مطالبات کارگران هپکوی اراک چیست؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

مطالبات کارگران هپکوی اراک چیست؟

۸ نفر از کارگران هپکو امروز آزاد می‌شوند

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
۸ نفر از کارگران هپکو امروز آزاد می‌شوند
۸ نفر از کارگران هپکو امروز آزاد می‌شوند - 0

از قرار معلوم، ۸ نفر از بازداشتی‌های هپکو اراک امروز آزاد می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران هپکو، پشت در زندان مرکزی اراک در انتظار آزادی همکاران خود هستند.

برخی منابع کارگری در این واحد تولیدی می‌گویند: قرار بود امروز پنجشنبه (۲۷ شهریور ماه) ده نفر از کارگران آزاد شوند، اما در حاضر ضمانت‌نامه ۸ نفر از کارگران پرپذیرفته شده و امیدواریم باقی کارگران بازداشتی به ترتیب در روز‌های بعد، مسیر آزادی با ضمانت را سپری کنند.

از قرار معلوم برای کارگران قرار آزادی با ضمانت قبول شده و مسئولان دادگاه قبول کرده‌اند که فیش‌های حقوقی کارگران هپکو را برای ضمانت آزادی همکاران‌شان بپذیرند.

کارگران منتظر می‌گویند: از اینکه فیش‌های حقوقی ما را به عنوان ضمانت می‌پذیرند، خوشحالیم و امیدواریم هرچه زودتر همکارانمان آزاد شوند.

در روز‌های گذشته، ۲۸ نفر از کارگران معترض هپکو بازداشت شده بودند که سه نفر از آن‌ها عصر روز سه‌شنبه (۲۵ شهریور ماه) آزاد شده بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

از کارگران هپکو و مطالباتشان حمایت می‌کنیم

ایلناخبرگزاری ایلنا
از کارگران هپکو و مطالباتشان حمایت می‌کنیم
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه و انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه با صدور بیانیه‌هایی از کارگران هپکو حمایت کردند.

از کارگران هپکو و مطالباتشان حمایت می‌کنیم - 2

به گزارش خبرنگار ایلنا، سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه و انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، در بیانیه‌های جداگانه از کارگران هپکو و مطالبات قانونی این کارگران حمایت کردند.

در این بیانیه‌ها با تاکید بر اینکه کارگران هپکو مدت‌ها در انتظار تحقق وعده‌های مسئولان ماندند و درنهایت راهی به جز اعتراض نداشتند، آمده است: نباید با کارگرانی که ماه‌ها معوقات مزدی خود را نگرفته‌اند، برخورد شود.

در بیانیه‌های تشکل‌های کارگری بر ضرورت حل مشکلات هپکو تاکید شده و آمده است که مسئولان باید به وعده‌های خود هرچه سریع‌تر جامه عمل بپوشانند.

خواندن خبر در سایت منبع

مشکل هپکو حل شدنی است

ایسناخبرگزاری ایسنا
مشکل هپکو حل شدنی است
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: مشکل هپکو با همکاری سازمان خصوصی سازی و وزیر اقتصاد حل شدنی است.

به گزارش ایسنا، سید مهدی مقدسی در نشست مطبوعاتی به محوریت مشکلات صنایع بزرگ استان مرکزی با اشاره به مشکلات صنایع بزرگ در استان‌های صنعتی کشور بیان کرد: تحریم‌های سال‌های اخیر و تغییرات نرخ ارز باعث شد که کشور به ظرفیت‌های داخلی خود نگاه جدی‌تری داشته باشند.

وی با بیان این‌که «در این سال‌ها صنعت خودروسازی، صنعت داروسازی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی با وجود همه تحریم‌ها به داخل توجه کرد و توان داخل نیز متبلور شد»، افزود: در کنار ارتقا در برخی از حوزه‌ها، تعدادی از صنایع بزرگ کشور گرفتار مشکلات ساختاری شدند و هپکو، و آذرآب از جمله این صنایع هستند که در واگذاری‌ها ناموفق، افراد به دلیل نداشتن توان مالی و برنامه‌ریزی نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند.

وی با تاکید بر این‌که «مشکلات این صنایع با همکاری مشترک قابل حل است»، تصریح کرد: مجلس در کنار وظیفه قانونگذاری وظیفه نظارتی دارد و در این راستا در طول سال‌های اخیر از مقامات کشوری برای بازدید از وضعیت صنایع استان دعوت شد. اگر انسجام در عملکرد وزرای اقتصادی باشد، چنین معضلاتی در صنایع کشور و استان مرکزی وجود نخواهد داشت.

وی بیان کرد: در راستای رفع مشکلات هپکو و آذرآب تلاش‌های بسیاری صورت گرفت، با شخص رییس جمهوری، معاون اول رییس جمهوری، وزرا و معاونان وزرای اقتصادی دولت مذاکره شد، معاون اول رییس جمهوری قول پیگیری مشکلات را داد، از وزیر تعاون برای سفر به استان مرکزی در هفته آینده دعوت شده است و در واقع همه در تلاش برای رفع مشکلات هستند، اما به دلیل نگاه جزیره‌ای به موضوع، معضلات همچنان باقی مانده است.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح پیشنهادی به وزرای اقتصادی دولت جهت برون رفت هپکو از مشکلات فعلی گفت: پیشنهاد شد که یک گروه معدنی در قالب کنسرسیوم متشکل از شرکت معدنی‌صنعتی گل گهر سیرجان که بسیار مشتاق برای استفاده از ظرفیت هپکو است، چادرملو، مس و پیمانکاران بزرگ معدنی از جمله جهاد نصر ۶۰ درصد سهام شرکت هپکو را در اختیار گیرند و حتی شرکت گل گهر مشروط بر حمایت‌هایی آماده مشارکت در این کنسرسیوم است.

وی افزود: این پیشنهاد با وزیر تعاون مطرح شد، پیشنهاد به وزیر اقتصاد نیز منتقل شد و قول بررسی داد و با توجه به این‌که این شرکت‌ها خواهان فرصتی برای پرداخت بدهی‌های شرکت هستند تا بتوانند منابع خود را وارد تولید کنند، انتظار داریم که وزارت صمت نیز این گروه‌های معدنی را دعوت و موضوع هپکو را یک بار برای همیشه حل کند.

مقدسی با تاکید بر این‌که «وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی سازی باید فارغ از نگاه جزیره‌ای کنار هم برای حل مشکلات هپکو همکاری کنند و از تصمیمات جزیره‌ای بپرهیزند»، بیان کرد: در خصوص این پیشنهاد با رییس جدید سازمان خصوصی‌سازی صحبت کردم؛ طرح این پیشنهاد و پیگیری موضوع هپکو را در اولین جلسه خود در هفته آینده خواهند داشت و قطعا در صورت همکاری سازمان خصوصی‌سازی و وزیر اقتصاد مشکل هپکو حل شدنی است.

وی تصریح کرد: مجموعه استان تا امروز به دنبال رفع مشکلات و در کنار کارگران بوده و لازم است که شورای تامین با رافت اسلامی با کارگران برخورد کند. کارگران مطالبات خود را صنفی دانستند و با این رویکرد اجازه سوءاستفاده را به موج سواران داخلی و خارجی ندادند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی خواستار واگذاری اختیار بیشتر به استانداران شد و گفت: اختیارات نماینده عالی دولت در استان‌ها باید ۱۰ برابر اختیارات فعلی باشد ولی حداقل اختیارات را در اختیار دارند.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای شرکت آذرآب نیز با بیان این‌که «طبق قانون یک سهامدار در هر شرایطی تا قبل واگذاری سهام خود باید حمایت همه جانبه خود را از شرکت داشته باشند» ادامه داد: آذرآب از نظر نیروی انسانی و تجهیزات و حسن سابقه بسیار توانمند و دارای ظرفیت بازگشت به رونق است و باید به مپنا و یا شرکت‌های دارای ظرفیت همچون مپنا واگذار شود شرکت مپنا به تولید لوکوموتیو و واگن وارد شده است و شرکت واگن پارس در کنار مپنا می‌تواند تکمیل‌کننده زنجیره تولید باشد و انتظار داریم که در اسرع وقت سه وزیر اقتصادی دولت مشکلات هپکو و آذرآب را حل کنند و کارگران نیز در این راستا خوبشتن‌دار باشند و مسئولان نیز فضا را تلطیف کنند.

وی در ادامه نشست خبری به بازگشایی دانشگاه‌ها اشاره کرد و با بیان اینکه از وزیر علوم و روسای دانشگاه‌ها تولید ثروت و توسعه پژوهش انتظار می‌رود، گفت: پژوهش باید محور توسعه باشد، اما دانشگاه‌ها در شرایط امروز و تحریم‌ها نقش محوری ندارند در حالی که باید در سال ۹۸ قابلیت‌های خود را برون‌رفت واحدهای صنعتی از مشکلات کنونی، افزایش و رونق تولید را به نمایش بگذارند.

مقدسی با اشاره به ملاقات با رییس جدید دانشگاه آزاد اسلامی اراک بیان کرد: در این ملاقات تاکید شد که درب دانشگاه به روی صنعتگران و تولیدگران باز باشد، رییس دانشگاه با صنایع و شرکت دانش‌بنیان تعامل داشته باشد، از ظرفیت همه اساتید دانشگاه استفاده کنند، سیاه و سفید عمل نکنند، شأن اعضای هیات علمی به عنوان سرمایه ملی حفظ شود. باید دانشگاه‌ها از این رخوت خارج شوند قطعا این تغییر با شعار حاصل نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید در توسعه استان نقش محوری ایفا کنند و دانشجویان از امروز مسیر توسعه را تمرین کنند، تصریح کرد: سطح آموزش عالی باید محدود و عمق آن باید افزایش یابد و راهکار برون‌رفت آموزش عالی از این رخوت داشتن مطالعات آمایشی و جلوگیری از فعالیت‌ها و رشته‌های موازی است و واحدهای تحقیق و توسعه واحدهای صنعتی نیز باید توسط دانشگاه‌ها پوشش داده شود که استقرار واحدهای تحقیق و توسعه قطعا توسعه صنایع را رقم می‌زند.

مقدسی گفت: صنعت خودروسازی کشور دچار یک بیماری مزمن است، نوسانات ارزی سال ۹۷ را برای مردم دشوار کرد و خودروسازان نیز به تعهدات خود به خوبی عمل نکردند. از اواخر ۹۷ رویکرد به سمت افزایش تولید، تامین قطعات از شرکت‌های داخلی و ارتقای کیفیت حرکت کرد، اما این صنعت نیازمند تحول اساسی است. امروز سیاست انقباضی ارزی در کشور وجود دارد، اما در سال‌های آینده صنعت خودروسازی کشور باید وارد عرصه رقابت شود.

وی قیمت تمام شده غیرمتعارف و کاهش میزان تولید را عامل غیرمعقول بودن قیمت خودرو در کشور دانست و گفت: همه عوامل اعم از مصرف‌کننده، تولیدکننده، قطعه‌ساز، دانشگاه باید در کنار هم به عنوان بازیگران صنعت خودرو همکاری داشته باشند و از طرفی باید واحد تحقیق و توسعه در این صنعت مورد توجه قرار گیرد. کشور در نانو تکنولوژی، پزشکی، جراحی، انرژی هسته‌ای، صنایع نظامی و … در جهان حرف برای گفتن دارد، اما چرا نمی‌توان در صنعت خودرو موفق بود؟

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید دولت در این راستا اراده کند، قراردادهای بی‌ربط و ناقص گذشته تکرار نشود و تنها بر انتقال تکنولوژی تمرکز کرد و در کنار آن باید دخالت خود را در این صنعت به حداقل و نظارت خود را به حداکثر برساند.

مقدسی در پایان از رویکرد رییس قوه قضاییه و لایحه کاهش خشونت علیه زنان که در واقع حمایت از خانواده را دنبال می‌کند، کاهش شمار زندانیان، کوتاه کردن فرایند قضایی و … استقبال و قدردانی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

«دیشموک»، پایتخت آتش بی دود در اقلیم وطن و چه بسا کره خاکی!

تابناکتابناک1 روز قبل
اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راه گشایشی برای همتایانش بگشاید! این روایت شهری محصور در کوه‌های زاگرس است که چند هزار نفر جمعیت دارد و شاخصه منحصر به فردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست. سرمایی که گویی از دل برخی از اهالی این خطه سر بر می‌آورد …اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راه گشایشی برای همتایانش بگشاید، اما دریغ! به گزارش «تابناک»، این روایت «دیشموک» است؛ شهری محصور در کوه‌های زاگرس که چند هزار نفر جمعیت دارد و شاخصه منحصر به فردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست. سرمایی که گویی از دل برخی از اهالی این خطه برآمده، به ویژه آن‌هایی که گرمای زندگی در وجودشان رو به نابودی گذارده است.

فیلم | کدو تنبل غول‌آسا؛ سنگین‌تر از میتسوبیشی

همشهریهمشهری12 ساعت قبل

بارش باران در نجف/ سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرم

تابناکتابناک1 روز قبل
سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرمسردار ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا گفت: در مجموع از ابتدای ماه محرم تاکنون بالغ بر سه میلیون زائر به عراق رفته‌اند که از این تعداد حدود یک میلیون نفر به کشور بازگشته و دو میلیون ایرانی نیز هنوز در این کشور هستند. طبق پیش‌بینی‌های ما شمار زائران به چهار میلیون نفر نیز خواهد رسید که افزایشی دو برابری نسبت به قبل را نشان می‌دهد. وی در ادامه با اشاره به حجم بالای تردد زائران اربعین از مرز اظهار کرد: ‌ رکوردهای بالایی امسال در خروج زائران از مرز به ثبت رسید به طوری که در یک روز حدود ۲۵۰ هزار نفر تنها از مرز مهران خارج شده و حدود ۵۰ هزار نفر نیز از همین مرز به کشور بازگشتند. جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه علیرغم این پیک جمعیت، ارائه خدمات به زائران بدون مشکلی خاص و با آرامش انجام شد خاطر نشان کرد: ‌ به طور میانگین زمان کنترل مدارک هر زائر سه ثانیه بود اما در همین مدت نیز هیچ یک از تخلفات از چشم ما در نرفت و افرادی که ممکن است با سوء استفاده از این فضا قصد انجام تخلفاتی را داشته باشند از سوی ماموران شناسایی شدند. علاوه بر این ما به برادران عراقی‌مان نیز کمک کردیم و با استفاده از پهپادها و بالگردها بر شرایط مرزها را نظارت داشتیم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین21 ساعت قبل
او الان تهدید کرده که از تمام متن چت‌ها و عکس‌هایم اسکرین‌شات گرفته و محتوای همه چت‌ها را پخش می‌کند. اعتمادآنلاین|‌میراندا مهدوی- پرسش مخاطبان اعتمادآنلاین: من با فردی دوست بودم و از طریق فضای مجازی ارتباطاتی با هم داشتیم. او الان تهدید کرده که از تمام متن چت‌ها و عکس‌هایم اسکرین‌شات گرفته و محتوای همه چت‌ها را پخش می‌کند. کارشناس حقوقی اعتمادآنلاین: مطابق قانون، افشای اطلاعات خصوصی جرم است. قانون‌ مجازات‌ اسلامی، صراحتا در ماده ۱۶ قانون جرائم‌ رایانه‌ای افشای اسرار خصوصی دیگران را جرم دانسته است و مجازات آن را جزای‌‌ نقدی و تا ۲ سال حبس تعزیری در نظر گرفته است.

فیلم | انتقاد شدید یک داور بین المللی از رفتار انتخاباتی فدراسیون تاج

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.
ایمناایمنا1 روز قبل
وی افزود: صمیمیت و محبت در محیط خانه و اعضای خانواده خواسته نوجوان از پدر و مادر است، نباید فضای منزل سرد و بی روح و پر تنش و وحشتناک باشد چرا که چنین وضعی موجب فرار از خانه و بیان احساسات در بیرون از محیط خانه است. رئیس انجمن روانشناسان مثبت‌گرای ایران با بیان اینکه نبود نشاط و امید در خانه، فرزندان را به بیرون‌ از منزل و در محیط‌هایی پرخطر هدایت می‌کند، تصریح‌ کرد: محبت بی قید و شرط اعضای خانواده به نوجوان موجب همبستگی و محبت آن‌ها خواهد شد. وی یادآور شد: بزرگی پدر و مادر در گذشت و فداکاری، رفتار شخصیت مدارانه و رفتارهایی منصفانه مشخص می‌شود و رفتار غلط و پرتنش قادر به انجام فعالیت تربیتی نیست و تنها ترس و وحشت ایجاد می‌کند. معماریان با اشاره به اینکه باید مسئولان برای نوجوانان برنامه جدی داشته باشند، اذعان‌ کرد: کاهش دغدغه‌های آینده کشور به سرمایه‌گذاری روی این قشر بستگی دارد و هرچقدر مهارت آموزی به نوجوانان به صورت جدی انجام شود آنگاه آینده آن‌ها و جامعه تضمین خواهد شد. وی برنامه‌ریزی برای اجرای طرح توانمندسازی جوانان و نوجوانان تیران‌وکرون در برابر آسیب‌های اجتماعی را نشان از دغدغه‌مندی متولیان امر در این منطقه بیان کرد و اضافه کرد: رصد به موقع طرح و آسیب‌شناسی و برنامه ریزی نتیجه این طرح را بیشتر و بر کیفیت آن می‌افزاید.

اخبار بیشتر