پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

عدم پاسخگویی مقامات رسمی در ارتباط با ادعای بازداشت کارگران هپکو؛ همه مقامات جلسه دارند!

ایلناخبرگزاری ایلنا
عدم پاسخگویی مقامات رسمی در ارتباط با ادعای بازداشت کارگران هپکو؛ همه مقامات جلسه دارند!
تلاش‌های خبرنگار ایلنا برای تماس با مقامات استان مرکزی در ارتباط با بازداشت کارگران معترض هپکو تاکنون بی‌نتیجه مانده است این درحالیست که منابع خبری از بازداشت حدود 25 کارگر خبر می‌دهند.

عدم پاسخگویی مقامات رسمی در ارتباط با ادعای بازداشت کارگران هپکو؛ همه مقامات جلسه دارند! - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، تجمع کارگران هپکو امروز (۲۶ شهریور ماه) هم مقابل شرکت ادامه دارد. کارگران خواستار پرداخت مطالبات مزدی خود و همچنین تعیین تکلیف سهامدار هستند؛ این درحالی‌ست که منابع خبری ایلنا از بازداشت حدود ۲۵ کارگر این مجموعه پس از تجمع روز گذشته کارگران خبر می‌دهند.

با این وجود، پیگیری بازداشت کارگران و چندوچون آن از منابع رسمی به نتیجه نرسیده است. دادستان استان مرکزی در پاسخ به خبرنگار ایلنا گفت: در حال حاضر آمادگی صحبت با شما را ندارم.

تماس‌های خبرنگار ایلنا با استاندار مرکزی و معاون سیاسی این استانداری تا این لحظه، علیرغم بارها تماس تلفنی، به نتیجه نرسیده است و هر بار اعلام شده که مقامات استانی جلسه دارند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیز در رابطه با بازداشت کارگران اظهار بی‌اطلاعی کرد.

پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) نشست شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور اعلایی، مدیرکل حراست وزارت تعاون در اراک برگزار شد. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در این جلسه اظهار داشت: امسال تاکنون دو هزار و ۱۱۵ شکایت کارگری به مراجع حل اختلاف استان وارد شده است و برخی واحدهای استان به دلیل بی‌تدبیری‌های خصوصی‌سازی با مشکلات مواجه هستند.

در عین حال در این جلسه عنوان شد که شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان مرکزی سفر خواهد کرد. به نظر می‌رسد یکی از هدف‌های این سفر، مشکلات کارخانه هپکو باشد.

پیگیری‌های خبرنگار ایلنا در ارتباط با بازداشت کارگران هپکو و چندوچون آن، همچنان ادامه دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

تعلل در تعیین تکلیف مالکیت هپکو پذیرفتنی نیست

فارسخبرگزاری فارس
تعلل در تعیین تکلیف مالکیت هپکو پذیرفتنی نیست
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: تعلل مسوولان دولتی به ویژه وزرای اقتصاد و صنعت برای تعیین تکلیف مالکیت و مدیریت شرکت هپکو به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

علی‌اکبر کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک، با اشاره به وضعیت شرکت هپکو اظهار کرد: افرادی که طی یک سال گذشته سهامداران نااهل و بی‌صلاحیت همچنین مدیران بی‌کفایت و ناکارآمد را بر شرکت هپکو تحمیل کردند مسئول بوده و باید پاسخگو باشند.

وی تصریح کرد: افرادی که جشن‌های دروغین برای رونق تولید در این شرکت گرفتند و اطلاعات کذب و دروغین به مردم دادن باید پاسخگو باشند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: وقایع رخ داده در حاشیه مسائل شرکت هپکو و برخوردهای که با کارگران اتفاق می‌افتد، سبب تأسف و تأثر ما و مردم شده، بر همین اساس به‌هیچ‌وجه تعللی که در مسیر تصمیم‌گیری و تعیین تکلیف شرکت هپکو در حوزه سهام‌داری و مالکیت و مدیریت آن وجود دارد، قابل پذیرش نیست.

کریمی افزود: نزدیک به یک ماه از حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در استان و قول وی برای رسیدگی به وضعیت شرکت هپکو می‌گذرد، اما اتفاقی جز انتصاب فردی به عنوان سرپرست شرکت و مدیرعامل شرکت رخ نداده، انتصابی که هیچ اختیار خاص و امکاناتی برای مانور دادن ندارد، بدون انجام شدن مسائل اساسی شرکت مثل تعیین و تکلیف سهامداران آن نمی‌توان از آن انتظار معجزه داشت.

وی تصریح کرد: به هر حال افرادی که طی یک سال گذشته سهامداران نااهل و بی‌صلاحیت را به شرکت هپکو تحمیل کردند، افرادی که مدیران بی‌کفایت و ناکارآمد را بر این شرکت تحمیل کردند مسئول بوده و باید پاسخگو باشند، افرادی که جشن‌های دروغین برای رونق تولید در این شرکت گرفتند و اطلاعات کذب و دروغین به مردم دادن باید پاسخگو باشند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان مسئول سازمان خصوصی‌سازی و وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی تولید و فعالیت‌های صنعتی در کشور انتظار داریم هرچه سریع‌تر در خصوص شرکت هپکو و مشکلات آن تصمیمات جدی اتخاذ کنند.

کریمی خاطرنشان کرد: در این زمینه بهترین گزینه برای شرکت هپکو برطرف کردن مشکلات سهامداری و انتصاب مدیر با صلاحیت و اهلیت‌دار برای برطرف کردن دغدغه آینده شغلی و امیدواری کارگران و فعال شدن تولید در این شرکت است.

وی ادامه داد: به هر حال در شرایطی که این دغدغه‌ها وجود دارند به جای برخوردهای قهرآمیز باید برای برطرف کردن مشکلات تلاش بیشتر کرد و مسؤولان نیز باید برای تعیین و تکلیف وضعیت شرکت اقدامات مناسبی انجام دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: برطرف کردن وضعیت مالکیت و مدیریت هپکو و انجام حمایت‌های ملی برای منع واردات ماشین‌آلات مستعمل و نو از خارج از کشور و انعقاد قراردادهای حمایتی از منابع دولتی و سایر منابع موجود در کشور می‌تواند به بازگشت مجدد شرکت به چرخه تولید و کمک به اقتصاد کشور و برطرف شدن دغدغه کارگران برای آینده شغلی کمک کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

تجمع اعتراضی کارگران هپکوی اراک

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
تجمع اعتراضی کارگران هپکوی اراک
روز گذشته (سه‌شنبه۲۶شهریور) کارگران هپکو در اعتراض به آنچه "تعیین تکلیف سهامداری این شرکت" عنوان شد، در مسیر راه آهن شمال جنوب تجمع کردند، آن‌ها که اخیرا تجمعات اعتراضی خود را نسبت به وضعیت شرکت و معوقاتشان از سر گرفته بودند، خواستار تعیین سهامدار جدید برای هپکو شدند.

ایسنا: روز گذشته (سه‌شنبه۲۶شهریور) کارگران هپکو در اعتراض به آنچه «تعیین تکلیف سهامداری این شرکت» عنوان شد، در مسیر راه آهن شمال جنوب تجمع کردند، آن‌ها که اخیرا تجمعات اعتراضی خود را نسبت به وضعیت شرکت و معوقاتشان از سر گرفته بودند، خواستار تعیین سهامدار جدید برای هپکو شدند.

در پی دستور رییس جمهور و جلسات مسئولان استان با وزیر صنعت و مسئولان سازمان خصوصی سازی و با موافقت سهامدار عمده هپکو، «ابوالفضل روغنی گلپایگانی» بعنوان مدیرعامل جدید هپکو معرفی شد، ولی کارگران معتقدند که مشکل هپکو با اینکار رفع نشده و خواستار تغییر سهامدار هستند.

استاندار مرکزی با حضور در میان کارگران، ضمن دعوت از کارگران به همراهی با مجموعه استان در پیگیری آرام مطالبات موجود و اشاره به اقدامات انجام شده اخیر، از کارگران خواست که ریل را ترک کنند؛ ولی حضور کارگران بر روی ریل حدود ۱۱ ساعت ادامه یافت و همین امر باعث اقدام نیروی انتظامی برای متفرق کردن کارگران شد.

تجمع اعتراضی کارگران هپکوی اراک - 5تجمع اعتراضی کارگران هپکوی اراک - 6تجمع اعتراضی کارگران هپکوی اراک - 7تجمع اعتراضی کارگران هپکوی اراک - 8تجمع اعتراضی کارگران هپکوی اراک - 9تجمع اعتراضی کارگران هپکوی اراک - 10

خواندن خبر در سایت منبع

استاندار مرکزی: خواسته‌های کارگران هپکو به حق است

الفخبرگزاری الف
استاندار مرکزی: خواسته‌های کارگران هپکو به حق است
استاندار مرکزی گفت: مسئولان برای گره‌گشایی و حل مشکلات کارخانه هپکو در کنار کارگران هستند و از هیچ کوششی دریغ ندارند.

به گزارش برنا، سید علی آقازاده در جمع کارگران هپکو، افزود: بیشتر مطالبات و خواسته‌های کارگران هپکو به حق است؛ اما این خواسته‌ها باید از مسیر قانونی پیگیری شود و مسئولان استان با برخی رفتارهایی که موجب سلب امنیت می‌شود، مخالف هستند.

وی ادامه داد: قرارداد ۴۰ دستگاه گریدر روز گذشته برای کارسازی در شرکت هپکو اراک پیگیری شده و اجرایی شدن آن در دستور کار مسئولان استان قرار دارد.

استاندار مرکزی بیان کرد: حلقه مدیریت ارشد استان در پیگیری مطالبات کارگران شرکت هپکو از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند و انتظار است که کارگران از انجام اقدام‌هایی که به امنیت عمومی خدشه وارد می‌کند خودداری کنند.

آقازاده ادامه داد: شرکت هپکو جولانگاه بهره‌برداری‌های سیاسی نیست و این اعتقاد وجود دارد که انتقادهای کارگران این شرکت صنفی است و نباید اجازه داد عده‌ای از این فضا سوء‌ استفاده کنند.

وی گفت: دولت با وجود تمامی تنگناها و مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه دشمنان علیه جمهوری اسلامی احقاق حق کارگران شرکت هپکو را در دستور کار خود قرار داده و بر این اساس تاکنون تصمیم‌های مناسبی برای این شرکت گرفته شده است.

استاندار مرکزی اظهار داشت: مسئولان از کارگران شرکت هپکو می‌خواهندصبر پیشه کنند تا مدیرعامل جدیدی که به‌تازگی سکان هدایت این واحد صنعتی را به دست گرفته است بتواند شرایط را مدیریت کند.

آقازاده افزود: تاکنون نشست‌های مختلفی در سطح ملی و استانی برای پیگیری حقوق به حق کارگران شرکت هپکو و ثبات رونق تولید و کار در این واحد صنفی برگزار شده و می‌طلبد که کارگران اجازه دهند مشکلات یک به یک حل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

از ضرب‌وشتم کارگران هپکو بی‌خبرم

ایلناخبرگزاری ایلنا
از ضرب‌وشتم کارگران هپکو بی‌خبرم
آبایی هزاوه در ارتباط با سرنوشت تجمع دیروز کارگران هپکو گفت: نیروی انتظامی مداخله کرد و سرانجام تجمع کارگران خاتمه یافت.

از ضرب‌وشتم کارگران هپکو بی‌خبرم - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، خبرهایی مبنی بر ضرب‌وشتم گسترده و بازداشت کارگران معترض هپکو به گوش می‌رسد؛ این کارگران روز گذشته در اعتراض به بلاتکلیفی سهامدار کارخانه و همچنین عدم پرداخت معوقات مزدی خود در راه‌آهن اراک تجمع اعتراضی برگزار کردند.

محمدتقی آبایی هزاوه (مدیرکل تعاون، کار ور فاه اجتماعی استان مرکزی) در ارتباط با آنچه دیروز در راه‌آهن اراک رخ داد، اینگونه می‌گوید: علیرغم مذاکراتی که با نمایندگان کارگران مبنی بر پیگیری مطالبات آنها داشتیم، متاسفانه دیروز یک چند ساعتی کارگران ریل راه‌آهن را بسته بودند که استاندار در جمع کارگران معترض حاضر شد و با آنها صحبت کرد؛ فرمانده سپاه و جانشین فرمانده انتظامی نیز در جمع حاضر شدند و با کارگران مذاکره کردند اما کارگران قانع نشدند.

به گفته‌ی آبایی هزاوه؛ این وضعیت تا ساعت ۷ بعدازظهر ادامه پیدا کرد و قطارها برای تردد معطل مانده بودند که در نهایت، نیروی انتظامی وارد عمل شد و ظرف مدت بسیار کوتاهی، حدودا یک دقیقه، ریل راه‌آهن باز شده و تردد قطارها از سر گرفته شد. مداخله نیروی انتظامی نیز با هدف جلوگیری از اختلال عبور و مرور و بازشدن مسیر قطارهایی صورت گرفت که معطل مانده بودند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا در جریان ضرب‌وشتم احتمالی و بازداشت کارگران هستید یا خیر؛ می‌گوید: از بازداشت و ضرب و شتمی که منجر به مجروحیت شده باشد، اطلاعی ندارم؛ در این موارد چیزی نمی‌دانم اما در جریان مداخله استاندار و نیروی انتظامی و همچنین بازشدن ریل راه‌آهن توسط نیروی انتظامی هستم.

در عین حال، تماس‌های خبرنگار ایلنا با استاندار استان مرکزی در ارتباط با پیگیری چندوچون ماجرا تا این لحظه هیچ نتیجه‌ای دربر نداشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

اخبار ضد و نقیض از ضرب و شتم کارگران هپکو

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
اخبار ضد و نقیض از ضرب و شتم کارگران هپکو
خبرهایی مبنی بر ضرب‌وشتم گسترده و بازداشت کارگران معترض هپکو به گوش می‌رسد؛ این کارگران روز گذشته در اعتراض به بلاتکلیفی سهامدار کارخانه و همچنین عدم پرداخت معوقات مزدی خود در راه‌آهن اراک تجمع اعتراضی برگزار کردند.

خبرگزاری ایلنا: خبرهایی مبنی بر ضرب‌وشتم گسترده و بازداشت کارگران معترض هپکو به گوش می‌رسد؛ این کارگران روز گذشته در اعتراض به بلاتکلیفی سهامدار کارخانه و همچنین عدم پرداخت معوقات مزدی خود در راه‌آهن اراک تجمع اعتراضی برگزار کردند.

محمدتقی آبایی هزاوه (مدیرکل تعاون، کار ور فاه اجتماعی استان مرکزی) در ارتباط با آنچه دیروز در راه‌آهن اراک رخ داد، اینگونه می‌گوید: علیرغم مذاکراتی که با نمایندگان کارگران مبنی بر پیگیری مطالبات آنها داشتیم، متاسفانه دیروز یک چند ساعتی کارگران ریل راه‌آهن را بسته بودند که استاندار در جمع کارگران معترض حاضر شد و با آنها صحبت کرد؛ فرمانده سپاه و جانشین فرمانده انتظامی نیز در جمع حاضر شدند و با کارگران مذاکره کردند اما کارگران قانع نشدند.

تصویری در فضای مجازی منتشر شده که ادعا می‌شود کارگران هپکو مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند

اخبار ضد و نقیض از ضرب و شتم کارگران هپکو - 4

به گفته‌ی آبایی هزاوه؛ این وضعیت تا ساعت ۷ بعدازظهر ادامه پیدا کرد و قطارها برای تردد معطل مانده بودند که در نهایت، نیروی انتظامی وارد عمل شد و ظرف مدت بسیار کوتاهی، حدودا یک دقیقه، ریل راه‌آهن باز شده و تردد قطارها از سر گرفته شد. مداخله نیروی انتظامی نیز با هدف جلوگیری از اختلال عبور و مرور و بازشدن مسیر قطارهایی صورت گرفت که معطل مانده بودند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا در جریان ضرب‌وشتم احتمالی و بازداشت کارگران هستید یا خیر؛ می‌گوید: از بازداشت و ضرب و شتمی که منجر به مجروحیت شده باشد، اطلاعی ندارم؛ در این موارد چیزی نمی‌دانم اما در جریان مداخله استاندار و نیروی انتظامی و همچنین بازشدن ریل راه‌آهن توسط نیروی انتظامی هستم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(1)

غاقبت اختناق انفجار است. امام خميني (ره)

3 هفته قبل

در ادامه بخوانید

«دیشموک»، پایتخت آتش بی دود در اقلیم وطن و چه بسا کره خاکی!

تابناکتابناک1 روز قبل
اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راه گشایشی برای همتایانش بگشاید! این روایت شهری محصور در کوه‌های زاگرس است که چند هزار نفر جمعیت دارد و شاخصه منحصر به فردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست. سرمایی که گویی از دل برخی از اهالی این خطه سر بر می‌آورد …اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راه گشایشی برای همتایانش بگشاید، اما دریغ! به گزارش «تابناک»، این روایت «دیشموک» است؛ شهری محصور در کوه‌های زاگرس که چند هزار نفر جمعیت دارد و شاخصه منحصر به فردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست. سرمایی که گویی از دل برخی از اهالی این خطه برآمده، به ویژه آن‌هایی که گرمای زندگی در وجودشان رو به نابودی گذارده است.

ادامه بارش در مناطق شمالی کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ خانم معصومه احمدی گفت: امروز همچنان سامانه بارشی فعال بر روی شمال کشور به بارش ادامه می‌دهد. وی افزود: بارش باران همراه با وزش باد و کاهش نسبی دما در بخش‌های مختلف کشور پیش‌بینی می‌شود به ویژه که این بارش‌ها در بخش‌های مرکزی و سواحل ادامه دارد. وی برای قسمت‌های شمال غرب، شمال شرق و دامنه‌های جنوبی البرز هم بارندگی با شدت کمتر پیش‌بینی کرد. وی گفت: در بخش‌های غربی دامنه‌های زاگرس، استان کردستان، استان زنجان، استان همدان، استان لرستان و مرکزی نیز بارش‌ها انتظار می‌رود. خانم احمدی گفت: در جنوب کرمان، جنوب و شرق استان فارس، سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان نیز احتمال بارندگی پیش بینی می‌شود.

احجاف در حق کودکان در بلیت‌های اربعین

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ سوء استفاده برخی آژانس‌های هواپیمایی اینبار در صدور بلیت کودکان؛ در حالیکه قیمت بلیت اربعین ویژه کودکان معادل ۷۵ درصد قیمت بزرگسالان تعیین شده است. متاسفانه در گشت تعزیرات هیچ کارشناسی از سازمان هواپیمایی کشوری حضور نیافت، سازمانی که اگر به وظایف نظارتی اش دقیق عمل می‌کرد، شاهد سوء استفاده برخی آژانس‌های مسافرتی نبودیم.

جلسه شورا

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
در حاشیه جلسه امروز خبرنگار خبرگزاری پیگیر اقدامات شورای شهر و شهرداری درباره موضوع ساختمانهای نیمه کاره رها شده شد، ساختمانهایی که هم ناامنی ایجاد می‌کنند هم منظر شهر را زشت کرده‌اند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، به نظر می‌رسد با نهایی شدن لایحه منع صدور پروانه ساخت برای ساختمانهایی با عمر کم می‌تواند کمک خوبی باشد تا حداقل برتعداد سازه‌های نیمه تمام در شهر افزوده نشود.

بارش باران در نجف/ سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرم

تابناکتابناک1 روز قبل
سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرمسردار ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا گفت: در مجموع از ابتدای ماه محرم تاکنون بالغ بر سه میلیون زائر به عراق رفته‌اند که از این تعداد حدود یک میلیون نفر به کشور بازگشته و دو میلیون ایرانی نیز هنوز در این کشور هستند. طبق پیش‌بینی‌های ما شمار زائران به چهار میلیون نفر نیز خواهد رسید که افزایشی دو برابری نسبت به قبل را نشان می‌دهد. وی در ادامه با اشاره به حجم بالای تردد زائران اربعین از مرز اظهار کرد: ‌ رکوردهای بالایی امسال در خروج زائران از مرز به ثبت رسید به طوری که در یک روز حدود ۲۵۰ هزار نفر تنها از مرز مهران خارج شده و حدود ۵۰ هزار نفر نیز از همین مرز به کشور بازگشتند. جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه علیرغم این پیک جمعیت، ارائه خدمات به زائران بدون مشکلی خاص و با آرامش انجام شد خاطر نشان کرد: ‌ به طور میانگین زمان کنترل مدارک هر زائر سه ثانیه بود اما در همین مدت نیز هیچ یک از تخلفات از چشم ما در نرفت و افرادی که ممکن است با سوء استفاده از این فضا قصد انجام تخلفاتی را داشته باشند از سوی ماموران شناسایی شدند. علاوه بر این ما به برادران عراقی‌مان نیز کمک کردیم و با استفاده از پهپادها و بالگردها بر شرایط مرزها را نظارت داشتیم.

فیلم | انتقاد شدید یک داور بین المللی از رفتار انتخاباتی فدراسیون تاج

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

اخبار بیشتر