صحبت‌های اخیر بیژن زنگنه، وزیر نفت درباره قراردادهای نفتی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

صحبت‌های اخیر بیژن زنگنه، وزیر نفت درباره قراردادهای نفتی

وزیر نفت: رجز نمی‌خوانم اما آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ما را صفر کند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
وزیر نفت: رجز نمی‌خوانم اما آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ما را صفر کند
وزیر نفت گفت: نمی‌خواهیم رجزخوانی کنیم، اما آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ما را صفر کند.

به گزارش خبرآنلاین، بیژن زنگنه امروز در مراسم امضای قرارداد توسعه میدان گازی بلال، با بیان این‌که طرح توسعه میدان‌های غرب کارون خوب پیش می‌رود، اظهار کرد: نمی‌خواهیم رجزخوانی کنیم، اما آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ما را صفر کند.

به گفته وی هرچه همکاری بین‌المللی بیشتر شود، کارها بهتر پیش می‌رند اما اکنون نیز متوقف نشده‌ایم و طرح‌های ابتکاری و بی‌نظیری را در حوزه‌های مختلف در دستور کار داریم.

وزیر نفت: رجز نمی‌خوانم اما آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ما را صفر کند - 3

وزیر نفت افزود: یکی از اهداف امضای قرارداد فاز ١١، جلوگیری از افت تولید با یادگیری فشارافزایی در دریا بود و الان از دوستان می‌خواهم خودشان کار را آغاز کنند. زنگنه تصریح کرد: ما متوقف شدنی نیستیم و قدرت خلاقه خود را به کار می‌گیریم تا مشکلات را حل کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید، مشروح اظهارات وزیر نفت است:

* ما نگرانی مردم در میدان‌های مشترک را درک کرده‌ایم و باوجود شدیدترین تحریم‌ها، هم در پارس جنوبی و هم در غرب کارون از طرف مقابل عقب‌تر نیستیم.

* توسعه میدان گازی بلال در دستور کار قرار گرفته و امروز قرارداد این مهم را با شرکت پتروپارس که یکی از بهترین شرکت‌های ایرانی است، به امضا رساندیم و باید بگویم که شرکت پتروپارس در تمام این سال‌ها و در تمام قراردادهایی که به آن واگذار شده است، از نظر زمان بندی و قیمت به خوبی عمل کرده است که این مساله در ارزیابی شرکت‌ها برای ما بسیار مهم و قابل توجه است.

* مبلغ سرمایه‌گذاری قرارداد متبوع ۴۴۰ میلیون دلار بوده؛ البته این قیمت نهایی نشده و پیمانکار عمومی به مناقصه می‌رود و قیمت‌ها با نظارت شرکت نفت به دست می‌آید.

* یکی از تعهدهای بنده که به مجلس شورای اسلامی ارائه دادم، این بوده که تا پایان دولت تکلیف تمام میدان‌های مشترک مشخص شود، یعنی هیچ میدانی نخواهد ماند که پیمانکار و فرآیند انجام کار آن مشخص نشده باشد. میدان بلال نیز جزو همین تعهدات است. تکلیف فرزاد B امسال مشخص خواهد شد و همچنین فاز ۱۱ پارس جنوبی نیز که به دلیل تحریم‌ها دچار وقفه شده بود، نهایتا تا پایان امسال تعیین تکلیف خواهد شد. توسعه میدان فروزان نیز در دستور کار قرار گرفته است. تا پایان سال میدان مهمی نخواهیم داشت که تکلیف آن مشخص نشده باشد. همچنین باید بگویم که توسعه میادین مشترک غرب کارون به خوبی پیش می‌رود و قرارداد ایلام پایدار غرب بسته شده است.

* در این دولت عمده توسعه پارس جنوبی به جز فاز ۱۱ به اتمام می‌رسد و همچنین تلاش خواهیم کرد که مرحله‌ی اول فاز ۱۱ نیز نیمه اول ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.

* هر دو هفته یک قرارداد و افتتاح در شرایط تحریم خواهیم داشت. تحریم‌ها ما را متوقف نخواهد کرد و ما زنده‌ایم برای توسعه صنعت نفت و ایجاد اشتغال؛ چراکه اگر صنعت نفت حرکت کند، پیمانکاران‌ و سازندگان نیز فعال خواهند شد؛ با توجه به این‌که سفارش از درون قرارداد به وجود می‌آید، برای توسعه کار پیمانکاران تلاش خواهیم کرد که این مساله نیز نشان‌دهنده تحرک و فعالیت ما در این حوزه است.

* تحریم‌ها نتوانسته کاروان توسعه نفت را متوقف کند، به گونه‌ای که عملکرد وزارت نفت از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است.

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر نفت: قرارداد با کنسرسیوم پرگس لغو شد

فارسخبرگزاری فارس
وزیر نفت: قرارداد با کنسرسیوم پرگس لغو شد
وزیر نفت با بیان اینکه ظاهرا چینی ها تمایلی برای حضور در فاز 11 ندارند هرچند که تاکنون چنین چیزی را اعلام نکرده‌اند، گفت: ما مذاکرات خود را با چینی ها ادامه خواهیم داد.

بیژن زنگنه صبح امروز در حاشیه مراسم امضای قرارداد میدان گازی بلال در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه اطلاعی در خصوص توافق ایران با چین به منظور سرمایه‌گذاری چینی‌ها در ایران ندارم، گفت: من چنین چیزی را نشنیده‌ام که چینی‌ها بخواهند مبلغ ۲۵۰ میلیارد دلار در صنعت نفت ایران سرمایه‌گذاری کنند.

* برای احداث فاز ۴ پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس خوراک نداریم

وی در ادامه با اشاره به وضعیت توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس که گفته می‌شود به صورت مجازی در حال اجرا و تکمیل است، ‌گفت: مجازی بودن به این معناست که در حال حاضر این پالایشگاه با ظرفیت ۴۲۰ هزار بشکه در روز در حال فعالیت است که این رقم تا پایان سال جاری به ۴۸۰ هزار بشکه می‌رسد که عملا ما توانستیم با هزینه کمتر از صد میلیون دلار عملا ظرفیت فاز ۴ را در سه فاز دیگر تقسیم کنیم؛ زیرا برای احداث یک فاز جدید نه امکان تامین خوراک وجود داشت و نه واحد یوتیلیتی جدید بنابراین علت اصرار اینکه چرا باید فاز چهارم با هزینه یک میلیارد دلار احداث شود مشخص نیست.

* سرمایه سیراف را از بازار سرمایه تامین می‌کنیم

زنگنه در پاسخ به سؤالی در مورد وضعیت پالایشگاه‌های سیراف گفت: با دستور رئیس‌جمهور این پالایشگاه‌ها در مراحل آخر هماهنگی به منظور تامین مالی است که قصد داریم سرمایه مورد نیاز این طرح را از طریق بازار سرمایه تامین کنیم که در همین راستا هماهنگی لازم با بورس، بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی انجام شده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان هفته جاری این بررسی‌ها و جلسات نهایی شوند.

وزیر نفت با اشاره به این موضوع که سرمایه گذاران این طرح مایل هستند با استفاده از نفتای تولیدی به طرح‌های جدید پتروشیمی کمک کنند، گفت: با این شرایط به نظر می‌رسد این طرح یک طرح اقتصادی باشد.

همچنین زنگنه در پاسخ به سؤالی با اشاره به طرح اساسنامه شرکت ملی گاز گفت: این طرح در دستور کار مجلس قرار گرفته است که عملا به شرکت ملی گاز ایران این امکان را می‌دهد که در بخش بالا دست صنعت نفت نیز ورود کند. اما اینکه آیا شرکت ملی گاز بتواند در این بخش ورود پیدا کند یا خیر، را دولت تصمیم‌گیری می‌کند.

* مذاکره با چینی‌ها درباره توسعه فاز ۱۱ ادامه دارد

وی همچنین با اشاره به وضعیت فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: تاکنون چینی‌ها صحبتی مبنی بر ترک این فاز نکرده‌اند اما رفتارشان نشان می‌دهد که تمایلی برای حضور در این فاز ندارند. هر چند که ما با آنها در حال مذاکره هستیم و هنوز چیزی قطعی نشده است.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به وضعیت توسعه میدان گازی فرزاد B گفت: ما با هندی‌ها بارها مذاکره کرده‌ایم و هنوز مذاکراتمان ادامه دارد اما اگر به این نتیجه برسیم که هندی‌ها حاضر نیستند در این میدان حضور پیدا کنند خودمان کار حفاری اکتشافی و توصیفی را انجام می‌دهیم و دیگر منتظر آنها نخواهیم بود.

* تلاش می‌کنیم مردم از کارت سوخت شخصی استفاده کنند

زنگنه همچنین در ادامه با اشاره به سیاست‌های اتخاذ شده در خصوص کارت سوخت گفت: ‌ هدف ما از اجرای کارت سوخت این است که مردم با کارت سوخت شخصی خودشان اقدام به سوخت گیری کنند و قرار نیست که فقط با کارت سوخت جایگاه‌ها اقدام به سوخت گیری صورت گیرد. و الان به گونه‌ای است که ۹۵ درصد از مردم سعی می‌کنند از کارت سوخت جایگاه استفاده کنند. بر این اساس ما تلاش می‌کنیم تا بتوانیم مردم را به استفاده از کارت سوخت شخصی حرکت دهیم.

وی ادامه داد: در خبرها دیدم که گفته شده است دولت به دنبال کاهش سهمیه کارت سوخت است که من همین جا تاکید می‌کنم ما اصلا سهمیه بندی در نظر نگرفته‌ایم بلکه برای کارت سوخت جایگاه‌ها محدودیت عرضه در نظر گرفته‌ایم که در گام نخست محدودیت عرضه از ۶۰ لیتر به ۳۰ لیتر کاهش پیدا کرد که دیدیم تمایل استفاده از کارت سوخت شخصی افزایش یافت.

زنگنه گفت: ‌در ۹ کلانشهر تصمیم گرفته‌ایم تا کارت سوخت را احیا کنیم که در حال حاضر نیز می‌بینیم استفاده از کارت سوخت شهری روند رو به افزایشی را به خود گرفته است. هر چند بر اساس آخرین اخبار حدود یک میلیون کارت سوخت شخصی در باجه‌های پست وجود دارد که مردم باید کارت سوخت خود را دریافت کنند.

* قرارداد با کنسرسیوم پرگس از نظر ما لغو شده است

این مقام مسئول همچنین درباره آخرین وضعیت حضور کنسرسیوم انگلیسی پرگس اظهار داشت: پرگس در حال حاضر فعال نیست. به عبارت دیگر، برای حل مشکل مالی خود، جلو نیامده که آن را حل و فصل کند و از نظر ما این قرارداد کنسل است البته فعلا جایگزینی برای آن نداریم و باید دید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، چه جایگزینی را برای آن در نظر دارد اما به طور کلی، در نظر داریم تا سرمایه مورد نیاز طرح‌های خود را از طریق بازار سرمایه تأمین کنیم.

وزیر نفت همچنین با اشاره به تغییر وزیر انرژی عربستان گفت: این یک موضوع داخلی است و ما در این خصوص اظهار نظری نمی‌کنیم.

* درباره پیشنهاد روسیه برای خرید نفت ایران چیزی نشنیده‌ام

وی همچنین با اشاره به موضوع خرید نفت روسیه از طریق ایران گفت: من چیزی در این خصوص نشنیدم و اگر روسیه چنین پیشنهادی داد روی آن فکر می‌کنم.

همچنین زنگنه با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با فرانسه گفت: در خصوص تحریم‌ها و بازگشت شرایط عادی صحبتی نمی‌کنم اما اگر تحریم‌ها برداشته شوند با حد اکثر توان دوباره تولید نفت را از سر خواهیم گرفت.

وی با اشاره به نشست «اوپک‌پلاس» در ابوظبی گفت: اگر اعضای این نشست قصد کاهش تولید دارند، انجام دهند چرا که خود آنها بازار را خراب کرده و خودشان نیز باید آن را درست کنند البته باید دید با کاهش ۱٫۸ میلیون بشکه در روز، چه تأثیری در بازار شاهد هستیم.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سکانسی از سریال ستایش که در شبکه‌های اجتماعی جنجال ساخت

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

فیلم/ همتی: تا کی باید این خودروسازی فشل را ادامه دهیم؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | رئیسی: باید قدر شکوه و عظمت مثال زدنی راهپیمایی را دانست

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.
خبر فوریخبر فوری18 ساعت قبل
کارشناس سازمان غذا و دارو گفت: محصولات تقلبی آرایشی و بهداشتی به ویژه محصولات رنگی آرایشی مانند رژ لب و ریمل حاوی مقادیر بالا و سمی فلزاتی از جمله آرسنیک، سیانید و حتی با تاسف فراوان حاوی ادرار موش و انسان بوده است. وی اضافه کرد: تفکیک محصولات تقلبی و قاچاق از محصولات اصل واقعا کاری بسیار سخت و دشوار است. محصولات آرایشی تقلبی متاسفانه منجر به بروز انواع عفونت‌های چشمی، واکنش‌های آلرژیک، کهیرهای پوستی، تورم لب و سوختگی‌های شیمیایی می‌شود. وی به مردم توصیه کرد: هنگام خرید این نوع از کالاها به محل عرضه، قیمت متعارف، برچسب اصالت کالا، اصالت برچسب، تاریخ تولید و انقضا و پلمب بودن کالا دقت کافی کنند و در صورت هرگونه شک و تردید، مراتب را سریعا به کارشناسان در معاونت‌های غذا و دارو سراسر کشور گزارش کنند. در صورت استعلام برچسب اعلام شده، همه اطلاعات نشان دهنده اصالت یک محصول مانند نام کالا، تاریخ تولید، انقضا، نام تولیدکننده، واردکننده و اصل یا تقلبی بودن محصول مشخص خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار‌سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی گفت: از آنجایی که جنگ اقتصادی یک‌ جنگ هیبریدی است که با حوزه‌های‌های دیگر همچون حوزه سایبری و سیاسی و غیره مرتبط است؛ ما به سمت ایجاد یک دفاع ترکیبی حرکت کردیم. وی با اشاره به نتایج این نمونه عملیاتی غیر عامل در حوزه اقتصاد افزود: اولین‌ میوه این دفاع که ما به عنوان یک اولویت به دنبال آن بودیم، ثبات قیمت ارز بود که به لطف خدا با زحمات دوستان در بانک مرکزی قیمت ارز تثبیت شد. سردار جلالی گام بعدی در جنگ اقتصادی را استفاده از فرصت‌های آن عنوان کرد و ادامه داد: برنامه بعدی ما استفاده از فرصت‌های این جنگ به ویژه در حوزه تحریم‌هاست. سردار جلالی در پایان با اشاره به شعار سال خاطرنشان کرد: ما شاهد افزایش رونق تولید در کشور هستیم. چنانچه که بانک جهانی در گزارش خود به صراحت اعلام کرده است ایران در سال ۲۰۲۰ از مرحله رکود خارج و وارد مرحله رشد اقتصادی خواهد شد.
عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
در این لیست ایالات متحده آمریکا در جایگاه هفتمین کشور ثروتمند جهان قرار گرفته و ۶ کشور ثروتمندتر از آمریکا از لحاظ شاخص «تولید ناخالص داخلی سرانه» (GDP PER CAPITA) دسته‌بندی شده‌اند:۱- لوکزامبورگ ثروتمندترین کشور جهانتولید ناخالص داخلی سرانه: ۱۱۹ هزار و ۷۱۹ دلارکشور کوچک اروپایی «لوکزامبورگ» ثروتمندترین کشور جهان از لحاظ تولید ناخلص داخلی سرانه است. لوکزامبورگ دارای بخش مالی عظیمی است که حدود ۳۶ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. ۲- نروژ دومین کشور ثروتمند جهانتولید ناخالص داخلی سرانه: ۸۶ هزار و ۳۶۲ دلارنروژ یک کشور صنعتی محسوب می‌شود و صنعت بخش عمده‌ای از سهم تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. در سوئیس حداقل دستمزد رسمی وجود ندارد و دستمزدها توسط شرکت‌های خصوصی تعیین می‌شوند، اما حداقل دستمزد ماهانه برای کارگران غیر ماهر حدود ۲۲۰۰ تا ۴۲۰۰ فرانک سوییس است. ۷- ایالات متحده آمریکاتولید ناخالص داخلی سرانه: ۶۴ هزار و ۹۰۶ دلاربزرگترین صنعت در آمریکا صنعت بهداشت است.

اخبار بیشتر