اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۲۰ شهریورماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۲۰ شهریورماه

قیمت دلار و قیمت یورو در صرافی ملی امروز

تسنیمخبرگزاری تسنیم
قیمت دلار و قیمت یورو در صرافی ملی امروز
قیمت دلار در صرافی‌های بانک‌ها امروز ۱۱هزار و ۶۰۰ تومان و قیمت یورو ۱۲هزار و ۸۵۰ تومان تعیین شده است.

- اخبار بازار -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ‌ صرافی‌های بانک‌ها امروز چهارشنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم با ثبات نسبت به آخرین قیمت‌های روز کاری قبل ۱۱هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می‌کنند.

بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها ۱۲هزار و ۸۵۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۲هزار و ۷۵۰ تومان است.

به گزارش تسنیم، ۵ صرافی بانکی در خیابان فردوسی با داشتن کارت ملی، کارت شتاب و شماره همراه به نام متقاضی از ساعت ۱۰ تا ۱۵ تا ۲۰۰۰ دلار آمریکا به متقاضیان واجد شرایط عرضه می‌کنند.

این صرافی‌ها در طول روز متناسب با نوسان قیمتی در بازار آزاد، خرید و فروش دلار و یورو را با قیمت‌های مختلفی انجام می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش ۵ هزارتومانی قیمت موز

مهرخبرگزاری مهر
کاهش ۵ هزارتومانی قیمت موز
رئیس اتحادیه بارفروشان با بیان اینکه قیمت موز در حدود یک هفته اخیر نزدیک به ۵ هزارتومان کاهش یافته است، گفت: قیمت هندوانه به کیلویی ۳۰۰ تومان رسیده است.

مصطفی دارایی‌نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت بازار میوه اظهارداشت: همه اقلام به وفور وجود دارد و عرضه میوه و صیفی جات در بازار کافی است.

وی با بیان اینکه نسبت به حدود یک هفته قبل قیمت موز نزدیک به ۵ هزارتومان افت کرده است، افزود: قیمت این میوه به کیلویی ۱۰ هزارتومان رسیده که دلیل این مساله نیز عرضه زیاد و کاهش تقاضا است.

رئیس اتحادیه بارفروشان افزود: به دلیل ایام محرم تقاضا برای این میوه کاهش یافته اما پیش بینی می‌شود از روز شنبه ۵۰۰ تومان به قیمت آن افزوده شود.

دارایی نژاد با اشاره به اینکه این روزها تقاضا برای سیب زمینی و پیاز افزایش یافته است، گفت: مشکلی در عرضه این محصولات وجود ندارد و هم اکنون قیمت هرکیلوگرم سیب زمینی بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان و پیاز بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان است و هیچکدام از این محصولات افزایش قیمت نداشته‌اند.

وی ادامه داد: قیمت خیار گلخانه نیز طی یک هفته اخیر با ۱۵۰۰ تومان کاهش از کیلویی ۴۰۰۰ تومان به ۲۵۰۰ تومان رسیده است.

دارایی نژاد گفت: گوجه فرنگی نیز با ۱۰۰۰ تومان کاهش قیمت، کیلویی ۲۵۰۰ تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار عرضه می‌شود.

وی همچنین ضمن انتقاد از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در زمینه الگوی کشت، افزود: قیمت هندوانه به کیلویی ۳۰۰ تومان رسیده و کشاورزان زیان شدیدی را متحمل می‌شوند که ناشی از سیاست‌های غلط دولت در زمینه الگوی کشت است.

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش قیمت ۱۹ ارز در بازار بین بانکی

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
کاهش قیمت ۱۹ ارز در بازار بین بانکی
در بازار بین بانکی ۱۹ ارز با افزایش قیمت روبرو شد و ۹ ارز بدون تغییر قیمت کار خود را آغاز کردند.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، ارزش ۴۷ ارز از سوی بانک مرکزی درحالی اعلام شد که نرخ ۱۹ ارز روند صعودی، ارزش ۱۹ ارز روند نزولی و ۹ ارز از جمله دلار آمریکا بدون تغییر قیمت کار خود را آغاز کردند.

قیمت‌ها به شرح زیر است:

کاهش قیمت ۱۹ ارز در بازار بین بانکی - 3

میزان

خواندن خبر در سایت منبع

«افزایش قطع درختان» در پی بالارفتن قیمت چوب

ایلناخبرگزاری ایلنا
«افزایش قطع درختان» در پی بالارفتن قیمت چوب
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به افزایش قاچاق چوب از ملاحظه‌کاری در اعمال قانون انتقاد کرد.

«افزایش قطع درختان» در پی بالارفتن قیمت چوب - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، در سال‌های اخیر در کنار حوادث و اتفاقاتی مانند سیل، آتش‌سوزی، خشکسالی و … که باعث از بین رفتن جنگل‌ها می‌شود، همه روزه در لابه‌لای اخبار شاهد اخباری از حوزه قاچاق هستیم و این پدیده نامبارک این روزها به معضل شومی تبدیل شده است که سرمایه‌های ملی کشور را نشانه گرفته است، سرمایه‌هایی که تنها متعلق به نسل امروز نیست.

اگرچه در قانون جنگل‌ها و مراتع کشور مصوب هشتم شهریور سال ۱۳۳۸، قانون‌گذار سوءاستفاده و بهره‌برداری غیرمجاز از جنگل‌ها و مراتع را مشمول مقررات مربوط به قاچاق قرار داده است و همچنین قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور مصوب ۲۵ مردادماه ۱۳۴۶، حمل چوب، هیزم و زغال حاصله از درختان جنگلی در همه نقاط کشور به استثنای داخل شهرها بدون تحصیل پروانه حمل از سازمان جنگل‌بانی ممنوع است، اما بسیاری از مسئولان و کارشناسان معتقدند که این قانون بازدارنده نیست و یا به درستی اجرا نمی‌شود و همین امر باعث افزایش قاچاق چوب در سال‌های اخیر شده است.

هشدار نسبت به افزایش قاچاق چوب

افزایش کشفیات نشان دهنده این است که با افزایش قاچاق چوب در سطح کشور مواجه هستیم، چراکه بعد از طرح تنفس و همچنین با توجه به وضعیت بازار، قیمت چوب افزایش بسیار  قابل توجهی داشته است. وقتی قیمت بالا می رود و بهره‌برداری نیز از جنگل کم یا ممنوع می شود و از سوی دیگر نیز واردات با موانع مختلفی مواجه است، بسیاری از افراد رو به قاچاق چوب آورده‌اند و از همین رویمشکلات ما افزایش پیدا کرده است.

علی عباس‌نژاد (فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: در بحث قاچاق چوب مقداری شدت عمل را در برخورد و تشدید مبارزه با قاچاقچیان بیشتر کردیم و دستورالعمل‌ها را به استان‌ها در این زمینه ابلاغ کردیم و براساس این دستورالعمل هم در مسیرهای تردد ایست‌های بازرسی قرار داده شده است و هم مقصدهای چوب مانند کارخانجات چوب بری و هم کارگاه‌ها به صورت مستمر توسط بازرسان مورد بازدید قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: افزایش کشفیات ما نشان‌دهنده این است که با افزایش قاچاق چوب در سطح کشور مواجه هستیم، چراکه بعد از بحث طرح تنفس و همچنین با توجه به وضعیت بازار قیمت چوب افزایش بسیار قابل توجهی داشته است. وقتی قیمت بالا می‌رود و بهره‌برداری نیز از جنگل کم یا ممنوع می‌شود و از سوی دیگر نیز واردات با موانع مختلفی مواجه است، بسیاری از افراد روی به قاچاق چوب آورده‌اند و از همین روی مشکلات ما افزایش پیدا کرده است.

عدم بازدارندگی باعث تکرار جرم شده است

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره قوانین گفت: طبیعتا دستگیری و برخورد قضایی در این خصوص اگر بازدارنده نباشد، ما با تداوم این موضوع مواجه هستیم و این واقعیت وجود دارد که برخوردها در این زمینه بازدارنده نیست و عدم بازدارندگی باعث تکرار جرم در این حوزه شده است و افرادی هستند که بارها دستگیر شده‌اند، اما باز هم اقدام به قاچاق می‌کنند، قاعدتا وقتی یک جرمی تکرار می‌شود باید قانون درباره آن بازدارنده باشد و قوانین به شکلی باشد که افراد دیگر مرتکب جرم نشوند اما متاسفانه این مشکل در حال حاضر وجود دارد.

عباس‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا قانون اجرا نمی‌شود یا قوانین بازدارندگی لازم را ندارند؟ تصریح کرد: من معتقدم در هر دو جنبه با مشکل مواجه هستیم وقتی فردی یک درخت تنومند را در جنگل قطع می‌کند و با جریمه اندکی آزاد می‌شود، نشان دهنده این است که این فرد دوباره اقدام به قاچاق چوب خواهد کرد.

بیشترین کشفیات مربوط به جنگل‌های گیلان و مازندران است

وی با اشاره به بیشترین کشفیات چوب در جنگل‌های شمالی یادآور شد: ما هم در جنگل‌های شمال و هم در جنگلهای زاگرس و ارسباران کشفیات بسیاری داریم، اما در ماه گذشته که آمارها را بررسی می‌کردیم، بیشترین کشفیات مربوط به جنگلهای گیلان و مازندران بود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در پاسخ به این سوال که آیا مافیا و باندهای بزرگ در این زمینه نقش دارند؟ گفت: یک سری از قاچاق‌ها توسط روستاییانی است که در دل جنگل هستند و منبع درآمدی و امکانات سوختی ندارند، بنابراین هم برای استفاده خودشان و هم برای فروش اقدام به قاچاق می‌کنند. مسیرهای جنگلی توسط نیروهای ما کنترل می‌شود، اما باز هم مشاهده می‌کنیم انتقال چوب از طریق روستاها توسط اسب و قاطر بسیار زیاد شده است و عموما چوب را با قاطر جابجا می‌کنند و از مسیرهای ناهموار به بیرون از جنگل منتقل می‌کنند و بیرون از جنگل نیز با نیسان جابجا ‌می‌شود.

عباس‌نژاد خاطرنشان کرد: خیلی از این بار قاچاق‌ با ماشین‌ها و خودروهای معمولی مانند پراید و پژو جابجا می‌شود. در جنگل‌های زاگرس این اتفاق بسیار مشاهده می‌شود. با توجه به قیمت بسیار بالای چوب‌های باارزش، قاچاق چوب برای قاچاقچیان به صرفه است و همانطور که گفتم قانون ما به گونه‌ای است که وقتی درختی قطع می‌شود بسیار ساده به نظر می‌آید در صورتی که آن درخت ممکن است از نمونه‌های کمیاب باشد و قطع آن باعث حذف این گونه گیاهی شود.

در اعمال قانون ملاحظه‌کاری می‌شود

قانون وجود دارد، اما مسیر رسیدگی و مسیر برخورد طولانی است و اصل قانون نیز عموما بازدارنده نیست و در اعمال قانون ملاحظه‌کاری می‌شود و ما در این سال‌ها با افزایش قاچاق مواجه بودیم. عموما چوب‌های قاچاق در کارخانجات داخلی و همچنین زغال مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته مزرعه چوب نیز وجود دارد و گسترش این مزارع در برنامه سازمان جنگل‌ها قرار گرفته، اما هنوز نتوانسته است بازار را اقناع کند.

وی همچنین با بیان اینکه دو نوع تخریب جنگل‌ها وجود دارد، گفت: تخریب جنگل‌ها یا عمدی یا غیرعمدی هستند، تخریب‌های عمدی جنگل عموما به این علت است که بخشی از جنگل را آتش زده تا درختان از این طریق خشک شده و بتوانند زمین را تصرف کنند و بتوانند از این طریق برای تغییر کاربری نیز استفاده کنند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به قانون جنگل‌ها گفت: قانون وجود دارد اما مسیر رسیدگی طولانی است. همچنین مسیر برخورد طولانی است و اصل قانون نیز عموما بازدارنده نیست و در اعمال قانون ملاحظه‌کاری می‌شود و ما در این سال‌ها با افزایش قاچاق مواجه بودیم. این قاچاق عموما در کارخانجات داخلی و همچنین زغال مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته مزرعه چوب نیز وجود دارد و گسترش این مزارع در برنامه سازمان جنگل‌ها قرار گرفته است اما هنوز نتوانسته است بازار را اقناع کند.

درحالی که فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور معتقد است؛ افزایش کشفیات نشان‌دهنده افزایش قاچاق چوب است، اما رییس انجمن علمی جنگلبانی کشور معتقد است از آنجا که آمار دقیقی در خصوص قاچاق چوب وجود ندارد، بنابراین نمی‌توانیم بگوییم که قاچاق افزایش داشته است. همچنین کیادلیری معتقد است که افرادی که ادعا می‌کنند با اجرای طرح تنفس قاچاق چوب زیاد شده است به دنبال بهره‌برداری مجدد از جنگل‌ها هستند که این به ضرر کشور و جنگل‌ها است.

هادی کیادلیری (رئیس انجمن علمی جنگل‌بانی کشور) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره قاچاق چوب گفت: قاچاق چوب همیشه بوده و چیز عجیب و غریبی نیست، چراکه دلایل آن از بین نرفته است که حالا بخواهیم قاچاق چوب نداشته باشیم. افرادی که می‌گویند قاچاق چوب کم یا زیاد شده است باید آماری در این خصوص ارائه کنند و نمی‌توانیم همینطوری بگوییم که قاچاق افزایش داشته است، چراکه باید آمارها را بررسی کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید ببینیم که خریداران این چوب‌های قاچاق چه کسانی هستند، گفت: اگر قاچاق چوب در سطح کلان است، بنابراین مشتری کلان دارند و مشتری کلان چه کسانی می‌توانند باشند جز کارخانه‌های صنایع چوب بنابراین خیلی عجیب و غریب نیست و قابل بررسی است و می‌توانیم مشخص کنیم که آیا قاچاق انجام می‌شود یا خیر؟

رییس انجمن علمی جنگل‌بانی کشور با تاکید براینکه قطعا قاچاق چوب وجود دارد، تصریح کرد: من افزایش قاچاق چوب را قبول ندارم، چراکه آماری در این خصوص ارائه نشده است و معتقدم بعید است زیاد شده باشد چراکه با وجود ممنوعیت بهره‌برداری از جنگل‌ها همه می‌دانند که اگر درختی از جنگل قطع شده و خارج شود، قاچاق است.

کیادلیری با بیان اینکه همیشه پتانسیل قاچاق چوب وجود داشته، اما برای مقابله با آن راهکار نیز وجود دارد، خاطرنشان کرد: ما باید غیر از حفاظت و نگهبانی از قطع درختان نیازهای جامعه را نیز برطرف کنیم تا کسی به قاچاق روی نیاورد. نیازهای جامعه ما حتی زمانی که از جنگل‌ها بهره‌برداری هم می‌کردیم تامین نمی‌شد و آنطور که گفته می‌شد در آن زمان هم فقط می‌توانستیم ۱۰ درصد از نیاز چوبی کشور را تامین کنیم.

اجرای طرح تنفس جنگل باعث افزایش قاچاق چوب نشده است

قاچاق چوب وجود دارد، اما عده‌ای آنچنان آن را بزرگ می‌کنند که واقعی نیست، چراکه می‌خواهند طرح تنفس برداشته شود و معقتدند چون طرح تنفس اجرا می‌شود قاچاق زیاد شده‌است. آنها نمی‌گویند جنگل‌ها را محافظت کنیم یا کارخانه‌ها را کنترل کنیم تا جلوی قاچاق گرفته شود، بلکه می‌گویند اجرای طرح تنفس متوقف شود و دوباره بهره‌برداری از جنگل آغاز شود.

وی با اشاره به اینکه طرح تنفس جنگل یکی از مهمترین‌ طرح‌ها برای حفظ جنگل‌ها است، گفت: معتقدم طرح تنفس باعث کاهش قاچاق چوب شده است، در حال حاضر نیز نیاز چوبی کشور درحدود ۱۳ میلیون مترمکعب است در حالی که کل بهره‌برداری ما از جنگل‌ها در سال‌های آخر و قبل از اجرای طرح تنفس ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار مترمکعب هم نبوده است، بنابراین طرح تنفس علت قاچاق چوب نیست. قاچاق چوب وجود دارد، اما عده‌ای آنچنان آن را بزرگ می‌کنند که واقعی نیست، چراکه می‌خواهند طرح تنفس برداشته شود و معتقدند چون طرح تنفس اجرا می‌شود قاچاق زیاد شده است. آنها نمی‌گویند جنگل‌ها را محافظت کنیم یا کارخانه‌ها را کنترل کنیم تا جلوی قاچاق گرفته شود بلکه می‌گویند اجرای طرح تنفس متوقف شود و دوباره بهره‌برداری از جنگل آغاز شود.

نباید از جنگل‌های مرده و در حال احتضار درخت برداشت کنیم

رییس انجمن علمی جنگل‌بانی کشور با اشاره به دلایل متعدد قاچاق چوب در جنگل‌های شمالی و جنگل‌های زاگرسی گفت: مقصد چوب‌های قاچاق در جنگل‌های شمالی کارگاه‌های چوب است و بیشتر چوب‌های صنعتی قاچاق می‌شود البته در بحث جنگل‌های زاگرس موضوع فرق می‌کند و بحث ذغال نیز مطرح است. معتقدم ما باید حتما موضوع واردات چوب را پیگیری کنیم جنگل‌های شمالی کشور هم از لحاظ کیفیت و هم از نظر کمیت سقوط کرده بنابراین باید با چنگ و دندان آن را حفظ کنیم و با توجه به اینکه جنگل‌های هیرکانی هم ثبت جهانی شده است بنابراین باید بیش از پیش مراقبت کنیم.

کیادلیری درباره راه‌های مقابله با قاچاق چوب خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین اقدامات این است که این کارگاه‌ها را به درستی نظارت کنیم و همچنین مسیر واردات را باز بگذاریم و از کشورهای همسایه شمالی کشورمان که دارای جنگل‌های صنعتی بوده و در جهان معروف هستند و چوب‌های با کیفیتی دارند چوب‌های صنعتی را وارد کنیم. در همه جای دنیا هم روال همینگونه است، ما که ۹۳ درصد کشورمان خشک و نیمه خشک است که نباید از جنگل‌های مرده و در حال احتضارش درخت برداشت کنیم.

وی ادامه داد: در مقابل نیز باید نیازهای روستاییان را برطرف کرد در حقیقت مقابله با قاچاق چوب یک زنجیره است و شامل همه موضوعات از جمله اشتغال و کار روستاییان نیز می‌شود در کشوری که می‌خواهد به پایداری برسد بحث توسعه پایدار مطرح است و نمی‌توانیم نیاز امروز را برطرف کنیم، اما در مقابل برای آیندگان محدودیت‌های بسیاری را ایجاد کنیم. کاری که ما انجام می‌دادیم این بود که با تمام وجود تلاش می‌کردیم نیازهای روزمان را با قطع درختان برطرف کنیم و فردا برایمان مهم نبود.

رییس انجمن علمی جنگل‌بانی کشور تصریح کرد: وضعیت اجتماعی و اقتصادی مردم زاگرس نشین با ساکنان شمال کشور متفاوت است اما همه آنها به طور مستقیم از طبیعت بهره‌برداری می‌کنند و به طور مثال جنگل‌های زاگرس جنگل‌های معیشتی هستند و مردم از نظر اقتصادی با مشکلاتی در این مناطق روبرو هستند و از همین‌رو به طور مستقیم از جنگل ارتزاق می‌کنند و همچنین دام‌هایشان در سطح بسیار وسیع و بدون برنامه و نظارت از جنگل‌ها بهره می‌گیرند و چه چوب سوخت و چه قاچاق از جنگل بهره‌برداری می‌شود، اما میزان تخریب در جنگل‌ها در همه جای ایران یکسان است.

وی درباره بازدارندگی قانون قاچاق چوب خاطرنشان کرد: قانون‌های خوبی در زمینه قاچاق چوب داریم، اما هر کاری انجام دهیم باز هم یک سری افراد اقدام به قاچاق چوب خواهند کرد. اما مجری که باید قانون را اجرا کند آیا واقعا قانون را اجرا می‌کند. باز هم معتقدم که ضعف مدیریت در این بخش وجود دارد. متاسفانه مردم هم مسئولیت‌پذیر نیستند و با یک سرعت سرسام‌آور در حال تخریب منابع طبیعی کشورمان هستیم.

قاچاقچیان همیشه در جنگل چوب‌های با ارزش و بعضا غیرقابل احیا را از بین می‌برند و این موضع هیچ ربطی به قانون تنفس جنگل ندارد‌.

جنگل‌ها در حال از بین رفتن هستند

علی ابراهیمی (نماینده مردم شازند و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: اگر بخواهند قانون تنفس جنگل را زیر سوال را ببرند کاملا توجیه پر از اشکالی را مطرح کرده‌اند، چراکه به اندازه کافی برداشت بی‌رویه در این سالها از جنگل صورت گرفته است و جنگل‌ها در حال از بین رفتن است و همه افراد این موضوع را کاملا مشاهده می‌کنند.

وی ادامه داد: لازم بود به جنگل یک فرصت تنفس داده شود تا خود را احیا کند نمی‌توان تصور کرد که جنگل را باید با برداشت مدیریت کرد. اساسا هدف برداشت از جنگل برای چوب است. قاچاقچیان همیشه در جنگل چوبهای باارزش و بعضا غیرقابل احیا را از بین می‌برند و این موضع هیچ ربطی به قانون تنفس جنگل ندارد‌.

این نماینده مردم ادامه داد: مهمترین مشکل ما این است که سیستم نظارتی‌مان توسط سازمان جنگل‌ها و مراتع هم از نظر نیروی انسانی و هم از نظر ابزاری بسیار ضعیف است و نمی‌توانند به خوبی کنترل کنند و قاچاقچیان به راحتی از جنگلها برداشت می‌کنند این مهمترین و اساسی‌ترین عیب و مشکل ما در حوزه صیانت از جنگل است.

وی با بیان اینکه قاچاق چوب از آنجا که از اسم آن مشخص است، اساسا به شکل رسمی اتفاق نمی‌افتد و با هیچ شاخصه‌ای نمی‌توانیم ادعا کنیم که قاچاق افزایش یافته است یا نه و اگر کشفیات در این زمینه زیاد شده است نیز به دلیل این است که نظارت بیشتر شده است.

باید از طریق واردات نیاز چوب کشور را برطرف کنیم

ابراهیمی خاطرنشان کرد: معتقدم جنگلهای ما به عنوان منابع تنفسی این کشور با توجه به اینکه به سختی تجدیدپذیر هستند باید مراقبت بسیاری از آنها داشته باشیم هر چند که قیمت کاغذ و چوب زیاد باشد و باید سالیان سال این نیاز را از کشورهای دیگر و به صورت واردات تامین کنیم، چرا که در مناطق مرکزی جنگلهای تنک بلوط را دارد و در مناطق شمالی نیز همین مقداری که مشاهده می‌کنیم وجود دارد و اگر بخواهیم همین مقدار را هم برداشت کنیم که دیگر چیزی از آن برای نسل آینده باقی نخواهد ماند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس خاطرنشان کرد: قانون برای حفظ خاک، آب، منابع طبیعی و جنگل به اندازه کافی در اسناد بالادستی داریم، اما باید به روز شود که این موضوع باید توسط دستگاه‌های اجرایی از مجلس درخواست شود به عنوان مثال اگر کسی یک چوب گران قیمت را برداشت می‌کند، اما در مقابل برای او جرم درجه ۷ در قانون در نظر گرفته می‌شود و برای آن اهمیتی ندارد اشکالاتی است که باید اصلاح شود و مبالغ جرائم و نحوه برخوردها را به روز کنیم و مجلس باید در این زمینه دقت بیشتری کنید و به شکلی جرایم و مجازات هایی که برای این قضیه در نظر می‌گیرد باید متناسب با وقوع جرم باشد.

وی درباره واردات چوب گفت: کشورهایی مانند روسیه و کشورهای شمالی ما منابع خوبی برای تأمین چوب هستند و معتقدم که ما وقتی چوب وارد کنیم به نوعی آب و هوای مجازی را وارد کشور کرده‌ایم و باید تلاش کنیم چوب و کاغذ مورد نیازمان را تا جایی که امکان دارد از طریق واردات تامین کنیم، چراکه اگر در این حوزه واردات داشته باشیم قطعا ضرر نخواهیم کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت طلا در بازار جهانی/ قیمت انواع نفت افزایش یافت

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
قیمت طلا در بازار جهانی/ قیمت انواع نفت افزایش یافت
خبرگزاری میزان- بررسی قیمت نفت در بازار جهانی نشان می‌دهد که طی روز جاری قیمت نفت اوپک روند صعودی به خود گرفته است. تاریخ انتشار: 10:01 - 20 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۴۸۷۳۹

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، پایگاه اویل پرایس در تازه‌ترین گزارش خود درباره بهای نفت از افزایش آن در روز جاری در بازار بین المللی خبر داد.

طبق این گزارش، قیمت نفت وست تگزاس اینتر مدیت از ابتدای امروز با ۴۹ سنت افزایش قیمت به ۵۷ دلار و ۸۹ سنت فروخته می‌شود.

همچنین در مدت زمان ذکر شده، قیمت نفت برنت با ۵۲ سنت افزایش، به قیمت ۶۲ دلار و ۹۰ سنت رسید.

بر اساس این گزارش قیمت نفت اوپک نسبت به روز گذشته با افزایش یک دلارو ۲۵ سنتی مواجه شد و طی روز جاری به قیمت ۶۲ دلار رسید.

قیمت نفت در بازار جهانی به شکل زیر است:

قیمت طلا در بازار جهانی/ قیمت انواع نفت افزایش یافت - 7

همچنین بر اساس اخبار پایگاه گولد پرایس، قیمت هر گرم طلا در بازار جهانی نسبت به روز گذشته ۳ سنت افزای یافت و به قیمت ۴۷ دلارو ۹۴ سنت به فروش رسید همچنین یک انس طلا نیز در این بازار یک هزارو ۴۹۰ دلار فروخته می‌شود.

بر این اساس قیمت نقره امروز در بازار با ۹ سنت افزایش قیمت مواجه شد و یک انس نقره به ۱۸ دلار و ۱۳ سنت رسید.

قیمت نفت، طلا و نقره در بازار جهانی به شکل زیر است:

قیمت طلا در بازار جهانی/ قیمت انواع نفت افزایش یافت - 11

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آیفون ۱۱ چقدر است؟

موجخبرگزاری موج
قیمت آیفون ۱۱ چقدر است؟
آیفون 11 دارای دو دوربین است و دوربین اصلی که سنسور آن جدید است، همچنان 12 مگاپیکسلی است و دوربین دوم که آن هم دوازده مگاپیکسلی خواهد بود، از نوع اولترا واید است.

به گزارش خبرگزاری موج، بالاخره انتظارها به سر آمد و آیفون جدید ۲۰۱۹ معرفی شد. این محصول جدید که آیفون 11 نام دارد، جایگزین آیفون XR خواهد شد.

این گوشی همچنان به نمایشگر LCR مجهز است و اندازه آن هم ۶٫۱ اینچی است. رزولوشن این نمایشگر هم دقیقا با آیفون XR یکسان خواهد بود و خبری از ۳D Touch هم نیست. درواقع ۳D Touch از تمام آیفون‌های امسال حذف شده‌اند!

جدا از نمایشگر که با آیفون XR یکسان است، طراحی این گوشی هم شامل تغییراتی شده اما از این جنبه هم همچنان شبیه به نسل قبلی خودش است. این یعنی در بخش جلویی این گوشی همچنان شاهد یک بریدگی یا ناچ بزرگ هستیم که البته درون آن، سخت‌افزار مربوط به Face ID قرار گرفته است. رنگ‌های این گوشی نیز جدید هستند و آیفون ۱۱ در رنگ‌های بنفش، سفید، سبز، زرد، مشکی و رنگ قرمز، عرضه خواهد شد.

* آیفون ۱۱ دارای دو دوربین است

بزرگترین تغییری که در طراحی این محصول رخ داده، در بخش دوربین قابل مشاهده است. سال گذشته آیفون XR تنها با یک دوربین ۱۲ مگاپیکسلی معرفی و عرضه شد اما حالا جانشین آن یعنی آیفون ۱۱ دارای دو دوربین است. دوربین اصلی که سنسور آن جدید است، همچنان ۱۲ مگاپیکسلی است و دوربین دوم که آن هم دوازده مگاپیکسلی خواهد بود، از نوع اولترا واید است. رابط کاربری دوربین هم بهبود یافته تا در هنگام عکاسی با دوربین اصلی، بتواند در فریم خود، زاویه‌ای از دوربین اولترا واید را هم به صورت همزمان ببینید!

قیمت آیفون ۱۱ چقدر است؟ - 6

مشخصا، دوربین امسال بخش مهمی از آیفون‌های جدید است. اپل از Tone Mapping چندگانه استفاده کرده تا بتواند جزئیات هایلایت در عکس را با توجه به موفعیتشان در عکس، به شکلی درست ثبت کنند. همچنین یک افکت جدید به نام High-Key Mono Portrait Effect وجود دارد و دوربین آیفون ۱۱ نیز می‌تواند از اشیا و حیوانات هم عکس پرتره بگیرد.

اما جدا از این موارد، بهترین ویژگی جدیدی که در دوربین آیفون ۱۱ وجود دارد، حالت عکاسی در شب است که Night Mode نامیده می‌شود. این ویژگی در آیفون ۱۱ کمک می‌کند تا عکاسی در شب بهبود یابد و همزمان، آیفون ۱۱ هم از این جنبه از رقبایی مثل گوشی‌های پیکسل و یا گلکسی نوت ۱۰ و گلکسی اس ۱۰، عقب نماند. برای این حالت، گوشی از ترکیب چند تصویر استفاده می‌کند تا بتواند عکس‌هایی روشن در شب ثبت کند.

قیمت آیفون ۱۱ چقدر است؟ - 9

در بخش فیلم‌برداری، حالا می‌توانید تنها با یک لمس، در حین فیلم‌برداری بین دو دوربین اولترا واید و دوربین اصلی سوییچ کنید. فیلم‌برداری با این گوشی می‌تواند با حداکثر رزولوشن ۴K در سرعت ۶۰ فریم در ثانیه انجام بپذیرد. فیلم‌برداری صحنه آهسته و تایم‌لپس هم همچنان وجود خواهند داشت و دامنه دینامیکی دار فیلم‌برداری با دوربین‌های این گوشی نیز بهبود بخشیده است.

* کیفیت خارق العاده دوربین سلفی آیفون ۱۱

اپل حتی دوربین سلفی آیفون ۱۱ را هم بهبود بخشیده و حالا سنسور ۱۲ مگاپیکسلی آن، می‌تواند عکس‌هایی وایدتر از شما بگیرد. دوربین جلویی قابلیت فیلم‌برداری با رزولوشن ۴K تا سرعت ۶۰ فریم در ثانیه همراه با پشتیبانی از فیلم‌برداری صحنه آهسته را هم همراه خواهد داشت. اپل برای فیلم‌برداری صحنه آهسته با دوربین جلویی این گوشی، اسم Slofies را انتخاب کرده و امیدوار است کاربران با این ویژگی، ویدیوهایی خلاقانه در اینترنت و با آیفون ۱۱ به اشتراک بگذارند.

قیمت آیفون ۱۱ چقدر است؟ - 14

درون آیفون ۱۱ از پردازنده اختصاصی اپل یعنی A۱۳ Bionic استفاده شده است. این پردازنده، آنطور که اپل و بنچمارک‌هایش نشان دادند، «سریع‌ترین پردازنده موبایلی» حال حاضر است. همچنین این چیپست مجهز به «سریع‌ترین پردازشگر گرافیکی موبایلی» در بین گوشی‌های امروزی نیز هست که این ادعاها توسط بنچمارک‌هایی که اپل به ما نشان داد، به وجود آمده‌اند. اپل عملکرد این پردازنده را روی صحنه و با بازی Pascal’s Wager نشان داد که قرار از ماه آینده در اپ استور عرضه شود. چیزی که ما در این مراسم دیدیم، گرافیک این بازی در سطح بسیار بالایی بود و با سرعت ۶۰ فریم در ثانیه اجرا می‌شد. اما خب به جز بازی، اپل چیز دیگری از عملکرد این پردازنده نشان نداد و تنها آمار و ارقامی درباره A۱۳ بیان کرد.

* آیفون ۱۱ عمر باتری بسیار خوبی دارد

جدا از این موارد، اپل گفت که آیفون ۱۱ عمر باتری بسیار خوبی هم خواهد داشت. درواقع آیفون XR بیشترین میزان شارژدهی در تمام آیفون‌ها را داشت و حالا آیفون ۱۱ قرار است یک ساعت شارژدهی بیشتری از آیفون XR داشته باشد. ویژگی Face ID هم در این گوشی بهبود بخشیده و قرار است با سرعت بیشتر و در زوایای بیشتری، چهره کاربر را تشخیص داده و قفل گوشی را باز کند. آیفون ۱۱ حتی از نظر ضد آب بودن هم بهتر از آیفون XR است زیرا دارای استاندارد IP۶۸ خواهد بود. این یعنی این گوشی را می‌توان تا دو متر و به مدت سی دقیقه، به زیر آب برد.

زمان عرضه این گوشی، ۲۹ شهریور ماه خواهد بود. مدل پایه این گوشی، پنجاه دلار ارزان‌تر از مدل پایه آیفون XR است. این یعنی آیفون ۱۱ در مدل ۶۴ گیگابایتی، با قیمت ۶۹۹ دلار، در مدل ۱۲۸ گیگابایتی با قیمت ۷۴۹ دلار و در نهایت در مدل ۲۵۶ گیگابایتی، با قیمت ۸۴۹ دلار عرضه خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از عصرایران، در این شهر تا کنون ۱۹۷ مورد ابتلای به کرونا گزارش داده شده است و مقامات شهر در تلاشند تا مطمئن شوند که همه افراد آلوده شناسایی شده‌اند و تحت درمان هستند. پیش از این نیز برخی دیگر از شهرهای چین، ابتکاری مشابه را به اجرا گذاشته بودند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
این هفته اعضای کمیته دستمزد شورای عالی کار پس از هفته‌ها بحث و بررسی، هزینه ماهانه زندگی خانوارهای کارگری را تعیین و روی رقم چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان به توافق رسیدند. سبد معیشت کارگران بر اساس اعلام کمیته دستمزد در سال گذشته بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود که منجر به افزایش ۳۶٫۵ درصدی حداقل مزد کارگران در سال ۱۳۹۸ شد. با مشخص شدن هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران شورای عالی کار در سه هفته پایانی سال وارد مذاکرات جدی دستمزد سال ۱۳۹۹ شده و سرنوشت دستمزد میلیون‌ها کارگر ایرانی رقم خواهد خورد. این هفته مدیر اجرایی طرح ملی تکاپو از جذب بیش از ۱۵۰۰ فارغ التحصیل کشاورزی به بازار کار خبر داد. در هفته‌ای که گذشت مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار برگزار شد و معاون روابط کار وزیر کار در این مراسم با انتقاد از فروش وسایل ایمنی کار و حفاظت شخصی غیر استاندار در بازار تهران، از سازمان تعزیرات حکومتی خواست تا به این قضیه ورود کند و مراکز فروش و عرضه این وسایل را مورد نظارت قرار بدهد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
همچنین در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود که نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته ۴۴٫۴ درصد افزایش داشته است. براساس گزارش بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در طول ۱۱ ماهه سال جاری به حدود ۷۳ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۳۵٫۶ درصدی را نشان می‌دهد. در عین حال متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی در این مدت ۱۳ میلیون تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش ۶۳٫۵ درصدی داشته است. اغلب واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران در بهمن‌ماه سال جاری با سهم ۱۱٫۷ درصد ارزشی بین ۴۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان داشته‌اند. گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در بهمن‌ سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۹٫۴ و ۳۱٫۵ درصد افزایش داشته است.

اخبار بیشتر