کرنل فروتا، سرپرست موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بامداد امروز وارد تهران شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

کرنل فروتا، سرپرست موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بامداد امروز وارد تهران شد

گزارش سرپرست آژانس انرژی اتمی درباره برجام قطعا منفی نخواهد بود

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
گزارش سرپرست آژانس انرژی اتمی درباره برجام قطعا منفی نخواهد بود

حشمت الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با یادآوری اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجام، گفت: نگاه ایران در چارچوب گام‌های کاهش تعهدات برجام تاکتیکی است. با توجه به وضعیت و اتفاقات سه هفته اخیر گام سوم کاهش تعهدات برجام باید محکم‌تر برداشته می‌شد. برداشتن حد و مرز تحقیق و توسعه و نزدیک شدن به قابلیت‌های هسته‌ای مفید است اما کشور می‌توانست در اجرای گام سوم به همه قابلیت‌های پیش از برجام برگردد بدون آنکه نقض NPT صورت بگیرد.

ملاحظات دیپلماتیک گام سوم برجام فضا را به سمت وقت کشی می‌برد

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در حال حاضر مواردی در گام سوم برجام مورد توجه قرار گرفته که ملاحظات دیپلماتیک را به سمت وقت کشی خواهد برد تا جایی که دولتمردان آمریکا و اروپایی طرف برجام وارد فضای وقت گذرانی خود شوند. ایران با فرصتی که در دو گام اول و دوم به اروپایی‌ها داد، آنها در دوسوم فرصت وقت کشی و در یک سوم باقی مانده به گونه‌ای عمل کردند که تحول محدودی شکل گیرد تا ایران را از برداشتن گام بعدی منصرف کنند.

وی افزود: ایران نمی‌تواند کشور را در دودهه شرایط تحریم سخت قرار دهد، به نظر می‌رسد با اقدام اصلاحی باید ضرب العجل دوماهه را یک ماهه کند و بعد از یک ماه گام چهارم برداشته شود، گام چهارم هم باید بازگشت به قابلیت‌های هسته‌ای پیشابرجام باشد با این اقدام قطعا آمریکایی‌ها کوتاه خواهند آمد.

گام سوم کاهش تعهدات برجام نیازمند اصلاح جدی زمانی است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: اروپایی‌ها پیشنهادات دیپلماتیک خود را با الزامات قهری وزارت خزانه داری آمریکا تطبیق داده و بعد با ایران در میان می‌گذارد و از این رو هم تاثیرگذار و عملی نبوده است. به همین دلیل گام سوم نیازمند اصلاح جدی زمانی است.

فلاحت‌پیشه معتقد است: بازگشت به قابلیت‌های پیشابرجام نقض NPT نیست، ایران می‌توان آب سنگین اراک را مجدد راه اندازی کند و صنعت هسته‌ای را به عنوان حوزه تاثیرگذار در بخش اقتصاد به کار ببندد به ویژه در این شرایط تحریم این اقدامات کمک بسیاری به بهبود وضعیت داخلی می‌کند.

وی ادامه داد: گزارش سرپرست آژانس بعد از سفر به تهران در قالب NPT، وظیفه ذاتی و ماموریتی خاص است، در قالب NPT قطعا گزارش از برنامه‌های هسته‌ای ایران و کاهش تعهدات خواهد بود با تاکید بر اینکه ایران هیچ تخلفی نکرده است. در حقیقت گزارشی که وی اعلام خواهد کرد به طور حتم گزارش منفی نخواهد بود.

سرپرست آژانس درباره توانایی‌های ایران به آمریکایی‌ها گزارش خواهد داد

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرف‌های مقابل پیام لازم را از ایران نگرفتند، تصریح کرد: همه مباحث مربوط به تحقیق و توسعه سانتریفیوژها در گام سوم مورد توجه قرار گرفته است. ملاحظه‌ای دیپلماتیکی صورت گرفته که به موجب آن ایران گام سوم کاهش تعهدات برجام را بردارد و بعد از اینکه سرپرست آژانس به ایران آمد و قابلیت‌های ما را دید، به آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها اعلام شود که جمهوری اسلامی ایران از چنین توانایی برخوردار است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: برخی می‌پندارند که ماموریت ایران در این مسیر تمام شده است اما ماموریتی سیاسی است لذا مقامات جمهوری اسلامی ایران باید توانایی‌های دیگر خود را شفاف کنند. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

مدیرکل موقت آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی با صالحی دیدار کرد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
مدیرکل موقت آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی با صالحی دیدار کرد
مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با حضور در محل سازمان انرژی اتمی با علی‌اکبر صالحی دیدار کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «کورنل فروتا» مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بامداد یکشنبه به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات ارشد ایران وارد تهران شده بود، با حضور در سازمان بین‌المللی انرژی اتمی با «علی‌اکبر صالحی» معاون رئیس جمهوری و رئیس این سازمان دیدار و گفت و گو کرد.

او قرار است ظهر امروز نیز با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفت وگو کند.

سفر مدیرکل موقت آژانس به تهران که عصر امروز پایان می‌یابد، برای نخستین بار و در شرایطی صورت می‌گیرد که ایران گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود (پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای در ماه می‌۲۰۱۸) را آغاز کرده است.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز گذشته در نشست خبری، جزئیات گام سوم کاهش تعهدات را که در چارچوب برجام انجام شده است را تشریح کرد و افزود: این گام، نخستین اقدام برای آغاز تولید مواد غنی شده از زنجیره‌های تحقیقاتی و عدم اخلاط است که از روز جمعه (۱۵ شهریورماه) آغاز و این روند به آژانس اعلام شده است.

شورای حکام آژانس بین اللملی اتمی قرار است فردا (دوشنبه) تشکیل جلسه دهد و جلسه‌ای که به گفته آسوشیتدپرس پشت درهای بسته انجام می‌شود و فعالیت‌های هسته‌ای ایران از جمله موضوعات مورد بحث آن خواهد بود.

این درحالی است که شانزدهمین گزارش آژانس بین المللی اتمی، روز جمعه (هشتم شهریور) منتشر شد که پایبندی ایران به تعهدات برجامی را مانند پانزده گزارش قبلی تایید کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

مدیرکل موقت آژانس اتمی وارد تهران شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
مدیرکل موقت آژانس اتمی وارد تهران شد
مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صبح امروز به منظور دیدار با مقامات کشورمان وارد تهران شده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «کرنل فروتا» صبح امروز وارد تهران شده و قرار است در این سفر با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار کند.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره سفر مدیر کل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران گفت: از مدیرکل موقت آژانس دعوت کرده بودیم تا به تهران بیاید و با علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف وزیر خارجه دیدار کند.

خواندن خبر در سایت منبع

ادعای جان بولتون درباره سفر مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران

ایسناخبرگزاری ایسنا
ادعای جان بولتون درباره سفر مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران
مشاور امنیت ملی آمریکا با طرح ادعایی به سفر مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در پیامی توییتری مدعی شد: سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی به ایران به این خاطر است که آژانس به شورای حکام اطلاع بدهد که ایران ممکن است مواد یا فعالیت‌های مخفی هسته‌ای داشته باشد. ما به همراه دیگر کشورهای عضو شورای حکام منتظر یک گزارش کامل در سریع‌ترین زمان ممکن هستیم.

به گزارش ایسنا، کرونل فروتا مدیرکل موقت آژانس در برنامه و دعوت از پیش انجام شده در زمان حیات یوکیا آمانو در سفری یک روزه وارد تهران شد و قرار است در این سفر یک روزه خود با علی اکبر صالحی، علی شمخانی و محمد جواد ظریف دیدار کند.

این مقام آژانس در حالی امروز وارد تهران شد که گزارش اخیر آژانس درباره اجرای برجام در ایران به تازگی منتشر شده است.

ایران از اردیبهشت سال جاری کاهش اجرای تعهدات خود در برجام را در واکنش به خروج آمریکا از این توافق و اجرا نشدن تعهدات طرف‌های مقابل آغاز کرده است.

تهران ۱۵ شهریور در گام سوم کاهش تعهدات محدودیت‌های برجامی در تحقیق و توسعه را لغو کرد.

آخرین گزارش آژانس درباره ایران قرار است در هفته جاری در شورای حکام بررسی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا17 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
حال در چنین شرایطی، برخی افراد مسئول و غیرمسئول، برخی نهادها و رسانه‌ها و … بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بدون بررسی، بی‌توجه به اصول مشخص علم اقتصاد، تنها با بیان جملاتی مخاطب‌پسند اما بی‌اساس، خودروسازان را به افزایش قیمت خودرو و نیز عدم عرضه خودرو به بازار متهم می‌کنند. از این رو، خودروسازان کشور در پاسخ به این اظهارات و فضاسازی‌های رسانه‌ای ذکر چند نکته را ضروری می‌دانند:۱- بار دیگر یادآوری می‌کنیم که قیمت فروش خودرو در شرکت‌های تولیدکننده با بازار آزاد «متفاوت» است و ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و … نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند. قیمت بازار و فراز و فرود آن هیچ ارتباطی با خودروسازان نداشته و حاصل هدایت نقدینگی سرگردان به بازار خودرو، صحنه‌گردانی واسطه‌ها و دلالان و نیز تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی است. ۳- تمام کارشناسان حوزه اقتصاد عقیده دارند افزایش قیمت چند محصول داخلی در روزهای اخیر ناشی از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها و هیجان زده کردن جو روانی بازار خودرو و نیز فضاسازی‌های رسانه‌ای بوده است. این تصمیم‌های بزرگ در سخت‌ترین روزهای اقتصاد و صنعت کشور اتخاذ شده و جراحی بزرگ این صنعت، نیاز به حمایت همه جانبه تمام بخش‌ها، مجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها دارد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، مقاومت فلسطین در پاسخ به حملات جنایتکارانه امروز به باریکه غزه که منجر به شهادت ۴ نفر و زخمی شدن ۲۵ نفر دیگر منجر شده، بیش از ۱۰۰ موشک و راکت به سمت اراضی اشغالی شلیک کرده است. بر اساس این گزارش، رسانه‌های صهیونیست به خسارت‌های وارده به این رژیم در این حملات اذعان کرده‌اند. این رسانه‌ها اذعان کردند که تا این لحظه ۲۹ صهیونیست مجروح در نتیجه این حملات به بیمارستان برزلای ر عسقلان انتقال داده شده‌اند.
ایبناایبنا17 ساعت قبل
وی با اشاره به پشتیبانی شبکه سراسری از مراکزی که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر دریافت می‌کنند، گفت: در شرایطی که نیروگاه‌های تجدیدپذیر امکان تامین برق مورد نیاز این مراکز را نداشته باشد شبکه سراسری برق مورد نیاز را تامین خواهد کرد. سخنگوی صنعت برق با تاکید بر ممنوعیت استفاده مراکز استخراج رمز ارز از برق شبکه سراسری در زمان اوج مصرف، گفت: طبق مصوبه هیات دولت این مراکز در زمان اوج مصرف که ۳۰۰ ساعت است نباید از برق موجود در شبکه سراسری استفاده کنند. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود. سخنگوی صنعت برق گفت: برای کنترل مصرف برق در مراکز استخراج رمز ارز از راه دور، همه این مراکز به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند. رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز مصوبه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها را به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ کرده که تمامی دارندگان مجوز از وزارت صمت می‌توانند با هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای و برخورداری از تجهیزات مناسب برق از تعرفه اعلام شده برای استخراج رمز ارز استفاده کنند؛ همچنین شرکت‌های برق منطقه‌ای موظف به قطع انشعاب و برخورد با استخراج کنندگان رمز ارزی هستند که به صورت غیر مجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند یا با سایر تعرفه‌ها نسبت به دریافت برق و ماینینگ اقدام کرده‌اند.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

انتقاد تلویحی رییس جمهور از شورای نگهبان: برخی می‌گویند ما باید صلاحیت افراد را احراز کرده و تشخیص دهیم که چه کسی به درد می‌خورد؛ بگذاریم احراز صلاحیت در اختیار مردم باشد / اجازه دهیم مردم آنچه را صلاح می‌دانند، انتخاب کنند

انتخاب1 روز قبل

بیش از ۱۰ هزار فرصت شغلی برای جوانان ایجاد کردیم

رجانیوز1 روز قبل

بازپرداخت تسهیلات ۱۸ درصدی طرح ملی مسکن دشوار است

فارس17 ساعت قبل

تعاملات شرکت‌های دانش‌بنیان ایران و چین گسترش یافت

مهر1 روز قبل

دستگیری ۶ تبهکار ملایری در عملیات ضربتی پلیس

رکنا13 ساعت قبل

خسارت شدید سیل به ۱۰ پروژه برنامه محور لرستان

ایسنا15 ساعت قبل

تماشاگران ویژه جدال ایران و عراق در امان

ورزش۳1 روز قبل

پرونده روز؛ کابوسی برای بیدار شدن؛ سرنوشت مبهم دلارها و یوروها در فوتبال ایران

طرفداری1 روز قبل

قیمت هر بشکه نفت برنت به ۶۱ دلار و ۸۸ سنت رسید

اعتمادآنلاین20 ساعت قبل

اجرای ۳۶۰ برنامه فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی قزوین همزمان با گرامیداشت هفته کتاب

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور15 ساعت قبل