اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۲۵ شهریورماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۲۵ شهریورماه

پایان فصل جابه‌جایی مسکن / بازاربرای اجاره دوساله آماده می‌شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
پایان فصل جابه‌جایی مسکن / بازاربرای اجاره دوساله آماده می‌شود
سرش رو روی دست گذاشته و روی میزخوابیده، چرت می‌زنه. خمیازه‌ای می‌کشه با چشم‌های خواب آلود می‌گه: «بازار نگو خانم! بیزار بگو». هر روز از جلوی این بنگاه مسکن رد می‌شم.

وقتی از اونها درباره مورد اجاره مسکن سؤال می‌کردید؛ با کم محلی، نیم نگاهی به سرتاپای مشتری مینداختن و می‌گفتند: «رهن کامل نداریم. اجاره داریم اون هم با ودیعه. ۱۵۰ میلیون پیش و دو میلیون اجاره ماهانه» اما حالا همگی آنها از مغازه رفتند. چون بازار کساد شده. فقط صاحب بنگاه هست. اون هم با چهره‌ای کسل. وارد بنگاه می‌شم.

-می‌پرسم: «مورد اجاره چی دارید؟»

-می‌گه: «رهن یا رهن و اجاره؟ مورد زیاده!».

-می‌پرسم: «مگه بازار اجاره کساده؟»

-سرش رو روی دست گذاشته و روی میزخوابیده، چرت می‌زنه. خمیازه‌ای می‌کشه با چشم‌های خواب آلود می‌گه: «بازار نگو خانم! بیزاره بگو».

در شهر چه خبر؟

در نقاط مختلف شهر تهران، رشد قیمت‌ها در بازار اجاره متوقف شده است و مالکان قیمت‌های پیشنهادی اجاره بها را نسبت به ماه‌های قبل کم کرده‌اند، بنابراین در این شرایط، پیشنهاد مستأجران به صاحبخانه‌ها تمدید قراردادهای قبلی یا عقد قراردادهای ۲ ساله است.

جهش قیمت‌ها، کاهش توان مالی مستأجران و پایان فصل جابه‌جایی، سه عامل مؤثر در کاهش تعداد متقاضیان در بازار اجاره و افزایش فایل‌های عرضه عنوان می‌شود.

پایان فصل تابستان مصادف است با کاهش رفت و آمد به بنگاه‌های املاک، اما تحقیقات میدانی «ایران» نشان می‌دهد، امسال کاهش رفت و آمد به بنگاه‌ها محسوس‌تر است، اما به دلایل دیگری.

یکی از مشاوران املاک، تعبیر جالبی از علت کاهش تقاضا در بازار اجاره و ثبات قیمت، پس از جهش قیمت دارد. او می‌گوید: «فواره چون بلند شود، سرنگون شود».

غالبا خودشان تمدید کردند

تمام مشاوران املاکی که از آنها در مورد شرایط بازار اجاره در آخرین روزهای تابستان پرسیدیم، از افزایش تمدید اجاره بها خبر دادند.

مشاوران املاک می‌گویند: «امسال ۷۰ درصد قراردادهای اجاره تمدیدی است، در شرایطی که توان مالی مستأجران کم شده است، مالکان هم ترجیح می‌دهند با مستأجران قبلی تمدید قرارداد کنند. معمولا در تمدید قراداد، مالک از مستأجر رضایت دارد و قیمت جدید اجاره را خیلی بالا نمی‌برد.»

از طرف دیگر تمدید نکردن قرارداد هزینه‌هایی برای مالک هم دارد. مثلا برای اجاره دادن به مستأجر جدید حداقل کار لازم انجام نقاشی خانه است. بنابراین مالکان هم ترجیح می‌دهند در این بازار قرارداد اجاره را تمدید و خیال خود را راحت کنند.

مستأجران جدید زیان دادند

با توجه به هزینه بالای جابه‌جایی برای مستأجران که شامل هزینه حمل اثاثیه، هزینه کارگر، کمیسیون مشاوران املاک، هزینه‌های آماده کردن خانه جدید و نداشتن زمان برای جست‌و‌جو می‌شود مستأجران جدید هم تمایل بیشتری به تمدید قرارداد قبلی دارند. اما یکی از مشاوران املاک در مرکز تهران می‌گوید کسانی که برای اولین بار قرار بود خانه اجاره کنند که بیشتر شامل زوج‌های جوان می‌شوند، بازنده گرانی اجاره بهای چند ماه ابتدایی سال شدند. او می‌‌گوید از مردادماه قیمت‌های اجاره به سکون رسید و بعد روند نزولی پیدا کرد، اما به خاطر شرایط اقتصادی، امسال اولویت مستأجران تمدید قرارداد بود.

ایام محرم

مصادف شدن روزهای پایانی تابستان با ایام محرم دلیل دیگری بود که رکود را در بازار اجاره در پایان فصل جابه‌جایی تشدید کرد. تحقیقات میدانی «ایران» از بنگاه‌های سطح شهر تهران نشان می‌دهد، کاهش قیمت مسکن به‌عنوان عامل تعیین‌کننده نرخ اجاره نیز در کاهش قیمت اجاره از مردادماه مؤثر بوده است.

کوچ مستأجران

بر اساس آمار رسمی در مرداد امسال قیمت مسکن نسبت به ماه پیش از آن کاهشی شد. همچنین کوچ مستأجران به شهرها و نواحی اطراف که بیشتر به شکل خرید آپارتمان نمود داشته، به کاهش تقاضا در بازار اجاره منجر شده است.

مشکلات رهن کامل

با افزایش قیمت‌ها در بازارهای دیگر تمایل مالکان اجاره ماهانه یا رهن و اجاره بود. به همین دلیل فایل‌های رهن کامل در بازار اجاره محدود شد. مالکان رکود در معاملات را دلیل دیگری برای چشمپوشی مالکان از رهن کامل می‌دانند، با این دلیل که معمولا رهن کامل برای جبران کسری بودجه مالکی است که اقدام به خرید ملک می‌کند بخشی از هزینه خرید را از طریق رهن کامل جبران می‌کند، وقتی تعداد معاملات کاهش یافت، بنابراین اجاره با رهن کامل هم کم شد.

مشکل دیگری که مالکان در حال حاضر با آن مواجه هستند، این است که اگر مستأجر تمایلی به تمدید قرارداد نداشته باشد، به‌خاطر کاهش تقاضا در بازار اجاره، تأمین ودیعه رهن کامل مستأجر قبلی، برای مالک خانه مشکل ساز است.

برخی مشاوران املاک هم می‌گویند با توجه به اینکه در آخر فصل جابه‌جایی هستیم و تعداد متقاضیان اجاره کم شده مالکان در برابر درخواست موجران برای رهن کامل مقاومت نمی‌کنند و تمکین می‌کنند.

رکود در بازار مسکن مراجعه مشاوران به اتحادیه املاک برای ابطال جواز را هم افزایش داده است و این مشاوران املاک معمولا کسانی هستند که خود مالک نیستند و بنگاه را اجاره کرده‌اند.

این کوچک‌های محبوب

بررسی‌های فایل‌های اجاره داده شده نشان می‌دهد واحد‌های ۵۰ تا ۶۰ متر همانند بازار خرید بیشترین متقاضی را در بازار اجاره نیز دارند. تقاضا برای اجاره مسکن کوچکتر نه به‌دلیل نیاز مستأجران که به خاطر قیمت کمتر اجاره این واحد‌ها است و می‌توان گفت نیازهای مستأجران تقلیل نیافته، بلکه شرایط آنها را به سمت اجاره واحدهای کوچک سوق داده است.

کسادی بزرگ متراژها

در این بازار رکود واحدهای بزرگ متراژ بیشتر از واحدهای کوچک است. در بازار راکد اجاره صاحب‌خانه‌های پول لازم قیمت‌های مورد نظر خود را برای اجاره پایین آورده‌اند و به اصطلاح مشاوران املاک مالکان پول لازم قیمت‌ها را شکسته‌اند.

لوکس نشینی؛ خوش نشینی؟!

بر اساس تحقیقات میدانی در واحدهای لوکس و نیمه لوکس نرخ‌شکنی‌ها بیشتر است. چون عمده واحدهای خالی دارای متراژهای بالا هستند و در نیمه شمالی تهران قرار دارند. البته مشاوران املاک می‌گویند واحدهای بزرگ متراژ که بیشتر در مناطق شمال شهر قرار دارند مشتری‌های خاص خود را دارند و نمی‌توان رکود بازار اجاره این واحد‌ها را با قطعیت اعلام کرد.

پرساله‌ها طرفدار دارند

صعود قیمت مسکن از سال ۹۶ و اوج‌گیری آن در سال ۹۷ و ابتدای ۹۸ متقاضیان واحدهای ارزانتر را افزایش داد. مشاور املاکی در شرق تهران می‌گوید «بازار آشفته در ماه‌های گذشته و ترس متقاضیان از افزایش بیشتر قیمت‌ها باعث شد واحدهای «بنجل» که روی دست مالکان مانده بود، اجاره داده یا فروخته شود. مثلا واحدهایی بیش از ۲۰ سال ساخت در طبقات چهارم به بالا که فاقد آسانسور و امکانات دیگر مانند پارکینگ و … بودند. چون رشد قیمتی کمتری داشتند در ماه‌های ابتدای امسال به فروش رفتند یا اجاره داده شدند، در حالی که در زمان ثبات قیمت مسکن این واحدها کمترین مشتری را داشتند.»

اجاره ۲ ساله با شرط

قرارداد اجاره بیشتر از یک سال موضوعی است که سیاستگذاران حوزه مسکن در چند سال اخیر به‌عنوان یکی از راهکارهای کنترل قیمت‌ها در بازار اجاره مطرح کرده‌اند. بررسی‌ها از فایل‌های جدید اجاره نشان می‌دهد موجران و مستأجران اخیرا به این نوع قرارداد تمایل نشان می‌دهند. به گفته مشاوران املاک معمولا مالکانی که از مستأجران خود رضایت دارند قراردادهای قبلی را به‌صورت تمدید یک سال و نیم تا دو سال عقد می‌کنند. اما تمدید قرارداد معمولا از سوی مالک به شرط افزایش نرخ اجاره با حدود ۱۰ درصد در سال دوم اجاره است.

بررسی‌های میدانی از بازار اجاره شهر تهران نشان می‌دهد همزمانی پایان فصل جابه‌جایی با کاهش قیمت مسکن، ۲ عامل تعیین‌کننده در آرامش بازار اجاره پس از تلاطم‌های ماه‌های قبل است. تحلیلگران براین باورند که شرایط بازار مسکن با توجه به کاهش قیمت‌ها و رکود حاکم برآن می‌تواند برای عقد قراردادهای دوساله آماده شود؛ چیزی که دولت هم به‌دنبال آن است و تاکنون شرایط اش فراهم نشده است. به‌نظر می‌رسد که با توجه به فروکش کردن سفته بازی در بازار خرید و فروش مسکن، بهترین شرایط برای اجرای قراردادهای دوساله با بهره‌گیری از توان بخش خصوصی یعنی اتحادیه‌های املاک است. آیا دولت از این فرصت استفاده می‌کند؟

برش

برنامه‌های دولت برای کنترل بازار اجاره

بر اساس قانون مالک و مستأجر دولت نمی‌تواند در تعیین نرخ اجاره بها مداخله کند و برای بازار اجاره سقف قیمتی تعیین کند. اما برای کنترل و افزایش نظارت بر بازار اجاره وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان متولی بخش مسکن «ایجاد نظام اجاره‌داری حرفه‌ای» را در دستور کار قرار داده است. وزارت راه و شهرسازی نظام اجاره‌داری حرفه‌ای را ساماندهی کرده و در حال تدوین آن است. اجرای نظام اجاره‌داری حرفه‌ای و توجه به ورود استارتاپ‌ها به حوزه اجاره‌داری دو روش مهم، برای شکستن حباب قیمتی در بازار اجاره است. اخذ مالیات از خانه‌های خالی راهکار دیگری برای کنترل قیمت‌ها در بازار اجاره است که این طرح در وزارت اقتصاد نهایی شده و در کمیسیون‌های تخصصی مجلس در حال بررسی است. اخذ مالیات از خانه‌های خالی موجب ورود این خانه‌ها به بازار مسکن و افزایش عرضه مسکن خواهد شد. دریافت مالیات از اجاره بها نیز موضوع دیگری است که دولت قصد دارد با اجرای آن نرخ‌های اجاره بها در بازار مسکن را ضابطه‌مند کند.

خواندن خبر در سایت منبع

راهکار عملی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن

ایبناخبرگزاری ایبنا
راهکار عملی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن
افزایش سقف تسهیلات ازدواج به ۶۰ میلیون تومان برای زوجین یک راهکار عملی برای تقویت قدرت خرید مسکن خانه‌اولی‌ها پیش روی آنها قرار داده است.

به گزارش ایبِنا و به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، نتایج مطالعه‌ای که چندی پیش توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی انجام شد، حاوی این پیشنهاد بود که پرداخت تسهیلات ازدواج با اولویت کسانی پرداخت شود که در صندوق پس‌انداز مسکن یکم نیز سپرده‌گذاری کرده‌اند.

در حال حاضر صف پرداخت تسهیلات ازدواج صرفا بر اساس اولویت‌بندی که طبق زمان ثبت‌نام هر زوج انجام می‌شود، تشکیل شده و به این ترتیب تشکیل پرونده و پرداخت تسهیلات توسط بانک‌های عامل انجام می‌شود. اما اگر یک فاکتور دیگر نیز در این اولویت‌بندی دخالت داشته باشد، پرداخت این تسهیلات با توجه به منابع محدود بانک‌ها هوشمندانه‌تر می‌شود.

این فاکتور می‌تواند داشتن سپرده در صندوق پس‌انداز مسکن یکم باشد؛ به این معنا که هر زوجی که امتیاز تسهیلات مسکن از محل صندوق یکم داشته باشند، در اولویت پرداخت تسهیلات ازدواج قرار بگیرند و در یک ساز و کار واحد، این تسهیلات به آنها پرداخت شود تا برای خرید خانه از آن استفاده کنند. در این صورت سقف تسهیلات ارزان‌قیمتی که در اختیار آنها قرار می‌گیرد از ۱۶۰ میلیون تومان فعلی به ۲۲۰ میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد؛ ضمن اینکه بانک مسکن ۲۰ میلیون تومان تسهیلات جعاله با نرخ سود ۱۸ درصدی و مدت بازپرداخت ۵ ساله نیز در صورت تقاضای زوجین یا کسانی که به شکل انفرادی تسهیلات مسکن دریافت می‌کنند، پرداخت می‌کند. در صورت دریافت این تسهیلات توسط زوجین، قدرت خرید آنها با کمک مجموع تسهیلات مذکور به ۲۴۰ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

محمدعلی دهقان دهنوی، معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، درباره کم و کیف این پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: پرداخت فوری تسهیلات ازدواج به کسانی که در صندوق پس‌انداز مسکن یکم سپرده‌گذاری کرده‌اند و موعد دریافت تسهیلات آنها فرارسیده یا پس از گذشت مدتی فرا خواهد رسید، می‌تواند یک تحول مثبت به نفع خانه اولی‌ها باشد.

وی همچنین معتقد است تسهیلات ۶۰ میلیونی ازدواج می‌تواند در صندوق پس‌انداز یکم سپرده‌گذاری شود و در صورت تکمیل موجودی تا ۸۰ میلیون تومان، زوجین پس از گذشت یک سال می‌توانند از امتیاز ارزان‌قیمت‌ترین تسهیلات مسکن حال حاضر شبکه بانکی برخوردار شوند.

با این حال دیدگاه معاون وزیر اقتصاد این است که نباید جبری برای سپره‌گذاری در صندوق یکم با تسهیلات ازدواج اعمال شود و این راهکار صرفا به شکل پیشنهاد و به صورت اختیاری باید پیاده شود.

دهقان دهنوی به این موضوع نیز اشاره کرد که الزاما هر کس در صندوق یکم سپرده‌گذاری کرده یا قصد سپرده‌گذاری دارد، نمی‌تواند واجد اولویت برای پرداخت تسهیلات ازدواج شناخته شود. وی در این باره توضیح داد: ممکن است نیازهای مالی فوری‌تری در زوجین دیگر وجود داشته باشد و اساسا تشخیص اولویت میان زوجین متقاضی دریافت تسهیلات ازدواج کار ساده‌ای نیست. انتظار این است که منابع بانکی تکافوی پرداخت تسهیلات به تمام زوجین را داشته باشد و اساسا صفی تشکیل نشود که نیازی به اولویت‌بندی در پرداخت این تسهیلات باشد و به همه متقاضیان با سرعت و سهولت، این وام پرداخت شود.

خواندن خبر در سایت منبع

معاملات مسکن در کل کشور ۶۲ درصد افت کرد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
معاملات مسکن در کل کشور ۶۲ درصد افت کرد
آمار اتحادیه مشاوران املاک گویای آن است که به دنبال روند کاهنده خرید و فروش مسکن در کل کشور که از اردیبهشت امسال آغاز شده، رکورد منفی در 22 روز ابتدای شهریورماه به ثبت رسیده است.

اعتمادآنلاین|معاملات مسکن کل کشور در ۲۲ روز شهریورماه با منفی ۶۲ درصد به بیشترین افت خود در شش سال اخیر رسید؛ در ۲۲ روز ابتدای شهریورماه ۱۳۹۸ تعداد ۱۸ هزار و ۲۲۹ قرارداد خرید و فروش در کل کشور به امضا رسیده که پایین‌ترین میزان دست کم از سال ۱۳۹۲ تا کنون محسوب می‌شود.

آمار اتحادیه مشاوران املاک گویای آن است که به دنبال روند کاهنده خرید و فروش مسکن در کل کشور که از اردیبهشت امسال آغاز شده، رکورد منفی در ۲۲ روز ابتدای شهریورماه به ثبت رسیده است. از یکم تا بیست و دوم شهریورماه ۱۳۹۸ در کل کشور ۱۸ هزار و ۲۲۹ قرارداد خرید و فروش ملک امضا شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۶۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. اجاره نامه نیز در این مدت ۳۰ هزار و ۷۷۸ مورد بوده که از افت ۱۳ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل حکایت دارد. کارشناسان می‌گویند این حجم اندک حتی در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ که بازار مسکن در رکود قرار داشت نیز مشاهده نشد.

پس از آن‌که در فروردین ماه ۱۳۹۸ تعداد مبایعه‌نامه‌ها در کل کشور نسبت به زمان مشابه سال قبل ۴ درصد افزایش یافت، قراردادها در مسیر نزولی قرار گرفت. مطابق آمار تعداد معاملات هر ماه کاهش یافته است؛ به طوری که قراردادهای خرید و فروش مسکن کل کشور در ماه‌های اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و ۲۲ روز ابتدای شهریور به ترتیب ۶، ۳۴، ۴۰، ۵۳ و ۶۲ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش یافته است.

هم‌چنین در شهر تهران آن‌طور که اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران گزارش داده تعداد معاملات مسکن در ۲۲ روز ابتدای شهریورماه ۲۲۲۱ مورد بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۷۹ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت هم‌چنین ۸۱۶۱ اجاره‌نامه امضا شده که نشان‌دهنده افت ۲۲ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل است. کاهش ۷۹ درصدی معاملات خرید و فروش ملک در پایتخت در شرایطی به ثبت رسیده که آمار اتحادیه از فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر و مردادماه به ترتیب کاهش ۴۰، ۴۰، ۶۲، ۶۶ و ۷۵ درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان می‌داد. بدین ترتیب بازار مسکن در شهریورماه که آخرین مهلت فصل جابه‌جایی محسوب می‌شود در مسیر افت قرار داشته است.

قیمت مسکن در سراشیبی

پس از کاهش معاملات، قیمت‌های پیشنهادی و قطعی هم نزولی شده است. گزارش‌های دریافتی از کلانشهرها از انجماد دارایی‌ها در بخش ملک حکایت دارد و به همین دلیل نرخ‌های پیشنهادی ۵ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است. در تهران هم قیمت‌های پیشنهادی و هم قیمت‌های قطعی افت کرد. مشاهدات نشان می‌دهد که عمده مالکان قیمت‌ها را از ۵ تا ۲۰ درصد کاهش داده‌اند. نرخ ماهیانه نیز بر اساس آمار رسمی در مردادماه برای اولین بار طی ۲۰ ماه اخیر منفی شد. در مردادماه ۱۳۹۸ قیمت مسکن شهر تهران به ۱۳ میلیون و ۳۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل ۲٫۴ درصد یافت.

در شرایط کنونی، انتظارات افزایشی جای خود را به انتظارات کاهشی در بازار مسکن داده است. متقاضیان واقعی یا پول ندارند یا در انتظار رسیدن به کف قیمت برای ورود به بازار هستند. به عبارت دیگر، تعلیق معاملات که تا تیرماه از سوی طرف عرضه بود، هم‌اکنون از طرف تقاضا صورت می‌گیرد.

جزئیات کاهش قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران

نبض بازار مسکن در ۱۸ منطقه‌ تهران متوقف و قیمت ماهیانه منفی شد. آمار گویای آن است که مردادماه ۱۳۹۸ قیمت آپارتمان در مناطق ۱، ۲، ۴، ۵، ۶، ۷، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۱ و ۲۲ نسبت به ماه قبل کاهش داشته و تنها در چهار منطقه از تهران شامل ۳، ۸، ۱۶ و ۲۱ نرخ‌ها تا حد اندکی افزایش را به ثبت رساند. بیشترین افت قیمت ماهیانه در منطقه ۱۹ با ۸٫۸ درصد کاهش مربوط می‌شود.

آرامش بازار مسکن مشروط است

مهدی سلطان‌محمدی، کارشناس بازار مسکن می‌گوید: هم‌اکنون می‌توان با اطمینان از پایان دوره رونق مسکن صحبت کرد. او معتقد است: هدایت امکانات و تقاضای مسکن به اطراف کلانشهرها، کنترل نقدینگی و مهار تورم برای ادامه‌ی روند آرام بازار ملک ضروری است.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که معمولا چرخه‌های رونق و رکود مسکن ۲ تا ۳ سال تداوم داشته است گفت: شدت رونق و رکود به پارامترهایی بستگی دارد. بعضی عوامل از رکود عمیق این دوره حکایت دارد؛ چرا که پیش‌بینی رشد توان خانوار با توجه به تحریم‌ها بعید است. موضوع دیگری که ممکن است این رکود را طولانی‌تر کند افزایش احتمالی قیمت اسمی مسکن است؛ ولو این‌که قیمت واقعی در مقایسه با تورم کاهش یابد.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

رهن و اجاره مسکن در منطقه ۳ تهران چقدر خرج بر می‌دارد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
رهن و اجاره مسکن در منطقه ۳ تهران چقدر خرج بر می‌دارد؟
باشگاه خبرنگاران جوان در گزارشی متوسط قیمت‌ رهن و اجاره در منطقه سه را اعلام کرد.

لیست آپارتمان‌های مسکونی اجاره‌ای در منطقه ۳ تهران به شرح زیر است. توجه کنید که قیمت‌ها بر حسب مترمربع به تومان بوده و تقریبی است، چراکه قیمت مسکن در تهران با توجه به نوع ساختمان، امکانات، خیابان و یا نظر مالک تغییر می‌کند.

رهن و اجاره مسکن در منطقه ۳ تهران چقدر خرج بر می‌دارد؟ - 2

خواندن خبر در سایت منبع

حداقل شدن انتظارات مردم با افزایش قیمت مسکن!

ایمناخبرگزاری ایمنا
حداقل شدن انتظارات مردم با افزایش قیمت مسکن!
افزایش عمومی قیمت‌ها طی دو سال گذشته و همچنین ثابت ماندن یا متناسب نبودن سطح درآمدها با آن، باعث کاهش قدرت خرید و ایجاد رکود در برخی حوزه‌ها همچون مسکن شده است به‌طوری‌که عده ای به مناطق سطح پایین‌تر نقل مکان کرده و برخی دیگر حاضر شدند به اجبار در هر خانه‌ای ساکن شوند!

به گزارش خبرنگار ایمنا، با اینکه مسکن یکی از نیازهای اصلی و ابتدایی زندگی است اما پس از شوک ارزی سال گذشته و جهش قیمتی کالا و خدمات، مسکن نیز از این افزایش قیمت جا نماند و حتی به گفته برخی از فعالان این بازار نزدیک به ۱۵۰ درصد افزایش قیمت پیدا کرد که البته این مقدار در شرایط مختلف، متفاوت است. با این حال این افزایش قیمت‌ها عمومی بوده و به منطقه یا محصول خاصی بستگی ندارد. خوراسگان اصفهان که منطقه‌ای با ۷۰ کیلومتر مربع وسعت، ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و نسبت به دیگر مناطق شهرداری اصفهان، جوان‌تر است نمونه‌ای بارز از این رویداد است. اگرچه قیمت مسکن در این منطقه نسبت به سایر مناطق اصفهان تقریبا پایین‌تر است (به طور میانگین حدود چهار میلیون تومان به ازای هر مترمربع آپارتمان مسکونی نوساز) اما افزایش عمومی قیمت‌ها در کنار ثابت ماندن یا متناسب نبودن افزایش درآمدها باعث کاهش قدرت خرید عموم مردم شده و کسادی بازار مسکن را به این منطقه هم کشانده است.

یکی از مشاوران املاک منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان درباره کسادی این بازار به خبرنگار ایمنا می‌گوید: «از یک ماه گذشته تا کنون خرید و فروشی انجام نمی‌شود. اجاره واحدهای مسکونی نیز بالا بوده و مردم توان اجاره آن‌ها را ندارند. بسیاری از افراد تنها نگاهی به تابلو اجاره‌ها می‌اندازند و درحالی که از ناتوانی خود زجر می‌کشند این‌جا را ترک می‌کنند.»

نکته دردناک‌تر در این گفتگو کاهش اجباری توقعات مردم در پی ناتوانی در تامین مسکن مورد نیازشان است. به عبارتی برخی از مردم در این آشفته بازار مسکن برای تامین سرپناهی حاضر هستند که هر خانه‌ای با شرایط حداقلی اجاره کنند. این نکته را می‌توان در بخش دیگری از سخنان این مرد میانسال دریافت؛ " گاهی افراد می‌گویند خانه‌ای می‌خواهیم که یک سالن، حمام و دستشویی داشته باشد، اگر اتاق خواب نیز نداشته باشد مشکلی نبوده و برای ما کافی است."

حداقل شدن انتظارات مردم با افزایش قیمت مسکن! - 4

مشاور املاکی دیگر که در محدوده خیابان اباذر خوراسگان فعالیت می‌کند نیز به خبرنگار ایمنا می‌گوید: "برخی افراد حاضر هستند در خانه‌های قدیمی نیز زندگی کنند اما چنین خانه‌هایی نیز این روزها کم پیدا می‌شود. از ابتدای سال تاکنون معامله خرید و فروش خیلی کم بوده و ماه اخیر اصلا خرید و فروش نداشته‌ایم.

وی با بیان نرخ متوسط اجاره در این منطقه که حدود ۱۰ میلیون تومان رهن و ۵۰۰ هزار تومان اجاره برای یک خانه تک خواب و حدود ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای یک خانه دو خواب است به صحبت‌هایش پایان می‌دهد. "

قیمت‌ها نامتعارف است اما مردم از معاملات ناگزیرند

به گفته برخی مشاوران املاک، مدت زمان توقف مشتریان در بنگاه‌ها کاهش پیدا کرده است؛ می‌آیند و بیشتر مراجعان خیلی زود با نگاهی گذرا و ساده به لیست‌ها یا سوالات کوتاه درمی‌یابند که مسکن مورد نیازشان را پیدا نمی‌کنند و می‌روند.

یکی از فعالان حوزه مسکن و ساخت و ساز در خوراسگان به خبرنگار ایمنا می‌گوید: «سال گذشته ۱۰ خانه به فرد نشان می‌دادیم که یکی را پسند می‌کرد اما اکنون پنج خانه اینجا نداریم. برخی افراد به علت ناتوانی در تامین مسکن خود در شهرها، به روستاها مهاجرت می‌کنند. این افراد حاضرند در هر خانه‌ای سکونت کنند!»

بالاخره پس از پیگیری فراوان با یک مشتری روبه رو شدیم، این مرد جوان اظهار می‌کند: «کسی از شرایط بازار راضی نیست، قیمت‌ها نامتعارف است اما مردم مجبورند. نزدیک یک ماه است در جستجوی ملک مناسبی هستیم اما چیزی پیدا نکرده‌ایم.»

یک مشاور املاک در محدوده خیابان سلمان با گلایه از شرایط بازار، می‌گوید: نسبت به سال قبل میزان اجاره‌ها ۵۰ درصد افزایش داشته است. خانه‌ای که در سال گذشته ۳۰۰ میلیون قیمت‌گذاری می‌شد اکنون بین ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلیون اعلام می‌شود. قدرت خرید مردم و خرید و فروش نیز کاهش پیدا کرده و عمدتا به سمت مبالغ پایین است.

حداقل شدن انتظارات مردم با افزایش قیمت مسکن! - 13

فرار از پرداخت کمیسیون دفاتر مشاور املاک

این افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید مردم حتی منجر به فرار از بنگاه‌ها در برخی از موارد شده است؛ فرار از پرداخت کمیسیون! البته این مهم را بسیاری از مشاوران املاک خاطرنشان کردند و تنها به خوراسگان نیز اختصاص ندارد.

مشاور املاک میانسالی در همین پیوند می‌گوید: "به علت افرایش قیمت‌ها توان مردم برای خرید مسکن کاهش پیدا کرده است. مستاجران خود با صاحبان املاک توافق کرده و قرارداد جدیدی میان خود منعقد می‌کنند و برای این کار حتی به بنگاه نیز مراجعه نمی‌کنند. افرادی نیز که برای معاملات خود به بنگاه مراجعه می‌کنند می‌خواهند حدود یک سوم کمیسیون مشاور را به او پرداخت کنند و مابقی را تخفیف بگیرند. این روزها مستاجری خیلی سخت است، همیشه سخت بوده اما اکنون خیلی بدتر شده است. اتباع افغانی نیز برای اجاره زیاد به اینمنطقه مراجعه می‌کنند.

این مشاور املاک که دل پری از وضعیت اقتصادی موجود دارد با بیان اینکه به حال کسی باید گریست که دخلش نوزده و خرجش بیست، به حرفاهایش پایان می‌دهد. کد خبر ۳۸۹۵۵۲

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت مسکن در ۱۰ سال اخیر چقدر رشد داشته است؟

الفخبرگزاری الف
قیمت مسکن در ۱۰ سال اخیر چقدر رشد داشته است؟
متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران از سال ۸۸ تا بهار سال ۹۸ بیش از ۱۱ میلیون تومان رشد داشته است

به گزارش میزان، مرکز آمار ایران در آخرین انتشارات خود قیمت فروش یک متر مربع زیر بنای مسکونی به تفکیک مناطق شهرداری تهران در ۱۰ سال گذشته را مورد بررسی قرار داده است.

طبق این گزارش در بهار سال جاری گران‌ترین منطقه برای خرید واحد مسکونی مربوط به منطقه ۶ تهران است با میانگین هر متر ۱۷ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان که قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این منطقه در سال ۸۸، یک میلیون و ۹۰۳ هزار تومان بود.

همچنین ارزان‌ترین منطقه برای خرید واحد مسکونی در بهار سال ۹۸ مربوط به منطقه ۱۸ با متری ۵ میلیون و ۷۹۹ هزارتومان است که در بهار سال ۸۸ در این منطقه توانایی خرید واحد مسکونی با قیمت متوسط هر متر یک میلیون و ۲۱ هزار تومان وجود داشت.

گفتنی است متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی در شهر تهران در سال ۸۸ یک میلیون و ۵۹۶ هزار تومان بود که این میانگین تا بهار سال ۹۸ به ۱۳ میلیون و ۹۲ هزار تومان رسید.

جزئیات بیشتر این گزارش در جدول زیر قابل مشاهده است:

قیمت مسکن در ۱۰ سال اخیر چقدر رشد داشته است؟ - 7

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بارش باران در نجف/ سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرم

تابناکتابناک1 روز قبل
سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرمسردار ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا گفت: در مجموع از ابتدای ماه محرم تاکنون بالغ بر سه میلیون زائر به عراق رفته‌اند که از این تعداد حدود یک میلیون نفر به کشور بازگشته و دو میلیون ایرانی نیز هنوز در این کشور هستند. طبق پیش‌بینی‌های ما شمار زائران به چهار میلیون نفر نیز خواهد رسید که افزایشی دو برابری نسبت به قبل را نشان می‌دهد. وی در ادامه با اشاره به حجم بالای تردد زائران اربعین از مرز اظهار کرد: ‌ رکوردهای بالایی امسال در خروج زائران از مرز به ثبت رسید به طوری که در یک روز حدود ۲۵۰ هزار نفر تنها از مرز مهران خارج شده و حدود ۵۰ هزار نفر نیز از همین مرز به کشور بازگشتند. جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه علیرغم این پیک جمعیت، ارائه خدمات به زائران بدون مشکلی خاص و با آرامش انجام شد خاطر نشان کرد: ‌ به طور میانگین زمان کنترل مدارک هر زائر سه ثانیه بود اما در همین مدت نیز هیچ یک از تخلفات از چشم ما در نرفت و افرادی که ممکن است با سوء استفاده از این فضا قصد انجام تخلفاتی را داشته باشند از سوی ماموران شناسایی شدند. علاوه بر این ما به برادران عراقی‌مان نیز کمک کردیم و با استفاده از پهپادها و بالگردها بر شرایط مرزها را نظارت داشتیم.

«اطلس کراس اسپرت»؛ شاسی بلندی در کانال ۳۰ هزار دلار! (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در سال ۲۰۱۸ و هنگام برگزاری نمایشگاه خودروی نیویورک؛ فولکس واگن یکی از جدیدترین اطلس‌های خود را با نام کراس اسپرت رونمایی کرد. در ادامه نگاه دقیق‌تری به این خودرو خواهیم داشت: طراحیاطلس کراس اسپرت ۲۰۲۰ به عنوان یک کراس اوور متوسط پهن پیکر با ظرفیت ۵ سرنشین معرفی شده است. یکی از تغییرات اندازه مربوط به ارتفاع خودرو می‌شود که در اطلس کراس اسپرت ۵۸٫۴۲ میلیمتر کوتاه‌تر شده تا ظاهری کوپه مانند به خود بگیرد. فندرهای (گلگیر) برجسته و یک هلال پلاستیکی تیره که داخل آن قرار گرفته ظاهری عضلانی برای کراس اسپرت ایجاد کرده‌اند. در اطلس کراس اسپرت نیز همین قوانین رعایت شده تا یک کابین زیبا، باکیفیت و در عین حال ساده و به دور از جزئیات اضافه را شاهد باشیم.

فیلم | انتقاد شدید یک داور بین المللی از رفتار انتخاباتی فدراسیون تاج

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

فیلم | علی پروین: زمان طاغوت هر شب می‌رفتم کافه اما لب به مشروب نزدم!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

ترامپ از من خواست بین ایران و آمریکا میانجی‌گری کنم + فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز19 ساعت قبل
عمران خان: ترامپ از من خواست بین ایران و آمریکا میانجی‌گری کنم + فیلماقتصادنیوز؛ عمران خان نخست وزیر پاکستان در سفرش به تهران و دیدار با رئیس جمهور گفت: در سفر نیویورک آقای ترامپ از من خواست تسهیل کننده گفتگو بین ایران و آمریکا باشم و من تلاشم را در این زمینه ادامه می‌دهم.

پیش بینی هجوم ملخ صحرایی از آبان ماه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی ادمه داد: بنابر هشدار کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی فائو با توجه به شرایط اقلیمی مساعد شمال شرق آفریقا و شبه جزیره عربستان و همچنین پاکستان و هندوستان شرایط برای طغیان ملخ‌ها فراهم شده است و بر اساس پیش بینی‌ها، از آبان ماه این آفت از طریق سیستان و بلوچستان وارد کشور می‌شود. آقای درگاهی گفت: در همین راستا برای ایجاد هماهنگی‌های لازم و اندیشیدن تمهیدات، نامه‌ای برای معاون اول رئیس جمهور نوشتیم که ایشان هم بر اساس این نامه، دستورات بسیار خوبی را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت کشور دادند تا در این خصوص پیش بینی‌های لازم از طریق سازمان برنامه و بودجه و استانداران صورت پذیرد. وی افزود: سال گذشته حدود ۱۲ میلیون هکتار پایش و ردیابی شدند و در هفتصد و پنجاه هزار هکتار مبارزه زمینی و هوایی صورت گرفت و پیش بینی می‌شود برای امسال نیز پایش در حداقل در همین سطح صورت پذیرد و عملیات مبارزه نیز در مساحتی به بزرگی هشتصد تا نهصد هزار هکتار انجام شود. رئیس سازمان نباتات تصریح کرد: عملیات مبارزه به ازای هر هکتار ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان هزینه دارد و به این ترتیب برای هشتصد هزار هکتار مبارزه چهل میلیارد تومان اعتبار لازم است. وی افزود: همه اعتبارات سازمان برای این مبارزه آماده است و از سوی دیگر در استان‌ها پیش بینی لازم صورت پذیرفته است و با توجه به دستور معاون اول رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه اعتبارات خوبی برای این موضوع در نظر خواهد گرفت. آقای درگاهی تاکید کرد: امیدواریم دغدغه اعتبار در این عملیات وجود نداشته باشد و همه انرژی سازمان صرف مبارزه با این آفت شود. وی با اشاره به اینکه همه امکانات سازمان برای مبارزه با این آفت آماده است گفت: پیش بینی می‌شود بین دو تا سه هزار نفر نیروی انسانی برای مبارزه با این آفت وارد عمل شوند. رئیس سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: امیدواریم با اقدامات به موقع، از آسیب رسیدن به عرصه‌های زراعی کشور جلوگیری شود. آقای درگاهی تصریح کرد: در حال حاضر بزرگترین دغدغه، خرید سم لازم است که بخشی از آن خریداری شده و با پیگیری استان‌ها بخش دیگر در حال خریداری است. وی ادامه داد: پیش بینی‌ها نشان می‌دهد ۹ استان جنوبی کشور، درگیر این آفت شوند و استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، فارس و خوزستان سطح درگیری بالاتر و در استان‌های کهکیلویه و بویر احمد، چهارمحال بختیاری و خراسان جنوبی سطح درگیری پایین‌تر است. آقای درگاهی گفت: از کشاورزان می‌خواهیم که همچون دوره گذشته در صورت مشاهده این آفت بلافاصله موضوع را به مراکز جهاد کشاورزی مناطق اطلاع رسانی کنند تا اقدامات لازم برای کانون کوبی ملخ‌های صحرایی صورت پذیرد.

اخبار بیشتر