اظهارات ظریف درباره احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه ایران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

اظهارات ظریف درباره احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه ایران

ظریف: حمله به ایران به «جنگ تمام‌عیار» منجر ‌می‎شود

مهرخبرگزاری مهر
ظریف: حمله به ایران به «جنگ تمام‌عیار» منجر ‌می‎شود
وزیر خارجه ایران هشدار داد هرگونه اقدام غیرمعقول از سوی آمریکا، تبعاتی سنگین و گسترده خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در گفتگو با سی‌ان‌ان تاکید کرد هرگونه تهاجم نظامی به این کشور به جنگی تمام‌عیار منجر خواهد شد.

وی در این باره افزود: به طور خیلی جدی می‎گویم که ما خواهان جنگ نیستیم. نمی‎خواهیم در تقابل نظامی درگیر شویم اما در دفاع از قلمرو خود مکث نمی‎کنیم.

ظریف همچنین آمریکا را به تخطی از تعهداتش در قبال اعطای روادید به هیأت ایرانی برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک متهم کرد.

تنش‌ها در خاورمیانه از روز شنبه همزمان با حمله پهپادی ارتش و کمیته نیروهای مردمی یمن به آرامکو- شرکت نفت عربستان سعودی- افزایش یافته است.

آمریکا بدون ارائه هیچ‎گونه شواهدی از دست داشتن ایران در این حمله سخن می‏‌گوید حال آنکه سعودی‎ها اتهام علیه این کشور را در حد تامین تسلیحاتی حوثی‎ها (که البته اتهام جدیدی نیست) پایین آورده‎اند.

خواندن خبر در سایت منبع

نیویورک‌تایمز: جنگ با ایران کابوس است

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
نیویورک‌تایمز: جنگ با ایران کابوس است
روزنامه نیویورک‌تایمز با بیان اینکه سعودی‌ها می‌خواهند نظامیان آمریکایی را در نبرد با ایران به کشتن دهند،جنگ با ایران را یک «فاجعه» خواند و نوشت، بازگشت آمریکا به برجام تنها راه خروج از این بحران است.

به گزارش مشرق، «بیل کریستول» از ستون‌نویس‌های معروف روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز چهارشنبه در یادداشتی با موضوع تنش‌های اخیر میان آمریکا و ایران بعد از عملیات تلافی‌جویانه یمنی‌ها علیه تأسیسات نفتی عربستان سعودی، نوشته است که واشنگتن نباید با جنگ به نمایندگی از ریاض، خود را به مزدور سعودی‌ها تبدیل کند.

در ابتدای این یادداشت آمده است: ««رابرت گیتس» وزیر دفاع اسبق یک بار به طعنه گفته بود که عربستان سعودی می‌خواهد «با ایرانی‌ها بجنگد، تا آخرین قطره خون نظامیان آمریکایی». این خطر وجود دارد که ما به سمت این کابوس بغلطیم.»

او با اشاره به اتهاماتی که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا علیه ایران مطرح کرده و پاسخ تهران مبنی بر اینکه به هر تجاوز نظامی واکنشی قاطع نشان می‌دهد، نوشته است: «رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ با وضعیت بغرنجی روبروست.»

کریستول عدم پاسخ آمریکا به ایران را موجب تقویت تصویر یک واشنگتن ضعیف توصیف کرده و از سوی دیگر اقدام علیه ایران را آغازگر جنگی خوانده که می‌تواند تبعات سنگینی برای آمریکا داشته باشد. وی با اشاره به توصیه گروه‌های تندرو در آمریکا برای اقدام نظامی علیه ایران، نوشته است: «این، حتی از تصور ضعف آمریکا هم خطرناک‌تر است، چراکه می‌تواند به سرعت از کنترل خارج شود. ایران به نقاطی در عربستان سعودی، امارات عربی متحده یا بحرین حمله می‌کند و نیروهای آمریکایی در عراق یا افغانستان را هدف قرار می‌دهد.»

وی می‌افزاید: «یک جنگ تمام عیار با ایران، یک فاجعه خواهد بود. ایران جمعیتی دو برابر عراق دارد و حریفی به مراتب توانمندتر از آنچیزی است که عراق بود. بنابراین، ترامپ با یک معضله واقعی روبروست: عدم اقدام می‌تواند به عنوان ضعف تلقی شود و در سوی دیگر، حمله نظامی هم می‌تواند از کنترل خارج شده و ما را به یک فاجعه بکشاند. اما این معضله‌ای است که ترامپ به دست خود ایجاد کرده است.»

در ادامه این یادداشت آمده است: «ما در این افتضاح گیر افتاده‌ایم، چون ترامپ توافق هسته‌ای برجسته سال ۲۰۱۵ با ایران را ترک کرد. جنگ‌طلب‌ها استدلال می‌کردند که ما می‌توانیم به ایران فشار حداکثری تحمیل کنیم و این کشور را متجمل چنان دردی کنیم که به زانو دربیاید. اما آن‌ها این را در نظر نگرفته بودند که ایران هم می‌تواند فشار را بر ما تشدید کند. ایراد جنگ‌طلب‌ها همین است. آن‌ها صفحه شطرنج را می‌چینند و پیروزمندانه طرحی برای کیش و مات طرف مقابل ارائه می‌کنند، بی‌آنکه این درس ابتدایی «سون تزو» یا «کلازویتز» [دو استراتژیست نظامی معروف در تاریخ] را به یاد داشته باشند که طرف مقابل هم حرکت می‌کند.»

کریستول با بیان اینکه در غیاب برجام «تمام گزینه‌ها بد است»، نوشته است که باید راهی برای بازگشت آبرومندانه آمریکا به توافق هسته‌ای یافت، به نحوی که دو طرف بتوانند خود را پیروز مناقشه توصیف کنند.

وی بار دیگر خطر کشیده شدن آمریکا به جنگ را یادآور شده و نوشته است: «ما نباید سگ نگهبان یا سگ دست‌آموز عربستان سعودی باشیم. بله، ایران تهدیدی برای امنیت بین‌الملل است، اما عربستان سعودی هم هست. این عربستان سعودی بود که نخست‌وزیر لبنان را ربود، به اختلاف با قطر دامن زد و بدترین بحران انسانی جهان را در یمن ایجاد کرد.»

کریستول می‌افزاید: «حمله به تأسیسات نفتی تخطی از هنجارهای بین‌المللی است، همین‌طور به قتل رساندن تکه تکه کردن ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست که مقیم ایالات متحده بود. عربستان سعودی جرأت می‌کند و بازرسی بین‌المللی درباره حمله به تأسیسات نفتی‌اش را خواستار می‌شود، اما همزمان از بازرسی بین‌المللی درباره قتل «جمال خاشقچی» دوست من، جلوگیری می‌کند.»

او با بیان اینکه اگر عربستان به دنبال جنگ با ایران است، خود باید این کار را انجام دهد، نوشته است: «این جنگ ما نیست و نباید قتلگاه ما باشد.»

کریستول در پایان ایران و عربستان سعودی را عامل بی‌ثباتی در منطقه خوانده و نوشته است: «وظیفه ما باید این باشد که با کشورهای اروپایی برای خروج از این افتضاح همکاری کنیم و راهی برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران بیابیم.»منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

این سناتور آمریکایی به دنبال جنگ علیه ایران است

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
این سناتور آمریکایی به دنبال جنگ علیه ایران است
اختلافات رئیس‌جمهوری آمریکا با سناتور لیندسی گراهام درباره رویکردهای او درباره ایران شدت گرفته است. این سناتور جمهوری‌خواه خواستار حملات نظامی است.

آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش پایگاه خبری هیل، لیندسی گراهام، از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا گفته بود ناکامی ایالات متحده در تلافی ساقط شدن پهپادش به دست ایران در همین تابستان «نشانه ضعف» بوده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به او در جمع خبرنگاران گفت: از لیندسی بپرسید چطور وارد خاورمیانه شدیم و چطور از آب درآمد؟ رفتن به عراق چطور بود؟ بنابراین، ما روی این موضوع اختلاف‌نظر داریم.

ترامپ با تاکید دوباره روی واکنش توییتری خود به سخنان گراهام مبنی بر این‌که «این نشانه قدرت بود که برخی آن را درک نمی‌کنند!» به خبرنگاران گفت: در واقع این نشانه قدرت بود. هم‌اکنون قدرتمندترین ارتش جهان در اختیار ماست و معتقدم این نشانه قدرت است.

این سناتور آمریکایی به دنبال جنگ علیه ایران است - 5

براساس گزارش‌های منتشر شده، ترامپ بعد از ساقط شدن پهپاد آمریکایی، نیت حمله نظامی داشت اما با این ادعا که چنین عملیاتی می‌تواند ۱۵۰ کشته داشته باشد، از اجرای آن منصرف شد. لیندسی گراهام بعد از حملات به تاسیسات نفتی آرامکو در شرق عربستان دوباره درخواست برای حملات نظامی را تکرار کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

باقیمانده تیم «بی» تلاش می‌کنند ترامپ را وادار به جنگ کنند

مهرخبرگزاری مهر
باقیمانده تیم «بی» تلاش می‌کنند ترامپ را وادار به جنگ کنند
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: باقیمانده تیم «بی» تلاش دارند تا دونالد ترامپ را برای ورود به جنگ فریب دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف در واکنش به اقدامات سران آمریکا علیه ایران در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «اقدام به جنگ یا تحریک به جنگ؟ باقیمانده تیم بی (همراه با هم‌پیمانان جاه‌طلب) تلاش دارند تا دونالد ترامپ را برای ورود به جنگ فریب دهند.»

وی افزود: «به خاطر خودشان هم که شده، باید دعا کنند به آنچه که در پی آن هستند، نرسند. آنها هنوز در حال پرداخت هزینه جنگی به مراتب کوچکتر در یمن هستند که چهار سال پیش با نخوت فراوان از پایان دادن به آن امتناع کردند.»

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با انتشار ویدیوی اعتراف پمپئو به درغگویی در توئیتی کنایه آمیز به او نوشت: «ترک عادت (دروغگویی) موجب مرض است آقای پمپئو! «دروغ و فریب» و پیشانی به خاک ساییدن در برابر دست‌نشاندگان خارجی که به جان و مال دیگران هیچ اعتنایی ندارند، طی روزهای اخیر به سطح جدیدی رسیده است. مسیر رستگاری این است: مغتنم شمردن فرصت و پایان فاجعه یمن، نه گسترده‌تر کردن آن.»

ظریف در توئیتی دیگر با تازه کار خواندن همتای آمریکایی‌اش یک درس تاریخی را به او یادآوری کرد و نوشت: «پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده تلاش دارد با توسل به تحریم‌های بی‌جا و خودمحورانه ایالات متحده، از تعهد ایالات متحده به صدور روادید برای هیئت‌های شرکت‌کننده در ملل متحد طفره برود»

وی در ادامه نوشت: «یک درس تاریخ برای همتای تازه‌کارم؛ نلسون ماندلا تا سال ۲۰۰۸ یعنی پانزده سال پس از دریافت جایزه نوبل، هنوز در فهرست مراقبت‌های تروریستی ایالات متحده بود.»

خواندن خبر در سایت منبع

چرا ترامپ جنگ نمی‌خواهد؟

الفخبرگزاری الف
چرا ترامپ جنگ نمی‌خواهد؟

با تحول در مفهوم جنگ در قرن بیست‌‌و‌یکم، ابزار جنگ هم تغییر کرده است. جنگ‌هایی که آمریکا در قرن بیستم انجام می‌داد، از طریق آتش حمله پرحجم، اعزام سرباز به مناطق درگیری و نابود‌کردن زیرساخت‌ها و امکانات دشمن و همراه با تلفات انسانی سنگین بود. آخرین مورد از چنین جنگ‌هایی سال ۲۰۰۳در عراق رخ داد که هزینه بسیار سنگینی برای آمریکا در پی داشت؛ هم به لحاظ تلفات نیروی انسانی، هم از منظر هزینه‌های مالی و اعتبار سیاسی. این باعث شد تا استراتژیست‌های آمریکایی، ابزارهای جدیدی را به‌کار گیرند که با خشونت و تلفات انسانی کمتری همراه باشند اما در عین حال بسیار مؤثرتر، مخرب‌تر و گسترده‌تر ظاهر شوند.

اولین جنگ قرن بیست‌و‌یکمی آمریکا از چند سال پیش با ایران آغاز شده است. ما اکنون در میانه یک جنگ بسیار بزرگ قرار داریم که برخلاف جنگ ویتنام، افغانستان، عراق و دیگر جنگ‌های آمریکا در آن شاهد بمباران هوایی، تخریب فیزیکی زیرساخت‌ها و کشته شدن انسان‌ها نیستیم اما در این جنگ از جنگ‌افزارهایی مثل تحریم اقتصادی، فلج کردن سیستم نظام بانکی، جنگ‌ سایبری، جنگ‌ نیابتی و ایجاد آشوب در کشور هدف استفاده می‌شود. آمریکایی‌ها در حال پیش‌بردن جنگ قرن بیست‌و‌یکمی خود علیه ایران هستند.

می‌توان گفت آمریکا و شخص دونالد ترامپ مایل نیست الگوی جنگ قرن بیستم را در قبال ایران به‌کار گیرد اما جنگ قرن بیست‌و‌یکم را با شدت ادامه خواهد داد و دامنه تحریم‌ها و حملات سایبری خود را گسترده‌تر خواهد کرد.

چرا آمریکا الگوی جنگ قرن بیستم را علیه ایران به‌کار نمی‌گیرد؟ نگاه به جنگ‌های آمریکا طی ۳دهه اخیر نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها عمدتا زمانی اقدام نظامی علیه یک کشور را به‌کار می‌برند که آن کشور همچون پاناما فاقد ارتش باشد یا همچون یوگسلاوی در دهه ۱۹۹۰به‌شدت تضعیف شده باشد. در چنین شرایطی است که می‌توان ریسک هزینه‌های جنگ را که تلفات انسانی در مرکز آن قرار دارد کاهش داد. از آنجایی که ایران در سال‌های اخیر به سطح مؤثری از بازدارندگی نظامی رسیده‌ و توانمندی‌های دفاعی خود را توسعه داده است، به‌کار بردن جنگ قرن بیستمی در برابر ایران منطقی نیست. توانایی دفاعی ایران در ماجرای ساقط‌کردن پهپاد پیشرفته آمریکایی به خوبی نمایان شده است. غیراز این، باید درنظر داشت که استقرار ۶۰تا ۷۰هزار نیروی نظامی در اطراف ایران، آسیب‌پذیری آمریکا در منطقه خاورمیانه را به‌شدت بالا برده است.

چه آن زمان که انفجار در تانکرهای نفتی در خلیج‌فارس را به ایران منتسب کردند، چه زمانی که پهپاد آمریکایی ساقط شد و چه اکنون که ماجرای حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی پیش آمده است، دونالد ترامپ نشان داده که در حال مقاومت در برابر وسوسه ورود به الگوی جنگ قرن بیستمی است. با این حال، دولت ترامپ شیوه‌های دیگر جنگ را همچنان ادامه می‌دهد. حملات سایبری علیه ایران هم در دولت اوباما و هم در دولت ترامپ به‌شدت ادامه داشته است. حمله استاکس‌نت، نمونه مهمی از نسل تازه حمله‌های آمریکا علیه ایران است.

موضوع ایران و مواجهه با ایران به یک بحث مهم در صحنه سیاسی آمریکا و به‌خصوص فضای انتخاباتی این کشور تبدیل شده است. دمکرات‌ها دائما در روزنامه‌ها، شبکه‌های تلویزیونی و شبکه‌های اجتماعی از خطر وقوع جنگی تازه در خاورمیانه می‌گویند. آنها امیدوارند با جنگ طلب نشان دادن ترامپ و تیم او این نگرانی را در دل مردم آمریکا ایجاد کنند که ادامه راه ترامپ و ادامه حضور او در قدرت به‌معنای وقوع جنگی تازه در مقایسه بسیار بزرگ‌تر از جنگ عراق است؛ یک جنگ پر تلفات و پر هزینه. آنها تلاش می‌کنند با استفاده از این ابزار، رای‌دهندگان آمریکایی را از دونالد ترامپ و جمهوریخواهان دور کنند.

برای دونالد ترامپ، این وضعیت یک وضعیت بسیار ایده‌آل است. او دائما در حال القا کردن این موضوع است که به‌شدت تحت فشار جنگ‌سالاران و توصیه‌های مداوم آنها برای آغاز جنگ با ایران قرار دارد اما او اشتباه روسای جمهور قبلی را مرتکب نمی‌شود. ترامپ وانمود می‌کند که به‌شدت در حال ایستادگی در مقابل وسوسه آغاز جنگ با ایران است. او در واقع در حال تبلیغ این ایده است که تنها کسی که می‌تواند آمریکا را از جنگ نجات دهد، شخص او است. دونالد ترامپ به خوبی می‌داند که آمریکایی‌ها دیگر از جنگ خسته شده‌اند و بر همین اساس، او به‌دنبال جلب اعتماد عمومی به سمت خود است. او می‌خواهد تنها امید مردم آمریکا برای رهایی از جنگ باشد و از همین طریق آرای آنها را به سمت خود بکشاند. بنابراین می‌توان گفت که این فضا آنقدرها هم برای ترامپ نامطلوب نیست.

نکته مهم اما این است که هرآنچه اخیرا در خاورمیانه و خلیج‌فارس رخ داده - چه مواردی که از سوی ایران انجام شده و ایران مسئولیت آن را به‌عهده گرفته (مورد ساقط شدن پهپاد آمریکایی) و چه مواردی که به ایران منتسب شده اما ایران آنها را رد کرده است (مورد حمله به تاسیسات نفتی عربستان) - بدون خونریزی و کشته شدن نیروهای آمریکایی انجام شده است.

تا زمانی که در این کشمکش‌ها جان سربازان آمریکایی به خطر نیفتد، می‌توان گفت که دونالد ترامپ تمایلی به ورود به جنگ با ایران از نوع جنگ قرن بیستمی ندارد. اما اگر حادثه‌ای یا حمله‌ای در منطقه رخ دهد و آن را به ایران منتسب کردند و همزمان افکار عمومی آمریکا قانع شد که عامل این حمله ایران بوده است، رئیس‌جمهور آمریکا تحت فشار قرار می‌گیرد که به خونخواهی کشته‌شدگان آمریکایی، وارد جنگ با ایران شود.

نباید فراموش کرد که برخی بازیگران در منطقه خاورمیانه به‌دنبال وقوع جنگ میان ایران و آمریکا هستند و ممکن است دست به اقداماتی بزنند تا بتوانند پای ایران را به حادثه‌ای بکشانند که در آن خون سربازان آمریکایی ریخته شده باشد و این خطر عبور آمریکا از جنگ قرن بیست‌ویکمی به جنگی قرن بیستمی را به‌شدت افزایش خواهد داد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

افشاگری شبکه آمریکایی از لشکرکشی مگس‌های بن‌سلمان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، کشور عربستان بیشترین آمار کاربران توئیتر در خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. بن سلمان پس از این‌که به ولیعهدی رسید، تصمیم گرفت با استفاده از توئیتر مباحث این شبکه اجتماعی را با عقاید دلخواهش همسو سازد. کمی بعد بن سلمان، سعود القحطانی را به نحوی پلیس توئیتری قرار داد تا به کمک آن بر افکار عمومی نظارت بهتری پیدا کند. یکی از شبکه‌های آمریکایی به تازگی مستندی درباره بخش سایبری عربستان سعودی که تحت نظر بن سلمان اداره می‌شود، منتشر کرده است که در ادامه آن را مشاهده می‌کنید. بیشتر بخوانید: بررسی نقش «مرکز اعتدال» در تحولات اخیر عراق + فیلمانتهای پیام/افشاگری داغ شبکه آمریکایی؛ لشکر مگس‌های بن‌سلمان!

ترامپ از من خواست بین ایران و آمریکا میانجی‌گری کنم + فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز20 ساعت قبل
عمران خان: ترامپ از من خواست بین ایران و آمریکا میانجی‌گری کنم + فیلماقتصادنیوز؛ عمران خان نخست وزیر پاکستان در سفرش به تهران و دیدار با رئیس جمهور گفت: در سفر نیویورک آقای ترامپ از من خواست تسهیل کننده گفتگو بین ایران و آمریکا باشم و من تلاشم را در این زمینه ادامه می‌دهم.

افشاگری داغ شبکه آمریکایی؛ لشکر مگس‌های بن‌سلمان!

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- با شکل‌گیری اعتراضات در عراق و جهت‌دهی سعودی‌ها از طریق فضای توئیتر برای افزایش تنش‌ها، موضوع دخالت آن‌ها در امور سیاسی کشور‌ها دوباره مورد بحث قرار گرفت. یکی از شبکه‌های آمریکایی به تازگی مستندی را در مورد بخش سایبری عربستان سعودی که تحت نظر بن سلمان اداره می‌شود، منتشر کرد. این مستند از عملیات روانی سعودی‌ها در توئیتر و تاثیر گذاری بر روی افکار عمومی در برهه‌های خاص پرده برداشته است.
الفالف8 ساعت قبل
قبل از آغاز سفر عمران خان به ایران، روز شنبه وزارت خارجه پاکستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد هدف اصلی سفر نخست وزیر به ایران ارائه ابتکاری برای برقراری صلح بین ایران و عربستان است. مشخص نیست عمران خان تا چه میزان موفق شده دیدگاه‌های ایران و عربستان را بهم نزدیک نماید. اما نخست وزیر پاکستان بدلیل اینکه روابط خوبی هم با تهران و هم با ریاض دارد می‌تواند گزینه مناسبی برای میانجی‌گری بین طرفین باشد. موضوعی که دیروز در دیدار رهبر انقلاب با عمران خان نیز مورد تاکید ایشان قرار گرفت. به همین دلیل بود که در ماه‌های اخیر، اخباری از وساطت و میانجی‌گری عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق و عمران خان منتشر شده بود.

تصاویر: آرامکو عربستان یک ماه پس از حمله انصارالله یمن

15+
انتخابانتخاب1 روز قبل
تابناکتابناک4 ساعت قبل
یک منبع آگاه ارشد اطلاعاتی به نشریه «میدل ایست آی» اظهار کرده که طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات و برادر کوچکتر ولیعهد این کشور، طی یک مأموریت مخفی با هدف کاهش تنش و بحران در خلیج فارس ۴۸ ساعت را در تهران گذرانده است. یک منبع آگاه ارشد اطلاعاتی به نشریه «میدل ایست آی» اظهار کرده که طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات و برادر کوچکتر ولیعهد این کشور، طی یک مأموریت مخفی با هدف کاهش تنش و بحران در خلیج فارس ۴۸ ساعت را در تهران گذرانده است. نشریه میدل ایست آی با دفتر رسانه‌ای سفارت امارات متحده عربی در لندن تماس گرفته تا از جزئیات این ملاقات اطلاعات کسب کند اما تا زمان انتشار خبر پاسخی دریافت نکرده است. همچنین هنگامی که انگلیس، آلمان و فرانسه تلاش کردند تا با تلاشهای ایالات متحده برای افزایش درگیری نظامی در خلیج فارس مقابله کنند، انور قرقاش، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی از تلاش‌های دیپلماتیک آنها تمجید کرد. قرقاش گفت: «امارات متحد عربی به هر ترتیب از درگیری با ایران جلوگیری کرده است.

اخبار بیشتر