اخبار روز بازار مسکن - شنبه ۳۰ شهریورماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - شنبه ۳۰ شهریورماه

بازار مسکن اواخر امسال بهبود پیدا می‌کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
بازار مسکن اواخر امسال بهبود پیدا می‌کند
یک کارشناس بازار مسکن با بیان این‌که در شرایط فعلی تولید مسکن بیش از دو برابر تقاضا در شهر تهران است، گفت: انتظار داریم با رسیدن قیمت مسکن به کف و افزایش اندک توان متقاضیان در انتهای سال جاری وضعیت معاملات بهبود پیدا کند.

مهدی روان‌شاد نیا در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به وجود بیش از سه میلیون خانه خالی در کشور و حجم اندک معاملات فروش هر واحد مسکونی ۸۰ سال زمان می‌برد این به معنای آن است که بازار مسکن در رکود عمیقی قرار گرفته که علت اصلی آن در افت محسوس توان طرف تقاضا است.

وی ادامه داد: با این وجود انتظار می‌رود متغیرهای تقویت کننده بازار مسکن اواخر سال جاری به شکل کمرنگ بروز کند. تلفیق پس‌انداز خانواده‌ها با تسهیلات بانکی یکی از عوامل کمک‌کننده به بازار مسکن است.

این کارشناس بازار مسکن با بیان این‌که وام‌های کنونی کمتر از یک چهارم قیمت یک خانه معمولی در تهران را پوشش می‌دهد تصریح کرد: اگر میانگین قیمت مسکن شهر تهران را با یک واحد ۷۵ متری ضرب کنیم هزینه‌ای که برای یک واحد معمولی باید پرداخت شود حدود یک میلیارد تومان است. در حالی که سقف تسهیلات خانه اولی‌ها به اضافه ۶۰ میلیون تومان وام ازدواج رقمی معادل ۲۲۰ میلیون تومان است. این بدان معناس که زوجین باید حدود ۸۰۰ میلیون تومان را خودشان تامین کنند.

روان‌شاد نیا با اشاره به تعداد معاملات شهر تهران در مردادماه اظهار کرد: در مردادماه ۱۳۹۸ تعداد ۳۳۰۰ مورد خرید و فروش آپارتمان در شهر تهران انجام شده که به پایین‌ترین میزان خود در چند سال اخیر رسیده است. از سوی دیگر با توجه به تعداد پروانه‌های صادر شده متوسط تولید ماهیانه مسکن در تهران بیش از ۷۰۰۰ واحد است، یعنی عرضه دو برابر تقاضاست.

وی درباره پیش‌بینی از وضعیت آینده بازار گفت: انتظار داریم در پایان سال جاری معاملات مقداری افزایش پیدا کند، اما این بهبود نسبی غیرتورمی خواهد بود. هم‌اکنون متقاضیان اعتمادی به قیمت‌های فعلی ندارند به همین لحاظ منتظرند تا قیمت‌ها به حدی از ثبات برسد تا به تدریج برای خرید اقدام کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش وام خرید مسکن به تشدید گرانی منجر می‌شود

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
افزایش وام خرید مسکن به تشدید گرانی منجر می‌شود

مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته برای افزایش تسهیلات خرید مسکن، گفت: در شرایط کنونی مدیران بانک عامل مسکن به دنبال افزایش وام خرید مسکن تا ۱۵۰ میلیون تومان هستند، این تسهیلات قرار است از محل اعتبار صندوق جوانان پرداخت شود.

افزایش تسهیلات خرید با قدرت مالی کنونی مردم و گرانی مسکن بی اثر است

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز بازار مسکن با افزایش چشمگیر قیمت روبه رو است، وضعیتی که مردم به ویژه جوانان با سرمایه‌های کنونی نمی‌توانند اقدام به خرید مسکن کنند، حال به نظر من با افزایش ۱۵۰ میلیونی تسهیلات، باز هم قدرت مالی خریداران آنچنان بالا نمی‌رود.

افزایش تسهیلات خرید مسکن شمشیر دو لبه است

وی تصریح کرد: افزایش تسهیلات خرید مسکن یکی از راه کارهای موجود برای رونق بخشی به بازار مسکن است، اما این رویکرد در کنار آثار مثبت، تبعات منفی را به دنبال خواهد داشت.

تشدید تورم و گرانی نتیجه افزایش وام خرید مسکن

درست است که افزایش وام خرید مسکن موجب بالا رفتن قدرت خرید می‌شود، اما در عین حال این اقدام، زمینه تشدید تورم و گرانی در بازار را فراهم خواهد کرد، از این رو پیش از افزایش تسهیلات باید مسائل دیگر مورد توجه قرار گیرد

کیانپور ادامه داد: درست است که افزایش وام خرید مسکن موجب بالا رفتن قدرت خرید می‌شود، اما در عین حال این اقدام، زمینه تشدید تورم و گرانی در بازار را فراهم خواهد کرد، از این رو پیش از افزایش تسهیلات باید مسائل دیگر مورد توجه قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: امروز بازار مسکن درگیر رکود سنگینی است، از این رو باید زمینه رونق بخشی به آن فراهم شود، یکی از مولفه‌های اصلی این حوزه، افزایش تسهیلات ساخت مسکن است تا از این طریق سازندگان به تولید بیشتر مسکن ترغیب شوند.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: به طور حتم با تولید انبوه مسکن و افزایش عرضه و کاهش تقاضا می‌توان سیاست‌های راهبردی دیگری را نیز عملیاتی کرد، به طور مثال زمانی که تقاضا کاهش یافته و مسکن برای عرضه بالا برود، می‌توان به افزایش تسهیلات خرید مسکن برای افزایش قدرت خریداران فکر کرد، در آن زمان به دلیل متعادل بودن بازار، تبعات منفی آن نیز کاهش خواهد یافت. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

نرخ جدید آپارتمان در جنوب تهران؟ +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
نرخ جدید آپارتمان در جنوب تهران؟ +جدول
اقتصاد آنلاین-نقی کاظمی پور: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در جنوب تهران طی شهریور ماه ۹۸ است.

لازم به ذکر است که قیمت آپارتمان های درج شده در این جدول مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد.

جهت اطلاع از قیمت مسکن و نرخ معاملات انجام شده انواع آپارتمان

روزانه به سرویس "قیمت مسکن" در پایگاه خبری اقتصاد آنلاین مراجعه نمایید

نرخ جدید آپارتمان در جنوب تهران؟ +جدول - 4

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت اجاره مسکن در شرق تهران چقدر است؟

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
قیمت اجاره مسکن در شرق تهران چقدر است؟
یک دستگاه واحد مسکونی ۸۵ متری واقع در منطقه وحیدیه، خیابان بخت آزاد با ۱۷۰ میلیون تومان ودیعه معامله می‌شود.

آفتاب‌‌نیوز :

لیست آپارتمان‌های مسکونی اجاره‌ای در منطقه ۷ تهران به شرح زیر است. توجه کنید که قیمت‌ها بر حسب مترمربع به تومان بوده و تقریبی است، چراکه قیمت مسکن در تهران با توجه به نوع ساختمان، امکانات، خیابان و یا نظر مالک تغییر می‌کند.

قیمت اجاره مسکن در شرق تهران چقدر است؟ - 3

خواندن خبر در سایت منبع

دادستان به موضوع مسکن‌های خالی ورود کند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
دادستان به موضوع مسکن‌های خالی ورود کند
نماینده نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: طبق طرح ساماندهی بازار مسکن، در صورت عدم عرضه مسکن‌های خالی، دادستان به عنوان مدعی‌العموم به این موضوع به عنوان احتکار ورود خواهد کرد.

اعتمادآنلاین|ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق سرشماری سال ۹۵، دو میلیون و ۶۰۰ هزار خانه خالی وجود دارد که اگر این مسکن‌های خالی به بازار عرضه شود، مشکل مستأجرهایی که امروز تحت فشار زیادی قرار دارند، برطرف خواهد شد، بیان کرد: زیرا عرضه و تقاضا متوازن می‌شود.

وی افزود: طبق طرحی که بنده تنظیم کرده‌ام، در صورت عدم عرضه مسکن‌های خالی از سوی صاحبان خانه، دادستان به عنوان مدعی‌العموم به این موضوع به عنوان احتکار ورود کرده و با نظر کارشناسی، خانه‌ها را اجاره میدهد.

نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس خاطرنشان کرد: در فرانسه و برخی کشورهای دنیا، این قانون در حال اجراست و می‌تواند مشکل بخش مسکن را حل کند.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

برای خرید آپارتمان در منطقه یک چقدر باید هزینه کرد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
برای خرید آپارتمان در منطقه یک چقدر باید هزینه کرد
خبرگزاری میزان- برای خرید آپارتمان در منطقه یک باید از متری ۱۸ میلیون تا ۳۹ میلیون تومان هزینه کرد. تاریخ انتشار: 05:25 - 30 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۵۱۱۷۰

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، قیمت خرید برخی از آپارتمان‌های منطقه یک به شرح زیر است:

برای خرید آپارتمان در منطقه یک چقدر باید هزینه کرد - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها