واکنش‌ها به مرگ دردناک سحر خدایاری (دختر آبی) ادامه دارد + عکس سحر
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. ورزشی
پوشش خبری

واکنش‌ها به مرگ دردناک سحر خدایاری (دختر آبی) ادامه دارد + عکس سحر

عکس| تغییر رنگ لوگوی باشگاه رم برای دختر استقلالی

روزنوخبرگزاری روزنو
عکس| تغییر رنگ لوگوی باشگاه رم برای دختر استقلالی

انتشار خبر درگذشت سحر خدایاری هوادار استقلال که چند روز پس از خودسوزی اتفاق افتاد واکنش بسیاری از اهالی فوتبال را در پی داشت.

حتی صفحه رسمی باشگاه رم برای فارسی‌زبانان هم در اقدامی جالب بخش قرمزرنگ لوگوی باشگاه ایتالیایی را آبی کرده و با ابراز همدردی درگذشت سحر خدایاری نوشت:

لقب ما جالوروسی به معنای زرد و قرمز است، اما امروز قلب ما به خاطر سحر آبی خواهد بود. هدف فوتبال نزدیک کردن افراد به یکدیگر است و نه تفرقه انداختن میان آن‌ها. اکنون وقت آن رسیده که زنان و مردان در ایران در کنار هم از تماشای فوتبال در استادیوم لذت ببرند.

عکس| تغییر رنگ لوگوی باشگاه رم برای دختر استقلالی - 5

خواندن خبر در سایت منبع

عکس| سحر خدایاری، دختر عاشق فوتبال که خودسوزی کرد

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
عکس| سحر خدایاری، دختر عاشق فوتبال که خودسوزی کرد
باشگاه استقلال در توییت جدید خود عکسی از سحر خدایاری، دختر عاشق فوتبال را منتشر کرد.

آفتاب‌‌نیوز :

سحر خدایاری که در شبکه‌ اجتماعی و رسانه‌ها با لقب دختر آبی شناخته می‌شود،] از هواداران تیم استقلال تهران بود که گفته می‌شود در اعتراض به دستگیری و محکومیت به زندان برای تلاش برای ورود به ورزشگاه و تماشای فوتبال، اقدام به خودسوزی کرد و در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ درگذشت.

عکس| سحر خدایاری، دختر عاشق فوتبال که خودسوزی کرد - 3

خواندن خبر در سایت منبع

توییت مجری شبکه سه و درخواست از مردم برای بیان نظر در مورد دختر آبی

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
توییت مجری شبکه سه و درخواست از مردم برای بیان نظر در مورد دختر آبی
سید حسین حسینی از مردم خواست که نظرات‌شان را درباره دختر عاشق فوتبال که خودسوزی کرد، بیان کنند تا او در شبکه سه مطرح کند.

تصاویر| واکنش اهالی فوتبال به درگذشت دختر آبی

روزنوخبرگزاری روزنو
تصاویر| واکنش اهالی فوتبال به درگذشت دختر آبی

طی روزهای اخیر مورد بحث‌ترین اتفاق فوتبال ایران موضوع سحر، دختر آبی بود که سر منشا خودسوزی و سپس مرگش، ممانعت از ورود به استادیوم و سپس تشکیل پرونده قضایی بود. از شب گذشته که خبر درگذشت او منتشر شد، بسیاری از اهالی فوتبال و سینما به این اتفاق واکنش نشان دادند.

در همین ارتباط دقایقی پیش سیدجلال حسینی کاپیتان تیم پرسپولیس با انتشار یک استوری در اینستاگرام خود و تصویری از ورزشگاه خالی آزادی، درگذشت دختر آبی را تسلیت گفت. همچنین حسین ماهینی در توییتر خود با هشتگ دختر آبی و استفاده از کاریکاتور عمر مومنی، به این موضوع واکنش نشان داد. علی کریمی، مهدی رحمتی، وینفرد شفر هم در صفحات شخصی خود به این موضوع تأثربرانگیز پرداختند.

تصاویر| واکنش اهالی فوتبال به درگذشت دختر آبی - 4تصاویر| واکنش اهالی فوتبال به درگذشت دختر آبی - 5تصاویر| واکنش اهالی فوتبال به درگذشت دختر آبی - 6تصاویر| واکنش اهالی فوتبال به درگذشت دختر آبی - 7

خواندن خبر در سایت منبع

دختران آبی و سیاست‌های زرد! …

الفخبرگزاری الف
دختران آبی و سیاست‌های زرد! …

هر جامعه‌ای «مساله» های خودش را دارد و هیچ جامعه‌ای بی مساله نیست. آنچه مهم است نوع برخورد آن جامعه با مسایل است. نخستین قدم در حل مسایل یک جامعه نیز پذیرش مساله بودن آن است.

هر چند امروزه برخی جامعه شناسان از «برساخته» بودن واقعیت اجتماعی و لاجرم «برساخته» شدن مسایل اجتماعی سخن می‌گویند، به این معنی که آنچه «مساله» تلقی می‌شود تابعی از خواست قدرت گروه‌ها و جریان‌های اجتماعی قدرتمند در یک جامعه است و این طبقات قدرتمند اجتماعی اند که تعیین می‌کنند چه چیزی مساله و چه چیزی مساله نیست. اما افراط در این بینش باعث حذف «واقعیت» ها از عرصه جامعه و نوعی هرج و مرج «معرفتی» می‌شود. برساختن و پروردن یک مساله یک چیز است و واقعیت‌هایی که باعث ظهور و پیدایی مسایل می‌شوند چیز دیگر.

هر موضوعی را نمی‌توان تبدیل به «مساله» کرد و هر مساله‌ای از پشتوانه و ظرفیت‌های لازم موجود در واقعیت بهره می‌برد و گرنه مورد پذیرش بین الاذهانی قرار نمی‌گیرد.

با این مقدمات باید پرسید خودسوزی دختر جوان موسوم به دخترآبی آیا یک «مساله» اجتماعی در جامعه ماست؟! پاسخ یقینا مثبت است. نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند که سنتی‌ترین آن‌ها نیز نسبت به پدران و مادران خود دارای سلایق و بعضا باورهای مختلفی هستند. نمی‌شود به آن‌ها سلایق و باورهای اجتماعی گذشته را تحمیل کرد. عرف‌ها تغییر می‌کنند. این واقعیتی است که در بزرگترین رسانه رسمی در کشور نیز که حساسیت‌های مضاعفی درباره آن اعمال می‌شود محل اعتناست. مقایسه کنید نحوه پوشش مجریان و بازیگران و نحوه سخن گفتن آن‌ها و فرم و محتوای تولیدات آن را با گذشته همین رسانه معظم.

اما آیا خودسوزی یا فوت دختر جوان علاقمند به فوتبال یک مساله سیاسی است؟! پاسخ یقینا منفی است. هر چند اراده‌ها و سلایق مختلفی در حاکمیت سیاسی کشور نسبت به این موضوع روی خوشی نشان نمی‌دهد و با معیارها و عرف‌های گذشته به این موضوعات می‌نگرند اما حاکمیت فقط در این سلیقه‌ها خلاصه نمی‌شود و در همین حاکمیت سیاسی، زنان برای رفتن به تماشای اغلب مسابقات ورزشی و انجام سایر فعالیت‌های اجتماعی که در گذشته همین جامعه از لحاظ عرفی یا حتی شرعی محدودیت درباره آن‌ها وجود داشت منعی ندارند. بنابراین تسری دادن این منع‌های محدود (که آن هم محل بحث است و بر خلاف تصویری که ماهی گیران سیاسی داخلی و خارجی از اوضاع ایران نشان می‌دهند به زودی با طرح درست مساله، قابل رفع است) به همه حوزه‌های اجتماعی و تصویرسازی غیرواقعی از این مسایل چیزی جز فرصت طلبی سیاسی نیست و اساسا همین فرصت طلبی هاست که از این مساله‌های اجتماعی مساله‌های سیاسی زودگذر می‌سازد و مانع طرح درست آن‌ها می‌شود.

حجاب و ‌ورزشگاه رفتن زنان و مسایل اجتماعی دیگری از این قبیل هر چند مانند هر پدیده دیگر اجتماعی محل نزاع‌های سیاسی قرار می‌گیرد اما به هیچ وجه حل و فصل کردن آن‌ها در حوزه سیاست و قدرت نیست. اراده‌‌های صرفا سیاسی ناتوان از حل مسایل اجتماعی اند.

نه آن اراده‌هایی که در عرصه حاکمیت سیاسی خواهان تحمیل عرف‌های گذشته اجتماعی به زنان هستند (اگر چنین اراده‌ای معیار باشد تمامی زنان جامعه باید به خانه هایشان بازگردند! ‌) و نه اراده‌های سیاسی که از هر فرصتی برای بهره برداری سیاسی از این مسایل اجتماعی استفاده می‌کنند هیچکدام خدمتی به حل آن‌ها نمی‌کنند سهل است خودشان بخشی از مشکل هستند!

این مشکل را شاید بتوان تحت عنوان فقدان عقلانیت و تدبیر در اداره امور شناسایی کرد. مشکلی که بر اساس آن مسایل مختلف اجتماعی نه فرصت طرح درست را می‌یابند و نه مجال گفت‌وگوی موثر و راه گشا را. به محض طرح مسایلی از این دست دهان‌های باز سیاست در داخل و خارج آن‌ها را می‌بلعند و در دستگاه گوارش خود هضم می‌کنند. در یک سوی این ماجرا هر مساله خرد و کلان اجتماعی را «دشمنانی» بدخواه، برای بدنامی «نظام» طراحی کرده‌اند و در سوی دیگر «رژیم» ایران قرار دارد که دشمن زنان است!

حتی برخی جریان سیاسی داخلی نیز نمی‌توانند از منافع زودگذر چنین فرصت ‌‌هایی برای موقعیت هایی سیاسی خود چشم پوشی کنند. در حالی که باید پاسخگوی مسوولیت‌های خود در گذشته و حال درباره حل مسایل مختلف دیگری نیز باشند مسایلی که بسیار بزرگتر و مهم‌تر از استادیوم رفتن زنان است و حل آنان برای خود زنان نیز در اولویت است با آویختن به این ریسمان کهنه دنبال احیای موقعیت از دست رفته خویشند. این جریان‌های سیاسی به مردم نمی‌گویند که برای همین دختر جوان فوت شده که علیرغم داشتن دو مدرک تحصلی کاربردی (زبان و کامپیوتر) بیکار بود وهزاران هزار زن جوان دیگر چه کرده‌اند که حال اینطور دلسوزانه خواهان ورزشگاه رفتن آنان شده‌اند؟!

این قبیل فرصت طلبی‌ها مسایل بزرگ اجتماعی را خواسته یا ناخواسته به مسایل کوچک ‌تنزل می‌دهد سپس ‌همان مسایل کوچک‌تر را به پروژه‌های مبتذل سیاسی تبدیل می‌کند و نهایتا با همین پروژه‌های سیاسی مبتذل نیروی اجتماعی توده‌ای و موسمی برای خود بسیج می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش بارسلونا به درگذشت دختر آبی

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
واکنش بارسلونا به درگذشت دختر آبی
باشگاه بارسلونا در واکنش به درگذشت سحر خدایاری در توییتر پیامی منتشر کرده است.

آفتاب‌‌نیوز :

درگذشت سحر خدایاری هوادار استقلال که چند روز پیش پس از خودسوزی رخ داد در سرتاسر جهان بازتاب داشته است.

پس از واکنش فیفا، باشگاه رم و پل پوگبا، باشگاه بارسلونا در پیامی به همین مناسبت نوشت: باشگاه بارسلونا خیلی از شنیدن خبر مرگ سحر خدایاری متأسف است، امیدوارم او در آرامش باشد. فوتبال یک بازی برای همه است، مردان و زنان و همه باید قادر باشند از این بازی زیبا در استادیوم‌ها کنار هم لذت ببرند.

واکنش بارسلونا به درگذشت دختر آبی - 4

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
او پس از اطلاع از وخامت اوضاع با اولین پرواز به ایران آمد تا از خطر این بیماری در امان باشد. منصوریان، اما دیروز در صفحه اینستاگرام خود مطلبی را درخصوص چگونگی بازگشتش از چین منتشر کرد که بازتاب زیادی را در فضای مجازی به دنبال داشت. عضو تیم ملی ووشوی بانوان مدعی است بی‌توجهی نسبت به ورود مسافران چینی به ایران، موجب شده تا این ویروس مرگ‌بار به کل کشور سرایت کند. الهه حالا بیشتر دراین‌باره توضیح می‌دهد: «ویروس کرونا ۲۳ ژانویه در چین شروع شد که من سه روز بعد تصمیم گرفتم به ایران بیایم. منصوریان که با پنج مدال طلای ووشوی جهان یکی از بانوان پرافتخار ورزش ایران به شمار می‌رود، در این شرایط فعلا باید منتظر بماند تا ببیند اوضاع ویروس کرونا در چین به کجا می‌رسد.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشفرهاد مجیدی و علی فتح‌الله زاده رابطه خوبی ندارند. فرهاد در اوج این اختلافات حرف‌هایی زد که نشان می‌داد پشت افتخاری ایستاده و رودرروی فتح‌ا … زاده. حرف امثال من این است که دوران مدیر-لیدر، دوران مربی-لیدر-رسانه، دوران این بازی‌های کثیف تمام شده. فتح‌ا … زاده در روز‌هایی که استراماچونی نمی‌آمد تأکید داشت فرهاد گزینه خوبی برای سرمربیگری است. بعد‌ها نزدیکان استقلال متوجه شدند فرهاد این حرف‌ها را به فتح‌الله زاده گفته است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از روزنامه الریاضیه عربستان، لغو دیدار تیم‌های پرسپولیس ایران و التعاون عربستان به دلیل شیوع ویروس کرونا و لغو پروازها از این کشور به امارات با تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا صورت گرفت. اکنون باشگاه النصر نیز انتظار دارد این نهاد بازی با سپاهان را نیز لغو و به زمان دیگری موکول کند. بر اساس این گزارش؛ فدراسیون فوتبال عربستان با کنفدراسیون فوتبال آسیا برای لغو بازی النصر برابر سپاهان در حال رایزنی است. باشگاه النصر ۳ روز قبل با ارسال نامه‌ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا خواستار تعویق بازی با سپاهان شده بود. بازی تیم‌های النصر و سپاهان طبق برنامه باید روز ۱۳ اسفند به میزبانی تاشکند، پایتخت ازبکستان برگزار شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از روزنامه الشرق الاوسط؛ شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای آسیایی باعث شد تا کنفدراسیون فوتبال این قاره (AFC) برخی بازی‌های لیگ قهرمانان و کاپ آسیا را به زمان دیگری موکول کند. بر اساس این گزارش، با توجه به شرایط حاکم این احتمال وجود دارد که کنفدراسیون فوتبال آسیا بخواهد برگزاری تمامی دیدارهای لیگ قهرمانان و کاپ آسیا را به زمان دیگری که نامعلوم است موکول کند؛ البته احتمال لغو کامل این رقابت‌ها در فصل جاری نیز وجود دارد. یک عضو کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز پیشنهاد لغو کامل رقابت‌های فصل جاری لیگ قهرمانان و کاپ آسیا را ارائه داد. وی در این رابطه گفت: اگر ویروس کرونا مهار نشود، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که رقابت‌های لیگ قهرمانان و کاپ آسیا به طور کامل لغو شوند. انتهای پیام/
روزنوروزنو1 روز قبل
اسکوچیچ بعد از حضور در تیم ملی دو کمک خارجی خود را به فدراسیون فوتبال معرفی کرد و قرار است این مربیان با شروع تمرینات تیم ملی وارد تهران شوند تا تمرینات تیم ملی را زیر نظر بگیرند. سهراب بختیاری زاده در کمپ تیم‌های ملی دیده شده و نشستی را با مدیر تیم ملی برگزار کرد. دیگر مربی‌ای که قرار است به کادر فنی تیم ملی ملحق شود محرم نویدکیا بازیکن سابق تیم سپاهان است. استفاده از مربیان تیم‌های لیگ برتری نکته‌ای بوده که مورد توجه فدراسیون فوتبال بود، اما واقعیت این است که مربیان تیم‌های لیگ برتری حاضر نیستند با گذشتن از دستمزد‌های میلیاردی وارد کادر فنی تیم ملی شوند. البته دستمزد ناچیز فقط برای مربیان ایرانی تیم‌های ملی است و مربیان خارجی تیم‌های ملی دستمزد خوبی می‌گیرند.
روزنوروزنو1 روز قبل
در عین حال او در لابلای صحبت هایش، بحثی مهم درباره دیدار سپاهان پرسپولیس را مطرح کرده که می‌تواند منجر به یک موج تازه در بین تیم‌های مدعی فوتبال ایران بشود. با اضطراب و استرس و ترس به خاطر این ویروس حتی خطر مصدومیت بازیکنان بیشتر می‌شود. همه تیم‌ها از بازی پرسپولیس- سپاهان متضرر شدندتیم‌های استقلال، تراکتور و شهرخودرو و سایر مدعیان از ماجراهای بازی سپاهان با پرسپولیس متضرر شدند. باید با طراحان این اتفاق‌ها شدیدترین برخورد را کرد. اگر بازی تکرار شد که هیچ اما اگر رأی دیگری صادر شد، جریمه‌ها باید خیلی بیشتر از نتیجه یک بازی باشد.

اخبار بیشتر