تعداد چاه‌های غیر مجاز آب مدام بیشتر می‌شود؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
پوشش خبری

تعداد چاه‌های غیر مجاز آب مدام بیشتر می‌شود؟

انتقاد جهاد کشاورزی استان مرکزی نسبت به کاهش برداشت‌های قانونی از چاه‌های آب

تسنیمخبرگزاری تسنیم
انتقاد جهاد کشاورزی استان مرکزی نسبت به کاهش برداشت‌های قانونی از چاه‌های آب
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: درحال حاضر باید تمرکز بر روی نصب کنتورهای حجمی و کنترل اضافه برداشت باشد کشاورزان برای دریافت پروانه و طی مراحل با سخت‌گیری شدید روبه‌رو می‌شوند این موضوع و کاهش برداشت‌های قانونی مورد نقد جهاد کشاورزی است.

- اخبار استانها -

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، مجید آنجفی صبح امروز در جلسه شورای حفاظت از آب استان مرکزی با اشاره به وضعیت آب در استان مرکزی اظهار داشت: بخش کشاورزی در کل دنیا ببشترین سهم را از آب دارند که البته در بعضی کشورها این سهم به ۹۵ درصد نیز می‌رسد.

وی افزود: این موضوع که میزان مصرف بخش کشاورزی بیشتر از سایر بخش‌ها است نرم جهانی بوده اما به سبب خشکی و شرایط خاص موجود در کشور باید پاسخی برای این نگرانی و بحران آب در آینده پیدا کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی تصریح کرد: بخش کشاورزی برنامه‌های مختلفی برای تولید مقدار ماده خشک دارد، در استان مرکزی در سال ۹۶ در کل بخش کشاورزی میزان تولید ماده خشک ۸۵۰ گرم بوده که در حال حاضر به ۱٫۳۲ کیلوگرم رسیده است که این مورد حاصل سیاست‌های اجرایی است و از جایگزینی ارقام اصلاح شده و از افزایش بهره‌وری مصرف آب، استفاده بهینه از نهادها، کودهای شیمیایی و سایر موارد به دست آمده است.

آنجفی بیان کرد: در زمینه تولید گندم از ۶۹ هزار هکتار سطح کشت گندم آبی به ۴۷ هکتار رسیده‌ایم و میزان تولید نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش پیدا کرده است.

وی عنوان کرد: حجم کل تولیدات کشور در بخش کشاورزی از ۸۰ میلیون تن به ۱۱۸ میلیون تن رسیده است، در طول این سال‌ها کاهش میزان مصرف آب در بخش کشاورزی وجود داشته است و آب در اختیار بخش کشاورزی افزایش پیدا نکرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۴ استان در کشور به صورت مشترک طرح ارتقاء امنیت غذایی را شروع کرده‌اند، سال گذشته قرار بر این شد استان مرکزی به عنوان پایلوت قرار گیرد.

آنجفی بیان کرد: با این طرح تولید از اراضی آبی به اراضی دیم کشانده می‌شود، در این طرح از اراضی دیم می‌توان علاوه بر غلات، حبوبات و علوفه را نیز برداشت کرد که این موضوع هم به پایداری تولید غلات کمک می‌کند هم در پنج سال نخست تکیه را از اراضی آبی تا ۲۵ درصد به سمت اراضی دیم با استفاده از نزولات جوی می‌برد.

وی بیان کرد: امسال پایه شروع این طرح در استان مرکزی است، طرحی در استان درحال تهیه است که سعی بر این بوده به تصویب وزارتخانه برسد اما این طرح نیاز به حمایت استان دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی عنوان کرد: ۷۵ درصد علوفه در اراضی آبی تولید می‌شود و بیشترین حجم آبی در آنجا برای تولید یونجه، ذرت و سایر موارد مصرف می‌شود.

آنجفی بیان کرد: بزرگترین معضل در بخش کشاورزی ندانستن میزان حجم آبی است که در اختیار این بخش قرار می‌گیرد که در این مورد نصب کنتورهای حجمی کمک بسیار زیادی به این بخش می‌کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر باید تمرکز بر روی نصب کنتورهای حجمی و کنترل اضافه برداشت باشد، کشاورزان برای دریافت پروانه و طی مراحل با سخت‌گیری شدید رو به رو می‌شوند که این موضوع و کاهش برداشت‌های قانونی مورد نقد جهاد کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اضافه کرد: تعیین تکلیف موتورآب‌های غیرمجاز، برخورد با احداث چاه‌های غیر مجاز جدید و سایر موارد راه چاره است، فشار و تمرکز بر روی بخشی از کشاورزان که موتورآب‌های مجاز دارند اشتباه است.

خواندن خبر در سایت منبع

۵۲ حلقه چاه فاقد پروانه بهره‌برداری در ساوه مسدود می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
۵۲ حلقه چاه فاقد پروانه بهره‌برداری در ساوه مسدود می‌شود
مدیر امور منابع آب ساوه گفت: با توجه به وضعیت آبی که امسال وجود داشت تعداد ۲۷ حلقه از چاه‌های دشت مرکزی را خاموش و آنها را از آب کانال سد ساوه تامین آب کرده که سبب ذخیره‌سازی ۷ میلیون متر مکعب منابع آب زیرزمینی شد.

- اخبار استانها -

تقی بهجت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ساوه، با اشاره به وضعیت چاه‌های موجود در شهرستان ساوه اظهار داشت: شهرستان ساوه دارای یک‌هزار و ۷۶۷ حلقه چاه دارای پروانه بهره‌برداری برای مصارف آب شرب شهری و روستایی، صنعت، کشاورزی، فضای سبز و سایرخدمات عمومی و دولتی است که از این تعداد یک‌هزار و ۲۵۷ حلقه منحصرا در حوزه کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: کل حجم آب سالیانه این تعداد چاه ۳۴۰ میلیون متر مکعب بوده که از منابع آب زیرزمینی استحصال می‌شود، این منابع به غیر از منابع آب قنات‌ها و چشمه‌ها است، در شهرستان ساوه بیش از ۳۰۰ دهنه قنات و چشمه هم وجود دارد.

مدیر امور منابع آب ساوه با اشاره به چاه‌های فاقد پروانه فرم ۵ و فرم ۱ شهرستان که براساس قانون تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه مورد رسیدگی قرار گرفته تصریح کرد: براساس این قانون ۴۷۴ حلقه چاه فرم پنج و ۱۱۹ حلقه چاه فرم یک داریم.

بهجت بیان کرد: چاه‌های فاقد پروانه فرم ۵ درحال رسیدگی است که بر همین اساس ۴۵ حلقه از این چاه‌ها در سال گذشته پس از تعیین تکلیف نهایی مسدود شدند و براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده امسال نیز ۵۲ حلقه از این چاه‌ها مسدود می‌شود.

وی ادامه داد: در همین خصوص ۵۷ حلقه از چاه‌ها پس از ارجاع به دستگاه قضایی به فرم یک تبدیل شدند که باید در قالب فرم یک مورد رسیدگی قرار گیرند، بنابراین چاه‌های فاقد پروانه بهره‌برداری در قالب فرم‌های یک و ۵ مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.

مدیر امور منابع آب ساوه خاطرنشان کرد: فرم یک به چاه‌هایی گفته می‌شود که آمار آنها در سامانه وزارت نیرو ثبت شده ولی چاه‌های فاقد پروانه فرم ۵ چاه‌هایی هستند که پس از ابلاغ قانون تعیین تلکیف چاه‌های فاقد پروانه که ملزم به رسیدگی به چاه‌های دارای سابقه ماقبل سال ۱۳۸۵ بوده، شرکت‌های آب منطقه‌ای موظف به رسیدگی به چنین چاه‌هایی شده ولازم است که اقدامات قانونی را به عمل آورده و تعیین تکلیف کنند.

بهجت افزود: امور منابع آب شهرستان ساوه با توجه به وضعیت آبی که امسال وجود داشت تعداد ۲۷ حلقه از چاه‌های دشت مرکزی را که امکان آبگیری از کانال‌های سد ساوه برای آنها وجود داشت را خاموش و آنها را از آب کانال سد ساوه تامین آب کرده که این میزان آب حدود ۷ میلیون مترمکعب است و در حقیقت با این اقدام ۷ میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی ذخیره شد.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه امور آب پروژه‌محور نیست ولی هم از اعتبارات شورای برنامه‌ریزی شهرستان و هم اعتبارات استانی و ملی بهره‌مند می‌شویم، در شورای برنامه‌ریزی شهرستان امسال ۲۰۰ میلیون تومان برای لای‌روبی قنات و ساماندهی رودخانه‌ها و همچنین ۶۰۰ میلیون تومان از محل شورای برنامه‌ریزی برای ترمیم پل هفت دهنه سد ساوه اختصاص یافت.

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت چاه‌های غیرمجاز قرمز شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
وضعیت چاه‌های غیرمجاز قرمز شد
آمارها حاکی است که سالانه ۵.۵ میلیارد متر مکعب از مخازن آب زیرزمینی کشور کسر می‌شود و اکنون کسری تجمعی سفره‌های زیرزمینی به ۱۳۴ میلیارد مترمکعب رسیده و این در حالی است که هر سال کمتر از 100 میلیارد متر مکعب آب تجدیدپذیر داریم.

به گزارش ایسنا، بحران آب بر سر سفره‌های زیرزمینی ایران سایه انداخته و آمار و ارقامی که درباره این منابع آبی اعلام می‌شود، چندان خوشایند نیست؛ به طوری‌ که طبق آخرین آمار، تمامی دشت‌های کشور با افت سطح منابع آب زیرزمینی مواجه هستند. ۴۰۵ دشت ایران در وضعیت ممنوعه است و ۱۷ دشت دیگر نیز در حال بررسی است که این موضوع بسیار هشداردهنده به نظر می‌رسد.

وضعیت قرمز چاه‌های غیرمجاز

آمار و ارقام مختلفی درباره تعداد چاه‌های غیرمجاز اعلام می‌شود؛ حدود ۴۷۰ هزار حلقه چاه مجاز و حدود ۳۲۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد. کل برداشت آب به صورت مجاز، ۴۹ میلیارد مترمکعب و به صورت غیرمجاز ۷٫۳ میلیارد مترمکعب است. گفته می‌شود یکی از برنامه‌های وزارت نیرو این است که چاه‌های غیرمجاز تعیین تکلیف شود، البته از ۳۲۰ هزار چاه غیرمجاز ۲۲۰ هزار چاه زیر ۲۰ متر است و برداشت قابل توجهی از آن‌ها صورت نمی‌گیرد.

وقتی گفته می‌شود حدود ۴۷۰ هزار حلقه چاه مجاز و حدود ۳۲۰ هزار حلقه غیرمجاز داریم که سالی ۱۳ تا ۱۴ هزار حلقه مسدود می‌شود، یعنی نزدیک به ۲۰ تا ۲۲ سال زمان می‌برد که همه چاه‌های غیرمجاز کشور مسدود شوند.

از میان ۴۸۷ هزار حلقه چاه دارای پروانه بهره‌برداری، حدود ۴۱۶ هزار حلقه چاه مربوط به بخش کشاورزی است. تاکنون برای ۴۸۷ هزار حلقه چاه کشاورزی، شرب، صنعت و خدمات پروانه بهره‌برداری صادر شده است. از این تعداد ۴۱۶ هزار حلقه مربوط به بخش کشاورزی است و عمده‌ تخلیه آب سفره‌های زیرزمینی مربوط به مصارف این بخش است.

طبق آمارهای وزارت نیرو، ۱۱۴ هزار حلقه چاه غیرمجاز با عمق بیش از ۲۰ متر در کشور وجود دارد. چاه‌های یاد شده با ۵٫۵ میلیارد مترمکعب تخلیه از منابع زیرزمینی تاثیر سنگینی بر منابع این بخش دارند و ۸۰ درصد از تخلیه چاه‌های غیرمجاز را به خود اختصاص داده‌اند. در این بین، ۲۰۰ هزار حلقه چاه کم عمق و چاهک غیرمجاز نیز وجود دارند که تخلیه چندانی از منابع آب زیرزمینی ندارند. این چاه‌ها عمدتا از آب‌های سطحی استفاده کرده و آب‌دهی یک لیتر در ثانیه دارند.

افزایش کسری مخازن سفره‌های زیرزمینی

در نخستین روز تابستان سال جاری بود که قاسم تقی‌زاده خامسی- معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا- در یک نشست خبری اعلام کرد: مخازن سفره‌های زیر زمینی آبی کشور ۱۳۰ میلیارد مترمکعب کسری دارد و این میزان کسری با یکسال بارندگی تأمین نمی‌شوند، زیرا ما حدود ۱۰ سال خشکسالی داشتیم. ما به دلیل بارندگی‌ها ۷۶ میلیارد مترمکعب ورودی آب داشتیم، اما همه این میزان را نتوانستیم نگه داریم.

به گفته وی بخشی به تالاب‌ها و بخشی به دریاها رفته است. مخازن سدها می‌تواند کلا ۵۰ میلیارد مترمکعب آب نگه دارند که از این میزان ۲۰ درصد آن برای سیلاب‌های احتمالی خالی نگه داشته می‌شود.

آمار ارائه شده توسط تقی‌زاده خامسی طی سه ماه گذشته تغییر یافت و طبق آخرین آمار و به نقل از وزارت نیرو در حال حاضر کسری تجمعی سفره‌های زیرزمینی به ۱۳۴ میلیارد مترمکعب رسیده است. طبق این آمار ۱۰ هزار روستای کشور هنوز آب پایدار ندارند و شرایط آبی کشور مناسب نیست. مسئولان بر این باورند که در ابتدا باید مصرف را کنترل کنیم و اولویت مدیریت مصرف در بخش کشاورزی است که حدود ۹۰ درصد آب را در اختیار دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - ده‌ها دست فروش در روزهای اخیر در مسیر تردد زائران اربعین، اطراف پایانه مرزی چذابه و موکب‌های پذیرایی از زائران، بساط پهن کردند. با وجود اینکه هوای منطقه بیابانی چذابه گرم است ولی دست فروشان با ایجاد سایبان‌های معمولی و ساده مشغول فعالیت هستند و زائران اربعین به ویژه زائرانی که از سفر معنوی کربلا بازگشته‌اند از دست فروشان خرید می‌کنند. ضرورت ساماندهی دست فروشانهمه ساله در چنین ایامی ده‌ها دست فروش در محل تردد زائران اربعین حسینی در چذابه بساط پهن می‌کنند ولی تاکنون نسبت به ساماندهی دست فروشان و استقرار آنان در محل‌های مشخص اقدامی نشده است. شهردار معنوی چذابه در این ارتباط می‌گوید: هیچ نهاد یا دستگاهی متولی ساماندهی دست فروشان در اطراف پایانه چذابه نیست. محمد رستم منش افزود: با وجود ساماندهی نشدن دست فروشان، تاکنون هیچ کس متعرض فعالیت دست فروشان اطراف پایانه چذابه نشده است.

«دیشموک»، پایتخت آتش بی دود در اقلیم وطن و چه بسا کره خاکی!

تابناکتابناک1 روز قبل
اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راه گشایشی برای همتایانش بگشاید! این روایت شهری محصور در کوه‌های زاگرس است که چند هزار نفر جمعیت دارد و شاخصه منحصر به فردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست. سرمایی که گویی از دل برخی از اهالی این خطه سر بر می‌آورد …اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راه گشایشی برای همتایانش بگشاید، اما دریغ! به گزارش «تابناک»، این روایت «دیشموک» است؛ شهری محصور در کوه‌های زاگرس که چند هزار نفر جمعیت دارد و شاخصه منحصر به فردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست. سرمایی که گویی از دل برخی از اهالی این خطه برآمده، به ویژه آن‌هایی که گرمای زندگی در وجودشان رو به نابودی گذارده است.

فیلم/ سقوط مرگبار پل در بزرگراه!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
ایسناایسنا3 ساعت قبل
استاندار مرکزی با بیان اینکه برخی رسانه‌ها برداشت نادرستی از موضوع واگذاری هپکو داشته‌اند، گفت: سهام هپکو بصورت موقت به خصوصی سازی بازگشته است. به گزارش ایسنا، سیدعلی آقازاده در جمع خبرنگاران در مورد خبری که شب گذشته درخصوص بازگشت هپکو به دولت در فضای مجازی منتشر شد، گفت: برداشت نادرستی از موضوع واگذاری سهام هپکو در برخی رسانه‌ها صورت گرفته است. وی در این خصوص اظهار کرد: بنده درخواستی از رییس جمهور داشتم مبنی بر اینکه قرارداد سهامدار عمده هپکو با خصوصی سازی فسخ شود تا راه برای واگذاری این سهام به یک گروه صالح‌تر هموار شود. این سهام به صورت موقت به خصوصی سازی به عنوان متولی سهم ۶۰ درصدی و نماینده دولت برگشته، چراکه قرارداد فسخ شده است. آقازاده گفت: در این مدت مدت متولی سهام، سازمان خصوصی سازی است که با مکانیسم‌های دقیقی که در حال انجام است امید است یک گروه، شرکت، کنسرسیوم یا فردی که بتواند هپکو را با توجه به ظرفیت‌های بالای هپکو و نیازهای کشور به محصولات این شرکت اداره کند، برای واگذاری سهام این شرکت تعیین شود.

شوخی منشوری خانم بازیگر در یک مراسم؛ وقتی پانته‌آ بهرام می‌خواست صابر ابر را بغل کند+فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در مراسم اکران فیلم سینمایی «مسخره‌باز» روز گذشته مراسم اکران خصوصی فیلم سینمایی «مسخره‌باز» در هتل اسپیناس پالاس با حضور جمعی از ستارگان سینمایی و تلویزیونی برگزار شد. شوخی جنجالی پانته‌آ بهرام بازیگر معروف کشورمان یکی از حاشیه‌های این مراسم بود که در شبکه‌های اجتماعی جنجالی شد. او در مقابل لنز دوربین خبرنگاران حرکات عجیبی را با صابر ابر یکی از بازیگران این فیلم سینمایی انجام داد که حالا سوژه رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی شده است. اکران خصوصی فیلم مسخره‌باز با حضور صابر ابر، علی نصریان، همایون غنی زاده، پانته‌آ بهرام، متین ستوده، علی ضیاء و … برگزار شد. مسخره‌باز فیلمی به کارگردانی و نویسندگی همایون غنی‌زاده و تهیه‌کنندگی علی مصفا در سال ۱۳۹۷ ساخته شد و حالا بر پرده نقره‌ای اکران شده است.

واکنش متین ستوده به حواشی تیپ و پوشش متفاوت‌اش: بعضی‌ها با آراسته بودن مشکل دارند+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل
پوشش متین ستوده، بازیگر سینما در مراسم فوتوکال (گفتگو تصویر) فیلم مسخره باز باعث شد عکس و ویدئوی او در فضای مجازی منتشر شود. بخشی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از نوع پوشش این بازیگر انتقاداتی کردند. حتی در عکس‌های صفحه شخصی‌ام مشخص است که در مراسم اکران «مسخره‌باز» مانند مراسم‌های دیگر بوده‌ام. من بازیگر تلویزیون، تئاتر و سینما هستم. مثلا وقتی برای خرید به پاساژ بروم، قاعدتا با این تیپ و پوشش نیستم.

اخبار بیشتر