حال محیط زیست خوش نیست!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

حال محیط زیست خوش نیست!

کاش به‌ اندازه تبلیغ پفک، برای محیط‌ زیست هم تبلیغ می‌کردند

ایسناخبرگزاری ایسنا
کاش به‌ اندازه تبلیغ پفک، برای محیط‌ زیست هم تبلیغ می‌کردند
معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌ زیست با اشاره به معضل پسماند بویژه در شهرهای شمالی کشور، گفت: مازندران دیگر جایی برای دفن زباله ندارد؛ اگر برای پسماند شهرهای شمالی کشور چاره‌اندیشی نکنیم، علاوه بر عدم حضور گردشگر باید شاهد کوچ مردم ساکن در این شهرها نیز باشیم.

به گزارش ایسنا، اصغر دانشیان در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین، اظهار کرد: اهمیت محیط‌زیست بر کسی پوشیده نیست و در بحث حفاظت از این نعمت کوتاهی و در حق نسل‌های آینده جفا کرده‌ایم و در حقیقت امانت‌دار خوبی نبوده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه سازمان و مناطق متعلق به محیط‌زیست مظلوم واقع شده‌اند، تصریح کرد: هنوز بسیاری از مسئولین با محیط‌زیست آشتی نکرده‌اند و باید توجه کرد که محیط‌زیست برای این دولت و آن دولت نیست و در حقیقت نتوانسته‌ایم از این میراث گران‌بها به نحو احسن مراقبت کنیم.

معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان محیط‌زیست افزود: باید دید که در پروژه «قزوین-الموت-تنکابن» چه بلایی بر سر محیط‌زیست آورده‌ایم؟ در حال حاضر این پروژه متوقف شده و مسئولین به دنبال احداث جاده‌ای به‌ موازات آن با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی هستند.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که فرهنگ حفاظت از محیط‌زیست در خانواده‌ها وارد نشود، اوضاع بهبود پیدا نخواهد کرد. باید از ظرفیت بسیج، مدارس و نماز جمعه برای فرهنگ‌سازی و حفاظت از محیط‌زیست استفاده کرد و ای‌کاش به‌اندازه تبلیغ پفک برای محیط‌زیست نیز تبلیغ صورت می‌گرفت.

دانشیان تشریح کرد: امروزه پسماند یکی از مشکلات اساسی جامعه است و مازندران دیگر جایی برای دفن زباله ندارد؛ اگر برای پسماند شهرهای شمالی کشور چاره‌اندیشی نکنیم، علاوه بر عدم حضور گردشگر باید شاهد کوچ مردم ساکن در این شهرها نیز باشیم.

وی با بیان اینکه در اروپا نایلون و استفاده از آن ممنوع و از چرخه حذف‌ شده است، عنوان کرد: چون برای فرهنگ‌سازی و نگهداری از محیط‌زیست سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم در آینده‌ای نه‌ چندان دور صیادان به‌جای ماهی، پلاستیک صید خواهند کرد.

معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان محیط‌زیست مطرح کرد: تا زمانی که محیط‌زیست را مانند خانه خود تصور نکنیم، اوضاع بهبود پیدا نخواهد کرد. محیط‌زیست زمانی جایگاه واقعی خود را پیدا خواهد کرد که نیم‌نگاهی به توسعه پایدار داشته باشیم. تمام تلاش ما این است که در تمام طرح‌ها به توسعه پایدار توجه کنیم و محیط‌زیست را از آسیب مصون نگاه داریم.

دانشیان در پایان یادآور شد: سازمان محیط‌زیست از کمبود نیروی انسانی رنج می‌برد و تلاش می‌شود سالیانه ۳۰۰ نفر شامل ۲۵۰ محیط‌بان و ۵۰ نفر اداری را به‌صورت استخدامی جذب کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار محیط‌زیست و منابع‌طبیعی مازندران به احتمال آتش‌سوزی

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین
هشدار محیط‌زیست و منابع‌طبیعی مازندران به احتمال آتش‌سوزی
هشدار محیط‌زیست و منابع‌طبیعی مازندران به احتمال آتش‌سوزی - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ساری - در پی پیش‌بینی هواشناسی نسبت به ورود موج گرمایی به مازندران از اواسط امروز جمعه و ماندگاری آن تا میانه‌های فردا شنبه، محیط‌زیست و منابع‌طبیعی استان به احتمال آتش‌سوزی عمدی و غیر عمدی در مراتع و جنگل‌ها هشدار دادند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هواشناسی مازندران دیروز پنجشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به ورود جریان هوای جنوبی برای امروز و فردا در استان هشدار داد و پیش بینی کرد که نه تنها دمای هوا در این مدت برای مناطع کوهستانی و سردسیری تا ۳۵ درجه افزایش می‌یابد، برای مناطق جلگه‌ای هم دما تا ۳۳ درجه خواهد رسید و این موج گرمایی همراه با وزش بادهای شدید گرم نیز خواهد بود.

این درحالی است که مراتع و جنگل‌های استان در این ایام به دلیل خشک شدن علوفه‌ها و درختان در آسیب‌پذیرترین حالت خود قرار دارند و با کوچک‌ترین آتش افکنی خسارات شدیدی خواهند دید.

علاوه بر این با توجه همزمانی این موج گرمایی با روزهای آخر تعطیلات تابستانی و پیک مسافرت گردشگران به ییلاقات و جنگل‌های مازندران و اینکه حدود ۱۰۰ درصد از آتش سوزی مراتع و جنگل‌های استان همواره ریشه انسانی دارند، هوشیاری در این زمینه را بیشتر می‌طلبد.

منابع طبیعی مازندران در حالت آماده

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه ساری اعلام کرد: برای روزهای آینده تمام اکیپ‌های شهرستانی و استانی منابع طبیعی استان در حالت آماده باش قرار دارند تا در صورت خطرات احتمالی وارد عمل شوند.

محمد موسوی تاکامی روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: در حال حاضر تمامی برنامه‌های حفاظتی تدبیر شده و در حال انجام است و گشت زنی‌های ویژه از صبح امروز آغاز شده است.

وی با توصیه به اینکه مردم از طبیعت استفاده مناسب کنند، افزود: در این ایام به دلیل شرایط خوب آب و هوایی بازگشت مردم به دامن طبیعت بیشتر خواهد شد که رعایت پرهیز از نکات خطر آفرین همچون رها کردن آتش الزامی می‌باشد.

۱۵۰۴خط ارتباطی مستقیم منابع طبیعی مازندران

مدیرکل منابع طبیعی منطقه ساری مازندران شماره تماس ۱۵۰۴ را خط ارتباطی مستقیم این نهاد با مردم اعلام کرد و گفت: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی مردم می‌توانند با این پل ارتباطی نه تنها آتش سوزی بلکه دیگر مخاطرات و حتی سوء استفاده قاچاق چیان را نیز گزارش دهند.

وی با اشاره به اینکه اغلب آتش سوزی‌ها ریشه انسانی دارند، افزود: امسال خوشبختانه به دلیل شرایط جوی مناسب سطح آتش‌سوزی در مراتع استان به شدت کاهش یافت و تنها سه مورد آتس سوزی در شهرستان‌های آمل و سوادکوه گزارش شد که جمعا به ۱۰ هکتار نیز نرسید.

موسوی با تاکید بر اینکه آتش سوزی عمدی و غیر عمدی هر دو از نظر قانون تخلف محسوب می‌شوند، گفت: در صورت مشاهده با افراد متخلف برخورد و به مراجع قضایی تحویل می‌شوند.

وی لذت از طبیعت را حق همه مردم دانست و افزود: اما همه باید احترام متقابل برای طبیعت قائل شویم و از ایجاد خسارت و خدشه در زیست طبیعت جلوگیری کنیم.

گردشگری مسئولانه داشته باشیم

مدیرکل محیط زیست مازندران نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گردشگری مسئولانه را یکی از چالش‌های استان مازندران عنوان کرد و اظهار داشت: باید همه به این باور فرهنگی دست یابیم که نسبت به طبیعت رفتار مسئولانه داشته باشیم.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی با اشاره به اینکه ۱۰۰ درصد از آتش‌سوزی‌های عرصه‌ها طبیعی استان علت انسانی دارند به مسافران و مردم استان توصیه کرد: در این ایام به دلیل وزش بادهای گرم، ممکن است دامنه کوچک‌ترین آتش را به یک فاجعه تبدیل و تا صدها کیلومتر گسترش دهند، لازم است که مردم استان و مسافران نسبت به هرگونه روشن کردن آتش جهت اوقات فراغت هوشیار باشند.

وی از مردم خواست حتما در زمان ترک محل حتما از خاموش شدن آتشی که روزش کردند، مطمئن شوند و از روشن کردن آتش در زیر تنه درختان و یا فضای باز پوشیده از علف‌های خوشک جدا خودداری نمایند.

مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به سرمایه ملی بودن منابع طبیعی و محیط زیست تاکید کرد: همه در قبال آسیب به محیط زیست مسئول هستند و هیچ‌کس نباید از این مسئولیت شانه خالی کند و بی تفاوت باشد.

ابراهیمی گفت: مردم در صورت مشاهده هرگونه آتش‌سوزی نسبت به خاموش کردن آن اقدام کنند تا از گسترش دامنه آن جلوگیری شود.

وی همچنین از همه خواست تا در صورت فقدان بهره مندی از امکانات خاموش کردن آتش به نیروی انتظامی، نگهبانان جنگل، بخشداری، دهیاری و منابع طبیعی و محیط زیست اطلاع رسانی کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد از مسئولیت حراست و حفاظت عرصه‌های جنگلی استان با منابع طبیعی است، افزود: البته این به معنی بی تفاوتی محیط‌زیست نبوده و برای کمک به منابع طبیعی محیط زیست پای کار بوده و این را وظیفه خود می‌داند.

۷۳۳۵/۱۶۵۴

هشدار محیط‌زیست و منابع‌طبیعی مازندران به احتمال آتش‌سوزی - 28

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

«دیشموک»، پایتخت آتش بی دود در اقلیم وطن و چه بسا کره خاکی!

تابناکتابناک1 روز قبل
اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راه گشایشی برای همتایانش بگشاید! این روایت شهری محصور در کوه‌های زاگرس است که چند هزار نفر جمعیت دارد و شاخصه منحصر به فردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست. سرمایی که گویی از دل برخی از اهالی این خطه سر بر می‌آورد …اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راه گشایشی برای همتایانش بگشاید، اما دریغ! به گزارش «تابناک»، این روایت «دیشموک» است؛ شهری محصور در کوه‌های زاگرس که چند هزار نفر جمعیت دارد و شاخصه منحصر به فردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست. سرمایی که گویی از دل برخی از اهالی این خطه برآمده، به ویژه آن‌هایی که گرمای زندگی در وجودشان رو به نابودی گذارده است.

ادامه بارش در مناطق شمالی کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ خانم معصومه احمدی گفت: امروز همچنان سامانه بارشی فعال بر روی شمال کشور به بارش ادامه می‌دهد. وی افزود: بارش باران همراه با وزش باد و کاهش نسبی دما در بخش‌های مختلف کشور پیش‌بینی می‌شود به ویژه که این بارش‌ها در بخش‌های مرکزی و سواحل ادامه دارد. وی برای قسمت‌های شمال غرب، شمال شرق و دامنه‌های جنوبی البرز هم بارندگی با شدت کمتر پیش‌بینی کرد. وی گفت: در بخش‌های غربی دامنه‌های زاگرس، استان کردستان، استان زنجان، استان همدان، استان لرستان و مرکزی نیز بارش‌ها انتظار می‌رود. خانم احمدی گفت: در جنوب کرمان، جنوب و شرق استان فارس، سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان نیز احتمال بارندگی پیش بینی می‌شود.

فیلم | لحظاتی هولناک که طوفان ژاپن خانه و ماشین‌ها را هم می‌برد!

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
سفر به شهرهای جنوبی ایران همیشه جذاب است. شهرهایی که به خاطر گرم بودن آب و هوایشان مسافران را مجبور می‌کنند در فصل‌های خنک‌تری به این شهرها سر بزنند. سفر امروز ما سفر به بوشهر ایران است، بوشهری که جای جای آن دیدنی است. در این استان شهری قرار دارد که در فاصله‌ی ۹۵ کیلومتری شمال شرقی بوشهر و در حوزه‌ی آبریز رود حله قرار گرفته است: شبانکاره که از شهرهای تاریخی ایران است.

نخستین تصاویر از حضور رهبر انقلاب در دانشگاه امام حسین (ع)

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل

احجاف در حق کودکان در بلیت‌های اربعین

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ سوء استفاده برخی آژانس‌های هواپیمایی اینبار در صدور بلیت کودکان؛ در حالیکه قیمت بلیت اربعین ویژه کودکان معادل ۷۵ درصد قیمت بزرگسالان تعیین شده است. متاسفانه در گشت تعزیرات هیچ کارشناسی از سازمان هواپیمایی کشوری حضور نیافت، سازمانی که اگر به وظایف نظارتی اش دقیق عمل می‌کرد، شاهد سوء استفاده برخی آژانس‌های مسافرتی نبودیم.

جلسه شورا

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
در حاشیه جلسه امروز خبرنگار خبرگزاری پیگیر اقدامات شورای شهر و شهرداری درباره موضوع ساختمانهای نیمه کاره رها شده شد، ساختمانهایی که هم ناامنی ایجاد می‌کنند هم منظر شهر را زشت کرده‌اند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، به نظر می‌رسد با نهایی شدن لایحه منع صدور پروانه ساخت برای ساختمانهایی با عمر کم می‌تواند کمک خوبی باشد تا حداقل برتعداد سازه‌های نیمه تمام در شهر افزوده نشود.

اخبار بیشتر