تجمع کارگران هپکو به چه نتیجه‌ای رسید؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

تجمع کارگران هپکو به چه نتیجه‌ای رسید؟

سازمان خصوصی‌سازی به دنبال مشتری جدید برای هپکو باشد

ایسناخبرگزاری ایسنا
سازمان خصوصی‌سازی به دنبال مشتری جدید برای هپکو باشد
استاندار مرکزی گفت: سازمان خصوصی سازی باید با عزل سهامدار کنونی به دنبال مشتری جدیدی برای شرکت هپکو باشد.

به گزارش ایسنا، سید علی آقازاده در گفتگوی تلفنی با شبکه خبر که امروز، چهارشنبه ۲۷ شهریور انجام شد، با بیان اینکه در طول دو سال گذشته جلسات متعددی در راستای حل مشکلات شرکت هپکو در استان برگزار شده است، اظهار کرد: موضوع هپکو دیگر از حرف و شعار گذشته است و باید بپذیریم که رفع تمامی مشکلات هپکو تنها بر عهده استان نیست، چراکه اگر اینطور بود مطمئنا ما تا کنون مشکل این شرکت را حل و فصل کرده بودیم.

وی گفت: مطالبه اصلی کارگران حقوق آنان است و تا این لحظه آنان حقوق تیر و مرداد خود را هنوز دریافت نکرده‌اند و با پایان شهریور ماه تعداد معوقات آنها به سه ماه افزایش می‌یابد. البته علاوه بر این سه ماه، معوقه جزئی نیز از ابتدای امسال طلب دارند که با توجه به بازگشایی مدارس و افزایش هزینه‌های خانواده، این مطالبه آنان کاملا به حق است.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه کارگران باید حتما مطالبات خود را از مسیر قانونی خود پیگیری کنند، تصریح کرد: ما با جدیت به دنبال پیگیری مشکلات کارگران و پرداخت مطالبات آنان هستیم اما مسئولین ذیربط در دستگاه‌های مربوطه علی الخصوص وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت صمت، وزارت راه و شهرسازی و تا حدی هم سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور باید به این مشکل به عنوان یک معضل قابل حل نگاه کنند.

وی افزود: اما متاسفانه همه شعار می‌دهیم و تعارف می‌کنیم این شعارها و تعارف‌ها دو سال است که در جلسات رسمی ادامه دارد و در چنین شرایطی هیچ افقی برای اینکه مشکل هپکو به صورت ریشه‌ای حل شود نمی‌بینم.

وی اظهار کرد: در حدود دو هفته پیش در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ملی با حضور وزیر صمت، دو موضوع از جمله تعیین مدیر عامل برای این شرکت مطرح شد که این مهم عملیاتی شد که البته برخی از وزرا به دلیل عدم اطلاع دقیق از مشکلات این شرکت، مشکلات هپکو را مدیریتی عنوان کرده و رفع مشکل را صرفا در انتخاب مدیر عامل جدید می‌دیدند که به نظر بنده این موضوع نیز کاملا غیر کارشناسی بوده است.

آقازاده در ادامه صحبت‌های خود گفت: تا زمانی که دست مدیر عامل خالی باشد و نقدینگی و تولید نباشد و حمایت‌های لازم وجود نداشته باشد، علامه دهر هم که به عنوان مدیر عامل انتخاب شود نمی‌تواند کاری از پیش ببرد. متاسفانه بعضی از مسئولین ما شرایط هپکو را درک نمی‌کنند و اطلاعات کافی نسبت به این موضوع ندارند و همین مسئله است که هپکو را هر روزه وارد چالش می‌کند.

استاندار مرکزی واگذاری این شرکت به بخش خصوصی در دهه ۸۰ را سرآغاز شروع مشکلات شرکت هپکو عنوان کرد و افزود: متاسفانه تبعات این اشتباه بزرگ بعد از حدود ۱۰ سال خود را نشان داد و تا کنون نیز ادامه یافته است. مشکل شرکت هپکو با یک راه حل انقلابی و قاطع قابل حل است و سازمان خصوصی سازی می‌تواند سهامداری را که انتخاب کرده و تا کنون نتوانسته است به تعهدات خود عمل کند، عزل کند و به دنبال مشتری دیگری باشد. متاسفانه ما در حال حاضر در پیچ و خم شعار و تشریفات اداری گیر کرده‌ایم و متاسفانه مشکل این شرکت به این شیوه حل نشدنی است.

وی اضافه کرد: سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد و دارایی در رأس تمام بخش‌های مربوطه به هپکو باید به مشکل این شرکت به صورت قاطع و عملی ورود پیدا کنند و با توجه به وکالتنامه‌ای که از سهامدار فعلی هپکو دارد قرارداد با او را فسخ کند و بدنبال یک مشتری دیگر باشد. برخی از کارگران و مسئولین نیز عقیده دارند که این شرکت باید مدتی به یکی از ارگان‌ها و یا نهادهایی که از توانمندی خوبی برخوردار هستند، واگذار شود تا شاید اوضاع این شرکت اندکی بهبود یابد.

آقازاده تاکید کرد: مادامی که موارد گفته شده اجرایی نشوند، من نمی‌توانم زمان مشخصی را برای حل مشکلات این شرکت و پرداخت مطالبات کارگران مشخص کنم و این ماجرا همچنان ادامه خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

دانشجویان انقلابی همراه کارگران هپکو و منتقد روند فعلی خصوصی‌سازی هستند

فارسخبرگزاری فارس
دانشجویان انقلابی همراه کارگران هپکو و منتقد روند فعلی خصوصی‌سازی هستند
دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با اشاره به مطالبات کارگران هپکو گفت: دانشجویان انقلابی در کنار کارگران هپکو و در تقابل با روند فعلی خصوصی‌سازی‌ها هستند.

حمزه دستیار دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در گفت‌وگو با خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، گفت: دروغ بزرگ خصوصی سازی سالهاست منابع ملی و منافع مردمی را در جیب اصحاب رانت و رابطه می‌ریزد، دروغی که در اصل اختصاصی سازی اموال مردم به نفع اهالی ثروت و قدرت است.

وی افزود: مگر هدف از اجرای قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی شتاب بخشیدن به رشد اقتصادی ملی، گسترش مالکیت در سطح عموم مردم به منظور تامین عدالت اجتماعی، ارتقاء کارایی بنگاه‌های اقتصادی و بهره‌وری منابع مالی و انسانی و فناوری، افزایش رقابت‌‌پذیری در اقتصاد ملی و ده‌ها دلیل دیگر نبود؟

دستیار یادآور شد: کدام عدالت اجتماعی از دل این خصوصی سازی بیرون می‌آید؟ فریادهای کارگران هپکو و دیگر صنایع و معادنی که پس از خصوصی سازی دچار رکود و زیان دهی شدند، صذای شکست خصوصی سازی رانتی و اختصاصی سازی ثروت‌های ملی است.

دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل تصریح کرد: سیاست فروش بیت‌المال با قیمتی بسیار نازل و گاها یک صدم قیمت اصلی به ویژه خواران نالایق باید با متوقف شود، بر اساس «تبصره ۵ ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم»، «ماده ۹ قانون برنامه پنج ساله ششم»، «ماده ۵۰ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور» و همچنین «مصوبه اردیبهشت‌‎ماه سال ۹۶ هیئت وزیران»، معاملات دولتی باید در سامانه ستاد یا همان سامانه تدارکات الکترونیکی دولت» ثبت شوند، ولی این قانون گریزی و عدم شفافیت باعث فساد کلان در مقوله خصوصی سازی شده است.

وی گفت: ماجرای کارگران هپکو اعتراض بر سر زیاده خواهی و سود بیشتر نیست، مساله معیشت و گذران امور زندگیست، مساله شغل و تامین نان شب خانواده است، درگیری امروز با کارگران در نتیجه غفلت دیروز در واگذاری‌هاست، نتیجه بی مدیریتی و رانت خواری است.

دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: دانشجویان انقلابی در کنار اعتراضات به حق کارگری و در راستای احقاق حقوق کارگری و مقابله با اختصاصی سازی‌ها در کنار کارگران هپکو و در تقابل با رانت خواری و فساد با اختصاصی هستند، البته باید با هوشمندی و حضور جوانان انقلابی در کنار مطالبات صنفی اجازه مصادره این اعتراضات توسط ضد انقلاب را نداد.

خواندن خبر در سایت منبع

تامین ۵۰ میلیارد تومان نقدینگی برای حل مشکلات جاری هپکو

مهرخبرگزاری مهر
تامین ۵۰ میلیارد تومان نقدینگی برای حل مشکلات جاری هپکو
معاون وزیر کار با اشاره به سه تصمیم گرفته شده برای ساماندهی وضعیت کارگران شرکت هپکو، درباره مطالبه کارگران مبنی بر واگذاری سهام این شرکت گفت: سهام هپکو قرار است بصورت عمده واگذار شود.

حاتم شاکرمی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین تصمیمات اتخاذ شده برای ساماندهی وضعیت کارخانه هپکوی اراک و کارگران این کارخانه که حقوق معوق دارند، گفت: اخیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید یک جلسه فوق العاده داشت که با حضور وزیر صنعت، استاندار مرکزی، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای ستاد ملی تشکیل شد و سه تصمیم بسیار خوب برای ساماندهی این شرکت گرفته شد.

وی درباره انتقاد کارگران این شرکت به اقدام دولت فقط در حوزه تغییر مدیریتی در این شرکت افزود: قطعا فقط تصمیم به تغییر مدیریتی گرفته نشده بلکه تغییر مدیریتی پیش شرط اجرای تصمیمات دیگر است.

معاون امور روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: تغییر مدیریتی فقط یکی از تصمیمات اصلی ما در خصوص این شرکت بود که باید انجام می‌شد و این موضوع از خواسته‌های کارگران نیز بود. بنابراین با توجه به مطالبه کارگران از یک سو و درخواست مسئولان ملی و استانی از سوی دیگر ضرورت برای تغییر مدیر این شرکت احساس شد تا یک مدیر توانمند و آشنا به صنعت و ظرفیت‌های هپکو انتخاب شود.

شاکرمی با تاکید بر اینکه از کارگران درخواست داریم صبور باشند تا با استقرار تیم مدیریتی جدید وضعیت این شرکت بهبود یابد، تاکید کرد: مدیر تعیین شده علاوه بر اینکه آشنا به تولید و صنعت است، زمانی دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بوده و می‌تواند مشکلات این بنگاه را شناسایی و رسیدگی کند. لذا اولین اقدام ما این بود که یک مدیر توانمند برای حل و فصل مشکلات هپکو انتخاب شود.

معاون وزیر کار ادامه داد: تصمیم دوم مطرح شده در ستاد فوق العاده تسهیل و رفع موانع تولید این بود که سهام عمده این شرکت واگذار شود که در این زمینه پیشنهاداتی در زمینه واگذاری هپکو به شرکت‌ها، هلدینگ‌ها، کنسرسیومی از معادن یا قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء مطرح شد.

وی با تاکید بر اینکه بنابراین واگذاری سهام عمده هپکو به عنوان یکی از مطالبات کارگران این شرکت در دستور کار قرار دارد، گفت: قطعا یکی از وظایف مدیر جدید بستر سازی برای واگذاری سهام این شرکت است و وزارت کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت کار هم طور جدی واگذاری سهام هپکو را دنبال می‌کنند.

شاکرمی با اشاره به اینکه رفع مشکلات هپکو جزو اولویت‌های ستاد تسهیل و رفع موانع تولید است، درباره زمان واگذاری سهام عمده این شرکت گفت: این شرکت یکبار واگذار شده بود لذا در واگذاری جدید باید یک شرایط و فرایند قانونی را طی کند و پس از رفع موانع پیش رو، فرایند واگذاری هم در دستور کار قرار می‌گیرد.

شاکرمی، تامین نقدینگی به میزان ۵۰ میلیارد تومان توسط بانک ملی را سومین تصمیم اتخاذ شده در حوزه ساماندهی شرکت هپکو عنوان کرد و گفت: در این خصوص مدیرعامل بانک ملی هم در جلسه حضور داشت و مقرر شد ۵۰ میلیارد تومان از محل منابع این بانک برای تامین سرمایه درگردش و پرداخت مطالبات کارگران اختصاص یابد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه شرط تحقق واگذاری سهام و همچنین تامین نقدینگی مورد نیاز بنگاه، استقرار و تعیین تیم مدیریتی توانمند است، گفت: از کارگران این شرکت انتظار داریم سعه صدر داشته باشند و به آنها این نوید را می‌دهیم که در اسرع وقت مشکلات هپکو هم برطرف شود. لذا برخوردهای هیجانی و احساسی فقط مشکلات را افزایش می‌دهد و کمکی به حل مشکل نمی‌کند.

وی تاکید کرد: در مجموع می‌خواهم خطاب به کارگران هپکو عرض کنم وزارت کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت صنعت و دستگاه‌های قضایی بر رفع هر چه سریعتر مشکلات هپکو مصمم هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

تاکید دوباره هپکویی‌ها بر صنفی بودن تجمعات‌شان

ایسناخبرگزاری ایسنا
تاکید دوباره هپکویی‌ها بر صنفی بودن تجمعات‌شان
شورای کار هپکو بدنبال اتفاقات کارگری 25 شهریورماه با صدور بیانیه ای تاکید کرد که تجمعات کارگران این شرکت صرفا صنفی است و هیچگونه رویکرد سیاسی ندارد.

به گزارش ایسنا، شورای کار هپکو در این بیانیه خطاب به مسئولین کشوری، قضایی و انتظامی استان مرکزی آورده است:

همانگونه که حتما استحضار دارید ورود دلالان زمین و وارداتچیان به سهامداری شرکت هپکو و عملکرد اشتباه سازمان خصوصی سازی در اهلیت سنجی‌های گذشته، سبب شده است که بیش از ۳۰۰۰ نفر اعضای خانواده شرکت هپکو طی سالیان گذشته و حال بحران‌های عدیده مالی و دغدغه‌های معیشتی فراوانی را تجربه کرده و می‌کنند که این موضوع منجر به بروز اختلافات بزرگ خانوادگی در زندگی بسیاری از این عزیزان شده است.

از آنجا که به اقرار تمامی دلسوزان واقعی انقلاب، تمامی اعتراضات صنفی در این مدت بدون کوچکترین بی احترامی به نظام مقدس جمهوری اسلامی و به تبع آن مسئولین محترم کشوری، استانی، نظامی و انتظامی برگزار شده و موضوع اصلی همه اعتراضات درخواست‌های صنفی مبنی بر برکناری کامل سهامدار فاقد اهلیت فعلی هپکو، پرداخت حقوق و معوقات و ایجاد کار و رونق واقعی (که ثمره واقعی این رونق را در مواردی همچون حفظ میزان مشاغل موجود و استفاده از ظرفیت عظیم خیل جوانان تحصیلکرده بیکار و مقاوم ساختن اقتصاد کشور در برابر تهدیدات اقتصادی غرب که مورد تاکید همواره رهبری نیز هست، را می‌توان جستجو کرد) بوده است که این درخواست‌ها نیز مورد تایید تمامی مسئولین دلسوز نیز هست و هدف دیگری در این تجمعات بیان نشده است.

لذا ضمن اعلام برائت از تمامی آنان که در سایه سیاست بدنبال سیاسی جلوه دادن این اعتراضات صرفا صنفی هستند و تاکید چندین باره بر تنها صنفی بودن این اعتراضات، اعلام می‌کنیم که در صورت ایجاد هرگونه سوء تفاهم، از سوی مقامات استان و کشور، بدینوسیله از رفتارهای بعضا خارج از عرف روزهای گذشته تبری جسته و از شما دلسوزان محترم درخواست داریم همچون گذشته و در کمترین زمان و با پیگیری انقلابی و دلسوزانه خود به احترام ایام عزاداری آقا ابا عبدالله الحسین علیه السلام، نهایت رافت اسلامی را برای کارگرانی که بازداشت شده‌اند را داشته و نسبت به آزادی آنها اقدامات لازم را مبذول فرمایند.

خواندن خبر در سایت منبع

افرادی که در جریان تجمع کارگران هپکو دستگیر شده‌اند اگر جرمی مرتکب نشده باشند، آزاد می‌شوند

ایسناخبرگزاری ایسنا
افرادی که در جریان تجمع کارگران هپکو دستگیر شده‌اند اگر جرمی مرتکب نشده باشند، آزاد می‌شوند
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی ابراز امیدواری کرد که افرادی که روز 25 شهریورماه در جریان تجمع کارگران هپکو دستگیر شده اند با رأفت اسلامی و با همکاری مسئولین استانی و دستگاه قضایی چنانچه جرمی مرتکب نشده اند، آزاد شوند.

به گزارش ایسنا، بهروز اکرمی شب گذشته در گفتگوی تلفنی با خبر ساعت ۲۳ شبکه آفتاب، با بیان اینکه استاندار مرکزی به منظور حل و فصل مشکلات کارگران شرکت هپکو تاکنون مکاتبات زیادی را با شخص رئیس جمهور و برخی از وزرا انجام داده است، اظهار کرد: علاوه بر این اقدامات، چند جلسه شورای تأمین استان برای پیگیری مطالبات و مشکلات کارگران این شرکت برگزار شده و همچنین چندین جلسه کارگروه رفع موانع تولید استان نیز با حضور وزیر صمت و سایر وزرای مربوطه در تهران در حال انجام است.

وی با تاکید بر اینکه اقدامات صورت گرفته سبب شده است که خواسته قانونی کارگران و همچنین مسئولین استانی به منظور تعیین تکلیف سهامداران و انتخاب هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت هپکو با جدیت بیشتری دنبال شود، گفت: خوشبختانه در این موضوع کارگران و مسئولین استانی هم رای و هم نظر هستند و پیگیری‌های خوبی هم تاکنون انجام شده که سبب شده است از رهگذر این پیگیری‌ها تصمیمات موثری از جمله دستور صریح شخص رئیس جمهور به سه وزیر برای پیگیری مشکلات این شرکت گرفته شده و روند رسیدگی به امور کارگران و مطالبات آنها تسریع شود.

وی با تاکید بر اینکه پرداخت معوقات دو ماهه کارگران شرکت هپکو توسط مسئولین استانی و ملی با جدیت دنبال می‌شود افزود: پیرو جلساتی که شخص استاندار در تهران داشته‌اند مدیر عامل هلدینگ شرکت هپکو که بومی استان مرکزی است مشخص شده است و در حال حاضر مشغول به کار است. همچنین مقرر شده است تا هیأت مدیره و مدیر عامل این شرکت نیز به زودی مشخص شوند و در اسرع وقت فعالیت خود را آغاز کنند.

اکرمی از تهیه بن کارت ۵۰۰ هزار تومانی برای تمامی کارگران این شرکت در آستانه بازگشایی سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: ما نباید فراموش کنیم که در حال حاضر کشور در شرایط عمومی ویژه‌ای قرار دارد و دشمنان این سرزمین سخت‌ترین و پیچیده‌ترین تحریم‌ها را علیه کشور اعمال می‌کنند و به فرموده مقام معظم رهبری ما در جنگی ظالمانه هستیم. مطمئنا با وجود چنین تحریم‌های اقتصادی ظالمانه‌ای بنگاه‌های اقتصادی متضرر می‌شوند و هپکو هم یکی از این بنگاه‌های اقتصادی است که بخشی از شرایط امروز آن، نتیجه همان تحریم هاست.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی تاکید کرد: هیچکدام از مسئولین استانی و ملی حاضر نیستند حتی به مدت یک روز هم حقوق کارگران به تعویق بیفتد، اما متاسفانه ما نمی‌توانیم واقعیت‌های جامعه را انکار کنیم و شرایط عمومی جامعه را نادیده بگیریم. امیدواریم با عزم جدی مسئولین به منظور رفع مشکلات ایجاد شده، هرچه سریع‌تر مطالبات به حق کارگران این شرکت پرداخت شود و ما شاهد شکوفایی مجدد شرکت هپکو به عنوان یک برند ملی باشیم.

وی اضافه کرد: اقدام غیرقانونی کارگران شرکت هپکو در روز گذشته و مسدود کردن خط ریلی شمال به جنوب به مدت ۱۲ ساعت، سبب شد تا استاندار مرکزی و برخی از اعضای شورای تأمین استان در میان کارگران حاضر شوند و آخرین وضعیت شرکت و اقدامات انجام شده را به کارگران منعکس کنند که متاسفانه کارگران قانع نشدند.

اکرمی با تاکید بر اینکه هیچ شهروندی نمی‌تواند مطالبات قانونی خود را از طرق غیر قانونی دنبال کند، گفت: اقدام دیروز کارگران سبب شد تا تعدادی از قطارهای باری و مسافربری در ایستگاه قبل توقف کنند و بسیاری از مردم عادی نیز از این رفتار متضرر شوند. متاسفانه علیرغم مذاکراتی که با کارگران صورت پذیرفت، عده‌ای از آنان حاضر نشدند تا خط ریل را ترک کنند و همین موضوع باعث شد تا نیروی انتظامی با طمأنینه و در نظر گرفتن همه جوانب وارد شود و اقدام به بازگشایی مسیر ریل کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی با بیان اینکه هیچ رفتار غیرقانونی از کسی پذیرفته نیست، تصریح کرد: کارگران در زمان جنگ توانستند پشت صحنه جنگ را به خوبی اداره کنند و امیدواریم امروزه نیز همچنان پشت کشور باشند و شرایط کنونی کشور را درک کنند. فراموش نکنیم که شبکه‌های ضد انقلاب به هیچ عنوان به دنبال منافع جمهوری اسلامی نیستند و بارها اثبات کرده‌اند تنها منافع خودشان برایشان اهمیت دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

به‌جای بازداشت کارگران هپکو با افراد متخطی برخورد شود

ایلناخبرگزاری ایلنا
به‌جای بازداشت کارگران هپکو با افراد متخطی برخورد شود
علی خدایی می‌گوید: برخورد قهری و بازداشت به هیچ‌وجه مورد تایید ما – کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور- نیست. به جای بازداشت کارگران با افراد متخطی که حق کارگران را خورده‌اند، برخورد شود.

به‌جای بازداشت کارگران هپکو با افراد متخطی برخورد شود - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، در جریان اعتراضات کارگران هپکو که به دنبال عدم پرداخت معوقات مزدی کارگران اتفاق افتاد، بیش از ۲۵ کارگر بازداشت شدند؛ علی خدایی (نایب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) در ارتباط با برخوردهای صورت گرفته می‌گوید: هیچ فرد یا نهادی که دلسوز کارگران باشد، نمی‌تواند با این برخوردها موافقت داشته باشد؛ بهتر است ابتدا به ریشه‌یابی و علل اصلی این قبیل اعتراضات در صنایع مادر که در یکی، دو سال گذشته، پردامنه شده، بپردازیم.

وی با تاکید بر اینکه ریشه‌یابی علت اعتراضات مهم است؛ ادامه می‌دهد: مشکلات کارگری در چند شرکت بزرگ مثل نیشکر هفت‌تپه و هپکو، وجوه متعدد دارد اما خصوصی‌سازی ریشه همه مشکلات است؛ من عبارت «خصوصی‌سازی غلط» را به کار نمی‌برم و فقط صرفا می‌گویم خصوصی‌سازی!

به گفته‌ی خدایی، این شرکت‌های بزرگ همگی قبل از خصوصی‌سازی، در ید اختیار دولت بودند و مشتریان دولتی و قراردهای دولتی داشتند که حالا آنها را ندارند و زمین خورده‌اند.

کارگران هپکو مدتهاست دارند شرایط ناگوار تولید و عقب‌افتادگی‌های مزدی را تحمل می‌کنند

خدایی تاکید می‌کند: کارگران هپکو مدتهاست دارند شرایط ناگوار تولید و عقب‌افتادگی‌های مزدی را تحمل می‌کنند؛ ظاهرا تیم مدیریت جدید از شهر دیگر آمده و درحالیکه کارگران هپکو حقوق فروردین و اردیبهشت را ناقص گرفته‌اند، این تیم مدیریتی که حقوق بالایی هم دارند در مرداد ماه حقوق خود را برداشت کرده‌اند و این تبعیض علاوه بر همه مصائب موجود، برای کارگران بسیار ناراحت‌کننده است.

خدایی ادامه می‌دهد: ظاهرا به کارگران گفته شده بود که سهامدار قبلی خلع ید شده اما بعد معلوم می‌شود نه تنها خلع ید نشده بلکه ارتقای سرمایه پیدا کرده است!

او با بیان اینکه در شرایط فعلی اقتصاد، کارگران اگر حقوق بگیرند، نمی‌توانند زندگی کنند حالا اگر چند ماه حقوق نگیرند، چگونه باید دوام بیاورند؟! اضافه می‌کند: کارگران هپکو در پیگیری‌ها و مراجعات مکرری که به نهادهای ذیربط داشته‌اند، می‌فهمند مشکلات و چالش‌ها هنوز حل نشده است؛ این کارگران هرروزه شاهد تبعیض گسترده و عمیق هستند؛ در جلسات متعدد به آنها وعده داده شده که شرکت به فرد دیگری قرار است واگذار شود که این وعده هم جامه‌ی عمل نپوشیده است.

علیرغم حضور مسئولان، مشکلات کارگران و کارخانه حل نشده

خدایی می‌افزاید: استاندار و مسئولان چند بار در جمع کارگران معترض حاضر شدند و صحبت کردند اما علیرغم حضور مسئولان، مشکلات کارگران و کارخانه حل نشده؛ ظاهرا مسئولان استانی به کارگران گفته‌اند مشکلات هپکو در استان قابل حل نیست و باید در سطح کشوری حل شود؛ این ادعا علی‌القاعده درست است چون نهادهایی مانند سازمان خصوصی‌سازی دست‌اندرکار مشکلات و گرفتاری‌های کارگران هستند. در این شرایطی که توصیف کردم، کارگران هپکو خواسته‌اند صدایشان را به گوش مسئولان کشوری برسانند تا آنها متوجه اوضاع شوند و چه راهی به جز اعتراض داشته‌اند برای رساندن این صدا؟

خدایی با تاکید بر محکومیت بازداشت‌ کارگران معترض می‌گوید: آنهایی که آنجا جمع شده‌اند و از فرط مشکلات، شعار می‌دهند فقط کارگرند بدون هیچ ابزاری برای اخلال؛ اگر اخلال در نظم هم شده باشد، باید با ابزارهای دیگر با آنها برخورد شود؛ برخورد قهری و بازداشت به هیچ‌وجه مورد تایید ما – کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور- نیست؛ کارگران بازداشتی باید هرچه سریع‌تر آزاد شوند و به جای آن، با افراد متخطی که حق کارگران را خورده‌اند، برخورد شود.

اگر حقوق کارگران به موقع پرداخت شود، هیچ جریانی نمی‌تواند از اتفاقات سوءاستفاده کند

نماینده کارگران در شورای عالی کار تاکید می‌کند: اینکه برخی رسانه‌ها مدعی هستند جریاناتی وجود دارند که کارگران را تحریک می‌کنند؛ باید بگویم هیچ جریانی جز «گرسنگی» نیست که کارگران را به خیابان می‌کشاند؛ اگر جریانی هم هست، نیروهای امنیتی بروند با آن جریان برخورد کنند نه با کارگران ناراضی؛ این آدم‌هایی که امروز اعتراض کرده‌اند و بازداشت شده‌اند مسلما کارگران هستند و فقط پیگیر معوقات و مطالبات خود بوده‌اند.

او ادامه می‌دهد: مسلماً اگر غلط عمل نشود و حقوق کارگران به موقع پرداخت شود، هیچ جریانی نمی‌تواند از این اتفاقات سوءاستفاده کند؛ چون کارگر دیگر اعتراض نخواهد کرد؛ بازهم تاکید می‌کنم نباید با کارگری که چند ماه حقوق نگرفته و ناچاراً به خیابان آمده، برخورد قهری صورت بگیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

از آتش زدن یک کتاب تا تظاهرات میلیونی عراقی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
دیروز ویدئویی از آتش زدن یک کتاب مرجع پزشکی به نام «طب هاریسون» توسط فردی به نام تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، منتشر شد که واکنش‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت. وزارت بهداشتی‌ها گفته‌اند: سکوت و نبود برخورد قاطع مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضایی در برابر چنین رفتار‌های نابهنجار به نام اسلام و ایران، مایه تاسف است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در فضای مجازی ماجرای آتش زدن کتاب مرجع پزشکی تا برافروخته شدن و آتش گرفتن دشمن از تظاهرات بی نظیر میلیونی در عراق داغ شده است. دیروز ویدئویی از آتش زدن یک کتاب مرجع پزشکی به نام «طب هاریسون» توسط فردی به نام تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، منتشر شد که واکنش‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت. وزارت بهداشتی‌ها گفته‌اند: سکوت و نبود برخورد قاطع مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضایی در برابر چنین رفتار‌های نابهنجار به نام اسلام و ایران، مایه تاسف است. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیحالا مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه هم با صدور بیانیه‌ای واکنش نشان داده است و ضمن اعلام انزجار از آتش زدن کتاب علمی به نام «طب هاریسون» آن را محکوم کرده است.

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

افزایش قیمت دوباره به جان بازار خودرو افتاد

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

حریم بان شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، با وجود این سامانه نظارت دائمی و بر خط مدیران شهری بر حریم شهر امکان پذیر می‌شود. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

یخ بستن آب پشت سد حسنلوی در شهر نقده آذربایجان غربی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

آغاز جشنواره اسوه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پنج پایگاه بسیج برادران و پنج پایگاه بسیج خواهران در پایان جشنواره بسیج اسوه به عنوان پایگاه‌های برتر معرفی می‌شوند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مراسم اختتامیه این جشنواره پس فردا برگزار می‌شود.

اخبار بیشتر