این روزها در نیویورک چه می‌گذرد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

این روزها در نیویورک چه می‌گذرد؟

آغاز نشست وزیران خارجه ایران و ۱+۴ در نیویورک

ایسناخبرگزاری ایسنا
آغاز نشست وزیران خارجه ایران و ۱+۴ در نیویورک
نشست وزیران خارجه ایران و ۱+۴ در محل سازمان ملل و در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک آغاز به کار کرد.

به گزارش ایسنا، نشست وزیران خارجه ایران و ۱+۴ بعد از خروج آمریکا از برجام صبح روز چهارشنبه به وقت محلی در اتاق مشورتی شورای امنیت سازمان ملل آغاز شد.

وزیران خارجه ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به همراه فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه معاونان وزیران خارجه در این نشت حضور دارند.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که ایران در سومین گام خود در راستای کاهش تعهدات برجامی‌اش گازدهی به سانتریفیوژهای نسل جدید خود را در سطح تحقیق و توسعه در ۱۶ شهریور آغاز کرده است.

سانتریفیوژهای جدید چند برابر سانتریفیوژهای فعلی ظرفیت دارند که سانتریفیوژ IR۶s یکی از آنها است. هم‌چنین راه‌اندازی زنجیره ۲۰ تایی IR۴ و IR۶ نیز انجام شده است. علاوه بر این گازدهی زنجیره ۱۰ تایی سانتریفیوژهای IR۵s در پایان مهلت گام سوم انجام می‌شود.

گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران پس از آن انجام شد که مذاکرات ایران و کشورهای اروپایی با محوریت فرانسه برای رسیدن به توافقی که بتواند در آن فروش نفت ایران و دریافت پول‌های حاصل از فروش آن به دست ایران برسد بی نتیجه ماند

تلاش‌های فرانسه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در حالی که رییس‌جمهور روحانی نیز در نیویورک به سر می‌برد ادامه داشت اما این کشورها به جای پرداختن به اجرای تعهداتشان یا تلاش برای وادار کردن آمریکا به اجرای معافیت‌های نفتی و مالی تنها بر روی ملاقات رییسان جمهور ایران و آمریکا متمرکز شدند. این در حالی است که مقامات کشورمان هرگونه ملاقات دو جانبه با رییس‌جمهور آمریکا را رد کرده و ملاقات در چارچوب برجام را منوط به لغو تمامی تحریم‌ها علیه ایران اعلام کردند.

آغاز نشست وزیران خارجه ایران و ۱+۴ در نیویورک - 8

خواندن خبر در سایت منبع

تشدید بحران برگزیت سفر جانسون به نیویورک را نیمه تمام گذاشت

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تشدید بحران برگزیت سفر جانسون به نیویورک را نیمه تمام گذاشت
در پی رای دادگاه عالی انگلیس مبنی بر غیرقانونی بودن تصمیم نخست وزیر در تعلیق نشست‌های پارلمان، بوریس جانسون مجبور شد سفر خود به نیویورک را نیمه تمام رها کرده و به لندن بازگردد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس اوایل امروز چهارشنبه به وقت محلی مجبور به بازگشت به لندن از نیویورک شده است، آن هم پس از اعلام رای دادگاه عالی انگلیس مبنی بر غیرقانونی بودن تصمیم وی در تعلیق نشست‌های پارلمان به مدت ۵ هفته.

با صدور این رای مهم، بحران سیاسی انگلیس بر سر برگزیت تشدید شده است. نخست وزیر انگلیس قصد داشت با تعلیق پارلمان، مانع از مخالفت نمایندگان با طرح دولت برای خروج از اتحادیه اروپا شود.

جانسون وعده داده است که با توافق یا بدون توافق ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

در رای دادگاه عالی انگلیس آمده است: تصمیم نخست وزیر برای تعلیق پارلمان غیرقانونی بوده است چرا که این تصمیم بدون هیچ گونه توجیه منطقی، بر توانایی پارلمان برای اجرای فعالیت‌های قانونی تاثیر منفی گذاشته و مانع از اجرای فعالیت‌های قانونی نمایندگان شده است.

نشست مجلس عوام انگلیس قرار است امروز چهارشنبه برگزار شود و این در شرایطی است که جانسون دیگر هیچ گونه اکثریتی در این مجلس ندارد. هنوز به درستی مشخص نیست که پس از برگزاری این نشست چه اتفاقی خواهد افتاد. جانسون با درخواست مخالفان برای استعفا از قدرت مخالفت کرده است.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر نیز گفت: اولویت فعلی ما جلوگیری از برگزیت بدون توافق است. این مناسب است که پارلمان در خصوص رای عدم اعتماد به نخست وزیر، رای گیری کند، آن هم وقتی که برگزیت بدون توافق به طور کامل از روی میز برداشته شود.

وی افزود: من خوشحال خواهد شد که انتخابات جدید برگزار شود ولی به شرطی که جلوی برگزیت بدون توافق گرفته شود.

خواندن خبر در سایت منبع

غایب دیدارهای روحانی در نیویورک

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
غایب دیدارهای روحانی در نیویورک
معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور علت غیبت نماینده ایران در سازمان ملل را تشریح کرد.

به گزارش مشرق، پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور علت غیبت مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل را در دیدارهای رئیس جمهور در توییتی تشریح کرد.

غایب دیدارهای روحانی در نیویورک - 1

خواندن خبر در سایت منبع

مانور روحانی در نیویورک؛ پشت پرده چه خبر است؟

فراروخبرگزاری فرارو
مانور روحانی در نیویورک؛ پشت پرده چه خبر است؟
از یک طرف ایران تاکید می‌کند که آمریکا اول تحریم‌ها را بردارد تا با آن مذاکره کند، ولی از طرف دیگر، آمریکا نیز اصرار می‌کند که ایران وارد مذاکرات شود و سپس بعد از حصول توافق جامع، تحریم‌ها رفع خواهند شد. در این میان، واضح است که تلاش اروپا در تغییر این وضعیت به نتیجه ملموسی نرسیده است. ماکرون می‌گوید او «ساده لوح» نیست و به معجزه هم ایمان ندارد، اما باید دید که او چگونه می‌خواهد این بن بست را بدون معجزه حل کند.

فرارو- سران اروپا در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل، تلاش‌های زیادی برای شکستن یخ روابط ایران و آمریکا انجام دادند. اما این تلاش‌های فشرده، به دلیل فقدان پشتوانه اقتصادی، به نتیجه نرسید. آمریکا با تاکید بر استمرار تحریم‌ها، عملا، تکاپوی دیپلماتیک اروپا را به شکست کشاند.

به گزارش فرارو، روز سه‌شنبه به وقت نیویورک، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز پرکاری داشت. در این روز، او دیدار‌های فشرده‌ای با مقامات خارجی انجام داد که شاید مهمترین آنها، دیدار همزمان با ایمانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، و بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، بود. پیش از آن، روحانی با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، هم دیدار داشت.

اروپایی‌ها، خصوصا ماکرون، به سختی تلاش کردند که روحانی و همتای آمریکایی‌اش، دونالد ترامپ، را به انجام دیداری رو در رو متقاعد کنند. اما به دلایل مختلف، نتوانستند چنین دیداری را ترتیب دهند. رئیس‌جمهور فرانسه، صبح دوشنبه با ترامپ دیدار کرد و عصر همان روز با روحانی دیدار کرد. سپس روز سه شنبه بار دیگر با ترامپ دیدار کرد. در این گفتگوها، ماکرون تلاش کرد روسای جمهور ایران و آمریکا را به انجام یک دیدار تاریخی مجاب کند. وی به خبرنگاران گفت: «من معتقدم شرایط برای بازگشت سریع به مذاکرات ایجاد شده است. علاقه مشترکی برای پیشرفت و ایجاد شرایط کاهش تنش و همچنین تحقق یک توافق بلندمدت وجود دارد. اما این به اراده دو طرف بستگی دارد.»

ماکرون دیدار می‌خواست اما ….

اما برخلاف خوشبینی ماکرون، دیداری میان روحانی و ترامپ صورت نگرفت. ماکرون گفته است اگر روحانی و ترامپ دیدار نکنند، نشست فعلی مجمع عمومی یک «فرصت از دست رفته» خواهد بود. در دیدار سه جانبه روحانی، جانسون و ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با رویی خندان تصریح کرد که اگر «روحانی کشور (آمریکا) را بدون دیدار با پرزیدنت ترامپ ترک کند، این یک فرصت از دست رفته خواهد بود. چون او، در چند ماه باز نخواهد گشت و ترامپ هم به تهران نخواهد رفت؛ بنابراین آن‌ها باید همین الان دیدار کنند.» جانسون نیز بر همین مسئله تاکید کرد.بخوانید:آوردگاه نیویورک؛ روحانی و ظریف چه می‌کنند؟ظریف در نیویورک؛ دیپلماسی تحت الشعاع تنش‌های نظامی

فرانسه، در چند ماه اخیر، تلاش‌های زیادی برای تنش‌زدایی میان ایران و آمریکا انجام داد، اما تا به حال به هیچ موفقیتی نرسیده است. ماکرون طرحی به ایران و آمریکا پیشنهاد کرد که بر اساس آن، تهران در ازای دریافت معافیت‌های فروش نفت و راه اندازی خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری، از سه گام کاهش تعهدات هسته‌ای خود عقب‌نشینی می‌کند و در مرحله بعدی، درباره مسائل هسته‌ای و غیرهسته‌ای با واشنگتن گفتگو‌هایی انجام می‌دهد. آمریکا نیز، برای تامین اعتبارات خط اعتباری یادشده، برای ایران معافیت‌های فروش نفت صادر می‌کند. موفقیت این طرح، به چراغ سبز آمریکا نیاز دارد. به همین دلیل، اروپایی‌ها امیدوارند که از طریق دیدار روحانی و ترامپ، کاخ سفید اندکی انعطاف نشان دهد و راه را برای مذاکرات گسترده‌تر هموار کند.

به رغم تاکید ترامپ بر امکان حصول صلح با ایران، دولت او هیچ گامی برای کمک به تلاش‌های اروپایی برنداشت. ترامپ در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل، با ادبیاتی تند از ایران انتقاد کرد و از کشور‌های جهان درخواست کرد که با «عطش ایران به خون» مقابله کنند. وی تصریح کرد: «همه ملت‌ها وظیفه دارند که (علیه ایران) اقدام کنند. هیچ حکومت مسئولی نباید عطش ایران به خون را تامین مالی کند. تا وقتی که رفتار تهدیدآمیز ایران ادامه داشته باشد، تحریم‌ها رفع نخواهد شد بلکه تشدید خواهند شد.»

جمله آخری ترامپ کافی بود تا تمام تلاش‌های اروپا را برباد دهد. چرا که موفقیت تکاپوی اروپایی‌ها به صدور معافیت فروش نفت برای ایران یا کاهش تحریم‌های آمریکا، بستگی داشت. وقتی ماکرون از روحانی خواست با ترامپ دیدار کند، طرف ایرانی اصرار کرد که آمریکا به رفع تحریم‌ها تعهد کند. امری که آمریکایی‌ها با آن مخالفت کردند و در نتیجه، تلاش‌های ماکرون برای ترتیب دیداری میان روحانی و ترامپ نیز به جایی نرسید. ماکرون بسیار مایل بود که روحانی و ترامپ دیدار کنند. اما حاضر نبود کوچکترین هزینه‌ای در این راه پرداخت کند. او می‌خواست آمریکا و ایران هزینه آغاز مذاکرات را بپردازند.

مانور روحانی در نیویورک؛ پشت پرده چه خبر است؟ - 10

در یکی از دیدارهای نیویورک، روحانی به ماکرون گفت: «شما خوب داشتید پیش می‌رفتید، (اما) یک دفعه متوقف شدید.» ماکرون بر شانه روحانی زد و چیزی نگفت.

معجزه‌ای در کار نیست

مقامات ایران به کرات گفته‌اند اگر آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازگردد و تحریم‌ها را رفع کند، در آن حالت ممکن است ایران گفتگو‌های جدیدی با آمریکا در قالب گروه ۵+۱ انجام دهد. ولی ظاهرا نه آمریکا و نه حتی اروپا، چنین سناریویی را محتمل نمی‌دانند. موضع آمریکا واضح است. کاخ سفید از ایران می‌خواهد که حداقل در سه مسئله- برنامه موشکی و هسته‌ای و نفوذ منطقه‌ای ایران- مذاکراتی با آمریکا انجام دهد. در این میان، مواضع اروپا چندان واضح نیست. آن‌ها بر ادامه برجام تاکید می‌کنند، ولی در عین حال، بدون اینکه منافع اقتصادی ایران از این توافق را تامین کنند، از این کشور می‌خواهند که مذکرات جدیدی با آمریکا درباره مسائل یادشده انجام دهد.

از سوی دیگر، ایران مذاکرات موشکی را رد کرده، ولی ظاهرا درباره مسائل هسته‌ای مایل است انعطاف نشان دهد. در پی انتشار خبری در خبرگزاری رویترز مبنی بر موافقت روحانی انجام تغییرات کوچک در برجام، پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات دفتر رئیس‌جمهور ایران، این خبر را تکذیب کرد، ولی در عین حال، در توئیتی آمادگی ایران برای «کوتاه کردن زمان اجرای برجام» را اعلام کرد. وی در توضیح این اقدام، نوشت: «همان تعهد ۲۰۲۳ که (محمدجواد) ظریف گفت: تصویب همزمان پروتکل الحاقی در مجلس ایران و لغو تحریم‌ها در مجلس آمریکا و امکان مذاکره در چارچوب ۵+۱.»

پیش از این وزیر امور خارجه ایران پیشنهاد داده بود که در ازای رفع تحریم‌‎های آمریکا، ایران حاضر برخی تعهدات زمان مند، مانند تصویب پروتکل الحاقی در مجلس شورای اسلامی ایران، را زودتر از موعد مقرر در برجام انجام دهد. ولی این پیشنهاد نیز مانند پیشنهاد تبادل زندانیان، با واکنش سرد کاخ سفید مواجه شد.بخوانید:اروپایی ها از روحانی چه می‌خواهند؟اروپا کجای جدال ایران و آمریکا ایستاده است؟

در سایه تحریم‌ها و اصرار آمریکا بر ادامه آن‌ها تا زمان حصول توافق جامع با ایران، بعید است که تلاش‌های اروپا برای تنش زدایی میان تهران و واشنگتن به نتیجه برسد. خصوصا که ترامپ مکررا تاکید کرده است که در مسئله ایران، نیازی به وساطت اروپا، خصوصا وساطت ماکرون، ندارد. اروپا در یک سال گذشته، نتوانست جلوی خسارت‌های تحریم‌های آمریکا را بگیرد و هم اکنون تلاش می‌کند بدون اینکه متحمل هزینه‌ای شود، از طریق آغاز مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا، مشکلات دو طرف را حل کند. چنین رویکردی، احتمالا مستلزم وقوع معجزه است.

تنش‌ها میان ایران و آمریکا به مرحله حساسی رسیده است. از یک طرف ایران تاکید می‌کند که آمریکا اول تحریم‌ها را بردارد تا با آن مذاکره کند، ولی از طرف دیگر، آمریکا نیز اصرار می‌کند که ایران وارد مذاکرات شود و سپس بعد از حصول توافق جامع، تحریم‌ها رفع خواهند شد. در این میان، واضح است که تلاش اروپا در تغییر این وضعیت به نتیجه ملموسی نرسیده است. ماکرون می‌گوید او «ساده لوح» نیست و به معجزه هم ایمان ندارد، اما باید دید که او چگونه می‌خواهد این بن بست را بدون معجزه حل کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

راه اندازی مراکز ترک اعتیاد به تلفن همراه در کره جنوبی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برخی از معتادان به تلفن همراه ساعت‌ها و شاید بیش از ده یا پانزده ساعت به صورت مستمر به کار با گوشی همراه مشغولند بدون آنکه خودشان متوجه باشند. از اینرو، کشوری همانند کره جنوبی تلاش‌هایی را برای کاهش میزان اعتیاد به تلفن همراه شروع کرده است. از اینرو، کشوری همانند کره جنوبی تلاش‌هایی را برای کاهش میزان اعتیاد به تلفن همراه شروع کرده است. کسانیکه به این مراکز ترک اعتیاد خاص می‌روند، روزانه دوازده ساعت بدون دسترسی به تلفن همراه خود سپری می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال دو هزار و هجده، نود و هشت درصد نوجوانان در کره جنوبی از تلفن همراه استفاده می‌کردند.

بازدید ظریف از کارخانه نوآوری آزادی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این کارخانه یکی از بزرگترین مراکز فعالیت استارت‌آپ‌ها در خاورمیانه است. این مکان به منظور سهولت دسترسی تیم‌های کارآفرین به زیرساخت‌ها و همه امکانات مورد نیاز آن‌ها و هم‌افزایی فعالیت‌های استارتاپ‌ها برپا شده است تا در فضایی پویا به نوآوری و خلاقیت بپردازند. این کارخانه یکی از زیر مجموعه‌های شعب پارک فناوری پردیس است که تحت عنوان کارخانه‌های نوآوری در سطح شهر تهران فعالند و بستر ایده‌آلی برای جذب، پرورش و رشد تیم‌های نوپاست.

وضع حمل و نقل کشور، اقتصادی نیست

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، آقای خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با تاکید بر لزوم ریلی کردن حمل و نقل ادامه داد: متاسفانه فقط حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد بار از طریق ریلی حمل و نقل می‌شود که این باید افزایش یابد. وی با اشاره به اینکه ریل کشور در چشم انداز سال ۱۴۰۴ قرار است به ۲۵ هزار کیلومتر برسد، گفت: اکنون ۱۳ هزار و ۹۰۰ کیلومتر زیرساخت ریلی در کشور وجود دارد. مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور گفت: مجموع اعتباری که در سال برای توسعه شبکه ریلی داده می‌شود حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: یکی از علل اصلی توسعه نیافتن حمل و نقل ریلی، جایگزینی اعتبارات است. او ادامه داد: اکنون ۸۹ درصد ارتباطات و حمل بار و مسافر، زمینی و یک درصد، هوایی و حدود ۱۰ درصد، ریلی است.

فیلم/ بدرقه باشکوه آمریکایی‌ها با سیب زمینی!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل

فیلم | وضعیت سانتیاگوی شیلی بعد از طوفان مردمی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از خبرگزاری رویترز، تلویزیون سی بی سی اعلام کرد پیش بینی می‌شود حزب لیبرال کانادا متعلق به جاستین ترودو نخست وزیر این کشور بعد از انتخابات روز دوشنبه کانادا مامور تشکیل کابینه شود. با این حال کارشناسان می‌گویند هنوز برای اعلام نتیجه قطعی آرا زود است. حزب لیبرال در سال ۲۰۱۵ برنده انتخابات شد و ۱۷۷ کرسی را از آن خود کرد. در کانادا یک حزب باید ۱۷۰ کرسی یا بیشتر از آن را کسب کند تا حائز اکثریت شود.

اخبار بیشتر