برجام از هر سو تهدید می‌شود!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

برجام از هر سو تهدید می‌شود!

اتحادیه اروپا تهدید به خروج از برجام کرد

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین
اتحادیه اروپا تهدید به خروج از برجام کرد
اتحادیه اروپا تهدید به خروج از برجام کرد - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - روزنامه گاردین خبر داد که اتحادیه اروپا با ارسال پیامی خصوصی به تهران هشدار داده اگر تهران تهدیدش به دورشدن بیشتر از برجام را اجرایی کند، این اتحادیه چاره‌ای جز خروج از برجام در ماه نوامبر (همزمان با گام چهارم برجامی ایران) نخواهد داشت

اتحادیه اروپا ایران را تهدید به خروج از برجام کرد

تهدید اتحادیه اروپا به خروج از برجام در حالی صورت می‌گیرد که شرکای اروپایی این توافق پس از خروج آمریکا به هیچ یک از وعده‌های خود برای بهره‌مند ساختن ایران از مزایای اقتصادی آن عمل نکرده‌اند.

این در حالی است که رویترز گزارش داد؛ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته در ایران را تائید کرد.

در همین ارتباط نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود، اعلام کرد که تمامی آبشارهای نصب شده در خطوط ۲ و ۳ در تاسیسات ایران در حال انباشت اورانیوم غنی‌شده هستند.

انتشار گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تائید اجرای گام سوم کاهش تعهدات ایران صورت گرفته است.

ایران پیش از این نیز اعلام کرده بود که به دلیل عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی، تعهدات را در برجام کاهش خواهد و در همین ارتباط نیز گام سوم کاهش تعهدات خود را با توسعه برخی تحقیقات هسته‌ای از نیمه شهریورماه عملی کرد.

تاکنون کشورهای اروپایی علی رغم درخواست برای توقف کاهش تعهدات برجامی ایران، اما اقدام نتیجه بخشی در راستای اجرای تعهدات خود در برجام انجام نداده‌اند و ایران نیز اعلام کرده کاهش تعهدات خود را تا زمان انجام تعهدات کشورهای اروپایی ادامه خواهد داد.

طرف‌های اروپایی برجام پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق ضمن ابراز «تأسف» از اقدام واشنگتن مدعی شدند بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام را تضمین می‌کنند. وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان سرانجام با صدور بیانیه مشترکی در بهمن ماه پارسال رسما ثبت یک کانال مالی ویژه برای تجارت با ایران موسوم به اینستکس را اعلام کردند.

بنابر ادعای آن‌ها هدف بلندمدت اینستکس گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشور‌های ثالثی است که تمایل به تجارت با ایران را دارند. آنها طی ماه‌های گذشته نیز مدعی راه‌اندازی رسمی این سازوکار مالی شدند، اما بنابر گفته مقامات کشورمان تاکنون هیچ اقدام موثر و عملی در زمینه روابط تجاری ایران و اروپا صورت نگرفته است.

منبع: yjc. ir

اتحادیه اروپا تهدید به خروج از برجام کرد - 17

خواندن خبر در سایت منبع

موگرینی: حفظ برجام به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
موگرینی: حفظ برجام به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود
اقتصادنیوز: دیدار نمایندگان کشورهای ۱+۴ با ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد. موگرینی در پایان این نشست گفت حفظ برجام همواره سخت‌تر می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ دیدار مسئولان سیاست خارجه کشورهای ۱+۴ با ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل انجام شد. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا ریاست این جلسه را که صبح چهارشنبه ۳ مهر به وقت نیویورک برگزار شد، بر عهده داشت. وزرای خارجه آلمان، فرانسه، چین و روسیه و معاون وزیر بریتانیا به همراه محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در این نشست شرکت داشتند.

در بیانیه مشترک پایان این نشست که توسط موگرینی قرائت شد تصریح شد که حفظ توافق اتمی با ایران «به طور فزاینده‌ای دشوار» می‌شود. با این وجود شرکت‌کنندگان در این نشست تاکید کرده‌اند: «این خواست تمامی طرف‌های باقی مانده در برجام است که این توافق پابرجا بماند اما این امکان به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود.»

با این حال موگرینی تاکید کرد که تمامی طرف‌های شرکت‌کننده در این نشست توافق کرده‌اند که به تلاش‌های خود برای حفظ برجام ادامه دهند.

پیش از این نشست ظریف به خبرنگاران گفته بود او به دیپلماسی امیدوار است و گفته بود: «این تنها راهی است که ما داریم.»

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

آژانس: استفاده ایران از سانتریفیوژهای پیشرفته نقض برجام است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آژانس: استفاده ایران از سانتریفیوژهای پیشرفته نقض برجام است
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استفاده ایران از سانتریفیوژهای پیشرفته را نقض برجام خواند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، ‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه مدعی شد که به‌کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته در تأسیسات هسته‌ای ایران، نقض تعهدات ایران ذیل برجام محسوب می‌شود.

تکمیل می‌شود …

خواندن خبر در سایت منبع

دیدار برجامی ظریف با مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

ایلناخبرگزاری ایلنا
دیدار برجامی ظریف با مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی با محمد جواد ظریف دیدار و رایزنی کرد.

دیدار برجامی ظریف با مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی - 2

به گزارش ایلنا، مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی صبح روز پنچ شنبه به وقت محلی در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با وزیر امورخارجه کشورمان دیدار و رایزنی کرد.

مجور اصلی این رایزنی موضوع برجام و اخرین تحولات مرتبط با این توافق بین المللی بوده است.

ظریف امروز همچنین با وزیر امور خارجه لهستان نیز دیدار کرده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

روحانی: ترامپ اول به برجام برگردد، آن وقت اگر نیاز بود، تلفنی با یکدیگر صحبت می‌کنیم

انتخابخبرگزاری انتخاب
روحانی: ترامپ اول به برجام برگردد، آن وقت اگر نیاز بود، تلفنی با یکدیگر صحبت می‌کنیم
رئیس جمهوردر پاسخ به سوالی درباره احتمال گفت و گوی تلفنی میان روسای جمهوری ایران و آمریکا گفت: آقای ترامپ خوب است اول به تعهداتی که در سال ۲۰۱۵ دولت آمریکا متعهد شده، عمل کند و آن وقت اگر نیاز به تلفن باشد با همدیگر صحبت می‌کنیم. اما ابتدا باید بگوید چرا تعهد دولت آمریکا و قطعنامه ۲۲۳۱ را بدون دلیل نقض کرده است و این دلایل را به صراحت به مقامات سازمان ملل بگوید. همین امروز دبیر کل سازمان ملل به صراحت به من گفت که آمریکا قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است و همه دنیا می‌دانند؛ بنابراین آن که بدهکار است و توپ در زمین اوست، آمریکاست.
روحانی: ترامپ اول به برجام برگردد، آن وقت اگر نیاز بود، تلفنی با یکدیگر صحبت می‌کنیم - 0

رییس‌جمهور با انتقاد از نقض قطعنامه شورای امنیت و عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش، گفت: آن که بدهکار است و توپ در زمین اوست، آمریکاست.

به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری‌ها، حجت الاسلام حسن روحانی عصر چهارشنبه به وقت نیویورک، در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی نیوز آمریکا در پاسخ به سوالی درباره افزایش تنش‌ها در منطقه و بدتر شدن وضعیت یمن، گفت: من هم فکر می‌کنم در حال نزدیک‌تر شدن به یک نقطه بدتر هستیم و راه‌حل اصلی آن این است که ریشه تنش را بخشکانیم.

روحانی، اتهامات آمریکا مبنی بر دخالت ایران در حمله به یکی از تاسیسات نفتی عربستان را کاملا بی‌اساس خواند و از آمریکا و سه کشور اروپایی خواست با توجه به تجهیزات و ماهواره‌هایی که برای رصد منطقه دارند، به جای اتهام زنی، هر مدرکی که دارند اعلام کنند تا دنیا درباره بی‌اساس بودن اتهامات آنها قضاوت کند.

وی تصریح کرد: در یمن ۵ سال است که مردم زیر بمباران شدید قرار دارند و همه زندگی مردم منهدم شده است و این یمنی‌ها را بسیار عصبانی کرده است، ضمن اینکه نیروی مسلح یمن پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای در ۶ ماه اخیر داشته که برای همه ما موجب شگفتی است. بنابراین راه جلوگیری از افزایش تنش، تلاش برای تقویت صلح و امنیت در منطقه است. باید جنگ یمن خاتمه یابد و آمریکا فشار غیرقانونی علیه ملت ایران را متوقف کند.

رئیس جمهورخاطرنشان کرد: برای دولت آمریکا بسیار فضاحت‌بار است که این همه رادار و این همه تجهیزات با پول عربستان، کویت، امارات و عراق در کل منطقه چیده و انواع پاتریوت‌ها را در این زمینه آورده اما نتوانسته موشکی را رهگیری و منهدم کند و در مقابل ادعای نابجا و یک اتهام غلط و ناروا می‌زند. دولت آمریکا که این همه رادار در منطقه دارد باید بگوید دلیلش چیست؟ این حمله از سوی یمن بوده و اگر جنگ یمن خاتمه پیدا نکند، حملات بسیار شدیدتری از طرف یمنی‌ها انجام خواهد شد.

رئیس جمهور در خصوص بیانیه سه کشور اروپایی گفت: اولا از رهبران این سه کشور اروپایی شخصا سوال کردم که به چه دلیل می‌گویید ایران به این حمله کمک کرده است؟ آنهاهیچ دلیلی نداشتند تنها یک حرف می‌زدند و اینکه برنامه‌ریزی برای این حملات بالاتر از قدرت یمنی‌ها بوده است. گفتم بر فرض بالاتر از قدرت یمنی‌ها بوده اولا اطلاعات شما نسبت به توانمندی‌های یمنی‌ها چه مقدار است و ثانیا اگر یمن نبوده از کجا بوده است؟ شما مدرک به من بدهید.

روحانی خاطرنشان کرد: حتی به نخست‌وزیر انگلیس گفتم که دلم می‌خواهد هر مدرکی که دارید برای شخص من بفرستید و اینها هیچ مدرکی ندارند جز گمانه‌زنی و این بد است برای کشورهایی مثل اروپا که بر مبنای گمانه‌زنی حرف بزنند. ضمن اینکه هر سه کشور در جنگ یمن شریک آمریکا هستند و تسلیحات به عربستان و امارات می‌دهند. بنابراین آنها داخل جنگ هستند و نمی‌توانند در این زمینه قضاوت‌کننده باشند.

رئیس جمهور در پاسخ به پرسش تکراری خبرنگار این شبکه تلویزیونی تصریح کرد: ما که از آنها درخواست کردیم مدارک و اسناد را برای ما بفرستند. بگویند چه سندی دارند. سند آنها فقط این است که می‌گویند ما محاسبه کردیم دیدیم توانایی یمنی‌ها یک مقدار از این اقدامی که شده کمتر است و من از آنها پرسیدم یمنی‌ها در ماه‌های قبل به جده و ینبوه و دمام و شارجه حمله کردند آن وقت چرا این حرف‌ها را نزدید. فاصله‌های این نقطه با حملات اخیر تقریبا مشابه است جز اینکه آن وقت با یکی دو پهپاد حمله می‌کردند این دفعه با تعداد زیادی پهپاد حمله کردند.

رئیس جمهور همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تحریمهای ضد ایرانی دولت آمریکا، اظهارداشت: دولت آمریکا باید فکر کند در دوره‌ای که تحریم‌های شدیدی را علیه ایران اعمال کرده، چه سودی برده است؟ این اقدام آمریکا به ضرر خود آمریکا، کشورهای طرف تجاری ما و مردم ایران است و از سوی دیگر با اعمال این نوع از تحریمها علیه مردم، دست به تروریسم اقتصادی زده است.

روحانی با بیان اینکه تحریم‌ها، بیماران، کودکان و همه مردم را تحت فشار قرار داده و صریحا می‌گویم که این نوع تحریم نمی‌تواند ادامه پیدا کند و آثارش بسیار خطرناک و مخرب خواهد بود، گفت: آمریکا فکر می‌کرد که با اعمال تحریم، مردم ایران را علیه حکومت و دولت تحریک می‌کند اما امروز کاملا روشن شده که مردم با کمال هوشیاری می‌دانند که مقصر اصلی آمریکاست و دولت و حکومت ایران هیچگونه تقصیری ندارد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ایران طبق ۱۶ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی به تمام تعهداتش عمل کرده و تحریم آمریکا خلاف قانون و قطعنامه شورای امنیت است. بنابراین هر چه از زمان این تحریم می‌گذرد نتیجه‌اش افزایش نفرت مردم از حکومت آمریکا و تقویت وحدت و استحکام داخلی است.

روحانی اضافه کرد: البته مردم در فشار زندگی خواهند بود، اما آنچنان اقتصاد ایران خودش را با تحریم جدید آمریکا منطبق کرده که در ۳ ماهه اخیر، مسیر رشد اقتصادی آغاز شده است در حالی که در ماه‌های قبل رشد اقتصادی منفی بود.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی در زمینه برجام اظهارداشت: در برجام یک تعهد ۷ جانبه داشتیم و این تعهد تنها تعهد ۷ جانبه و ۷ کشور با هم نبود و حتی شورای امنیت سازمان ملل هم آن را تأیید کرد. کسی که از برجام خارج شد و این توافق را متزلزل کرد، دولت آمریکا بود. و این کار آمریکا بر خلاف تعهد دولت این کشور و همچنین برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بود.

روحانی خاطرنشان کرد: در مقابل اقدام آمریکا ما یکسال صبر کردیم علیرغم اینکه اروپایی‌ها به ما گفته بودند ما غیبت آمریکا را در این توافق جبران می‌کنیم و بعد چون هیچ کاری نتوانستند انجام دهند، اعلام کردیم که تعهدات خودمان را طبق همین توافق کاهش می‌دهیم، چون در بند ۲۶ و ۳۶ این توافق آمده که اگر طرف مقابل تعهداتش را کاهش دهد طرف دیگر حق دارد تعهدات خودش را کاهش دهد. لذا ما در سه مرحله تعهدات خودمان را کاهش دادیم و تا ۲ ماه دیگر اگر آنها به تعهدات خودشان عمل نکنند باز هم تعهدات‌مان را کاهش می‌دهیم.

روحانی اضافه کرد: علی رغم کاهش تعهدات، اما نظارت آژانس بر تمام فعالیت‌های هسته‌ای مان وجود دارد و بنابراین آنهایی که ادعا می‌کنند، ایران دنبال سلاح هسته‌ای است نادرست می‌گویند. به دلیل اینکه اگر کشوری می‌خواهد دنبال سلاح برود، نظارت کامل آژانس را نمی‌پذیرد. ما نظارت آژانس را در این مدت کم نکردیم بلکه یک مقدار فعالیت‌هایمان را بیشتر کردیم.

رئیس جمهورتصریح کرد: در روند برجام آنچه به اروپا مربوط می‌شود اینست که تعهدات خودش را اجرا کند، اینکه با آمریکا حرف می‌زنیم یا نمی‌زنیم به ما و آمریکا مربوط می‌شود. ممکن است روزی تصمیم بگیریم با هم حرف بزنیم و ممکن است تصمیم بگیریم با هم حرف نزنیم. اما اروپایی‌ها در برجام متعهد هستند و باید تعهدات خودشان را انجام ندادند.

روحانی افزود: حتی بعد از اینکه آمریکا از برجام خارج شد، قول دادند که۱۱ تعهد را نسبت به ما اجرا می‌کنند، بعد از یکسال و چند ماه حتی یکی از آنها را هم اجرا نکردند. بنابراین نمی‌خواهیم اروپا واسطه بین ما و آمریکا باشد چرا که قادریم با آمریکا مستقیم صحبت کنیم و آمریکا هم قادر است با ما مستقیم صحبت کند. اروپا باید وظیفه خودش را انجام دهد. اروپا نمی‌تواند تعهد خودش را انجام ندهد بر مبنای اینکه ایران با آمریکا حرف می‌زند و یا حرف نمی‌زند.

رئیس جمهوردر پاسخ به سوالی درباره احتمال گفت و گوی تلفنی میان روسای جمهوری ایران و آمریکا اظهارداشت: آقای ترامپ خوب است اول به تعهداتی که در سال ۲۰۱۵ دولت آمریکا متعهد شده، عمل کند و آن وقت اگر نیاز به تلفن باشد با همدیگر صحبت می‌کنیم. اما ابتدا باید بگوید چرا تعهد دولت آمریکا و قطعنامه ۲۲۳۱ را بدون دلیل نقض کرده است و این دلایل را به صراحت به مقامات سازمان ملل بگوید. همین امروز دبیر کل سازمان ملل به صراحت به من گفت که آمریکا قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است و همه دنیا می‌دانند. بنابراین آن که بدهکار است و توپ در زمین اوست، آمریکاست.

رئیس جمهوربا بیان اینکه آنچه برای ما مهم است، این است که همه کمک کنیم مسایل پیچیده امروز منطقه و جهان را حل کنیم، گفت: صحبت کردن و تلفن کردن و یا همدیگر را دیدن مشکلی را حل نمی‌کند اساس مسأله بین ایران و آمریکا این است که اعتماد بین ایران و آمریکا برگردد.

رییس جمهور اضافه کرد: در برجام یک قدم بزرگ تاریخی برداشته شد. یعنی بعد از ۲ سال مذاکره مداوم، ۶ کشور از جمله آمریکا در برابر ایران با هم به یک توافق رسیدند و این یک آزمایش بسیار خوبی بود. اگر آمریکا به این آزمایش به خوبی جواب می‌داد و عمل می‌کرد، حتما زمینه برای قدم‌های بعدی آماده شده بود وقتی آمریکا تعهدات خودش را نقض کرد، اعتماد را بهم زد.

روحانی تصریح کرد: به نظرم آنچه در دولت آقای ترامپ واقع شده، مسأله تخریب برجام نیست، مهم‌تر از برجام تخریب اعتماد بین دو طرف و حتی اعتماد بین آمریکا و دیگر کشورهای جهان است. آمریکا از بسیاری از تعهدات خودش از جمله تعهدات آب و هوایی، در یونسکو، با کشوری مثل چین، روسیه و اروپا و نفتا و بسیاری از کشورها نقض کرده است. اگر آمریکا اعتماد خودش را نسبت به همه جهانیان کاهش داده است، این به ضرر ملت و دولت آمریکاست. آمریکا باید به تعهدات خودش برگردد و از جمله از برجام تا آنچه که ایجاد شده به عنوان فاصله در اعتماد دو کشور جبران شود.

رییس جمهور تصریح کرد: آمریکا اعتماد خودش را نسبت به همه جهانیان کاهش داده است و این به ضرر ملت و دولت آمریکاست. آمریکا باید به تعهدات خودش از جمله در برجام برگردد تا آنچه که به عنوان فاصله در اعتماد دو کشور ایجاد شده، جبران شود.

رئیس جمهورگفت: در شرایط فعلی آنچه مفید است اینکه صادقانه تلاش‌مان را به نمایش بگذاریم و صادقانه بهم بگوییم که می‌خواهیم به نفع ملت‌ها و جهان کار کنیم. اگر آمریکا قدم مثبتی نسبت به تعهدات خودش بردارد البته آن وقت فضا عوض می‌شود. بنابراین تغییر این فضا که مقدمه برای گفتگومی باشد به دست آمریکاست.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: به یک بیان دیگر، آمریکا یک پیش شرط برای مذاکره گذاشته است حرف ما این است که این پیش شرط را بردارد، پیش شرط آمریکا این است که می‌گوید من فشار حداکثری به ایران وارد می‌کنم تا با هم مذاکره کنیم. این پیش شرط مذاکره یعنی فشار حداکثری را باید بردارد. کل تحریم‌ها و فشارها را بردارد و در یک محیط عادلانه و آزاد اگر بخواهد با هم گفتگو کنیم فکر می‌کنم آن وقت این گفتگو ثمر خواهد داد و به نفع هر دو کشوراست و در شرایط فعلی گفت و گو را مفید نمی‌دانم؛ نه برای ایران و نه برای آمریکا.

خواندن خبر در سایت منبع

سازمان ملل به‌طور کامل از برجام حمایت می‌کنند

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
سازمان ملل به‌طور کامل از برجام حمایت می‌کنند
دبیرکل سازمان ملل متحد با بیان اینکه سازمان ملل به‌طور کامل از برجام حمایت می‌کنند، گفت: برجام چیزی بیش از یک توافق است، چراکه بخشی از یک قطعنامه شورای امنیت است.

رئیس‌جمهوری روز چهارشنبه به وقت محلی در دیدار «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد در حاشیه نشست مجمع عمومی این سازمان در نیویورک؛ با اشاره به پیشرفت‌های به دست آمده در زمینه بحران سوریه و یمن با همکاری سازمان ملل، بر آمادگی کشورمان برای ادامه همکاری‌های سازنده با این سازمان تاکید و ابتکار صلح هرمز را اقدامی جدید و جدی برای همکاری سازمان ملل در امنیت‌آفرینی منطقه‌ای توصیف کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در عین حال از سکوت و بی‌عملی سازمان ملل در قبال تجاوزات و تروریسم اقتصادی دولت آمریکا درقبال ملت ایران و همین‌طور جنایات روزانه رژیم صهیونیستی در منطقه انتقاد کرد و افزود: در هر صورت ملت ایران از این مشکلات همانند مشکلات قبلی عبور خواهد کرد، ولی این ننگ در تاریخ خواهد ماند که یک دولت متجاوز با توسل به تروریسم اقتصادی علیه آحاد یک ملت، این همه جنایت مرتکب شده و سازمان ملل در قبال آن ساکت مانده است.

روحانی در بخش دیگری از این دیدار با اشاره به وضعیت شکننده منطقه افزود: امروز فلسطین در شرایط سختی است و رژیم صهیونیستی به طور روزانه به فلسطین، سوریه، لبنان و عراق تجاوز می‌کند و سازمان ملل در قبال این جنایات ساکت است. با ان حال این رویه باید تغییر کند و این سازمان مهم بین‌المللی به وظایف خود می‌بایست عمل نماید.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در این دیدار با تقدیر از مواضع سازنده و کمک موثر ایران به آقای «گیر او پترسون»، نماینده ویژه دبیرکل در امور سوریه؛ برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه و کمک به پیشرفت روند آستانه، گفت که پیشرفت‌های خوبی هم در یمن صورت گرفته است.

دبیرکل سازمان ملل متحد با بیان اینکه سازمان ملل به‌طور کامل از برجام حمایت می‌کنند، گفت: برجام چیزی بیش از یک توافق است، چراکه بخشی از یک قطعنامه شورای امنیت است.

وی همچنین با تقدیر از تلاش‌های ایران در زمینه حل و فصل مسائل سوریه و یمن، بر گسترش همکاری سازمان ملل متحد با ایران تاکید کرد و از ابتکار جدید دکتر روحانی استقبال کرد.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

دیدار فرستاده ویژه چین در امور خاورمیانه با ظریف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای جایی جون فرستاده ویژه چین در امور خاورمیانه که به منظور رایزنی درباره تحولات منطقه به ایران سفر کرده است با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، در این دیدار درباره موضوعات مربوط به روابط دو جانبه و مسائل مهم منطقه‌ای بحث و تبادل نظر شد. آقای محمدجواد ظریف در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران روابط با چین را راهبردی می‌داند. وی با اشاره به طرح رئیس جمهور کشورمان با عنوان «تلاش برای صلح هرمز» از ایفای نقش موثر چین در جهت کمک به صلح و ثبات منطقه استقبال کرد. فرستاده ویژه چین در امور خاورمیانه نیز با تأکید بر ماهیت راهبردی روابط دو کشور گفت: چین اهمیت زیادی برای صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه قائل است و تمایل دارد در این زمینه به رایزنی‌های خود با جمهوری اسلامی ایران ادامه دهد.

پوشک، آبروی نظامیان سعودی را برد! + فیلم

قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل

عبور گوسفندان از قلب مادرید (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
پیشتر چوپانان در این کوچ از بخش‌های توسعه ‌نیافته حومه شهر گذر می‌کردند، اما در سال‌های اخیر گله‌ها می‌توانند از مرکز و خیابان‌های مشهور مادرید بگذرند. چوپانان اسپانیایی در روزهای اخیر با گله‌های بزرگ خود از قلب شهر مادرید پایتخت این کشور گذشتند. آنها از مسیر کوچ سنتی و قدیمی برای این کوچ استفاده کردند و جای ترافیک خیابانی را گرفتند. عبور گوسفندان از مرکز شهر مادرید عکس: رویترزپیشتر چوپانان در این کوچ از بخش‌های توسعه ‌نیافته حومه شهر گذر می‌کردند، اما در سال‌های اخیر گله‌ها می‌توانند از مرکز و خیابان‌های مشهور مادرید بگذرند. براساس توافق‌نامه ۱۴۱۸ با شهرداری مادرید چوپانان در ازای گذر از شهر موظف به پرداخت ۵۰ سکه ماراودیس (سکه باستانی اسپانیا) به ازای هر ۱۰۰۰ گوسفند هستند.

فیلم | این شما و این ربات عنکبوتی ماه‌پیما!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استارتاپ انگلیسی اسپیس‌بیت ربات ۴ پایی را طراحی کرده که قادر به زیست در تمامی شرایط آب و هوایی بوده و به عنوان ماه‌نورد از آن استفاده خواهد شد. سازندگان می‌گویند کم هزینه‌ترین ماه‌گرد را ساخته که بدون دردسر قابل پرتاب بوده و به آسانی روی ماه قرار گرفته و شکل عملیاتی به خود می‌گیرد.

ویدئو / نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه - ۳۰ مهر

ایسناایسنا1 روز قبل
دوازدهمین نشست خبری غلامحسین اسماعیلی - سخنگوی قوه قضائیه - پیش از ظهر سه‌شنبه (۳۰ مهر) برگزار شد. وی در این نشست درباره موضوعات مختلفی همچون بازداشت روح‌الله زم، حکم حسین فریدون، شهرام جزایری و آخرین وضعیت کارگران هفت‌تپه توضیحاتی ارائه کرد. تصویربردار و تدوینگر: اسماعیل گلرخ

اخبار بیشتر