تاثیر حمله به تاسیسات نفتی عربستان بر شرایط نفت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

تاثیر حمله به تاسیسات نفتی عربستان بر شرایط نفت

آمریکا خواستار مداخله شورای امنیت در حمله به تاسیسات نفتی عربستان شد

ایلناخبرگزاری ایلنا
آمریکا خواستار مداخله شورای امنیت در حمله به تاسیسات نفتی عربستان شد
یک مقام آمریکایی خواستار مداخله شورای امنیت در حمله به تاسیسات نفتی عربستان شد.

آمریکا خواستار مداخله شورای امنیت در حمله به تاسیسات نفتی عربستان شد - 2

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، یک مقام ارشد آمریکایی که نامش منتشر نشده است، گفت: ما معتقدیم که شورای امنیت سازمان ملل متحد باید در حادثه حمله به تاسیسات نفتی عربستان دخالت کند. به عربستان سعودی حمله شده و آن‌ها حق دارند که از شورای امنیت بخواهند در این قضیه به طور جدی مداخله کنند. اما قبل از هر چیز باید اطلاعاتی جمع‌آوری کنیم که بتوانیم آن‌ها را منتشر کنیم.

این مقام آمریکایی منظور خود را از اطلاعات قابل انتشار بیان نکرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

طرح نظامیان آمریکا برای حمله به تاسیسات نفتی ایران و مخالفت ترامپ

تابناکخبرگزاری تابناک
طرح نظامیان آمریکا برای حمله به تاسیسات نفتی ایران و مخالفت ترامپ
به گزارش رسانه ها، مقامات ارشد ارتش آمریكا طرحی را برای حمله به تأسیسات نفتی ایران در پاسخ به نقش ادعایی تهران در حمله به سایت های سعودی، به رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ ارائه داده اند.

به گزارش رسانه‌ها، مقامات ارشد ارتش آمریکا طرحی را برای حمله به تأسیسات نفتی ایران در پاسخ به نقش ادعایی تهران در حمله به سایت‌های سعودی، به رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ ارائه داده‌اند.

به گزارش «تابناک» خبرگزاری NBC News روز سه‌شنبه به نقل از مقامات مطلع، گزارش داد که مقامات ارتش آمریکا در یک نشست امنیت ملی در روز دوشنبه اقدامات انتقام جویانه مختلفی از جمله حملات سایبری و فیزیکی را به ترامپ ارائه داده‌اند.

طرح نظامیان آمریکا برای حمله به تاسیسات نفتی ایران و مخالفت ترامپ - 3

پولیتیکو روز سه‌شنبه با استناد به افراد نزدیک به ترامپ گزارش داد که وی مخالف حمله به ایران است زیرا می‌خواهد به وعده انتخاباتی خود برای بیرون نگه داشتن ایالات متحده از هرگونه درگیری خارجی جدید عمل کند. علاوه بر این، گفته شده که ترامپ نگران است که جنگ با ایران منجر به پیامدهای اقتصادی شود.

جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که فرماندهی مرکزی آمریکا متخصصان قانونی را برای کمک به عربستان سعودی در ارزیابی خود از این حادثه اعزام کرده است.

وی همچنین با بیان اینکه ایالات متحده از نمیتواند «چهار چشمی» مراقب خاورمیانه باشد، افزود: اطلاعات، نظارت و شناسایی آمریکا بر تهدیدات علیه ایالات متحده متمرکز است و همیشه همه آنچه در منطقه رخ میدهد را نمیتوانیم ببینیم.

کمی بعد از این سخنان، الیوت انگل، نماینده کنگره آمریکا، در بیانیه‌ای گفت که رئیس جمهور آمریکا قبل از شروع هرگونه حمله به ایران به تلافی حمله‌های اخیر علیه تأسیسات نفتی عربستان، به مجوز کنگره نیاز دارد.

انگل، که رئیس کمیته امور خارجه کنگره آمریکا است، سه شنبه گفت: «قانون اساسی روشن است، به جز در شرایطی که ایالات متحده ابتدا مورد حمله واقع شود، رئیس جمهور قبل از حمله به ایران به مجوز کنگره نیاز دارد، حتی اگر در حمایت از یکی از متحدان ما عمل کند.» انگل اظهار داشته که فقدان استراتژی در دولت ترامپ موجب تنش و سردرگمی در خاورمیانه شده است.

سناتور آمریکایی، تیم کاین، عضو کمیته روابط خارجی سنا، روز سه شنبه به خبرگزاری MSNBC گفت که برای برگزاری رأی گیری فوری جهت جلوگیری از هرگونه اقدام نظامی غیرمجاز علیه ایران، مصوبه‌ای در حوزه اختیارات جنگی ارائه خواهد کرد.

سناتور دیک دوربین، دومین مقام ارشد دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، در اوایل روز گذشته گفته بود که ایالات متحده با عربستان سعودی پیمان امنیتی ندارد و از این رو هیچ تعهدی برای دفاع از آنها حتی اگر شواهد نشان دهد که این کشور از سوی ایران مورد حمله قرار گرفته، ندارد.

در ابتدای هفته جاری، شرکت آرامکو عربستان سعودی پس از آنکه از سوی هواپیماهای بدون سرنشین مورد حمله و آتش سوزی قرار گرفت، مجبور به بستن دو سایت اصلی خود خود یعنی تاسیسات بقیق و خریص شد. این حادثه منجر به کاهش تولید نفت در مجموع به میزان ۵٫۷ میلیون بشکه در روز شد - یعنی حدود نیمی از تولید روزانه نفت عربستان سعودی. بسته شدن این تأسیسات نفتی باعث افزایش قیمت نفت در سراسر جهان شد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی روز سه شنبه گفت که پس از حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، مقادیر کاهش یافته در تولید نفت به میزان قبلی بازگشته است.

مسئولیت این حملات توسط جناح نظامی جنبش انصارالله یمن، معروف به حوثی‌ها بر عهده گرفته شد. در این میان، آمریکا انگشت اتهام را به سوی ایران دراز کرده اما تهران این اتهام را رد کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

حملات به آرامکو چگونه می‌تواند باعث شکست ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ شود؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
حملات به آرامکو چگونه می‌تواند باعث شکست ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ شود؟
مساله نگران کننده برای پنتاگون، موفقیت حوثی ها در عبور از بزرگترین سامانه های دفاعی عربستان است که اغلب، ساخت آمریکا هستند. پهپادهای حوثی ها از سامانه های دفاعی گذشتند؛ همانطور که موشکهای بالستیک آنها موفق به گذشتن از سامانه موشکی باتریوت تولید امریکا شدند.

در ادامه این مطلب آمده است: در راستای مهار نفوذ ایران در جزیرة العرب، نظام‌های پادشاهی سنی به استثنای عمان و با مشارکت سودان و مصر، جنگی را علیه جنبش حوثی‌ها در یمن آغاز کرده و تصور می‌کردند این جنگ بویژه در سایه سلاح‌های پیشرفته‌ای که سعودی‌ها و امارات از آمریکا خریداری کرده‌اند، بسیار آسان خواهد بود. اما چهار سال از این جنگ می‌گذرد و نه تنها حوثی‌ها شکست نخوردند، بلکه توانسته‌اند باعث فروپاشی ائتلاف امارات و عربستان شده و جنگ را به داخل عربستان بکشانند. اکنون، این تصور بر فضا حکمفرماست که موفقیت سعودی-اماراتی و تحقق پیروزی نظامی در این جنگ، محال است.

این جنگ نیز مانند باقی جنگها دربردارنده انعکاس تحولات داخلی، منطقه‌ای و بین المللی است؛ بویژه آنکه به میدانی برای درگیری اشکار بین عربستان سعودی و ایران، تبدیل شده است. تاثیرات جنگ یمن بر عربستان، کاملا نمود یافته و شاهد عجز و ناتوانی ارتش سعودی در برخورد قاطع نظامی با حوثی‌ها هستیم. چگونه است که با وجود معاملات نظامی بزرگی که ریاض با واشنگتن داشته است، نمی‌تواند با ایران مقابله کند؟

در صورتی که حملات علیه آرامکو تکرار شود، این مساله موجب تعلیق در تولید نفت شده و در نهایت، باعث افزایش موشکی قیمت نفت در بازارهای بین المللی می‌شود؛ که این امر بر اقتصاد جهانی و در رأس آن، آمریکا، تاثیر منفی گذاشته و جهان را مجبور به پناه بردن به نفت ایران می‌کند. همین عامل، باعث عصبانیت رأی دهندگان آمریکایی از چگونگی تعامل ترامپ با بحران ایران و جنگ یمن شده و آنها را به سمت مجازات کردن ترامپ سوق می‌دهد و چه مجازاتی بهتر از رای ندادن به او؟

این است راز اصرار ترامپ بر مذاکره با ایران، برای آرام کردن اوضاع سیاسی در خلیج فارس، تا به این شکل، قیمتهای نفت استقرار داشته باشد. در این شرایط، در حالی که واشنگتن می‌داند تهران پشت حملات آرامکو ایستاده است، اعلام کاخ سفید در مورد امادگی ترامپ برای دیدار با روحانی، شاید عجیب به نظر برسد.

مساله نگران کننده برای پنتاگون، موفقیت حوثی‌ها در عبور از بزرگترین سامانه‌های دفاعی عربستان است که اغلب، ساخت آمریکا هستند. پهپادهای حوثی‌ها از سامانه‌های دفاعی گذشتند؛ همانطور که موشکهای بالستیک آنها موفق به گذشتن از سامانه موشکی باتریوت تولید امریکا شدند.

طبق گزارشها، آرامکو به منزله دژ مستحکم و محافظت شده در برابر حملات محسوب می‌شد و سامانه‌های دفاعی متعدد آمریکایی از آن حفاظت می‌کردند. حملات حوثی‌ها در واقع نقاط ضعف سلاح‌های آمریکایی را آشکار نمود. همچنانکه نیویورک تایمز گزارشی از اندیشکده میدلبوری در کالیفرنیا منتشر کرد که در آن بر موفقیت موشک‌های بالستیک حوثی‌ها در برخورد با هدف، یعنی فرودگاه ریاض و شکست باتریوت در مقاومت در برابر آنها، تاکید کرده و آن را بدترین خبر برای امنیت ملی آمریکا دانست.

طبق این گزارش، تکنولوژی نظامی آمریکا آنقدر که به نظر می‌رسد، پیشرفته نیست یا اینکه دولتهای دیگر در سالهای اخیر پیشرفت چشم گیری در زمینه صنعت نظامی داشته‌اند.

بحران خلیج فارس در طول دو سال اخیر، تبدیل به یک چالش بزرگ برای صنعت نظامی آمریکا شده است. باتریوت، محدودیت در مقابله با موشکهای ساخت یمن و ایران را نشان داد؛ علاوه بر اینکه ایران توانست پهپاد مشهور گلوبال هاوک آمریکا را نیز سرنگون کند.

به این ترتیب، ترامپ از حملات آرامکو و تاثیر آن بر دوره دوم ریاستش، نگران است و در این میان، پنتاگن بیم آن دارد که استراتژی موشکها در منطقه خاورمیانه پیشرفت کند.

خواندن خبر در سایت منبع

حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد

الفخبرگزاری الف
حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد
روابط آمریکا و عربستان سعودی با رونق تولید نفت شیل دستخوش تغییر شده است اما حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی ریاض تغییر تاریخی این روابط را بیش از قبل بارز و آشکار ساخت.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در توییتی نوشت: ما به نفت و گاز خاورمیانه نیاز نداریم و در حقیقت نفتکشهای کمی در آنجا داریم اما به متحدانمان کمک خواهیم کرد!

این توییت تلاش آشکاری برای پایین بردن قیمتهای نفت بود اما همچنین نشان داد تا چه حد موضع آمریکا در برابر یک اختلال بزرگ عرضه تغییر کرده است. اگرچه آمریکا از تغییراتی که در عوامل عرضه و تقاضای بازار روی می‌دهد مصون نخواهد ماند اما با افزایش بی‌سابقه تولید نفت، این کشور نسبت به سابق وابستگی کمتری به نفت عربستان سعودی دارد.

الن والد، مشاور سیاست و صنعت انرژی در شرکت مشاوره «ترانس ورسال» در این باره گفت: نفت یک کالای جهانی بوده و قیمتهای آن تحت تاثیر نگرانیهای جهانی قرار می‌گیرد اما مصرف کنندگان آمریکایی دیگر مثل سابق ناچار نیستند نگران کمبود عرضه در نتیجه صدمات وارده به زیرساخت نفتی عربستان سعودی باشند.

وی در ادامه افزود: تغییر در این روابط دنبال کردن اقدامات نظامی در واکنش به حملات روز شنبه را برای دولت ترامپ دشوار می‌کند. متقاعد کردن اذهان عمومی آمریکا برای حمایت از اقدام نظامی برای کمک به عربستان سعودی بسیار دشوار خواهد شد.

طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، واردات نفت خام عربستان سعودی به آمریکا در هفته منتهی به ششم سپتامبر به ۲۷۱ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد.

این کاهش تا حدودی به دلیل توافق کاهش تولید اوپک است اما با فعالیت بالاتر پالایشگاههای آسیایی و خاورمیانه و صادرات کمتر ایران به دلیل تحریمهای آمریکا تشدید شده است.

بنا بر آمار رسمی، حدود نیمی از صادرات نفت خام عربستان سعودی به آمریکا به پالایشگاههای منطقه وست کاست تحویل داده می‌شود و حدود ۷۶ درصد از واردات نفت عربستان سعودی از سوی پالایشگاه‌های آمریکایی در ژوئن گرید مدیوم، ۱۵ درصد نفت ترش سبک و حدود ۹ درصد نفت ترش سنگین بوده است.

بزرگترین خریداران آمریکایی نفت خام عربستان سعودی در ژوئن پالایشگاه پورت آرتور شرکت موتیوا در تگزاس، پالایشگاه پالزبوروی شرکت پی بی جی انرژی در نیوجرسی و پالایشگاه ریچموند شرکت شورون در کالیفرنیا بودند.

واردات نفت خام به آمریکا در ژوئن به ۷٫۱۴ میلیون بشکه در روز رسید که حدود ۱٫۳۴ میلیون بشکه در روز کمتر از مدت مشابه سال گذشته بود. واردات آمریکا در فوریه به ۶٫۶۵ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده بود که پایین‌ترین میزان در ۲۳ سال گذشته بود.

تحلیلگران «اوراسیا گروپ» در یادداشتی پیش بینی کردند تاثیر حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی روی اقتصاد و قیمت بنزین در آمریکا به دلیل عرضه فراوانی که وجود دارد، بسیار محدود خواهد بود.

با وجود انتظارات برای کندی رشد تولید نفت آمریکا، اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد تولید نفت این کشور تا پایان امسال حدود یک میلیون بشکه در روز رشد کرده و به حدود ۱۳٫۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. همچنین پیش بینی کرد تولید نفت شیل در اکتبر به بیش از ۸٫۸۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که ۷۴ هزار بشکه در روز بالاتر از سپتامبر و حدود ۱٫۲۳ میلیون بشکه در روز بالاتر از اکتبر سال ۲۰۱۸ است.

بر اساس گزارش پلاتس، اما جان اوئرز، نایب رییس شرکت ترنر اند میسون اظهار کرد: اگرچه انتظار می‌رود واردات نفت عربستان سعودی همچنان کاهش پیدا کند اما حملاتی که به تاسیسات پالایش ابقیق و میدان نفتی خریص صورت گرفت روی پالایشگاههای آمریکایی همچنان تاثیر عمده‌ای خواهد گذاشت. این یک بازار جهانی است و زمانی که تولید پنج میلیون بشکه در روز از دست می‌رود، تاثیر عمده‌ای خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش بازارهای جهانی به ادعای وزیر انرژی عربستان

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
واکنش بازارهای جهانی به ادعای وزیر انرژی عربستان
همزمان با اولین نشست خبری وزیر انرژی عربستان بعد از حملات پهپادی به تاسیسات نفتی این کشور در خصوص زمان بازگشت زود هنگام تولیدات نفت آرامکو به روال سابق قیمت نفت در بازارهای جهانی با افت ۶درصدی مواجه شد.

در آخرین سری از تلاش‌های عربستان برای کاستن از بار سنگین حمله به تاسیسات نفتی آرامکو، وزیر جدید انرژی این کشور ضمن نشست خبری ادعاهای عجیبی را در خصوص زمان بازگشت تولید نفت در آرامکو به روال سابق داد.

عبدالعزیز افزود: ٥٠ درصد از تولید از دست رفته آرامکو ظرف دو روز گذشته بازیابی شده است و صادرات نفت این کشور به حالت عادی درآمده است. وی همچنین مدعی شد که ظرفیت تولید نفت عربستان تا پایان سپتامبر یعنی دو‌ هفته دیگر به ١١ میلیون بشکه در روز می‌رسد و در اکتبر رکورد ۱۲ میلیون بشکه در روز را خواهد شکست. اما نکته جالب توجه این نشست، غلبه سنگینی محیط بر نحوه پاسخگویی وزیر جدید بود که دستپاچگی از زوایای صحبت‌های این مسئول کاملا واضح بود.

عبدالعزیز بن سلمان همچنین گفت: خسارت هاى آرامکو مهار و جبران شده و تولید نفت عربستان به روال عادى بازگشته است.

وی افزود: تولید گاز نیز تا پایان ماه به روال عادى برمى گردد.

به ادعای وزیر انرژی عربستان، این حمله بر اقتصاد جهانى و امنیت خطوط انتقال نفت تاثیر گذاشته است. عبدالعزیز از جامعه جهانى خواست موضع جدى‌تر در قبال کشورهاى حامى این حمله اتخاذ کنند.

عبدالعزیز بن سلمان بدون اینکه نام کشورى را بیاورد گفت بخصوص کشورى که معروف است امنیت منطقه را تحت تاثیر قرار مى دهد.

گفتنی است در واکنش به این ادعاها، شاخص نفت برنت با افت لحظه‌ای ۶ درصدی به رقم ۶۳ دلار و ۸۰ سنت رسید. هربشکه نفت WTI نیز با عقبگرد مشابه، به قیمت ۵۹ دلار و ۶۱ سنت افت کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر نفت عربستان: نصف تولید از دست رفته بازگشت

تسنیمخبرگزاری تسنیم
وزیر نفت عربستان: نصف تولید از دست رفته بازگشت
وزیر نفت عربستان اعلام کرد نیمی از تولید از دست رفته عربستان بازگشته و کار تعمیرات تا پایان همین ماه تکمیل خواهد شد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، قیمت نفت طی هفته جاری تحت تاثیر گزارش‌ها و پیش بینی‌های متناقض در مورد از سرگیری عملیات‌ها در تاسیسات پالایش نفت بقیق عربستان بوده است. بزرگترین اختلال در تاریخ بازار نفت باعث افزایش ۱۵ درصدی قیمت نفت در روز دوشنبه شد ولی در روز سه شنبه پس از این گزارش که فعالیتهای این تأسیسات زودتر از حد انتظار از سر گرفته می‌شود، قیمت نفت پایین آمد.

توقف تولید نفت در تاسیسات بقیق فقط به خاطر تاثیر فوری آن بر تولید نفت مشکل ساز نیست، بلکه باعث می‌شود بیشتر ذخایر مازاد جهان هم پایان یابند. خوش‌بینانه‌ترین تخمین‌ها ظرفیت مازاد نفت جهان را ۳٫۹ میلیون بشکه در روز می‌دانند ولی این مقدار شامل ۵۰۰ هزار بشکه در روز از میادین نفتی منطقه بی طرف و برخی تصورات خوشبینانه از قابل استفاده بودن ذخایر مازاد در جاهای دیگر می‌شود.

در واقع، اگر تاسیسات بقیق برای مدت طولانی‌تری خاموش بمانند، ظرفیت مازاد بسیار کمتری در اختیار خواهیم داشت. عربستان سعودی حدود ۱٫۶۷ میلیون بشکه در روز ظرفیت مازاد دارد ولی بخشی از این نفت باید در بقیق پالایش شود بنابراین موقتا غیر قابل استفاده است.

در حالی که برخی کشورهای دیگر از جمله متحدان عربستان در حاشیه خلیج فارس توانایی افزایش تولید نفت را دارند ولی بیشتر ذخایر مازاد دنیا در عربستان سعودی متمرکز شده است.

علاوه بر افزایش تولید، می‌توان ذخایر استراتژیک نفت را هم برای جبران کاهش تولید عربستان وارد بازار کرد. آمریکا بزرگترین ذخایر استراتژیک نفت جهان را دارد که رکن اصلی استراتژی امنیت انرژی این کشور برای دهه‌ها بوده است. ترامپ مجوز استفاده از این ذخایر استراتژیک را در صورت لزوم صادر کرده است.

آمریکا قبلا ۷۰۰ میلیون بشکه نفت در ذخایر استراتژیک خود داشت ولی حالا مقدار آن ۶۳۰ میلیون بشکه است. حدود ۱۰ میلیون بشکه آن طبق یک برنامه فروش اخیرا فروخته شده است.

وزیر نفت عربستان سعودی در روز سه‌شنبه یک کنفرانس خبری تشکیل داد و خسارات وارد شده به تاسیسات بقیق را اعلام کرد. وی قاطعانه اعلام کرد نیمی از تولید از دست رفته عربستان بازگشته و کار تعمیرات تا پایان همین ماه تکمیل خواهد شد. در این بین، عربستان از ذخایر خود برای ادامه جریان صادرات طبق روال گذشته استفاده می‌کند.

اگر این اظهارات خوشبینانه وزیر نفت عربستان درست باشد، نیازی به استفاده از ذخایر استراتژیک آمریکا نیست. قیمت نفت روز سه شنبه با این اظهارات کاهش یافت.

ولی شک و تردید‌های بسیاری باقی می‌ماند. وزارت دفاع آمریکا قرار است جزئیاتی را منتشر کند که ثابت می‌کند پشت این حملات ایران قرار داشته است. دونالد ترامپ روز دوشنبه گفت خواهان جنگ با ایران نیست ولی گزینه تلافی هم همچنان روی میز است. این پایان ماجرا نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

از آتش زدن یک کتاب تا تظاهرات میلیونی عراقی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
دیروز ویدئویی از آتش زدن یک کتاب مرجع پزشکی به نام «طب هاریسون» توسط فردی به نام تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، منتشر شد که واکنش‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت. وزارت بهداشتی‌ها گفته‌اند: سکوت و نبود برخورد قاطع مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضایی در برابر چنین رفتار‌های نابهنجار به نام اسلام و ایران، مایه تاسف است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در فضای مجازی ماجرای آتش زدن کتاب مرجع پزشکی تا برافروخته شدن و آتش گرفتن دشمن از تظاهرات بی نظیر میلیونی در عراق داغ شده است. دیروز ویدئویی از آتش زدن یک کتاب مرجع پزشکی به نام «طب هاریسون» توسط فردی به نام تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، منتشر شد که واکنش‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت. وزارت بهداشتی‌ها گفته‌اند: سکوت و نبود برخورد قاطع مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضایی در برابر چنین رفتار‌های نابهنجار به نام اسلام و ایران، مایه تاسف است. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیحالا مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه هم با صدور بیانیه‌ای واکنش نشان داده است و ضمن اعلام انزجار از آتش زدن کتاب علمی به نام «طب هاریسون» آن را محکوم کرده است.

افزایش قیمت دوباره به جان بازار خودرو افتاد

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

آمریکایی‌ها «اینجا را ترک کنید تا زنده بمانید»

مهرمهر2 روز قبل

مشکل بدهی تولیدکنندگان چگونه باید حل شود؟

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
تولیدکنندگان علاوه بر مشکل تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای و تامین نقدینگی با چندبرابر شدن نرخ ارز، به یک باره تبدیل به بدهکار کلان بانکی شدند. ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی خودروسازانبه عنوان نمونه براساس گزارش ارایه شده در مهرماه ۱۳۹۸ در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، شرکت‌های سایپا و ایران‌خودرو بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها و حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به قطعه‌سازان بدهکار هستند. داشتن بدهی بانکی تولیدکنندگان منطقی استعبداله رضیان عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است: داشتن بدهی بانکی منطقی است اما فشار بانک‌ها و بگیر و ببندها راه چاره برای دریافت معوقات نیست. حمایت ناکافی «طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی» در مجمع تشخیص مصلحت تصویب شده است. حل مشکلات بدهی تسهیلات صنعتی در نظام بانکی، راه حل اساسی رونق تولید در ایران است.

لزوم راه اندازی مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
آقای رضا اردکانیان افزود: امروز با همکاری دانشگاه تربیت مدرس دو تفاهم نامه رسما امضا شد و قرارداد‌های اجرایی آن نیز برای شروع کار تدوین خواهد شد. اردکانیان منابع آب مشترک در حوضه‌های آبریز مشترک را از اولویت‌های وزارت نیرو دانست و افزود: با توجه به نیاز‌ها باید بتوانیم از ظرفیت‌های تخصصی که در دانشگاه وجود دارد بهره‌مند شویم و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی را فراهم کنیم. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر نیرو با اشاره به اینکه تفاهم نامه دوم درخصوص بخش اجتماعی دو موضوع آب و انرژی است گفت: تاکید در این تفاهم نامه بر موضوع مدیریت مصرف و شیوه‌های بررسی طرح‌ها و پررنگ‌تر دیدن وجه اجتماعی موضوع آب و انرژی است. راه‌اندازی هسته متناسب با موضوع تفاهم نامه در دانشگاه، ظرفیت سازی انسانی برای تربیت نیرو‌های تخصصی در کشور با استفاده از ظرفیت‌های طرفین، ارزیابی و پایش فعالیت‌های موسسات ملی، منطقه‌ای و بین المللی پیرامون موضوع تفاهم نامه، تسهیل تبادل داده، اطلاعات و گزارشات مورد نیاز موضوع تفاهم نامه با لحاظ حقوق معنوی و طبقه بندی آن‌ها. بخشی از زمینه‌های همکاری مشترک وزارت نیرو و دانشگاه تربیت مدرس است.

اخبار بیشتر