آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران + جزییات
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران + جزییات

فیلم | جزئیات ۴ اقدام سازمان انرژی اتمی در گام سوم کاهش تعهدات برجامی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ماشین «آی‌آر ۶» قرار بوده در سال ۱۱ برجام گازدهی شود که گازدهی آن را شروع کردیم.

اروپایی‌ها اراده‌ای برای انجام تعهدات برجامی ندارند

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
اروپایی‌ها اراده‌ای برای انجام تعهدات برجامی ندارند

محمدرضا پورابراهیمیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره اینکه اروپایی‌ها اجرای اینستکس را زمان بر می‌دانند، گفت: برداشت ما از نحوه مواجه اروپایی‌ها با جمهوری اسلامی در بحث تعهدات هسته‌ای این است که آنها هیچ اراده‌ای برای انجام کار ندارند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به واکنش اروپایی‌ها به تعهدات برجام و اجرایی کردن کانال مالی اینستکس، بیان داشت: مسائلی که اتحادیه اروپا مطرح می‌کند با این هدف است که زمان و فرصت را از جمهوری اسلامی ایران بگیرد تا بعد از مدتی آنها برنده باشند به این نحوه که ما تعهدات را اجرایی کرده باشیم و آنها حتی یک مقدم در این مسیر برنداشته باشند.

نماینده مردم کرمان و راور با یادآوری خروج آمریکا از برجام، اظهار داشت: بعد از خروج آمریکا از برجام، جمهوری اسلامی ایران به شدت دنبال خروج از برجام بود، اما اروپایی‌ها مدعی شدند که آنها پایبند خواهند بود، از این رو ما حاضر شدیم برجام را با اروپایی‌ها ادامه دهیم، بعد از مدتی اروپایی‌ها عنوان کردند نمی‌توانند همه تعهدات را عملی کنند چرا که تحت فشار آمریکا هستند.

وی با بیان اینکه اروپا متعهد به خرید نفت ایران، نقل و انتقال پول از بانک مرکزی و ارائه خدمات بیمه‌ای بودند، ادامه داد: اروپایی‌ها با قول به اجرای تعهدات، زمان خریدند تا ایران از هدف اصلی خود که خروج از برجام بر اساس مفاد توافق هسته‌ای است دور شود و به قولی ابزار را از ما بگیرند.

اروپایی‌ها وقت کشی می‌کنند

پورابراهیمی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید براینکه اروپایی‌ها از روز اول دنبال وقت کشی بودند و اقدام قاطعانه‌ای نداشته‌اند، گفت: آنها به دنبال این بودند که ایران خود را با شرایط تطبیق دهد و در حالی که طرف غربی به تعهدات عمل نمی‌کند ایران همچنان پایبند باشد در واقع نتیجه توافق برد- باخت شود.

این نماینده مجلس با اشاره به روند بی توجهی اروپا به تعهداتش پرداخت و اظهار داشت: ابتدا مکانیزم نقل و انتقال پول که SPV نام داشت مطرح شد، بعد از مدتی گفته شد نمی‌توانند در این مکانیزم کالاهایی که تحریم شده نقل و انتقال داده شد و در نهایت با بهانه تراشی این مکانیزم تنزل پیدا کرد به اینستکس تا تنها به کالاهای اساسی مانند دارو و مواد غذایی محدود شود سپس سقف جابجایی مبلغ را محدود کردند و در نهایت گفتند از عهده راه اندازی این مکانیزم هم بر نمی‌آیند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اروپایی‌ها حرف آخر را از اول نمی‌گویند، بیان داشت: اروپایی‌ها تابع کامل آمریکایی‌ها هستند و ما به این موضوع اعتراض جدی داریم، بنابراین وقتی آنها به تعهدات خود پایبند نیستند ایران می‌تواند طبق مفاد توافق هسته‌ای از تعهدات برجام خارج شود، چرا که تعهد را دو طرفه می‌دانیم. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

بعد از برجام خط مقدم اقتصاد کشور به چه کسانی سپرده می‌شود؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
بعد از برجام خط مقدم اقتصاد کشور به چه کسانی سپرده می‌شود؟
گام سوم ایران در خروج از تعهدات یک طرفه برجام قطعا آثار اقتصادی نیز برای کشور خواهد داشت. این آثار ضرورت حضور بخش خصوصی به عنوان خط مقدم اقتصاد کشور را در فضای پیش رو بیش از پیش نشان می دهد.

اعتمادآنلاین| هفته‌ گذشته هفته‌ای همراه با تصمیمات بزرگ در حوزه سیاست و در پی آن اقتصاد کشور بود. درست در نیمه شهریور ماه ۹۸ و پس از گذشت نزدیک به ۶ سال از توافق ژنو، رئیس جمهور کشورمان گام سوم ایران در خروج از تعهدات هسته‌ای را اعلام و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز این موضوع را از طریق ارسال نامه‌ای به فدریکا موگرینی اطلاع داد.

این موضوع نه تنها در دایره روابط بین الملل و سیاست کشور که در عرصه اقتصاد نیز از حساسیت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

زهره نوروزپور در گزارشی در خبرآنلاین با اشاره به ضرورت همدلی و همراهی تمام بخش‌های سیاسی و اقتصادی کشور نوشت: روزگار سیاسی ایران حال خوشی ندارد. روزگاری است که به شدت در داخل کشور نیاز به اتحاد و همدلی است. روزهایی است که دشمن بیخ گوشمان با پهپادها و جنگنده‌های خود مواضع ایران را یکی پس از دیگری هدف می‌گیرد، نه فقط با جنگنده حتی با ابزارهای روانی افکار عمومی کشور را هدف گرفته است.

از نخستین سال ورود کشور به ماجرای برجام و همزمان با آن افزایش تبادلات تجاری و اقتصادی تحرکات خاصی در بخش خصوصی رخ داد. شاید یکی از مهمترین این اتفاقات که تا سال‌ها اثرات آن در اقتصاد کشور برجای خواهد ماند عکس العمل‌های این بخش نسبت به نوسانات بسیار شدید در نرخ ارز بود.

دایره این تحرکات از سال گذشته که رئیس جمهور امریکا خروج این کشور ازبرجام را اعلام کرد در حوزه ارزی بسیار گسترده‌تر شد. به گونه‌ای که دولت و مجلس در برخی موارد لب به اعتراض گشوده و نسبت به تخلفات رخ داده در بخش خصوصی تذکر دادند.

تخلفات مختلف در حوزه کارت بازرگانی، افزایش درخواست دلارهای دولتی و عدم بازگشت کالاها به بازارهای داخلی، عدم بازگشت ارزهای حاصل از صادات، گران فروشی کالاهای وارد شده با ارز دولتی در بازار و در نهایت تخلیه بازارهای داخلی از کالا به هدف صادات و کسب درآمدهای ارزی گوشه‌ای از این تخلفات بود.

بعد از برجام خط مقدم اقتصاد کشور به چه کسانی سپرده می‌شود؟ - 7

امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس در این زمینه گفت: «هدف از اختصاص ۱۴ میلیارد دلار واردات کالاهای اساسی، بهبود وضعیت معیشت مردم بود درحالی‌که ۴۰۰ شرکت یک‌شبه سر برآورده ارز را گرفتند و بردند اما کالایی وارد کشور نکردند. در سال ۹۷ هم ۱۸ میلیارد دلار از طرف مجلس بابت واردات کالاهای اساسی اختصاص داده شد، اما گرفتار رانت‌بازی شدیم و نه دولت نظارت کرد و نه دستگاه‌های نظارتی به قضیه ورود کردند و درنتیجه کالایی با نرخ دولتی به دست مردم نرسید».

محمدرضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت نیز با ارائه آماری گوشه‌ای از این تخلفات را بیان کرده و می‌گوید: «ظهور ۶ هزار و ۴۴۷ کارت بازرگانی جدیدالورود که سابقه صادرات نداشتند، مرهون و نتیجه بعضی تصمیمات ارزی است. دارندگان حقیقی و حقوقی این کارت‌ها، درمجموع ۵٫۴ میلیارد دلار صادرات انجام دادند. فقط از ۴۴۵ مورد از همین کارت‌های بازرگانی، نزدیک به ۴٫۷ میلیارد دلار صادرات انجام‌گرفته بود که آمار نگران‌کننده‌ای به شمار می‌آید و اگر سیاست‌های ارزی تعدیل نمی‌شد، این آمار به ۱۵ میلیارد دلار هم می‌رسید و چه‌بسا تعداد کارت‌های صادراتی جدیدالورود نیز افزایش می‌یافت.»

اگرچه بخش خصوصی معتقد است این تخلفات توسط گروهی که عضو رسمی و شناخته شده اتاق‌های بازرگانی نیستند رخ داده است. طبیب زاده، عضو هیات نمایندگان اتاق کرمان معتقد است: انتقاد به کارت بازرگانی که از طرف برخی مطرح می‌شود، فرار به جلو است؛ گمرک، سازمان ثبت سفارش و سازمان امور مالیاتی باید موارد را کنترل کند و اگر تخلفی صورت گرفته باید این ارگان‌ها پاسخگو باشند. البته هر جایی امکان سوءاستفاده است ولی ناظر بر این مسئله نهادهای دیگری است.

کارت بازرگانی تنها یک مورد از اشکالات موجود در بخش خصوصی و نگاه آن به مشکلات اقتصادی کلان کشور است.

ریشه این اشکالات را باید در منفعت طلبی یا به عبارتی عدم توجه به منافع ملی کشور دانست.

شاید بد نباشد اتاق‌های بازرگانی و متولیان امور بخش خصوصی به بازنگری برخی قوانین و راهکارها اقدام کرده و با قبول اشتباهات گذشته به دنبال راهبردهای مناسب برای همراهی دولت و سایر قوا برای گذر از برهه کنونی اقتصاد کشور و احتمالا تشدید تحریم‌ها بعد از گام سوم ایران باشند.

اغلب اعضای اتاق بازرگانی این روزها به انتشار مطالب مختلف در حال تبرئه کارت بازرگانی به عنوان مقصر اصلی بروز این تخلفات هستند. البته این نکته کاملا درست است که کارت بازرگانی تنها یک شناسنامه برای شناسایی تجار است اما منبا و منشأ صدور آن و شناسایی و احراز هویت درخواست کننده تا مرحله نهایی صدور کارت به طور صفر تا صد به عهده اتاق بازرگانی قرار داده شده است. بنابراین اگر مرجع صادرکننده این کارت در هر مرحله‌ای مرتکب اشتباه یا تخلف شود مسئولین مستقیم آن به عهده خود او بوده و آثار این اشتباه یا تخلف در تمام بخش‌های اقتصاد خود را نشان خواهد داد. درخواست ارزهای دولتی و گم شدن آن نمونه‌ای از همین آثار است.

باید این نکته را در نظر داشت که بخش خصوصی و صادرکنندگان و واردکنندگان خط مقدم حمله به تحریم‌ها هستند، چرا که دولت در مقام فرماندهی مقابله با این تحریم‌ها باید با تعیین استراتژی و تاکتیک‌های برخوردهای بین‌المللی وظایف را به عهده بخش‌های متخصص واگذار کند. البته این بدان معنا نیست که با واگذار کردن مسئولیت‌ها دیگر وظیفه‌ای به عهده دولت نیست، اما برای تبادلات تجاری و مقابله با تحریم‌ها قطعا ارتباطات مویرگی فعالان اقتصادی و تجار می‌تواند کارساز بوده و دولت را در اجرای هرچه بهتر سیاست‌های دیپلماتیک خود یاری کند.

بعد از برجام خط مقدم اقتصاد کشور به چه کسانی سپرده می‌شود؟ - 17

با اجرای برجام و گشایش‌های سیاسی در عرصه تجارت بین‌الملل هم‌افزایی و اجماع داخلی بر سر برنامه‌های اقتصادی و تقویت دیپلماسی اقتصادی، می‌توانست شرایط بهره‌گیری مطلوب‌تر از فرصت‌های موجود را فراهم کند، اما بخش خصوصی که باید بیشترین نقش را در این موقعیت ایفا می‌کرد، در هر شرایطی کنار گود نشسته و تنها به انتشار انتقاد از محدودیت‌ها و شرایط موجود و قیمت ارز پرداخت.

سال گذشته نیز با خروج امریکا از برجام فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی به تکاپو افتاده و باز هم با انتقاد از عملکرد بین‌المللی دولت مطالبه ارتباطات باز تجاری و حل مشکلات جهانی را از دولت داشتند. گو اینکه طی دوران برجام در حوزه تجارت بین الملل جهش و رشد آنچنانی داشتیم و با خروج آمریکا از این معاهده بین‌المللی تمام دستاوردهای تجاری این بخش پرمدعا در حال هدر رفتن است.

در پایان باید این نکته را به این بخش همواره مطالبه‌گر گوشزد کرد تحت فشار قراردادن دولت در شرایط فعلی با فریادزدن‌های متوالی برای مظلوم نمایی و تحصیل سود هرچه بیشتر تنها اثری که خواهد داشت زیان ملی و تضعیف جایگاه تجاری کشور در بازارهای بین المللی خواهد بود.

منبع: خبرآنلاین

خواندن خبر در سایت منبع

کمالوندی: گازدهی به سانتریفیوژهای جدید در گام سوم کاهش تعهدات برجام

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کمالوندی: گازدهی به سانتریفیوژهای جدید در گام سوم کاهش تعهدات برجام
سخنگوی سازمان انرژی اتمی جزییات گام سوم کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در کنفرانس خبری امروز شنبه خود درباره جزییات گام سوم کاهش تعهدات برجام گفت: بعد از برجام با بدعهدی هایی مواجه شدیم که اوج آن خروج آمریکا از این توافق بود. نظام تصمیم گرفت توازنی را در تعهدات ایجاد کند یا طرف مقابل به تعهدات خود برگردد.

وی افزود: یکی از تعهدات ایران در برجام مربوط بازطراحی رآکتور اراک است. دیگری مربوط به تولیدات آب سنگین است. موضوع سوم بازفرآوری سوخت مصرف شده هست. موضوع دیگر غنی سازی به لحاظ سطح هست. موضوع بعد تحقیق توسعه هست. سه موضوع دیگر فردو، میزان ذخایر و نظارت‌ها و دسترسی‌های آژانس است.

کمالوندی ادامه داد: از این ۷ موضوع عملا ما ۴٫۵ موضوع را انجام داده‌ایم (کاهش تعهدات) و موضوعات باقیمانده به لحاظ مختصر باقی مانده است.

وی گفت: تغییرات در تحقیق و توسعه رفتن به سمت یک میلیون سو را تسهیل می‌کند. ما می‌توانیم بر اساس تغییراتی که شکل می‌گیرد یک میلیون سو را هم محقق‌ کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: درباره بندهای ۲۳ تا ۴۳ ما ۸ موضوع داریم که چهار موضوع الان اتفاق افتاده است. برخلاف برخی گزارش‌ها، محدودیتی برای مسیر غنی سازی ما وجود نداشته است.

کمالوندی افزود: چهار موضوع امروز انجام شد. ماشین‌های تحقیق و توسعه ما به انباشت ذخایر کمک خواهند کرد. این از دیروز انجام شد و امروز به آژانس اعلام شد. ماشین ای ار ۶ هست (IR۶s) هست که گاز دهی آن شروع شده. زنجیر ۲۰ تایی آی ار ۴ هم شروع شده. آی ار ۶ هم بصورت زنجیره ۲۰ تایی از دیروز شروع شده و گازدهی شده.

وی درباره سفر مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران گفت: از مدیرکل موقت آژانس دعوت کرده بودیم تا به تهران بیاید. فردا به ایران می‌آید و با صالحی و ظریف دیدار می‌کند.

در حال تکمیل …

خواندن خبر در سایت منبع

دو سال و نیم مقاومت اروپا در برابر ترامپ؛ از مقابله به مثل در افزایش تعرفه تا مخالفت با خروج آمریکا از برجام

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
دو سال و نیم مقاومت اروپا در برابر ترامپ؛ از مقابله به مثل در افزایش تعرفه تا مخالفت با خروج آمریکا از برجام
جمیل مطر در روزنامه عرب زبان الشروق چاپ مصر نوشت: دو سال و نیم است که سران دولت‌های اروپایی در معرض حملات دونالد ترامپ قرار دارند؛ در این مدت، رئیس جمهور آمریکا حملات خود را در بدترین زمان و سخت‌ترین شرایط، متوجه نزدیکترین هم پیمانان اروپایی ایالات متحده نموده است. این اقدام ترامپ زمانی صورت گرفت که روسیه در حال آماده سازی خود برای بازگشت به دیپلماسی تحمیل اراده اش بر اروپا بود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، اما در ادامه، مشخص شد که دولت‌های اروپایی قصد دارند در برابر ترامپ بایستند و مقاومت آن‌ها شکل‌های مختلفی به خود گرفت؛ برای مثال، اروپایی‌ها با مصوبات افزایش تعرفه بر صادرات اروپایی، مقابله به مثل کردند، با لغو توافق هسته‌ای مخالفت نمودند؛ دو دولت آلمان و فرانسه، طی یک تصمیم ناگهانی، شروع به ساخت جدیدترین جنگنده هوایی در زرادخانه غربی کردند و این به معنای صرفنظر آن‌ها از تمایل واشنگتن برای هدایت این طرح است. علاوه بر این، دولت‌های اروپایی عمدا در اجرای مصوبه آمریکا برای توقف تعامل با شرکت‌های بزرگ چینی، در زمینه اینترنت و تکنولوژی‌های پیشرفته، تعلل کردند و در جریان نشست گروه ۷ در فرانسه نیز اهتمام درخوری به رئیس جمهور آمریکا نداشتند.

دو سال و نیم مقاومت اروپا در برابر ترامپ؛ از مقابله به مثل در افزایش تعرفه تا مخالفت با خروج آمریکا از برجام - 4

تمام اروپایی‌های حاضر در بیاریتز، متوجه لبخند تمسخر آمیزی که بر لب ترامپ نشسته بود، شدند. در جریان این نشست، رئیس جمهور امریکا شک نداشت که نشست آینده دولت‌های گروه ۷ با میزبانی فلوریدا برگزار می‌شود و وی تلاش می‌کند بدون مشورت با هم پیمانان اروپایی اش، تصمیماتی اتخاذ کند که نظام اقتصادی جدید جهان، طبق آن شکل می‌گیرد.

در این میان، چین هرگز آمریکا را به حال خود رها نمی‌کند تا نظام اقتصادی دلخواه خود را تشکیل دهد؛ چرا که در این صورت، شاهد جنگ‌هایی فراتر از جنگ‌های تجارتی خواهیم بود که آتش آن به این سادگی خاموش نمی‌شود.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

جمالی: اروپا به تعهداتش عمل کند به تعهدات برجامی بازمی‌گردیم

ایسناخبرگزاری ایسنا
جمالی: اروپا به تعهداتش عمل کند به تعهدات برجامی بازمی‌گردیم
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که راه مذاکره بسته نیست، گفت: ما در شرایطی گام سوم را برداشتیم که اگر اروپایی‌ها اقدام عملی برای انجام تعهداتشان داشته باشند، ما هم آمادگی بازگشت به کاهش تعهدات را داریم.

محمدجواد جمالی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ما برای کاهش تعهدات برجامی عدله محکمی داریم به اندازه کافی صبر و خویشتنداری کردیم، اما تحرکی از سوی اروپا ندیدیم. اروپایی‌ها وضعیت ما را درک می‌کنند، اما آنقدر ضعیف هستند که توانایی ایفای نقش ندارند.

وی ادامه داد: اروپایی‌ها فکر می‌کردند که ما بلف سیاسی می‌زنیم اما با برداشتن سه گام عزم جدی ما را دیدند البته که ما همچنان می‌گوییم که راه برای مذاکره بسته نیست؛ یعنی به همان نسبت که اروپایی‌ها تعهدات‌شان را انجام دهند ما هم به تعهدات خود برمی‌گردیم.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که مذاکرات اخیر دستگاه دیپلماسی نیز در راستای شفافیت مواضع ما است، گفت: ما برای جلوگیری از هرگونه شائبه‌ای با کشورهای همسو مذاکره کرده‌ایم به خصوص بعد از بروز مسائل امنیتی توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز که انجام تحرکات دیپلماتیک را ضروری‌تر می‌کرد.

جمالی همچنین خاطر نشان کرد: کشورهایی همچون چین و روسیه به عنوان اعضای دائم شورای امنیت باید در جریان مواضع ما قرار گیرند تا اگر خدایی ناکرده اروپا و آمریکا بخواهند برای ما در شورای امنیت موانعی درست کنند هماهنگی‌های لازم به عمل آمده باشد.

وی در پایان و در جمع‌بندی گفت: ما در عین مقاومت مسیر مذاکره را در پیش گرفته‌ایم و گام سوم را برداشتیم، اما حاضریم به اندازه قدم‌هایی که اروپایی‌ها برای انجام تعهداتشان برمی‌دارند ما هم گام‌هایی برای بازگشت به زمان قبل از کاهش تعهدات‌مان برداریم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا10 ساعت قبل
براساس جمع بندی دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صمت در شاخص‌های حضور در برنامه‌های صداوسیما و گفتگو با رسانه‌های جمعی به‌عنوان یکی از دستگاه‌های فعال شناخته شد و مورد تشکر و قدردانی علی ربیعی، سخنگو و رییس شورای اطلاع رسانی دولت قرار گرفت. به گزارش ایلنا به نقل از شاتا، این ارزیابی پیرو ابلاغ سیاست‌ها، ملاحظات و برنامه‌های رسانه‌ای و تبلیغی دولت بوده است و این تقدیر به صورت مکتوب از سوی علی ربیعی به رضا رحمانی «وزیر صنعت، معدن و تجارت» ارسال شد. در بخشی از این تقدیر آمده است: امید است اهتمام جدی در اجرای سیاستها و برنامه‌های رسانه‌ای و تبلیغی دولت و حضور گسترده مدیران ارشد آن دستگاه در عرصه رسانه‌ای کشور منجر به انعکاس شایسته تلاش‌ها، اقدامات و خدمات صورت گرفته و همچنین امیدآفرینی و اعتمادبخشی به مردم شود.
مهرمهر8 ساعت قبل
احتمال آن وجود دارد که در این دیدار، دو کشور توافق تجاری خود را نهایی کنند. پس از این که هند از توافق تجاری بزرگ منطقه‌ای به رهبری چین خارج شد، در نظر دارد روابط تجاری خود با آمریکا را بهبود بخشیده و این هفته مسائل حل نشده تجاری بین دو کشور را مورد بررسی قرار دهد. یک منبع آگاه از وزارت تجارت هند به اسپوتنیک خبر داد: مذاکرات بین لایتایزر و گویال احتمالا به نهایی شدن توافق تجاری بین دو کشور منجر خواهد شد. هم هند و هم آمریکا به حل و فصل برخی از تنش‌های تجاری کلیدی خود نزدیک شده‌اند. هند در تلاش است تا امتیاز تجارت ترجیحی خود با آمریکا را به طور کامل احیا کند.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا16 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
دادگاهی در سوئد حکم بازداشت حمید نوری، شهروند ایرانی را تمدید کرد. دادگاه با بررسی شواهد حکم به تمدید بازداشت حمید نوری به مدت یک ماه داد. بی بی سی با انتشار این خبر نوشته است که «حمید نوری امروز در دادگاه اساسا حضورش را در زندان انکار کرد و مدعی بود او به جای کس دیگری اشتباه گرفته‌اند».

حمله راکتی جهاد اسلامی به اسرائیل

تابناکتابناک1 روز قبل
یک فرمانده بلندپایه گروه فلسطینی جهاد اسلامی، روز سه‌شنبه ۱۲ نوامبر در حمله ارتش اسرائیل به نوار غزه توسط اسرائیل ترور شد. مقامات رژیم صهیونیستی، بهاء ابوالعطا را «مسئول صدها حمله علیه مردم اسرائیل» خوانده و ترور او را نتیجه عملیات مشترک بین ارتش و نیروی شاباک اسرائیل عنوان کرده‌اند. شبه‌نظامیان فلسطینی وابسته به شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی در پاسخ به این حمله شماری از شهرهای اسرائیل از جمله تل‌آویو را هدف حملات راکتی خود قرار دادند. تصاویر ثبت شده از برخورد یکی از این راکت‌ها را می‌بینید.

اخبار بیشتر