بین ابران و آمریکا مذاکره مستقیمی صورت نگرفت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

بین ابران و آمریکا مذاکره مستقیمی صورت نگرفت

آمریکایی هاتقریبابه همه سران پیغام داده بودندکه آماده مذاکره‌ایم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
آمریکایی هاتقریبابه همه سران پیغام داده بودندکه آماده مذاکره‌ایم
رئیس جمهور کشورمان پس از بازگشت از نیویورک در نشست خبری با خبرنگاران گفت: آمریکایی ها تقریباً به همه سران اروپایی و غیراروپایی پیغام داده بودند که ما آماده مذاکره‌ایم.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور پس از بازگشت از هفتاد و چهارمین اجلاس سازمان ملل متحد نیویورک در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار داشت: در مجمع تاریخی ای که از یک طرف اجتماع سران کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل است و از طرف دیگر چون برنامه‌های دیگری هم در کنار اجلاس مجمع عمومی بود، مقداری ازدحام سیاسیون، دیپلمات‌ها و کارشناسان بیشتر بود.

وی افزود: ما وقتی وارد نیویورک شدیم احساس کردیم دو فضای منفی چه در میان دیپلمات‌ها و بیشتر در میان رسانه‌ها نسبت به ایران به وجود آوردند و فضا این بود که شایع کرده بودند که حوادثی که در آرامکوی عربستان اتفاق افتاده از توان یمنی‌ها و ارتش یمن خارج بوده، در واقع یک شبه افکنی را شروع کرده بودند که پس از سوی چه کسی و از کجا این حادثه رخ داده است؟

رئیس جمهور عنوان کرد: آنها دنبال این بودند که افکار عمومی و همچنین سیاسیون را هم در سازمان ملل، هم در رسانه‌ها دور این محور اتهامی جمع کنند. به نظر من در این زمینه هیئت ایرانی و ایران بیان بسیار روشن و کافی داشت. من حتی از برخی از سران اروپا که بیانیه داده بودند و به نحوی گفته بودند که ایران مسئولیت دارد از آنها پرسیدم به چه دلیل این حرف را می‌زنید و از کجا می‌گویید؟ و من این مطلب را از شما می‌خواهم و محکم گفتم این مدرک را نیاز دارم. گفتند اینجا نداریم و گفتم برای من حتما بفرستید که اصل مدرک شما و مبنای شما چیست؟

وی ادامه داد: گفتند بررسی‌هایی که کارشناسان ما انجام دادند و گفتند یمنی‌ها یا به تعبیر آن‌ها حوثی‌ها توانمندی شان کمتر از این عملیات است. گفتم فرض می‌گیریم درست است، پس چه کسی این کار را انجام داده است؟ گفتند ما نمی‌دانیم از جهت شمال بوده یا غرب بوده است. گفتم خوب بی منطق و استدلال شد. اولا اطلاعات شما نسبت به روند بررسی چقدر است؟ شما نسبت به دشمنان یمن اطلاعات زیادی دارید چون اسلحه آنها را شما می‌دهید اما اینکه این حوثی‌ها چقدر توانمند هستند را شما اصلا خبر ندارید. شما وقتی اتهامی را متوجه جایی می‌کنید می‌فهمید که معنای آن چیست معنای آن یعنی آشوب، یعنی شعله ور شدن فتنه.

روحانی تاکید کرد: این را هم در مجمع سازمان ملل باز کردیم و هم در مذاکرات دوجانبه و هم در دو جلسه مهمی که با فرهیختگان و اندیشمندان آمریکا که از اندیشکده‌های مختلف بودند و سیاسیون قبلی آمریکا و مقامات قبلی آمریکا در آن بودند داشتیم، توضیح دادم و هم در جلسه‌ای که مدیر مسئول رسانه‌ها بودند و در دو مصاحبه اختصاصی هم توضیح دادم. در مصاحبه دیروز هم که در آن بودیم توضیح دادم که به نظر من بسیار مهم بود که این توطئه‌ای که توسط آمریکا و عربستان و بعضی از کشورهای دیگر طراحی شده بود بسیار کم رنگ شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: بعد از توضیحاتی که داده شد و خوشبختانه برخی از مقامات کشورهای مهم از جمله روسیه و ترکیه به صراحت گفتند این اتهام امکان ندارد نسبت به ایران درست باشد و این موضوع اولی بود که ضرورت داشت افکار عمومی و مجامع بین المللی آن را بدانند و من آن را برای دبیرکل سازمان ملل هم به تفصیل توضیح دادم.

وحانی در ادامه با اشاره به اینکه چنین مطرح شده بود که همه مشکلات بر سر لجبازی طرف ایرانی است و آمریکا آماده مذاکره است و نسبت به آن اصرار هم دارد، گفت: آمریکایی‌ها تقریبا به همه سران اروپایی و غیراروپایی پیغام داده بودند که ما آماده مذاکره‌ایم. درخواست آمریکا ‌قبلا این بود که مذاکره دوجانبه باشد یعنی دو رئیس جمهور با هم مذاکره کنند و بارها این موضوع را رد کرده بودیم. گفته بودیم اگر مذاکره هم باشد در قالب ۱+۵ خواهد بود و آنها هم گفتند که می‌خواهند در قالب ۱+۵ مذاکره کنند.

رییس جمهور اضافه کرد: اتفاقا ۳ نفر از آن ۱+۵ قبلی و ۱+۴ فعلی یعنی صدر اعظم آلمان، نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهور فرانسه هم در نیویورک بودند و همگی اصرار داشتند که این جلسه برقرار شود و آمریکا هم می‌گوید که من تحریم را برمی‌دارم.

روحانی خاطرنشان کرد: نکته دیگری که محل بحث بود اینکه چه تحریمی برداشته شود و آنها به صراحت گفته بودند که کل تحریم را برمی‌داریم. منتها شکل این کار شکلی نبود که قابل قبول باشد، یعنی اینکه در فضای تحریم و در بقاء تحریم و فضای مسموم فشار حداکثری، حتی اگر در قالب ۱+۵ بخواهیم با آمریکایی‌ها مذاکره کنیم، هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که پایان و نتیجه این مذاکره چه خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

آماده مذاکره‌ایم اما نه در فضای تحریم و نه در فضای فشار

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
آماده مذاکره‌ایم اما نه در فضای تحریم و نه در فضای فشار
رییس جمهوری اسلامی ایران پس از شرکت و سخنرانی در هفتاد و چهارمین اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز جمعه به تهران بازگشت.

به گزارش اقتصادآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در فرودگاه مهرآباد با اشاره به حضور گسترده هیاتهای عالی رتبه کشورها در اجلاس امسال مجمع عمومی سازمان ملل گفت: امسال وقتی وارد نیویورک شدیم احساس کردیم دو فضای منفی چه در میان دیپلمات‌ها و بیشتر در میان رسانه‌ها نسبت به ایران بوجود آورده‌اند.

دکتر روحانی افزود: اولین فضای منفی بر محور این شایعه و اتهام بود که حوادث آرامکوی عربستان، از توان یمنی‌ها و ارتش یمن خارج بوده است و در واقع در سازمان ملل و رسانه‌ها یک شبهه‌افکنی را شروع کرده بودند که این حادثه از کجا رخ داده و دنبال این بودند که افکار عمومی و همچنین سیاسیون را دور این محور اتهامی جمع کنند.

رئیس جمهور اظهارداشت: به نظر من در این زمینه هیأت ایرانی بیان روشن و کافی داشت. حتی از برخی از سران اروپا که بیانیه‌ای داده بودند و به نحوی گفته بودند ایران هم نوعی مسئولیت دارد، پرسیدم که به چه دلیل و چه مدرکی این را می‌گویید.

دکتر روحانی با بیان اینکه «به آنان صراحتا و محکم گفتم این مدرک را نیاز دارم و حتما برای من بفرستید»، گفت: آنان پاسخ دادند با بررسی‌هایی که کارشناسان ما کرده‌اند گفته‌اند که توانمندی یمنی‌ها و به تعبیر آنها حوثی‌ها کمتر از این عملیات است. گفتم حالا فرض می‌گیریم کمتر است پس چه کسی این کار را کرده است؟ گفتند ما نمی‌دانیم اما جهتش، جهت شمال و غرب بوده است!

رئیس جمهور افزود: به آنان گفتم آیا این منطق و استدلال شد؟ اولا اطلاعات‌ شما نسبت به یمن و حوثی‌ها چقدر است. اطلاعات شما نسبت به دشمنان یمن زیاد است چون اسلحه آنها را شما می‌دهید اما از اینکه یمنی‌ها و حوثی‌ها چقدر توانمند هستند، خبر و اطلاع ندارید. ثانیا شما وقتی اتهامی را متوجه جایی می‌کنید آیا معنایش را می‌فهمید؛ معنای آن، آشوب و شعله‌ور شدن فتنه و آتش در منطقه است.

دکتر روحانی گفت: آنها پاسخی نداشتند و گفتم در تهران منتظرم شما مدارک‌تان را برای ما بفرستید. این موضوع را هم در نطق سازمان ملل، در مذاکرات دوجانبه، دو جلسه مهمی که با فرهیختگان و اندیشمندان آمریکا و مدیران مسوول رسانه‌های آن کشور داشتم و همچنین در دو مصاحبه اختصاصی و یک مصاحبه جمعی، باز کرده و مفصل توضیح دادم.

دکتر روحانی در ادامه با اشاره به اینکه چنین مطرح شده بود که همه مشکلات بر سر لجبازی طرف ایرانی است و آمریکا آماده مذاکره است و نسبت به آن اصرار هم دارد، گفت: آمریکایی‌ها تقریبا به همه سران اروپایی و غیراروپایی پیغام داده بودند که ما آماده مذاکره‌ایم. درخواست آمریکا ‌قبلا این بود که مذاکره دوجانبه باشد یعنی دو رئیس جمهور با هم مذاکره کنند و بارها این موضوع را رد کرده بودیم. گفته بودیم اگر مذاکره هم باشد در قالب ۱+۵ خواهد بود و آنها هم گفتند که می‌خواهند در قالب ۱+۵ مذاکره کنند.

رییس جمهور اضافه کرد: اتفاقا ۳ نفر از آن ۱+۵ قبلی و ۱+۴ فعلی یعنی صدر اعظم آلمان، نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهور فرانسه هم در نیویورک بودند و همگی اصرار داشتند که این جلسه برقرار شود و آمریکا هم می‌گوید که من تحریم را برمی‌دارم.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: نکته دیگری که محل بحث بود اینکه چه تحریمی برداشته شود و آنها به صراحت گفته بودند که کل تحریم را برمی‌داریم. منتها شکل این کار شکلی نبود که قابل قبول باشد، یعنی اینکه در فضای تحریم و در بقاء تحریم و فضای مسموم فشار حداکثری، حتی اگر در قالب ۱+۵ بخواهیم با آمریکایی‌ها مذاکره کنیم، هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که پایان و نتیجه این مذاکره چه خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

توضیحات تیم ایرانی توطئه آمریکا و عربستان درباره آرامکو را کم‌رنگ کرد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
توضیحات تیم ایرانی توطئه آمریکا و عربستان درباره آرامکو را کم‌رنگ کرد
رئیس‌جمهور گفت: پس از توضیحات تیم ایرانی توطئه‌ای که از سوی آمریکا و عربستان درخصوص آرامکو طراحی شده بود کم‌رنگ شد.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور پس از شرکت و سخنرانی در هفتاد و چهارمین اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد دقایقی قبال به تهران بازگشت.

وی در بدو ورود به کشورمان و در کنفرانس خبری درباره دستاوردها و ارزیابی‌ها از این سفر، گفت: پیش از سفر هیئت‌ ایرانی به نیویورک ۲ فضای منفی علیه کشورمان ایجاد شده بود.

وی با بیان اینکه اولین فضای منفی درباره اتفاقاتی بود که برای آرامکو رخ داده بود، افزود: سعی شده بود درباره این موضوع این شبه افکنی ایجاد شود که حمله به آرامکو از توان یمنی‌ها و ارتش آنها خارج بوده و مسائل دیگری در این زمینه وجود داشته که در این زمینه هیئت ایرانی بیان روشن و کافی داشت.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: پس از بیانیه سران کشور بنده از آنها پرسیدم که چه مدرکی درباره ادعاهای خود دارند که آنها گفتند کارشناسان آنها این موضوع را بررسی کرده‌اند و در آنجا مدرکی ندارند که بنده به آنها گفتم مدارک خود را برای ایران بفرستند.

روحانی اضافه کرد: پس از توضیحات تیم ایرانی توطئه‌ای که از سوی آمریکا و عربستان طراحی شده بود کم‌رنگ شد.

منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ویدئو / نشست مطبوعاتی حسن روحانی و نخست وزیر پاکستان در سعدآباد

ایسناایسنا1 روز قبل
صبح امروز- ۲۱ مهرماه - عمران خان نخست وزیر پاکستان با حسن روحانی رئیس جمهوری در مجموعه سعد آباد دیدار کرد. مقامات پاکستانی پیش از این اعلام کرده بودند که هدف سفر عمران خان میانجیگری میان ایران و عربستان است. روحانی در این دیدار اظهارکرد که «ایران و پاکستان بر این نکته تأکید دارند که مسائل منطقه راه حل سیاسی دارد و باید از طریق گفت‌وگو میان کشورها مسائل کنونی را به حل و فصل نهایی رساند.» نخست وزیر پاکستان نیز تاکید کرد که «معتقدیم باید با مذاکره مشکلات حل شود و به جنگ منتهی نشود.»

فیلم | لحظاتی هولناک که طوفان ژاپن خانه و ماشین‌ها را هم می‌برد!

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
سفر به شهرهای جنوبی ایران همیشه جذاب است. شهرهایی که به خاطر گرم بودن آب و هوایشان مسافران را مجبور می‌کنند در فصل‌های خنک‌تری به این شهرها سر بزنند. سفر امروز ما سفر به بوشهر ایران است، بوشهری که جای جای آن دیدنی است. در این استان شهری قرار دارد که در فاصله‌ی ۹۵ کیلومتری شمال شرقی بوشهر و در حوزه‌ی آبریز رود حله قرار گرفته است: شبانکاره که از شهرهای تاریخی ایران است.

نخستین تصاویر از حضور رهبر انقلاب در دانشگاه امام حسین (ع)

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل

فرار زندانیان داعشی پس از حمله ترکیه به کردهای سوریه+فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
تبعات حمله ارتش ترکیه به کردهای سوریهپس از فرمان ترامپ برای عقب‌نشینی نیروهای امریکایی از سوریه و با آغاز حملات نیروهای نظامی ترکیه علیه شبه‌نظامیان کرد سوریه، بسیاری از تحلیلگران نسبت به امکان فرار داعشی‌های بازداشت‌شده توسط کردها هشدار می‌دادند. سرویس بین الملل- در ویدئویی تازه منتشر شده، تصاویر نشان می‌دهند که بازداشت‌شدگان داعشی پس از بمباران مواضع نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال آن کشور توسط ارتش ترکیه، درحال شکستن درهای زندان و فرار هستند. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ این ویدئو توسط نیروهای دموکراتیک سوریه منتشر شده است. این بازداشتگاه در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه در قمیشلی واقع شده است. پس از فرمان ترامپ برای عقب‌نشینی نیروهای امریکایی از سوریه و با آغاز حملات نیروهای نظامی ترکیه علیه شبه‌نظامیان کرد سوریه، بسیاری از تحلیلگران نسبت به امکان فرار داعشی‌های بازداشت‌شده توسط کردها هشدار می‌دادند.

فیلم | علی پروین: زمان طاغوت هر شب می‌رفتم کافه اما لب به مشروب نزدم!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

واکنش رهبرانقلاب به شعار «الحسین یجمعنا» در ایام راهپیمایی اربعین

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه چندرسانه‌ای خبرگزاری میزان، رهبر معظم انقلاب در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین (علیه السلام) در واکنش به شعار «الحسین یجمعنا» در ایام اربعین فرمودند: شعار پر معنای «الحسین یجمعنا» یک حقیقت ناب است چرا که حسین این اجتماع بی نظیر را به راه انداخته است و همه را به سمت سرچشمه معنویت و آزادگی به حرکت درآورده است.

اخبار بیشتر