ملوان ایرانی که در اسارت دزدان دریایی سومالی بود به ایران بازگشت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ملوان ایرانی که در اسارت دزدان دریایی سومالی بود به ایران بازگشت

روند آزادی ملوانان ربوده شده ایرانی از دست دزدان دریایی سومالی

ایسناخبرگزاری ایسنا
روند آزادی ملوانان ربوده شده ایرانی از دست دزدان دریایی سومالی
معاون پارلمانی، کنسولی و امور ایرانیان خارج از کشور اظهار کرد:‌ امیدواریم هر چه زودتر سه ملوان ایرانی که همچنان در بند دزدان دریایی هستند آزاد شوند و به کشور بازگردند.

به گزارش ایسنا، حسین جابری انصاری ظهر روز سه‌شنبه در مراسم استقبال از محمدشریف پناهنده ملوان ایرانی که بعد از چهار سال از دست دزدان دریایی در سومالی آزاد شد و به کشور بازگشت، اظهار کرد: ‌ در سال ۱۳۹۴ دو شناور ماهگیر ایرانی در نزدیکی سومالی توسط دزدان دریایی دزدیده شدند. در این شناور ۳۷ ملوان ایرانی حضور داشتند که در فاصله چهار سال و نیم گذشته براساس تلاش‌هایی که انجام شد تعدادی از آن‌ها آزاد شدند و همچنان سه نفر آن‌ها در دست دزدان دریایی هستند.

وی با بیان اینکه در دی‌ماه همان سالی که این دو شناور توسط دزدان دریایی ربوده شدند روابط دیپلماتیک دو کشور ایران و سومالی از سوی دولت سومالی قطع شد و همین موضوع پیگیری وضعیت این ملوانان را با مشکلات مضاعفی روبرو کرد، ادامه داد: در طول این مدت تلاش‌های مختلفی از سوی وزارت خارجه، نهادهای دیگر، برخی از موسسات مردم‌نهاد، سازمان ملل و سفارتخانه‌های ایران در کشورهای همسایه سومالی از جمله کنیا و اتیوپی صورت گرفت تا این عزیزان آزاد شوند. همان طور که اشاره شد همچنان سه نفر از این ملوانان در سومالی هستند و با توجه به پیگیری‌هایی که در حال انجام است امیدواریم این سه نفر نیز هر چه زودتر به کشور بازگردند.

جابری انصاری با اشاره به شرایط خاص حاکم بر سومالی و با بیان اینکه این شرایط پیگیری وضعیت این ملوانان را سخت‌تر کرده است، گفت: مشکل اساسی این است که طرف این قضیه دزدان دریایی و باندهای سازمان‌ یافته هستند که با امکاناتی که در اختیار دارند برای کسب درآمد مالی اقدام به گروگان‌گیری و دزدی می‌کنند بنابراین در پیگیری این موضوع طرف حساب ما یک دولت نیست. از طرف دیگر رابطه دیپلماتیک ایران با سومالی نیز قطع شده و پیگیری وضعیت این ملوانان عمدتا از طریق دفاتر سازمان ملل در منطقه از جمله در کنیا، برخی از سازمان‌های مردم نهاد که در زمینه آزادی گروگان‌ها فعال هستند، انجام می‌شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود مسائل حقوق بشری در آزادی این ملوان ایرانی موثر بوده است، گفت: این ملوانان در طول مدتی که در دست دزدان دریایی بودند در بدترین شرایط زندگی کرده‌اند و وضعیت سلامتی و جسمانی آن‌ها با مشکل روبرو شده است و وضعیت ویژه سلامتی آقای پناهنده در آزادی ایشان تأثیرگذار بوده و همان طور که اشاره شد این موضوع از طریق موسسات مردم نهاد و سازمان ملل پیگیری شده است. البته وضعیت سه ملوان باقی مانده ایرانی در دست دزدان دریایی نیز به همین شکل است. آقای پناهنده امروز وقتی به کشور برگشتند اولین چیزی که به من گفتند این بود که درخواست داشتند هر چه زودتر وضعیت سه ملوان باقی مانده و دوستانشان که در آنجا گرفتار هستند پیگیری شود و ما امیدواریم که پیگیری‌هایی که در این زمینه درحال انجام است هر چه زودتر به نتیجه برسد و ما بتوانیم به وظیفه خود در این زمینه عمل کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که عموما این دزدان دریایی برای آزادی این ملوانان چه درخواستی داشتند، گفت: آن‌ها درخواست مبالغ هنگفتی می‌کردند و با توجه به شرایط پیچیده سومالی و ضعف دولت مرکزی سعی می‌کردند از این شرایط برای پیشبرد اهدافشان استفاده کنند. از طرف دیگر برخی از موسسات و شرکت‌ها که لنج‌های آن‌ها توسط دزدان دریایی گروگان گرفته شده بودند برای آزادی مبالغ کلانی پرداخت کرده بودند و این موضوع در مطرح کردن درخواست مبالغ کلان توسط دزدان دریایی موثر بود.

جابری انصاری ادامه داد: در این قضیه طرف حساب ما یک دولت یا یک نهاد شناخته شده نبود بلکه مجموعه‌ای مافیایی بودند که به هر واسطه یک حرفی می‌زدند و هر دفعه حرف خود را عوض می‌کردند. این‌ها همه مجموعه شرایط را برای آزادی این ملوانان سخت کرده بود ولی با توجه به این شرایط ما همچنان به تلاش‌هایمان برای آزادی ملوانان باقی مانده ادامه می‌دهیم و امیدواریم هر چه زودتر آن‌ها نیز آزاد شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

بازگشت ملوان ایرانی در بند دزدان دریایی سومالی به کشور

فارسخبرگزاری فارس
بازگشت ملوان ایرانی در بند دزدان دریایی سومالی به کشور
«محمدشریف پناهنده» ملوان ایرانی بعد از چهار سال اسارت در بند دزدان دریایی سومالی امروز (سه‌شنبه) به کشور بازگشت.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «محمد شریف پناهنده»، ملوان ایرانی اهل کنارک که در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ توسط دزدان دریایی در سواحل نزدیک سومالی ربوده شده بود، ظهر امروز (سه‌شنبه) به کشور بازگشت و مورد استقبال «حسین جابری‌انصاری» معاون مجلس و امور ایرانیان وزارت خارجه و «مهدی آقاجعفری» دستیار وزیر امور خارجه در امور آفریقا و خانواده‌اش قرار گرفت.

آقاجعفری در این باره به خبرنگار فارس گفت که پیگیری‌ها برای آزادی سه ملوان دیگر در بند دزدان دریایی در جریان است و در تلاشیم که آنها نیز هر چه زودتر آزاد و به کشور بازگردند.

محمد شریف پناهنده قرار است بعدازظهر امروز به چابهار و از آنجا به کنارک برود. یکسری معاینات پزشکی برای او در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی از سوی سفارت ایران انجام شده و قرار است روند درمان در داخل کشور ادامه یابد.

به گزارش فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران ۳۰ شهریور ماه در گفتگو با ایرنا با تشریح اقدامات انجام شده از سوی وزارت امور خارجه برای آزادی این ملوان ایرانی گفته بود: یکی از ملوانان اسیر ایرانی به نام «محمد شریف پناهنده» از بند دزدان دریایی سومالی آزاد شده و با هماهنگی سفارت ایران در اتیوپی طی روزهای آینده وارد تهران خواهد شد.

وی عنوان کرد: محمد شریف پناهنده پس از رهایی از بند دزدان دریایی و مراقبت‌های اولیه پزشکی در شهر گالکایو در غرب سومالی به شهر گروئه در ایالت پونتلند منتقل و عصر امروز وارد اتیوپی می‌شود و پس از انجام معاینات پزشکی عازم ایران خواهد شد.

موسوی همچنین ابراز امیدواری کرد با ادامه پیگیری‌های وزارت امور خارجه، سه ملوان دیگر باقی مانده در اسارت دزدان دریایی نیز به زودی آزاد و به آغوش خانواده‌های خود بازگردند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پوشک، آبروی نظامیان سعودی را برد! + فیلم

قدس آنلاینقدس آنلاین15 ساعت قبل

عبور گوسفندان از قلب مادرید (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پیشتر چوپانان در این کوچ از بخش‌های توسعه ‌نیافته حومه شهر گذر می‌کردند، اما در سال‌های اخیر گله‌ها می‌توانند از مرکز و خیابان‌های مشهور مادرید بگذرند. چوپانان اسپانیایی در روزهای اخیر با گله‌های بزرگ خود از قلب شهر مادرید پایتخت این کشور گذشتند. آنها از مسیر کوچ سنتی و قدیمی برای این کوچ استفاده کردند و جای ترافیک خیابانی را گرفتند. عبور گوسفندان از مرکز شهر مادرید عکس: رویترزپیشتر چوپانان در این کوچ از بخش‌های توسعه ‌نیافته حومه شهر گذر می‌کردند، اما در سال‌های اخیر گله‌ها می‌توانند از مرکز و خیابان‌های مشهور مادرید بگذرند. براساس توافق‌نامه ۱۴۱۸ با شهرداری مادرید چوپانان در ازای گذر از شهر موظف به پرداخت ۵۰ سکه ماراودیس (سکه باستانی اسپانیا) به ازای هر ۱۰۰۰ گوسفند هستند.

فیلم/ بدرقه باشکوه آمریکایی‌ها با سیب زمینی!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

بازدید ظریف از کارخانه نوآوری آزادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این کارخانه یکی از بزرگترین مراکز فعالیت استارت‌آپ‌ها در خاورمیانه است. این مکان به منظور سهولت دسترسی تیم‌های کارآفرین به زیرساخت‌ها و همه امکانات مورد نیاز آن‌ها و هم‌افزایی فعالیت‌های استارتاپ‌ها برپا شده است تا در فضایی پویا به نوآوری و خلاقیت بپردازند. این کارخانه یکی از زیر مجموعه‌های شعب پارک فناوری پردیس است که تحت عنوان کارخانه‌های نوآوری در سطح شهر تهران فعالند و بستر ایده‌آلی برای جذب، پرورش و رشد تیم‌های نوپاست.

وضع حمل و نقل کشور، اقتصادی نیست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، آقای خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با تاکید بر لزوم ریلی کردن حمل و نقل ادامه داد: متاسفانه فقط حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد بار از طریق ریلی حمل و نقل می‌شود که این باید افزایش یابد. وی با اشاره به اینکه ریل کشور در چشم انداز سال ۱۴۰۴ قرار است به ۲۵ هزار کیلومتر برسد، گفت: اکنون ۱۳ هزار و ۹۰۰ کیلومتر زیرساخت ریلی در کشور وجود دارد. مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور گفت: مجموع اعتباری که در سال برای توسعه شبکه ریلی داده می‌شود حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: یکی از علل اصلی توسعه نیافتن حمل و نقل ریلی، جایگزینی اعتبارات است. او ادامه داد: اکنون ۸۹ درصد ارتباطات و حمل بار و مسافر، زمینی و یک درصد، هوایی و حدود ۱۰ درصد، ریلی است.

فیلم | وضعیت سانتیاگوی شیلی بعد از طوفان مردمی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

اخبار بیشتر