برکناری جان بولتون چه تاثیری بر سیاست‌های کاخ سفید خواهد گذاشت؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

برکناری جان بولتون چه تاثیری بر سیاست‌های کاخ سفید خواهد گذاشت؟

اخراج بولتون نشان می‌دهد که دوره سیاست‌های جنگ‌طلبانه سرآمده است

ایلناخبرگزاری ایلنا
اخراج بولتون نشان می‌دهد که دوره سیاست‌های جنگ‌طلبانه سرآمده است
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با انتشار پستی در اینستاگرام اخراج جان بولتون از کاخ سفید را نشانه‌ای از شکست سیاست های یکجانبه گرا، جنگ طلبانه، مداخله جویانه و رادیکال دانست و نوشت: دست کم در همین دوران جهان به واشنگتن نشان داد که پذیرای اینگونه سیاست ها نیست.

اخراج بولتون نشان می‌دهد که دوره سیاست‌های جنگ‌طلبانه سرآمده است - 1

به گزارش ایلنا، ‌ محمود واعظی در این پست اینستاگرامی نوشته است:

سیاست‌های یک جانبه گرایانه، جنگ طلبانه، مداخله جویانه و بی ثبات کننده جان بولتون در دوران کوتاه حضورش در سمت مشاور امنیت ملی آمریکا سرانجام بدون هیچ نتیجه‌ای و روبرو شدن با شکست کامل، منجر به اخراج او از کاخ سفید شد. او دشمن دیپلماسی و طرفدار جنگ و یکجانبه گرایی بود، حال آنکه جامعه جهانی دست کم در همین دوره به واشنگتن نشان داد که از جنگ بیزار و با دیپلماسی همراه است.

حالا مردی که تهدید به جنگ می‌کرد و وعده می‌داد که ایران تا چند ماه دیگر فرو خواهد ریخت، در گوشه انزوا ناظر سیاست‌های ورشکسته خویش است.

بولتون در دولت ترامپ، همسو با رژیم صهیونیستی یکی از سرسخت‌ترین دشمنان ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران بود و تلاش زیادی برای سرنگونی نظام ایران کرد، اما همانند اسلاف خود رفت و حکومت ایران با مقاومت مردم بزرگش همچنان ایستاده و ان‌شاءالله به اهداف بزرگش تمام و کمال نایل خواهد آمد. علاوه بر داخل آمریکا، در سایر کشورهای دنیا هم از اخراج بولتون استقبال شد، حتی بازار نفت نیز به دلیل رفع خطر جنگ با کنار رفتن این فرد، شاهد کاهش قیمت بود.

اخراج بولتون از دولت ترامپ نشان می‌دهد که دوره سیاست‌های جنگ‌طلبانه، رادیکال، فشار حداکثری و مداخله جویانه سرآمده و این راه جز شکست و ناکامی چیزی برای دولت و ملت آمریکا به همراه نداشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

برکناری بولتون؛ نشانه‌ها و پیامدها

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
برکناری بولتون؛ نشانه‌ها و پیامدها
بولتون به طور کلی هیچ دستاوردی در کابینه ترامپ کسب نکرد و در همه موضوعات مورد اختلاف با ترامپ به ایده‌های او توجهی نشد و در مواردی هم که به ایده‌ها و سیاستگذاری‌های او عمل شد از نظر ترامپ فاجعه رخ داد؛ مانند مورد ونزوئلا.

عصرایران؛مازیار آقازاده- دونالد ترامپ در کمتر از ۳ سال زمامداری خود در کاخ سفید سومین مشاور امنیت ملی خود را هم از کابینه اخراج کرد.

ترامپ دیروز در یک توییت از برکناری «جان بولتون» مشاور امنیت ملی خود به دلیل اختلاف نظرها با او در زمینه مسایل مختلف در سیاست خارجی، خبرداد.

بولتون سومین مشاور امنیت ملی کابینه ترامپ است که در کمتر از ۳ سال گذشته از کابینه ترامپ اخراج می‌شود، با این تفاوت که «مایکل فلین» نخستین مشاور امنیت ملی او کمتر از ۱ ماه پس از استقرار ترامپ در کاخ سفید به خاطر پرونده ارتباطات پنهانی ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه خود مجبور به استعفا شد و دو مشاور دیگر امنیت ملی از سوی ترامپ از کابینه اخراج شدند.

بولتون یکی از تندروترین و شاید تندروترین عضو کابینه ترامپ بود که رویکردی "ایدئولوژیک" نسبت به مسایل سیاست خارجی و امنیتی آمریکا داشت، در حالی که ترامپ آن گونه که در ۳۱ ماه گذشته نشان داده، بیشتر به دنبال پیگیری رویکردی اقتصادمحور و تاجر مسلکانه در زمینه سیاست خارجی آمریکا بوده است.

درباره اخراج بولتون از کابینه ترامپ نکته هایی وجود دارد:

1- ترامپ از همان ابتدای انتصاب بولتون به سمت مشاور امنیت ملی هرازگاهی تفاوت دیدگاه و رویکرد خود با او را به نمایش گذاشته است و حتی چند ماه پیش در اظهاراتی گفته بود اگر به دنبال پیگیری توصیه‌های بولتون در زمینه مسایل سیاست خارجی و امنیتی آمریکا می‌بود، حالا می‌بایست در چند نقطه از جهان مشغول جنگ بود.

بنابراین اخراج بولتون از کابینه ترامپ با توجه به رویه رفتاری ترامپ در ۳۱ ماه گذشته و در نظر گرفتن اختلافات دو طرف امری غیرمنتظره نبود؛ هر چند که نحوه اعلام آن از طریق توییتر غیرمنتظره به نظر می‌رسید.

2- برکناری بولتون می‌تواند نشانه‌ای قوی باشد از اینکه ترامپ به هیچ وجه دوست ندارد خود را درگیر جنگ و برخوردهای نظامی در اقصی نقاط دنیا کند؛ چه آنکه او ۱۴ ماه دیگر باید بار دیگر در انتخابات رای مردم را به سمت خود جلب کند و در دور پیشین انتخابات در سال ۲۰۱۶ او یکی از نامزدهایی بوده که علیه جنگ‌طلبی تبلیغات کرده و از هزینه‌های گزاف تحمیل جنگ‌های طولانی انتقاد کرده است.

3- بولتون در «یک سال و اندی گذشته» در کابینه ترامپ «چرخ پنجم درشکه» بود؛ – درست چند روز پیش از اعلام خروج یکجانبه آمریکا از برجام بود که ترامپ بولتون را به سمت مشاور امنیت ملی خود جانشین «هربرت مک مستر» مشاور پیشین امنیت ملی خود کرد- او به طور کلی هیچ دستاوردی در کابینه ترامپ کسب نکرد و در همه موضوعات مورد اختلاف با ترامپ به ایده‌های او توجهی نشد و در مواردی هم که به ایده‌ها و سیاستگذاری‌های او عمل شد از نظر ترامپ فاجعه رخ داد؛ مانند مورد ونزوئلا.

عکس آرشیوی/ بولتون در نشست کابینه/ آسوشیتدپرس

برکناری بولتون؛ نشانه‌ها و پیامدها - 11

یا در سوی دیگر بولتون مخالف ایده مذاکرات مستقیم ترامپ با رهبر کره شمالی بوده است که ترامپ هیچ‌گاه به این خواسته بولتون توجهی نشان نداد، و یا در فقره مذاکرات با رهبران طالبان در ۱ سال گذشته بولتون از مخالفان برگزاری چنین مذاکراتی بوده است.

در زمینه ایران با وجودی که او با رویکرد فشار حداکثری علیه ایران با ترامپ همخوانی و همصدایی داشت؛ اما رویکردی که او در زمینه ایران به دنبال آن بود با هدف تغییر رژیم بود در حالی که هدف ترامپ از وارد آوردن فشار حداکثری به ایران، تسلیم کردن این کشور به منظور گرفتن امتیازات گسترده است؛ و ترامپ طی ماه‌ها و سال‌های گذشته بارها و بارها تاکید کرده که هدف او تغییر رژیم و یا جنگ با ایران نیست.

البته این اظهارات ترامپ با اعمال دولت او در قبال ایران متناقض است چه آنکه او به پیگیری سیاست هایی به شدت ضدایرانی پافشاری دارد و در عین حال ادعا دارد هدف او جنگ و یا تغییر رژیم در ایران نیست و گاه حتی ادعا می‌کند، می‌خواهد همان طور که عظمت را به آمریکا بازگردانیده، به ایران نیز بازگرداند!

4-برکناری بولتون از سمت مشاور امنیت ملی ترامپ، می‌تواند حاوی پیامی از سوی ترامپ به برخی کشورها به ویژه ایران باشد؛ پیامی با این مضمون که: «حالا شرایط برای مذاکرات مستقیم دو طرف آماده‌تر از گذشته شده است.»

هر چند که بعید می‌نماید برکناری بولتون در راستای اجابت خواسته احتمالی ایران در این زمینه باشد؛ چه آنکه نه به نظر می‌رسد ایران چنین خواسته‌ای را علنا و به عنوان یکی از شروط مذاکره مطرح کرده باشد و نه ترامپ شخصیتی است که تن به اجابت چنین خواسته‌ای دهد؛ اما برکناری بولتون با توجه به اختلاف نظرهای عمیق ترامپ با او در زمینه مسایل مختلف و نارضایتی‌اش از پروژه‌های ناکام بولتون – به ویژه در زمینه دخالت بی‌حد و مرز و بی‌نتیجه ماه‌های اخیر آمریکا در مسایل داخلی ونزوئلا – می‌تواند حاوی پیامی برای کشورهایی خاص از جمله ونزوئلا، ایران و کره شمالی باشد.

5-ترامپ در طول کمتر از ۳ سال از استقرار خود در کاخ سفید ۳ مشاور امنیت ملی عوض کرده است و چنین رکوردی در تاریخ آمریکا بی‌نظیر است و نشان از این دارد که چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا فاقد رویکردی مشخص و منسجم در زمینه مسایل مرتبط با سیاست خارجی ایالات متحده آمریکاست؛ این مساله می‌تواند از سوی رقبای ترامپ در انتخابات سال آینده آمریکا مورد استفاده تبلیغاتی قرار گیرد.

6- ترامپ در همه مسایل داخلی و خارجی آمریکا با توجه به «چرتکه حساب و کتاب دخل و خرجی» که در دست دارد تصمیم می‌گیرد و تصمیمات او غالبا یکباره است و گاه تصمیماتی می‌گیرد که بسیاری از مشاوران و ناظران و کارشناسان با آن مخالفت می‌کنند.

ترامپ تصمیماتش را بر مبنای محاسبه ساده ذهنی سود- هزینه (اقتصادی) می‌گیرد در حالی که افرادی مانند بولتون که رویکردی ایدئولوژیک به مسایل دارند، گاه حاضرند برای تحقق رویکرد ایدئولوژیک مطلوب خود هزینه‌های زیادی بدهند؛ و به نظر می‌رسد همین یک نکته، اصلی‌ترین محل اختلاف ترامپ با بولتون بوده باشد که در نهایت منجر به برکناری بولتون از سمتش شد.

خواندن خبر در سایت منبع

مواضع جانشین موقت بولتون در قبال ایران چیست؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
مواضع جانشین موقت بولتون در قبال ایران چیست؟
به دنبال برکناری جان بولتون از سمت مشاور امنیت ملی آمریکا، کاخ سفید اعلام کرد این سمت به طور موقت به چارلی کوپرمن واگذار می‌شود؛ فردی که به نظر می‌رسد مواضعش در قبال ایران و برجام در مقایسه با بولتون چندان متفاوت نیست.

اعتمادآنلاین| چارلی کوپرمن از سوی کاخ سفید به عنوان مشاور موقت امنیت ملی آمریکا معرفی شده و البته هنوز نمی‌توان با اطمینان گفت که او گزینه نهایی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای تصدی این سمت خواهد بود. کوپرمن پیش‌ از این به عنوان معاون جان بولتون مشغول به کار بود.

کوپرمن سابقه همکاری طولانی با بولتون دارد و در ژانویه ۲۰۱۹ به عنوان معاون وی منصوب شده است. انتصاب کوپرمن به عنوان معاون بولتون، در زمانی صورت گرفت که مشاور امنیت ملی وقت آمریکا مسیر سیاست‌های بسیار خصمانه علیه ایران را دنبال می‌کرد. این انتصاب چند روز پیش از آن اتفاق افتاد که وال استریت ژورنال گزارش داد مشاور امنیت ملی وقت از پنتاگون درخواست کرده که گزینه‌های مربوط به اقدام نظامی علیه ایران را ارائه دهد. بولتون با انتصاب کوپرمن به عنوان معاون خود نشان داد که قصد دارد کمپین فشار حداکثری علیه تهران را تقویت کند.

بولتون به همراه متیو فریدمن و کوپرمن در مارس ۲۰۱۸ «موسسه امن‌سازی آمریکا» را به عنوان نهادی غیرانتفاعی به ثبت رساندند و این اتفاق درست در روزی به وقوع پیوست که ترامپ، بولتون را به عنوان مشاور امنیت ملی معرفی کرد. فریدمن که سابقه همکاری با پل مانافورت، مدیر سابق کمپین انتخاباتی ترامپ را دارد، از جمله دوستان قدیمی بولتون است که هر دو مواضعی علیه ایران داشته‌اند.

این دو به همراه کوپرمن در سال ۲۰۱۵ «بنیاد آزادی و امنیت آمریکا» را به راه انداختند که هدف آن کمپین علیه توافق هسته‌ای ایران بود. در این سال‌ها کوپرمن که سابقه همکاری با دولت ریگان را دارد، در کنار بولتون در راستای پیشبرد رویکردی تندرو در قبال ایران اقدام کرده است.

او که سابقه مدیریت در بوئینگ و لاکید مارتین را دارد، در «مرکز سیاست امنیتی» نیز فعالیت داشته است. این مرکز، یک اندیشکده راست افراطی است که سیاست‌های ضدایران را دنبال کرده است.

کوپرمن در تیم کمپین ریگان-بوش فعالیت داشت و عضوی از «گروه سورپرایز اکتبر» بود که هدف آن، آماده‌سازی برای برخورد با «رویدادهای دفاعی و سیاست خارجی دقیقه ۹۰» بود و در جریان ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا نیز در فضای داخلی این کشور فعالیت داشت. این گروه نقشی کلیدی در اثرگذاری این ماجرا در انتخابات آمریکا و آسیب زدن به کمپین انتخاباتی کارتر ایفا کرد.

کوپرمن در سپتامبر ۲۰۱۵ نامه‌ای را که از سوی مرکز سیاست امنیتی تهیه شده بود، امضا کرد که در آن با توافق هسته‌ای ایران مخالفت و از اوباما خواسته شده بود که این توافق را لغو کند. در بخشی از این نامه آمده است: چطور می‌توان برجام را چیزی غیر از یک توافق بد تلقی کرد؟ این نامه علاوه بر کوپرمن توسط افراد دیگری نظیر جان بولتون، داگلاس ویث، جان کیل، پال ولفوویتز و جیمز وولسی و سایرینی به امضا رسید که اغلب روحیاتی تندرو و جنگ‌طلب دارند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

تخت‌روانچی پس از اخراج جان بولتون: با وجود تروریسم اقتصادی، مذاکره با آمریکا منتفی است

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
تخت‌روانچی پس از اخراج جان بولتون: با وجود تروریسم اقتصادی، مذاکره با آمریکا منتفی است
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، برکناری جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ را یک مساله داخلی دانست و گفت مادامی که سیاست تروریسم اقتصادی واشنگتن علیه مردم ایران لغو نشود، مذاکره با آمریکا منتفی است.

آفتاب‌‌نیوز :

مجید تخت روانچی گفت: موضوع تغییر و تحولات داخل حکومت‌ها و دولت‌ها یک مساله داخلی است و در همه دولت‌ها وجود دارد.

وی ادامه داد: تغییر بولتون هم شامل این مساله است و ما درباره مسایل داخلی کشورها موضع نمی‌گیریم.

تخت‌روانچی پس از اخراج جان بولتون: با وجود تروریسم اقتصادی، مذاکره با آمریکا منتفی است - 3

نماینده ایران در سازمان ملل متحد درباره تاثیر برکناری بولتون در کاهش جنگ طلبی و تندروی‌های واشنگتن هم اظهار کرد: قضاوت در این باره زود است، بولتون به تندرویی معروف بود و این را خود آقای ترامپ هم به صراحت مطرح کرده بود.

تخت روانچی یادآورشد: اینکه آیا سیاست تندروی آمریکا تغییر خواهد یافت یا خیر، به عوامل مختلف و تاثیرگذار در تنظیم سیاست خارجی آمریکا بستگی دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که ترامپ در روزهای اخیر به ویژه پس از اجلاس گروه ۷ برای دیدار با مقامات ایران به ویژه رئیس جمهوری ایران ابراز تمایل کرده و مایک پمپئو وزیرخارجه هم آن را ممکن دانسته است، گفت: ما بارها اعلام کرده‌ایم و رئیس محترم جمهوری ایران هم به صراحت نظر داده‌اند تا زمانی که این تحریم‌های ظالمانه و تروریسم اقتصادی دولت آمریکا علیه مردم ایران، ادامه دارد، جای صحبت و مذاکره نیست.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: زمانی می‌توان در این باره سخن گفت که تحریم‌های ظالمانه را بردارند و در قالب گروه ۱+۵ و در چارچوب گفت وگوهایی که از پیش در موضوع هسته‌ای داشته‌ایم، می‌توان گفت وگو کرد.

تخت روانچی با تاکید بر اینکه «تا زمان وجود تحریم‌ها، مذاکره منتفی است»، اضافه کرد: در نشست خبری امروز هم وزیر خزانه داری آمریکا گفت سیاست فشار حداکثری ما ادامه خواهد یافت.

وی تصریح کرد: بنابراین موضع ما کاملا روشن است و آمریکایی هم می‌دانند که فشار حداکثری را به هیچ وجه نمی‌پذیریم و تحریم هایی که علیه مردم ایران شده است را ظالمانه می‌دانیم که باید لغو شوند.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد بار دیگر تاکید کرد: تا زمانی که سیاست تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران وجود دارد، جایی برای گفت وگو نیست.

تخت روانچی در پاسخ به این پرسش که برخی از رسانه‌ها ابراز خوش بینی کرده‌اند با برکناری بولتون احتمال گفت وگو بین ایران و آمریکا تسهیل می‌شود، گفت: سیاست ما در این زمینه بسیار روشن است، این سیاست ربطی به تغییرات دولت آمریکا ندارد. اگر سیاست تروریسم اقتصادی آمریکا لغو نشود، جایی برای گفت و گو وجود ندارد.

دونالد ترامپ روز سه شنبه با انتشار یادداشت توئیتری خود، از برکناری جان بولتون مشاور امنیت ملی خود به دلیل آنچه که اختلاف نظر جدی دانست، خبر داد.

خواندن خبر در سایت منبع

اخراج بولتون ضربه به جنگ طلب‌ها بود

همشهریخبرگزاری همشهری
اخراج بولتون ضربه به جنگ طلب‌ها بود
همشهری آنلاین: استاد روابط بین الملل دانشگاه جورج تاون واشنگتن گفت: اخراج "جان بولتون" از کاخ سفید موضع جنگ طلب‌ها و تندروهای ضد ایرانی را تضعیف می کند و نشان می دهد که رییس جمهوری آمریکا نمی خواهد وارد درگیری نظامی با ایران بشود.

شیرین هانتر روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: هر چند فکر نمی‌کنم برکناری بولتون تاثیر فوری بر سیاست فشار حداکثری آمریکا داشته باشد اما با توجه به اینکه بولتون فراتر از دیگران، حتی بیشتر از «مایک پمپئو» ضد ایرانی و طرفدار جنگ است، نشان می‌دهد که ترامپ به هیچ وجه نمی‌خواهد وارد درگیری نظامی شود.

وی ادامه داد: این برای ایران خبر خوبی است. از سوی دیگر، بولتون مخالف هرگونه سازشی با ایران بود. بنا به گزارش‌ها برخی دیگر از مقام‌های آمریکایی از جمله وزیر دارایی خواستار نوعی سازش با ایران در این مرحله هستند. چه بسا این گشایشی به وجود آورد. به ویژه که فرانسه هم میانجیگری‌هایی کرده و پیشنهاد خط اعتباری را به ایران داده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه با انتشار پیام توئیتری اعلام کرد جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید دیگر در دولت حضور نخواهد داشت و تا هفته آینده مشاور امنیت ملی دیگری معرفی خواهد شد.

این کارشناس روابط بین الملل خاطرنشان کرد: ترامپ از ابتدا با سیاست‌های بولتون همراه نبود. برخی دلایل وی شخصی بود. بخش دیگر هم به نگاه ترامپ به جهان مربوط می‌شد؛ به طور کلی ترامپ خیلی مداخله‌گر نیست.

هانتر اضافه کرد: اساسا بر خلاف دموکرات‌ها، جمهوریخواهان مداخله‌گر نیستند. به استثنای جورج بوش پسر که وارد جنگ افغانستان و عراق شدند، بطور تاریخی این دموکرات‌ها بوده‌اند که مداخله‌گر و طرفدار حضور در عرصه جهانی بوده‌اند.

وی با بیان اینکه «از ویلسون تا کندی و کارتر، همه مداخله‌گر بوده‌اند»، گفت: ترامپ اولویتش در داخل است و وعده داده که سربازهای آمریکایی را بازگرداند. بنابراین وی با هر مشاوری که طرفدار مداخله نظامی باشد، مشکل دارد. نمونه مهم این رویکرد بولتون بود.

مداخله‌گری دموکرات‌ها

استاد روابط بین الملل دانشگاه جورج تاون واشنگتن گفت: خیلی‌ها به اشتباه در ایران به سخنان دموکرات‌ها دل می‌بندند. دموکرات‌ها نظر خوبی درباره ایران ندارند. به باور من اگر هیلاری کلینتون رییس جمهوری شده بود؛ حمله نظامی به ایران صورت می‌گرفت.

هانتر افزود: او خیلی به اسراییل نزدیک است و توان مخالفت با نتانیاهو را ندارد. همین هیلاری کلینتون بود که نخستین بار از «نابودی» ایران در صورت حمله به اسراییل، سخن به میان آورده بود. متاسفانه در ایران خیلی‌ها بدون آگاهی و دانش نظر داده و از دموکرات‌ها طرفداری می‌کنند در حالی که دموکرات‌ها بطور سنتی بسیار به مداخله‌گری گرایش دارند.

وی ادامه داد: دموکرات‌ها اگر پس از ترامپ به کاخ سفید راه یابند، در فشارها علیه ایران بر همان پاشنه همیشگی خواهد چرخید. نمونه آن خود باراک اوباما بود. پس از برجام، تحریم‌ها علیه ایران را برنداشت. اوباما تحریم‌های تازه‌ای هم پس از امضای برجام وضع کرد، البته به بهانه‌های دیگر!

این استاد روابط بین الملل دانشگاه جورج تاون درباره احتمال برکناری مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم گفت: او فردی محاسبه‌گر است. او جاه طلبی‌های خود را دارد و می‌خواهد در آینده نامزد ریاست جمهوری شود. او به نوعی بیشتر درباره سازش آمادگی دارد.

مذاکره ایران و آمریکا

ایرنا پرسید که برخی ناظران برکناری بولتون را به احتمال مذاکره ایران و آمریکا گره می‌زنند. آیا اخراج بولتون زمینه ساز دیدار رییس جمهور ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل خواهد شد و آیا اساسا اگر چنین دیداری صورت بگیرد، سودی برای ایران خواهد داشت؟

این استاد روابط بین الملل پاسخ داد: به باور من این دیدار تنها زمانی برای ایران سودمند خواهد بود که یک اجماع جدی و کامل در داخل ایران درباره آن به وجود بیاید که تا چه اندازه و در چه موضوعاتی می‌توانند گفت‌وگو و توافق کنند. به نظرم موضوع هسته‌ای راه حل ساده‌ای دارد اما مسایل اساسی، موضوعات منطقه‌ای است.

هانتر تصریح کرد: اگر این اجماع باشد و ایران از موضع واقع بینانه وارد شود، می‌تواند دیدار سودمند باشد اما اگر اینگونه نباشد، و روحانی مواضع خود را بگوید و ترامپ هم روی موضع خود پافشاری کند، چنین دیداری می‌تواند حتی نتیجه عکس بدهد. بنابراین تصمیم اصلی را باید در تهران گرفت تا اگر قرار است مذاکره بشود، از موضع قوی و یکپارچه صورت بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: بدون وجود این پیش زمینه‌ها، شاهد تکرار سناریوی کره شمالی خواهیم بود که سران آمریکا و کره شمالی دیدار کردند، ولی هیچ یک از تحریم‌های آمریکا علیه پیونگ یانگ برداشته نشد. ترامپ صرفا عکس خواهد گرفت و در داخل بهره برداری خواهد کرد، بدون اینکه ایران سودی ببرد. کد خبر ۴۵۴۵۹۲

خواندن خبر در سایت منبع

روسیه: برکنار شدن «جان بولتون» می‌تواند خبر خوبی باشد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
روسیه: برکنار شدن «جان بولتون» می‌تواند خبر خوبی باشد
مقامات بلندپایه سیاسی در روسیه امیدوارند که برکناری "جان بولتون" از سمت مشاور رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی بتواند به تمدید پیمان "استارت-۳" و حل و فصل مسائل مهم در عرصه بین‌المللی کمک کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، «دمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه به برکنار شدن "جانبولتون" مشاور رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی واکنش نشان داد. وی در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این باره گفت: «این مسئله به مسائل داخلی ایالات متحده مربوط میشود و ما در آن دخالت نمی‌کنیم.»

وی در عین حال در پاسخ به این سئوال که مقامات کرملین با این دیدگاه موافق هستند که برکنار شدن بولتون از سمت خویش، امکان تمدید پیمان مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (استارت-۳) را افزایش می‌دهد، موافق هستند یا نه، گفت: «مواضع ما در باره پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی به خوبی برای همه مشخص است و این مسئله از سوی رئیس جمهور «ولادیمیر پوتین» بارها اعلام شده است.

لازم به یادآوری است که روز گذشته، ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور ماه)، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در پیامی تویئتری برکنار شدن جان بولتون از سمت مشاور خود در زمینه امنیت ملی را اعلام کرد. وی دلیل این مسئله را اختلاف نظر موجود نامید. در حال حاضر مسئولیت مشاور رئیس جمهوری آمریکا در مسائل ملی بر عهده «چارلی کاپرمن» قرار گرفته که پیش از این معاون بولتون بود.

«کنستانتین کاساچوف» رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه معتقد است که با برکنار شدن «جان بولتون» از سمت مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، امکان تمدید پیمان استارت-۳ می‌تواند افزایش یابد. به گفته وی، امیدواری برای تمدید این پیمان راهبردی که مدت اعتبار آن در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ پایان خواهد یافت، همچنان حفظ شده و برکناری بولتون از سمت خود، حداقل این امیدواری را کاهش نمی‌دهد.

این سناتور یادآور شد که جان بولتون از راه‌حل‌های شدیدالحن در برخوردهای آمریکا در قبال مسائل بین المللی حمایت می‌کرد. وی مخالف توافقات بین روسیه و آمریکا در عرصه امنیت راهبردی و کنترل تسلیحات بود و معتقد بود که این توافقات تنها امکانات ایالات متحده برای نشان دادن برتری این کشور در این عرصه‌ها را محدود خواهد کرد.

«لئونید اسلوتسکی» رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه نیز در واکنش به این مسئله، گفت: «برکناری جان بولتون از سمت خویش به خودی خود تغییری در سیاستهای آمریکا در برخورد با روسیه نخواهد گذاشت، ولی میتواند تجدید نظر در توافقات روسیه-آمریکا در عرصه کنترل تسلیحات را فعال‌تر کند.»

این مقام دومای روسیه افزود، برای از سرگیری روابط سازنده بین روسیه و آمریکا لازم است تا برخوردهای مقامات واشنگتن در مجموع تغییر پیدا کند و این مسئله در وهله نخست در مسائل مربوط به حفظ توافقات دوجانبه کلیدی از جمله در رابطه با تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

«آلکسی پوشکوف» رئیس کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز معتقد است که برکناری مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ به طور کلی به نفع خودداری ازبرخوردهای شدیداللحن و روی آوردن به راه حل‌های دیپلماتیک از سوی آمریکاست و میتواند به حل و فصل مشکلات بین المللی از جمله مسائل پیرامون ایران کمک کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

رهبر معظم انقلاب: تا آمریکا توبه نکند، هیچ مذاکره‌ای اتفاق نمی‌افتد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اقتصادنیوزاقتصادنیوز16 ساعت قبل
اختلافات سیاسی میان جناح‌ها نیز به جماعت مداحان جدید کمک کرد و آنها به مثابه یک اهرم در اختیار بعضی جریان‌های سیاسی قرار گرفتند و در روی کار آمدن دولت نقش بازی کردند. این سهم‌خواهی به جائی رسید که اصطلاح «جمهوری مداحان» در وصف بخش اجرائی حاکمیت وارد ادبیات سیاسی کشور شد. اختراع اشعار و متون کفرآمیز در مداحی‌ها و تقلید از سبک‌های آنطرف آبی و خواننده‌های طاغوتی نیز بخش دیگری از عملکرد جماعت مداحان جدید را تشکیل می‌داد. طرفه اینکه علیرغم افشای این واقعیت تلخ، هنوز بساط جماعت مداحان جدید نه‌تنها جمع نشده بلکه هر روز گسترده‌تر می‌شود و کسانی که با قلم یا زبان به انتقاد از آنها می‌پردازند با انواع فشارها و تهمت‌ها مواجهند! حضرت آیت‌الله جوادی آملی در پاسخ پیشنهادم گفتند این درست است که مداحان سطحی میدان‌دار شده‌اند ولی باید دید علت این میدان‌دار شدن چیست.
برترین‌هابرترین‌ها18 ساعت قبل
یک روزنامه آمریکایی در گزارشی سیاست‌های دوگانه دونالد ترامپ درقبال ایران را ناشی از تمایل او برای مقابله با «یک دشمن سرسخت» و اشتیاقش برای حصول توافق با تهران توصیف کرد. ایرنا: یک روزنامه آمریکایی در گزارشی سیاست‌های دوگانه دونالد ترامپ درقبال ایران را ناشی از تمایل او برای مقابله با «یک دشمن سرسخت» و اشتیاقش برای حصول توافق با تهران توصیف کرد. روزنامه واشنگتن پست در گزارش خود نوشت: رئیس جمهور ترامپ از طرفی ایران را بزرگ‌ترین تهدید خاورمیانه می‌خواند که سخت‌ترین تحریم‌ها را نیز علیه آن اعمال کرده است و از طرفی دیگر مشتاقانه مایل به نشستن پای میز مذاکره با رهبران ایران است. سیات دوگانه ترامپ درقبال ایران بر این اساس بنا شده است که با خروج از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، وی می‌تواند هم جنگ طلبان را راضی کند و معتقد است با این کار می‌تواند ایران را هم پای میز مذاکره‌ای بکشاند که به حصول توافق با نام ترامپ منجر خواهد شد. ترامپ در صورت دیدار با حسن روحانی اولین رئیس جمهور آمریکا خواهد بود که از دهه ۱۹۷۰ تاکنون با یک رئیس جمهور ایران ملاقات می‌کند که به گفته مشاورانش برای ترامپ بسیار خوشایند خواهد بود.
فارسفارس1 روز قبل
وزیر اسبق ارشاد گفت: جلال زمانی عضو حزب توده بود و وقتی دید پشت این حزب، اتحاد جماهیر شوروی است از آنها جدا شد و یک بازگشت به آموزه‌های اسلامی داشت. وی اضافه کرد: تعبیر مقام معظم رهبری این است که جلال آل احمد یک نعمت بود. این آرزوی آقای شمس حالا تقریبا به وقوع پیوسته و جلال آل احمد نزدیک به یک قرن حضور باصلابت دارد. شخصیت آل احمد یک شخصیت سرکش، شورشی و شتاب‌زده بود و نوشته‌ها و حجم کارش هم به همین شکل بود. جلال آل احمد یک آدم عدالتخواه هم بود و دلیل پیوستن‌اش به حزب توده نیز همین بود.

فیلم/ اعلام لیست اموال حجت‌الاسلام رئیسی به رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تسنیمتسنیم19 ساعت قبل
وی افزود: این حق ملت‌های منطقه است که با تمام شیوه‌ها مقاومت کنند و این حقشان است که از همه نوع سلاح بدون استثناء برخوردار باشند. نعیم قاسم اظهار داشت: مقاومت امروز هرگز قبول نخواهد کرد که شروطی بر آن تحمیل شود. جانشین نصرالله گفت: تجاوز به یمن باید محکوم شود نه دفاع از یمن. اشغالگری اسرائیل باید محکوم شود نه مقاومت در برابر اسرائیل. نعیم قاسم گفت که تحریم‌های آمریکا علیه لبنان تحریم علیه حزب الله یا یک گروه معینی نیست بلکه این تحریم‌ها علیه کل لبنان است و بنابراین همه ما برای جلوگیری از این رفتار تحقیر آمیز آمریکا به وظایف خود عمل کنیم. وی تاکید کرد که سرنوشت تحریم‌های آمریکا شکست سیاسی است زیرا هر چقدر هم فشارها زیاد باشد ما هرگز از سرزمین و حقوق خود دست بر نخواهیم داشت.

اخبار بیشتر