مسائل روز عربستان؛ از جبران نفت تولیدی تا اعزام نیروی نظامی از آمریکا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

مسائل روز عربستان؛ از جبران نفت تولیدی تا اعزام نیروی نظامی از آمریکا

سکوت عربستان در برابر پیشنهاد آتش بس انصارالله

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
سکوت عربستان در برابر پیشنهاد آتش بس انصارالله
خبرگزاری میزان- عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن با طرح پیشنهاد اجرای آتش بس می‎گوید عربستان با پذیرش این پیشنهاد آبرومندانه‌تر از جنگ یمن خارج می‌شود. تاریخ انتشار: 09:43 - 30 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۵۱۳۱۰
سکوت عربستان در برابر پیشنهاد آتش بس انصارالله - 0

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش «انصارالله» یمن با اعلام آتش بس متجاوزان را به توقف جنگ دعوت کرد.

به گزارش الجزیره، البخیتی ضمن اعلام توقف عملیات پهپادی علیه مواضع مزدوران سعودی و عملیات‌ نظامی علیه خاک عربستان از این کشور خواستار توقف جنگ شد.

وی با اشاره به اینکه این پیشنهاد آتش بس نخستین پیشنهاد انصارالله برای توقف جنگ نیست، گفت این تصمیم نشان دهنده جدیت این جنبش در دستیابی به صلح است.

عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن در ادامه اظهار داشت «انتظار داریم عربستان نیز متقابلا همه اشکال تجاوز علیه خاک یمن را متوقف کند.»

وی در ادامه هشدار داد با توجه به قدرت و توان نظامی انصارالله که به تایید جهانیان رسیده و خسارات زیادی به متجاوزان زده، اگر عربستان سعودی به ابتکار عمل ما در متوقف کردن جنگ پاسخ مثبت ندهد ما حق پاسخگویی را برای خودمان قائل هستیم … ما این فرصت را به عربستان می‌دهیم تا آبرومندانه‌تر از جنگ یمن خارج شوند.

البخیتی با بیان اینکه فرآیند توقف علیات نظامی از زمان اعلام در دستور کار قرار گرفته است اضافه کرد که توقف جنگ به نفع همه خواهد بود و عربستان بیش از یمن از این امر سود خواهد برد.

خواندن خبر در سایت منبع

حمله به تاسیسات عربستان تقاضا برای نفت آمریکا را افزایش داد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
حمله به تاسیسات عربستان تقاضا برای نفت آمریکا را افزایش داد
اختلال در جریان جهانی نفت خام پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی باعث شده که صادرکنندگان نفت خام آمریکا برای تامین افزایش تقاضای محموله‌های نفتی، با کمبود نفتکش مواجه شوند.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، اختلال در جریان جهانی نفت خام پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی باعث شده که صادرکنندگان نفت خام آمریکا برای تامین افزایش تقاضای محموله‌های نفتی، با کمبود نفتکش مواجه شوند.

حمله‌های موشکی شنبه گذشته موقتا ۵ میلیون بشکه در روز از تولید نفت عربستان را کم کرد که معادل نیمی از تولید نفت این کشور است.

کاهش تولید عربستان باعث افزایش تقاضا برای محموله‌های جایگزین نفت خام مخصوصا از آمریکا شد، بنابراین آمریکا تمام نفتکش هایش را از مدیترانه، غرب آفریقا و اروپا برای ارسال محموله‌ها به کار گرفت ولی منابع کشتیرانی می‌گویند احتمالا نمی‌توانند تقاضا برای کشتی‌های بیشتر را تامین کنند.

یک تاجر آمریکایی گفت: «فشار بازار جهانی بر گالف کوست آمریکا بسیار بالاست آنقدر که با محدودیت مواجه شده‌ایم. این محدودیت در مورد بندرگاه‌ها، خط لوله‌ها، پایانه‌ها یا حتی خود نفت‌خام نیست. با محدودیت نفتکش‌ها مواجه هستیم».

میانگین نرخ حمل و نقل که به مالکان نفتکش‌های بسیار بزرگ پرداخت می‌شود در مسیر خلیج آمریکا به چین بیش از ۴۵۰۰ دلار افزایش یافت و روز پنجشنبه به ۳۶۵۱۱ دلار در روز رسید. این رقم نزدیک به اوج ۳۶۶۳۰ دلاری است که دو روز قبل از آن برای این کشتی‌ها پرداخت می‌شد. این نفتکش‌ها می‌توانند تا دو میلیون بشکه نفت را حمل کنند.

در حالی که شرکت آرامکوی عربستان اعلام کرده تا ۲ یا ۳ هفته دیگر به ظرفیت کامل تولید باز می‌گردد، عدم اطمینان باعث شده خریداران به دنبال نفت خام جایگزین باشند.

اطلاعات کشتیرانی نشان می‌دهد شرکت یونیپک چین از فعال‌ترین شرکت هایی بوده که در روز پنجشنبه کشتی اجاره کرده است. این شرکت حداقل ۵ محموله نفتی از گالف کوست آمریکا سفارش داده است.

صادر کنندگان نفت خام آمریکا در رقابت برای نفتکش‌ها در بازار کشتیرانی حوزه آتلانتیک هستند. تقاضا برای نفتکش‌ها در ساحل شرقی آمریکای جنوبی و غرب آفریقا هم افزایش یافته است.

تاجران می‌گویند با افزایش سفرهای طولانی‌تر از گالف کوست آمریکا، باید کشتی‌های اضافه تا نیمه دوم اکتبر و نیمه اول نوامبر در دسترس باشد چون تقاضا برای محموله‌های نفتی آمریکا در آن زمان هم همچنان بالا خواهد بود.

نرخ نفت کش‌های کوچک‌تر افرامکس هم از گالف کوست آمریکا به مدیترانه در روز پنجشنبه ۱۸۱۵ دلار افزایش یافت و به ۲۵۲۳۱ دلار در هر روز رسید.

نرخ حمل و نقل برای سوپر نفت کش‌ها هم در مسیر آمریکا به چین ۵۰۰۰ دلار بالا رفت و به ۳۵۷۱۱ دلار در هر روز رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

تولید ازدست رفته نفت عربستان تا پایان ماه جاری میلادی برمی‌گردد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تولید ازدست رفته نفت عربستان تا پایان ماه جاری میلادی برمی‌گردد
شرکت آرامکوی عربستان اعلام کرد تا پایان سپتامبر به ظرفیت کامل تولید خود در تاسیسات نفتی بقیق و خریص باز می گردد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، شرکت آرامکوی عربستان اعلام کرد تا پایان سپتامبر به ظرفیت کامل تولید خود در تاسیسات نفتی بقیق و خریص باز می‌گردد. این تاسیسات در روز شنبه مورد حمله قرار گرفتند.

فهاد عبدالکریم، مدیر کل شرکت آرامکو در عملیات‌های نفتی منطقه جنوب در بازدید از این دو تاسیسات نفتی در شرق ریاض، پایتخت عربستان گفت شرکت آرامکو از آمریکا و اروپا برای بازسازی تاسیسات آسیب دیده تجهیزات وارد می‌کند.

عبدالکریم در خریص گفت: «ما بیست و چهار ساعته کار می‌کنیم».

خالد بورایک، معاون مدیر آرامکو در عملیات‌های نفتی منطقه جنوب گفت: «به ۱۵ برج و تاسیسات در بقیق حمله شده است ولی تا پایان سپتامبر به ظرفیت کامل تولید می‌رسیم».

عبدالکریم گفت: «ما مطمئنیم تا پایان سپتامبر به مقدار تولید کامل قبل از حملات در خریص می‌رسیم».

وزارت دفاع عربستان روز چهارشنبه اعلام کرد ۱۸ پهپاد و ۳ موشک به بقیق، بزرگترین تاسیسات پالایشگاهی جهان شلیک شده بود. موشک‌هایی که بقیق را هدف گرفته بودند موفقیت‌آمیز نبودند ولی تاسیسات خریص مورد اصابت ۴ موشک قرار گرفتند.

این حملات تولید نفت بزرگترین صادر کننده نفت جهان را ۵٫۷ میلیون بشکه در روز پایین آورد و نصف کرد. ۴٫۵ میلیون بشکه از این نفت در بقیق و ۱٫۲ میلیون بشکه در خریص تولید می‌شد.

به گفته مقامات آرامکو تا امروز ۲ میلیون بشکه نفت در روز به تولید بقیق اضافه شده و ۳۰ درصد تولید خریص بازگشته است. با وجود این که هزاران کارگر و پیمانکار در نزدیکی این تاسیسات کار و زندگی می‌کنند، هیچ جراحاتی گزارش نشده است.

حوثی‌های یمن مسئولیت این حمله‌ها را به عهده گرفته‌اند ولی مقامات آمریکا می‌گویند مبدا آنها جنوب غرب ایران بوده است.

تهران که از حوثی‌ها حمایت میکند هر گونه دخالت در این حملات را رد کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در روز جمعه، یک هفته پس از این حملات گفت که بانک مرکزی ایران را تحریم کرده است. بانک مرکزی ایران پیش‌تر در لیست تحریم‌های امریکا قرار داشته و این بار به بهانه مبارزه با تروریسم تحریم شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

اختلاف نظر دولت و مجلس آمریکا در مورد اعزام نیروی نظامی به عربستان

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
اختلاف نظر دولت و مجلس آمریکا در مورد اعزام نیروی نظامی به عربستان
خبرگزاری میزان- مجلس و دولت آمریکا که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ با اختلافات عمده‌ای مواجه شده‎اند، این بار در موضوع عربستان به چالش برخوردند. تاریخ انتشار: 08:45 - 30 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۵۱۳۰۲
اختلاف نظر دولت و مجلس آمریکا در مورد اعزام نیروی نظامی به عربستان - 0

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ در حالی وزارت دفاع آمریکا از موافقت «دونالد ترامپ» با اعزام نیرو‌های نظامی به خلیج فارس به بهانه حمایت از عربستان خبر می‌دهد که «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان این کشور پیشتر اعلام کرده بود واشنگتن مسئول حفاظت از عربستان نیست.

وزارت دفاع آمریکا مدعی شده ترامپ با اعزام نیرو‌های نظامی این کشور به خلیج فارس برای دفاع به ویژه دفاع هوایی و موشکی در عربستان موافقت کرده است.

این تصمیم در پی عملیات پهپادی نیرو‌های یمنی علیه ۲ پالایشگاه شرکت نفتی «آرامکو» که سبب بروز خسارات قابل ملاحظه‌ای به این تاسیسات نفتی شد، اتخاذ شده است.

این در حالی است که نانسی پلوسی اخیرا در مصاحبه‌ای تاکید کرده بود کشورش مسئول محافظت از عربستان سعودی یا دفاع از این کشور نیست.

پلوسی در مصاحبه‌ای با رادیو ملی آمریکا ضمن اعلام مخالفت با ایده اقدام نظامی در منطقه غرب آسیا در واکنش به عملیات انجام شده علیه تاسیسات نفتی آرامکو گفت: «فکر نمی‌کنم ما مسئول محافظت یا دفاع از عربستان سعودی باشیم.»

یگان پهپادی نیرو‌های یمنی ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) با ۱۰ پهپاد پالایشگاه‌های «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو در شرق عربستان را هدف قرار داد.«یحیی سریع» سخنگوی رسمی نیرو‌های مسلح یمن با تایید این خبر اعلام کرد این عملیات در واکنش به تجاوزهای ۵ ساله عربستان و ائتلاف تحت هدایت این کشور انجام شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

موافقت ترامپ با اعزام نیرو به خاورمیانه پس از حملات به آرامکو

ایسناخبرگزاری ایسنا
موافقت ترامپ با اعزام نیرو به خاورمیانه پس از حملات به آرامکو
پنتاگون از موافقت رئیس جمهوری آمریکا برای اعزام نیرو به منطقه خاورمیانه پس از حملات پهپادی اخیر به تأسیسات نفتی آرامکو خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پنتاگون اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با اعزام نیروهای نظامی این کشور به خاورمیانه به خصوص عربستان برای تقویت پدافند هوایی و موشکی این کشور موافقت کرده است.

طبق اعلام پنتاگون، عملیات استقرار نیروها شامل تعداد اندکی از سربازان آمریکا خواهد بود در درجه اول ماهیت تدافعی خواهد داشت.

در همین راستا، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا اظهار کرد: عربستان به منظور جلوگیری از تشدید تنش خواستار حمایت بین‌المللی برای حفاظت از زیربناهای حیاتی خود شد و در پاسخ به این درخواست با اعزام نیروهای آمریکا به این کشور موافقت کرد. هدف از اعزام نیروهای آمریکا به خاورمیانه از جمله عربستان و امارات دفاع هوایی و موشکی از عربستان است.

وی افزود، این اولین گام آمریکا در واکنش به حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان است. هنوز تعداد این نیروها مشخص نیست.

اسپر در ادامه گفت: آمریکا در کنار اعزام نیرو به عربستان حضور «قوی» در منطقه دارد و ما کاملا به مواضعمان اعتماد داریم.

وزیر دفاع آمریکا ادامه داد: واشنگتن درحال حاضر تلاش‌های خود را بر حمایت از زیربناهای حیاتی و دفاعی عربستان متمرکز کرده است.

وی تصریح کرد: ارسال تسلیحات و نیروی اضافی به عربستان و امارات در راستای افزایش توانایی دفاعی آنها صورت می‌گیرد.

در همین راستا، ژنرال دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در کنفرانس خبری گفت، هنوز درباره جزییات از جمله شمار نیروهای اعزامی تصمیمی گرفته نشده است.

وی افزود: دفع حمله به عربستان سعودی توسط یک سیستم پدافند هوایی واحد غیرممکن است و قابلیت‌های دفاعی چند سطحی می‌توانند خطر حملات مذکور را کاهش دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف12 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۱ آبان ۱۳۹۸، ۰۷:۰۰ ۳۹۸۰۸۰۱۰۱۵به گزارش ایسنا به نقل از فاکس بیزینس، ترامپ که پس از پایان نشست اعضای کابینه‌اش در کاخ سفید سخن می‌گفت در اظهاراتی عجیب مدعی شد که رئیس جمهور بودن برای وی به قیمت دو تا پنج میلیارد دلار ثروت تمام شده است. با وجود آن‌که ثروت رئیس جمهور آمریکا از زمان انتخاب شدنش به طرز محسوسی کاهش پیدا کرده است اما وی هنوز هم یکی از ثروتمندترین سیاست‌مداران حال حاضر آمریکا و ثروتمندترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ محسوب می‌شود. طبق براورد مجله فوربس، خالص ثروت ترامپ ۳٫۱ میلیارد دلار است که نسبت به سال گذشته بیش از ۴۰۰ میلیون دلار کاهش داشته است. دونالد ترامپ پیش از روی کار آمدن به عنوان رئیس جمهور امریکا، از فعالان بزرگ و مشهور عرصه املاک در آمریکا محسوب می‌شده است که امپراطوری وی کماکان توسط فرزاندان و دامادهای وی مشغول به ادامه فعالیت است. آن طور که مجله فوربس تخمین زده است، ارزش خانه‌های دونالد ترامپ ۱۲۲ میلیون دلار است اما با در نظر گرفتن ارزش املاک و مستغلات تحت اختیار بنگاه‌های وی، او دو میلیارد دلار ثروت در بخش مسکن در اختیار دارد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ساعت قبل
طبق توافق میان ترکیه و روسیه، خروج شبه‌نظامیان کرد «ی‌پ‌گ» از شمال سوریه از امروز آغاز شد. اعتمادآنلاین| مطابق توافق روز سه‌شنبه میان ترکیه و روسیه، خروج شبه‌نظامیان کرد «ی پ گ» از شمال سوریه در روز چهارشنبه (امروز) و از ساعت ۱۲ ظهر (به وقت محلی) آغاز شد. به نوشته روزنامه «ینی شفق» ترکیه، طبق قرارداد میان آنکارا و مسکو، شبه‌نظامیان کرد «ی پ گ» طی ۱۵۰ ساعت، ۳۰ کیلومتر از مرز جنوبی ترکیه در شمال سوریه عقب‌نشینی خواهند کرد.
ایلناایلنا13 ساعت قبل
لبنان در مدار مسابقه بین توطئه علیه لبنان و تلاش برای نجات آن می‌چرخد و سخنان دبیرکل حزب‌الله بهترین نسخه عملی نجات این کشور است. سعد الحریری تحت فشار دشمنان از یک سو و پایبندی به توافق با طرف‌های ملی از سوی دیگر بود. اما درخواست «سید حسن نصر الله» از همه برای پذیرش مسئولیت به مذاق اردوگاه دشمن خوش نیامد و این موضوع مسئولیت محور مقاومت و ائتلاف آن با رئیس جمهوری را سنگین می‌کند. ما پیش بینی می‌کنیم که این عملیات در مدار مسابقه بین توطئه علیه لبنان و تلاش برای نجات آن بچرخد. لبنان به دام آشوب نخواهد افتاد، چرا که مردم این کشور می‌دانند چه چیزی به نفعشان است، اما باید نسبت به عواقب توطئه دشمنان به ویژه محاصره محور مقاومت که به مفهوم محاصره کل لبنان است، ‌آگاه باشند.

آخرین پروژه رضا پهلوی هم در سراشیبی شکست افتاد +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل
به گزارش مشرق، پروژه ققنوس که تلاشی برای گردهم آوردن سلطنت طلبان قدیمی، حول رضا پهلوی و زیر یک چتر بود، پس از ۸ ماه از آغاز فعالیت، دچار ریزش شده و با شکست مواجه گردید. الهیار کنگرلو، مؤسس و مدیر پروژه ققنوس و عطا هودشتیان، مدیر و سرپرست روابط بین المللی این گروه با اعلام خروج خود گفتند برنامه‌های این گروه با خواسته‌ها و ضرورت‌های آنها همخوانی ندارد، هدف از تشکیل ققنوس جذب نخبگان علمی ایرانی بود اما به دلیل آنکه در میان نخبگان علمی ایرانی جذابیتی پیدا نکرد، اولین کسی که از این گروه خارج شد شخص مؤسس این گروه بود. در حالی آخرین پروژه رضا پهلوی برای تثبیت رهبری اپوزیسیون با شکست مواجه شد که پیش از این نیز در پروژه فرشگرد ناکام ماند. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
عارفه سنایی، دختر سفیر ایران در روسیه به علت عارضه سکته مغزی فوت کرد. قدس آنلاین: طبق اعلام سفارت ایران در روسیه، خانم عارفه سنایی فرزند مهدی سنایی سفیر ایران در فدراسیون روسیه در تاریخ ۳۰ مهرماه ۱۳۹۸ به دلیل سکته مغزی فوت کرد. دختر سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو امروز سه شنبه فوت کرده است. به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلگرام سفارت ایران در مسکو، عارفه سنایی دختر مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه روز سه شنبه به دلیل سکته مغزی فوت کرده است. شبکه تلگرام سفارت ایران در مسکو با انتشار این خبر، به سفیر ایران تسلیت گفت.
الفالف1 روز قبل
یک نشریه آمریکایی با اشاره تشدید بحران خاورمیانه و نقش کشورهای منطقه‌ای برای مقابله با آن نوشت ایران بهترین گزینه به منظور برقراری صلح در خاورمیانه است. متن کامل این مطلب را بخوانید: «… چندین سال است که می‌گویم ایران تنها قدرت خاورمیانه است که به احتمال بسیار قوی می‌تواند ثبات نسبی در منطقه برقرار کند. همان طور که مشخص شده، استفاده منطقی از قدرت نظامی در خاورمیانه بسیار دشوار است؛ تبعات ناخواسته جنگ معمولا بیشتر از قابلیت آن در حل مشکلات است. اما ایران بیشتر از ما خواستار حضور روسیه در خاورمیانه نیست؛ لذا ظهور مجدد ایران یعنی بی نیازی به روس‌ها. در هر حال، جنگ آمریکا برای اعمال نفوذ در خاورمیانه، در سال ۲۰۰۳ که به عراق حمله کردیم، شکست خورد.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

ترکی الفیصل: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان باهوشی هستند / آنها به طور علنی گفته ند که خواهان اماکن مقدس در مکه و مدینه هستند؛ نمی‌دانم چرا بعضی‌ها این مساله را جدی نمی‌گیرند / قانون اساسی ایران را بخوانید؛ هدف آن‌ها سلطه بر جهان است

انتخاب6 ساعت قبل

ماجرای بلاتکلیفی زائران ایرانی در فرودگاه نجف

میزان‌آنلاین1 روز قبل

پهلو گرفتن ناو آمریکایی در بندر باتومی گرجستان

عصر ایران21 ساعت قبل

چرایی احساس تنفر از جنس مخالف! / انشای یک پسر ۱۲ ساله را ببینید

خبر فوری1 روز قبل

عکس| سعید مرتضوی و بادیگاردش در پیاده‌روی اربعین

آفتاب‌نیوز1 روز قبل

عصبانیت مجری صدای آمریکا از بازداشت روح الله زم + فیلم

رکنا2 روز قبل

موارد مضر برای دندان: مواردی که فکرش را نمی‌کنید برای دندانتان ضرر داشته باشند

دینو2 روز قبل

سفر رئیس جمهور ترکیه به سوچی، اهداف و نتایج

صدا و سیما1 روز قبل

مقصر سقوط هواپیمای تهران - یاسوج کیست؟ + ویدئو

اعتمادآنلاین1 روز قبل

واژگونی اتوبوس در محور الیگودرز ازنا / ۲۴ مسافر مصدوم شد

تسنیم1 روز قبل