اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه ۲۴ شهریورماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه ۲۴ شهریورماه

تعهدات غیرمسکنی بانک مسکن باید به حداقل ممکن برسد

ایبناخبرگزاری ایبنا
تعهدات غیرمسکنی بانک مسکن باید به حداقل ممکن برسد
با توجه به نقش کلیدی بانک مسکن در اقتصاد، باید به گونه‌ای عمل کنیم که سهم تسهیلات این بانک تخصصی در بخش‌های غیر از مسکن به کمترین میزان برسد.

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک مسکن، ‌ مجمع عمومی عادی و فوق العاده سالانه بانک مسکن روز گذشته (شنبه ۲۳ شهریورماه) به ریاست فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی و با حضور سایر اعضای مجمع بانک برگزار شد.

در این نشست فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه، بانک مسکن نقش متفاوتی نسبت به سایر بانک‌ها دارد، گفت: به همین دلیل از وجوه گوناگون توجهات به این بانک بیشتر است.

وی با تاکید بر اینکه در بانک مسکن ظرفیت‌های خوبی وجود دارد و بنابراین انتظارات از بانک زیاد است، خطاب به اعضای مجمع گفت: یکی از موضوعات مهم این است که به هر حال بانک مسکن، بانک تخصصی بخش است که در مجمع و سایر نهادهای تصمیم گیر باید به شدت مراقبت کند تا تسهیلات این بانک تا جای امکان به بخش غیرمسکن هدایت نشود.

وی تصریح کرد: بانک مسکن واقعا نقش کلیدی در اقتصاد دارد، بنابراین ما در وزارت امور اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی باید به گونه‌ای عمل کنیم که سهم تسهیلات این بانک تخصصی در بخش‌های غیر از مسکن به کمترین میزان برسد.

رییس مجمع عمومی بانک مسکن در بخش دیگری از اظهاراتش با تاکید بر حرکت جدی بانک مسکن در راستای بانکداری دیجیتال ادامه داد: ماهیت مشتریان بانک مسکن و بانک‌های تخصصی به گونه‌ای است که این بانک‌ها می‌توانند گام‌های بهتری در راستای بانکداری دیجیتالی نسبت به سایر بانک‌ها بردارند.

وی گفت: حرکت به سمت بانکداری دیجیتال و کاهش تعداد شعب می‌تواند، بسیاری از هزینه‌های بانک را صرفه کند. دژپسند تاکید کرد: اگر بانکداری دیجیتال سرعت بگیرد می‌تواند بخش قابل توجهی از هزینه‌ها را آزاد کند.

تنوع ابزارهای تامین مالی در بانک مسکن

در این نشست همچنین، مژگان خانلو رییس امور پایش تعهدات دولت و تجهیز منابع سازمان برنامه و بودجه کشور نیز با اشاره به اینکه نقاط قوت قابل تقدیری علیرغم مشکلات در بانک مسکن وجود دارد، اظهار داشت: تدوین برنامه راهبردی در بانک و حرکت به این سمت فارغ از قضاوت میزان تحقق این برنامه راهبردی، قابل تقدیر است.

این مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه افزود: بانک مسکن از روش‌های متنوع مالی از جمله انتشار اوراق رهنی (MBC) استفاده می‌کند و این اقدام مثبتی است. خانلو با بیان اینکه بانک مسکن جزو بانک‌های منضبط در حوزه پرداخت سود است، گفت: کاهش قیمت تمام شده پول در بانک مسکن هر چند روند نزولی داشته اما باید بیش از این کاهش یابد.

این مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه نکاتی هم در راستای بهبود عملکرد بانک مسکن اشاره کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

بازار اجاره‌ مسکن در سراشیبی افتاد

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
بازار اجاره‌ مسکن در سراشیبی افتاد
شمارش معکوس برای اجاره واحد‌های مسکونی که در فصل جابه‌جایی خالی ماندند آغاز شده و نرخ‌ها پنج تا ۱۵درصد کاهش یافته است؛ دفاتر املاک می‌گویند که در روز‌های اخیر مالکان، قیمت‌های پیشنهادی را کاهش و از پافشاری برای دریافت اجاره به حالت انعطاف با شرایط مستاجران تغییر وضعیت داده‌اند.

خبرگزاری ایسنا: در آستانه یک هفته تا نواختن سوت پایان فصل جابه‌جایی، تکاپوی صاحب‌خانه‌های پول لازم برای یافتن مستاجر بیشتر شده است. مطابق گزارش‌های میدانی نرخ‌های پیشنهادی بازار اجاره در روزهای اخیر پنج تا ۱۵ درصد کاهش یافته و در واحدهای لوکس و نیمه لوکس نرخ‌شکنی‌ها بیشتر از این ارقام است. مشاهدات نشان می‌دهد که عمده واحدهای خالی دارای متراژهای بالا هستند و در نیمه شمالی تهران قرار دارند.

واسطه‌های ملکی عنوان می‌کنند عمده موجرانی که به دلیل کاهش سود سپرده‌های بانکی بر دریافت اجاره ماهیانه در فصل تابستان اصرار داشتند، در یک هفته‌ی اخیر دو تاکتیک تخفیف اجاره ماهیانه و تخفیف مبلغ ودیعه را در دستور کار خود قرار داده‌اند. کارشناسان معتقدند کوچ مستاجران به شهرهای اطراف که بیشتر به شکل خرید آپارتمان نمود داشته و هم‌چنین تمدید قراردادهای سال گذشته منجر به کاهش فشار بازار اجاره در کلانشهرها شده است. مطابق آمار اتحادیه املاک در ۲۲ روز ابتدای شهریورماه ۱۳۹۸ تعداد قراردادهای اجاره در کل کشور نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۳ درصد کاهش یافته که می‌تواند نشان‌دهنده تمدید اجاره نامه یا اقدام برای خرید باشد.

بازار اجاره‌ مسکن در سراشیبی افتاد - 3

در لابه‌لای آگهی‌های اجاره می‌توان افت محسوس نرخ‌ها را نسبت به اوایل خردادماه مشاهده کرد. مبلغ ودیعه برای عمده فایل‌های نوساز در مناطق میانی تهران دو تا سه میلیون تومان در هر متر مربع تعیین شده که متناسب با شرایط مستاجران قابل تبدیل است. در شهرهای اطراف البته نرخ‌های پایین‌تری دیده می‌شود. به طور مثال میانگین رهن کامل آپارتمان نوساز در شهر جدید هشتگرد متری ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان تعیین می‌شود. در پرند نیز ارقام در همین حدود است. در پردیس اما قیمت اجاره آپارتمان بیشتر است و نرخ رهن کامل به حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تومان در هر متر مربع می‌رسد.

از ابتدای خردادماه امسال قیمت‌ها در بازار اجاره به تبعیت از جهش قیمت مسکن رشد قابل توجهی داشت. دفاتر املاک از افزایش ۲۰ تا ۷۰ درصدی نرخ‌های پیشنهادی از سوی موجران خبر دادند. با این‌که روند رشد قیمت‌ها با توجه به جامعه هدف بازار اجاره، پایین‌تر از افزایش قیمت خرید و فروش بوده، اما در برخی مناطق پرتقاضا اجاره بها به اندازه میانگین قیمت مسکن افزایش یافت. به دلیل پایین آمدن نرخ سود بانکی نیز عمده مالکان ترجیح می‌دادند که به جای پول پیش، اجاره بیشتری دریافت کنند.

پیش‌بینی می‌شد با آغاز تیرماه که اولین ماه از فصل جابه‌جایی محسوب می‌شود شاهد افزایش جابه‌جایی و به تبع آن رشد قیمت‌ها در بازار اجاره باشیم اما افت شدید سرعت رشد قیمت مسکن تاثیر خود را در اجاره بها نیز ایجاد کرد و این بخش نیز تا حدودی آرام شده است؛ چرا که قیمت مسکن به عنوان مهم‌ترین شاخص قیمت اجاره ارزیابی می‌شود. هرچند عواملی همچون نرخ تورم، سود بانکی و بازدهی بازارهای رقیب نیز در افزایش اجاره بها موثر است. میانگین قیمت مسکن شهر تهران در تیرماه ۱۳۹۸ به متری ۱۳٫۵ میلیون تومان رسید که نسبت به ماه قبل فقط ۰٫۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱ درصد رشد نشان داد. افزایش قیمت عمدتا در مناطق جنوبی صورت گرفت و مناطق میانی دچار کاهش قیمت شدند.

در ادامه برای اولین بار طی ۲۰ ماه اخیر نرخ رشد قیمت مسکن منفی شد. مطابق آمار بانک مرکزی در مردادماه ۱۳۹۸ میانگین قیمت مسکن شهر تهران به ۱۳ میلیون و ۳۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۶ درصد افزایش یافت اما نسبت به ماه قبل کاهش ۲٫۴ درصدی را به ثبت رساند. تلفیق نزدیک شدن به پایان فصل جابه‌جایی با چاشنی افت قیمت فروش، بازار اجاره را به آرامش رسانده است.

خواندن خبر در سایت منبع

خرید آپارتمان در خانی آباد نو چقدر تمام می‌شود؟

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
خرید آپارتمان در خانی آباد نو چقدر تمام می‌شود؟
خبرگزاری میزان- برای خرید واحد ۷۳ متری ۷ سال ساخت در خانی آبادنو خیابان میعاد به سرمایه ۵۳۰ میلیون تومانی نیاز است. تاریخ انتشار: 05:00 - 24 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۴۹۴۷۸

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری میزان برای خرید آپارتمان در خانی آبادنو بسته به متراژ و سال ساخت باید هزینه‌های مختلفی پرداخت کرد.

خرید آپارتمان در خانی آباد نو چقدر تمام می‌شود؟ - 2

خواندن خبر در سایت منبع

چند درصد هزینه‌های سبد خانوار صرف تأمین مسکن می‌شود؟

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
چند درصد هزینه‌های سبد خانوار صرف تأمین مسکن می‌شود؟
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه بیش از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در سطح کشور وجود دارد، گفت:در حال حاضر ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه سبد خانوار صرف تأمین مسکن می‌شود که با اخذ مالیات بر خانه‌های خالی، این میزان کاهش می‌یابد.

به گزارش افکارنیوز،

حسین هاشمی‌ تختی‌نژاد عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یکی از مشکلات عمده بر سر راه رونق بخش مسکن و به‌خصوص بی‌ثباتی در این بازار را عدم اخذ مالیات بر خانه‌های خالی عنوان کرد و گفت: اخذ مالیات بر خانه‌‌های خالی موجب می‌شود تا صاحبان املاک حاشیه امن نداشته باشند و بازار اجاره‌بها رقابتی شود.

اخبار اقتصادی-وی، یکی دیگر از فواید اخذ مالیات بر خانه‌های خالی را، ثبات در بازار اجاره‌بها و یکسان‌سازی نرخ آن دانست و اظهار داشت: قانون اساسی ما ظرفیت‌‌های زیادی دارد که بر همین اساس، تأکید بسیاری بر تأمین مسکن شده، اما متأسفانه شاهدیم که در سال‌های اخیر، به‌ دلیل بدسلیقگی، شاهد رکود در صنعت ساختمان بوده‌ایم.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد، خمیر در مجلس تصریح کرد: طرح احذ مالیات از خانه‌های خالی، هنوز اجرایی نشده که به تازگی نیز مطلع شدیم دولت در توجیه اجرا نکردن این قانون، اعلام کرده که لایحه‌ای با همین عنوان را تقدیم مجلس خواهد کرد.

تختی‌نژاد با تأکید بر اینکه بیش از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در سطح کشور وجود دارد، ادامه داد: از طرف دیگر شاهد این هستیم که به بیش از ۵ میلیون مسکن برای آحاد جامعه نیاز داریم که باید به این نیاز پاسخ داده شود.

وی همچنین ضمن تأکید بر لزوم رونق بخش مسکن، گفت: در حال حاضر ۱۲۰ نوع صنایع وابسته به‌ مسکن در کشور داریم که در صورت توجه به‌ آن‌ها، گام‌های خوبی به‌ منظور رونق تولید و اشتغالزایی برداشته می‌شود؛ در حال حاضر ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه سبد خانوار صرف تأمین مسکن می‌شود که با اخذ مالیات بر خانه‌های خالی، این میزان کاهش می‌یابد.

ثبات در بازار اجاره‌بها و یکسان‌سازی نرخ آن یکی از فواید اخذ مالیات از خانه‌‌های خالی است

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد، خمیر در مجلس اضافه کرد: طی ۱۰ سال گذشته، دو سوم از کل مسکن‌های ساخته شده در کشور، با هدف سرمایه‌گذاری بوده که کمکی به رونق بازار در این بخش نکرده است؛ در همین مدت میزان خاله‌های خالی ۴ برابر افزایش یافته است.

عضو کمیسیون عمران مجلس در پایان با بیان اینکه در حال حاضر قیمت هر متر مربع مسکن در کشور، طبق آمار مرکز آمار، ۸ میلیون تومان است، خاطرنشان کرد: با وجود آمار مشخصی از میزان خانه‌های خالی در کشور، متأسفانه وزارت مسکن قانون اخذ مالیات بر خانه‌های خالی را اجرا نمی‌کند که از دولت درخواست داریم تا لایحه‌ اخذ مالیات بر خانه‌های خالی را که وعده آن را داده است، در اسرع وقت تقدیم مجلس کند.

خواندن خبر در سایت منبع

حذف وام از معادلات بازار مسکن

همشهریخبرگزاری همشهری
حذف وام از معادلات بازار مسکن
نسبت پوشش‌دهی وام خرید مسکن ظرف ۲سال اخیر، از ۵۳درصد به ۱۶درصد کاهش یافته است

تازه‌ترین آمارها نشان می‌دهد قدرت اثرگذاری وام بر توان خرید متقاضیان مسکن ظرف ۲سال گذشته تا یک سوم کاهش یافته است. بررسی‌های همشهری نشان می‌دهد: میانگین قیمت مسکن از اواسط سال ۹۶تاکنون ۲۰۰درصد رشد داشته؛ در این فرایند، نسبت پوشش‌دهی قوی‌ترین تسهیلات اعطایی برای خرید مسکن، یعنی وام مسکن یکم زوجین، از ۵۳درصد در سال ۹۶به ۱۶درصد در نیمه سال‌جاری رسیده است.در انتظار افزایش رقم وام

براساس آمارها، میانگین قیمت یک واحد مسکونی مطابق با الگوی مصرف در شهر تهران در میانه سال ۹۶معادل ۳۳۷میلیون تومان بوده و تسهیلات ۱۶۰میلیون تومانی مسکن یکم زوجین تهرانی بیش از نیمی از این هزینه را جبران می‌کرد. ارزش همین واحد مسکونی در میانه امسال به مرز یک میلیارد تومان رسیده و تسهیلات ۱۶۰میلیون تومانی زوجین تهرانی فقط ۱۶درصد از آن را پوشش می‌دهد.

در این وضعیت، افزایش سقف وام مسکن، تنها راهی است که برای ترمیم شکاف میان قدرت پوشش دهی وام و ارزش مسکن وجود دارد؛ اما با توجه به اینکه افزایش وام مسکن منجر به تحریک و رشد دوباره قیمت مسکن می‌شود، عملا این گزینه از دستور کار خارج شده است. هرچند با افزایش سقف وام مسکن، مبلغ اقساط بازپرداخت نیز بالا خواهد رفت و عملا از دایره توان پرداخت متقاضیان وام مسکن خارج می‌شود.سقوط معاملات وام مسکن

در پی گرانی مسکن و کاهش شدید تقاضای مصرفی در این بازار، حجم معاملات و قیمت فروش اوراق گواهی تسهیلات مسکن در فرابورس از ابتدای امسال با سقوطی بی‌سابقه مواجه شده است. براساس آمارهای فرابورس، حجم معاملات اوراقی گواهی تسهیلات مسکن در هفته گذشته به ۲۱۰هزار برگه رسید که در مقایسه با هفته قبل از آن ۴۵درصد کاهش داشت. همچنین آمارهای مربوط به معاملات این اوراق از ابتدای امسال تاکنون نشان می‌دهد جمعا ۸میلیون و ۲۲۰هزار از این اوراق در فرابورس معامله شده که نسبت به پارسال ۱۴درصد کاهش دارد.

البته مقایسه ارزش اوراق معامله شده در این دوره زمانی با دوره مشابه سال قبل از افت بسیار ملموس‌تری حکایت دارد؛ زیرا علاوه بر کاهش تقاضا برای خرید اوراق گواهی تسهیلات مسکن، کاهش قیمت این اوراق نیز باعث پایین آمدن گردش مالی این بازار شده است. طبق آمارهای رسمی، از ابتدای امسال تاکنون ۳۶۹میلیارد و ۹۰۰میلیون تومان اوراق گواهی تسهیلات مسکن در فرابورس ایران دادوستد شده که این میزان در مقایسه با ارزش ۶۳۳میلیارد تومانی معاملات این اوراق در دوره مشابه سال قبل ۴۲درصد افت کرده است.

در این شرایط، قیمت هر برگه از اوراق گواهی تسهیلات مسکن از ۶۵هزار تومان در سال گذشته به محدوده ۴۵هزار تومان در سال‌جاری رسیده، ازآنجاکه متقاضیان باید برای دریافت هر یک میلیون تومان وام مسکن از بانک مسکن، ۲برگه از این اوراق را بخرد، هزینه دریافت یک فقره وام ۶۰میلیون تومانی با این اوراق ۲٫۵میلیون تومان کاهش یافته که البته در مقابل قیمت‌های بازار مسکن رقم دندان‌گیری محسوب نمی‌شود و خریداران مسکن را به خرید مسکن با استفاده از اوراق ترغیب نمی‌کند. کد خبر ۴۵۴۹۵۵

خواندن خبر در سایت منبع

بازار مسکن برای رکود سه ساله آماده می‌شود

تابناکخبرگزاری تابناک
بازار مسکن برای رکود سه ساله آماده می‌شود
مهدی سلطان محمدی با بیان این موضوع که از چند ماه پیش اکثر کارشناسان پیش بینی می‌کردند که بازار مسکن به سمت رکود حرکت کند و در سال ۹۸ یک رکود در بازار مسکن رخ دهد، افزود: هم اکنون داده‌هایی که در این زمینه وجود دارد صحت پیش بینی‌های کارشناسان در مورد رکود را تایید می‌کند و بر این مبنا می‌توان گفت که بازار مسکن عملا وارد یک دوره رکودی شده است که این دوره ممکن است ۲ الی ۳ سال به طول بی انجامد.
بازار مسکن برای رکود سه ساله آماده می‌شود - 0

مهدی سلطان محمدی با بیان این موضوع که از چند ماه پیش اکثر کارشناسان پیش بینی می‌کردند که بازار مسکن به سمت رکود حرکت کند و در سال ۹۸ یک رکود در بازار مسکن رخ دهد، افزود: هم اکنون داده‌هایی که در این زمینه وجود دارد صحت پیش بینی‌های کارشناسان در مورد رکود را تایید می‌کند و بر این مبنا می‌توان گفت که بازار مسکن عملا وارد یک دوره رکودی شده است که این دوره ممکن است ۲ الی ۳ سال به طول بی انجامد.

به گزارش تابناک اقتصادی، بررسی گزارش‌های تحولات بازار معاملات مسکن که ماهانه توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود نشان می‌دهد که بعد از ۱۵ ماه افزایش قیمت مداوم، قیمت مسکن سرانجام در مرداد ماه سال جاری کاهشی شد. نمودار زیر روند متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در ۱۵ ماه گذشته را نشان می‌دهد. همان گونه که ملاحظه می‌گردد متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در مرداد ماه با کاهشی ۲٫۴ درصدی یا ۳۲۵ هزار تومانی در مقایسه با تیر ماه به حدود ۱۳ میلیون تومان رسیده است.

بازار مسکن برای رکود سه ساله آماده می‌شود - 4

همچنین افزایش قیمت مسکن در ۱۵ ماه گذشته باعث شده است تا قدرت خرید مردم کاهش یابد و به همین منظور تعداد معاملات مسکن در مدت مذکور به شدت کاهش یافته است. در مرداد ماه سال جاری میزان معاملات مسکن ۳۲۹۲ واحد بوده که این میزان در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته ۷۲٫۶ درصد و در مقایسه با ماه گذشته ۳۱٫۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

با کاهش قیمت مسکن در مرداد ماه سال جاری این امیدواری برای خریداران ایجاد شده است که روند کاهش قیمت در این بازار آغاز شده و حتی برخی از مسئولان بخش مسکن از جمله محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی مردم را تشویق به خرید مسکن نموده است. وی در ۹ شهریور ماه ۱۳۹۸ طی مصاحبه‌ای گفت: افزایش حباب گونه قیمت مسکن تقریبا متوقف‌شده و قیمت‌ها روند نزولی گرفته است و کسانی که حقوق‌بگیر هستند و می‌خواهند منزلی تهیه کنند در این شرایط می‌توانند خانه بخرند.

حالا پرسش این است که آیا روند کاهش قیمت مسکن که در مرداد ماه سال جاری آغاز شده است، ادامه خواهد یافت؟ وضعیت بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری و سال‌های آینده چگونه خواهد بود؟ آیا دوران رکود بازار مسکن فرا رسیده است؟ این رکود تا کی به طول خواهد انجامید؟

مهدی سلطان محمدی کارشناس و تحلیلگر حوزه مسکن در پاسخ به این پرسش‌ها به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: پیش بینی‌هایی که هم اکنون می‌توان در مورد وضعیت بازار مسکن انجام داد عمدتا بر مبنای الگو‌هایی است که بازار در طول دوره‌های گذشته طی کرده است. حدود چهار دهه است که آمار‌های مربوط به مسکن تهیه و منتشر می‌شود و بررسی این آمار‌ها نشان می‌دهند که بازار مسکن چرخه‌های نسبتا منظمی را طی نموده است که یک دوره کامل این چرخه‌ها حدود ۵ الی ۶ سال به طول می‌انجامد.وی ادامه داد: بخش کمتری از این ۵ الی ۶ سال چرخه، معمولا مربوط به دوران رونق است و بخش بیشتری نیز مربوط به دوران رکود است. این چرخه‌ها به صورت اتفاقی رخ نداده‌اند بلکه این چرخه‌ها بر اساس یک ریشه‌های بنیادی از جمله ساختار بازار مسکن و نحوه تولید مسکن شکل گرفته‌اند.این تحلیلگر حوزه مسکن با بیان این موضوع که از چند ماه پیش اکثر کارشناسان پیش بینی می‌کردند که بازار مسکن به سمت رکود حرکت کند و در سال ۹۸ یک رکود در بازار مسکن رخ دهد، افزود: هم اکنون داده‌هایی که در این زمینه وجود دارد صحت پیش بینی‌های کارشناسان در مورد رکود را تایید می‌کند و بر این مبنا می‌توان گفت که بازار عملا وارد یک دوره رکودی شده است که این دوره ممکن است ۲ الی ۳ سال به طول بی انجامد.

سلطان محمدی گفت: در این دوره رکودی اتفاقی که می‌افتاد این است که؛۱) از نظر قیمت می‌توان گفت که میزان رشد قیمت مسکن کند می‌شود به طوری که این رشد قیمت از تورم عقب خواهد افتاد. به عنوان نمونه اگر تورم در سال آینده ۳۰ درصد باشد، رشد قیمت در بازار مسکن ۱۰ درصد خواهد بود که در این حالت قیمت‌ها به میزان ۲۰ درصد به صورت نسبی کمتر از تورم خواهد بود.۲) از نظر حجم معاملات مسکن، می‌توان گفت: حجم معاملات در این مدت کاهش خواهد یافت و دلیل آن این است که در دوره کاهش قیمت‌ها، از یک سو فروشندگان به دلیل چسبندگی قیمت‌ها آمادگی عرضه واحد‌های خود به قیمت‌های پایین‌تر را ندارند و از سوی دیگر خریداران به این امید که بازار مسکن دیگر توانی برای افزایش قیمت ندارد، خرید خود را به تعویق خواهند انداخت.۳) حجم ساخت و ساز هم به فاصله زمانی یک ساله به سمت کاهش سوق داده خواهد شد.

این کارشناس حوزه مسکن در مورد طولانی بودن دوره رکود در چرخه فعلی در مقایسه با چرخه‌های قبل گفت: دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد این رکود در مقایسه با رکود‌های قبلی می‌تواند عمیق‌تر باشد. اولین و مهمترین دلیل این است که اقتصاد کشور در حال حاضر ضعیف‌تر از دور‌های قبل است و درآمد خانوار‌ها رشد کافی ندارد. این موضوع باعث شده است که مردم توان خرید مسکن را نداشته باشند و به نظر نمی‌رسد که در دو الی سه سال آتی این قدرت خرید به طرز محسوسی افزایش یابد؛ بنابراین از نظر تقاضا بازار ضعیف است. دومین دلیل این است که میزان افزایش قیمت مسکن در سال‌های ۹۶ و ۹۷ بیش از حد انتظار بود و به اصطلاح فعالین بازار، بازار اورشوت کرده است.سلطان محمدی ادامه داد: در عین حال دلایلی نیز وجود دارد که در خلاف جهت این گفته‌ها عمل می‌کند که از آن جمله می‌توان به این موضوع اشاره کرد که معمولا در چرخه‌های قبلی هنگامی که بازار مسکن در دوران رونق بود میزان ساخت و ساز شدیدا افزایش پیدا می‌کرد، اما دوران رونق اخیر این گونه نبود. به عنوان نمونه در سال‌های ۸۹ و ۹۰ که بازار مسکن با رونق همراه بود میزان ساخت و ساز به نزدیک یک میلیون واحد نیز رسید، اما در دوران رونق قبلی میزان ساخت و ساز حتی به سقف ۴۰۰ هزار واحد هم نتوانست برسد. یعنی در دوران رونق قبلی میزان عرضه مسکن زیاد نبوده است که بتواند دوران رکود را طولانی‌تر کند. وی ادامه داد:، اما در مجموع برآیند این دلایل این است که دوران رکود فعلی بازار مسکن از دوره‌های قبلی طولانی‌تر خواهد بود.

سلطان محمدی در انتهای صحبت‌های خود گفت: نتیجه آن که نمی‌توان چشم انداز نوید بخشی را برای افزایش قیمت‌ها و رشد تقاضا در بازار مسکن متصور بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بارش باران در نجف/ سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرم

تابناکتابناک1 روز قبل
سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرمسردار ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا گفت: در مجموع از ابتدای ماه محرم تاکنون بالغ بر سه میلیون زائر به عراق رفته‌اند که از این تعداد حدود یک میلیون نفر به کشور بازگشته و دو میلیون ایرانی نیز هنوز در این کشور هستند. طبق پیش‌بینی‌های ما شمار زائران به چهار میلیون نفر نیز خواهد رسید که افزایشی دو برابری نسبت به قبل را نشان می‌دهد. وی در ادامه با اشاره به حجم بالای تردد زائران اربعین از مرز اظهار کرد: ‌ رکوردهای بالایی امسال در خروج زائران از مرز به ثبت رسید به طوری که در یک روز حدود ۲۵۰ هزار نفر تنها از مرز مهران خارج شده و حدود ۵۰ هزار نفر نیز از همین مرز به کشور بازگشتند. جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه علیرغم این پیک جمعیت، ارائه خدمات به زائران بدون مشکلی خاص و با آرامش انجام شد خاطر نشان کرد: ‌ به طور میانگین زمان کنترل مدارک هر زائر سه ثانیه بود اما در همین مدت نیز هیچ یک از تخلفات از چشم ما در نرفت و افرادی که ممکن است با سوء استفاده از این فضا قصد انجام تخلفاتی را داشته باشند از سوی ماموران شناسایی شدند. علاوه بر این ما به برادران عراقی‌مان نیز کمک کردیم و با استفاده از پهپادها و بالگردها بر شرایط مرزها را نظارت داشتیم.

فیلم | بهترین لحظات ورزشی مردی که میانجی ایران و عربستان شده!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

فیلم | علی پروین: زمان طاغوت هر شب می‌رفتم کافه اما لب به مشروب نزدم!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
استاندار مرکزی با بیان اینکه برخی رسانه‌ها برداشت نادرستی از موضوع واگذاری هپکو داشته‌اند، گفت: سهام هپکو بصورت موقت به خصوصی سازی بازگشته است. به گزارش ایسنا، سیدعلی آقازاده در جمع خبرنگاران در مورد خبری که شب گذشته درخصوص بازگشت هپکو به دولت در فضای مجازی منتشر شد، گفت: برداشت نادرستی از موضوع واگذاری سهام هپکو در برخی رسانه‌ها صورت گرفته است. وی در این خصوص اظهار کرد: بنده درخواستی از رییس جمهور داشتم مبنی بر اینکه قرارداد سهامدار عمده هپکو با خصوصی سازی فسخ شود تا راه برای واگذاری این سهام به یک گروه صالح‌تر هموار شود. این سهام به صورت موقت به خصوصی سازی به عنوان متولی سهم ۶۰ درصدی و نماینده دولت برگشته، چراکه قرارداد فسخ شده است. آقازاده گفت: در این مدت مدت متولی سهام، سازمان خصوصی سازی است که با مکانیسم‌های دقیقی که در حال انجام است امید است یک گروه، شرکت، کنسرسیوم یا فردی که بتواند هپکو را با توجه به ظرفیت‌های بالای هپکو و نیازهای کشور به محصولات این شرکت اداره کند، برای واگذاری سهام این شرکت تعیین شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، بررسی وضعیت تولید و عرضه انواع قارچ خوراکی در بازار نشان می‌دهد که با فروکش‌کردن تب افزایش قیمت‌ها، نرخ این اقلام طی ۳‌ماه گذشته در بازار ثابت مانده است. تولید‌کنندگان در حالی هزینه تمام‌شده تولید هر کیلوگرم قارچ خوراکی را متاثر از رشد هزینه‌های دستمزد، بیمه و … بیش از ۱۵هزار تومان تلقی می‌کنند که طی چند‌ماه اخیر متوسط نرخ خرده‌فروشی هر کیلوگرم قارچ فله خوراکی در بازار بنابر کیفیت و نوع در محدوده ۱۴تا ۱۵هزار تومان تثبیت شده است. با وجود این تقاضا برای این ماده غذایی به‌دلیل کاهش قدرت خرید مردم در سفره مصرفی بسیاری از خانوارهای کم‌درآمد کاهش یافته است و دست‌اندرکاران بخش تولید تلاش می‌کنند تا با برپایی نمایشگاه و افزایش تبلیغات درخصوص این ماده غذایی، زمینه آشتی مشتریان با بازار قارچ خوراکی را فراهم کنند.

پیش بینی هجوم ملخ صحرایی از آبان ماه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی ادمه داد: بنابر هشدار کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی فائو با توجه به شرایط اقلیمی مساعد شمال شرق آفریقا و شبه جزیره عربستان و همچنین پاکستان و هندوستان شرایط برای طغیان ملخ‌ها فراهم شده است و بر اساس پیش بینی‌ها، از آبان ماه این آفت از طریق سیستان و بلوچستان وارد کشور می‌شود. آقای درگاهی گفت: در همین راستا برای ایجاد هماهنگی‌های لازم و اندیشیدن تمهیدات، نامه‌ای برای معاون اول رئیس جمهور نوشتیم که ایشان هم بر اساس این نامه، دستورات بسیار خوبی را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت کشور دادند تا در این خصوص پیش بینی‌های لازم از طریق سازمان برنامه و بودجه و استانداران صورت پذیرد. وی افزود: سال گذشته حدود ۱۲ میلیون هکتار پایش و ردیابی شدند و در هفتصد و پنجاه هزار هکتار مبارزه زمینی و هوایی صورت گرفت و پیش بینی می‌شود برای امسال نیز پایش در حداقل در همین سطح صورت پذیرد و عملیات مبارزه نیز در مساحتی به بزرگی هشتصد تا نهصد هزار هکتار انجام شود. رئیس سازمان نباتات تصریح کرد: عملیات مبارزه به ازای هر هکتار ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان هزینه دارد و به این ترتیب برای هشتصد هزار هکتار مبارزه چهل میلیارد تومان اعتبار لازم است. وی افزود: همه اعتبارات سازمان برای این مبارزه آماده است و از سوی دیگر در استان‌ها پیش بینی لازم صورت پذیرفته است و با توجه به دستور معاون اول رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه اعتبارات خوبی برای این موضوع در نظر خواهد گرفت. آقای درگاهی تاکید کرد: امیدواریم دغدغه اعتبار در این عملیات وجود نداشته باشد و همه انرژی سازمان صرف مبارزه با این آفت شود. وی با اشاره به اینکه همه امکانات سازمان برای مبارزه با این آفت آماده است گفت: پیش بینی می‌شود بین دو تا سه هزار نفر نیروی انسانی برای مبارزه با این آفت وارد عمل شوند. رئیس سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: امیدواریم با اقدامات به موقع، از آسیب رسیدن به عرصه‌های زراعی کشور جلوگیری شود. آقای درگاهی تصریح کرد: در حال حاضر بزرگترین دغدغه، خرید سم لازم است که بخشی از آن خریداری شده و با پیگیری استان‌ها بخش دیگر در حال خریداری است. وی ادامه داد: پیش بینی‌ها نشان می‌دهد ۹ استان جنوبی کشور، درگیر این آفت شوند و استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، فارس و خوزستان سطح درگیری بالاتر و در استان‌های کهکیلویه و بویر احمد، چهارمحال بختیاری و خراسان جنوبی سطح درگیری پایین‌تر است. آقای درگاهی گفت: از کشاورزان می‌خواهیم که همچون دوره گذشته در صورت مشاهده این آفت بلافاصله موضوع را به مراکز جهاد کشاورزی مناطق اطلاع رسانی کنند تا اقدامات لازم برای کانون کوبی ملخ‌های صحرایی صورت پذیرد.

اخبار بیشتر