است. ترامپ باید تصمیم بگیرد که چگونه هرکسی را که از تحریم‌ها تبعیت نکرد، از بانک‌های مرکزی اروپایی گرفته تا هم پیمانان استراتژیک نظیر هند و قدرت‌های بزرگ نظیر چین را مجازات کند.

ایو دالدر، رئیس شورای شیکاگو در امور بین‌الملل و سفیر سابق آمریکا در ناتو گفت: «سخت است باور کنیم که این (جریمه) موثرتر از این است که همه را در طرف خودمان نگه داریم.»

* نتایج طولانی‌مدت

تلاش آمریکا علیه ایران در نهایت به این بستگی دارد که دولت آمریکا تا چه میزان در بلندمدت در مجبور کردن کشورها به توقف خرید نفت از ایران، موفق خواهد بود.

درحالی‌که وزیر خارجه آمریکا گفته بود: «انتظار دارد که خرید نفت از ایران به صفر برسد یا تحریم‌ها بر کشورهای واردکننده اعمال خواهد شد.» روز جمعه تایید کرد که به 8 کشوری که گفته می‌شود به نفت ایران وابسته هستند اما کاهش خرید انجام داده‌اند، معافیت داده می‌شود.

یک مقام ارشد دولت ترامپ گفت ژاپن، هند و کره جنوبی در زمره این کشورها هستند. به گفته دو منبع آگاه، چین، بزرگ‌ترین واردکننده نفت ایران هنوز با آمریکا در مورد شرایط در حال مذاکره است اما در میان 8 کشور قرار دارد.

پامپئو در کنفرانس ویدئویی گفت: «این تحریم‌ها بسیار سخت‌تر از تمام تحریم‌هایی است که تاکنون علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است.»

مارک دوبوویتز، مدیر ارشد اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی در واشنگتن که به پامپئو مشاوره داده و به کنگره برای نوشتن تحریم‌های کنونی کمک کرده است، گفت: «شما نمی‌خواهید بیش از حد سخت و سریع اقدام کنید که قیمت نفت بالا برود و ایران درآمد بیشتری از افزایش قیمت نفت علیرغم کاهش فروش کسب کند.»

وی افزود: «هدف کلی شما درآمد نفتی صفر است نه رساندن تعداد بشکه‌ها به صفر.»

دولت ترامپ هنوز تصمیم‌های بزرگی پیش رو دارد. یکی از آن تصمیمات این است که آیا شرکت‌ها و کشورها را برای هدایت تراکنش‌های مالی با ایران از طریق سوئیفت جریمه کند یا نه. باتوجه به موضع سخت بولتون و عین حال، موضع آرام‌تر وزیر خزانه‌داری، این موضوع مایه اختلاف است. استیو منوشین، وزیر خزانه داری معتقد است این اقدام بیشتر اثر منفی دارد و هم‌پیمانان امریکا را بیشتر عصبانی می‌کند.

آمریکا همچنان مجبور است تصمیم بگیرد چگونه با هم‌پیمانان خود در اتحادیه اروپا روبرو شود. به ویژه اگر آنها برای گفتگو در مورد ایجاد یک سازوکار برای کمک به شرکت‌های هدایت کننده تراکنش‌های مالی با ایران همزمان با جدا کردن آنها از تحریم‌های آمریکا، تلاش کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل

استان‌هایی که امروز در انتظار سیل هستند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل

سیل در دزفول +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل
الفالف16 ساعت قبل
نماینده رشت با انتقاد از رئیس جمهور به خاطر حضور نیافتن در مناطق سیل زده، گفت: رئیس جمهور بجای آنکه از مناطق خوش آب و هوای ایران دستور تلفنی صادر کند، در مناطق سیل زده حضور یابد. وی افزود: ظاهرا رئیس جمهور در مناطق خوش آب و هوای کشور از جمله قشم در حال گذراندن تعطیلات و استراحت است. عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس تصریح کرد: علاوه بر رئیس جمهور محمود واعظی رئیس دفترش هم در تهران حضور ندارد. ظاهرا واعظی برای گذراندن تعطیلات به گیلان سفر کرده و در ویلاهای این استان حضور دارد. وی گفت: در شرایط بحرانی برخی استانها، رئیس جمهور و همه اعضای هیئت دولت باید پیگیر مشکلات بوده و با هماهنگی‌های لازم، دستور حل مشکلات را صادر می‌کردند.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال امید ایران در آخرین دیدار مرحله مقدماتی انتخابی المپیک از ساعت ۱۸:۴۵ امروز سه شنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم امید عراق رفت که این بازی با نتیجه تساوی بدون گل ‏‬ به اتمام رسید. به این ترتیب تیم عراق با ۷ امتیاز و تفاضل گل بهتر ‏‬ به صورت مستقیم به مرحله نهایی انتخابی المپیک که در کشور تایلند برگزار خواهد شد، صعود کرد. تیم ایران هم باید منتظر نتایج سایر مسابقات باشد. چهار تیم برتر که در رده دوم جدول گروه‌های ۱۱ گانه قرار دارند هم به مرحله نهایی راه می‌یابند. برتری ایران در نیمه نخست نسبت به عراق کاملا محسوس بود بخصوص در ۱۰ دقیقه ابتدایی که ایران صاحب دو موقعیت گلزنی شد.
ایلناایلنا19 ساعت قبل
ادوارد واستینج استاد روابط‌بین‌الملل دانشگاه اوپن است وی در حوزه روابط‌بین‌الملل و سیاست خارجه به خصوص حوزه ایران و تحقیقات زیادی کرده‌ است‌. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا نظرات خود را در خصوص سفر روحانی به عراق که اواخر سال گذشته شمسی انجام شد، مطرح کرده‌ است. روحانی در سفر به عراق بسیار موفق‌تر از ترامپ بودادوارد واستینج درباره سفر روحانی به عراق در مقایسه با سفر چند ماه قبل ترامپ به این کشور گفت: باید بگویم روحانی بسیار موفق‌تر عمل کرده‌ است. ترامپ آرزوی دیدار با آیت‌الله سیستانی را دارداستاد روابط‌ بین‌الملل دانشگاه اوپن در ادامه با اشاره به دیدار روحانی با آیت‌الله سیستانی گفت: این دیدار بسیار مهم و در نوع خود بی‌نظیر بود. روابط قوی ایران و عراق برای صلح و ثبات خاورمیانه ضروری استواستینج در ادامه به اتحاد ایران و عراق اشاره کرد و گفت: سفر روحانی به عراق فرصتی برای تقویت روابط تهران و بغداد است.

اخبار بیشتر